Grootscheepse acties rondom tegen Vietcongmacht sprak in Parijs Saigon Oe Thant met Noordvietnamezen Israel blijft vasthouden aan directe dialoog Pleidooi voor voedselbureau Japan vraagt einde Franse kernproeven Guatemala verbiedt elke betoging tegen Johnson Sovjet-Unie, Polen en de DDR stuurden brieven naar Praag Partij van Franse Nobelprijswinnaar commentaar op actuele zaken Theologie en praktijk Levenslang voor drie nazibeulen Hf Bankbediendes in Uruguay worden gedrild Niemand weet het Na incidenten in El Salvador Cestmir Cis ar zal naar Moskou gaan Oostfrontofficier krijgt medaille van Franco Bonnie's Clyde is tegen geweld telegrammen 2 MAANDAG 8 JULI 1968 3 Proces in Osnabrück Langdurig VN-rapport over honger Krediet beloofd ,Geen inmenging' Filmrol Circusnummer De voormalige secretaris-generaal van de Wereldraad der Kerken, de Nederlan der dr. Visser 't Hooft, heeft tijdens een van de eerste zittingen van het congres van de Wereldraad in Uppsala de roede niet gespaard. Er was niets van zalving of diplomatieke vriendelijkheid in zijn rede, die hard en raak schoot in de roos van de problematiek. Hij schaarde zich niet rechtstreeks aan de zijde van de internationale jeugdpro- testen, voor zover die in betogingen en geweldplegingen op straat tot uiting ko men, maar koos wel duidelijk de partij van de jeugd ten aanzien van haar eis tot radicale vernieuwing der kerken. Vooral opmerkelijk was zijn scepticisme ten aanzien van de oecumenische bewe ging. die ondanks haar vorderingen bij de totstandkoming van nauwere banden tussen de kerken niet bijdraagt tot een betere werkzaamheid van de kerken in de wereld. „Kerk en wereld" vormde volgens de spreker het forum, waarop zich radicale vernieuwingen moeten vol trekken. „Hoe kunnen kerken over radi cale vernieuwing spreken, als zij zichzelf niet radicaal vernieuwd hebben?" Dr. Visser 't Hooft raakte gevoelige plekken. De Wereldraad had zich zo pas nog verheugd over de ontvangst van een telegram uit Rome, waarin nauwere sa menwerking tussen de r.-k. kerk en de Wereldraad werd aangeprezen. Het was alsof dr. Visser 't Hooft de stem vertolkte van hen, die niet die samenwerking en wederzijdse complimenten op prijs stellen, maar het oog richten op de noden van de wereld en de functie der kerken op het internationale sociale en humanitaire vlak nog steeds niet tot praktijk zien ko men. „Het moet duidelijk zijn", aldus de rede van de Nederlandse autoriteit op het ge bied van de christelijke verbondenheid, „dat leden van kerkgemeenschappen die hun verantwoordelijkheid jegens de be- hoeftigen in een ander deel van de wereld praktisch loochenen, even schuldig zijn aan ketterij als zij die een of ander ge loofspunt loochenen". Waarmee gezegd wilde zijn dat de prak tische toepassing van christelijke beginse len hoger moet worden aangeslagen dan theologische muggenzifterij en, en dat christenen zich pas als gehoorzame leden van hun kerken gedragen als zij de chris telijke beginselen van humaniteit en cha- ritas in praktijk brengen, hoe onderdanig zij overigens ook geloofsartikelen aan vaarden. Een nuchtere, maar ook rijke en visio naire stelling, omdat juist de tekortko mingen van het praktische christendom de belangstelling van de jongere genera ties in de theologische en organisatori sche detaillismen verzwakken en zelfs doen omslaan in regelrecht cynisme. Een cynisme dat weliswaar niet in de rede van dr. Visser 't Hooft doorklonk, maar wel door hem als een levensgevaarlijke ont wikkeling werd gesignaleerd. SAIGON, (Reuter en AP). Ameri-die dit jaar op de Zuidvietnamese hoofd- kaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten stad wordt verwacht. Inlichtingen zouden er op wijzen dat zijn met steun van een sterke luchtvloot een van de grootste acties van de oorlog in Vietnam begonnen rond Saigon. Het doel is het gevaar van een aanval van de Vietcong op de hoofdstad af te wenden. B-52 bommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht hebben in de afgelopen 24 uur zes grote aanvallen uitgevoerd op de troepenconcentraties van de Vietcong bij Saigon. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat de reusachtige vliegtuigen het voornaam ste geallieerde wapen zullen zijn bij het verzwakken van de Vietcong, die zich gereedmaakt voor de derde grote aanval, OSNABRÜCK. (DPA) Wegens moord op joden in Italië zijn in Osna brück drie beklaagden tot levenslang ver oordeeld, de 52-jarige Hans Röhwer, de 56-jarige Huns Krüger en de 55-jarige Herbert Schnelle. Twee anderen werden wegens mede plichtigheid tot drie jaar veroordeeld De oorlogsmisdadigers hebben in september 1943 34 joden vermoord aan het Lago Maggiore. (Vervolg van pag. 1.) JERUZALEM. De eerste officiële re actie van Jeruzalem op de nieuwste ont wikkeling kwam uit de mond van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban. Vooruitlopend op de wekelijkse kabi netszitting verklaarde hij in antwoord op hem gestelde vragen, dat de kern van het probleem niet ligt in de erkenning of ontkenning van Israels bestaansrecht door de Arabische staten, maar in hun bereid heid of weigering om onderhandelingen met Israel te openen over een formeel en alle partijen bindend vredesverdrag. Naar Israëlische overtuiging kan dit ideaal alleen en uitsluitend worden ver wezenlijkt door een directe dialoog tussen delegaties van de conflicterende partijen, desgewenst (maar niet noodzakelijk) on der leiding van Oe Thants vertegen woordiger voor het Midden-Oosten, dr. Gunnar Jarring. Al het andere wordt hier als een betrekkelijke bijzaak be schouwd. Men gelooft in Jeruzalem namelijk, misschien met meer oprechtheid dan rea lisme, dat het mogelijk is alle geschil punten uit de weg te ruimen als slechts de Arabieren hun hardnekkige weigering om met hun tegenstanders aan een en dezelfde conferentietafel plaats te nemen, zouden opgeven. Dat impliceert, dat het extreme besluit van de conferentie van Khartoem „geen onderhandelingen, geen erkenning, geen vrede" zou moeten worden teniet gedaan. Het betekent ook, dat er in beide kam pen, en niet slechts in één, een wil tot vrede moet bestaan. Naar Israëlische zienswijze schuilt de voornaamste oorzaak van de huidige im passe in het feit, dat de Egyptische in- MONTEVIDEO, (Reuter). In Uru guay worden circa 500 bankbedienden, die woensdag zijn gearresteerd nadat ze on danks een verbod daartoe hadden deelge nomen aan een algemene staking, mili tair gedrild. Ze zullen vijf tot zeven da gen in kazernes moeten blijven. terpretatie van de V.N.-resolutie radicaal afwijkt van de Israëlische. Volgens de Israëliërs beoogt het V.N.-besluit enkel en alleen een voor alle partijen eervolle vrede. Het stelt bijlegging van het con flict primair. Vrije scheepvaart en terri toriale veiligheid voor iedere betrokken partij zijn uitsluitend middelen om die vrede te verzekeren. Naar de hier heersende mening, is het Cairo en Moskou louter om eenzijdig po litiek gewin te doen. Israëlische waarne mers zien nog geen enkel symptoom van een oprecht vredesverlangen bij Egypte- Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat de Verenigde Staten Israel een zeker aantal luchtafweerraketten van het type „Hawk" hebben verkocht. De verkoopovereenkomst tussen beide landen werd 29 juni gesloten. IsraeT beschikte al over 72 „Hawks", die in 1965 werden geleverd. naren en hun Russische raadgevers. Van daar, dat hier aan de aangeduide „con cessies" geen werkelijke betekenis wordt toegekend. De jongste ontwikkeling, zoals die zich aftekent in Nassers bezoek aan de Sovjet- Unie en een serie schijnbaar gematigde uitlatingen van Egyptische woordvoer ders, wordt hier beschouwd als een ge coördineerde Russisch-Egyptische poging om Israel in een ongunstige positie te werken. het Vietcong-oppercommando van plan is Saigon voor 20 juli aan te vallen. Dit zou dan samenvallen met de verjaardag van de overeenkomst van Genève van 1954. Het was gisteren overigens rustig in Saigon, Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft dit weekeind een bezoek aan Parijs gebracht en gesproken met Franse regeringsfunctionarissen en vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Noordvietnamese delegaties bij de Vietnam-conferentie. Thant zei tegenover de pers, dat hij zich alleen maar van de stand van zaken op de hoogte wilde stellen en geen eigen voorstellen wilde doen. Hij was van oor deel, dat de Vietnam-onderhandelingen langdurig zullen zijn. GENEVE (Reuter) Tegen 1975 zullen waarschijnlijk evenveel mensen in de onderontwikkelde landen honger lijden als nu. Aan de directe behoefte van deze landen kan alleen worden voldaan met de overschotten die uit de andere landen kunnen worden uitgevoerd, maar zelfs daar kan niet langer op worden gebouwd. Dit staat in een verhandeling die is opgesteld voor de jaarvergadering van de Economische en Sociale Raad van de V.N. (E.C.O.S.O.C.), die vandaag in Ge nève door secretaris-generaal Oe Thant wordt geopend. Er moet een wereldvoedselbureau ko men en een systeem dat vroegtijdig waarschuwt wanneer ergens voedselte kort dreigt. Het verschil tussen de bin nenlandse voedselproduktie en het be nodigde wordt voor 1975 geschat op 27 miljard gulden, waaraan voor slechts de helft met invoer kan worden voldaan. Aanbevolen wordt in de wereld tussen vijf en 8,5 miljoen ton graan voor 80 a 130 miljoen dollar aan andere levensmiddelen in reserve te houden. RIO DE JANEIRO (AP). De Brazil Herald", een blat, dat in Rio in de Engelse taal verschijnt, meldde over de ingebruikstelling van een nieu we pers: „als een deel van het nummer van de „Brazil Herald" er vandaag net ter, prettiger en beter gedrukt uitziet, is dat te danken aan onze fantas tische nieuwe offset snelpers. Maar als een deel van het nummer van de krant er vandaag niet netter, pret tiger en beter uitziet komt dat omdat niemand nog werkelijk weet hoe onze fantastische nieuwe offset snelpers werkt. TOKIO (Reuter.) Japan heeft Fran krijk vandaag verzocht zijn kernproeven in de Stille Oceaan te staken. In een ver klaring staat dat het te betreuren is dat Frankrijk met deze proeven is begonnen, ondanks een eerder gedaan Japans ver zoek dit niet te doen. In een communique van de Franse re gering is gisteren bekendgemaakt, dat de Franse kernproeven zijn hervat in het Franse proefcentrum in de Stille Oceaan. Boven de lagune van Moeroerao werd een kernwapen van de middensoort tot ont ploffing gebracht. De sterkte van deze bom is ongeveer 500 kiloton, dertig maal die van Hirosji- ma. Er zal vermoedelijk in oktober, een eerste Franse waterstofbom tot ontplof fing worden gebracht, met een sterkte van ongeveer duizend kiloton. GUATEMALA (Reuter en AP) Poli tie en strijdkrachten van Guatemala heb ben vandaag in verband met de komst van president Johnson voor een kort of ficieel bezoek zeer strenge veiligheids maatregelen getroffen. De veiligheidsdienst van het Centraal- amerikaanse land heeft bekendgemaakt, dat tijdens Johnsons verblijf geen open bare demonstraties zullen worden toege staan. In Guatemale zijn guerrilla's ac tief. President Johnson is zaterdag in San Salvador waar hij besprekingen voerde met vijf Middenamerikaanse presidenten op weg van het vliegveld naar zijn hotel bekogeld met plastic zakken rode verf en eieren. Twee auto's van de stoet zaten onder de verf. Het incident gebeurde op een heuvel waar honderden jongelui ver zameld waren. Er werden borden gedra gen met „Johnson moordenaar". President Johnson zeide de staats hoofden van vijf Middenamerikaanse re publieken, die in San Salvador bijeen waren, dat de Verenigde Staten besloten hebben kredieten tot een totaal van 65 miljoen dollar te bestemmen voor de ont wikkeling van Midden-Amerika. De presidenten van Costa Rica, El Sa- vador, Guatemala, Honduras en Nicara gua deelden na afloop van hun tweedaag se bijeenkomst mee, dat ze besloten heb ben de economische integratie op te voeren. PRAAG (Reuter en AFP). De Tsje- choslowaakse Communistische Partij heeft de afgelopen week brieven ontvangen van de Centrale Partijcomitë's uit de Sovjet unie, Polen en Oost-Duitsland. Dit heeft de voorzitter van het Tsjechoslowaakse Par lement, Josef Smrkovsky, op een partijbij eenkomst in Praag onthuld. Wat er in die brieven stond zei hij niet. Het partijbestuur zal bijeenkomen zodra alle leden in Praag zijn teruggekeerd van de buitengewonene regionale conferenties, die dit weekeinde in het land worden ge houden ter voorbereiding van het landelijk partijcongres in september. Westerse waarnemers denken aan de mogelijkheid van een nieuwe „conferentie van Dresden". In die stad kwamen be gin van dit jaar na de liberale regering" in Tsjecho-Slowakije Oosteuropese partij leiders bijeen om hun Tsjechoslowaakse collega's ter verantwoording te roepen. In een toespraak die later gedeeltelijk door de televisie werd uitgezonden, on derstreepte Smrkovsky op de partijbijeen komst in Praag dat Tsjecho-Slowakije zijn banden met de andere socialistische lan den wil handhaven maar „geeen moment zal afwijken van het soevereiniteitsbegin- sel en dat za' verdedigen „tegen alles wat het in gevaar brengt". Wij geven op nieuw de verzekering, zei hij „dat Tsjecho Slowakij een socialistisch land is en zal blijven, maar we verlangen tevens eerbie diging van onze positie, wat afgezien van kameraadschappelijk overleg elke vorm van inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden uitsluit". Partijsecretaris Castmir Cisar, een der meest vooraanstaande liberalen in Tsje cho-Slowakije heeft op een bijeenkomst in Noord-Bohemen bekendgemaakt dat hij binnenkort naar Moskou zal gaan. MMMMMMMMMMMI (Van onze correspondent) PARIJS De Franse Nobelprijswinnaar voor natuurkunde, prof. Alfred Kastler, heeft in samenwerking met de wereldberoemde bioloog Jean Rostand een nieuwe politieke partij opgericht, die Franse gemeen schapsbeweging wordt genoemd. Ook de Franse vakbondsleider André Barjonet, die tijdens de stakingen van vorige maand de communistische CGT, die hij sedert jaren had helpen besturen, de rug toekeerde, is, met nog verscheidene andere bekende figuren, tot de nieuwe beweging toe getreden. Ook prof. Kastler had in de mei dagen demonstratief voor de studen tenrevolutie partij gekozen. De voor naamste leuzen van de culturele revo lutie heeft de nieuwe gemeenschaps beweging dan ook al in zijn program ma overgenomen. Prof. Kastler stelt zich op radicaal-pacifistisch standpunt en hij wil een intensi e actie voeren tegen iedere nationale verdediging, die, volgens hem. in werkebikheid nie mand verdedigt en alleen de risico's op een wereldconflict maar verhogen '">n. De parlementaire wegen zijn, in zijn ogen, alleen niet meer bij machte om te beantwoorden aan de essentiële as- niraties van deze tijd. En tenslotte SDreekt het handvest zich nog uit voor een nieuwe economie, die niet langer in de winsten van enkelingen, maar in de behoeften van alle burgers haar voornaamste motor zal moeten vinden. Een andere voortrekker van de mei revolutie, de jonge studentenleider Jacques Sauvagot, heeft het afgelopen weekeinde eveneens iets van zich la ten horen. Op een nationaal congres van de studentenfederatie in Grenoble moest hij zich nogal krachtig verde digen tegen het verwijt dat hij bij de leiding van de culturele revolutie zich politiek veel te links revolutionair had opgesteld. Sauvagot bevestigde voorts en te recht dar de Amerikaanse filmmaat schappij MGM hem een miljoen fran ken had aangeboden om naast Rock Hudson en Ursula Andress een hoofd rol in een nieuwe film te vertolken. Hij had het aanbod afgeslagen, maar Jacques Sauvageot hij veronderstelde, dat de Amerikanen zijn medewerking wel niet uit louter sympatie voor zijn revolutionaire ideeën hadden gevraagd. Jacques Sauvagot studeert aan de Sorbonne kunstgeschiedenis en, of schoon hij fvsiek wel enige overeen komst vertoont met de beroemde Franse filmster Alain Delon, had hij zich nooit voor een filmcamera ge waagd. Tot het moment dat, vanwege zijn aandeel aan de studentenrevolu tie, hij in de meidagen door de tele visiereporters van de hele wereld dag en nacht achtervolgd werd. Het Amerikaanse filmcontract dat hij heeft afgeslagen was overigens niet eens het spectaculairste aanbod dat hem sinds de meidagen was ge daan. Sauvagot onthulde zijn mede studenten in Grenoble ook nog dat een circusdirecteur hem gevraagd had tussen het wilde beestennummer en de clowns bij iedere voorstelling een openbaar debat te willen leiden over de huidige problemen van de studen tenwereld. Ook voor die eer heeft Sauvagot echter gepast, in de hoop komende zo mer al zijn krachten te kunnen wijden aan de organisatie van de vakantie cursussen in de Franse universiteiten over de vraagstukken van de cultuur, de revolutie en de maatschappij. Voor het ogenblik zijn alle Franse facultei ten echter weer in handen van de politie en het lijkt daarom niet al te waarschiinlijk dat de regering de re volutionaire studenten de gelegenheid zal geven om hun speciale activiteiten binnen de universitaire muren op kor te termijn weer te hervatten. President Johnson werd in El Salva dor niet alleen met eieren bekogeld. Hier dwarrelt confetti op hem neer. SANTANDER (Reuter). Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft een Spaanse officier met de hoogste militaire onderscheiding wegens dapperheid begif tigd voor zijn verrichtingen aan het oost front in de afgelopen tweede wereldoor log. Bij gevechten om een plaats tussen Leningrad en Moskou gaf de afdeling van kapitein Teodoro Palacios zich over aan de Russen. Voor Hitier vechtende Pala cios, nu luitenant-kolonel, heeft elf jaar in de Sovjet-Unie gevangengezeten. SAN FRANCISCO (AP) De acteur Warren Beatty, die beroemd is gewor den als Clyde uit de film „Bonny and Clyde", heeft zich vandaag voor de aan vang van ae baseballwedstrijd tussen St. Louis en San Francisco een weg gebaand naar de thuisplaat en daar luide opge roepen tot een scherpe wapencontrole in de V.S. De ongeveer 30.000 toeschouwers wa ren verschillend in hun reactie. Velen gaven schreeuwend hun afkeuring te ken nen, vele anderen juichten de acteur toe. „Een gezonde en redelijke wapencon- trolewet zal bijdragen tot het verminderen van geweld in onze samenleving", schreeuwde Beatty. „Nu is de tijd van handelen. Amerikanen zouden moeten schrijven naar hun Congreslid om een wet goed te keuren die een redelijke en goede band legt aan het bezit van vuur wapens". E J Hyena's. In dorpen in een Indisch district hebben hyena's in tien dagen tijd meer dan twintig kinderen gedood. Messteek. De minister van Vervoer en Verbindingen in Zambia, Kaloeloe, is met een messteek in een ziekenhuis opgenomen. De identiteit van de aan valler werd uit veiligheidsoverwegin gen niet bekendgemaakt. Ambachtswedstrijd. Circa 270 jongeren uit veertien landen zijn in de Zwitserse hoofdstad Bern bijeen om gedurende negen dagen eikaars krachten te meten in 28 verschillende ambachten, varië rend van loodgieterswerk tot dames- kappen. Bomontploffing. Drie voorbijgangers zijn gewond geraakt door een explosie in het Japans toeristenbureau in New York. Door de ontploffing sprongen de ruiten van het kantoor. Sneeuwstorm. In het zuidoosten van Peru heeft een sneeuwstorm gewoed, die als de hevigste sinds het begin van de eeuw wordt beschouwd. Er is grote schade aangericht aan te velde staande gewassen. Onweer. In het afgelopen weekeinde heeft onweer voor miljoenen guldens schade in West-Duitsland aangericht. Wolk breuken en hagel hebben in het bijzon der in grote delen van Beieren ver woestingen aangericht. Overstromingen. In een gebied ten wes ten van Accra, de hoofdstad van Gha na. waar 't-ker vier mensen zijn omge komen en circa 3000 mensen door over stromingen dakloos zijn geworden, zijn hulpploegen en helikopters ingescha keld.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3