w VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND WKER Zelfs het strand bracht geen oplossing voor de hitte Burgerlijke stand van Velsen BALATRED 7.95 UST Vingertoppen in grasmachine Reuzen loskraan bij Hoogovens in actie Cees Stam goed op dreef op Alkmaar se baan Haring nu meer bestand tegen zware zouting Motorrijder in tunnel gevallen Voornamelijk Duitse badgasten Aardbeien blijven duur Aanvaring door onduidelijke koers Geslaagden school ass. labpersoneel „Hagno" pikt Duits jachtje op WOENSDAG 3 JULI 1968 5 JE Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee WASAUTOMATEN f ||Jm| VINYL OP VILT 2 mtr. breed p. mtr. 2 4 J Scheepvaartraad Onze receptie was een succes Eigenaar vermist (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Dinsdagmorgen om streeks tien uur vervoegde zich een 46- jarige hovenier uit Amsterdam bij het politiebureau in Santpoort met een hevig bloedende hand. Hij was bezig geweest met grasmaaien in de wijk „Veen en Bos", waarbij de hovenier een storing aan de motor van de machine wilde verhelpen. Plotseling begonnen de messen weer te draaien, waardoor een van zijn vinger toppen bijna werd afgesneden en een an dere gewond. De politie waarschuwde de ongevallendienst, waarna de hovenier voör doktershulp naar het Antonius- ziekenhuis werd overgebracht. WOENSDAG 3 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort tot 22.30 u.: Verlichte ruïne. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. DONDERDAG 4 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, tot 22.30 u.: verlichte ruïne, in de kelders expositie grafiek van Ru van Rossum. Raadhuis Velsen, Plein 1945, is te be zichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting: spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur, Willebrordstraat 102, tel. 10715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 uur en 14.30 tot 17.30 u.; uitleenpost IJmuiden-West, bo venzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 17.30 u.; Gem. bibliotheek en r.k.- bibliotheek rn Santpoort-Zuid, Wijkcen trum „De Duinpan", Willem de Zwijger laan: 14.30 tot 17.30 en 19 tent 21.15 uur. WOENSDAG 3 JULI Sportfondsenbad, Kuikenweg 84, ge opend 20.45-22 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70, geopend 19-21 u. Bibliotheken Arendsweg 661 en Amstel- straat 44 gesloten wegens vakantie. DONDERDAG 4 JULI Galerie Boumans, Breestraat 122, 9-18 u. expositie werken van Jacques Siegers. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Toneelwerkgroep Perine. Huize Westerhout, Westerhoutplein 5, toneelspelen onder leiding van C. Idema; 13.30 u.: handwerken voor bejaarden; 14 u.: knip- en naaicursus voor bejaarden. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: Ge opend van 7 tot 21.30 u. DONDERDAG 4 JULI Gemeentehuis, 19.30 uur: Openbare ge meenteraadsvergadering. Buurthuis De Zandkraai, Handel- «traat 93, 10-12 u.: gebruik handenarbeid- lokaal; 10-12 u.: biljarten; 10-11 u. be- jaardengymnastiek. WOENSDAG 3 JULI Verenigde Openbare Bibliotheek, De Zwaanstraat 4a, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21 u. DONDERDAG 4 JULI Herv. Kerk, 21 u.: „De stem van het water". Het werk aan de ertskade van Hoogovens kan beginnen. De beide enorme havenloskranen zijn na genoeg gereed om aan de slag te gaan. Reeds is een proef genomen met een lichter, welke een paar honderd ton erts aan boord had. Een van de beide kranen is daarbij in gezet om het erts te lossen. Via de kraanbunker en de banden van de kraaninstallatie is het erts op de kadeband gebracht, daar gewogen en tenslotte opgeslagen op erts opslag I, hetgeen eveneens via een bandenstelsel gebeurde. In feite gold het hier een proefneming met een klein dchip, want straks Zullen de beide loskranen schepen met 80.000 ton tot 100,000 ton erts te lossen krijgen. Elk van de beide kra nen kan maximaal 2.000 ton erts per uur lossen. Een schip met 80.000 ton erts aan boord kan dan met behulp van beide kranen bin nen twee dagen gelost zijn. De kranen beschikken over een zo genoemde „uithouder" van bijna veertig meter lengte. (Van onze wielermedeWerker) ALKMAAR. Ondanks het dreigende onweer konden de „populaires" op de Alkmaarse wielerbaan gisteravond nor maal afgewerkt worden. Baankampi- oen en stayer Cees Stam bracht het daar bij tot twee overwinningen. Eerst zege vierde de Zaankanter in een klassements wedstrijd en aan het slot van de avond ze gevierde hij ook in de premiekoers over 10 km. Samen met Aad Noors (Den Helder) en Rob Duin (Alkmaar) had Stam (Koog a.d. Zaan) in het slotnummer een ronde voor sprong genomen. Zij mochten voor die prestatie een extra premie verdelen. In de klassementswedstrijd bleef Stam met twee punten verschil de baas over sprinter Wim Keizer (Westzaan). Derde was Rob Duin. De nieuwelingen reden een selectierit voor het zaterdagavond op de Alkmaarse baan voor de eerste keer te houden na tionale baankampioenschap 25 km. De rappe Amsterdammer Gerrie Fens won deze rit in de sprint vóór Nico Alles (Alk maar) en Gerard Walters (Beemster). Fens noteerde over de 12,5 km een tijd van 18 min. 17 seconden. De premiekoers over 5 km werd in 7.27 gewonnen door Ruud Halier (Alkmaar) Hij had een ronde voorsprong op de rest. De Schiedammer Jan Breur zegevierde in de afvalrace. Bij de dames won Eefje Helder (De Woude) met gering verschil de achtervolging van Anneke Lute (Castricum), die daarvoor in twee sprintritten revanche nam. OVERLEDEN: J. Nieuwenhuis, 27 jr., echtgenoot van E. Boeree, Bothastraat 6, IJmuiden. ADVERTENTIE AEG - ZANUS9I - IGNIS - Z ANK ER daaeiiiks domonatratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN TEL. 1 42 62 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De reders van vissers vaartuigen die haring aanvoeren hebben het Produktschap voor vis en visproduk- ten verzocht de zouting van 20 Beaumé en tien dagen opslag van kracht te laten blij ven. Eerder diende haring na een zouting aan boord van 1 op 10, bij aanvoer en keuring alsook na de opslagtermijn 18 Beaumé te hebben, terwijl de opslagtermijn in dat geval werd verlengd tot 20 etmalen. Deze wijziging van de oorspronkelijke bepalin gen hield verband met het feit dat de haring welke medio juni werd aangevoerd nog te weinig vet bevatte en zwaarder zou moeten worden gezouten om het vereiste aantal graden Beaumé te kunnen berei ken. Tegen een dergelijke sterke zouting zou de juniharing niet bestand zijn. Maar eerder dan verwacht was, wordt momenteel haring gevangen die wel tegen een sterkere zouting bestand is. Dit geldt niet alleen voor haring afkomstig uit de Ierse Zee maar ook voor haring van an dere visgronden. Handhaving van de twin tig dagen opslag zou de afzet van gezou ten haring voor de binnenlandse markt zowel als voor export ten zeerste bemoei lijken. De beslissing hieromtrent moet voor 8 juli worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Een 21-jarige motorrijder uit IJmuiden kwam dinsdag in de namid dag met zijn voertuig in de Velserturnel ten val, omdat zijn motor plotseling was vastgelopen. Ten gevolge hiervan liep hij schaafwonden op aan armen, handen, benen en rug, zodat hij door de onge vallendienst naar het Antoniusziekenhuis moest worden overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE Twee dagen van niet meer normale hitte hebben het ge drag van de in de kuststreek wonende Nederlanders totaal ontwricht. Wie ge woonlijk met mooi weer vlug even naar het strand ging op een snippermiddag of een mooie namiddag of avond, die denkt er de afgelopen twee dagen gewoon niet over om zich nog meer in de hitte te be geven. Niet alleen de ouderen, maar ook de jeugd handelt zo. De scholen hebben vakantie, de jeugd kan dus onbeperkt naar het strand, doch 't aantal kinderen, woonachtig in de kust streek, dat het strand bezoekt is geslon ken tot een minimum. Zij blijven liever vlak bij huis in de schaduw van woning of schuur of in de kamer. Het was zoals een jongetje ons vertelde aan het Wijk aan Zeeër strand: „Ik moet er heen met m'n neefjes, die wonen in het oosten van het land meneer. Maar als ze niet bij mij logeerden, bleef ik thuis. Hier kan je- niet eens rustig je ijssie opeten, het smelt tussen je vingers weg". En he vig zijn vinger aflikkend slenterde hij weg. Een duidelijk beeld van de situatie. Doch denkt u niet, dat het nu leeg is aan het strand. Bepaald niet! Doch het strand is nu grotendeels bezet door Duits spreken de badgasten, die bijna massaal de zand strook tussen de duinen en de Noordzee bezet houden. Het kuilen graven valt dit jaar nogal mee. Het schijnt er te warm voor te zijn. Temeer omdat de badgasten althans het manlijk deel ervan nu niet tot de magersten behoren en gra ven een vrij inspannend werk is. De af en toe ondragelijke hitte ten spijt blijven zij bakken in de zon, slenteren naar zee, pogen daar in het water en tus sen de kwallen wat verkoeling te vinden en gaan dan weer met lome tred naar hun plekje op het kokend hete zand terug. Een soort van vermaak, waarnaar de ex ploitanten van de verschillende strandge- legenheden met verbijstering kijken. Ove rigens is de route van de badgasten echt niet alleen naar de zee. De verschei dene gelegenheden waar ijs, maar vooral bier en frisdranken verkocht worden doen goede zaken. De exploitanten zien het op- gedronkene als het ware voor hun ogen in de verzengende hitte verdampen en tril lend de lucht ingaan. De dan weer uitge- 'y. .V Iedere vorm van verkoeling was welkom, zelfs de vaak versmade waterstraal had nu dankbare klanten. droogde mens strompelt dan weer omzich tig naar het een of andere paviljoen en be stelt dan maar weer iets te drinken. Het is een wisselwerking zonder einde. Maandag al was het erg, dinsdag nog erger en menigeen zag uit naar een on weersbui, die wat verkoeling zou bieden. Maar tot gisteravond laat bleef de afkoe ling uit, de onweersbui ten spijt en tot vreugde van de fabrikanten van fris dranken en ijs. s BEVALLEN: M. de Nijs-Wittebol, z„ Roemer Visscherstraat 293, Haarlem; H. K. Gremmer-Groenewold, z., Trompstraat 133, IJmuiden; A. A. Duvalois-Gorter, d., Linnaeusstraat 129, IJmuiden; H. H. Vega- Drost, z., Snijderstraat 6 c, Gorinchem; E. J. Blom-Wijker, z., Edisonplein 11, IJmuiden; J. H. Janssen-Janssen, z., Ko ningin Wilhelminakade 31 rood, IJmuiden; B. H. van der Meulen-Melrose, z., Wille brordstraat 52, IJmuiden; A. Bakker-Kru- ger, z., Schipbroekenweg 16, Santpoort; J. A. de Boer-Ryke, d., Beekvlietstraat 10, ADVERTENTIE marktpleingalerij 50 IJmuiden tel 19015 5 11men TAPIJT EN GORDIJN I Santpoort; C. Gabel-van Vugt, z. en d., Duin en Kruidbergerweg 14 b, Driehuis; B. M. van der Meulen-Melrose, z., Wille- Haarlem; M. Visser-Ribbens, d.. Geel- vinckstraat 17b, Velsen (noord); E. Tien- kamp-Stephanus, z„ Schotersingel 17, Haarlem; J. Effern-Knijpstra, z., Boer- haavestraat 16, IJmuiden; T. A. de Vries- Kuiper, d., Lierstraat 69, IJmuiden; P. A. U. Apeldoorn-Durge, d., Planetenweg 47, IJmuiden; J. Vis-Reinhard, d., Tuinders straat 47, IJmuiden; E. Derksen-ten Bosch, z., Stalpaert van der Wielenstraat 12, Haarlem; V. J. M. Kraaijeveld-Gieben, z., Curagaostraat 5, Santpoort. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Dagelijks stijgen de aanvoeren van de aardbeien. Dinsdag was er een aanbod van 8.500 kistjes. Voor de eerste soort liepen de prijzen sterk op en men betaalde er van 350 tto 480 ct. p. kistje voor. Maar ook de tweede soort werd grif afgenomen. Hiervoor werd meer dan drie gulden neergeteld. De prijzen varieerden van 150 tot 340 cent per kis+je bij deze soort. Van de zijde van kopers bestond grote belangstelling voor de Beverwijkse aardbeien. AMSTERDAM. Volgens de hoofdin specteur van de Scheepvaart, de heer J. F. van Doorn, zijn er drie lessen te trek ken uit de aanvaring op 27 oktober tus sen het Duitse vrachtschip „Hornland" (4234 ton) en 't Franse motorschip „Pier re Angot" (2746 ton) op de nieuwe Water weg, waarbij beide schepen zonken. Men moet duidelijk blijven varen om geen twijfel bij de andere schepen te wek ken over de koers ,zei hij. Zonder een zeer goede reden mag een schip nooit naar bakboord uitwijken. Bovendien is het no dig dat er tussen de schepen een goede communicatie is. Voor de raad voor de Scheepvaart kwam vast te staan dat als aan de drie door de hoofdinspecteur genoemde punten was vol daan, de aanvaring niet was gebeurd. De „Hornland" voer de Nieuwe Water weg af en om het kompas te controleren ging de loods op de lichtenlijn varen, waarbij het schip zuidelijk van de as van het vaarwater geraakte. Het Franse schip dat op weg was naar Rotterdam, ging daardoor twijfelen over de koers van de tegenligger, hetgeen oorzaak werd van de aanvaring. De raad doet later uitspraak. Een compacte massa voornamelijk Duitse badgasten bevolkte tijdens de heetste dagen het strand. ADVERTENTIE Bij de opening van onze nieuwe kap salon mocht onze zaak zich verheugen in een enorine belangstelling. Iedereen was opgetogen over de ge zellige sfeer en moderne inrichting. Deze blijken van belangstelling wer den door ons zeer op prijs gesteld, en wij zijn u daar erkentelijk voor. Wij hopen een gezellige efficiënte zaak te hebben gecreëerd en zullen ons best doen uw hooggespahnen ver wachtingen volledig waar te maken. Dameskapsalon Lange Nieuwstraat 181 IJmuiden Telefoon 11166. Bij de Onderwijsstichting IJmond zijn de volgende kandidaten geslaagd: Basisexamen laborant: A. J. Beukema, G. de Booy, A. J. P. van Eek, W. E. Klaver, C. F van Linden Tol, B. J. Oldenburg, R. T. Dekker, M. A. Vaneker (allen Velsen), J. H. de Boer. H. M. J. Brand, F. Wals, A. M. de Lange (allen Heemskerk), E. L. Jans sen. T. Kramer, J. M. Pardoen, H. L. Pos thumus, I. T. M. Schoort, J. M. Sukkel, L. H. A. Wagter, P. de Wit, R. Jonkers (allen Beverwijk), W. M. J. E. Brouwer, J. S. van Dijk, A. A. M. Harren, A. M. Sliggers, L. A. M. Vogels, J. R. Romijn (allen Haarlem), M. A. H. J. Bodewes (Castricum) en W. E. Bosch (Bloemendaal). Chemisch analist: M. M. G. Alles, H. Morren, G. Noordman, C. N. Rietkerk (al len Beverwijk), J. J. Beentjes, J. Taussent, J. M. Zonneveld, F. P. Valkenburg (allen Heemskerk). E. Schouten, J. C. Eriks (Vel sen). Scheikundig lab.-assistent: H. A. L. Kleij (Heemskerk), J. P. R. Kluijsters, A. C. Spruit, C. J J. Vogelzang (allen Bever wijk), J. M. Nuijens (Haarlem). DEN HAAG. De kustvaarder „Hag- no" uit Rotterdam heeft vanmorgen ge meld omstreeks kwart over negen in de buurt van het lichtschip Goeree een on bemand jachtje te hebben aangetroffen. Een onderzoek wees uit, dat het jachtje het eigendom is van de 58-jarige Duitser Heinz Helfken uit Völklingen. Enkele dagen geleden was de heer Helf ken naar Nederland gekomen om enkele verbeteringen aan het scheepje te laten aanbrengen. Zijn plan was met het scheepje, de „Pax Polaris" een tocht naar de Poolzee te maken. In Londen wilde hij eerst nog een radiopeilontvanger laten aanbrengen. De „Hagno" trof het jacht in ontred derde toestand aan en heeft het aan boord genomen. Van de eigenaar werd eeen snoor ontdekt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5