Imam V erkeersonge vallen in Velsen VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Visafval verwerken is nuttig, maar niet in onze stad Diefstallen in IJmuiden Fuchsia tentoonstelling in weelde van kleuren Zonnig, maar ook regenkans UST Verkeersproef in Charleroi Recht, wet en praktijk Huurkoopperikelen «ifec ^^^mSSÊSmÊm v-w Schuurtje verbrand Politiehonden sportief in actie Wezen Huisman in kindertehuis Kort IJmondnieuws Begrip leverde geen uitkomst op voor De Toekomst IN ELSWOUT-OVERVEEN: Tour de Waard voor G. Mooi Heemskerker in Beverwijk gewond Expositie werken zeeschilders geopend MAANDAG 8 JULI 1968 Velsen-IJ muiden Velsen-Noord Beverwijk Heemskerk Uitgeester burgemeester krijgt drie kinderen (nog) niet Van 14 tot en met 17 augustus Half jaar in bloei Geen traan NU gevestigd: LANGE NIEUWSTRAAT 181 Alleen een richting uit Mr. C. A. baron Bentinck pil tltlll ftp "<- vM5j:%> PI PI 'pwt NIK ■■■■■■■Hfe &«k& - -■ x - jS ïia$& N> CwjtfSWifiiti' c. Jf MAANDAG 8 JULI Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden, 19-20 u.: Spreekuur Prot.-Chr. gemeenteraadsfrac tie. Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9-20 en 21-22.30 u. verlichte ruïne. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20 45 uur: Bibliotheek en voor lichtingscentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plain 1945: 19 tot. 21.30 u. R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noard, Banjaertstraat: 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmuiden-West parochiezaal onder Petruskerk, Venusstr. 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 9 JULI Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- lirhting Velsen, spreekuur leidster in de Willebrordstraat 102, IJmuiden: 9.30-12 u. Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 en van 21 tot 22.30 u. verlichte ruïne. Raadhuis Velsen, Plein 1945, is te be zichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur: filiaal Wijkerstraatweg 77. Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 69, IJmuiden; 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden: spreekuur voor IJmuiden e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, beneden zaal 3, tel. 02550-15010; Velsen-N: 11-12 uur in de gemeentelijke vergaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5, tel. 02510- 25550; Santpoort: 15 tot 16 u. in het ge bouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak, secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. MAANDAG 8 JULI Volksdansen, van 19 uur af op plein bij De Loods, plantsoen Meerweidenlaan. Stratingsplantsoen en Breesaperhof. Kath. openbare bibliotheek, Banjaert- «traat 13: geopend 19-21 u. DINSDAG 9 JULI Handenarbeidcentrum, Schulpweg: 19.30 u. modelbouwclub Kennemer Staten. MAANDAG 8 JULI Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 uur: naaicursus. Sportfondsenbad. Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 19-21 u.; jeugd 19-21 u.; Arendsweg 61 gesloten wegens vakantie. Amstelstraat 44 geslo ten wegens vakantie. DINSDAG 9 JULI Huize „Scheybeeck", Velserweg 2: 19 u. naaicursus. Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5: 10.30 u.: gymnastiek voor bejaarden; 14 u. handenarbeid voor bejaarden. Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg 99: 20 u. klaverjassen „Schoppen negen". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45. 12.15- 13.30. 16-17.15 en 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek: Hen drik Burgerstraat 70 volwassenen 14-17.30 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Arendsweg 61 ge sloten wegens vakantie; Amstelstraat 44 volwassenen 15-17.30 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30-17.30 u. MAANDAG 8 JULI Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volw 19-21 u.; Ruijsdaelstraat la: jeugd 19-21 u. DINSDAG 9 JULI Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: gesloten, Ruijsdaelstraat la jeugd 15.30-17.30 uur. Wit Gele-Kruisgebouw, Bachstraat: oefenavond EHBO-ver. St. Christophorus. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Zondagmiddag om half drie is een in een schuurtje achter een woning aan de Planciusstraat in IJmui den een petroleumtoestel in brand ge raakt, waarop de was werd voorgekookt. Het vuur verspreidde zich, waardoor de schuur tot de grond is afgebrand. Ook al het hierin opgeslagen materiaal ging, met de was verloren. (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Op de nationale kam pioenswedstrijden voor politiehonden, welke in september in Oosterbeek zullen worden gehouden, is de provincie Noord- Holland straks vertegenwoordigd door de viervoeter van de heer T. Prins uit Bla- ricum. En wel omdat deze hond tijdens de zondag in Driehuis gehouden wedstrij den voor de leden van de afdeling Noord- Holland opnieuw het hoogst aantal pun ten behaalde, namelijk 335. Tweede en derde werden de honden van de heren J. Gerrits uit Zandvoort en H. T. Rijners uit Bussum, respectievelijk met 333 en 317 punten. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De burgemeester van Uitgeest, de heer H. J. J. Aalders en diens echtgenote weten nog niet of zij de pleegouders zullen worden van de drie kinderen Huisman, te weten de 11-jarige Mary-Ann, de achtjarige Caroline en de aohttien maanden oude John. De kinderen werden vorig jaar november wees toen hun ouders in Australië bij een autoonge luk om het leven kwamen. Na het on geluk werden de kinderen daar in een ge zin opgenomen waar ze evenwel niet kon den blijven. Zaterdag arriveerden zij uit Sidney op Schiphol. Zij zouden door het burgemees tersechtpaar van Uitgeest worden geadop teerd. Het echtpaar is evenwel geen fa milie van de kinderen. Bij de wederzijdse grootouders van de wezen heerste onenig heid over deze adoptie. De officieren van Justitie van Haarlem en Alkmaar meen den dat de Raad van Kinderbescherming de mogelijkheden bij wie de kinderen zou den worden geplaatst onvoldoende had bekeken. Zaterdagmiddag werd besloten de kin deren noch aan het burgemeestersecht paar, noch aan de grootouders toe te wijzen .De Justitie vertrouwde de kinde ren toe aan de Raad van Kinderbescher ming, die het drietal in een kindertehuis plaatste. De kinderrechter zal moeten be palen bij wie de kinderen komen. Zolang de kinderen in het tehuis ver blijven mogen de beide partijen hen niet zien. MODE. Van de Modevakschool Harten dorp in IJmuiden, slaagde voor coupeuse mevrouw Brands. Voor costumière slaag den Lies Kuipers en Anneke op den Kel der en mevrouw Post. Niemand van de kandidaten werd afgewezen. VELSEN. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur geraakte op de Stationsweg, in de bocht bij Oud-Velsen een personenauto in een slip, waarna deze in botsing kwam met een rechts op de weg staande boom. De auto werd totaal vernield en de be stuurder, een 29-jarige machinist bij het Loodswezen uit Heemskerk, moest door de ongevallendienst met een linker heup fractuur naar het Antoniusziekenhuis wor den overgebracht. Zondagmiddag omstreeks vier uur ver zuimde een 23-jarige inwoonster van Pur- merend op de splitsing Marktplein Ooster duinplein op haar bromfiets voorrang te verlenen aan een personenauto, die door een 53-jarige examinator uit Santpoort werd bestuurd. Ten gevolge hiervan ont stond een aanrijding, waardoor de dame op het wegdek is gevallen. Zij werd door de ongevallendienst naar het Antoniuszie kenhuis overgebracht, om hier te worden (Van een verslaggever) IJMUIDEN Mr. J. C. Bührmann, burgemeester van Velsen, heeft als afgevaardigde van de C.H.U. in de Eerste Kamer opgemerkt dat ten aan zien van een Europees visserijbeleid hij bij de betrokken minister een visie mist die duidelijk aangeeft: zo zal de structuur van onze visserij moeten worden en om dat te bereiken zijn deze maatregelen nodig. De heer Bührmann zei dit bij de be handeling van de begroting van het de partement van Landbouw en visserij. De minister had er op gewezen, dat als ge volg van de grote behoefte aan eiwithou- dende voedingsmiddelen de visserij-inten siteit is toegenomen. Het Eerste-Kamer- lid noemde het verheugend dat de minis ter in de memorie van antwoord kon mededelen dat het in ons land verrichte speurwerk mogelijkheden opent om visaf- vallen en vis die niet voor directe con sumptie is bestemd te gaan verwerken tot eiwitconcentraten voor menselijke voe ding. Niet alleen zou de visserij hierdoor een nieuwe en waardevolle bijdrage kun nen leveren aan de voedselvoorziening, maar ook zal een einde komen aan de moeilijkheden die de visserij ondervindt bij de verwerking van doorgedraaide vis en visafvallen en de afzet van vismeel en visolie. Mr. Bührmann zei voorts, dat het inte ressant zou zijn van de minister te ver nemen of de plannen uitsluitend gericht zijn op een verwerking van uit de markt genomen vis en visafvallen of dat een produktie van eiwitconcentraten ook tot een speciale op de aanvoer van voor een dergelijke industrie geschikte vissoor- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij de Velsense politie werd zaterdag de diefstal aangegeven van een startmotor van Amerikaans fabrikaat. Het is een legerkleurige 1-cilinder ben zinemotor, ter waarde van ongeveer 175,-, afkomstig van een luchtpomp, die uit de werkhaven bij het Noordzeekanaal in Velsen-Noord is ontvreemd. Het appa raat is uitstekend geschikt om als bui tenboordmotor te worden gebruikt. Voorts werd zondagavond een inbraak ontdekt in het kantoor van de Blauw- band-expres, waarvoor men zich toegang had verschaft door met een schroeve- draaier een der ramen te openen. Er wordt een bedrag van ongeveer vijftig gulden vermist. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. De Fuchsiaten toonstelling die in augustus wordt gehou den in het landgoed „Elswout" in Over- veen zal woensdagmiddag 14 augustus om twee uur voor het publiek worden ge opend. Tot en met zaterdag 17 augustus zal de tentoonstelling dagelijks zijn te bezichtigen van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Dit is de derde tentoonstelling die wordt georganiseerd door de Nederlandse Kring van Fuchsia-vrienden. De vorige exposities in Leiden en in Heerde trok ken steeds bijzonder veel belangstelling. In Nederland worden enkele honderden soorten fuchsia's gekweekt. Er zijn struik jes en kroonboompjes, hangers en klim mers, zeer grote bloemen met een door snee van ongeveer vijftien centimeter maar ook minibloempjes met een diame ter van niet meer dan enkele millimeters. Op de tentoonstelling zal een fantasti sche veelheid van kleuren te zien zijn. Zeker te bewonderen zullen zijn de smet teloos witte „Leigh Bells", de liefelijk roze „Seventeen", de dubbele lila-met- roze „Bridesmaid", de felrode „Red Spi der", de lichtoranje „Lord Lonsdale" en de effen rode „Mantilla". De kwekers meest Engelse en Ameri kaanse zitten niet stil en brengen voortdurend nieuwe soorten op de markt met vaak poëtische namen als „Amélie", „Lolita" en „Hindu Belle", maar ook wel met namen als „Winston Churchill" en „President Roosevelt". De fuchsia is een van de weinige plan ten die gedurende zes maanden van het jaar in bloei staat en die vrijwel geen ziekten kent. Het is dus een liefhebbers- plant bij uitstek. In de vensterbank, op het balkon, in koude of verwarmde kas sen of in de tuin kan ze met succes wor den gekweekt. Nederland is, na de USA, Engeland en Nieuw Zeeland, het vierde land waar een fuchsiavereniging bestaat. Deze vereni ging is opgericht in 1965. „Elswout" is te bereiken vanaf het sta tion in Haarlem met de buslijnen 4. 6 en 7. Bij het terrein zal echter ook een rui me parkeergelegenheid worden geschapen Het entreebiljet voor de tentoonstelling zal tevens vrije toegang bieden' tot het gehele landgoed. ten zal kunnen leiden. Indien dit het ge val is, moet rekening gehouden worden met een ingrijpende wijziging van de structuur der visserij. Ten aanzien van de vestigingsplaats van een dergelijke industrie vroeg de heer Bührmann nu reeds de aandacht van de minister voor de moeilijkheden die de vestiging van een vis verwerkingsbedrijf in de nabijheid van een stedelijke bebouwing oplevert. „Ik weet, als gemeentebestuurder, daar over mee te praten". Minister Lardinois antwoordde, dat het vooralsnog alleen nog maar gaat om de eventuele oprichting van een proeffa briek. Een echte industrievisserij zal voor al buiten de Noordzee moeten plaats vin den en wordt, althans op het ogenblik, niet nagestreefd. Mr. Bührmann doelde kennelijk op het drama rond de vismeelfabriek „De Toe komst" in IJmuiden, toen hij waarschuw de voor moeilijkheden bij het aanwezig zijn van een visverwerkingsbedrijf in de nabijheid van een stedelijke bebouwing. Toen deze fabriek enkele maanden gele den tot stilstand kwam na een noodlot tige explosie, is over het stoppen van de produktie, buiten een kleine kring van belanghebbenden, in Velsen geen traan ge stort. Men was immers verlost van een „stank verspreidende industrie". In deze krant is echter gewezen op de verzwak king van de structuur van het visserij bedrijf door het wegvallen van de enige vismeelfabriek in Nederland De pogin gen van de ondernemer om bij de over heid hiervoor begrip te hebben en dus steun te verlenen bij een eventuele we deropbouw van het bedrijf hebben geen resultaat mogen opleveren. (Van onze wielermedewerker) HEERHUGOWAARD. Voor de twee de keer werd zondag door de Beverwij kse rennersclub „Kennemerland" in Heerhu- gowaard een „Tour de Waard" gehouden. Bij de amateurs was de zege voor Gerard Mooi uit Limmen. Hij was in de laatste ronde uit een twaalf man sterke kopgroep ontsnapt. Favoriet Jan Serpenti uit Wijk aan Zee was aanvankelijk ook in de kopgroep, maar moest acht ronden voor het einde door een lekke band zijn positie prijs geven. De uitslag was: 1. G. Mooi, Limmen, de 85 kilometer in 2.00.17; 2. P. van Stralen, Heerhugowaard; 3. L. de Groot, Utrecht; 4. Th. Blom, Haarlem; 5. J. Buis. Zwa nenburg. De Beverwijker Gé v.d. Winden werd achtste en Jan Serpenti veertiende. Bij de nieuwelingen zegevierde H. Epema uit Murmerwoude in 1.26.10 over de 60 km. en André Jansen uit Westzaan was in 35.10 over de 20 km. de snelste aspi rant. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op het kruispunt van wegen gevormd door de H.Mandeweg, de Alkmaarseweg, de Breestraat en de Schans heeft naar de politie mededeel de een uit de H. Mandeweg komende bestuurder van een personenauto geen voorrang verleend aan een over de Bree straat in de richting van de Alkmaarse weg rijdende 52-jarige inwoner van Heemskerk, die op zijn bromfiets nader de. Met een zware hersenschudding is de man per ambulanceauto naar het St. Jo zefziekenhuis in Heemskerk overgebracht. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Na de totaal verregende zaterdag was het zondagse zomerweer een aangename verrassing. Maar de ko mende dagen zal het wisselvallig weer zijn door storingen uit Frankrijk met kans op buien of onweer. De temperatuur blijft wel vrij aangenaam, maar de vakantie gangers kunnen voorlopig niet riskeren hun regenjas een dag thuis te laten. Zaterdag viel in Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant meer dan 30 mm regen. Heiloo meldde 33, Rotterdam 38 en Pernis 42 mm. In de oostelijke helft van ons land viel nauwelijks 10 mm. In Twente richtte een windhoos schade aan. Achter de depressie stak zaterdagavond een harde wind op, die voor de Duitse kust tot storm toenam. Zondagochtend kwamen daar nog windstoten boven 100 km per uur voor. behandeld aan een hoofdwond en een rib- fractuur. Daarna kon zij naar haar wo ning in Purmerend worden vervoerd. Bei de voertuigen werden licht beschadigd. In de scherpe bocht van de Minister van Houtenlaan en de Waterloolaan ontdekte de bemanning van een surveillanceauto van de Velsense politie zondagavond om tien uur een naast zijn bromfiets op de grond liggende man. Het bleek een 57-ja- rige inwoner van Haarlem te zijn, die echter zo versuft was dat hij zich niets van het ongeval kon herinneren. Vermoe delijk is hij met zijn bromfiets in deze bocht eerst tegen een boom gereden en daarna met een ijzeren paaltje in aanra king gekomen. Ook hij werd door de on gevallendienst naar het Antoniuszieken huis overgebracht, om hier op beenklach ten te worden onderzocht. (Van onze correspondent) ZANDVOORT. In de sociëteit Duys- terghast in de kelders van het Strand- hotel heeft de voorzitter van de Konin klijke Nederlandse Redersvereniging mr. J. Prins vrijdag de tentoonstelling van werken van leden van de Nederlandse Vereniging van zeeschilders officieel ge opend. Mr. Prins wees er ondermeer op dat het karakter van ons land en volk in hoge mate wordt bepaald door de zee en schepen. Wat het weergeven van marti- tieme taferelen betreft heeft ons land een rijke en lange traditie die in de gouden eeuw haar hoogtepunten bereikte. „De zee veranderde in de loop der eeuwen niet, maar de schepen wel, van daar dat deze schilderskunst altijd nieuw blijft. Wie zich openstelt voor schoonheid vindt in deze schilderkunst dan ook een eigen taal. Een taal van bijzondere en blijvende schoonheid", aldus mr. Prins. Mr. Prins wenste de exposanten en de organisatoren van harte geluk met de ex positie en verklaarde deze daarmee voor geopend. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 4 augustus en is voor personen die niet lid zijn van Duysterghast elke zaterdag en zondagmiddag gratis toegankelijk. ADVERTENTIE In onze hypermoderne kapsalon zullen wij u graag ontvangen om in een zeer prettige sfeer uw haar vakkundig te behandelen. Dameskapsalon (aan de nieuwe winkelgalerij bij Simon de Wit, bushalte Schelde- straat) IJmuiden telefoon 11166. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De stad Charleroi zal met ingang van 1 januari van het vol gend jaar een verkeersexperiment gaan wagen, dat uniek is in België en voor zover bekend ook in Europa. Het gemeentebestuur heeft namelijk eenstemmig besloten, dat in alle straten van de stad een éénrichtingverkeer zal worden ingesteld. Men hoopt daarmee een einde te maken aan de veelvuldige verkeersopstoppingen en aan de daarmee gepaard gaande chao tische toestanden. Daarbij wordt de zaak zo geregeld dat men nooit meer dan één kilometer zal hoeven om te rijden. Een groot aantal verkeerslichten zal kunnen vervallen en het verkeer gaat dus sneller. Een particuliere onderneming zal voorts een kabelbaan aanleggen, die het station dat op het laagste punt van de stad ligt, zal verbinden met de bovenstad. Kopen op afbetaling is niet zonder risico. Hiertoe mag in geen geval licht vaardig worden overgegaan. De wetge ver heeft het gezin een zekere bescher ming gegeven door te bepalen, dat za ken, welke kennelijk ten behoeve van de huishouding strekken slechts met medewerking van beide echtgenoten op afbetaling gekocht kunnen worden. Dit geldt zowel voor een gewone koop op afbetaling als voor huurkoop. Een gewone koop op afbetaling is de koop en verkoop, waarbij partijen overeenkomen, dat de koopprijs wordt betaald in termijnen, waarvan twee of meer verschijnen nadat de verkochte zaak aan de koper is overgedragen. Huurkoop is de koop en verkoop op afbetaling, waarbij partijen overeen komen, dat de verkochte zaak niet door enkele overdracht in eigendom aan de koper overgaat. De huurkoper wordt eigenaar nadat hij alle termijnen be taald heeft. Ook voordat hij eige naar is heeft de huurkoper het genot van de zaak en mag hij deze gebruiken overeenkomstig haar bestemming. Haar „gedaante" of inrichting mag hij echter niet veranderen. Evenmin mag hij de zaak verhuren of voor gebruik door anderen afstaan. Een gewone koop op afbetaling kan mondeling worden gesloten. Voor huurkoop is een schriftelijk contract nodig. Voor het geval één der echtge noten niet zelf ondertekent, eist de wet zijn of haar schriftelijke volmacht. Vofgens een vonnis van de kanton rechter in Nijmegen is een schriftelijke toestemming van die echtgenoot niet voldoende. De bedoeling van het voor schrift is, dat de echtgenoot, die niet zelf aan het contract medewerkt, een schriftelijke volmacht verleent aan een ander en dat die ander dan als ge machtigde namens hem het contract ondertekent. Aldus liet de kantonrechter de vor dering van een huurverkoper stranden, omdat de echtgenote alleen maar een schriftelijke toestemming had afge geven. SOMS WORDEN huurkoopovereen komsten gecamoufleerd door ze een andere naam of vorm te geven. Maar de wetgever heeft getracht zulke prak tijken tegen te gaan door als huurkoop aan te merken alle overeenkomsten, welke dezelfde strekking hebben, het zij zij als een huurovereenkomst, hetzij zij onder een andere vorm of onder een andere benaming zijn aangegaan. In het volgende geval had een han delaar in een zogenaamde huurover eenkomst voor een televisietoestel een huurprijs van 50,92 per maand bere kend over een periode van 36 maan den, derhalve totaal een bedrag van 1.833,12. De handelaar droeg zijn rechten uit deze huurovereenkomst over aan een credietbank en wel tegen de zogenaam de contantprijs van het televisietoestel, zijnde 1.340.-. Toen de huurder in gebreke bleef met zijn huurbetalingen, bracht de cre dietbank de zaak voor de rechtbank te Utrecht. Naar 't oordeel van de recht bank leverde reeds de verhouding tus sen de contantprijs en de totale huur- som een sterk vermoeden op, dat par tijen in werkelijkheid niet een huur overeenkomst, doch een huurkoopover eenkomst hadden gesloten, waarbij de credietbank de overeenkomst tussen de handelaar en de afnemer van het te levisietoestel financierde en voor haar financiering een opslag boven de con tantprijs bedong. IN HET HUURCONTRACT was voorts bepaald, dat de huurder na af wikkeling van het contract het televi sietoestel tot zich zou kunnen nemen of voor een gering bedrag zou kunnen kopen. Mede gelet op de bepaling be sliste de rechtbank, dat de huurover eenkomst slechts een huurkoopover eenkomst moest camoufleren. Ten tijde van het aangaan van de overeenkomst werd de vrouw van de afnemer in 'n psychiatrische inrichting verpleegd; zij had het contract niet mede onder tekend. Wegens het ontbreken van de medewerking van de vrouw verklaar de de rechtbank de overeenkomst nie tig en wees de vordering van de cre dietbank af. Alleen ten aanzien van zaken, wel ke kennelijk ten behoeve van de huis houding strekken, is een huurovereen komst afhankelijk van de medewer king van beide echtgenote Kan een auto ten behoeve van de huishouding strekken? Van een autohandelaar had iemand een gebruikte auto in huurkoop ge kocht voor de totale prijs van 2.294,68 Hierop kwam 1.000.- in mindering voor een ingeruilde auto. Het overblij vende bedrag ad 1.294.68 moest door de huurkoper in 12 maandelijkse ter mijnen van 107,89 worden voldaan. DE AUTOHANDELAAR DROEG zijn rechten over aan 'n financierings maatschappij Na twee huurkoopter mijnen te hebben voldaan staakte de huurkoper zijn betalingen. Voor de kantonrechter vorderde de financieringsmaatschappij het restant van de koopsom met rente wegens te late betaling. Tijdens deze procedure bleek, dat de autohandelaar door de politierechter te Groningen strafrech telijk veroordeeld was wegens het val selijk plaatsen van de handtekening van de vrouw van de huurkoper. De kantonrechter ging vervolgens na, of de auto kennelijk ten behoeve van de huishouding strekte. Het betrof een 6 a 7-jarige auto De door de auto handelaar als goed aangeprezen auto bleek bij onderzoek door de politie in zeer slechte staat te verkeren en werd afgekeurd. De kantonrechter achtte het alge meen bekend, dat personenauto's van die ouderdom prijs en kwaliteit niet in huurkoop plegen te worden aangekocht ten behoeve van bedrijf of beroep, doch voor gebruik in de privésfeer. In het geval van een gehuwde man bete kent dit, dat de aankoop geschiedt ten behoeve van zijn gezin of met andere woorden ten behoeve van de gemeen schappelijke huishouding van hem zelf en zijn echtgenote. Uit het feit, dat de handelaar de ontbrekende handtekening van de vrouw had aangevuld, blijkt duidelijk, dat ook hij er zich van bewust was, dat de auto voor gezinsgebruik was ge kocht. Met deze motivering wees de kantonrechter de vordering van de financieringsmaatschappij af.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5