Ze zullen flink moeten fietsen om me terug te pakken Arie den Hartog zet Janssen voor onverwachte zorgen Ik zal op moeten passen voor Arie JOURNALISTENSTAKING Ritzege van Fedor den Hertog in de ronde van Turkije Comedie rond de kaartjes voor Wimbledon-exhibitie Billy Jean King partner van Laver OKKER NOG GEEN PROF TOUR IN CIJFERS (na zege op Tegart) MAANDAG 8 JULI 1968 10 -NOG STEEDS OP DE VIERDE PLAATS- 99 99 Harry Jansen derde Roel Snijder won tijdrit in Luxemburg Probleem Pelle Petterson veroverde titel in de starklasse ■ar» -mm."w wyzi&z \W%^' (Van onze speciale verslaggever) BORDEAUX. De journalisten- karavaan in de Tour staakt vandaag. Dat is, in het Frankrijk van juli 1968, bepaald niet bijzonder, natuurlijk. Het is ook niet zo'n échte staking. Boven dien is hij van korte duur. Gedurende eenenzeventig kilometer, gerekend vanaf de start in Bordeaux, zal geen volgwagen in de buurt van de renners te vinden zijn. De Tourkaravaan is daarmee tot een kwart beknot. Oor zaak van die actie: Tourdirecteur Fe lix Lévitan zelf. Ook in Frankrijk is men tot nu toe allerminst te spreken over het verloop van de ronde. De Franse journalisten, anders de allerlaatsten. die critiek op dit spektakel hebben, sparen hun gramschap niet. En ook de Belgen, die bij het thuisfrontop een verminder de belangstelling stuitten, publiceren naast de ongebreidelde vreugde over Vandenberghe's gele trui hun beden kingen tegen het vlakke verloop, de doorgaans oninteressante etappewin naars, het gebrek aan actie van de vedettes. „Dit is", schrijft men alge meen. „een mini-Tour. Een ronde voor kleintjes. Een ronde van berekening en niet van sportieve hoogtepunten". Tegen die critiek is Felix Lévitan in opstand gekomen. „De journalisten begrijpen er niets van", verklaarde de man, die voorzitter is van de inter nationale sportpersorganisatie AIPS, voor de Franse televisie. „De journa listen zijn te oud om te kunnen be grijpen, dat dit een nieuwe ronde is. De Tour van de nieuwe generatie. De generatie zónder de doping, het tijd perk van de renners, die reputaties niet langer meer onaangetast laten. De verslaggevers, die dat niet begrijpen, dienen hun plaatsen af te staan aan jongeren" Dat nu heeft een storm van veront waardiging tot gevolg gehad. Zeker bij de over het algemeen bepaald niet „vergrijsde" Franse sportpers, en ze ker ook bij de Belgen. Het resultaat van die verontwaardiging over wat men als een zeer onbehouwen uitval ziet, is die merkwaardige staking, uit gevonden door een aantal Fransen, die op dit punt, zoals bekend, op enige ervaring kunnen bogen. Vandaag ver trekt de volgerskaravaan een kwartier eerder dan de renners, legt met grote spoed 71 km af, voegt zich dan pas bij de coureurs, en laat in die tussentijd de Tour ongemoeid. Aldus: een stil stukje Tour, precies op het punt, waar op de ronde altijd op de meeste be langstelling kon bogen. (Van onze speciale verslaggever! DEN HAAG. Er doen steeds meer geruchten de ronde, dat Tom Okker bin nenkort zal toetreden tot een van de twee proftennisgroenen. die de wereld rondreizen. Hij heeft echter tijdens Wim bledon slechts oriënterende besnrok'ngen gevoerd, zoals hij ons mededeelde. Okker zal misschien alleen tot het vollediee be- roepstennis overgaan als hij een bijzon der lucratieve aanbiedine krijgt. In ieder geval zal hij zeker niet meer dit jaar tot een profgroep toetreden. Hij zal zich ech ter nog wel zeer uitvoerig beraden voor dat hij een dergelijke stap zou doen nu hij als „amateur" of „geautoriseerd" spe ler eveneens veel geld kan verdienen. Bovendien is zijn verloofde Annemarie niet erg voor de idee. dat hij prof zal worden. Okker zou, als hij prof wordt, ook voor het Nederlandse Davis Cupteam verloren zijn. BAD MARIENBERG. Harry Jansen staat in de ronde van Rijnland/Pfalz op de derde plaats in het algemeen klasse ment, dat aangevoerd wordt door de Duit ser Czarnovski. Koeken is negende. Har ry Jansen werd zondag derde. Zaterdag werd Nederland tweede in de tijdrit ach ter West-Duitsland. De Nederlanders hadden pech want Rentmeester kreeg al snel een lekke band en Harry Jansen reed tegen een huis. Hij werd niet gewond. Ne derland leidt in het algemeen ploegen- klassement. SKOPJE De Joegoslaaf Valencic heeft de ronde van Joegoslavië gewonnen. De Zweed Goesta Pettersson eindigde op de tweede plaats. Holst werd zesde, Baars achtste. Negende etappe: 1. Godefroot (Belg) 3.19.16 (met bon. 3.18.56); 2. Hoban (GB) z.t. (met bon. 3.19.06); 3. Van Rijckeghem z.t. (met bon. 3.19.11); 4. Clarey (GB); 5. Vanden- berghe (Belg); 6. Lemeteyer (Fr. A); 7. Grosskost (Fr. B); 8. Bitossi (It.); 9. Jans sen (Ned.); 10. Leman (Belg B); 34. Vianen (Ned.); 40. Dolman (Ned.); 49. Nijdam (Ned.); 57. Den Hartog (Ned.); 61. Pingeon (Fr. A); 62. Beugels (Ned.); 66. Poulidor (Fr. A), allen in dezelfde tijd als de win naar; 88. Schepers (Ned.) 3.20.01; 89. Otten- bros (Ned.) z.t. Algemeen klassement: 1. Vandenberghe (Belg B) 47.04.33; 2. Guyot Fr. A) op 1.29; 3. Genet (Fr. A) op 3.27; 4. Den Hartog (Ned.) op 3.36; 5. In 't Ven (Belg A) op 3.45; 6. Ducasse (Fr. B) op 3.54; 7. Elorza (Sp.) op 3.57; 8. Schiavon (It.) op 4.03; 9. Chappe (Fr. B) op 4.08; 10. Passuello (It.) op 4.11; 11. Van Springel (Belg A) op 5.42; 12. Gross kost (Fr. B) op 5.57; 13. Godefroot (Belg B) op 6.03; 14. Zilioli (It.) op 6.04 15. Pintens (Belg A) op 6.12; 16. Vianen (Ned.) op 6.14; 17. Bitossi (It.) en Van Rijckeghem (Belg A) op 6.16; 19. Janssen (Ned.) op 6.24; 20. De Vlaeminck (Belg B) op 6.34; 22. Pouli dor (Fr. A) op 6.42; 32. Aimar (Fr. B) op 7.11; 41. Pingeon (Fr. A) op 7.19; 59. Nij dam (Ned.) op 7.48; 60. Beugels (Ned.) op 7.48; 62. Jimenez (Sp.) op 7.56; 64. Schepers (Ned.) op 8.08; 75. Ottenbros (Ned.) op 8.54; 84. Dolman (Ned.) op 15.32. Ploegenklassement negende etappe: 1. Bel gië B (Godefroot, Vandenberghe. Leman) 9.57.58 15 pnt.; 2. Groot-Brittannië z.t. 24 pnt.; 10. Nederland z.t. 92 pnt Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk A 143.50.37; 2. België B 143.55 58; 3 België A 143.56.52; 7. Nederland 144.03.54. Puntenklassement: 1. Godefroot (Belg B) 113 pnt.; 2. Bitossi (It.) 112 ont.; 3. Vanden berghe (Belg B) 107 pnt; 4. Van Ryckeghem (Belg A) 92 pnt.; 5. Janssen (Ned.) 80 pnt. Klassement in de combinatie: 1. Vanden berghe (Belg B) 12 pnt.; 2. Bitossi (It.) 20 pnt.; 3. Genet (Fr. A) 29 pnt. Gouden Pijl: 1. Vianen (Ned.) 36 pnt.; 2. Desvages (Fr. C) 34 pnt.; 3. Ottenbros (Ned.) 31 pnt. ISTANBOEL. De Rus Koelibin heeft de wielerronde van Turkije gewonnen. De Rus zegevierde zondag ook in de laatste etappe, een rit over 146 kilometer van Adapazari naar Istanboel. Hij versloeg in de eindsprint van een kopgroepje van zes renners, dat anderhalve minuut voor sprong had op het peloton, de Nederlan der Van Lachterop. De sprint van de hoofdmacht werd gewonnen door va.. Katwijk. Fedor den Hertog had zaterdag de dertiende etappe gewonnen voor Koeli bin, Van Katwijk en Van Lachterop. In het eindklassement is Van Katwijk de beste Nederlander: hij eindigde op de vijfde plaats. Fedor den Hertog werd ze vende. De eindstand: 1. Koelibin (Rusl.) 49.51.50, 2 Marek (Tsj.Sl.) 50.08.23, 3. Gainan (Rusl.) 50.08.25, 5. Van Katwijk (Ned.) 50.21.03, 7. Den Hartog (Ned.) 50.26.27. In het ploegenklassement bezette Ne derland achter Rusland de tweede plaats. LUXEMBURG. De Belg Van den Bosch heeft gisteren de 19e ronde van de twaalf kantons gewonnen. De beste Nederlander in de eindrangschikking was Fred Sluper, die op de vierde plaats ein digde. Roel Snijder werd zevende en Rink Cornelisse tiende De tweede etappe, een tijdrit over 22 kilometer, eindigde in een gedeeld Neder lands succes. Roel Snijder deelde met de Belg Dernoeden de eerste plaats met een tijd van 32 minuten 47 seconden. De der de en laatste etappe, van Muhlenbach naar Petange, werd gewonnen door de Luxemburger Treis. (Van onze speciale verslaggever) BORDEAUX Opnieuw een compleet peloton bij de aankomst in Bor deaux en dat was precies wat Arie den Hartog al een dag tevoren had voorspeld: „Bijna niet mogelijk om weg te komen. Ze vliegen er in, meteen na de start en het tempo blijft hoog. Als er dan toch iemand wegkomt, is er bij hem vast wel één van de tien, vijftien renners, die allemaal nog denken dat ze favoriet zijn en dan krijg je helemaal het peloton op je hielen. Ga maar na: de kortste etappe van de Tour en dan vlak na een rustdag". Wat helemaal klopte: „Bordeaux" werd een prooi voor Walter Godefroot, die opnieuw bewees dat Daniel van Rijckeghem, uitsluitend op de weg en niet op de baan zijn sprinterskwaliteiten kan etaleren. Verder was er aan leiding tot knorrige taal in het Nederlandse kamp, omdat Jan Janssen ver geefs zocht naar medestanders in de eindsprint: de eenzame Vianen, die hem in de juiste uitgangspositie moest manoeuvreren, werd overspoeld door Belgen en omdat er verder geen oranjetrui in de voorste gelederen verbleef, werd de slagzin „Bordeaux, Nederlandse stad" ontdaan van feiten, waarop hij zou kunnen steunen. De nieuwe Tourgeneratie kan nu geen rekening meer houden, met wat Faanhof, Dekkers, Voorting en Scholten in de jaren 1950 presteerden. Terug dus, naar de voorspelling van Arie den Hartog, die op de rustdag in Royan een Tourbeeld schetste, waarin hij ook voor zichzelf een ruime plaats open hield. „Kijk", zei Arie, „al sta ik dan op de vierde plaats in het algemeen klasse ment, ik ben natuurlijk geen favoriet voor de eindzege. Toegegeven: ik hoef me niet helemaal in dienst van Jan Jans sen te stellen, maar als er een groepje vooruit mocht raken met Jan en mij, ga ik natuurlijk niet afstoppen, net als alle anderen. Maar houdt er rekening mee, dat dit een vreemde Tour is. Er zijn een heleboel favorieten, en een heleboel ren ners, die denken dat ze favoriet zijn. En daarom slaagt er geen enkele ontsnap pingspoging. Er is er altijd wel een van wie een ander denkt: die is gevaarlijk". Maar zijn die anderen dan zo gevaar lijk? Arie den Hartog gelooft van wel. „In deze ronde kan een toevallige ont snapping raak zijn. Stel je nou eens voor, dat iemand als Jos Huisman per onge luk tien minuten neemt. Nou, dan zal er al in de bergen flink gekoerst moeten worden, wil je die minuten terug krijgen. En de kans is groot, dat je ze niét terug wint. Het kan zelfs ook met minder. Ver onderstel, dat de een of andere Spanjaard Gomez del Moral of Perez-Frances, een minuut of vier op ons pakt. Dan zijn we bijna gezien. Beter: ik heb drie minuten voorsprong op de favorieten, als Poulidor en Jimenez en nog wat anderen. Zij laten mij al niet meer gaan. En dat is logisch. Want ze zullen om te beginnen al flink moeten fietsen om die drie minuten terug te pakken. Als ik goed in vorm ben, en ik geloof dat het niet slecht met me staat, dan kom ik in de bergen weer behoor lijk mee. Natuurlijk niet met de zeer bij zondere klimmers, maar er ook heus niet zo ver achter". Den Hartog weet, dat hij daarmee een probleem schildert, dat ploegleider Ab Geldermans min of meer is komen over vallen, en dat kopman Jan Janssen tot diep nadenken heeft gestemd. Van de laatste deze uitlating: „Arie is gewoon een goede coureur. Dat is hij altijd al geweest, al heeft hij een paar minder goede jaren gehad. Maar nu rijdt hij uit stekend en hij is zeker een gevaarlijke renner. Er zijn heus nog geen problemen over de eenheid in de ploeg, op dat punt, dat niet. Maar ik wil je wel zeggen: ik zal in het veld moeten oppassen voor hem". Ab Geldermans: „Arie rijdt verrassend goed, maar er is geen probleem Janssen- den Hartog. De ploeg blijft afgestemd op Janssen. Zo zijn we vertrokken, en zo blijft het. Jan is zondermeer de beste coureur en de grootste favoriet. Natuur lijk, Arie heeft nu min of meer een vrij brief om zijn positie nog meer te verbe teren. Maar dat kan nooit tegen de be langen van Janssen indruisen. In de ber gen. daar zullen we pas echt zien hoe het uitpakt". Is er dan een kans, dat, op het ogen blik dat de rotsmassieven een fikse, defi nitieve scheiding in het veld hebben te weeggebracht, tóch in de oranjeformatie een min of meer problematische verhou ding ontstaat? Voorlopig nog niet. Aan Den Hartog is het namelijk om te bewij zen, dat hij zich opnieuw kan manifeste ren als de „vedette", die hij vier jaar geleden al weer bijna was. Winnaar van Milaan-San Remo en daarna vertrokken als kopman van Geminiani's Ford-ploeg van toen. Kan Den Hartog terugkeren naar de glorie van 1964? Voorlopig is de Tourkaravaan bereid aan te nemen, dat de kloeke Hollander die weg is ingesla gen. Maar pas als het punt is bereikt, waar hij toen sneuvelde, in 1964. vlak onder de top van de Aubisque die woensdag wordt beklommen wordt duidelijk of Arie den Hartog alleen maar hoopt dat de glorieuze tijden zijn terug gekeerd of dat de maand juli 1968 voor hem alleen maar een redelijk voordelige zal worden. Hij heeft zich in elk geval onderschei den, deze Arie den Hartog. En hij is veranderd: oprechter in zijn uitingen, eerlijker in zijn berekeningen over winst als een man, die zijn plaats aan de kop van het veld met harde arbeid moet ver dienen. Twee tevreden Belgische renners: Georges Vandenberghe met de gele trui en Walter Godefroot, na zijn etappezege rode-truidrager. (Van onze speciale verslaggever) SCHEVENINGEN. Het oude beton nen centrecourt van de Mets-banen in Scheveningen heeft nog nooit zo uitge puild van de belangstellenden als op deze zondagmiddag toen Tom Okker dit maal bij de laatste acht wereldgroten van Wimbledon weer „thuis" kwam. Hij bracht met zich mee de Australische finalist Tony Roche, de onttroonde kam pioen John Newcombe en zijn dubbel- partner, de Amerikaan Marty Riessen. Derhalve twee profs tegen twee „ama teurs". Dat bracht wel enig schipperen met zich mee. Profs mogen namelijk niet zomaar, buiten de vastgestelde open toer nooien om, tegen de „liefhebbers" of deze nu voor geld spelen of niet uit komen. Op zichzelf een lachwekkende zaak, maar we moeten dan maar bedenken, dat we ons in de tennisserij in een over gangsperiode bevinden, waarin de spelers zelf nu en dan niet 'precies weten waar zij aan toe zijn. Okker mocht dus alleen in het enkelspel uitkomen tegen Riessen en Roche tPgen Newcombe. Toen beide singles achter de rug waren volgde zo zullen ongetwijfeld velen van de ruim vierduizend toeschouwers hebben ge dacht een komedie. „Dames en heren, de wedstrijden zijn nu afgelopen. Uw kaartjes zijn niet meer geldig, maar kunt gerust blijven kijken naar het nu volgende dubbelspel, dat als trainings partij wordt gespeeld". Deze formule moest worden gevolgd teneinde niet in botsing te komen met" de thans geldende prof-amateurbepalingen. Nu deze mede deling was gedaan, konden Roche-New- combe enerzijds en Okker-Riessen ander zijds met een gerust geweten tegen el kaar strijden. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Billie-Jean King- Moffitt, de kleine 23-jarige Ameri kaanse atlete inet de enigszins opzich tige bril, is er, ondanks het feit dat zij er zelf niet erg veel hoop op had, toch in geslaagd voor de derde achter eenvolgende maal als beste speelster uit het Wimbledontoernooi te stap pen. Enige weken geleden nog was zij, zoals zij het zelfde uitdrukte vol komen „fed up" van tennis. „Ik kon geen net en geen bal meer zien", zei ze ons na afloop van de finale, met een smal gezichtje, dat duidelijk de sporen van vermoeidheid en inspan ning verraadde. „Dat was ook de reden, dat ik het was me nog nooit overkomen enige weken geleden zomaar een toernooi in Engeland in de steek liet en het vliegtuig nam naar Amerika, naar huis". Op deze zaterdagmiddag bracht Billie, de jongensachtige, de spontane, de moei lijke eindstrijd tegen de 30-jarige onver schillige, maar goedlachse Australische Judy Tegart tot een goed einde, maar zij moest er hard voor knokken: 9-7 7-5. „De regen van de eerste week heeft me gered", zei Billie King ronduit. „Ik kon daardoor nog flink trainen op een over dekte baan, waardoor ik m'n vorm weer enigszins terug kreeg." Zij wandelde ver volgens vrij comfortabel door het toer nooi om in de halve eindstrijd tegen de Britse Ann Jones, haar tegenstandster van vorig jaar in de finale, op de rand van de afgrond te komen. Op het nipper tje haalde zij de finale. En deze eindstrijd kon zij nog net, met inspanning van al haar niet geringe aanvallende krachten van prachtige topspin-service. volley en smash, binnen de twee sets houden. Billie was uiteraard gelukkig met deze derde titel, waardoor zij grote speelsters als Maria Beuno, Maureen Connolly en Louise Brough had geëevenaard, maar zij maakte er na afloop ook geen geheim van dat zij eigenlijk op ziet tegen de twee jaar, die zij als beroepsspeelster contrac tueel nog moet volbrengen. „Ik ga nu eni ge toernooien in Amerika spelen", zei ze NAPELS De Zweed Pelle Petter son is zaterdag Europees zeilkampioen in de startklasse geworden. Hij ontving de bij het kampioenschap gehouden in de baai van Napels behorende beker uit handen van koning Constantijn van Grie kenland. De duizenden toeschouwers hebben mei volle teugen genoten van de „exhibitions",, de avond na het luisterrijke slotbal van Wimbledon. Het viertal stapte zo vanuit Londen de baan op, zo van het snelle gras op het, dan bijzonder, trage gravel. Eerst speelde Neerlands crack tegen Riessen. Tom en Marty hadden er wel weer zin in, na enige dagen rust op Wimbledon, vooral nu het „zomaar" een partijtje gold met op de achtergrond een aardig douceurtje. Zij maakten er een luchtig kijkspel van, waarin hier en daar een aardige show was verwerkt. De Ne derlander won, met tweemaal 6-4. Daarna was het de beurt aan beide Australische profs, die samen gisteren Wimbledonkampioen dubbelspel waren geworden. Roche verbaasde af en toe met zijn formidable backhand, Newcombe fungeerde meer als de „aangever", die de show echter wel wat erg doorzichtig opvoerde. In dit geval zegevierde de Wimbledonfinalist met 6-4, 6-3. En tot slot de kersverse wereldkam pioenen tegen het befaamde duo Okker- Riessen, dat in stilte de gedachte had ge koesterd op Wimbledon heel ver te komen, maar al in de eerste ronde werd uitge schakeld door Davidson-Hoad. Welnu, het gretige publiek van de Mets kon getuige zijn van een „revanche". Okker en zijn makker versloegen de gloednieuwe titel houders met tweemaal 6-4. „en daarna hoop ik (en ze sloeg de han den met een smekend gebaar in elkaar) een paar vrije dagen te krijgen." In die twee jaar zal zij 80.000 dollar hebben verdiend. Als we het allemaal goed hebben begrepen zal dat zuur ver diend geld zijn. Het winnen van Wimble don bracht haar 6375.- op, een bedrag dat zij belachelijk laag vond in vergelij king met de winnaar bij de heren, die bij na het driedubbele kon toucheren. De donkere Australische Judy Tegart, die bijna accountant is, heeft zich uiterst dapper geweerd tegen haar befaam de tegenstandster. Zij speelde niet alleen tegen Billie King, maar ook tegen de he ren van haar nationale tennisbond. die haar altijd links hebben laten liggen, omdat zij haar te oud vonden. Judy ging eigenlijk pas serieus internationale toer- nooeien spelen toen zij al 22 jaar was. Er kon van de zijde van de Australische bestuursleden, die op Wimbledon wa ren geen felicitatie af. Judy Tegart speelde er moedig op los, met harde drives en een bijna mannelij ke service. Jammer was het evenwel, dat de opslag nogal eens in het net doofde. Dat gebeurde in totaal tien maal. Zij mis te voorts een belangrijk wapen om de aanvallende Amerikaanse terug te drin gen: de lob. Pas tegen het einde van de partij probeerde zij hem enige malen, echter zonder veel succes. Er was voor Billie King ook nog een tweede titel weggelegd, namelijk in het damesdubbel, samen met Rosemary Ca sals. Beiden hadden dit kampioenschap vorig jaar eveneens in hun bezit. De Frans-Engelse combinatie bestaande uit Franpoise Durr-An Jones, was de tegen partij in de finale. Zij capituleerden pas na drie sets: 3-6, 6-4, 7-5. Ken Rosewall en Fred Stolle hebben NewcombeRoche v(jf uitputtende sets lang van de dubbeltitel afgehouden. Zelfs zag het er naar uit, dat daardoor iet alle finales op zaterdag zouden kun nen worden afgewerkt. Pas na 70 games konden Newcombe en Roche zich win naar noemen met de cijfers: 3-6, 8-6, 5-7 14-12 6-3. De laatste finale, het gemengd dubbel spel, kon nog juist voor het vallen van de duisternis worden voltooid. Margaret Court-Ken F'etcher konden de Russen 01- ga Morozova-Alex Metreveli. die Okker en Nancy Richey vroegtijdig uitschakelden, met 6-1 14-12 van de titel afhouden, maar dat gebeurde pas op het achtste match- punt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 10