Duitsers krijgen hier 21 pet meer waar voor hun geld I Pogingen van Pingeon om voor een nieuwe coup te zorgen vergeefs Met marken meer mans Nieroverplanting uitgesteld Jan Janssen had voeer wat over de knechten NOG GEEN GEVAL VAN DOPING IN DE TOUR MAAR AMSTERDAM IS BIJ HEN NIET MEER ZO IN TREK Toeristentrek naar Amsterdam groter dan ooit Pikeur tijdens draverij overleden op baan Duindigt Tour in cijfers Rose behield wereldtitel Ritzege Koeken in Duitsland Roemenië en Rusland willen duel tegen Oranje DONDERDAG 4 JULI 196 8 13 Kort verblijf Meer attracties zijn nodig Er achter aan (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De vakanties in Nederland en in West-Duitsland zijn be gonnen en in de Nederlandse badplaat sen en watersportoorden is het dringen geworden. De Duitsers weten Nederland nog steeds te vinden als vakantieland. Omdat het bij ons zo rijk is aan natuur schoon? Omdat de Noordzeestranden lok ken? Omdat het hier goedkoop is? Jawel, omdat het goedkoop is. Het ge- illustreerde Duitse blad „Neue Revue" heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de koopkracht van de Duitse Mark in de verschillende landen van Europa met het doel de vakantiegangers voor te lichten. Daaruit blijkt dat de Duitser met zijn geld in België 1 percent meer kan doen dan in eigen land, in Denemarken 4 percent, in Engeland 18 percent, in Frankrijk 2 percent, in Oostenrijk 16 per cent, Spanje 12 percent en Nederland 21 percent. Onvoordelige vakantielanden zijn voor de Duitser Zweden, Finland, Noorwegen, Zwitserland en zelfs Italië, waar met de Mark minder kan worden gekocht dan in Duitsland. Joegoslavië is met 44 percent het enige land dat voor Duitsers goedkoper is dan het onze. Voor onze oosterburen blijkt Nederland nog steeds een goed koop te-eiland te zijn. De „Neue Revue" noemt gemiddelde prij zen. Deze zijn in de grote steden hoger. Dat kan één van de redenen zijn dat bij voorbeeld Amsterdam de laatste jaren het bezoek van Duitsers ziet dalen. Wel blijft het dagbezoek constant, maar het aantal overnachtingen is sterk terugge lopen sinds het rumoerige jaar 1966. Heeft de critiek, die met name in Amster dam werd geuit op het huwelijk van prinses Beatrix' met een Duitse man er iets mee te maken? De directeur van VVV-Amsterdam, de heer J. N. Strijkers, gelooft niet dat dit de reden is. „De con currentie op de Europese vakantiemarkt ontwikkelt zich snel en daarbij komt dat steeds meer mensen besluiten een langere reis te ondernemen naar een land dat zon garandeert. Juli is geen goede graad meter. Gezien over het gehele toeristen seizoen is die concurrentie duidelijk voel baar. En sinds enkele jaren zijn er ook de landen aan de Zwarte Zee bijge komen". Duitsers in de kustplaatsen, Duitsers ook op de Kaag en in Loosdrecht, maar in Amsterdam vormen zij een minder heid. Daar zijn het vooral de Amerikanen, daarnaast een van jaar tot jaar toe nemend bezoek van Fransen eb Scandi- naviërs en voorts geallieerde militairen uit Duitsland voor wie de Nederlandse hoofdstad nog steeds een geliefd verlof centrum is. Het aantal buitenlandse toeristen dat in Amsterdam overnacht is meer dan een miljoen per jaar. Het merendeel beperkt zich niet tot Amsterdam maar bezoekt ook andere streken van ons ïand. De duur van het verblijf is gemiddeld niet langer dan drie a vier dagen. Nederland is voor de meesten slechts één van de program mapunten van de vakantie of wordt ge kozen als doel voor een korte „tweede vakantie". De VVV-Amsterdam, die in en buiten Europa op enorme schaal toeris tische propaganda maakt waarvan het profijt zich niet tot Amsterdam beperkt, specialiseert zich vooral in het aantrek ken van vakantiegangers die Nederland in hun vakantieschema willen opnemen en dus maar kort blijven. Men heeft inge zien dat het een haast onmogelijke taak is buitenlanders aan te praten een va kantie van drie of vier weken in ons land door te brengen. Aanwijsbaar succes heeft in Amerika en Japan de campagne „Am sterdam gateway to Europe", waarbij wordt gepropageerd een Europese va kantie in Nederland te beginnen. Daar naast ziet men ook steeds meer resultaat van de propaganda voor het doorbrengen van een korte tweede vakantie of van een lang weekeinde, een actie die in de ons omringende landen wordt gevoerd. Bij deze propaganda heeft men sterke troeven in handen. De luchthaven Schip hol immers is met 118 steden in 72 landen rechtstreeks verbonden en dus een goede invalspoort voor het toerisme naar Europa. Ook heeft Amsterdam een nieuwe ferry-haven gekregen, waar meermalen per week veerboten uit Engeland. Zweden en Noorwegen aankomen. De Engelsen en Scandinaviërs, die via Nederland per auto naar het zonnige zuiden trekken, worden overgehaald een paar dagen van hun va kantie in Nederland te besteden. Op papier mag Nederland voor de Duit sers nog een goedkoope-eiland zijn, in de praktijk worden de prijsverschillen van jaar tot jaar kleiner. De gemiddelde prij zen in Nederland zijn lager dan in Duits land, maar de voor de toerist zo belang rijke tarieven in de horecasector zijn hier hoger. Onze hotels zijn duurder, vooral wat de maaltijden betreft. Deze situatie zal wellicht nog ongunsti ger worden want het is beslist geen vet pot bij de exploitatie van de horecabe drijven. De bouw van nieuwe hotels, een dringende noodzaak, zal de gemiddelde prijs van het hotelbed doen stijgen. An dere kosten, o.a. die van de lonen, gaan ook omhoog en het is te verwachten dat de in 1969 in werking tredende B.T.W.- belasting eveneens een prijsstijging tot gevolg zal hebben. Over een aantal jaren zullen de prij zen in Nederland dan ook geen enkele aantrekkingskracht voor de toerist meer hebben. Het klimaat is nu al geen aan beveling en het natuurschoon vermindert als gevolg van de groei van woongebieden en de industrialisatie van jaar tot jaar. In de wervingsfolders van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer zal een aantal vaste pijlers als de Zuiderzee- en Deltawerken, de Am sterdamse binnenstad, de musea, Maduro- dam, de Scheveningse pier, de Rotterdam se haven en de oude Zuiderzeestadjes nog lang vermeld blijven. Maar daarnaast zullen er meer attracties nodig zijn, bij voorbeeld speelzalen in de badplaatsen, Joop Geesinks plan voor de Holland- Promenade en grote publiektrekkende manifestaties. VVV-directeur Strijkers zegt: „Wij zien steeds meer een verkleining van de af standen in Europa, mede als gevolg van de vele buitenlandse vakantiereizen en de goede luchtverbindingen. Wij vinden het al heel normaal dat een Engels week blad vliegreizen organiseert waarbij jaar lijks tienduizenden Engelse huisvrouwen even op één dag op en neer naar Amster dam gaan en daar allerlei inkopen doen. Men ziet ook steeds meer uitwisselingen van sport- en andere clubs. Daarom is een sportpaleis nodig waar ontmoetingen van internationaal niveau kunnen plaats hebben die buitenlanders trekken. Ook tentoonstellingen in Nederland moeten een meer internationaal karakter krijgen". De tijd dat men alleen maar probeerde vakantiegangers in de zomer te lokken is voorbij. „Er is in de zomermaanden een groot tekort aan hotelbedden", aldus de heer Strijkers. „Wij proberen de hotel- bouw te stimuleren, maar voelen ons daardoor mede verantwoordelijk om de hotelexploitatie ook in de stillere maan den mogelijk te maken. Vandaar dat we niet alleen zomerse vakantiegangers wil len, maar bezoekers het gehele jaar door. Dat is ook de reden dat Amsterdam nu propaganda maakt in Australië, Zuid- Afrika en Zuid-Amerika, waar de zomer vakanties in onze" wintermaanden vallen". De Arnhemmer Johan van Wessel (links op de foto), die vorige week halsoverkop naar de Verenigde Sta ten vloog om aan zijn zieke zuster Mary Christian (midden) een nier af te staan, moet eerst nog uitvoerig worden onderzocht voor de trans plantatie kan worden verricht. De dubbele operatie, die aanvankelijk afgelopen maandag zou geschieden, wordt nu waarschijnlijk een week later, op maandag 8 juli uitgevoerd. Het haastige vertrek van de heer Van Wessel is er de oorzaak van geweest, dat er dubbel werk moet worden gedaan: de Nederlandse donor was al afgereisd vóór de onderzoekingen naar zijn licname- lijke geschiktheid in ons land waren voltooid. AMSTERDAM. Het bezoek van bui tenlanders aan Amsterdam heeft tot nu toe de verwachtingen overtroffen. De di recteur van de hoofdstedelijke Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer; de heer J. Strijkers, zei dinsdag dat een nadelige in vloed van de door de Amerikaanse re gering aangekondigde maatregelen om het toerisme naar Europa te beperken wel merkbaar is. Op het totaal aantal bezoekers heeft dit echter geen invloed gehad. Door het teruglopen van het Ameri kaanse bezoek zijn vooral uit Skandinavië en West-Duitsland meer mensen dan ooit naar Amsterdam gekomen. Het aantal toeristen uit Japan en de Züidamerikaanse landen is toegenomen. Ook is er meer bezoek van jongeren. Het zijn vooral de kleinere hotels die profi teren van deze versterkte toeloop van toeristen, die over het algemeen over een niet al te ruime beurs beschikken, aldus de heer Strijkers. WASSENAAR De heer J. Verkade is gisteren op de renbaan Duindigt tijdens de draverij om de Hoorn-prijs overleden. De heer Verkade, die zijn eigen paard David reed, werd enkele honderden me ters na de start door een hartverlamming getroffen. De draverij om de Hoorn-prijs werd onderbroken en daarna geannu leerd. De bezoekers namen een minuut stilte in acht. De heer Verkade, die de leeftijd van 57 jaar bereikte, was een bekend eigenaar, fokker en rijder van dravers. Hij beoefende die hobby meer dan 25 jaar. De uitslagen van de op Duindigt gehouden draverijen en rennen luiden: Purmerend-prijs (met autostart): 1 Fleche (W. Stort): 2. Estella; 3. Fouska P. Win. 2.30, pl. 1.40, 1.50, 2.10, koppel 11.10, cov. 5.80, trio 144.30. Medemblik-prijs: 1. Francisco (P. Heynen); 2. Gidoni Carbonari: 3. Fred Signal. Win. 10.10, pl. 2.20, 1.60, 1.30, koppel 5.70, cov. 4.20. Criterium der amateurrijders: 1. Fils du Coq d'Or (C. de Haan): 2. Fire Bird W; 3. Fenny Hollandia. Win. 5.90, pl. 170, 2.—, 1.50, koppel 10.70, cov. 11.60, trio 367.90. Enkhuizen-prijs: 1. Flicka v. d. Lente (M. v. d. Togt); 2. Carel Bond W: 3. Double's Zoon. Win. 2.20, pl. 1.70. 1.90, koppel 11.40, cov. 4.20. Zaandam-prijs: 1. Duchesse Mac (J. Wage- naar Jr.): 2. Or en Barre; 3. Zilver Kid. Win. 1.40, 1.40, 3.80, koppel 31.90, cov. 23.80. 't Zand-prijs: 1. Cilly Harvester K (M. v. d. Togt); 2. Dorothea; 3. Emprit S. Win. 1.90, pl. 1.40, 7.—, koppel 33.50, cov. 15.10, trio 304.80. Warmond-prijs (met autostart): 1. Goldprise (R. v. d. Lubbe); 2. Gisella Hanover; 3. Gitte Hollandia. Win. 2.10, pl. 1.20, 1.90, 1.30, koppel 7.40, cov. 7.80. RENNEN Sir Warlock-prijs: 1. Cin Cin (G. Schweitz); 2. Abgars Bonny Boy; 3. Pin Meoney. Win. 3.40, pl. 2.2.60, koppel 8.70, cov. 3.40. Sir Warlock-prijs: 1. Flagrant (H. J. v. d. Kraats); 2. Molvedo II; 3. Perhaps. Win. 5.50, pl. 2.20, 1.40, koppel 7.60, cov. 3.10. Totalisator-omzet 137.355,50. 99 (Van onze speciale verslaggever) LORIENT. Opnieuw heeft Roger Pingeon geprobeerd om volgens zijn „suc cesformule 1967" enige afstand tussen hem en zijn concurrenten te scheppen. Maar een waakzaam peloton, waarin de Tourwinnaar van het vorige jaar nauwe lijks medestanders kent, verijdelde op nieuw een slimme ontsnapping, een vlucht die, naar analogie van het vorige Tourgebeuren, minuten winst op een vol komen onverwacht moment had moeten brengen. De karavaan is gewaarschuwd voor Pingeon en voor diens van tijd tot tijd optredende demarrages. Opnieuw bepaalde men zich tot de ge makkelijkste methode van verzet: het uit zenden van knechten, die met hun instinct voor de prijzenjacht alle andere bewe gingen verstoren. Een van die onbeteke- nenden was ditmaal Aurelio Gonzales. De Spanjaard mocht in Lorient met 100 meter voorsprong de zesde Touretappe voltooien. Niettemin, geheel zonder betekenis is daarom de rit door Bretagne niet geweest. Het vermoeide veld Harm Ottenbros: „We hadden allemaal nog pijn in onze benen" werd al in de eerste kilometers geteisterd door een aantal demarrages, die grote gevolgen hadden kunnen heb ben. Voor Walter Godefroot, Ferdinand Bracke en Herman van Springel bijvoor beeld. Toen namelijk vóór in het peloton een jacht naar incidentele successen ont stond, verbleef dit Belgische drietal in de achterhoede, samen met nog twintig, der tig andere coureurs, met als enige bedoe ling: nog even wat „uitrusten". Hoe moeizaam echter een aantal ren ners de tourdinsdag, die ruim 300 km ver plaatsing had gevergd, kon verwerken, bleek snel. Het peloton brak. Op de plek, waar de zwakste schakels huisden, in casu: de renners die de tempoverhoging niet meteen konden opvangen. En plotse ling bevonden de vooraanstaande Belgen zich te midden van een groep zwoegende medestanders, die zich benard verweer den tegen een achterstand, die zelfs gro ter dan een halve minuut dreigde te wor den. Als niet op dat moment een groepje coureurs van de Belgische A-ploeg het gevaar had onderkend, zou de Tour 1968 een nóg vreemder verloop hebben gekend, dan hij nu al heeft. Terwijl in het eerste deel van het peloton Fransen en Neder landers het tempo hoog hielden, gingen de Belgische natkxnalen Van Springel „op halen" en dat betekende de noodzakelijke uitkomst voor het in nood geraakte reste rende deel van de grote groep. Toen de opzet van de jacht in de voor ste gelederen niet was geslaagd, besloot het peloton de oude, beproefde methode toe te passen om een flink deel van de etappe in alle gemoedsrust te kunnen af leggen. Een demarrage van Lemeteyer en Michael Wright kon daartoe dienen. De twee konden beginnen aan een uitzicht loze, veel te lange vlucht. Het peloton zag nauwlettend toe, dat de zaken niet uit de hand zouden lopen. Tenslotte daagde al Lorient. Meer dan vijf minuten voorsprong kon men Lemeteyer en Wright niet toestaan, omdat ze zeven minuten achterstand op de gele trui van George Vandenberghe hadden. Vandaar dit tekenende incident in de achterhoede: Walter Godefroot laat zich terugzakken tot bij de ploegleiders wagen van Brik Schotte. Godefroot: „Hoeveel achterstand hebben die mannen- voorop?" Schotte: „Iets meer dan zeven minuten." Godefroot: „En hoe ver zijn ze nu weg?" Schotte: „Iets meer dan vijf minüten." Godefroot: „Dan gaan we er maar eens achteraan." Enkele kilometers verder heeft de atle tische aanvoerder van de B-ploeg een aantal medestanders aan de kop van de meute tot die spoed aangemaand, die no dig is om alvast twee minuten dichter bij het vluchtersduo te komen. Verder op weg naar Lorient, met voort durend toch ook de Nederlanders in de voorste gelederen. Een finale tenslotte, die eerst de mislukte uitval van Pingeon kent, vlak voordat Lemeteyer en Wright zijn achterhaald en vervolgens het boeiende spel van aanval en verdediging door de sprinters en degenen, die een massale aankomst willen voorkomen. Wat, tenslotte, als de pelotonssprint een voor Jan Janssen onvoordelige afloop heeft gehad, leidt tot een wat moeilijk te plaatsen tirade van de Nederlandse kopman :„De ploeg liet me in de steek. Ze moeten niet meer aanvallen in de laat ste kilometers. Ze moeten zorgen, dat ik in de goede positie bij de aankomst kom. Ik kon me in de spurt helemaal niet meer roeren." Harm Ottenbros: „Ik heb vrij spel in de laatste kilometers". Een aantal andere coureurs: „Eerst wordt ons verweten dat we zwak rijden, nu gaat het beter, nu kunnen we aanvallen en dat mag dan weer niet." Waaruit blijkt, dat ook een eenvoudige Touretappe als die naar Lorient nog de nodige problemen kan opleveren. (Van onze speciale verslaggever) LORIENT. De elke dag con sequent toegepaste controles op doping in de Tour hebben nog geen „slachtof fer" gemaakt. In Lorient zouden, wan neer de eerste „gecontroleerden" een positieve reactie hadden vertoond, de eerste diskwalificaties hebben moeten volgen. Maar die zijn er (nog) niet geweest. Wél een waarschuwing van de organisatie aan het adres van Jean Stablinsky en de Spanjaard Lasa. Zij hadden zich veel te laat gemeld voor de controle, die overigens wél op hen is geschied. De renners die voor de controle worden opgeroepen de nummers 1, 2 en 3 in het dagklassement, plus een aantal anderen, die door loting wor den aangewezen moeten zich onmid dellijk na de etappefinish melden. Wat weer een rechtstreeks gevolg is van de door de karavaan circulerende ge ruchten, dat nu dan toch een „middel" gevonden zou zijn, dat de sporen van de doping in de urine uitwist. Overigens heerst niet overal tevre denheid omtrent de wijze van contro leren. Er kan, zeggen insiders, tóch nog worden gefraudeerd, omdat de controles niet volgens één patroon ver lopen. Zo heeft men bijvoorbeeld dins dag bij Arie den Hartog geen urine afgenomen. maar uitsluitend zijn bloeddruk gecontroleerd. Mede omdat in Italië tijdens de Giro in een aantal malen zeer onzorgvuldig te werk is gegaan, hebben de verza melde ploegleiders aan de Tourorga nisatie gevraagd, of niet een verte genwoordiger van dit gezelschap da gelijks bij de controles aanwezig kan zijn. Dat verzoek is door de Tourorga nisatie toegestaan. De uitslag van de zesde etappe: 1. Gon zales (Sp.) 4.40.34 (met bon. 4.40.14); 2. Gode froot (Belg B) 4.40.43 (met bon. 4.40.33); 3. Vandenberghe (Belg B) z.t. (met bon. 4.40.38); 4. Ottenbros (Ned.); 5. Grosskost (Fr. B); 6. Bitossi (It.); 7. Van Rijckeghem (Belg A); 8. Streng (Did.); 9. Vianen (Ned.); 10. Bolley (Fr. B); 15. De Vlaeminck (Belg B); 22. Dolman (Ned.); 30. Schepers (Ned.); 49. Janssen (Ned.); 55. Pingeon (Fr. A); 57. Poulidor (Fr. A); 64. Aimar (Fr. B); 72. Jiminez (Sp.): 79. Den Hartog (Ned.); 86. Nijdam (Ned.): 88. Beugels (Ned.); 89. Van Springel (Belg). Het ploegenklassement van de zesde etap pe luidt1 Spanje (Gonzales, Lasa, Lopez- Carril14.02.00; 2. België B 14.02.09. 30 pnt.; 3. Frankrijk B z.t., 28 pnt.; 4. Nederland (Ottenbros, Vianen, Dolman) z.t., 35 pnt.; 5. Groot-Brittannië en België A z.t., 53 pnt. Het algemeen klassement: 1. Van den Berghe (Belg B) 33.21.28; 2. Guyot (Fr. A) op 2.29; 3. Genet (Fr A) op 3.27: 4. Den Hartog (Ned.) op 3.36; 5. In 't Ven (Belg A) op 3.45; 6. Ducasse (Fr. B) op 3.54; 7. Elorza (Sp.) op 3.57; 8. Schiavon (It.) op 4.03; 9. Chappe (Fr. B) op 4.08; 10. Passuello (It.) op 4.11; 11. Van Springel (Belg A) op 5.42; 12. Grosskost (Fr. B) op 5.57; 13. Zilioli (It.) op 6.04; 17. Vianen (Ned.) op 6.27; 18. De Vlaeminck (Belg B) op 6.34; 19. Janssen (Ned.) op 6.39: 20. Bitossi (It.) op 6.41; 23. Poulidor (Fr. A) op 6.42; 33. Aimar (Fr. B) op 7.11; 41. Pingeon (Fr. A) dp 7.19; 45. Schepers (Ned.) op 7.24; 63. Nijdam (Ned.) op 7.48; 64. Beugels (Ned.) op 7.53; 67. Jiminez (Sp.) op 7.56; 69. Ottenbros (Ned.) op 8.09; 86. Dolman (Ned.) op 15.32. De Engelsman Derek Green kwam in de zesde etappe te laat binnen en werd uit de strijd genomen. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk A 102.41.27; 2. België B 102.46.43; 3. België A 102.47.42; 4. Italië 102.48.46; 5 Spanje 102.50.55; 7. Nederland 102.54.42. Puntenklassement: 1. Vandenberghe (Belg) 70 pnt.; 2. Godefroot (Belg B) 68 pnt.; 3. Bitossi (It.) 63 pnt.; 6. Ottenbros (Ned.) 40 pnt.; 7. Janssen (Ned.) 37 pnt. Klassement van de combinatie na de zesde etappe: 1. Vandenberghe (Belg B) 8.5 pnt.; 2. Bitossi (It.) 24 pnt.; 3. Genet (Fr. A) 25.5 pnt. Gouden Pijl (voor renners die in 1967 of 1968 professional zijn geworden)1. Otten bros (Ned.) 29 pnt.; 2. Bolley (Fr. B) 26 pnt.; 3. Vianen (Ned.) 20 pnt. pj i Janssen en Poulidor houden elkaar de hele dag in de gaten. Ook tijdens de ravitaillering. Links Poulidor. Naast hem Janssen. TOKIO. De Australiër Lionel Rose verdedigde maandagavond in Tokio met succes zijn wereldtitel in het bantamge- wicht. Hij behaalde in de 15 ronden een puntenoverwinning op 4e Japanner Ta- kao Sakurai. Harm Ottenbros krijgt drinken van mecanicien John Krijnen. HOPPSTAEDTEN. De Nederlander Cees Koekeri heeft gisteren de derde etappe van de ronde van Rheinland-Pfalz gewonnen. Hij legde de 69 kilometer van Zweibrücken naar Hoppstaedten af in 1 uur 52 minuten en 10 seconden. De Deen Bjerk werd tweede, Sonet (België) derde en Cees Rentmeester legde beslag op de vierde plaats allen in dezelfde tijd als Koeken. In het algemeen klassement be hield de Duitser Dieter Koslar de eerste plaats. Koeken staat nu op 1,38 op de tweede plaats en Harry Jansen bezet met een achterstand van ruim vier minuten de zevende plaats. DEN HAAG. Zowel Rusland als Roe menië heeft de KNVB verzocht, dit jaar een wedstrijd tegen het Nederlands elftal te spelen. De Russen denken daarvoor aan 25 september in Moskou en Roemenië aan 9 oktober in ons land. De KNVB heeft naar in zijn officieel orgaan wordt vermeld deze uitnodigingen aangehou den. Er zal met beide landen over een an dere datum worden onderhandeld.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13