VAN DAG TOT DAG RECHTBANK IN LONDEN BESLIST: James Earl Ray zal aan V.S. worden uitgeleverd Minister Clark is voor afschaffing doodstraf Westmoreland in Washington Corruptiezaak in New York Sanovite China wijst Britten uit Tot landen gedwongen DC-8 vrijgegeven Couve de Murville mogelijk premier t commentaar op actuele zaken Verdediging tekent beroep aan Zwakken worden terech tgesteld in de V.S. Kardinaal Brennan overleden VAKANTIEVREUGDE 't zit in Moskou aanvaardt excuses telegrammen WOENSDAG 3 JULI 1968 3 - Beroep Wel toestemming Bom bij Diors modehuis Verdacht van spionage Zware taak Referendum Het. deze week in Londen, Washington en Moskou ondertekende „nonproliferatie verdrag" is van weinig of geen betekenis voor de situatie der bestaande kernbewa peningen. „Nonproliferatie" betekent: niet-uitbreiding. Het verdrag is bedoeld om te verhinderen dat nog meer mogend heden eigen kernwapens gaan vervaardi gen of betrekken, waardoor het gevaar van een ongewilde atoomoorlog zou kun nen toenemen. De mogendheden die kernwapens ma ken en in voorraad houden dat zijn Rusland, Amerika, Engeland, Frankrijk en China worden door 't verdag niet in het minst gehinderd in de ongebreidelde fabricage van atoombommen. Frankrijk en China hebben zich niet met de onderhandelingen en de onderte kening ingelaten, de andere drie mogend heden hebben in het verdrag geen bepa lingen opgenomen die zouden kunnen strekken tot verbod of afschaffing van atoomwapens Zij verwachten wel van an dere landen dat deze van de vervaar diging en van de voorraadvorming van atoombommen zullen afzien. Daartoe strekt het verdrag, dat door veertig ande re landen zal moeten worden ondertekend om gelding te verkrijgen. West-Duitsland weigert ondertekening onder het motief, dat de Sovjetrussische druk op Berlijn te groot is. Bonn wijst ook naar een verklaring, die indertijd door de regering Adenauer is afgelegd, waarin West-Duitsland op vrijwillige ba sis zegt af te zien van kernwapens. De weigering om het verdrag te onderteke nen is volgens de indruk van sommige in gewijden echter voornamelijk gebaseerd op het Duitse verlangen, zich eens toch te kunnen scharen in de rij der grote mo gendheden, waarbij „groot" afhankelijk is van de vraag of het land beschikt over een eigen atoomwapensarsenaal. Het effect van het getekende verdrag is dus bijzonder klein, behalve op het ge bied van de economische aspecten. Want de bijbedoeling van het getekende ver drag is ongetwijfeld, een greep te krijgen op de industriële uitgangspunten van de kernenergie, met het oog op de verwach ting t de kernenergie binnen een luttel aantal jaren de voornaamste energiebron deT wereld zal zijn. Kernénergie is niet te scheiden van kernwapens. Men kan natuurlijk beloven, geen kernwapens te maken, maar als men zich volledig wijdt aan de voortbren ging van kernenergie is de toepassing op militair gebied een eenvoudige stap. Het nonproliferatie-verdrag beperkt de voort brenging van voor kernwapens noodzake lijke halffabrikaten, die eveneens kun nen dienen voor ontwikkeling van kern- energie-installaties, niet met zoveel woor den. Maar het snijdt toch een belangrijk deel van de research op het gebied van de atoomsplitsing af, die zijn nut zou kun nen hebben bij industriële, niet-militaire ontwikkelingen. Het is bijzonder vreemd dat de Neder landse regering, met name de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, niet wat meer details, consequenties en ver wikkelingen die met de inhoud en de tot standkoming van dit verdrag te maken hebben, aan de volksvertegenwoordiging heeft voorgelegd. Of misschien is het nog vreemder dat de volksvertegenwoor diging daar niet om gevraagd heeft. Het non-proliferatieverdrag kan voor' atoom- bomloze landen nevengevolgen hebben die hun economische positie terdege raken. Het is bovendien veelbetekenend dat m Europa de twee grootste partners der economische continentale integratie, na melijk West-Duitsland en Frankrijk, niet aan het verdrag meedoen. Het zou voor Nederland een moeilijke situatie worden als de Europese activiteit op het gebied van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden op enigerlei wijze zou worden doorkruist door het feit, dat de grote part ners ongebonden hun gang kunnen gaan terwijl de kleine door het Amerikaans- Russische atoomverdrag nog eens extra zouden worden belemmerd. Het overdrachtsverdrag dat een einde maakte aan de vijandelijkheden tussen Indonesië en Nederland inzake West-Irian bevat onder meer de bepaling dat in i969 de bevolking van het voormalige Nieuw- Guinea zich bij referendum zou moeten kunnen uitspreken over de vraag, of haar land deel zal uitmaken van het Indonesi sche rijk dan wel onafhankelijkheid zal verkrijgen. Er bestond geen enkele twijfel over. dat het Indonesië van Soekarno deze be paling zou saboteren. Soekarno zelf heeft zich trouwens al dadelijk na de over dracht uitgelaten in de zin van „lrian blijft Indonesisch", zonder daarbij letter lijk de mogelijkheid van een volksstem ming te verwerpen. De Indonesische regering van het regime-Soekarno heeft dadelijk na de overdracht maatregelen genomen om Irian politiek en militair te infiltreren, zodat een eventuele volksstemming in het voor deel van Djakarta zou moeten uitvallen. Die infiltratie ging niet gepaard met hartelijke zorg voor het welzijn van de Papoeabevolking, zodat nog niet zo erg lang geleden een regeringsdelegatie uit Djakarta tot de ontstellende ontdekking kwam dat de bevolking van West-Irian aan zowat alles gebrek had. Er is toen wel iets ten goede veranderd. De huidige In donesische regering heeft getoond, van goeden wille te zijn. Zij kon echter niet in korte tijd alle schromelijke tekortko mingen goedmaken, waaraan Soekarno zich bij het beheer over de buitengewes ten had schuldig gemaakt. Zelfs de bloed armoede waaraan de gehele Indonesische economie leed, vergde een uiterst moei zaam proces van herstel dat nog jaren kan duren. De Nederlandse hulp daaroij wordt niet versmaad, maar aan de andere kant kan Djakarta zich niet veroorloven de Nederlandse publieke opinie weer tegen zich in te nemen door zich niet aan vroe gere afspraken te houden afspraken die niet in het belang van Nederland, maar van aan Indonesië toevertrouwde mensen zijn gemaakt. De vraag hoe Djakarta te werk zal gaan bij de behandeling van de Papoea's, is een toetssteen voor de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland in de komende jaren. Als de afspraak wordt nageleefd, is er een kans dat West-Irian zoal niet een totale onafhankelijkheid maar toch een zekere autonomie zal verwerven, die zal bestaan in een grotere politieke mede zeggenschap in eigen zaken. Een vol komen afscheiding is voor het stuk eiland waarschijnlijk ook niet praktisch en heil zaam. Een militaire bezetting die de volks wil onderdrukte heeft helaas in de periode Soekarno sterke ressentimenten opgeroe pen bij de Papoea's, maar er is nog een jaar tijd om deze met tact en redelijkheid uit de wereld te helpen. LONDEN (Reuter en AFP) Een Britse rechtbank heeft bevolen dat James Earl Ray, alias Ramon George Sneyd, naar de Verenigde Staten wordt teruggezonden. Hij moet daar terecht staan in verband met de moord op ds. Martin Luther King. Ray wordt door de Amerikaanse justitie ook gezocht omdat hij nog een deel van de twintig jaar moet uitzitten, waartoe hij is veroordeeld wegens een gewapende roofoverval. Vorig jaar ontsnapte hij uit de staatsgevangenis van Missouri. Ook hiervoor alleen zou de Britse rechter hem hebben uitgeleverd. De verdediger van Ray heeft aange voerd, dat de aanslag op ds. King een politiek misdrijf was, waarvoor volgens de Britse uitleveringswet van 1870 een misdadiger niet kan worden uitgeleverd. Volgens de rechter staat het evenwel niet vast, dat de moordenaar uit politieke over wegingen heeft gehandeld. Uitlevering kan pas over achttien dagen geschieden, teneinde de verdediging ge legenheid te geven beroep aan te tekenen. Zij heeft dat inmiddels gedaan. Het beroep zal door het hooggerechtshof in Londen worden behandeld. Van de beslissing van dit hof kan de verdediging nog in beroep gaan bij het Hogerhuis. Ray zal juridische bijstand mogen hebben gedurende de tijd, dat het beroep hangende is. Toen de rechtbank de zitting schorste voor de lunch, maakte Ray bekend, dat hij een verklaring wilde afleggen. De rechtbank kwam haastig weer bijeen om hem te horen. Ray beklaagde zich erover, dat hij geen p<v\v.vr.^>> V 99 jf WASHINGTON (AP) De Amerikaan se minister van Justitie, Ramsey Clark, heeft er op aangedrongen dat de dood- Amerikaanse minister van Justitie, Ramsey Clark. straf in de V.S. wordt afgeschaft. „Op den duur", aldus Clark, „zal de afschaf fing van de doodstraf bijdragen tot het naleven van de wet". Dit was het antwoord van de minister toen senator Philip A. "Hart, democraat uit Michigan, en auteur van een wet om de doodstraf voor federale vergrijpen af te schaffen, zei dat enkele mensen hem verteld hadden dat het niet het juiste ogenblik was, nu de misdaad toeneemt om deze nieuwe wet in te voeren. Minister Clark zei voor een subcom missie van de Amerikaanse Senaat dat het de armen en de zwakken, de onwe tenden en de gehaten zijn die worden terechtgesteld. Sinds men in de V.S., in 1930, begonnen is met het „bijhouden" van het aantal gevallen van toepassing van de doodstraf, aldus minister Clark, zijn er 2066 negers tegen 1751 blanken te rechtgesteld, hoewel de negers slechts een achtste deel van de Amerikaanse be volking uitmaken. Van de 455 wegens ver krachting terechtgestelden zijn 405 ne gers. Volgens minister Clark heeft de geschie denis aangetoond, dat de doodstraf on rechtvaardig is opgelegd en dat onschul- digen door de staat zijn gedood. Angst voor vergissingen heeft ertoe geleid, dat terechtstellingen veel te lang werden uit gesteld. Als voorbeeld voor het laatste geeft de Amerikaanse minister, dat van de 435 mensen, die nu op de uitvoering van de doodstraf wachten en wier leeftijd varieert van 16 tot 68 jaar, de helft bijna tweeënhalf jaar op de uitvoering van het vonnis heeft gewacht. President Johnson ert zijn vrouw verwelkomen generaal Westmore land in de tuin van het Witte Huis in Washington. Links mevrouw Westmoreland. WASHINGTON (AP) Generaal Wil liam Westmoreland heeft gisteravond ge zegd dat ieder nieuw vijandelijk offen sief in Zuid-Vietnam, de Noordvietname- zen geweldige verliezen zal kosten. De generaal, die in Washington is aan gekomen om zijn post als 25ste chefstaf van het Amerikaanse leger te gaan be kleden, zei verder dat de gevechten tijde lijk verminderd zijn. Westmoreland zal vandaag de post van chef staf overnemen. Na zijn aankomst op de luchtmachtbasis Andrews, is West- moreland, die vergezeld was van zijn vrouw onmiddellijk naar het Witte Huis gegaan. Hij werd daar ontvangen door president Johnson en diens vrouw. NEW YORK (Reuter). Een „grand jury" in New York heeft in verband met een corruptiezaak 37 mensen, onder wie negentien politiemannen en oud-politie mannen, in staat van beschuldiging ge steld. Officier van Justitie Frank Hogan ver telde dat politiemannen, figuren uit de gokwereld en nachtclubeigenaars samen een bende hadden gevormd, waarbij de politiemannen tegen steekpenningen één miljoen dollar per jaar waar schuwden voor op handen zijnde politie- operaties. De zaak is acht jaar in onder zoek geweest. bezoek had mogen ontvangen van Arthur Haines, een Amerikaanse advocaat uit Birmingham in Alabama, die twee weken geleden naar Engeland vloog om Ray te spreken. Ray zei verder zich schriftelijk beklaagd te hebben bij de Britse minister van Binnenlandse Zaken, James Callaghan. Hij ontving echter geen antwoord. Hij probeerde ook de leider van de Britse conservatieve oppositiepartij, Edward Heath, te schrijven. Maar de directeur van de Londense gevangenis waar Ray de afgelopen drie weken heeft doorgebracht, had hem meegedeeld, dat dit niet was toe gestaan. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat Ray op 25 juni aan de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Callaghan, had gevraagd, of hij bezoek van Haines mocht hebben. Dit werd hem toegestaan, maar Sneyd (Ray) maakte van deze toestemming geen gebruik en Haines zocht geen contact met de Britse minister van Binnenlandse Zaken, aldus de Britse woordvoerder. Rechter Milton heeft in zijn uitspraak gezegd, aanwijzingen gevonden te hebben, dat de man in kwestie James Earl Ray is, zoals de Amerikaanse politie had gezegd. Maar de verdediging heeft het steeds over Sneyd gehad, de naam waaronder Ray werd gearresteerd. Volgens de Amerikaanse juridische ver tegenwoordiger, Calcutt, zijn er geen be wijzen, dat de moord op ds. King onder deel is van een grotere opzet: „Er was geen samenzwering en er was ook geen medeplichtige of enige organisatie hier bij betrokken", aldus Calcutt. PHILADELPHIA (AFP) Francis Kardinaal Brennan, sinds 15 januari pre fect van de Romeinse congregatie van de sacramenten, is op 74-jarige leeftijd in Philadelphia overleden. Kardinaal Brennan werd op 7 mei in Shenandoah in de Amerikaanse staat Pennsylvania geboren. Hij heeft 19 jaar lang deel uitgemaakt van de rota, het in Rome gevestigde hof van appel van de R.k. kerk. PARIJS (AP) Vanmorgen is voor de deur van het Parijse modehuis Chris tian Dior een kneedbom ontploft. De deur werd vernield, vele ruiten sneuvelden en het houtwerk van het huis werd ernstig beschadigd, De politie stelt een onderzoek in. De dader is spoorloos. ADVERTENTIE Geniet in gezondheid. Zorg voor goede voe ding De kracht van zuiver volle tarwe, een keur van edelvoedings- stoffen, Neem Sanovite mee op uw uit stapjes. Handig verpakt, altijd vers, heerlijk met "zoet" en "hartig" beleg. (Ook zoutarm overal verkrijgbaar) HONGKONG. (Reuter) China heeft twee Britse koopvaardijofficieren uitge wezen. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan spionage, aldus heeft het persbureau „Nieuw China" bekendgemaakt. De twee Britten zijn kapitein Pope van het Britse schip „Fortune Wind" en de eerste stuurman Jones van de eveneens Britse boot „Nancy Dee". Volgens „Nieuw China" is vastgesteld, dat de twee officie ren politieke, militaire en economische gegevens over China hebben verzameld en zo de veiligheid van het land in ge vaar hebben gebracht. Hieraan werd toe gevoegd, dat „de twee misdadigers hun misdaden hebben bekend". De 36-jarige kapitein Pope werd op 17 mei aangehouden, toen hij met de „For tune Wind" in de Noordchinese haven Tangkoe was aangekomen. Zijn schip was door de Chinese regering gehuurd. Jones werd op 31 maart in Sinkiang in hechte nis gesteld. In het afgelopen jaar zijn nog ongeveer tien Britten in China gevangen genomen. TOKIO. (A.P. en Reuter) De Ameri kaanse DC-8, die maandag met 14 militai ren aan boord door Russische straalvlieg tuigen werd gedwongen te landen op het Koerilen-eilahd Iturup, is vanochtend op de luchtmachtbasis Yokota, veertig kilo meter ten noordwesten van Tokio aan gekomen. Het Witte Huis had gistermid dag reeds bekendgemaakt, dat Rusland het toestel zou vrijgeven. De Russen had den hiertoe besloten nadat zij van de V.S. een officiële boodschap hadden ontvan gen, waarin Washington er zijn spijt over betuigde, dat het Russische luchtruim bo ven de Koerilen-eilanden was geschon den. Functionarissen in Washington toonden zich zeer verheugd over de snelle vrij lating. Zij zeiden onder de indruk te zijn (Van onze correspondent) PARIJS De regering van Geor ges Pompidou, die onder de druk van de revolutionaire omstandig heden vorige maand nogal ingrij pend werd gereorganiseerd, staat op het punt af te treden. "Vandaag hield het kabinet zijn laatste weke lijkse zitting in het Elysée onder voorzitterschap van president De Gaulle. Nu de verkiezingen van zondag een nieuw parlement hebben opgeleverd, waarin de Gaullisten over en overwel digende meerderheid beschikken, schrijft de grondwet voor dat de presi dent ook een andere regering, dus ook een andere premier benoemt. De gaullistische traditie wil daarentegen echter dat de persoon van die premier niettemin dezelfde blijft. De vraag die politiek Parijs sinds kort bezighoudt is of president De Gaulle nu misschien toch niet van die traditie af zou willen wijken, door pre mier Pompidou door een ander te ver vangen. En de man die dan het veel- vuldigst voor die vervanging wordt genoemd, is de huidige minister van Financiën, Maurice Couve de Murville, die tot voor enkele weken gedurende ruim tien jaren de portefeuille van Bui tenlandse Zaken heeft beheerd. Die speculatie wordt voornamelijk gevoed door de overweging dat De Gaulle nu hem het spectaculaire to- verstuk gelukt is binnen een maand een nationale veroordeling van zijn re gime in een even nationale triomf te doen verkeren toch binnen afzienba re tijd van het politieke toneel zou wil len verdwijnen. In dat geval neemt ie dereen wel aan dat premier Pompidou dan is voorbestemd president te wor den. Om op dat moment echter niet ge lijktijdig twee wachten te hoeven aflos sen, zou het wenselijk kunnen zijn dat premier Pompidou zich nu al terugtrok om zich intussen wat op die hoogste verantwoordelijkheden voor te kunnen bereiden. En even algemeen worden Couve de Murville, die sedert het be gin van de Vijfde Republiek bewezen heeft een uitstekend diplomaat te zijn, de beste kansen toegedacht om ook nog eens tot premier gepromoveerd te wor den. Niet alle politieke waarnemers zien Couve de Murville premier worden om dat hem immers sedert enkele weken de post van financiën en economie is toegewezen, nu wel de zwaarste en te- gevuld, terwijl hij er bovendien voor moet waken dat een dreigende inflatie de toegezegde loonsverhogingen niet opnieuw tot een illusie zal maken. Een illusie waardoor de politieke en voor al sociale vrede dan spoedig weer door een nieuwe uitbarsting gevolgd zal wor den. Minister Couve de Murville vens urgentste taak van de hele ploeg. Hij zal immers moeten zorgen dat de schatkist met nieuwe belastingen wordt Het door president De Gaulle aange kondigde referendum zal volgens Fran se politieke kringen begin deze herfst worden gehouden aldus meldt AFP. Het Franse volk zal zich over twee kwesties moeten uitspreken: economi sche, sociale en universitaire hervor mingen, ofwel medezeggenschap, en een grondwetswijziging die voorname lijk betrekking Heeft op de taak van de Senaat. Deze zou zich meer moeten gaan be zighouden met de regionale economi sche activiteit en als zodanig als so ciaal-economische raad kunnen gaan fungeren. Het referendum zou oorspronkelijk eerder worden gehouden, maar presi dent De Gaulle zag zich op 30 mei door de verscherping van de crisis in zijn land genoodzaakt het uit te stellen. Hij deelde een week later mee dat het „te zijner tijd (na de verkiezingen) in een passende vorm" zou plaatshebben. van de Russische bereidheid zich even tueel het ongenoegen van Noord-Vietnam en China op de hals te halen. Deze lan den zouden Rusland kunnen gaan ver wijten Amerikaanse militairen te hebben losgelaten, die in Vietnam tegen hen gaan vechten. De perssecretaris van het Witte Huis, George Christian, heeft bekendgemaakt, dat president Johnson met Moskou geen persoonlijk contact heeft gehad over deze kwestie. De zaak is volgens de gebruike lijke diplomatieke kanalen afgehandeld, aldus Christian. Bij de aankomst van het vliegtuig op de basis Yokota stonden hoge Amerikaanse functionarissen en een grote groep jour nalisten te wachten. Eén van de militai ren vertelde, dat een Russische Mig met een van de kanonnen een waarschuwings schot had afgevuurd toen de DC-8 door vijf Migs was omsingeld. Volgens anderen was een salvo met een mitrailleur gege ven. Het was het eerste teken dat er ernstige moeilijkheden waren. Tot dan toe hadden de militairen gedacht, dat de Russische jagers het toestel slechts wil den hinderen. De Amerikaanse militairen mochten op Iturup het toestel niet verlaten. Wanneer zij nu naar Vietnam zullen doorreizen is nog niet bekend. 1 Complot. Premier Siaka Stevens van de Westafrikaanse staat Sierra Leone heeft melding gemaakt van een complot om zijn regering omver te werpen met steun van buitenlandse huurlingen. Gevecht. Israëlische militairen hebben gisteren ongeveer twee uur gevochten met acht Arabische saboteurs, van wie er twee sneuvelden. Freeman. De Amerikaanse minister van Landbouw Freeman is in Zuid-Vietnam voor een bezoek van vijf dagen aan landbouwprojecten. Hulp. De economische hulp van Japan aan Indonesië zal dit jaar tachtig mil joen dollar bedragen. Zilver. Uit een opslagplaats van een rol- filmfabriek in Mortsel bij Antwerpen is een hoeveelheid van 500 kilogram zilver ter waarde van 140.000 gulden ontvreemd. Ratten. De Mexicaanse hoofdstad wordt geteisterd door een enorme rattenplaag. Volgens de openbare gezondheidszorg zijn er in de stad zeker zo'n twintig miljoen ratten. Bombardement. De regering van Kongo heeft in de Veiligheidraad laten weten dat Portugese vliegtuigen uit Angola een Kongolees dorp hebben gebombar deerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3