VAN DAG TOT DAG Pompidou wellicht gewoon Kamerlid denk aan de kleintjes VOEDING Jeugd in Uppsala wenst effectieve acties Couve de Murville - Franse ijsberg m I Vietcong in Saigon commentaar op actuele zaken Sterke mannen m Britse rassenwet aangenomen Nieuwe onrust om universiteit van Brussel Onrust in China stagneert hulp voor Hanoi en ommen Harttransplantatie in Bratislava gelukt Tsjechische vrouw met nieuw hart overleden Het is nu eenmaal zo besloten Oostduitse spion in Denemarken veroordeeld Weer arrestaties in Griekenland Rellen in Boston „Er is genoeg gepraat" In India al vier miljoen mensen gesteriliseerd KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND 3 Sir Alexander Gadogan overleden Uit de gunst als u met vakantie gaat Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun gezondheid. Liga, gemakkelijk om mee te nemen, zó gereed. In de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruch- tesap, fruit, groente... en droog uit de hand. Diplomaat Bankiersfamilie Hobby s telegrammen WOENSDAG 10 JULI 1968 4? §8* Voor de Tsjechen is de tijd van de confrontatie gekomen. Zij staan in hun poging tot verwerving van een letterlijke zelfstandigheid nu scherp tegenover een front van „Moskou-getrouwen", dat door de Sovjet-Unie wordt aangevoerd en dat kennelijk is opgericht om met alle moge lijke middelen te proberen nog te redden wat er te redden valt. Wat valt er nog te redden in Tsjecho Slowakije? Een op onafhankelijkheid zin nend nationaal-communisme naar het model van het titoïsme heeft blijkbaar alle belangrijke posten in het politieke apparaat ingenomen, maar het is en blijft nog de communistische partij die de hoogste macht voert. Er zijn echter teke nen dat die communistische partij lang zamerhand overhelt naar een bijna on communistische tolerantie tegenover an dere politieke overtuigingen. Dat is voor Tsjechoslowakije trouwens een histori sche traditie, want geen enkel ander land in Oost-Europa is van oudsher zo sterk op het Westen van Europa georiëntee: d geweest. Er zijn in Tsjechoslowakije meer weerstanden tegen de communist! sche dictatuur dan in de meeste andere Oosteuropese landen. Blijkbaar zijn tegen standers erin geslaagd, sleutelposities in de partij te bezetten en beginnen zij nu van daaruit de communistische hegemo nie te verzwakken en de communistische dogma's te vermengen met denkbeelden die niet in een dictatuur thuishoren Het is begrijpelijk dat Moskou niet zozeer een onafhankelijk communistisch Tsjechoslowakije vreest, maar beducht is voor de ondergang van het communisme in dat land. Het is de grote vraag of de Tsjechische leiders, die van grote moed en sterke overtuiging blijk geven, nog zonder geweld tot de „orde" kunnen wor den geroepen. De situatie in Oost-Europa is echter op dit ogenblik anders dan tien jaar geleden. Toen kon nog een bliksemsnelle militaire actie een opstand in een der satellietlan- den dempen. Op dit tijdstip in de ge schiedenis vertoont Oost-Europa het beeld van een snelle, daadkrachtige evolutie van gezond nationalisme in diverse lan den, waarvan de doorbraak slechts ver traagd of versneld wordt door de portuur van de mannen die- de sleutelposities be zetten. In Tsjechoslowakije is die portuur blijkbaar tegen dreigementen en intimi datie opgewassen. In andere landen van Oost-Europa mist men krachtige en ta lentvolle mannen die de stappen durven zetten. Maar op korte termijn zal ook in de nu nog onderdanig meezingeade rijen van het Moskou-koor menig solist gaan voelen dat hij het op eigen houtje beter kan. Het komt op de solisten aan. Het lot van een land in netelige situaties hangt altijd van enkele karakters af. Tsjechoslowakije lijkt met moedige man nen gezegend te zijn, die ook „neen durven zeggen als de machtigste man van het Kremlin aan de lijn is. LONDEN (Reuter). Na een debat in de nachtelijke uren is vanochtend door het Britse Lagerhuis de wet tegen rassendis criminatie aangenomen met 182 tegen 44 stemmen. Verscheidene conservatieve le den hebben de officiële partijlijn niet ge volgd en tegen gestemd. Het wetsontwerp verbiedt rassendiscri minatie onder meer op het gebied van werkgelegenheid en huisvesting. )van een correspondent) BRUSSEL. Groepjes van rechts ge- onenteerde betogers hebben getracht de bezetters van de Brusselse universiteit te verdrijven. Ze zijn daarbij nogal ruw op getreden, hebben vele ruiten stukgesla gen, een auto in brand gestoken en flinke klappen uitgedeeld. Het merkwaardige is dat de Brussel se politie wel in de buurt was met veel manschappen maar dat zij niet® anders heeft gedaan dan de gewonden verbinden of naar een ziekenhuis brengen. HONGKONG (Reuter) De Chinese premier, Tsjoe En-Lai, heeft erkend dat e aanvoer van goederen voor Noord- letnam vertraagd wordt door onderlinge u\e,s van spoorwegpersoneel in ver schillende delen van China. jn een bulletin van de rode gardisten, a uit Kanton Hongkong heeft bereikt, 11 n gedeelten afgedrukt van een redevoe- trrtS f Ts'oe 'n Poking heeft gehouden a-wVj ®ers van spoorweg- r eiders en arbeiders in andere vervoers takken. De Israëlische beschieting van Suez lijkt op geen enkele manier te veront schuldigen, zelfs niet wanneer men volle dig oog heeft voor de précaire strategisch- politieke positie van Israel tegenover zijn talrijke vijanden. Het afslaan van vijandelijke infiltratie- en terreurdaden, het uitroeien van sluip schuttersnesten en geschutposten en het verjagen van militaire concentraties aan de grenzen zijn daden van zelfverdedi ging, die begrijpelijk en aanvaardbaar kunnen zijn voor de buitenwereld, maar het beschieten van een open stad en het lukraak vernielen van woonwijken zijn alleen maar geschikt om terechte verbit tering te wekken en de haat op te zwe pen, die in de Arabische landen nog steeds de boventoon voert. Bovendien was de situatie diplomatiek en politiek in een stadium, dat geëigend leek voor een begin van een gesprek over een vredesregeling. In Egypte is kennelijk een kentering komende. De Sovjet-Unie zint duidelijk op regelingen of tenminste arbitrage-voorstellen, al zijn die voorshands weinig aanlokkelijk voor Israel. Voorzichtigheid en achterdocht te genover de machinaties van Nasser en zijn bondgenoten zijn voor Israel aanbe velenswaardig, maar het tarten van de publieke opinie door terreur-bombarde- menten dient noch de Israëlische, noch de gehele Westelijke zaak, die toch nauw verbonden moeten blijven in een rede lijke poging om de vrede in het Midden- Oosten te bestendigen en Israels positie te consolideren. Met bommen en granaten kan alles bedorven worden. wmwwwwnwwwin—■■■..■■..fYinnnnfimminnnnfiii MüNCHEN (Reuter) In het zieken huis van Bratislava in Tsjecho-Slowakije is vandaag de eerste harttransplantatie in Oost-Europa uitgevoerd. De patiënt, een vrouw van nog geen vijftig jaar, verkeert in redelijk goede ge zondheidstoestand. Zij heeft het hart ont vangen van een 40-jarige man, die bij de val van een gebouw dodelijk hoofdletsel had opgelopen. BONN. Een 50-jarige Tsjechoslo- waakse vrouw die gisteren een nieuw hart kreeg, is overleden. Elena Horvathova die het hart van een 40-jarige mar kreeg, stierf circa vijf uur na de operatie. PARIJS (Reuter) Premier Geor ges Pompidou van Frankrijk heeft op een bijeenkomst van de gaullistische fractie bevestigd dat president De Gaulle besloten heeft hem te ter- vangen door minister van F'nanciën Maurice Couve de Murville. „Laten wij er niet meer over praten. Het is nu eenmaal zo besloten", zei hij. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, hadden verscheidene leden van de fractie critiek op het besluit van De Gaulle. Zij toonden zich vol lof over het geen Pompidou in de zes jaar en drie (Van onze correspondent) KOPENHAGEN De Oostduitse spion Holm Gustav Haase werd gisteren door een rechtbank in Kopenhagen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2% jaar we gens spionage voor rekening van Oost- Duitsland. Bij de bepaling van de straf hield de rechtbank er rekening mee, dat Haases werkzaamheden waarschijnlijk op geen enkele wijze schade hebben toegebracht aan het Deense of Zweedse defensiever mogen. SALONIKI (AP). Een voormalig di recteur van de internationale jaarbeurs van Saloniki en negentien andere Grieken zijn door de veiligheidspolitie gearres teerd omdat zij samengezworen zouden hebben tegen het regime in Athene. On der de arrestanten bevinden zich ook twee professoren van de universiteit van Saloniki, Sotirios Dedes en Kratiros Ionannou. BOSTON. (AP) Jeugdbenden heb ben geplunderd en ruiten vernield in een hoofdzakelijk door negers bewoonde wijk van de Amerikaanse stad Boston. Jongelui begonnen volgens de politie met stenen naar auto's te gooien. Ver volgens drongen zij winkels binnen. Ver scheidene van de geplunderde winkels waren drankzaken. De gewone politie werd versterkt met vijftig man oproer politie. Vier agenten liepen verwondingen op. LONDEN (Reuter). Sir Alexander Cadogan, die in de tweede wereld-oor log Brits minister van Buitenlandse Zaken was, is op 83-jarige leeftijd in Londen ge storven. Van 1950 tot 1957 was hij direc teur van de Suez-kanaalmaatschappij. maanden van zijn premierschap heeft ge daan. Een zichtbaar teleurgestelde Pom pidou deed zijn best om de verontwaardi ging bij sommige afgevaardigden te sus sen. In regeringskringen wordt vernomen, dat Pompidou het niet eens is met het plan van De Gaulle de arbeiders mede zeggenschap in het ondernemingsbeleid te geven. Ook naar aanleiding van de studentenbetogingen, de straatgevechten en de stakingen van mei en juni zouden meningsverschillen aan de dag zijn ge treden. Vorige week was men aldus onze cor respondent in Parijs geneigd te denken aan een tijdelijke retraite die Pompidou dan zou kunnen gebruiken om zich voor te bereiden op de hoogste waardigheid, de zetel in het Elysée die president De Gaulle dan eind van dit jaar zou willen ontruimen. Sedert de laatste dagen echter is men wat minder zeker van dit scenario. En zelfs de mogelijkheid dat Pompidou morgen kamerpresident of tenminste frac tieleider van de Gaullistische Partij in het parlement zou kunnen worden, werd gisteravond door de meeste Franse journa listen weer betwijfeld. Vermoedelijk zal Pompidou uitsluitend genoegen moeten nemen met de Kamer zetel die hij op 23 juni in de eerste ronde der verkiezingen met hoge ogen al ver overd had en zo'n vermindering van ooli- tiek gewicht riekt dan natuurlijk toch ver dacht veel naar een afgang. De volgende vraag luidt dan natuurlijk waaraan Georges Pompidou, die enkele weken geleden door de president nog met lof en eer beladen werd het wijten mag dat hij nu zö plotseling uit de gratie zou zijn gevallen. Men kan in die samenhang zowel poli tieke als persoonlijke motieven opsommen. President De Gaulle is in de dagelijkse omgang zeker geen gemakkelijk heer en het is mogelijk dat hij sedert maanden, zo geen jaren, zijn ergernissen over zekere gedragingen van de premier heeft opge kropt om vandaag, nu de grondwet de kans schoon geeft, zijn gemoed eindelijk daadwerkelijk te kunnen luchten. In elk geval is met het einde van de periode-Pompidou de Vijfde Republiek met Couve de Murville als chef van de regering nu een heel nieuw hoofdstuk begonnen. SAIGON. (AFP) Ongeveer 150 man van de Vietcong zijn er vanmorgen vroeg in geslaagd de buitenwijken van Cholon, het deel van Saigon waar de Chinezen wonen, binnen te dringen. Op het ogenblik zou er gevochten wor den bij de brug Binh Sjanh waar de Vietcong-strijders omsingeld zouden zijn. Bui Diem, leider van de Zuidvietnamese groep „waarnemers" op het inleiden de Amerikaans-Noordvietnamese vredes overleg in Parijs, heeft Hanoi opgeroepen met zijn land rechtstreekse onderhande lingen aan te gaan over beëindiging van het Vietnamees conflict. ADVERTENTIE r LIGA UPPSALA, (ANP). De delegatie van 150 jongeren uit de hele wereld heeft in de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala de meeste belangstel ling voor zaken als ontwikkelingshulp, rassenkwesties, oorlog en vrede en een drastische wijziging van de bestaande so ciale en economische verhoudingen in de wereld. Twee jonge Nederlandse economen springen in deze jeugddelegatie naar vo ren. Zij hebben een belangrijk aandeel geleverd in de sociale en economische ge deelten van eigen jeugdresoluties voor de Assemblee. Het zijn de 28-jarige drs. J. Pronk, wetenschappelijk medewerker van prof. dr. J. Tinbergen aan de Neder landse Economische Hogeschool in Rot terdam en de 30-jarige drs. A. W. M. Keu- (Van onze correspondent) PARIJS Men heeft Maurice Couve de Murville, die Frankr'jks nieuwe premier gaat worden, in de tien jaren dat hij als minister van Buitenlandse Zaken voor de republiek is opgetreden, wel de Buster Kea- ton of de „Marceau" van de internationale diplomatie genoemd. De staats man die nooit lacht, die zelfs geen spier van zijn wat getaande en droef geestige gelaat vertrekt en die al zijn emoties, zo hij die tenminste ooit heeft gekend, voor de buitenwereld onder zijn masker van Britse fleg maticus weet te verbergen. Het is trouwens bekend dat president De Gaulle onder lange en weinig meeslepende betogen die Couve tijdens de wekelijkse regeringszitting over de internationale situatie placht weg te geven, zijn irritatie over de grenzeloze verveling welke die analyses meestal uitstraalden lang niet altijd voor zich wist te houden. Een andere vergelijking is wel met een ijsberg, waarmee de nieuwe pre mier ook wel wordt vereerd, moet zelfs van de Gaulle zelf afkomstig zijn. Niettemin heeft minister Luns, die in tien jaren gemeenschappelijk con tact op ontelbare Europese conferen ties Couve goed heeft leren kennen beide mannen tutoyeren en noemen elkaar trouwens bij de voornaam ons wel eens verzekerd dat Frankrijks nieuwe premier lang niet van gevoel voor humor is gespeend. Al is ook die „couviaanse" humor, net als de snit van zijn onberispelijke kostuums, dan ook van Britse inspiratie, waarbij de minister zich bij voorkeur van het understatement bedient. Maar ook voor heeft deze koele Franse protestant zijn eigen humor en gereserveerde in elk geval nog nooit zijn lippen tot de bescheidenste glimlach weten te plooien. Hoogstens verraadt hij op zeer sporadische mo menten een klein binnenpretje wei eens in de fonkeling van zijn blauwe ogen, maar dan heeft Couve ook wel het extravagante punt van expansivi- teit bereikt. Dat bijna bovenmenselijke vermo gen zijn persoonlijke gevoelens te ca moufleren heeft intussen van Maurice Couve de Murville een diplomaat ge maakt die uiterlijk in bijna niets meer van een robot te onderscheiden valt. Hij beheerst als een meester alle kneepjes van het diplomatenvak en niemand die als hij een wat indiscrete of lastige vraag van een tegenspeler weet te ontwijken of opnieuw, maar dan net weer wat anders, weet te for muleren zodat het antwoord plotse ling even simpel als vanzelfsprekend over zijn lippen kan komen. Voor hij in 1958, op voorspraak van Pompidou die toen echter alleen nog maar achter de schermen opereerde, door president De Gaulle tot de eerste minister van Buitenlandse Zaken der Vijfde Republiek werd benoemd, had Couve onder het vorige bewind al alle belangrijke diplomatieke posten in het buitenland als ambassadeur bezet. In 1943 had hij als commissaris ook al een portefeuille in de emigrantenrege ring van De Gaulle in Londen be heerd, maar als overtuigd gaullist Links Couve de Murville, rechts Georges Pompidou, die president De Gaulle tien jaar geleden adviseerde Couve als minister van Buitenlandse Zaken te nemen. stond hij toch jarenlang nauwelijks aangeschreven. Couve komt voort uit een oude, adellijke, protestantse bankiersfamilie. Aanvankelijk was ook hij voor een functie in de bankwereld voorbestemd. Zijn belangstelling voor financiële en economische problemen heeft hij trou wens nooit verzwegen en als nieuwe minister van Financiën leek hij vorige maand, op zijn 61ste verjaardag pas de gelegenheid te krijgen zijn ware ambities te mogen beantwoorden. De persoonlijke hobby's waarmee de nieuwe minister-president zijn schaar se vrije tijd pleegt te vullen, liggen geheel in de lijn van zijn Britse habi tus: hij speelt golf met de ambassa deurs of zijn collega-ministers en bridge in de huiselijke kring, waarin zich naast zijn vrouw, ook nog twee dochters bevinden. Als een ontwerper of schepper van grootse of originele staatkundige of politieke concepties heeft Maurice Couve de Murville zich in zijn lange carrière nimmer onderscheiden. Hij is geen componist, maar wel een zeer op merkelijk en trouw vertolker van de gedachten die hem vanuit het Elysée door president De Gaulle sedert tien jaren ten behoeve van de diplomatieke festivals werden gedicteerd of inge fluisterd. ne, wetenschappelijk medewerker aan de r.k. Economische Hogeschool in Tilburg. „Wij jongeren vinden dat het meer dan tijd is dat de kerken in heel de wereld tot effectieve acties overgaan om de ur gente problemen van onze samenleving op te lossen. Er is genoeg gepraat. Er zijn genoeg rapporten en resoluties de laatste jaren aangenomen. Er moet nu eens wat gaan gebeuren", zegt dr. J. Pronk. Daarom heeft de jeugddelegatie een apart stuk opgesteld met verlangens en actieprogramma's, waarmee zij in de di verse secties en in de voltallige verga deringen van de assemblee wil gaan werken. Iedere avond zit een groot deel van de jeugddelegatie, met veel Zweedse studen ten en werkende jongeren, in 'n eigen ge- gebouw, dat tijdens de assemblee de naam „Club '68" heeft gekregen. Bij de debatten kunnen soms de won derlijkste dingen gebeuren, zoals het ver wijt van een Amerikaanse student aan het adres van prof. dr. J. M. Lochmann uit Praag, dat hij niet revolutionair ge noeg was Een Aziatisch hoogleraar veroorzaakte tijdens een van deze debatten een doodse stilte, toen hij over ontwikkelingshulp stelde, dat de Verenigde Staten nog altijd heel wat meer ontwikkelingshulp in de arme landen hebben verricht dan de com munistische landen ooit gedaan hebben. NEW DELHI. (Reuter) Krachtens het geboortenregelingsprogram van de Indische regering zijn 4.3 miljoen man nen en vrouwen in India gesteriliseerd, zo is in New Delhi bekendgemaakt. Iedereen die de operatie vrijwillig on dergaat, krijgt acht gulden en vijftig cent. Voorts zijn er bij 2.4 miljoen vrouwen kunstmatige voorbehoedmiddelen inge bracht. E 1 Hitte. Het kwik is in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado tot 38.2 graden Cel sius gestegen. Het was tot nog toe de warmste dag. Kabinetswijziging. President Eduardo Frei van Chili heeft de ontslagen aan vaard van minister van Binnenlandse Zaken Bernardo Leighton en minister Justitie William Thayer. Circustent. Een circustent is tijdens een voorstelling in Auburn in de staat New York door een rukwind op de ongeveer achthonderd toeschouwers gevallen. Vijftig mensen liepen verwondingen op. Doodgeschoten. De plaatsvervangende gouverneur Nicolas Feliciano van de Noordfilippijnse provincie Tarlac is doodgeschoten. Arrestaties zijn nog niet verricht. NAVO-oefeningen. Turkse, Britse, Ita liaanse en Amerikaanse oorlogsschepen nemen deel aan gezamenlijke oefenin gen in het kader van de NAVO, die twee dagen zullen duren. Aanslag. Op het gebouw van de Joego slavische missie bij de Verenigde Na ties in New York is een oomaanslag gepleegd. Brandbom. Naar het huis van gouver neur Ronald Reagan van Californië is een brandbom gegooid, die echter niet ontbrandde. De bom bestond uit een fles brandbare vloeistof.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3