TOESPRAAK TEMPERT VAN NASSER OPTIMISME Ultimatum Verolme aan regering Sterke loonsverhoging mogelijk, zegt N. V. „Amstelveen-traverse" dinsdag open Getuige Gonzales leeft niet meer .Arabieren zullen bezet gebied bevrijden" HET WEER Indonesië wil associatie met EEG Veel Franse pompen dicht Isoir verovert wisselprijs van orgelconcours VANDAAG IN ERBIJ: Egyptisch pers negeert Riads opmerkingen Bod op NSDM in het geding Eis: in weekeinde beslissing over garantie Dit jaar stijging van 6,2 percent Demonstraties in Brazilië verboden Man die Sirhan had ontmoet Limburgse Boeren scheiden zich af van Koekoek 58 e JAARGANG NUMMER 206 ZATERDAG 6 JULI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUEDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije I JSS Het Zandvoort-van- vroeger in Soto's Gesprek met rabbijn Soetendorp Mao's paradijs Drama in een speelgoeddoos Vietnamese kinderen in Nederland Diepzee-researeh even belangrijk als ruimtevaart Van Dag tot Dag3 Opklaringen Aan het strand Brezjnev Hoop op Nederlandse steun HOTEL „BREDERODE" 13.75 Het woord is aan (Zie verder pagina 5) DE LAATSTE KANS IS DIT JAAR 1968 HAARLEM DOET MEE! ZWIER IJmuider Courant Nasser (rechts) in gesprek met Kosygin (links) en Brezjnew. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving 4, 5, b Kerkdiensten 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Aangestipt 8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Erbij 13-23 Ferdinand22 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Een regenzone, die zich over een groot deel van ons land heeft uitge breid, trekt langzaam weg naar Denemarken en Duitsland. Ten westen van Bretagne bevindt zich een depressie die naar de Golf van Biscaje koerst. Een gebied van hogedruk tussen de twee depressies zal zondag opklaringen brengen. De temperaturen zullen morgen iets hoger zijn. Volledige weerrapporten op pagina twee. De storing die vandaag passeert met in de middag nog een onweerkans wordt door een verbetering gevolgd. Morgen overwegend droog met meer zonnige perioden. Afnemende wind krimpend van noordwest naar zuid tot zuidoost. In de middag ongeveer 20 graden, zeewater 17. Vooruitzichten: maandag weer wat onstabieler door een storing die van daag de Golf van Biscaye bereikt. MOSKOU, (Reuter en A.F.P.) President Nasser heeft gisteren met een scherpe aanval op Israël het op timisme getemperd van degenen die meenden dat Egypte naar een soepe ler houding neigt. Het Egyptische staatshoofd, op bezoek in Moskou, verklaarde aan een lunch in het Kremlin dat zijn land wel vrede wil maar niet de vrede van de status quo. „De gevolgen van de Israëlische agres sie, aldus Nasser, moeten worden teniet gedaan ongeacht de prijs of de offers. Dat is het eerste doel van het Arabische volk". De Arabieren zouden hun bezette gebie den bevrijden. „Als agressie ongestraft zou blijven zou geen land meer veilig zijn". Nassers verklaring was van een andere toon dan die van minister van Buiten landse Zaken Riad eerder deze week in Kopenhagen. Riad had er de nadruk op gelegd dat Israël een realiteit is die de Arabieren hebben te aanvaarden. De Russische partijleider Brezjnev be loofde volledige steun van de Sovjet- Unie voor de Arabische zaak. Hij onder streepte het belang van een politieke op lossing. Brezjnev prees de pogingen van president Nasser „om tot een politieke re geling van het conflict te komen, op basis van de resolutie van de Veiligheidsraad". Overigens betuigde ook Nasser zijn in stemming met de resolutie, die Israëlische terugtrekking en erkenning van het be staansrecht van alle landen in het gebied bepleit. Egyptische kranten hebben geen gewag gemaakt van het zogenoemde vredesof fensief dat gepaard zou zijn gegaan met (Van onze correspondent) DJAKARTA. Indonesië wenst geasso cieerd lid te worden van de Europese Economische Gemeenschap. Dit is geble ken uit het gesprek tussen minister Luns van Buitenlandse Zaken en zijn Indone sische ambtgenoot Malik. Indonesië hoopt hierdoor een nieuwe markt te vinden voor zijn produkten als koffie, tapioca, palm olie, en suiker. Het meent dat Nederland de spil kan zijn voor de geassocieerde aansluiting van Indonesië bij de E.E.G. DEN HAAG. Naar de ANWB ver neemt staakten vrijdag in de departemen ten Rhöne, Ain, Drome. Ardèche, Savoie en Haute Savoie zeventig percent van de benzinestations. In Clermont Ferrand staakte zestig percent. In Bordeaux werd maar in enkele stations niet getapt. Aan geraden wordt, in deze gebieden in kleine plaatsen te tanken. het bezoek van president Nasser aan Mos kou. Ook kranten in Irak en Syrië heb ben eventuele vredesvoorstellen volko men genegeerd. Al Achram, het belangrijkste dagblad in Cairo heeft geen verslag uitgebracht van de opmerkingen van minister Riad in Kopenhagen. Ook het officiële Egyptische persbureau heeft de opmerkingen van de minister ge negeerd. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Verolme heeft de re gering een ultimatum gesteld: als dit weekeinde de beslissing over krediet garantie van het dokproject in de Botlek niet valt, zal hij zijn bod op de N.D.S.M. te Amsterdam intrekken. Daarvan is weer het gevolg dat opdrachten voor mammoet tankers voor Noorse rekening niet door gaan. De Noorse reders willen namelijk vóór maandag weten of het Verolme- concern (lees: de N.D.S.M.) de orders aanneemt. Intussen is het zo goed als zeker, dat Verolme op de door hem gevraagde kre dietgarantie van 75 miljoen gulden mag rekenen. De ministerraad heeft gisteren minister De Block (Economische Zaken) UTRECHT. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen meent dat er in 1969 niet alleen maar ruimte zal zijn voor com pensatie van de sterke kostenstijgingen. „De mogelijkheden zijn duidelijk gro ter", zo zegt het NVV in zijn blad De Vak beweging, „er is voor volgend jaar zeker ruimte voor wezenlijke verbeteringen van de inkomenspositie der werknemers". In het eerste kwartaal van 1968 lag de gemiddelde dagproduktie (exclusief de bouw) elf percent hoger daii in de over eenkomstige periode van vorig jaar. Het aantal werknemers in de industrie daalde met drie percent, zodat de produktiestij- ging per werknemer vijftien percent be droeg. In de nijverheid was deze stijging elf pereent. Het Centraal Planbureau voorspelde voor 1968 een stijging van de gemiddelde dagproduktie met 6.5 percent. Aangezien het eerste kwartaal volgens het NVV doorgaans een betrouwbare graadmeter is voor het hele jaar ziet het ernaar uit dat de produktiviteitsstijging bijna het dub bele zal zijn van hetgeen het C.P.B. heeft voorspeld. Hieruit volgt, aldus het NVV, dat on danks beweringen van het tegendeel de concurrentiepositie van ons land bijzon der goed blijft. De lonen stijgen dit jaar weliswaar naar het zich laat aanzien met één procent meer dan de voorziene 5,2 per cent, maar de loonkosten per eenheid produkt in de industriële sector zullen door de sterke produktiviteitsverhoging dalen. Het NVV stelt dat er vorig jaar door de sterke produktiviteitsstijging al een herverdeling van het nationale inkomen heeft plaatsgevonden ten, nadele van de loontrekkers. Deze tendens zal volgens het verbond ook in 1968 doorzetten, aan gezien de winsten sterker zullen stijgen dan de lonen. gemachtigd op korte termijn een besluit te nemen. Verolme heeft aan het verzoek van de regering de N.D.S.M. over te nemen en daarmee een groot stuk werkgelegenheid voor Amsterdam te behouden de voor waarden verbonden dat hij financiële steun van de regering voor zijn mam moetdok krijgt. De minister heeft bij zijn onderhandelingen met de scheepsbouwer te verstaan gegeven dat hij bereid is aan die voorwaarde te voldoen om de N.D.S.M. te redden. De combinatie Wilton-Fijenoord/Rijn- Schelde heeft de regering meegedeeld de financiering voor haar reparatiedok (voor schepen tot 300.000 ton) op de Maasvlakte rond te hebben. Dat betekent dat zij haar verzoek om kredietgarantie heeft inge trokken. De beide, sinds deze week nauw samen werkende. scheepsbouwconcerns hebben minister De Block ervan op de hoogte gesteld, dat zij er geen bezwaar tegen hebben, dat Verolme de kredietgarantie krijgt, mits hij het dok uitsluitend ge bruikt voor nieuwbouw. Wilton-Fijenoord/ Rijn-Schelde zal zich alleen bezig hou den met de reparatie van mammoetsche pen en daardoor een duidelijke taakver deling tot stand brengen. Hiermee is Verolme het overigens niet eens. Zijn bedoeling is steeds geweest op zijn werf in de Botlek mammoettankers te bouwen en te repareren. Hij heeft daarvoor van de zijde van deskundigen al le steun ontvangen. Belangrijkste troef van Verolme is, dat hij vrij nauwkeurig het tijdstip kan noe men waarop zijn mammoetdok in gebruik kan worden genomen. De „combinatie" kan dat beslist niet. Verolme heeft in de Botlek bovendien één der modernste wer ven ter wereld, terwijl de Maasvlakte nog „onontgonnen" land is. BRASILIA (AFP). De president van Brazilië, maarschalk Costa e Silva, heeft alle studentenbetogingen in het land ver boden. Deze maatregel is volgens een commu niqué genomen wegens het „subversieve1 karakter van demonstraties die de afge lopen twee weken zijn gehouden. De stu denten betoogden eergisteren openlijk te gen „de dictatuur van de maarschalk" en eisten zijn aftreden. Het verkeer naar en van de luchtha ven Schiphol wacht een belangrijke ver betering. Dinsdag juli om zes uur 's morgens namelijk wordt de zuidelijke rijbaan - de zogenoemde „Amstelveen- traverse" - van de verkeerstechnisch be ruchte Schipholweg voor het verkeer opengesteld. Dit betekent de verwezen lijking van de eerste fase voor een ver beterde doorstroming naar- en van Schiphol. De huidige weg staat in een schril contrast met de zo moderne lucht haven. Het open te stellen weggedeelte vormt een onderdeel van Rijksweg 6, welke in Velsen begint en via kruisin gen met de rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag); rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) en rijksweg 1 (Amsterdam-'t Gooi) naar het noorden van het land zal leiden. De verbeterde „Amstelveen-traverse" zal ongetwijfeld voldoen aan de toekomstige eisen welke een steeds groeiende we reldluchthaven stelt aan de verbindings wegen. CIUDAD JUAREZ (Reuter). De Ame rikaan Crispin Curiel Gonzalez, die be weerd heeft af te hebben geweten van een komplot om Robert Kennedy te ver moorden is volgens de politie opgehangen aangetroffen in een cel in Ciudad Juarez. De 17-jarige Gonzalez werd sinds 17 ju ni door de politie vastgehouden nadat in zijn dagboek dat hij verloren had, pas sages waren aangetroffen over een kom plot tegen het leven van senator Kenne dy. Hij had onder andere geschreven dat hij enige dagen voor de moordaanslag in een openbare bibliotheek in Los Ange les Sirhan Sirhan, de vermoedelijke moor denaar van Robert Kennedy, had ontmoet en dat deze hem van zijn plannen op de hoogte had gesteld. Mexicaanse en Amerikaanse federale agenten die Gonzalez hadden ondervraagd verklaarden vorige week geen spoor te hebben gevonden van betrekkingen tussen Gonzalez en Sirhan. Gonzalez werd vorige week ter obser vatie opgenomen in de psychiatrische af deling van het ziekenhuis van Ciudad Ju arez, waar hij donderdagavond dood werd aangetroffen in zijn cel. Hij hing aan stro ken van zijn beddelakens, die aan de tra lies van het celraam waren vastgemaakt Volgens de politiewoordvoerder was Gonzales boos geweest dat niemand zijn verhaal geloofd had. Hij had de afgelo pen dagen zijn bewakers gewaarschuwd dat hij zich van het leven zou beroven. ADVERTENTIE t.o. de Ruïne van Brederode Santpoort - telefoon 02560-8U12 WEEKENDMENU meloen frappé heldere soep entrecóte champignons verse groenten pommes parisienne ijs. aardbeien met slagroom koffie Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service Midget Golf Hieronimus van Alphen: Hij heeft den grootsten moed, die dap per vechten kan, doch 't nooit onnodig doet. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De 33-jarige Parijze- naar André Isoir is voor de derde keer in successie winaar geworden van he: internationaal orgel-improvisatiecon cours in de Grote Kerk in Haarlem. Da betekende dat hij definitief in het bezit kwam van de in 1961 door de orgel bouwers Marcussen uit Aabenraa, De nemarken, beschikbaar gestelde wissel- prijs. Vrijdag werd voor de achttiende maal de improvisatiewedstrijd gehouden en voor de derde keer kwam de wisselprijs definitief in het bezit van een deelne mer. Eerder werd dit gepresteerd door Piet Kee (in 1955) en door Hans Hasel- böck (in I960). De prijsuitreiking werd, zoals de foto toont, verricht door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, nadat de voorzit ter der Stichting Internationaal Orgel concours, wethouder D. J. A. Geluk, de uitslag bekendgemaakt had. Bij de entree van de drie juryleden speelden vier koperblazers van het Haarlems Jeugdorkest een intrade. De deelnemers ontvingen een door het gemeentebestuur aangeboden legpen ning en een bedrag van f 100 van de Stichting Holland Festival, welk bedrag besteed moet worden voor de aankoop van muziek. HEERLEN. De Limburgse afdeling van de Boerenpartij heeft zich afgeschei den van de voorzitter de heer Koekoek De lijsttrekker van de Limburgse boeren de heer Rouwette, heeft aangekondigd met zijn viermansfractie in de Provinciale Sta ten te zullen blijven zitten. De Limburgse afdeling heeft nu gekozen voor de groep-Harmsen. Met hem hebben reeds diverse besprekingen plaats gehad, onder meer over de in de toekomst te voeren politieke gedragslijn en over da eventuele nieuwe naam voor de nieuwe partij. ADVERTENTIES voor de Papoea's om zich voor te bereiden op een vrije keus voor een eigen staatsvorm Geef mild voor dit verdrukte broedervolk op de intekenlijsten en bij de straatcollecte in de komende week, want Centraal adres: Duinwindelaan 5, Bentveld. official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1