VAN DAG TO Brezjnev doet aanval op westerse landen Wantrouwen tegen Bonn door niet tekenen kernverdrag Westduits toetreden is nog „in overweging Broer Sirhan beschoten Ronald Reagan kandidaat voor presidentschap achtergrond Malaise in Britse Labour-partij Eerste Franse proef met waterstofbom commentaar op actu ie een Bedekte critiek op Praag Lof Zuidafrikanen op zoek naar liefde in Swaziland Brits vredesleger voor Nigeria Massa-arrestaties in Uruguay telegrammen DONDERDAG 4 JULI 1968 VS zijn verontrust door hongersnood in Biafra Senaat wenst verbod T egenstanders In overweging Aanslag in Hué, 13 doden Ver bal gen „Zieke man' Ontgoocheling De Sovjet-Unie heeft een duidelijke grens gesteld aan haar tolerantie ten op zichte van de politieke heroriëntatie in Warschaupact-landen. Partijleider Brezn- jev, de machtigste man in het Kremlin, heeft tijdens het bezoek aan Moskou van de Hongaarse partijleider Janos Kadar ver klaard dat de kenmerkende en bepalende factor van iedere „liberalisering" in socia listische landen toch de leidende positie van dé communistische partij moet blijven. Aan de ene kant is dit Sovjetrussische standpunt natuurlijk een beperking van de vrijheid van met Moskou verbonden landen om hun politieke struktuur te de mocratiseren. Aan de andere kant houdt het een toestemming in om tot op zekere hoogte een eigen gezicht te geven aan het communistische socialisme en het regime. Waarschijnlijk was deze verklaring niet zozeer voor de Hongaren dan wel voor de Tsjechen bedoeld, welke laatsten druk be zig zijn onder leiding van Dubcek de on derdanige binding met Moskou om te zet ten in een vrijwillige, efficiënte verhou ding die gebaseerd is op ontwikkeling van nationale onafhankelijkheid. Intussen maken de Russische troepen die in Tsjechoslowakije hebben geoefend, geen haast met hun vertrek. Er gaat van hun aanwezigheid een stille dreiging uit, ofschoon tot dusver niet gebleken is dat zij gebruikt worden om druk uit te oefe nen. De situatie van de Warschaupact-lan den ten opzichte van Moskou is door deze ontwikkelingen ongeveer dezelfde als die van een aantal onder Amerikaanse in vloed liggende en strategisch van groot belang zijnde landen ten opzichte van Washington. Vooral voor bijvoorbeeld de Latijns-Amerikaanse landen gaat de ver gelijking uitstekend op. Washington ge doogt niet, dat in het gebied dat be schouwd wordt van vitaal belang voor de verdediging van Amerika te zijn, commu nistische regeringen zouden optreden. Cuba vormt een merkwaardige uitzonde ring, maar men weet dat de V.S. ot> diver se manieren zelfs met wapengeweld en economische blokkades geprobeerd hebben het regime van Castro ten val te brengen. De mislukking daarvan de grote flater van wijlen John Kennedy, die later echter zijn prestige herwon door zijn diplomatieke overwinning in de Cuba- crisis zit de Amerikanen nog hevig dwars, maar dat zou men ook kunnen zeggen van de Joegoslavische situatie, die een pijnlijke mislukking van de Russi sche „houdgreep" op Oost-Europa is ge worden. De Russen hebben echter de troost dat Tito nog steeds aan het leider schap van de communistische partij vast houdt, terwijl Washington een ronduit communistisch regime op Cuba moet dul den. De twee grote mogendheden, de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten, hebben zich omringd door „gelijkgezinde" en sterk afhankelijke verbondenen. De een wil onder geen voorwaarde westelijk- democratische invloeden toelaten, de an der wenst verschoond te blijven van com munistische of socialistische hervormin gen. Zij zien nauwlettend toe dat geen staatsgrepen die wens ontduiken. Zij be veiligen zich daardoor politiek en militair ten koste van de cultuur-politieke evolu tie op de wereld, die duidelijk een weg zoekt naar een synthese tussen kapitalis me en socialisme. Wat wij in Europa en Nederland „democratisering" of „volksin spraak" noemen, is eigenlijk een veredeld en gehumaniseerd Marxistisch principe. Wat in Tsjechoslowakije en elders in Oost-Europa „democratisering" heet, is de overneming van een klein, gemaskeerd stukje kapitalisme, dat vooral op econo misch en industrieel gebied onmisbaar is om tot nationale welvaart te komen. Moskou en Washington zien de nadering van die synthese met lede ogen, omdat hun eigen politieke en economische stel sel daardoor aan invloed zal verliezen, voornamelijk door de ontkrachting van de greep op minder machtige landen. Er zit zowel in het ene als in het andere een portie nationalisme, dat echter opgeroe pen wordt door het gebrek aan zelfstan digheid en vrijheid waaraan kleine lan den lijden. Uiteindelijk echter is de synthe se tussen socialistische en liberalistische dogma's niet nationalistisch gericht, om dat er onvermijdelijk een grotere inter nationale integratie uit zal voortvloeien. De integratie van de „bloes" die onder invloed van Moskou en Washington ge stalte heeft gekregen in de twee pacten, zal plaats moeten maken voor een integra tie over de ijzeren hekken van die bloes heen. Maar daarmee is het einde van de invloedssferen eveneens in zicht. Moskou en Washington bevinden zich eigenlijk in hetzelfde schuitje, ^ïaar zitten hooghartig apart aan bakboord en stuurboord, of liever: links en rechts. Maar dat zij samen varen, blijkt duidelijk genoeg voor ieder een die de feiten weet te onderscheiden. MOSKOU (AP EN AFP). De Rus sische partijsecretaris Leonid Brezjnev, heeft gisteren tijdens een Russisch - Hon gaarse vriendschapsbijeenkomst in het Kremlin een felle aanval gedaan op de Westerse landen, die hij landen van poli tieke terreur en politieke moorden noem de. „De VS worden verscheurd door so ciale conflicten en rassenstrijd, het West- duitse militarisme herleeft weer, de Fran se reactionairen gebruiken demagogie en chantage, Engeland bevindt zich een finan ciële crisis en de Italiaanse coalitierege ring is bankroet gegaan", aldus Brezjnev. De Russische partijleider keerde zich in felle bewoordingen vooral tegen de VS: „De citadel van het moderne kapitalisme, de staat waarin geweld en terreur het voornaamste principe zijn geworden van de politiek, betaalt hiervoor met de levens van zijn politieke leiders. Het monopo listische Amerika degenereert, maar het zal ongetwijfeld worden vervangen door het Amerika van de werkende klasse". Brezjnev prees de Hongaren voor het afslaan van de „reactie". Dit sloeg ken nelijk op de Hongaarse opstand in 1956 die door Russische tanks in Boedapest werd neergeslagen. Janos Kadar, de lei der van de Hongaarse delegatie in Moskou is zelf een van de belangrijkste „erfge namen" van deze opstand. Ofschoon hij Tsjechoslowakije niet met name noemde, uitte Brezjnev in weinig bedekte termen zijn kritiek op de ontwik kelingen in dat land: „De Sovjet-Unie kan niet onverschillig staan ten aanzien van het lot van de socialistische opbouw in andere landen en van de gemeenschappe lijke zaak van het socialisme en het we reldcommunisme". Brezjnev noemde de leidende rol van de communistische par tij een van de gemeenschappelijke grond beginselen die alle socialistische landen moeten erkennen. Radio Praag gaf later op de dag een korte samenvatting van de toespraak van de Russische partijleider. Het station wees er op dat de naam van Tsjechoslowakije in de toespraak geen enkele maal is ge vallen. WASHINGTON. (AFP en AP) Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt dat men in de V.S. verontrust is over berich ten dat Biafra door een hongersnood wordt bedreigd. Een functionaris van het internationale Rode Kruis heeft gisteren op een pers conferentie in Lagos verklaard, dat dage lijks in Biafra naar schatting tweehon derd mensen van honger omkomen. Ook in federaal Nigerië sterven velen de hon gerdood. Volgens hem lijden acht tot twaalf miljoen mensen ontberingen als gevolg van de burgeroorlog. 99 (Van onze correspondent) BONN Door het niet-tekenen van het nonproliferatieverdrag heeft West-Duitsland zich het toch al diep gewortelde wantrouwen van de buitenwacht weer eens nadrukkelij ker op de hals gehaald. Terwijl bij voorbeeld niemand er over valt, dat nog geen van de lidstaten van Eura tom zijn handtekening heeft gezet (dus ook Nederland nog niet) nemen Oost en West de Bondsrepubliek haar aarzelende houding kwalijk. Het sterkst is de Oosteuropese achter docht aan Poolse zijde tot uitdrukking ge bracht, al waar het in een uitzending van radio Warschau heette: de grote beteke nis van het nonproliferatieverdrag ligt voor ons in de mogelijkheid, het Duitse militarisme aan banden te leggen. Elke dag, dat Bonn het accepteren van het verdrag uitstelt, versterkt ons in onze houding, dat deze republiek niet valt te vetrouwenn". De Oostduitsers wa ren er als de kippen bij om in Moskou hun verheven gezindheid te demonstreren de minister van Buitenlandse Zaken van de DDR, Otto Winzer, behoorde tot de al lereerste ondertekenaars. En een van de meest gezaghebbende Westduitse bladen, „de Süddeutsche Zeitung", spreekt open lijk over een „naieve Sperr-diplomate". Het blad hekelt het feit, dat Bon aan de handtekening vraagstukken vastknoopt, die met de nucleaire zaak als zodanig niets te maken hebben, met name de kwestie-Berlijn. Een spotprentje liegt er trouwens even min om: het illustreert hoe de beide grote mogendheden, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, het op het ogenblik moeilijker hebben met hun officiële bond genoten dan met hun traditionele tegen standers. Terwijl Brezjnev Ulbricht aan de arm houdt en deze in het grote boek zijn hand tekening zet, tracht Johnson een pruilen de Kiesinger naar voren te t rekken en moet hij van Brezjnev horen: „Ja, ja, mijn zoon, die kan tenminste al schrij- wx V- A MBABANE (AFP) Volgens de Se naat van het voormalige Britse protecto raat Swaziland komen elk weekeinde tal rijke Zuidafrikaanse blanken de grens over om Swazi-negervrouwen het hof te maken. In Swaziland, ten noordoosten van Zuid-Afrika gelegen, zijn anders dan in het land van de apartheid intieme relaties tussen personen van verschillend ras niet verboden. De Senaat wil echter aan de liefdesavontuurtjes, die naar zijn oordeel een buitensporige omvang hebben aange nomen, een einde maken en heeft de re gering gevraagd een wet uit te vaardigen, die relaties tussen Swazi-vrouwen en blanken die „speciaal daarvoor uit Zuid- Afrika komen" verbiedt. De „Times" van Swaziland, die de actie steunt, vraagt zich wel af hoe de goeden van de kwaden te onderscheiden zijn. Daidallah Sirhan, omringd door politiemannen, nadat hij aangifte heeft gedaan van de mislukte aan slag op zijn leven. PASADENA. (AFP) In Pasadena zijn gisteren acht schoten gelost op een auto die bestuurd werd door de 36-jarige Saidallah Sirhan, de broer van de ver moedelijke moordenaar van Robert Ken nedy, Sirhan Sirhan. Saidallah Sirhan werd niet getroffen. Op de snelweg tussen de Amerikaanse steden Pasadena en Los Angeles werd Sir han onder vuur genomen vanuit een auto die hem passeerde. Twee auto's hadden hem volgens zijn zeggen al enige tijd ge volgd. Saidallah Sirhan wist door te buk ken twee kogels te ontwijken die hem anders in de nek zouden hebben getrof fen, aldus de politie. De familie Sirhan staat sinds de moord' aanslag op senator Robert Kennedy on der zware politiebewaking. SACRAMENTO (Californië). (AFP) De gouverneur van Californië, ex-film ster Ronald Reagan, heeft zich vandaag kandidaat gesteld voor het Amerikaanse presidentschap Samen met ex-vice-presi- dent Richard Nixon en gouverneur Nel son Rockefeller van New York is hij de derde Republikein die dingt naar de no minatie van zijn partij. Reagan onthulde zijn besluit op een persconferentie. Hij zei dat hij zijn kan didatuur pas officieel zal aankondigen op de Republikeinse partijconventie voor de keuze' van een presidentskandidaat, die op 5 augustus in Miami begint. Hij heeft de legatie van Californië, die hij als „favorite son" aan zich gebonden heeft, van zijn besluit op de hoogte gesteld. De tegenstanders in West-Duitsland zijn nog altijd talrijke en luid van stem. Hun bekendste vertegenwoordiger, minister van Financiën Franz Josef Strauss, laat het zijn „Bayernkurier" aldus omschrij ven: „Het kernkartel van de grote mo gendheden is perfect. Waarom zouden wij dit dictaat nu ook nog vrijwillig aanvaar den? Als we dan in het buitenland door dit voorlopig niet te doen al weer zo'n slechte naam hebben gekregen, dan helpt hier tegen toch geen rehabilitatie in de vorm van het alsnog ijlings onderschrij ven. Dan wegen hiertegen sterker de ho gere belangen van onze eigen technolo gische ontwikkeling" We hebben hier de gedachtengang van de „Bayernkurier" zo nuchter mogelijk vertaald. In werkelijkheid bezigt dit blad veel ophitsender taal en staat het prak tisch op dezelfde voet als de eveneens in München verschijnende rechtsextreme National- und Soldatenzeitung, die uit schreeuwt: „Het sperrverdrag betekent voor ons een dubbel Versailles!". Aange zien op het enkele Versailles destijds Hit- Ier zijn slogans bouwde, kunnen we het nu dus ook verwachten. Intussen heeft de Bondsregering toch, kennelijk geschrokken over de slechte pers uit de fatsoenlijke hoek, bekend la ten maken dat zij een Westduits toe treden tot het akkoord op het ogenblik „in overweging heeft" en dat, klaarblijke lijk onder het motto van „beter laat dan nooit" in de herfst wellicht met een des betreffend besluit mag worden gerekend. LONDEN (Reuter). Engeland is be reid voor ten hoogste zes maanden een bataljon infanterie naar Nigeria te sturen om te helpen de vrede te handhaven Voorwaarde is echter, dat tussen Nigeria en Biafra een staakt het vuren is bereikt Dit is vandaag in het Hogerhuis mee gedeeld door de minister van staat voor Gemenebestzaken Lord Shepherd. Voor waarde is ook, dat andere landen van het Gemenebest meedoen en dat Nigeria en Biafra het vredesleger vrijheid van handelen geven. Lord Shepherd deelde verder mee, dat ingeland maximaal twee miljoen gulden beschikbaar zal stellen voor hulpverlening aan de door de oorlog in Nigeria en Biafra getroffenen. Eerder heeft Engeland voor dat doel 160.000 gulden aan het Rode Kruis gegeven. SAIGON, (AFP). In de Zuidvietna- mese stad Hué is een handgranaat een zaal ingegooid waar een trouwreceptie werd gehouden. Er zouden dertien perso nen om het leven zijn gekomen en zestien gewond. De dader wist te ontsnappen. (Van onze correspondent) LONDEN Het plotselinge af treden van de Labour-veteraan minister Ray Gunter als protest tegen het leiderschap van de partij en Britse regering is een nieuw symptoom van Labours diepe ma laise. De opeenstapeling van onop losbaar lijkende problemen en de massale desertie van de Labour- kiezers als gevolg daarvan, ver hogen natuurlijk de interne span ningen. De explosieve George Brown, Enge- lands vroegere minister van Buiten landse Zaken, liep weg wegens critiek op premier Wilsons autoritaire rege ringsstijl. Gunter, die ook al lang voel de dat hij in de kou stond, deed nu hetzelfde. Hij klaagt over de kongsie van intellectuelen in partij en rege ring, waardoor een breuk met de mas sa is ontstaan en hij snakt naar het verloren paradijs, toen er in de beweging nog diepe kameraadschap heerste, in plaats van naijver en ge konkel zoals nu. Gunter werd gevormd in de keiharde politieke leerschool van de kolengebie- den van Wales. Gunters vader wilde niet dat hij de mijn in ging. Hij werd spoorwegklerk en hij bracht het tot president van hun vakbond. Bij de eerlijke, robuuste, door diepe emoties bewogen en gekwelde Welsh man speelt ander oud zeer eveneens een rol. De intriges van de linkervleu gel, waarmee Wilson destijds flirtte en vooral diens opportunisme zaten hem altijd dwars. Dat Gunter verbolgen is over het feit, dat zijn oude departement, waar hij een sublieme rol als bemiddelaar in arbeidsconflicten speelde, maar dat nu door Wilson gedeeltelijk is opgerold, waardoor hij zelf op 'n zijspoor is geran geerd is begrijpelijk. Ook is begrijpelijk dat hij zich ongerust maakt over het feit dat de nieuwe partij theoretici te weinig rekening houden met de ge wone mensen. De intellectuelen, die volgens Gun ter nu domineren, vormden echter vroeger een logisch en noodzakelijk tegenwicht tegen de orthodoxe vak bewegingsleiders, die de fractie des tijds beheersten. De zwakheid van de Labour-partij is echter een onderdeel van de alge mene zwakheid van de Britse politiek, namelijk dat zij met nog te veel ver ouderde begrippen werkt, omdat men de razendsnelle naoorlogse ontwikke ling nauwelijks heeft kunnen bijbenen en achter de feiten aanholt. In werkelijkheid zijn nieuwe formu leringen en wellicht ook nieuwe poli tieke constellaties nodig, om de tegen woordige algemene politieke onmacht op te heffen. Voor Engeland, de „zieke man" van Europa, is dit misschien nog klemmender dan elders, omdat het De problemen zijn te ingewikkeld voor een nationaal begrensd primitief idealisme en een verklaring, maar na tuurlijk geen rechtvaardiging voor een door Gunter veroordeeld politiek cy nisme, dat zich nu steeds meer doet gelden. land door een aanpassingscrisis gaat, waarvoor op korte termijn geen kruid is gewassen. Het dagelijks geharrewar over per sonen is daarbij van ondergeschikte betekenis. Dat in de Labour-partij de ene groep de andere voor de huidige gang van zaken de schuld geeft, is het gevolg van het verlammende gevoel dat men de weg is kwijtgeraakt. Gunter is de typische vertegenwoor diger van een verouderde politieke stijl, die definitief tot het verleden be- hort. Ook hij erkent dat de partij evo lueert en de klok niet meer kan wor den teruggezet. Zijn misbaar is daarom niet meer dan een wanhoopskreet. Gunter lijkt bovendien als politieke fi guur uitgediend en Wilson heeft van hem daarom ook weinig te vrezen. Bin nen het kabinet is door Gunters ver dwijning Wilsons positie integendeel versterkt. Wilson is het doelwit van het diep ingevreten nationale onbehagen. Zijn fout is geweest dat hij de problemen heeft onderschat en dat zijn optimisme te groot was. Omdat hij zichzelf aan diende als de sterke man die Enge land in een handomdraai met zijn „wit gloeiende technocratische revolutie" uit de put zou helpen, en die behept was met een onbegrensd zelfvertrou wen. is de ontgoocheling des te groter. Engeland scheen na de conservatieve debacle van vier jaar geleden bereid Wilson door dik en dun te volgen, wan neer hij het nodige leiderschap zou hebben getoond en het belangrijkste artikel had geleverd dat van hem werd verlangd namelijk economische groei, de basis voor alle andere lok kende Labour-behoeften. Maar resul taten bleven uit en devaluatie werd als laatste redmiddel noodzakelijk, waarvan het succes ook nog op zich laat wachten. De algemene desillusie over het on vermogen van de politieke partijen houdt de kans van een toeneming van het extremisme in. Ook binnen de Conservatieve Partij, waar reactionai ren zoals Enoch Powell, nu door de progressieve leiders met moeite in toom worden gehouden. ADVERTENTIE PARIJS (AFP). Frankrijk heeft de internationale lucht- en scheepvaart ge waarschuwd dat met ingang van 5 juli tot nader aankondiging het gebied rond om de archipel Moroeroa in het zuiden van de Stille Oceaan als gevaarlijk moet worden beschouwd in verband met ko mende kernproeven. Frankrijk heeft drie typen waterstof bommen geconstrueerd, waarvan er bij de komende proeven zeker een zal worden beproefd. Volgens welingelichte kringen in Parijs zal deze proef waarschijnlijk niet voor deze herfst plaatsvinden. Inge val deze eerste Franse waterstofbomex plosie een succes zou zijn, zou men het hierbij willen laten, ook al wegens de protesten die talrijke landen, zoals Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Chili en Ecuador, hebben laten horen. De sterkte van de bom zal tenminste tienmaal zo groot zijn als die van de atoombom die in 1945 Hiro- sjima verwoestte. MONTEVIDEO. (AFP-AP). De rege ring van Uruguay heeft aangekondigd dat werknemers die hebben meegedaan aan de 24 uursstaking op dinsdag streng zullen worden gestraft. De werknemers die gestaakt hebben, zullen drie dagen loon verliezen. Degenen die onder militaire jurisdictie vallen, kun nen bovendien door een krijgsraad ge straft worden. Volgens sommige berichten zijn 500 ar restaties verricht. Er gaan geruchten dat verscheidene textielfabrieken door arbei ders zijn bezet uit protest tegen de vor deringsmaatregelen van de regering. Waarnemers spreken van een explosieve sociale situatie. De leiders van het natio nale vakverbond zouden zijn ondergedo ken. 1 Bourguiba. President Bourguiba van Tu nesië is in Sofia voor een staatsbezoek van zes dagen aan Bulgarije. Privileges. De regering van premier In dira Gandhi heeft besloten de pensioe nen en privileges van de Indische vorsten af te schaffen. Bende. De Zwitserse politie heeft een in ternationale handel in verdovende mid delen in Bazel opgerold. Er zijn 44 mensen gearresteerd. Tegenwerking. De Tsjechoslowaakse mi nister van Binnenlandse Zaken, Josef Pavel, heeft gezegd dat hij tegenwer king ondervindt bij zijn pogingen zijn ministerie te zuiveren van veiligheids functionarissen die zich in het verle den schuldig hebben gemaakt aan on wettige methoden van onderzoek. Defensie. Het Egyptische kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan een be groting van twee miljard Egyptische ponden. Dit is ongeveer tien percent hoger dan vorig jaar. Volgens het ge zaghebbende blad „Al Ahram" wordt voor Defensie het hoogste bedrag in de geschiedenis van het land uitgetrok ken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3