Winst bij de KLM wat lager dan in het voorgaande jaar f 3 OMYL EXTRA I Z Vrije benzine Vooru marken peseta's en lires en voor u +^5 WEER EEN KNECHT OP DE TROON: GEORGES VANDENBERGHE Poulidor speelde gedurfd spel van niet mee Janssen in Bernard Guyot is gevaarlijk naar voren geslopen Weg doorstaat hitte niet Produktie twaalf percent omhoog Doorslaggevend Zwitsers bergdorp bedolven Excelsior-De Maas: moeilijk jaar Rotonde Hoevelaken nu verkeersruit Hogere winst voor Rubatex Ton schade door felle brand de bank waar ook zich thuis voelt TOUR IN CIJFERS Jan Janssen: „De ploeg heeft voor het eerst goed gereden VERLOOP VAN ZESDE ETAPPE 15 WOENSDAG 3 JULI 196 8 AMSTERDAM De KLM heeft in het boekjaar 1967-1968 een winst be haald van f 63,2 miljoen tegenover f 81,5 miljoen in het vorige boekjaar. De totale produktie, gemeten in toe ristenkilometers, liep met twaalf per cent omhoog. Voor passagiers met ba gage was de vooruitgang elf percent, voor vracht elf percent, voor post was er een verlies van acht percent. Bij zonder^ vluchten namen sterk toe (+36 percent). w$mmwmmm Kerkelijk nieuws Zonder zorg op reis! De NMB zorgt voor uw buitenlands geld. Voor uw bagageverze kering. Snel en accuraat. Even snel is de NMB met alle diensten. Hebt u al het gratis NMB/PS Pakket? Het pakket met de Persoon lijke Service van de NMB. Vraag 't aan. Een briefkaart naar postbus 853 - Amster dam is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bladingsgraad bleef vrijwel ongewij zigd. Zij steeg namelijk van 56,6 tot 56,9 percent. De totale vervoersinkomsten liepen op van ƒ721 tot ƒ761 miljoen, een winst van zes percent. Passagiers en bagage leverden vijf percent meer in komsten op, vracht acht. De inkomsten van het postvervoer daalden met zes per cent, die van de bijzondere vluchten daar entegen liepen 21 percent op. De bedrijfs kosten stegen aanmerkelijk, namelijk van 740 tot 805 miljoen. De directie van de KLM acht de toene ming van het vervoer met twaalf percent bevredigend, in aanmerking genomen de strijd en de politieke spanningen in het Midden-Oosten en in andere delen van de wereld, die tot enige verstoring in de dienstuitvoering en tot enige beperking van de vraag hebben geleid. Er wordt op gewezen dat de toeneming van de vervoersinkomsten met zes per cent aanzienlijk achterblijft bij de ver- voersgroei van twaalf percent, mede als gevolg van in IATA verband overeenge komen tariefsverlagingen. In het bijzon der die, welke van kracht werd op 1 april 1967 voor het groepsvervoer op de Noordatlantische routes. Hoewel de KLM in het verslagjaar over deze routes twaalf percent meer passagiers vervoerde dan in het voorgaande jaar waren de passage inkomsten slechts twee percent hoger. De directie wijst er op dat de luchtvaart tarieven tot de weinige prijzen behoren die in de loop der jaren in het algemeen een dalende tendens hebben getoond. „Het is duidelijk", aldus het verslag, „dat bij het streven naar vergroting van de markt door lagere tarieven niet de grens mag worden overschreden van wat bedrijfseco nomisch verantwoord is. Weliswaar heeft de betere economie van de in gebruik genomen moderne straalvliegtuigen in de achter ons liggende jaren geleid tot een voortgaande daling van de kosten per aangeboden tonkilometer, maar de alom optredende stijgingen van salarissen en prijzen waaronder die van landings- en stallingsgelden absorberen het gun stige effect van nieuwe vliegtuigen op de kosten voor 'n zeer belangrijk deel. Daar om zijn sterke tariefsverlagingen moeilijk te verwezenlijken. De stijging van de bedrijfsonkosten is ten dele het gevolg van de twaalf percent hogere produktie en het grotere volume vervoer en gedeeltelijk van de stijging van salarissen en prijzen in binnen- en buitenland. De bedrijfskosten per tonkilo meter produktie zijn echter nog met twee percent gedaald. Voor de eerstkomende jaren verwacht de directie dat een grote inspanning noodzakelijk zal zijn om dit peil van kosten te handhaven. PARIJS. (A.P.) Een nadere tel ling van verkiezingsformulieren in Frankrijk heeft weer eens aangetoond hoe belangrijk één stem is. In een kiesdistrict in Zuid-Frankrijk is geble ken dat bij de recente verkiezingen niet Arrighi de Casanova, een gaullist, de meeste stemmen had gekregen, maar Emile Didier, een lid van de linkse federatie. Didier kreeg 12.927 stemmen en De Casanova 12.926. SION (AFP) Een massa modder, rotsblokken en boomstammen, meege voerd door een buitfen zijn oevers getre den bergstroom, heeft grote schade toe gebracht aan het Zwitserse dorpje Saas Balen. De 600 bewoners moesten worden geëva cueerd. Vijftien huizen zijn vernield. De rivier was sterk gezwollen doordat als gevolg van de ongewoon hoge tempera turen de gletsjers gingen smelten. ADVERTENTIE Eén spuitbus voor alle kamers.Groiabus:t3.95. hale grote busrf 5.30.^ Op 31 maart 1968 telde de KLM- vloot: 6 Douglas DC-8-33, 6 Douglas DC-8-43, 1 Douglas DC-8-55, 2 Dou glas DC 8-63, 4 Douglas DC-8F (Jet Trader), 6 Douglas DC 9-15, 5 Dou glas DC-9-32, 7 Lockheed Electra II, 4 Douglas DC-7F. Besteld zijn 5 Douglas DC-8-63, 5 Douglas DC-9-33, 4 Douglas DC-9-32, 3 Boeing 747. OOSTERHOUT. Uit het pre-advies van de raad van commissarissen blijkt dat 1967 voor de n.v. Verenigde buizenfabrie- ken ExcelsiorDe Maas een moeilijk jaar is geweest. De aanloopmoeilijkheden in de nieuwe fabriek van de n.v. staalwerken „De Maas" bleken groter dan was ver wacht. De ontwikkeling van de buizen- markt was teleurstellend. Het saldo exploitatierekening geeft een daling te zien tot 1,73 miljoen (vorig jaar ƒ1,93 miljoen). Na afschrijvingen bedraagt het bedrijfsresultaat 0,4 mil joen (ƒ0,6 miljoen). Er resteert een ne gatief resultaat van ƒ0,84 miljoen tegen vorig jaar een netto bedrijfssaldo van f 0,82 miljoen hetwelk toen werd overge boekt naar de rekening „reserve voor bij zondere doeleinden". Voor 1967 wordt het verlies aan de reserve bijzondere doelein den onttrokken, waardoor de verlies- en winstrekening zonder saldo sluit. Het divi dend wordt wederom gepasseerd. UTRECHT Op het verkeersplein Hoevelaken is gisteren het verkeer van de oude rotonde omgelegd op de nieuwe „verkeersstuiver". De totale oppervlakte van het nieuwe verkeerscircuit is zes hectare. De ruit is even groot als Oudenrijn bij Utrecht, dat echter beschikt over vier rijstroken in plaats van twee zoals in Hoevelaken. Op de beide hoekpunten van de ruit zijn zestien verkeerslichten geplaatst, die samen met een 20 borden voor een vlotte afwikkeling van het verkeer moeten zor gen. Op de plaats van de oude rotonde zal een zeer groot centraal viaduct wor den gebouwd voor de ongelijkvloerse kruising van beide doorgaande routes. Het viaduct krijgt een lengte van onge veer 85 meter en een breedte van onge veer 62 meter. "'V -Vf'; Door de warmte is op de Koning Boudewijnautoweg ter hoogte van Hasselt een aantal betonplaten meer dan 50 cm omhoog gekomen. De in zittenden van een auto die op dat moment over de platen reed kwa men er met de schrik af. Het chas sis van hun auto brak echter finaal doormidden. DEN BOSCH. Een aantal houders van vrije of witte benzinepompen, ver enigd in „Commak Nederland N.V." te Den Bosch, gaat benzine op de markt brengen onder de naam „Plot". Vrijdag zal in Helmond de eerste pomp worden ge opend, die onder de merkvlag van Com mak Nederland N.V. „Plot"-benzine gaat verkopen. „Piot-benzine" zal door Com mak worden ingekocht en door aandeel houders van de N.V. als vrijwillige filiaal houders worden verkocht. WEESP. De directie van Rubatex N.V. (incourant) is niet ontevreden over de resultaten van 1967, zeker niet wat de vergroting van de omzetten betreft. De verkrapping van de winstmarges hield echter aan. Het saldo bedrijfs-rekening bleef op hetzelfde niveau: 298.000 (vo rig jaar 297.000). De winst steeg van 104.000 tot 124.000. De directie stelt voor een dividend uit te keren van veer tien (twaalf) percent. (Van onze correspondent) BUSSUM. Een felle uitslaande brand heeft dinsdag in het centrum van Bus- sum vier bedrijfsruimten in de as gelegd. De schade wordt geraamd op 100.000. Het vuur werd ontdekt in een opslag plaats van een houthandel. De rook van de brand drong door in omliggende pan den. In een ervan waren 2500 tropische vogeltjes ondergebracht. Gevreesd wordt dat weinig diertjes de rookvergiftiging zullen overleven. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Monster W. Vroeginde- weij te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken Benoemd tot legerpred. te Middelburg P. Wamelink te West-Terschelling, die deze benoeming aannam. Christ. Geref. Kerken Beroepen te Dedemsvaart J. C. L. Star- reveld, kand. te Den Haag en H. Wubs, kand. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten Beroepen te Haarlem A. Snoep, kand. te Utrecht; te Middelharnis en te Veen A. M. den Boer, kand. te Ridderkerk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlaardingen A. Koudstaal te Oudshoorn te Hoofddorp H. Belier te Maasdijk te Bleskensgraaf, Brand wijk en te Genderen en Doeveren J. Co- deé, kand. te Lunteren te Benthuizen G. van der End, kand. te Kootwijkerbroek door de gen. synode tot legerpred. M. Jansen te Maasdam door de gen. synode tot zend. pred. te Dakar drs. G. A. van de Koppel, kand te Oegstgeest. Aangenomen naar Joure (vac. R. Bijl (toez.) C. L. Verbaas te Monnikendam. Bedankt voor Dinteloord J. Kruijt te Rotterdam-Hillegersberg. ADVERTENTIE mei. Marlies Hek kantoor Roosendaal 235 vestigingen in Nederland (Van onze speciale verslaggever) DINARD André Desvages was toch nog sneller dan Arie den Hartog, gisteren aan het einde van het eerste deel van de vijfde Touretappe over 165 kilometer. Arie den Hartog wilde met het bekende, zegevierende arm gebaar, de jury overtuigen van het feit, dat hij de sprint van een vluch tersgroepje van zes man winnend had afgesloten, maar de finishfoto be sliste anders: Desvages van de ge- miniseerde Franse C-ploeg winniar. Een merkwaardige ontvluchting overigens die het sextet op touw zet te. De eerste van de allure ook, in de Tour. In Bagnoles sloten de zes (Ber nard Guyot, Den Hartog, Ducasse, Vandenberghe, Desvages en Elorza) 55 kilometer van redelijke samenwer king af met drie minuten, 40 secon den voorsprong en dat bracht de Bel gische waterdrager Vandenberghe in de gele en in de rode trui. Opnieuw dus een „knecht" op de troon in deze ronde, waarin tot nu toe alleen de vlijt wordt beloond en de klasse op de achtergrond blijft. Niettemin: er was nog enig fronsen van wenkbrauwen aan de streep in Bagnoles. Want was ook niet de talentvolle Ber nard Guyot mee op gemarcheerd met de vluchters? Onder het motto „verdedigen van Genets trui", sloop zeker niet de minste van Bidots tricolores naar de voorste rangen: een gunstige uitslagposi tie voor meer en beter als tenminste de situatie zich niet opnieuw volkomen wij zigt in de „knechtentour". Om het beeld van de dag compleet te maken, liet tenslotte in Dinard het pelo ton 's middags de Fransman Jean Dumont ongemoeid in zijn vermetele vlucht naar de zege van het tweede deel. Op de sintel- baan naderde de meute tot op enkele tientallen meters, om dan bevrijd uit te rijden: ruim 300 kilometers waren over brugd. Wie in Dinard vermoeid finishte was alleen daaróm al blij. Eén renner maakte van die laatste Eerste gedeelte vijfde etappe Rouaan— Bagnoles-de-POme: 1. Desvages (Fr. Cl 165 km in 4.50.07 (met bon. 4.49.47); 2. Den Har tog (Ned.) z.t. (met bon. 4.49.57); 3. Vanden berghe (Belg B) z.t. (met bon. 4.50.02); 4. Guyot (Fr. A) z.t.; 5, Elorza (Sp.) z.t.: 6. Ducasse (Fr. B) z.t.; 7. Bltossl (It.) 4.53.47: 8. Godefroot (Belg) 4.53.48; 9 Wright (GB) z.t.; 10. Ottenbros (Ned.) z.t.; 21. Dolman (Ned.) z.t.; 76. Schepers (Ned.) z.t.; 83. (Ned.) z.t.; 54. Janssen (Ned.) z.t.; 60. Nijdam Vianen (Ned.) z.t.; 93. Beugels (Ned.) z.t. Tweede gedeelte (Bagnoles-de-l'Orne Dinard) 154.5 km: 1. Dumont (Fr. C) 3.32.21 (met bon 4.32.01); 2. Bitossi (It.) 3.32.30 (met bon. 4.32.20); 3. Vandenberghe (Belg B) z.t. (met bon. 4 32.25); 4 Lemetyer (Fr. B); 5. Van Rijckeghem (Belg A); 6 De Vlaeminck (Belg B); 7. Janssen (Ned I; 8. Godefroot (Belg B>; 9 Bolley (Fr. B); 10. Ottenbros (Ned.); 12. Vianen (Ned.); 23. Genet (Fr. A); 31. Aimar (Fr. B); 33. Grosskost (Fr. B); 36. Van Springel (Belg A); 39. Nijdam (Ned 42. Poulidor (Fr A); 43 Schepers (Ned); 75. Den Hartog (Ned 88. Dolman (Ned 90. Beugels (Ned allen in 4.32.30. Gemid delde van de etappe 34.944 km per uur. Algemeen klassement: 1. Van den Berghe (Belg B) 28.40.50; 2. Guyot (Fr. A) op 2.24; 3. Genet (Fr. A) op 3.22; 4. Den Hartog (Ned.) op 3.31; 5. In 't Ven (Belg A) op 3.40; 6. Ducasse (Fr. B) op 3.49; 7. Elorza (Sp.j op 3.52; 8. Schiavon (It.) op 3.58; 9. Chappe (Fr. B) op 4.03; 10. Passuello (It.) op 4.06; 11. Van Springel (Belg A) op 5.37: 12. Gross kost (Fr B) op 5.82; 13. Zilioli (It.) op 5.59; 14. Samyn (Fr. A) op 6.06; 15. Pintens (Belg A) op 6.07: 16. Vianen (Ned.) op 6.22, 17. Godefroot (Belg A) op 6.28: 18 De Vlae minck (Belg B) op 6.29; 19. Janssen (Ned.) op 6.34; 20 Van Ryckeghem (Belg A): 21/22. Bitossi (It.) en Gomes del Moral (Sp.) op 6.36; 23. Poulidor (Fr. Al op 6.37; 24 Chia- miano (It.) op 6 40; 25. Novak (Fr A) op 6.43; 29. Bracke (Belg B) op 7 00: 33. Aimar (Fr B) op 7.06: 39. Pingeon (Fr Al op 7.14; 44. Schepers (Ned.) op 7.19: 63 Nijdam (Ned.) op 7.43; 64. Beugels (Ned.) op 7 48; 69 Otten bros (Ned.) op 8 04; 87 Dolman (Ned.) op 15.27. Puntenklassement: 1 Vandenberghe (Belg) 54 pnt.; 2 Bitossi (It.) 53 pnt. 3. Godefroot (Belg B) 48 pnt.; 4/5. Janssen (Ned.) en Van Rijckeghem (Belg A) 37 pnt. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk A 88.39.18; 2. België B 88.44.34; 3. België A 88.45.33; 4. Italië 88.46.37 5. Spanje 88.48.55; 6. Frankrijk B 88.50.01: 7. Nederland 88.52.33 sprint nog een attractieve vertoning: George Vandenberghe. Het leek alsof de Belg nog even wilde genieten van die bijna voor onmogelijk gehouden situatie. De waterdrager in de gele trui. Het werk paard als winnaar van het concours d'élégance. Bonkige George, prototype van een Vlaamse coureur, sprintte zowaar nog naar een derde plaats, breeduit lachend. Het peloton vond ook dat goed, omdat dit nu eenmaal de dag van de knechten was geweest. Even, heel even maar, had dat in de ochtenduren anders geleken. Toen uit het rumoerige veld, dat optrad alsof niet tot aan het uur van de ondergaande zon moest worden gereden, plotseling een groepje durvers wegraasde. Durvers, die op dat moment met reputaties en voor al kansberekeningen spotten. Te mid den van hen: Jan Janssen, Italo Zilioli en Walter Godefroot. Een onverwachte, toevallige bundeling van krachten eigen lijk. Het peloton schrok en die schrik werkte verlammend. Het was voldoende voor een voorsprong van zes, zeven dap- DINARD Na het tweede deel van de zesde Touretappe is Jan Janssen voor het eerst m deze ronde bereid te geloven dat hij op meer steun kan rekenen dan zijn zwak begonnen ploeggenoten hem die op grond van hun prestaties konden beloven. Eerst veroverde Arie den Hartog een tweede plaats m het eerste deel van de rit, daarna liet een groot deel van de Oranietor- matie zich voortdurend in de voorste gelederen zien. Janssen: De ploeg heeft vandaag voor het eerst echt goed gereden. Ik had niet gedacht, dat de jongens dat na die helse rit in de zon van gisteren nog zouden kunnen opbrengen. We hebben vanmorgen met opzet langer geslapen dan normaal. We kwamen op het nippertje op tijd aan de start, maar we wonnen er w e 1 een paar uur gezonde slaap mee. Ik geloof, dat we de zwaarste ritten van dit vlakke deel van de Tour nu wel achter de rug hebben. Overigens: het werk dat gedaan moest worden was onmenselijk. Bijna twaalf uur zijn we in touw geweest, het leek wei Bordeaux-Parijs. Prachtig, als de Tourorganisatie de doping wil bestrijden maar dan moeten er wèl etappes over kortere afstanden worden gereden"' Wat Janssen betreft mag een dag als gisteren uit het routeschema worden geschrapt. Slechts de wind en de regen, die hitte en dorst verdrongen heb ben een deel van de vaderlandse Tourploeg gered. Een resultaat maandagavond niemand meer had gerekend. waarop peren, die prompt de vluchtpoging begon nen te organiseren, zoals dat behoort. Beurtelings op kop, de bereidheid om mee te doen aftastend, het tempo nóg meer omhoog om eventuele zwakke coureurs alvast uit de wielen te rijden. Toen stuitte men op die ene renner, die niet wilde. Het was Raymond Poulidor, meegeslopen met hel gemak dat de klasserenner ken merkt. Maar óók meegekomen met geen andere bedoelingen dan een rem te zijn. Jan Janssen later: „wat wil die „Pou- pou" nog eigenlijk? Hoe is dat nou toch mogelijk? Daar zijn we weg met een goed groepje, we kunnen de mannen ach ter ons een paar minuten aan de broek geven, voordat de bergen er zijn en dan Desvages (rechts) wint het eerste gedeelte van de zesde etappe voor Arie den Hartog (derde van rechts). Tweede van rechts is gele-truidrager Vandenberghe. doet die Poulidor niet mee. Waarom toch niet? Hij kan toch op die manier Pingeon een hak zetten?" Het is geen geheim meer, dat in de Franse nationale ploeg geen akkoord is bereikt omtrent de activiteiten van Roger Pingeon en Raymond Poulidor. Sterker nog: de twee rijden tégen elkaar. Pingeon heeft zich bijzonder goed op deze ronde voorbereid. Hij wil, weet men in Frank rijk, opnieuw winnen. Om waar te ma ken dat het vorig jaar niet alleen de hulp van Poulidor is geweest, die de een voudige, tot dan toe onopvallende Roger het geel tot in Parijs deed dragen. Maar, en dat weet Frankrijk al even goed, dat is óók de ronde van Raymond. Die nu eindelijk de Tour moet winnen, al heeft iedereen allang vastgesteld en geschre ven, dat Poulidor geen ronderenner is, dat Poulidor te dom is om een toprenner te zijn, dat Poulidor te lief is om in dit harde métier tot het uiterste te gaan. On danks dat alles: Raymond moet de ronde winnen. Misschien is een van die opgesomde karaktereigenschappen er de oorzaak van geweest, dat gistermorgen de brave „Pou- pou" opnieuw een kans om aan een Tour zege te bouwen, liet liggen. Poulidor: „ik wilde niet meedoen, bij dat groepje, omdat het tegen de afspraak was. Genet reed op dat moment in het geel. Je rijdt t°ch niet tegen je eigen ploegmaat?" Kijk, zó braaf is Raymond Poulidor. Geen woord over de mogelijkheid een even tueel beslissende stap op weg naar het geel te zetten, geen lettergreep over de oppositie van Pingeon. Slechts een braaf: „Genet reed toch in het geel". Genet, de helper, de kansloze, de onbetekenende. Die de trui moest afstaan, tóch ondanks die „afspraak". Eén renner rebelleerde vervolgens, in het tweede deel van de etappe, nog tegen de stilzwijgende overeenkomst van de groten, die behelsde dat men de Tour organisatie voor een zó zware opgave zou „straffen" met een uiterst vlakke, onin teressante rit. Die ene renner: Roger Pin geon. Hij demarreerde op een moment, waarop de jacht naar de dagprijzen nog Eerste deel: 3 km: Eerste aanval van Ducasse, Gandarias en Jan Janssen. Het peloton reageert zeer snel. 34 km: Opnieuw een attaque van Janssen, die geen geschikte medestanders kan krijgen om de poging door te zetten. 46 km: Mislukte poging van o.a. Go defroot, Leman, Neulant, Schiavon, Guyot en Otten bros. 52 km: De Brit Harrison, de vorige dag gevallen, geeft op. 86 km: Vergeefse poging van Van Vreckom, Wright en Schleck. 102 km: Demarrage van Desvages, die even later wordt gevolgd door Vandenberghe, Elorza en Du casse. Enkele kilometers ver der sluiten ook Guyot en Arie den Hartog aan. 152 km: Genoemd groepje bereikt een voorsprong van 5 min. 10 sec. 165 km: Laatste aanval van Elorza, die de sprint wil ontlopen. Tever geefs. Met 3.10 voorsprong vechten de vluchters het uit in de spurt. Desvages wint met uiterst gering verschil van Den Hartog. Vanden berghe krijgt de gele trui. Tweede deel 36 km: Eerste ontsnapping van een omvangrijke groep, waarin o.a. Den Hartog, Vianen, Janssen en Ottenbros strijden naast Poulidor, Bitossi en Pe- rez-Frances. De vlucht duurt 6 km. 73 km: Poging van Leblane en David, die 4 km. duurt. 89 km: Opnieuw springt David weg, nu in gezelschap van Schutz. 100 km: Demarrage van Pintens, die in twee km eerste 20 sec. neemt en even snel weer wordt achterhaald. 136 km: Aanval van Schutz, Pingeon, Den Hartog en Gandarias. Ze nemen een klein 10 sec. voor sprong, maar het peloton re ageert fel. 144 km: Dumont springt uit het pelo ton weg en blijft weg. Op de sintelbaan komt het peloton net niet bij hem. Bitossi wint de sprint van de grote groep, vóór Vandenberghe, die de gele trui uiteraard behoudt. niet was' ingeluid. Al weer een brokje verzet tegen de Poulidor-belangen Jen Janssen daarover: „het zat erin, dat hij dat zou doen Pingeon rijdt gewoon zijn eigen Tour. Kijk. en daarom begreep ik vanmorgen Poulidor niet. Als je maar even de kans krijgt, moet zeker ook Pingeon vóór de bergen op achterstand komen. Want hij wordt tóch gevaarlijk. Hij komt goed mee omhoog. Dat heb je vorig jaar gezien".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15