PRAVDA: „SOVJET-UNIE IS DIEP BEZORGD" Manifest-2000 veroordeeld HET WEER Emissie van Philips Ex-SD-chef Harster komt woensdag vrij 1 H Nieuwe Griekse grondwet besnoeit macht koning Gans V erlaging belasting onzeker PONTIAC Drie doden in Antwerpen uw mooie kleurenfoto's in veilige handen bij Russische troepen worden zaterdag uit Tsjecho-Slowakije teruggetrokken" Premier Kosygin in Stockholm Haagse raad wordt opnieuw gehoord Arts beticht van mishandeling jongetje Pers blijft onder censuur foto film Wateler-vredesprijs naar het IKOR Wellicht gesprek met bemiddelaar Jarring Stormachtig Aan het strand Eis Dutschke vertrokken uit ziekenhuis in Bern B urge meestersvacature Kans niet groot i Moeder dient aanklacht in bij politie Vietnamese delegatie naar Nederland BROODJE KRAB 1.50 BROODJE PALING 1.50 BROODJE GARNALEN 1.50 MAX KOELEMIJ HOTEL „BREDERODE" ƒ11.25 Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuiden Telefoon 15705 Het woord is aan... Voor middelbare en hogere inkomens Voor wilde Ganzen ZWIER Elegant Pontiac dameshorloge. De gouden band en het horloge vor men samen een zeer fraaie com binatie vanaf 350,-. Pontiac horloges vanaf 69,-. JUWELIERS Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 58e JAARGANG NUMMER 210 DONDERDAG 11 JULI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, f 14,50 franco per post, 1.— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije MOSKOU (Reuter, DPA, AP en AFP) „De Sovjet-Unie en andere communistische landen zijn diep be zorgd over de wankele toestand Tsjechoslowakije". Dit schreef van daag het orgaan van de Russische Communistische Partij, Pravda. ..De vrijzinnig denkenden in Tsjechoslowa kije zijn contra-revolutionairen, die de zelfde tactiek hebben als die welke twaalf jaar geleden tijdens de Hongaarse opstand werd toegepast", aldus Pravda. „De algehele terugtrekking van de Rus sische troepen, die aan manoeuvres van het Warschau-pact in Tsjecho-Slowakije STOCKHOLM (Reuter en AP) De Russische premier Alexei Kosygin is van daag in Stockholm aangekomen voor een staatsbezoek. Hij zal daar naar wordt ver wacht besprekingen voeren met V N.- bemiddelaar Jarring over het Midden- Oosten. Kosygin wordt vergezeld door zijn charmante. Engels sprekende dochter, mevrouw Ludmila Gvishiani. Jarring bevindt zich nu in Genève waar hij besprekingen voert met V.N.-seereta ris-generaal Oe Thant. Na zijn terugkeer in Stockholm zal hij vermoedelijk zater dag een ontmoeting met Kosygin hebben. De Zweedse regering heeft elk commen taar op het overleg tussen Kosygin en Jarring geweigerd. President Nasser van Egypte heeft gisteravond in Joegoslavië gezegd dat de Arabische landen genoeg morele en ma teriële reserves hebben om de overwin ning in de strijd met Israel te heha^n. „Een oplossing die niet aan het Palestijn se volk zijn rechten verzekert zal niet worden aanvaard. Degenen die alleen maar denken aan de Egyptische militaire nederlaag van vorig jaar maken een grote fout", aldus Nasser. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 4 chter grond3 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Kunst 9 Radi o en tv 9 Feuilleton ]1 beeldverhalen 11 Aangestipt 11 Ferdinand12 Sfiort 13, 17 Eco nomisch nieuws 13 Scheepsberichten 15 beurs 15 Luidsprekers 8, 10 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: isselend bewolkt met vooral aan vankelijk enkele buien. Vanavond stormachtige tot krachtige, morgen geleidelijk afnemende wind tussen noord en noordwest. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. De stormachtige noordoostelijke wind zal morgen tot matig afnemen Er is "an kans op wat opklaringen, maar ook op een enkel buitje. Het kwik komt met hoger dan 17 of 18 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Door zeewind voor- loPig koel strandweer. hebben deelgenomen, begint zaterdag", zo heeft een Tsjechische regeringswoord voerder vandaag in Praag verklaard. De bevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau Pact, de Russische maarschalk Jakoebovski, zou geweigerd hebben zijn troepen na de manoeuvres uit Tsjechoslowakije terug te trekken. Hij ba seert zijn houding op een vroegere toezeg ging van het voormalige staatshoofd, No- votny, dat in het najaar verdere militaire oefeningen zullen worden gehouden. Eer gisteren bevonden zich nog Russische een heden tot een totale sterkte van 27.000 man in Tsjechoslowakije. Een Tsjechoslowaakse generaal, die niet bij name werd genoemd, heeft verklaard, „dat een nieuwe toestand is ontstaan" in de zaak van de Russische troepen. „Over de hele zaak wordt opnieuw onderhandeld. Ik kan op dit ogenblik geen commentaar leveren", aldus de woordvoerder in een vraaggesprek met. radio-Praag. „Literatoernaja Gazjeta", het weekblad van de Russische schrijversbond, heeft een uiterst scherpe aanval gedaan op de „2.000 woorden" het manifest van zeventig Tsjechoslowaakse schrijvers en intellectuelen. Dagbladen in Praag hebben gisteren geëist, dat de Tsjechische autoriteiten een definitieve datum bekend zullen maken voor het vertrek van de Russische troepen. Het blad „Mlada Fronta" stipte aan dat de dagbladen in het Westen melden dat de Russische eenheden Tsjechoslowakije bezetten en dat zij er tot de herfst zullen blijven. BERN (AP) De Westduitse studen tenleider Rudi Dutschke heeft na een maand de neurologische kliniek bij Bern, waar hij verpleegd werd voor de gevolgen van de op hem gepleegde aanslag, verla ten. Dit meldt het Zwitserse blad „Der Bund". Dutschke is met onbekende be stemming vertrokken. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Philips heeft beslo ten tot een emissie. Dat is de stellige ver wachting van de insiders op de Amster damse effectenbeurs. Men rekent op een converteerbare obligatielening in Euro dollars zonder claim. Het nieuws dat Philips vanmiddag via de Amrobank een belangrijke medede ling zou doen heeft op de beurs al tot een sterke daling van de koers van Philips- aandelen geleid. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het verzoek van vijf Haagse raadsfracties, opnieuw met de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land te mogen praten over de Haagse burgemeestersvacature, is ingewilligd. Zo als gemeld, heeft het kabinet de kandida tuur van de Rijswijkse burgemeester, drs. Boogaardt, afgewezen. De ministerraad zou vandaag een voor lopige bespreking wijden aan de burge meestersbenoeming. Minister Beernink zal waarschijnlijk morgen of anders maandag uitvoerig met commissaris Klaassesz over de opvattingen van het kabinet van ge dachten wisselen. Het ligt in de bedoeling dat vervolgens het gesprek tussen mr. Klaasesz en de vijf fractievoorzitters uit de raad zal plaats vinden en dat zo spoedig moge;ijk daarna de ministerraad over de kandida tuur zal beslissen. (Van onze correspondent) BONN Wilhelm Harster, de chef van de Sicherheitsdienst in Neder land tijdens de Duitse bezetting, komt volgende week woensdag on vrije voeten. Hij werd in februari 1967 tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld voor zijn aandeel in de depor tatie van de honderdduizend Neder landse joden naar de Duitse gas kamers. Van de straf die de rechters in Mün- chen Harster vorig jaar oplegden, werd de acht jaar afgetrokken, die hij al in Nederlandse gevangenissen had doorge bracht. Ook de tien maanden voorarrest in Nederland en het jaar voorarrest in München werden afgetrokken. Daarmee had de vroegere chef van de SD, die tij dens zijn proces een bekentenis aflegde al bijna tweederde van zijn straftijd achter de rug. Daarna is het mogelijk de veroordeelde onder bepaalde voorwaarden op vrije voeten te stellen. Het besluit van het gerechtshof in Mün chen, om Harster de rest van zijn straf kwijt te schelden, werd bestreden door het openbaar ministerie. Het „Oberian- desgericht" in München keurde daarop de vrijlating alsnog goed. Het besluit is Harster gisteren in de gevangenis van Straubing meegedeeld. Harster zal zich regelmatig bij de politie moeten melden. Ook is de vrijlating voor waardelijk. De kans is echter niet groot dat Harster het nogmaals tot chef van een Sicherheitsdienst zal brengen. Tijdens de bekentenis, die hij in de februaridagen van vorig jaar aflegde, bleek hij berouw te hebben over de daden die hij in de bezettingsjaren heeft be gaan. Maar het is niet onmogelijk dat deze bekentenis het produkt was van een berekening, die nu tot zijn vrijlating heeft geleid. Wilhelm Harster ROTTERDAM Mevrouw E. Lawren- ce-Kooien uit New York, die in Hoek van Holland met vakantie is, heeft bij de Rotterdamse politie een aanklacht inge diend tegen een Hoekse huisarts. Deze zou zondag haar 2-jarige zoontje Billy tijdens een onderzoek verschillende ma len hebben geslagen waardoor het jonge tje striemen en een blauwe plek in het gezichtje opliep. De arts ontkent niet de klappen te hebben gegeven. Billy had zich aan mij vastgeklemd Hij huilde zachtjes", zo vertelde mevrouw Lawrence. „Omdat Billy niet wilde los laten trok de dokter hem heel ruw uit mijn handen en gaf hem een paar keer een flinke tik op zijn billen. Billy bleef huilen. Toen zei de dokter dat ik beter op de gang kon blijven wachten. Het duurde drie kwartier voor hij met Billy naar buiten kwam. De dokter zei: mijn verontschuldigingen mevrouw, ik heb uw zoontje geslagen," aldus de moeder. De arts zegt: „Ik heb inderdaad het jongetje dat bijzonder lastig was, eerst een paar tikken op zijn billen gegven. Toen zei mevrouw Lawrence dat ze lie ver buiten de spreekkamer wilde wach ten tot het onderzoek zou zijn beëindigd. Toen ik alleen met het kind was, heb ik het met de vlakke hand een klap in het gezicht gegeven. Dat hielp. Het kind werd vrijwel onmiddellijk stil. Na mijn onder zoek zag ik tot mijn verbazing dat het gezichtje van het jongetje op de plaats van de klap blauw was geworden". DEN HAAG Morgen arriveert uit Duitsland een Zuid-Vietnamese parlemen taire delegatie in ons land voor een drie daags goodwillbezoek. ATHENE (Reuter) Premier George Papadopoelos van Griekenland heeft van daag het Griekse volk een ontwerp voor een nieuwe grondwet voorgelegd dat de macht van de koning drastisch besnoeit en de pers onder censuur plaatst. Het Atheense persbureau meldt dat het ontwerp, dat bij aanvaarding in de plaats komt van de grondwet van 1952, voorziet in de oprichting van een Nationale Raad wiens advies, de koning moet inwinnen alvorens belangrijke beslissingen te nemen. Deze raad komt in de plaats van de kroonraad. Griekenland „blijft echter een parlementaire democratie onder een koning". Krachtens de huidige grondwet die na de staatsgreep van april 1967 voor een deel buiten werking is gesteld, bezit de koning vérgaande bevoegdheden. Zo kon hij een premier benoemen die hij zelf had gekozen en het parlement ont binden. Als hoofd van de strijdkrachten kon hij zelf ook militairen op belangrijke posten benoemen. Het Atheense persbureau meldt dat het ontwerp ook bepaalt dat de regent, be noemd na de' vlucht van koning Kon- stantijn, in functie zal blijven tot er par lementsverkiezingen zijn gehouden tenzij „de regering mocht besluiten om voor de verkiezingen de koning te verzoeken naar Griekenland terug te keren". In het ontwerp wordt voorts gezegd dat de pers een openbare functie vervult en als zodanig voorrechten maar ook verant woordelijkheden heeft. Daarom worden aanvallen op kerk en koning, ondermij ning van de strijdkrachten, steun bij po gingen om de regering omver te werpen, verbreiding van met de wet strijdige op vattingen en steun aan verboden organi saties als overtredingen beschouwd. Er zal een wetsontwerp worden ingediend met betrekking tot de financiering van de kranten. Drie mensen hebben in Antvjerpen de dood gevonden toen ze bedolven werden onder het puin van een in stortend hotel. Het hotel stond tus sen het stadhuis en de Pauluskerk. Het was een oud pand van vijf ver diepingen. Twee Nederlanders die 's middags een kamer in het hotel hadden gehuurd, konden ontkomen. Ze hadden even tevoren kalk uit het plafond zien vallen en waren dat juist beneden in de bar gaan ver tellen. ADVERTENTIES KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 7 - IJmuiden-Oost Telefoon 1 40 00 t.o. de Ruïne van Brederode Santpoort Telefoon 02560-8012. Ansjovis op toast Crème Indienne Kip in 't pannetje rijstepudding met ananas Koffie dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte cocktailbar plate service MIDGET GOLF Josh Billings: Er zijn twee dingen in het leven waarop we nooit helemaal voorbereid zijn: dat is een tweeling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De kans is groot dat minister Witteveen (Financiën) zijn plan om per 1 januari 1969 ook de inkomsten belasting voor de middelbare en hogere inkomens te verlagen zal laten varen. Het begrotingsoverleg in het kabinet heeft, zo menen politieke waarnemers in Den Haag duidelijk gemaakt dat een dergelijke ver laging niet goed mogelijk is, gezien de vermoedelijke omvang van de begroting 1969. Dat zou inhouden dat op 1 januari van het volgend jaar alleen sprake zal zijn van een optrekking van de belasting vrije voet ter compensatie van de optrek king van de omzetbelasting naar Europees niveau. De omvang van de verlaging van de inkomstenbelasting kreeg onlangs politie ke betekenis bij het Tweede Kamer-debat over de lonen en de prijzen. De anti revolutionaire fractievoorzitter Biesheu vel verzette zich toen tegen een verlaging van de inkomstenbelasting per 1 jauari '69, die verder zou gaan dan een op trekking van de belastingvrije voet. Mi nister Witteveen, gesteund door zijn partij genoten in de Tweede Kamer, hield vast aan een grotere verlaging, welke mede zou dienen ter correctie van de autonome belastingverhoging, die het gevolg is van de loon- en salarisverhogingen. Een dergelijke „neutralisering" werd vorig jaar wel in het programma van het kabinet De Jong opgenomen, maar een datum werd toen niet genoemd, zodat de neutralisering beschouwd kan worden als een „vrije kwestie". Uitstel van de neutralisering met bijvoorbeeld een jaar zou niet in strijd zijn met het regerings programma. DEN HAAG Het bestuur van de Car- negie-stichting heeft besloten de Wateler- vredesprijs voor het jaar 1967 toe te ken nen aan het Interkerkelijk Overleg in Radio Aangelegenheden (IKOR), speci aal ten behoeve van de commissie voor de Wilde Ganzen-omroep, op grond van haar verdiensten ter bevordering der in ternationale saamhorigheid door haar ef fectieve steun aan projecten tot leniging van nood in alle delen der wereld. ADVERTENTIES official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1