Merkel versterkte FC Nürnberg op vele plaatsen Michels: „Merkels ploegen zijn befaamd en berucht Trieste Geldermans Helse rit teisterde Nefavoriet Poulidor, Schiavon en Bracke lieten Jan Janssen ver achter kapot gewerkt en voor niets Finale om landstitel voor amateurs voor 22.000 kijkers een belevenis UVS speelde beter voetbal maar DCG werd kampioen m Schoten - Nicols „Wij hadden eigenlijk niet voldoende aan spelerskwaliteit om landskampioen te worden' TOUR IN CIJFERS Kortsjnoi-Tal weer afgebroken u'mimmm Winst voor RCH HONKBAL DONDERDAG 11 JULI 1968 Theo Reitsma is WILDE GELUKKIGE „WONDERTRAINER" HARRY PELSER WEL GRAAG TOEGEVEN Mysterieus Lichtwedstrijd Trainer in Oostenrijk Hans Rombouts (Van onze sportredactie) HAARLEM De reacties bij Ajax en FC Nürnberg na het horen van de uitslag van de loting voor het Europa- Cuptoernooi zijn vrijwel eensluidend. Ajax-mensen schatten de kwaliteiten van hun toekomstige tegenstanders in de eerste ronde van het Europa-Cup toernooi hoog; Nürnberg-spelers reke nen Ajax tot de sterkste ploegen van Europa. Max Merkel heeft zijn com mentaar gegeven in de beslotenheid van een vakantieoord, nabij Lugano. Hij was onbereikbaar voor de Duitse en Nederlandse geïnteresseerden. Ri- nus Michels, zijn collega, vatte zijn mening samen in: „Het worden in teressante wedstrijden, die niet ge makkelijk zullen zijn. We kennen de ploegen van Merkel. Ze zijn niet al leen befaamd, maar ook berucht" Michels was blij, dat Ajax nu zijn eerste wedstrijd op het terrein van de tegenstander zal spelen. „Tot nu toe speelden wij altijd eerst thuis. Hoe on gunstig dat kan zjjn hebben we vorig jaar ondervonden tegen Real Madrid. Juist in de verlenging heb je de steun van je publiek dubbelhard nodig". Er is geen twijfel mogelijk of Ajax zal ook in de uitwedstrijd tegen FC Nürn berg steun van het publiek nodig hebben. De Duitse kampioen staat immers be kend als een harde, met nimmer af latende ijver spelende ploeg. Dat ge beurt onder het regime (dictatoriaal ge regeerd", geeft hij zelf toe) van Max Merkel, in de vijftiger jaren ook nog trai ner van het Nederlands elftal. Onder meer, toen in 1956 een overwinning op West Duitsland werd behaald (met o.a. Appel, De Munck, Timmermans en Abe Lenstra). Merkel heeft nadien Nederland de rug toegekeerd en er nooit enige twij fel over laten bestaan, dat hij Nederland op voetbalgebied een achtergebleven na tie vindt. „Er is wel talent, maar er zijn te veel mensen, die iets te zeggen hebben. Men leeft niet voldoende voor de sport. De spelers hebben er te veel ne venwerkzaamheden. Bij mijn spelers gaat het'om voetbal en nergens anders om. Zij moeten hard trainen en hard werken tijdens een wedstrijd. Zo niet, dan ver trekken ze maar". Dat zijn opvattingen, die hem bij München 1860 (verdiensten een ton per jaar) in conflict brachten, 99 onder meer met ster- en showkeeper Pe ter Radenkovic. De ruzie laaide zo hoog op, dat Merkel tegen het eind van het seizoen 1966-'67 wegging. Hij stapte bij FC Nürnberg binnen, dat in een nederige ranglijstpositie was terecht gekomen. Merkel had iets meer dan één seizoen no dig om de ploeg kampioen van West Duitsland te maken. Het is die presta tie, waarop Ajaxied Henk Groot doelt, wanneer hij met ontzag zegt, „FC Nürn berg, nou, het had wel wat minder ge kund in de eerste ronde. Wat Merkel met die ploeg heeft gedaan is indrukwekkend. Kampioen van West-Duitsland word je toch ook niet zo maar". Merkel zelf was er vorig seizoen van overtuigd, dat hij eigenlijk niet voldoende aan spelerskwaliteit had om landskam pioen te worden Het gevolg is dan ook geweest, dat hij in de jongste transfer periode twaalf nieuwe spelers liet komen. Daarbij was een Scandinaviër, Johnny Hansen, een schotvaardige Deense inter national. Hij moet de plaats innemen, die Mer kel eigenlijk" had voorbestemd voor de Zweed Inge Danielsson, maar de eerste maal, dat. Ajax en FC Nürnberg met el kaar in de clinch lagen (over de Zweed) werd de Nederlandse kampioen winnaar. Dat was vorig jaar december in de twee de transferperiode. Merkel kocht behalve Hansen twee spelers voor het middenveld, die kunnen bogen op ervaring in de na tionale Duitse ploeg: Küppern van München 1860 en Zattzyc van Karlsruhe SC. Bovendien sloeg hij een grote slag door de transfer van de 19-jarige doel man Rynio, die eveneens voor Karlsruhe SC speelde. Rynio wordt in West Duits land beschouwd als een groot talent. Hij was in de interland tegen Brazilië, die en kele maanden geleden werd gespeeld al reserve. Tot de spelers, waarover Merkel al de beschikking had, behoort de Joegoslaaf Cebinac, die twee seizoen geleden nog bij PSV speelde en toen onvoldoende was. Cebinac is onder Merkel („hij zal wel niet goed genoeg getraind zijn bij PSV") echter een zeer bruikbare speler geworden. Cebinac beoordeelde Ajax gisteren met: „een tegenstander, die eigenlijk te sterk is voor de eerste ronde. Ajax heeft een zeer goede voorhoede en is nu ook defen sief, door de aanwezigheid van mijn land genoot Vasovic erg goed". (Van onze speciale verslaggever) ST. GAUDENS Woensdag. De vraag is nu nog maar: hoe snel her stelt een renner in de „gezonde Tour van 1968" van opvallende verrich tingen? Terwijl Jan Janssen uitgeput sfamelde over hitte, honger en dorst, berekende de karavaan het rendement van de inspanningen, die Raymond Poulidor, Silvano Schiavon en Ferdi nand Bracke met een tijdwinst had den kunnen belonen. Men was ge neigd het oordeel nog wat op te schor ten. Nog altijd, stelde men vast, moet bijna de helft van de Tour gereden worden. De Alpen wachten, en die bergen niet alleen. Vandaag, even over de Spaanse grens, kan de situatie alweer zo ingrijpend veranderd zijn. Waarom? Ach, de helse rit over de Aubisque en de Tourmalet kan im mense sporen hebben nagelaten in de lichamelijke gesteldheid van hen. die nu voorop draafden en een jonge, Twaalfde etappe: 1. Pintens (Belg A) 7.33.34; 2. Schiavon (It.) z.t.; 3. Gandaris (Sp.) z.t.; 4. Lopez-Carill (Sp.) z.t.; 5. Wolfs- hohl (Did.) z.t.; 6. Poulidor (Fr. A) z.t.; 7. San Miguel (Sp.) z.t.; 8. Bracke (Belg) z.t.; 9 Kunde (Did.) 7.33.38; 10. Gonzales (Sp.) 7.33.42; 11 Bitossi (It.) 7.36.03; 12. Godefroot (Belg B); 13. Van Springel (Belg A); 14. Passuello (It.); 15. Grosskost (Fr. B); 16. Vandenberghe (Belg B); 19. Pin- geon (Fr. A); 21. Aimar (Fr. B»; 26 Jans sen, allen in dezelfde tijd als Bitossi 7.36.03; 41. Den Hartog 7.51.54; 54. Beugels 7.55.25; 67. Dolman 8.12.06. Algemeen klassement: 1. Vandenberghe (Belg B) 6.3.52; 2 Schiavon (It.) op 1.34; 3. Pasuello (It.) op 3.26; 4. Pintens (Belg A) op 3.43; 5. Poulidor (Fr. A) op 4.13; 6. San Miguel (Sp.) op 4.22; 7. Bracke (Belg B) op 4.36; 8. Wolfshohl (Did.) op 4.47; 9. Gon zales (Sp.) op 4.56; 10. Lopez-Carrill (Sp.) op 5.09; 11. Godefroot (Belg B) op 5.13; 12. Van Springel (Belg A) op 5.42; 13. Gan- darias (Sp.) op 5.49; 14. Grosskost (Fr. B) op 5.57; 15. Bitossi (It.) op 6.13; 16. Janssen (Ned.) op 6.14; 22. Aimar (Fr. B) op 7.11; 25. Pingeon (Fr. A) op 7.19; 27. Jimenez <Sp) op 756; 33 Den Hartog op 19.27; 59. Beugels op 30.39; 70. Dolman op 51.35. Dagploegenklassement: 1. Spanje 22.40.42; 2. Italië 22.45.40 27 pl.; België B z.t. 36 pl.; 9 Nederland 23.22.21. Algemeen ploegenklassement: 1. Spanje 199.19.57; 2. België B 199.20.46 3. België A 199.21.40; 9. Nederland 200.06.03. Puntenklassement: 1. Godefroot 149 pnt.; 2. Bitossi 139 pnt.; 3. Van Rijckeghem 126 pnt.; 5. Janssen 100 pnt. Het klassement van de combinatie luidt: 1. Vandenberghe 21.5; 2. Bitossi 22.5; 3. Gon zales 26.5. Bergklassement1. Gandaris (Sp.) 20 pnt.; 2. Poulidor (Fr.) 19 pnt.; 3. ex aequo: Gon zales (Sp.) en Ducasse (Fr.) beiden 17 pnt. ST. GAUDENS De Fransman Jean Jour den en de Spanjaard Perez-Frances, die tot de uitvallers behoorden, werden in het zie kenhuis opgenomen. Jean Jourden had adem halingsmoeilijkheden. Hij werd langs de kant van de weg onderzocht door tourdokter Maigre en vervolgens per ambulance naar Bagnères de Bigorre gebracht voor nader onderzoek. Perez-Frances werd na een val in de afdaling van de Tourmalet per heli copter naar Bagnères de Bigorre vervoerd. In verband met de hitte en de vele onge lukken tijdens de koers besloten de jury commissarissen de tijdslimiet te verhogen tot 10 procent. Hierdoor bleven Glemser, Maes. De Vlaeminck, Clarey en Dolman in de strijd. Drie Nederlanders staakten de strijd: Nijdam, Ottenbros en Schepers. Verder stap ten af: Bölke (Did.), David (Belg B), An- dreoli (It.), Letort (Fr. C), Perez-Frances (Sp.), Jourden (Fr. A). Schleck (Zwits./Lux.), Schutz (Zwits./Lux.), Smaniotto (Zwits./ Lux.), Etter (Fr. B) en Lemeteyer (Fr. B). „nieuwe" beroepsrenner als George Pintens de overwinning toestonden Maar zal de klamme nacht in St. Gaudens de sporen uitwissen? Is de wissel, die zó vroeg werd getrokken niet het begin van een bankroet, nu de borg geen andere is dan het geteis terde lichaam van de atleet, nu de andere „bronnen" in de „gezonde Tour" zijn opgedroogd? Jan Janssen dacht ongeveer in die rich ting, toen hij, enigszins verward, onder woorden bracht hoe de toekomst van de Tour er na St. Gaudens zou uitzien: „Er komen nog zoveel van zulke dagen. En ze krijgen er allemaal mee te maken". Jans sen bedoelde: ook een Poulidor, die toe sloeg toen de eenzame Ducasse met een vertwijfelde vlucht tegen de flanken van de Tourmalet en soort wapenstilstand in het peloton had afgedwongen. En ook een Schiavon, die brutaal meedanste toen de voorste gelederen van het peloton plots brokkelden onder de impulsen van Frank- rijks nationale favoriet. En ook een eer zuchtige Ferdinand Bracke, nog altijd niet voor „vol" aangezien, ondanks een gul den record in de wielergeschiedenis. Ook Ferdinand Bracke stortte zich onver vaard in de slag, die onverwacht kwam en die Jan Janssen miste. Tien renners trokken zich, furieus geleid door een kwar tet Spanjaarden, naar de eenzame koplo per Ducasse De man van de Franse B- ploeg, die tussen de Aubisque en de Tour malet de solo waarvan hij had gedroomd ook werkelijk mocht opvoeren. Tot vlak onder de top van de Tourmalet, wreed toch weer in beurtelings regen en felle zon, leefde in het uitsluitend aan de ach terzijde afbrokkelende peloton het idee, dat de vedetten het zo wilden laten. Maar zo was het ditmaal niet. En Jan Janssen had het niet begrepen. De Nederlandse Tourfavoriet, nu bijna ontdaan van zijn ploeg: „Ach, toen Pou lidor wegging, dacht ik, dat we er wel weer bij zouden komen. Dat was op de Aubisque zo gegaan en het was op alle voorgaande dagen zo gegaan. Maar toen ik besefte, dat het ernst was, miste ik de kracht om bij te komen. Dat wil zeggen; vandaag. Maar het kan morgen of over morgen alweer heel anders wezen. Het was een vreselijke rit. Niet alleen die bergen, ook die afstand. En dan die hitte. Het moet die anderen, die kopgroep, veel, vreselijk veel hebben gekost, in alles." In alles komt dan neer op een voor sprong van twee minuten, die Poulidor, Schiavon, Bracke, Pintens, Kunde en de Spanjaarden Gandarias, Lopez-Carril, San Miguel en Gonzales verzamelden tijdens de rush naar St. Gaudens over smalle we- Het beslissende doelpunt van Mul der. Larjé en doelman Sloos van ÜVS zijn vertwijfeld. gen. 14 renners telde men minder toen de laatste twintig kilometer eenmaal waren bereikt. Toch blijft nog altijd de vraag of met de greep naar de macht van Poulidor de ronde nu is beslist. Daargelaten nog de twijfels over het herstel van degenen die zo furieus aanvielen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er van de renners, die nu hun slag sloegen op dat volmaakt onverwachte ogenblik, een aantal groeit naar ongedachte hoogten. Van Bracke bijvoorbeeld is men nu niet zo zeker meer De voormalige achtervolger: „Ik heb be wust die aanval gekozen. Ik zal nog wel eens een slechte dag krijgen, maar die hoop ik zonder schade door te komen. Ik denk wel degelijk aan de eindoverwinning in Parijs". En wat doen de Spanjaarden? Plotseling herinnerde men zich, dat Au- relio Gonzales vorig jaar in de Italiaan se ronde het bergklassement op zijn naam schreef, bijvoorbeeld. En de jonge Pin tens? Te onvolgroeid wellicht om de ron- de te winnen. Maar toch gevaarlijk, de 21-jarige renner uit Antwerpen, die een ongelooflijk gemak bij de beklimmingen demonstreerde. Voorts zijn 14 renners vertrokken, wat betekent, dat een aantal ploegen zeer ern stig is gehavend. Zoals de Nederlandse. Er is een aantal „favorieten" buiten de koers geraakt, althans renners van wie men dacht dat ze favorieten waren: Pe rez-Frances misschien, en Desiré Letort. En Zilioli is verdwenen, ziek, in Pau niet meer vertrokken. Wat allemaal in houdt, dat de strijd nu toch echt veel meer „open" is geworden. Ook voor Schepers is de Tour nu definitief afgelopen. MOSKOU. De tiende partij van de tweekamp voor de halve finales van het kandidatentoernooi schaken tussen de Rus sen Kortsjnoi en Tal is woensdagavond afgebroken. De stand is 4-3 in het voor deel van Kortsjnoi. (Van onze speciale verslaggever) ST. GAUDENS Ab Geldermans was uitermate triest. En kwaad. De Nederlandse ploegleider, na het opge ven van Nijdam, Ottenbros en Schepers nog slechts bevelvoerder over een mi nimale équipe: „Daar werk je je we kenlang kapot voor. Allemaal voor niks. Ze verdwijnen zo maar uit de koers. Natuurlijk, het was vandaag erg, met die hitte. Maar opgeven doe je niet. Die drie mannen moeten maar zien hoe ze thuiskomen. Ik zorg er niet voor. Als ze twee uur te laat waren binnengekomen, had ik respect voor ze gehad. Nu niet". De drie luisterden wat bedremmeld. En ze hadden geen verweer. Althans, geen ander dan: „het ging niet, het was zo warm". Harm Ottenbros had bovendien nog met twee lekke ban den te kampen gehad, Nijdam en Sche pers verklaarden hun falen nog een voudiger: „We reden slecht". En Sche pers: „Vanmorgen dacht ik, ik pro beer het weer. Ik was blij dat ik erin mocht blijven. Maar we waren nauwe lijks onderweg of ik voelde dat het het niet zou worden. Ik had net zo goed "niet kunnen vertrekken". Geldermans: „Weet je, tot vandaag heb ik gedacht, dat Jan Janssen de Tour zou kunnen winnen. Maar dat is voorbij. Met die uitgedunde ploeg gaat dat niet meer. We mogen geen tweede volgwagen meer gebruiken, verzorger De Haan moet naar huis. Voor de jon gens die overgebleven zijn, is het een verloren zaak. Ze kunnen alleen nog maar proberen in Parijs zo goed mo gelijk te eindigen. Meer zit er niet in. Jongens, wat had ik me dat anders voorgesteld". In St. Gaudens verloor Nederland zijn ploeg in de Tour van 1968. Niet door pech, maar door onmacht. Waar Belgen, Duitsers en Engelsen zelfs, tot het bittere einde doorzetten, stapten renners in oranje trui in de bezemwa gen. Arie den Hartog en Eddy Beugels haalden het wel. Zij vertelden een ge lijkluidend relaas: de hitte sloeg toe en daarna was er slechts een „zuinig rij den". Zorgen op tijd bij de finish te zijn, niet forceren, omdat daarvoor toch de tol moet worden betaald. Evert Dolman haalde wel de eind streep, maar overschreed. Niettemin mag hij vandaag toch star ten. De vroegere wereldkampioen bij de amateurs: „Als ik op tijd binnen zou zijn geweest, was ik er nóg niet blij mee. Als ik weer mag vertrekken, dan zien ze me morgen aan de start staan, maar dat is dan ook alles. Ik heb er geen trek meer in. Bij dat der de bergje, van de derde categorie, heb ben mensen me geduwd, en eten en drinken gegeven. Als ze dat niet hadden gedaan, had men mij niet meer aan de streep gezien Zet voor mij maar een advertentie in de krant: Eef Dolman zoekt een baan, onverschillig waar, als het maar een menswaardig bestaan is". Waarmee dan de formatie van Ne derland is gereduceerd tot 4 renners. Eigenlijk tot 3. En de gedachten te ruggaan naar de tijd, toen het nog een half wonder was als een Nederlander de Tour uitreed. Oranje moest zich in St. Gaudens beschaamd terugtrekken. (Van onze sportredacteur) HEEMSTEDE. De DCG-speler Koe kenbier. invaller in de superamateurtop- per DCGUVS om het kampioenschap van Nederland, schaamde zich er niet voor: huilend als een kleine jongen stond hij tegen de tribune geleund. Hij kon de emoties even niet meer verwerken. DCG was landskampioen geworden na een ui termate slopend gevecht (2-1) in een RCH stadion, dat meer toeschouwers bevatte dan het eigenlijk qua capaciteit kon hebben: ruim 22.000. UVS had het hoofd gebogen, nadat de Leidse ploeg beter voetbal had laten zien aan de hartstochte lijk meelevende toeschouwers. Want dat wilde DCG-trainer Harry Pelser, eens een gevierd Ajacied, graag en eerlijk toege ven: „UVS heeft beter en geroutineerder gespeeld dan wij." Bij UVS vond men die troostende woorden wel aardig, maar men was toch wel diep teleurgesteld. Vooral Desar, die in de tweede helft toen de stand nog 1-1 was. een flitsende kopbal tegen de paal had zien ketsen. Harry Pelser was een uiterst gelukkig HEEMSTEDE. Met een glunde rend gezicht kon N. de Lange, voorzit ter van RCH's betaalde voetbal-sectie een fraai bloemstuk de kleedkamer ran landskampioen der amateurs DCG binnendragen. Dat bloemetje kon er ruimschoots af, want RCH kon 1/3 van het entreebedrag (door zo'n 19.000 kaartkopers bijeengebracht; een klein aantal kwam zonder kaartje binnen) in de kas stoppen, na aftrek van de kos ten. Dat bedrag zal zo'n 6 a 7000 gul den groot zijn. DCG en UVS ontvangen dat ook. Zo hebben de amateurs een semi-profclub een financieel steuntje gegeven. man: wat wil men anders. Op 1 januari kwam hij als oefenmeester bij DCG, dat toen op de vijfde plaats stond met een achterstand van vijf punten. Maar van af die eerste januari van dit jaar ver loor men in de competitie geen wedstrijd meer. Er werd drie maal in de week ge traind in plaats van twee keer. De tactiek werd gewijzigd, voorzitter Veringa joeg de spelers mentaal naar de hoogste top. En Pelser vertelde vol trots („ik ben er kapot van. Ik kan er geen woorden voor vinden"): „in de laatste elf wedstrijden kregen we maar vijf goals tegen. Dit kampioenschap is het hoogtepunt in mijn sportcarrière. Er stak nog iets meer ach ter. Bij de Amsterdamse katholieke zus- terclub RKAVIC, waar hij bijna zijn kope ren jubileum als trainer vierde, was hij niet al te leuk vertrokken. Vandaar de ex tra-voldoening, een soort sportieve wraak omdat hij DCG naar de hoogste titel had gevoerd, die er yoor amateurs te behalen valt. Bij beslissingswedstrijden als deze spre ken de mysterieuze krachten hun woord mee. Zo zegt men nu bij DCG: „Wij heb ben de nacht voor de wedstrijd doorge bracht in dezelfde bungalow in Zeist, waar UVS zich voorbereid had op de wedstrijd van zaterdag, toen de Leidse ploeg on ze kampioenskansen verkleinde". Dokter Tholen, tot voor kort voorzitter van ADVERTENTIE Vrijdag - Aanvang 8 uur. Toegang 1,en Jeugd 0.50 Blauw Wit, maar nu een fervent aan hanger-begeleidend arts van DCG, was volop te spreken over de voorbereiding van de spelers. UVS had die voorberei ding wat korter gehouden. Men had zich 's middags vermaakt op het Bloemen- daalse kopje. Het merkwaardige van dit enerverende duel, dat in de beste verstandhouding ver liep dank zij de voortreffelijke leiding van scheidsrechter Van der Pol uit Dor drecht, was, dat DCG de meeste last van zenuwen had. De defensie maakte veel fouten, waarbij de alsmaar stompende De Rijk alle geluk van de wereld had. Maar DCG had een „killer" in de figuur van midvoor Mulder („ik heb wel aanbie dingen van profclubs gehad, maar ik maak eerst mijn studie aan de akademie voor Lichamelijke Opvoeding af"). Onder de ogen van naar toptalent speurende of ficials, bestuurders en trainers, gaf de ze Mulder DCG in de zevende minuut de leiding, 1-0. Maar nog geen minuut later was het door de attente Hol 1-1. Er ont spon zich nu een heftig duel om de leiding waarvan velen voor de rust niets heb ben gezien, want duizenden verdrongen zich bij de loketten. De beslissende treffer viel na de kopbal van Desar, die de paal raakte. Mulder liep in de dertiende minuut langs Lardé en passeerde ook doelman Sloos, waar na hij de bal rustig tussen de palen tik te. UVS ondernam daarna een heftig of fensief op de vaak op instorten staan de Amsterdamse defensie, waarin Mei steeds beter ging spelen, maar het met drie invallers spelende DCG (dat twee da gen tevoren afscheid had genomen van de naar Australië geëmigreerde kracht Spiekerman) hield stand. UVS moest aan zijn in Oostenrijk op vakantie zijnde trai ner Piet Kantebeen melden dat de Leidse greep naar de macht mislukt was.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17