Britse supertelescoop gaat „Quasars" jagen W *1 Hl I #lt ui; ëEI EUROPA'S GROOTSTE STERREN KIJKER IN GEBRUIK GENOMEN MAANDAG 8 JULI 1968 %wm z]m S« r'ff -f- m mmmsêmêmmmtmm J 15 Een gevaarte van honderd ton, dat met één vinger in beweging gezet kan worden. 'V i P^vWSIBfSwfel In i'IBP I IHIMfllnMwMwKiW'ri --.v'. De kijker is ondergebracht in een stalen koepel op een eenzame heuveltop in de Sussex Downs. (Van een onzer redacteuren) STEEDS DIEPER probeert de mens door te dringen in de wereld ruimte, maar in feite staan wij nog slechts op de drempel van het heelal. De astronaut anno 1968 heeft de beschikking over ruimte vaartuigen, die hem in theorie naar de maan kunnen brengen. Maar bij de huidige stand van de techniek zou hij nimmer vandaar terug kun nen keren. Verder is men reeds in de onbemande ruimtevaart, die al verkenningen heeft uitgevoerd in de omgeving van Venus en Mars. Maar aan exploratie van de on metelijke ruimte buiten ons zonne stelsel durft zelfs de grootste fan tast nog niet te denken. Behalve dan als hij toevallig sterrenkundige is. De moderne astronomie immers bestudeert, met behulp van spie gel- en radiotelescopen, de „outer space", de verre sterren en sterren stelsels, die op duizenden licht jaren afstand van onze aarde lig gen en zij heeft reeds verschil lende geheimen omtrent hun wet ten en samenstelling kunnen ont sluieren. Maar ook in de sterren kunde is een verdere penetratie van de ruimte slechts mogelijk door steeds betere en verfijnder instrumenten en daar de con structie van dergelijke apparaten „astronomische" bedragen ver slindt, is ook deze ontwikkeling meer een kwestie van geld dan van tijd. EEN GOED voorbeeld daarvan is de nieuwe reuzen-telescoop die dezer da gen na een „inschietperiode" van vele maanden, in het Engelse district Herst- monceux (Sussex) in gebruik genomen is. Met een spiegel-middellijn van 98 inch (245 cm) is deze kolos thans de grootste spiegel telescoop van Europa en op drie na de grootste ter wereld. De grootste is nog altijd de gigant van het observatorium op Mount Palo mar in de V.S., waarvan de hoofdspie- gel een diameter van ruim 5 meter heeft. Nu was het de Engelse sterren kundigen reeds lang een doorn in het oog dat zij voor bepaalde „verre" waarnemingen steeds maar weer leen tjebuur moesten bij de Amerikanen en bovendien was de Palomartelescoop meestal zo druk bezet dat er weinig of geen tijd voor observaties door bui tenlanders overschoot. Jarenlang heeft Sir Richard van der Riet Woolley (trotse drager van de eretitel „Astro nomer Royal") dan ook bij de Britse regering aangedrongen op de bouw van een supertelescoop, maar steeds weer kreeg hij nul op het rekest vanwege de enorme kosten, aan zulk een bouw project verbonden. Pas toen een gulle Amerikaanse donor (het Mc. Gregor Fonds voor wetenschappelijk vorsings- werk) de Engelsen in de vijftiger ja ren een enorme schijf optisch glas schonk als basis voor een 98 inch tele scoop, kon met de uitvoering van Sir Richards droomkijker een aanvang ge maakt worden. EEN TEAM van optische specialis ten en sterrenkundigen stelde het de finitieve ontwerp op en eind 1959 kreeg de befaamde Engelse instrumentma kersfirma Grubb, Parson en Co. op dracht. de kijker te construeren. Het bleek een ongelofelijk moeilijke opdracht. Alleen het slijpen en polijs ten van de glasschijf (goeddeels hand werk), tot een perfecte paraboloïde re flector vergde bijna Vh jaar. Met het opdampen van de zilverspiegel en coa- ting een uitermate critiek karwei was nog eens vele maanden gemoeid. En tenslotte moesten het kijkerlichaam, de lagers, en assen, de elektromotoren en de bhdieningsapparatuur ontworpen en vervaardigd worden, en ook dat werk eiste de uiterste precisie van men sen en machines. DAARNA heeft het nog ruim ander half jaar geduurd voor de Sir Isaac Newton-telescoop afgemonteerd en in gesteld was via honderden correcties van soms honderdsten van millimeters. Het honderd ton wegende gevaarte is nu zo subliem uitgebalanceerd dat men het met een vinger kan bewegen. In de praktijk wordt de kijker bediend door een reeks elektromotoren. De z.g. azimutaal-opstelling maakt het moge lijk, ieder willekeurig hemellichaam in zijn beweging te volgen en tevens de beweging van de aarde om haar as te compenseren. Deze ingewikkelde samengestelde beweging is noodzakelijk om bij het fotograferen van verre of lichtzwakke sterren lange belichtingstij den te gebruiken, zonder dat het af te beelden object door zijn eigen beweging onscherp wordt. De 98 inch-spiegel heeft een relatieve opening van f:3 (dat is ongeveer de lichtsterkte van een standaard-fotolens) het z.g. Cassegrain-focus boven de spiegel haalt echter „slechts" een licht sterkte van f:14. Voor gebruik met be paalde hulpinstrumenten is er dan nog een tweede focus, type Coué, met een aanvangsopening van f:32. DE NEWTON-TELESCOOP is onder gebracht op 20 meter hoogte in een metalen koepel. Die hoogte is nood zakelijk om onscherpte door luchtwer velingen 's nachts (gevolg van het ver schil in bodem- en luchttemperatuur) te vermijden Behalve het dak en de kij ker zelf kan ook de gehele koepel draaien'in een gigantisch hogedruk- ollelager, dat speciaal voor dit project ontworpen is. Vergeleken bij de reus van Palomar De waarnemersstoel beweegt met de telescoop als deze een verre ster, misschien duizenden lichtjaren van ons verwijderd, in haar baan volgt. is de Isaac Newton-telescoop op pa pier nog maar een halfwas-kijker De modernste beeldversterkers, die onlangs zijn ingebouwd, (ontwikkeld door het Imperial College in Londen), maken het Britse instrument even veelzijdig bruikbaar, terwijl de foto's van verre sterrennevels scherper en contrastrij ker genoemd worden dan die van Mt. Palomar. Men wil er o.a. het mysterie van de „quasars" („kwasie-sterren"), mee gaan bestuderen. DE BRITSE telescoop (totale bouw kosten 10 miljoen gulden) zal ter be schikking gesteld worden van alle ster renkundigen in de gehele wereld. Aan vragen om „kijktijd" stromen binnen, maar men moet zes maanden van te voren bespreken, via de Science Re search Council. Blijkt echter in de toe gewezen nacht de hemel bewolkt, zo dat geen waarnemingen mogelijk zijn, dan wordt de onfortuinlijke huurder weer onderaan de lange wachtlijst ge plaatst. Maar dat, zegt de Astronomer Royal, is nu eenmaal het risico van het vak Herman Croesen iV'X „Astronomer Royal" Sir Richard in de „Cassegrainstoel" aan het kjjkerocculair. Het kastje in zijn Buitenaanzicht van de telescoop met geopende sluiterlamellen, die de kwetsbare spiegel behoeden tegen vocht hand dient voor de füninstelling van de telescoop. wanneer de kijker niet in gebruik is. en stof

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15