Speurtocht naar goud voor een trouwring in Lapland 1 Een exclusieve zomerverrassing van modehuis UNIC.... 69, 15, 29.50 N profiteer van deze Noorse paartjes op avontuur EXCLUSIEVE MANTELKOSTUUMS ZOMERJAPONNEN REGENMANTELS reeds vanaf leerling of aankomend verkoopster voor onze damesmodezaak ^OrtlïU?- voor f6.95 14 af HAARLEMS DAGBLAD IJMUIDER COURANT BEVERWIJKSE COURANT WOENSDAG 3 JULI 1968 (Van een medewerker) KARASJOK (Noorwegen) Ergens in het Setesdal stap ik met oud- oorlogsvlieger kapitein Grundt Spang een schilderachtige edelsmidse bin nen. We zijn hier in een afwisselend woest en liefelijk heuvellandschap een paar honderd kilometer ten noorden van Kristiansand, waar ook de Otra-rivier in zee komt. Die heeft iets te maken met otters en alles met het Setesdal, dat eigenlijk „Saters" (Saters) dal heet. De smid maakt kun stig bewerkte sieraden, die je in je manchetten kunt dragen, aan je vingers of om je pols en hals als je een vrouw bent. Hij gebruikt er half-edel- stenen in allerlei kleuren voor, die in de Noorse bergen worden gevonden. Verder zilver en goud. Komt dat ook uit die bergen? Landing in Karasjok Stroomversnellingen modecentrum modecentrum binnen- en feuilleton elke bus oeooorm" „Soms", zegt de kapitein raadselachtig terwijl hij kijkt of ik nieuwsgierig word. En als dat zo is: „We hebben tegenwoor dig een opleving. Mijn trouwring is bij voorbeeld gemaakt van zelf-gezocht en ge vonden goud". „Kan dat hier?" „O ja maar je moet er voor naar Lapland. Veel jongelui, die willen trouwen halen daar het materiaal voor hun ringen". In de bus naar Kristiansand kom ik iets meer te weten. Je moet ten noorden van Narvik zijn, een reis van 15, 16 of 1700 kilometer dat steekt niet zo nauw. Trouwens het vliegtuig brengt je er in een uur of vijf uit Oslo. Daar zijn wel mensen, die kunnen helpen met organi seren. Zelf goud zoeken en het ook vinden! Het idee laat me niet meer los en als ik een paar dagen later in de hoofdstad ben stap ik binnen bij mijn vriend Fred Berg- lund van SAS, die ik mijn wensen voor leg. Hij verbaast zich niet, pakt de tele foon, boekt passage en bespreekt een ka mer en een gids voor me in Karasjok. „Je vliegtuig gaat overmorgen om half acht", zegt hij laconiek en als ik na een half uurtje terug wil gaan naar het Continen tal-hotel: „Breng een paar nuggets voor me mee. Ik betaal de volle prijs". „Je krijgt tien percent korting", zeg ik. Het vliegtuig is bijna vol als we ver trekken, maar bij de eerste stop stapt de helft van de passagiers uit. Op een volgend vliegveld verdwijnt de rest bijna. Een blond meisje en een donkere jongeman blijven zitten. Ingrid Drever en Helge zijn ook op weg naar Karasjok. Ze proberen goud voor een paar trouw ringen bij elkaar te krijgen. Als we in Lakselv geland zijn moeten we per bus verder. Een rit van twee uur naar Karasjok, de driehonderd kilometer boven de poolcirkel gelegen Lappenhoofd- stad, waar de nomaden handel drijven, naar de kerk gaan, trouwen, zich laten dopen en wat dies meer zij. Markt is er nu niet en evenmin een hoogtijdag. Lap pen lopen er genoeg rond. Ze dragen blau we of groene jacks, afgezet met kleurig borduurwerk in rood of geel en mutsen met een soort vierpuntige ster er op min of meer als horentjes. We raken onderdak in het „Gastenhuis" 'n niet luxueus, maar goed hotel voor zo'n honderd bezoekers, waar de gids en zijn helper zich na verloop van tijd aandienen. De Noor, zijn meisje en ik huren hen en hun boot voor tachtig kronen de man (on geveer veertig gulden). We gaan morgen vroeg om half zeven weg en hopen 's avonds terug te komen. Het wordt een spannende tocht in een langie slanke roeiboot met een tien PK buitenboordmotor. De ene Lap zit voor, de andere achter. In hun handen houden ze vaarbomen, waarmee ze op ondiepe plaat sen de boot handig verder manipuleren steeds stroomop, soms via stroomversnel lingen. We leggen de afstand van zestig ki lometer in ruim twee uur af. Onze gastheren nemen ons mee naar een blokhut, waar je zonodig slapen kunt, maar waar we ons nu tracteren op koffie met een scheut cognac en koek. Dan gaat de pret beginnen: we krijgen elk een soort wasbekken en wandelen in optocht een eind langs de rivier tot er halt wordt gemaakt. Aan de kant ligt puin en door het hel dere water aan de oever zie je een soort bagger. De gids stapt met zijn laarzen in het water, schept zijn bekken voor een derde vol slib en laat dit er voor zichtig door de stroom in de riiner uit spoelen. Een paar granieten steentjes blijven overopnieuw: scheppen.was sen. niets en weer.Wacht wat is dat? Op de bodem is een minuscuul geel splintertje achtergebleven, dat je op straat zou voorbijlopen. De gids zet zijn bakj.e op de oever en moedigt ons aan te beginnen. Eerst doe ik het verkeerd: te veel slib, waardoor het water niet goed in het bekken circuleert. Dan te weinig slib en te veel water. De derde keer gaat beter, maar het ver wachte glimmertje zit er niet in. Ik zie vlakbij een grote steen in het water en ga er op zitten, dat is gemakkelijker. Zo zwoeg ik verder, er op lettend dat ik niet twee keer hetzelfde slib uitkam. Het le vert nog steeds niets op, tot ineens Ingrid Dreyer een kreet slaakt: op haar hand palm toont ze een korreltje, misschien zo groot als een kwikbolletje uit een kapotge- vallen thermometer, één, twee gram. Wat geeft het? Het is goud! Na een kwartier zie ik iets op de bodem van mijn pannetje glinsteren: een korrel tje goud, half zo groot als een dubbeltje. Ook Helge Nilsen heeft intussen twee kor reltjes goud uitgeschift. Het volgend uur vang ik nog een paar kleine korreltjes en ik vraag me juist af, hoeveel alles wel kan wegen als de andere Lap ons op de kant roept. Hij heeft vrijwel ongemerkt een paar grote forellen gevangen, schoongemaakt en gebakken. Hij serveert ze in de blokhut met enorme plakken beboterd brood. Een schaaltje „filmjolk" (dikke zure melk) rondt de maaltijd af. We praten even na en trekken weer naar onze goudwinnerij. Het gaat langzaam, maar zo nu en dan komt er iets bij. Theetijd dat betekent: thee met een scheutje rum en zoete broodjes. De gids kondigt aan dat we over een half uur weg moeten zijn om voor donker Slib spoelen op zoek naar goud. Karasjok te halen. Wij zouden graag door gaan, maar hij zet resoluut een grammen- wegertje op tafel. Het goud van Ingrid weegt zeven gram, dat van Helge zeven en een half. Meer dan genoeg voor twee trouwringen, zoals tot mijn verbazing blijkt. Ik heb ook zeven gram, desnoods voldoende voor een ring, maar dan blijft er weinig over om aan Berglund te ver kopen. Enfin misschien kom ik van de zomer eens terug met de middernachtzon. Dan heb ik 24 uur de tijd. En met die troostrijke gedachte scheep ik mij weer in een speciale verrassingsverkoop presenteren wij u vervaardigd uit eerste klas materialen o.a. wol en kamgaren, perfecte coupe: beeldige modellen reeds vanaf EEN GROTE, HARTVEROVERENDE KOLLEKTIE in trevira - terlenka - tricel, diolen-loft, katoen, bedrukt of geweven in exclusieve dessins reeds vanaf straks kan er weer een buitje vallen denk daarom aan een regenmantel, niet zo maar een. Kies een exclusief model, anders dan anders, en wat stof betreft 1e klas. Unie presenteert nu zulke unie marktplein ijmuiden tel. 12348 INCASSO WEEKABONNEMENTEN D« Incasso van Hat abonnementsgeld ladare week koet veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Sr zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van A5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE Wil je een fijne baan? In een eerste klas damesmode zaak? Waar je na gebleken bekwaamheid al snel een eigen verant woordelijke taak krijgt? Solliciteer dan eens naar de vacature van Bel ons op voor een af spraak, of kom even langs. marktplein - ijmuiden - tel. 12348 Elke dag nieuws uit uw stad en uw streek buitenland radio en T.V. sport kunst maandag de bijlage „Sportief" elke zaterdag de bijlage „Erbij" Voor een proefabonnement belt U 023 -15295 belt U 02550-15437 belt U 02510-26546 1 *i 11* j SM**»1'* Komen de Snel. oksels 63-1

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14