Krijgsraden in Griekenland maken deze maand overuren Nieuwe arrestaties maken dat eind niet in zicht is R.-k. theologen benoemd in Wereldraad-commissie Jeruzalem zal struikelblok blijven HAft TfiT riAr I U I UAu VS geven de F-lll B op RINGVERWARMING warmtecentrum elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee achtergrond mentaar op actuele zaken een Bronco-vliegtuig ter bestrijding van guerrilla's Poseidonraket zou ondoelmatig zijn en Nog meer Westerse kranten in Moskou te koop Griekse journalist gearresteerd Protesten tegen vonnis dr. Spock 3 95 telegrammen DONDERDAG 11 JULI 1968 In gebruik in Vietnam Geval Notaras Dubbelzinnig „Katangees" Jimmy in Normandië vermoord De ideale, gezellige C.V. verstrekt u alle inlichtingen HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 162 Tel. 1 02 12 IJMUIDEN: KENNEMERLAAN 44 Tel. 1 46 43 Toestand van Blaiberg blijft bevredigend AFTERNOON BUILTJES Niet klakkeloos Dolkstoot Wachten op FS Binnenkort zal de Griekse militaire re gering „de democratie herstellen" door een grondwet per referendum aan de volkswil voor te leggen. Wanneer men het ontwerp van de nieuwe grondwet be kijkt, komt men tot de conclusie dat het Griekse volk per referendum zal worden uitgenodigd, zijn democratische rechten prijs te geven en de dictatuur vrij spel te verlenen. De nieuwe grondwet maakt het pa lement tot een machteloos in strument en de koning tot een marionet. Men zou eenvoudig kunnen redeneren: de Grieken zullen een dergelijk dood vonnis der democratie niet aanvaarden en er eensgezind „neen" op zeggen. De Griekse koning zal weigeren op basis van een dergelijke louter decoratieve taak terug te keren op zijn troon. De militai re junta'zal derhalve niet slagen in haar pogingen, haar onrechtmatig verkregen macht te consolideren door haar dicta tuur de schijn van een volksregering te verlenen. Dat lijkt echter te eenvoudig gerede neerd, vooral omdat er een grote rivaliteit heerst tussen de verschillende politieke stromingen in het land. Een door de re gering naarstig aangeblazen communisten vrees kan bovendien een groot deel van de politiek onmondige Griekse platte landers ertoe bewegen, „ja" te zeggen. Zij beseffen geenszins dat zij door dat „ja" feitelijk dezelfde onvrijheid en wille keur binnenhalen als die, welke hun on der een eventueel communistisch regime beschoren zou zijn. De naam is anders, maar het regime dat door deze grondwet zijn greep naar de Griekse samenleving uitstrekt, lijkt als twee druppels water op de politieke structuur waaronder som mige Oosteuropese landen nog steeds ge doemd zijn te leven. De militaire junta is geen politieke partij, maar vormt een machtige poliep doordat zij het leger be heerst. De rol van het leger in de ko mende volksraadpleging zal dan ook van eminent belang zijn. De isolatie van anti- regeringsgezinde elementen op concen tratie-eilanden heeft de Griekse bevol king beroofd van de inspiratoren, die het nodig zou hebben om standvastig tegen de dictatuur te ageren. Alles wat mili tair is alles wat een uniform draagt en zich verbonden voelt met het huidige gézag zal „ja" zeggen, gedeeltelijk uit vrees voor represailles als de junta zou vallen, gedeeltelijk uit eigenbelang en carrière-lust, gedeeltelijk ook omdat nie mand weet op welke manier de junta wellicht de „neen"-stemmers zal identi ficeren. Die vrees voor identificatie en voor het communisme kan tot gevolg hebben, dat vele latente „neen"-stemmers angstvallig thuisblijven en het terrein prijsgeven aan de aanhangers van het regime der kolo nels De uitslag van het referendum lijkt daarom weinig risico voor de dictatoren in te houden. Geen enkele dictatuur stelt trouwens zijn eigen voortbestaan in de waagschaal. Het groteske spel ener volks raadpleging die een merk van echtheid aan een vals mandaat moet verlenen her haalt zich telkens weer en de acteurs spelen historische rollen, die traditioneel succes beloven. DANANG (Reuter) De Amerikanen hebben in Vietnam een nieuw vliegtuig in gebruik genomen dat speciaal is ont worpen voor de bestrijding van de guer rilla. Het is de „OV-lOa-Bronco", een tweemotorig toestel dat dezelfde vuur kracht heeft als een grote straalgevechts- bommenwerper maar dat langzamer kan vliegen en een grotere wendbaarheid heeft. De bewapening bestaat uit twee raketten, zware machinegeweren en hou ders voor lichte raketten en napalm bommen. Bij de gedemilitariseerde zone rijn zes „Bronco's" in dienst gekomen SAN FRANCISCO (Reuter) Harry Foster, die technisch ontwerper bij Lock heed is geweest, heeft een rechtbank in San Francisco verzocht te verbieden dat er proeven worden genomen met de Po seidonraket. Deze raket, die bestemd is om van onderzeeboten af kernladingen naar ver schillende doelen tegelijk te brengen, zit volgens Foster niet goed in elkaar. Het gevaar bestaat, zegt hij, dat de ladingen pP eigen of neutrale steden neerkomen in plaats van op vijandelijke doelen. Foster heeft om een zitting met ge sloten deuren gevraagd om zijn bezwaren tegen de constructie gedetailleerd uiteen te zetten. De Lockheedfabriek heeft de klacht van Foster belachelijk genoemd. Neergestort. Een Franse Mirage Il-jacht- vliegt.uig is bij Freiburg neergestort. De piloot kon uit het toestel springen en werd niet gewond. De Algemene Rekenkamer is een nut tige instelling, die nu en dan interessante ontdekkingen doet op het gebied van overheidsbestedingen en niet schroomt deze ontdekkingen met de nodige ver maningen prijs te geven. Geldverspilling door overheidspersonen of -instellingen is niet alleen in strijd met het beginsel dat overheidsgelden bijeen gebracht worden door de gemeenschap, die de belastingen uit eigen mond moet sparen, maar ook met de traditionele argu mentatie van de overheid dat voor werken van algemeen belang „geen geld beschik baar is". Zuinigheid behoeft geen gierigheid te zijn, maar een lunch die per persoon f 55 kost (aangeboden door de minister van Financiën) kan nooit aanspraak niaken op een redelijke verhouding tussen nut en kosten. Nu het toch over lunches gaat: de foto beelden op onze pagina over Biafra verderop in deze krant illustreren een situatie, die men niet zonder schaamte en wroeging kan beseffen. Voor wat eén lunch van onze minister van Financiën en zijn gasten kost, zouden tweeduizend van die arme stakkers van de dood ge red kunnen worden. Uit zuinigheidsover wegingen gaf onze regering onlangs 15.000 aan de hulpverlening voor Biafra, dat is dus ongeveer 300 lunches. De rijks bijdrage aan de hulpverlening in onder ontwikkelde gebieden beloopt een fractie van wat het overheidsapparaat per jaar aan representaties, reiskosten en andere status-onkosten opeist. Men mag zelf zijn conclusies trekken. (Van onze correspondent) ISTANBOEL De krijgsraden in Griekenland maken deze maand overuren. Een proces tegen rechtse officieren waarin de naam van de ko ning was gemengd werd al afgeslo ten. Een proces tegen de verzetsgroep „Democratische Verdediging" die een marinecomplot zou hebben georgani seerd begon deze week, en een groot proces tegen de studentenorganisatie Rhigas Ferraios (links georiënteerd) is in voorbereiding. Nieuwe arresta ties maken, dat het eind nog niet in zicht is. Natuurlijk is een openbare krijgsraad zitting beter dan niets. Dat wil zeggen, beter dan een „administratieve rechtsple ging" zoals in andere gevallen wordt toe gepast. De beklaagden Notaras en Proto- pappas van het proces tegen „democrati sche verdediging" hebben zodoende de gelegenheid gekregen door middel van hun verdedigers te memoreren hoe zij, aan boord van het oorlogsschip „Elli", tussen 2 februari en 8 maart van dit jaar aan hevige folteringen hebben bloot gestaan. Afgezien van de gewone „falanga" of ,v,oetzolenbehandeling", waaraan alle enigszins ernstige gevallen schijnen te worden onderworpen, vermelde eerstge noemde ernstige geselingen, een elektri sche schok-behandeling van 48 uur op een ijzeren bed, bedreigingen met ver drinking, wekenlange vervuiling, het ont houden van slaap en water. HET GEVAL van Notaras was al eer der bekend door het tweede rapport van UPPSALA. (ANP en AP) Aan de Assemblee van de Wereldraad van Ker ken in Uppsala is voorgesteld, negen r.-k. theologen in de commissie voor Ge loof en Kerkorde van de Wereldraad te benoemen. Vandaag zou de Assemblee hieraan haar goedkeuring geven. Het Va- ticaan heeft zich al akkoord verklaard. Het is voor het eerst in de geschiede nis van de Wereldraad dat rooms-katho- lieken officieel zullen deelnemen aan een commissie. De belangrijke commissie voor geloof en kerkorde, waarvan de Zwitser se theoloog dr. Lukas Vischer directeur is, bespreekt de theologische, kerkrechte lijke en organisatorische problemen die barrières vormen voor kerkelijke een heid. De voorgestelde r.-k. theologen komen MOSKOU (Reuter) Buitenlandse toeristen kunnen nu in Moskou vier ver schillende westerse kranten kopen. Naast de Britse „Times" en de Zwit serse „Neue Zürcher Zeitung", dis al eer der dit jaar op beperkte schaal verkocht mogen worden, zijn nu ook het Franse dagblad „Le Monde" en de in Parijs uit gegeven, Engelstalige „International He rald Tribune" te krijgen in hotels van de Russische toeristenorganisatie „Intou- rist". uit Italië, Frankrijk, België, Duitsland, en uit landen in Noord- en Zuid-Ameri- ka, Azië en Afrika. „Dit voorstel laat zien dat de dynamische relaties tussen de kerken steeds verder gaan", aldus secretaris-generaal van de Wereldraad, de heer Blake, gisteren in de Assemblee. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in een boodschap zijn hartelijke groten overgebracht aan de Assemblee van de Wereldraad. Een vooraanstaand Tsjechisch theoloog prof. Josef Hromadka die sprak tijdens een persconferentie in Uppsala heeft ge zegd dat de revolutie in Tsjechoslowakije gevaar loop verkeerd begrepen te worden. De theoloog prees de huidige leiders van de Tsjechische Communistische Partij. WASHINGTON, (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt dat de produktie van de voor de marine bestemde versie van de F-lll jachtbommenwerper met horizon taal verstelbare vleugels, de F-lll B, is stopgezet. De bouw van de F-lll A voor de lucht macht, die een aantal van deze toestellen wil kopen, gaat normaal door. Hiermee is afgezien van plannen voor de bouw van een jachtbommenwerper voor vele doelen die zowel voor de luchtmacht als voor ge bruik op vliegdekschepen geschikt had moeten zijn. Er is veel critiek op de ma rineversie geweest. de Britse advocaat Marecco, namens de organisatie Amnesty International. Deze jurist, door het Griekse regime uitge daagd nu eens met namen van gemartel- den te komen en dan liefst van niet- communisten, heeft in dramatische duels met Pattakos gepoogd, deze in ieder ge val voor het lot van Notaras te interes seren. Pattakos weigerde en noemde ook No taras een communist. Notaras is een in ternationaal bekend socioloog, medewer ker aan wijlen het rechtse dagblad „Mes- imvrini" en de familie Notaras heeft, zo als ter zitting door een getuige werd op gemerkt, „Vanaf Byzantijnse tijden voor de Griekse zaak op de bres gestaan". Protopappas is socialist, plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Griekse afdeling van de liga voor de rechten van de mens, en, zoals ter zitting werd be tuigd door oud-minister Papaligouras, een „strijder tegen het communisme". DE ORGANISATIE „Amnesty Interna tional" gaat, voorzover mogelijk, overal ter wereld het lot na van politieke ge vangenen. In de Sovjet-Unie heeft zij geen toegang. Het zijn daar Cl A-agenten. (Haar Griekse bevindingen worden niet temin door radio-Moskou gretig geme moreerd.) Sinds haar tweede Griekse rapport heeft zij ook geen toegang meer tot Grie kenland: daar omdat de organisatie „com munistisch geïnfiltreerd is". Het dubbelzinnige is, dat nu haar Griekse bevindingen door premier Wil son worden overgenomen, de Griekse autoriteiten er honend aan beginnen te herinneren dat de organisatie indertijd ook Engelse praktijken in Aden aan de kaak heeft gesteld. Blijkbaar geldt dus: wat de Britten deden, mogen wij ook Door een speling van het lot vielen de verklaringen van de beide Griekse ge vangenen op dezelfde dag als de kwestie van de dreigende Griekse sancties tegen termen, door premier Wilson tegen het Griekse regime gebezigd. Deze had in het Lagerhuis verklaard, dat hij een on derhoud had gehad met koning Konstan- tijn en deze „niet in twijfel had gelaten over de houding van de Britse regering jegens de Griekse dictatuur en zekere beestachtigheden die deze had getole reerd". Athene zette als wraak enige orders aan Groot-Brittannië ter waarde van 32 mil joen gulden op losse schroeven en con servatieve kranten en afgevaardigden jammerden luidkeels over „de uitlating van de premier die altijd zoveel geld kosten". DE MINISTER van Handel, Crosland, betoonde zich tijdens het Lagerhuisdebat echter tamelijk succesvol in het pareren van de Tory-klachten, waarbij het een schrale troost voor de vrij talrijke junta- sympatisanten in het Lagerhuis moet zijn geweest toen hij onthulde, dat Wilson in plaats van „beestachtigheden" eigen lijk had willen zeggen „barbaarsheden". De Tories zijn nu in Griekse junta- kringen populairder dan de „pro-Turker" Disraeli het eens in Griekenland was. De rollen zijn ook verder omgedraaid. Het is nu de Grieks-Orthodoxe kerk zelf die in de verdediging is ten opzichte van het „wereldgeweten" omdat zij zich met geen woord of daad verzet tegen de beestachtigheden waaraan mede-Grieken haar eigen geestelijken niet uitgezon derd worden onderworpen. In Uppsala op de vergadering van de Wereldraad van Kerken liet zij deze week verstek gaan, omdat zij zich niet wenste te begeven in een debat over de aanval len op Griekenland en de Griekse kerk. EVREUX (AFP) t— De leider van de „katangezen", een groep gewapende jongelui die bij de recente bezetting van de Parijse Sorbonne universiteit door de studenten werden verjaagd, blijkt te zijn vermoord. Een lijkschouwing op het op 30 juni in een bos in Normandië gevonden stoffelijk overschot heeft uitgewezen, dat de „ka- tangezenleider", bekend onder de naam Jimmy, met een nekschot is omgebracht. ADVERTENTIE KAAPSTAD (AFP). De toestand van de Zuidafrikaanse hartransplantatie-pa tiënt Philip Blaiberg blijft vooruitgaan en is bevredigend Dit heeft de chirurg Chris Barnard in Kaapstad meegedeeld. Blaiburg zou buitengewoon opgewekt zijn en een gezonde eetlust hebben. De bekende Amerikaanse kinder arts dr. Spock met zijn vrouw hij hun aankomst voor het gerechts gebouw in Boston. ATHENE. (AP) De 34-jarige Griek se sportjournalist Takis Desalermos is door de veiligheidspolitie gearresteerd. Hij zou critiek op het regime in Athene hebben gehad. Desalermos zou vrijdag gearresteerd zijn en in eenzame opslui ting verkeren. LOS ANGELES (Reuter) Meer dan 2000 tegenstanders van de oorlog in Viet nam hebben gisteravond tijdens een de mocratische politieke bijeenkomst in Lo* Angeles een betoging gehouden tegen de veroordeling tot twee jaar gevangenis straf van de kinderarts dr. Benjamin Spock, wegens diens activiteit tegen de dienstplicht. De bijeenkomst zou toegesproken wor den door vice-president Humphry. ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) AMMAN „Israël is een werkelijkheid. De Arabieren hebben zich vergist door steeds aan te dringen op de vernietiging van de joodse staat". Deze woorden van Machmoed Riad, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, zijn voorlopig met enige terughoudendheid in de Arabische staten ontvangen. Omdat Riads uitlatingen niet los zijn te zien van Nassers bezoek aan Moskou wil men eerst de resultaten van dit bezoek afwachten. Uit de eerste, schaarse commenta ren kan worden opgemaakt dat de Arabische staten en de Palestijnen voor een groot deel achter de Egypti sche uitspraken staan. Al heeft het Egyptische persbureau van het Mid den-Oosten indirect Riads woorden te gengesproken in een poging ze af te zwakken, waarschijnlijk voor binnen lands gebruik. Men legt er direct de nadruk op dat Riads woorden geen enkele erkenning van de staat Israel inhouden. Arabi sche diplomaten spreken dan ook van een verandering van taalgebruik. Een diplomatieke manoeuvre, bestemd voor buitenlandse consumptie, om de Ara bische zaak in het Westen meer aan vaardbaar te maken zonder werkelij ke concessies te doen. Ook beseffen de Arabieren dat zelfs de Russen nu de verhouding tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten iets soepeler schijnt te verlopen, niet altijd klakkeloos willen meezingen in het koor van de Arabische staten dat de vernietiging van Israel predikt. Riads woorden hebben het bezoek van Nasser aan Moskou volgens velen dan ook vergemakkelijkt. Door zowel Rus land als Amerika op deze wijze enigs zins tegemoet te komen hopen de Ara bieren Israel diplomatiek te isoleren en de Verenigde Staten te kunnen be wegen druk uit te oefenen op Israel om de bezette Arabische gebieden te ontruimen. Door de eigen taal te kui sen hopen de Arabieren hun grootste vijand, Israels minister van Defensie Mosje Dayan, in diskrediet te brengen bij de regering Esjkol. Het Midden-Oosten probleem is ech ter in twee delen uiteen gevallen: de teruggave van de bezette gebieden en het Palestijnse probleem zelf. Wanneer de bezette gebieden weer onder Arabisch beheer zijn gekomen betekent dat slechts dat de verhoudin gen van voor juni 1967 zijn terugge keerd, maar dat het eigenlijke pro bleem nog steeds moet worden opge lost. Een probleem dat blijft bestaan, on danks eventuele vrije vaart in de Straat van Tiran en het terugbrengen van de VN-vredesmacht in de Sinaï- woestijn. Het Arabische Hoge Comité in Bei roet beschouwt de Egyptische uitlatin gen als een dolkstoot in het hart van de Arabische commando's, die op het ogenblik langs de grenzen vechten en in tegenspraak met de topconferentie van Khartoem, waar de Arabische sta ten besloten tot „geen vrede, geen er kenning en geen onderhandelingen." Nasser en Riad zijn met hun verkla ringen tot aan de grens van hun poli tieke mogelijkheden gegaan en iedere verdere concessie zou hen van de Ara bische massa's vervreemden. Ook al als gevolg van de Khartoem-conferen- tie kan Egypte geen besprekingen met Israel beginnen. Als Egypte daartoe zou besluiten zou het hoogstwaarschijnlijk ook de 950 miljoen gulden die het per jaar van de Arabische olielanden krijgt verlie zen. Dat bedrag werd in Khartoem ter beschikking gesteld om Egypte in staat te stellen, na de sluiting van het Suezkanaal, de Arabische politiek je gens Israel vol te houden. De wester se oliemaatschappijen houden dus in zeker opzicht de vrede tegen al bewe ren de Arabieren hetzelfde van de Duitse herstelbetalingen en Amerikaan se bijdragen aan Israel. De „concessies" zijn nu gedaan en het wachten is op de Verenigde Staten. Zal Amerika druk gaan uitoefenen op Israel? Op deze vraag hopen de Ara bische landen binnenkort antwoord te krijgen. Tegelijkertijd beseffen zij dat ook dit waarschijnlijk niet voldoende zal zijn voor een voorlopige vrede in het Midden-Oosten. Israel zal Jeruzalem nooit opgeven. Men weet dat Esjkol heeft verklaard dat iedere jood tot zijn dood zal vech ten voor deze stad. Ook de Arabieren willen hun claim voor deze derde heili ge stad van de islam beslist niet losla ten. Bij iedere vredespoging betekent Je ruzalem het struikelblok, iets wat men hier heel goed beseft. De conferentie van de Arabische commando groepen, die in Cairo is be gonnen zou één van de beslissende fak- toren van de nog onzekere toekomst kunnen zijn. ""WW—""■"WWnWWHWMWWWMWWWWHIMWI I 3 Vliegende schotels. In Argentinië is de af gelopen dagen vijfmaal melding gemaakt van onbekende vliegende voorwerpen. Twee advocaten en een student in Paso de Los Libres verklaarden een „vliegen de schotel" te hebben gezien. Reizen. De Syrische ambassadeur in Frankrijk, dr. Sami al-Jundi, is van zijn functie ontheven. Hij zou zonder toe stemming van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Damascus reizen naar West-Duitsland, Nederland, de DDR en Spanje hebben gemaakt. Debray. President René Barrientos van Bolivië heeft verklaard, dat Regis Debray, de Franse marxistische filosoof die in Bolivië een gevangenisstraf van dertig jaar uitzit, niet zal worden uit gewisseld tegen gevangenen van Cuba. Gevaarlijk. In het Britse Lagerhuis is een wetsontwerp ingediend om de sigaret- tenfabrikanten te dwingen waarschu wingen af te drukken op de pakjes die in Groot-Brittannië verkocht worden dat roken gevaarlijk kan zijn voor de gezondheid. Oefenen. Indonesische mariniers hebben op het eiland Biak in West-Irian oefe ningen gehouden in het oorlogvoeren in het oerwoud. De manoeuvres zouden van belang zijn in verband met de maatregelen van de Indonesische rege ring, de veiligheid in het gebied te her stellen. Achterstand. België heeft op het gebied van de wegenbouw een achterstand van tien tot twaalf jaar, zo heeft de minis ter van Openbare Werken, De Saeger, bij de behandeling van zijn begroting in de Senaat gezegd. Ridder. Koningin Elizabeth van Engeland heeft in Buckingham Palace groenten- handelaar en solozeiler Alec Rose ge ridderd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3