GEMEENTERAAD VELSEN Bestemming voor Beeckesteyn in grote trekken vastgesteld Sollicitanten gezocht voor functie organisator-beheerder HONDA COR OLY Voor Beverwijk en Heemskerk BIJ ONGEVALLEN 25555 DRAAIEN ff Weekmarkt (op vrijdag) in Santpoort-Noord Haarlemse politierechter om de betere service J] de ruif ter Examens PRISMA V Ajax tegen FC Nürnberg 399.- 998.- "si i: DONDERDAG 11 JULI 196 8 7 „Mannenwerk" bij van 469,— voor m. 3 versn. van 1098,— voor Tien jaar S- I ZEILER VERDRONKEN OP IJSSELMEER Verkeersonderzoek „Eng" woninginrichting Kort nieuws R I S STREGO DRIESSEN JUWELIERS HORLOGERIE HERMAN MULDER 't SILVER STOEPKE EUROPA CUP (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Vast staat, dat er nog betrekkelijk weinig vaststaat", luidde tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de Velsense ge meenteraad de conclusie van de heer E. Algra, nadat de bestemming van het inmiddels geheel gerestaureerde landgoed „Beeckesteijn" opnieuw lange tijd aan de orde was geweest. Dit naar aanleiding van een voorstel van B. en W. dat, indien het door de raad zou worden geaccepteerd, het college onder meer machtiging verleende voor het oproepen van sollici tanten voor de functie van beheerder-organisator van dit fraaie buiten. Een machtiging, welke B. en W. tenslotte na langdurige discussies precies op het middernachtelijk uur met algemene stemmen werd verstrekt. „Een schaap met vijf poten" werd deze te benoemen functionaris tijdens deze debatten wel eens genoemd, waaruit mag worden afgeleid dat de toekom stige beheerder van „Beeckesteijn" een allesbehalve gemakkelijke taak staat te wachten. Zijn opdracht zal immers onder meer luiden van dit com plex een werkelijk levend centrum te maken, waarbij het echter in het voornemen ligt hem hierbij straks door een adviescommissie te laten assisteren. Drs. Roessingh (P.v.d.A.) toonde zich als eerste spreker enigszins bezorgd over de in het voorstel gebezigde aandui ding „museaal karakter" voor „Beecke steijn", omdat hij vreesde dat de image van een museum een groot deel van de bevolking niet tot een bezoek zal stimu leren. Vandaar dat hem meer een ont moetingscentrum voor ogen stond, als le vend element in een cultuurgemeenschap, dat een tegenpool in dit industriegebied kan betekenen. Wel kon spreker zich vol komen verenigen met het uitgangspunt voor de exploitatie, waarbij de gemeente zich met het voorlopig beheer zal belasten. Ook de heer Zuurbier radicaal) - gaf te kennen de voorkeur te geven aan een ontmoetingscentrum boven een muse aal karakter van het hoofdgebouw, even als hij het juist achtte het beheer en de exploitatie voorlopig onder toezicht van de gemeente te laten geschiedden. Voorts ad viseerde hij er voor te waken dat het restaurant een al te exclusief karakter krijgt, waarbij spreker tevens de aanleg van een terras in overweging gaf. Overi gens had de heer Zuurbier het door enige particulieren gelanceerd plan voor panop ticum allerminst een gek idee gevonden, waarbij hij het een verheugend teken noemde dat zovelen uit de burgerij zich voor „Beeckesteijn" hebben geïnteres- leerd. De heer Hoek (P.S.P.) zocht naar een juist evenwicht voor de tweeledige be stemming van „Beeckesteijn": museum of cultureel centrum, waarbij hij van mening was dat de aan te stellen beheer der hier het stempel op zal moeten druk ken. Het bedrag dat de gemeente hem hiervoor ter beschikking stelt, is ingetwij- feld bepalend voor zijn kwaliteiten en nu vreesde de heer Hoek dat 75.000 enigs zins aan de krappe kant zal blijken. Hij meende dan ook een hoger bedrag te moeten bepleiten, ten einde de beheerder wat meer armslag te kunnen geven. Zonder enig voorbehoud schaarde de heer Kruisman (C.P.N.) zich op zijn beurt achter het voorstel, waarbij hij de wens te kennen gaf dat de burgerij door enige schenkingen aan de inrichting der stijlkamers zal willen medewerken. Ook hoopte hij dat men spoedig de juiste man of vrouw zal vonden, die in staat blijkt het bezoek aan „Beeckesteijn" te stimu leren. Mevrouw Van H e e 1-M o n t i j n (V.V.D.) had veel kritiek op de vele jaren die er mee zijn gemoeid geweest, alvo rens het college de definitieve bestem ming van „Beeckesteijn" nu eindelijk eens aan de orde heeft kunnen stellen. Mevrouw Van Heel gaf te kennen voor dit langdurig en steeds weer herhaald uit stel niet het minste begrip te kunnen opbrengen, welke procedure zij een ty pisch voorbeeld van mannenwerk noemde „Vrouwen zouden dit ongetwijfeld veel vlugger hebben gedaan" meende spreek ster. Overigens schaarde zij zich geheel aan de zijde van de heer Hoek door te ver klaren, voor een functionaris als de be heerder-organisator het salaris en het ter beschikking gestelde werkkapitaal veel te gering te achten. Het museaal karakter werd vervolgens ook ter sprake gebracht door de heer Algra (Prot.-Chr.), waarmee naar zijn oordeel de hoge restauratiekosten niet zul len worden gehonoreerd. Dit is immers alleen het geval bij een intensief ge bruik door de bevolking. Wel kon hij zich verenigen met het idee, de ontwikkeling ADVERTENTIE Breestraat 108 Beverwijk automatisch door de gemeente te laten begeleiden en in de hand te houden. In dit verband gaf spreker het college in overweging een stichting in het leven te roepen, welke misschien minder steriel zal functioneren dan een overheidsinstantie. De heer Algra besloot zijn spreekbeurt door als eerste inwoner van Velsen voor „Beeckesteijn" uit zijn particulier bezit een geschenk in het vooruitzicht te stellen Door de heer Witte (K.V.P.) werd er als laatste spreker in de eerste ronde aan herinnerd, dat er reeds tien jaar ge leden in de raad over de bestemming van „Beeckesteijn" werd gediscussieerd. Met mevrouw Van Heel was de heer Witte dan ook van oordeel dat men al veel eerder tot een uitspraak had kunnen en moeten komen, zodat het mogelijk was geweest de restauratie bij de bestemming aan te passen. Nu is de raad echter genoodzaakt de bestemming met de restauratie in over eenstemming te brengen, zodat men nu bijvoorbeeld moet zoeken naar de meest haalbare oplossing voor het enigszins on praktisch geworden interieur. Vandaar dat het college kennelijk met zijn voor stel heeft gestreefd naar een compromis dat voor spreker aldus niet sterk en over tuigend is geworden. Naar de heer Witte had berekend gaat „Beeckesteijn" de ge meente nu ongeveer 230.000 per jaar kosten, welk bedrag de K.V.P.-fractie voor dit doel gaarne over heeft, maar dan dient toch wel van elke mogelijkheid ge bruik te worden gemaakt. Na lang wik ken en wegen heeft de fractie van de heer Witte uiteindelijk besloten met het voorstel mee te gaan, welke mededeling spreker liet volgen door het kenbaar ma ken van zijn uitgesproken voorkeur voor een stichtingsvorm. Wethouder De Boer die het voorstel namens het college moest verdedigen, bracht de raad in de eerste plaats onder het oog dat met het accepteren daarvan alle mogelijkheden van „Beeckesteijn" nog lang niet zullen zijn uitgeschakeld. De beheerder-organisator zal in de ont wikkeling daarvan immers een belangrij ke bijdrage moeten leveren. Op deze wij ze kan men nog vele kanten op, waarbij volgens spreker niet mag worden vergeten dat het begrip „museaal" over enige tijd wellioht anders wordt geïnterpreteerd, dan nu is gesteld. Daarom meende de wethouder de op vatting van de heer Witte te moeten be strijden, dat het voorstel geen sterk stuk zou zijn. Het biedt immers de gelegen heid om binnen het raam der mogelijk heden „Beeckesteijn" tot een gezonde ont plooiing te brengen en het bevat boven dien een veeiheid van gedachten. Ook de door de heer Witte genoemde bedragen achtte spreker niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Tenslotte sprak wethouder De Boer er zijn verwondering over uit, dat enkele raadsleden aan een stichting hebben ge dacht. I>e gemeenteraad is immers het door de burgerij gekozen gezag en de le den hebben niet het recht dit uit handen te geven. Vooral niet aan een stichting, omdat de ervaring spreker had geleerd dat deze dikwijls behoort tot de meest ongelukkige en ondemocratische instituten die hij kent. In tweede instantie kwam de raad nog op enkele finesses van het voorstel terug, waarbij echter geen nieuwe gezichtspun ten meer konden worden geopend. Het wetd dus uiteindelijk met algemene stem men aangenomen, hoewel het laatste woor over „Beeckesteijn" nog niet zal zijn ge sproken. De Terrasweg in Santpoort, waur men binnenkort elke vrijdag een weekmarkt kan bezoeken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De gemeenteraad van Velsen heeft woensdagavond onder meer met algemene stemmen besloten ook voor Santpoort-Noord een week markt in te stellen, welke dan iedere vrijdag op de Terrasweg zal worden gehouden. Van de zijde van de middenstand waren tegen deze plannen enige bezwaren kenbaar gemaakt, maar de aangevoerde argumenten werden door de raad niet sterk genoeg geacht om dit voorstel van het col lege te torpederen. Wel werd door enkele leden een proeftijd van een jaar bepleit, zodat later eventueel nog enige veranderingen in de opzet kunnen worden aangebracht. Het meeste verzet tegen dit voor nemen werd aangetekend door de heer Andriesma (K.V.P.), die betoogde dat de reeds bestaande weekmarkten in IJmuiden en Haarlem al voldoende voor een wijde omgeving in een dergelijke be hoefte voorzien. Ook de in het voorstel genoemde cijfers noemde hij te optimis tisch. Spreker was dan ook over deze plannen allerminst enthousiast, hetgeen hem niet verhinderde met het voorstel mee te gaan, mits de markt na een proef jaar opnieuw in de raad aan de orde zal worden gesteld. De heer Kruisman (C.P.N.) kon zich dit verzet van de middenstand wel indenken, omdat het voor deze categorie minder aangenaam is te ervaren, dat hun artikelen op een markt dikwijls veel goedkoper worden verkocht. Vandaar dat deze nieuwe markt door de bevolking on getwijfeld met vreugde zal worden be groet, zodat spreker het voorstel zijn stem niet wilde onthouden. Wel drong hij erop aan, dat men de overlast voor de omwonenden tot. een minimum zal be perken. !f> Wethouder Kolkman meende dat het duidelijk is dat deze markt door de bur gerij bijzonder op prijs wordt gesteld. Trouwens niet alleen in Santpoort, maar in geheel Nederland, waar de laatste ja ren immers ruim honderd markten zijn bijgekomen. Overigens was de wethouder ervan overtuigd dat de middenstand zijn ver zet spoedig zal betreuren, want het be kende gezegde „Waar volk komt is ook nering" impliceert een toenemende ge zelligheid en drukte met een vermeer derde aandacht voor de omliggende za ken. (Van onze correspondent) HOORN. De 22-jarige Willem de Boer uit Heiloo, leerling van de zeilschool der Alkmaarse Roei- en zeilvereniging, is woensdag op het IJsselmeer verdronken. Het jachtje, waarop hij zich bevond, kwam door rukwinden in moeilijkheden .>n sloeg om. Drie van de vier opvarenden conden worden gered. De raad noteerde voorts een bedrag van 25.000,voor verkeersonderzoek in het Noordzeekanaalgebied, omdat de leden hoopten op deze wijze een spoedige op lossing te kunnen bevorderen. Unaniem was men van de noodzaak van een tweede Velsertunnel overtuigd, ofschoon de heer Hoek (P.S.P.) vreesde dat door het on derzoek de prioriteit van de Hemtunnel wel eens kon worden aangetoond. In zijn antwoord wist wethouder Ockeloen mee te delen, dat het eerste concept van het rapport inmiddels gereed is gekomen, om hieraan toe te voegen dat met geen enkel plan op de uitkomst van een verkeersonderzoek wordt gewacht. HAARLEM. „Erbarmelijk wange drag", noemde woensdag de officier van justitie bij de Haarlemse politierechter de houding van ongeveer vijf Haarlemse jon gelui op 15 april in Zandvoort. Er stond maar één van de jongens, een 18-jarige loodgieter, terecht. Hij was met zijn vrienden per trein naar Zandvoort ge gaan om „meiden te versieren", zoals in de politierapporten stond. Toen dat kenne lijk niet was gelukt koelden de jongelui hun woede in de trein terug van Zand voort naar Haarlem op de lampen en t.l.- buizen. Er werden lampen en buizen los geschroefd en stukgegooid. De officier van justitie eiste 100 boete en veertien dagen voorwaardelijke ge vangenisstraf met twee jaar proeftijd. De politierechter hield de voorwaardelijke straf aan maar beperkte de boete tot 75. Ook geen bloedproef wilde een 25- jarige kraanmachinist uit Abbenes, die op 2 juni onder invloed in Lisse had gereden. „Dat vind ik eng", zei hij tegen de politie rechter. Hij meende dat zijn slingerend rijden op de Heerenweg in Lisse veroor zaakt was doordat hij een pakje tabak uit het dashboard-kastje had willen pakken. De politie, die achter hem had gereden, verklaarde dat de man steeds zig-zag over de weg was gegaan. De machinist werd tot twee weken ge vangenisstraf en een jaar ontzegging ver oordeeld. De eis was drie weken en een jaar ontzegging. ADVERTENTIE marktplein 30 IJmuiden tel. 19015 5 lijnen HAARLEM Van de Aannemerscur sus Haarlem slaagden voor het diploma aannemer Ben U: A. Graaf eiland, A. Kem per, Th. Marchand, H. Noordzij, D. v. d. Weele en F. Willemse, allen uit Haar lem; P. Beemsterboer en C. Comelisse, uit Heemskerk; J. Bonarius, Santpoort; K. van Eig, Wormer; J. de Graaf, Hille- gom; H. Joosten, Nijmegen; J. v. d. Kolk en G. Spanjaard uit Beverwijk; J. Leek, Heiloo; J. de Nijs, Castricum; J. v. d. Peet, Katwijk; E. de Rijk, Hoofddorp; G. Schellevis, Wijk aan Zee en P. de Win ter, Uitgeest: A. Eldering, Overveen, A. de Wit en W. Krijnen uit Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND-NOORD Door de gemeente besturen van Beverwijk en Heemskerk is overleg gepleegd over het functioneren van de ongevallendienst in de IJmond- Noord. Met name in deze beide gemeenten gezamenlijk. Resultaat van deze bespre kingen is. dat de wijze van alarmeren nog verbeterd kan worden. Uitgangspunt is daarbij, dat voor een werkelijk snelle werkwijze gebruik gemaakt moet worden van slechts één telefoonnummer en wel van twee-vier-maal-vijf: 2 5 5 5 5. Het komt namelijk vaak voor, dat een ongeval te laat of niet volledig wordt door gegeven aan de desbetreffende instantie zo is uit de besprekingen gebleken. Daarom dat één centraal nummer: 2 5 5 5 5 gealarmeerd moet worden. Deze centrale post is gevestigd bij de politie in Bever wijk. Op dit nummer moeten alle onge vallen, zowel die in Beverwijk als die in Heemskerk worden gemeld. Vanuit deze centrale post dan worden direct de nodige maatregelen getroffen en de ambulance alsmede de politie opgeroepen. Door op deze manier te werken moet het mogelijk zijn de duur, tussen de tijd waarop het ongeval heeft plaats gehad en de komst van de ambulance, tot een minimum be perkt te houden. Daarvoor is dan ook een snelle alarmering noodzakelijk en moet men bij het gebeuren van een ongeluk niet blijven staan kijken maar onmiddellijk het ongevalsnummer: 2 5 5 5 5 draaien. Tot de weggebruikers wordt in dit ver band door de beide gemeentebesturen het verzoek gericht terstond ruim baan te ma ken als de ambulanceauto met haar dub- beltonige signaalhoorn en blauw zwaai licht nadert. NIJMEGEN Geslaagd voor kandi daatsexamen psychologie J. M. Hand- graaf, Haarlem. TILBURG Geslaagd voor doctoraal economische wetenschappen J. A. J. Kra mer, Assendelft. ADVERTENTIE PRISMA 1) 100% waterdicht - incabloc shockproof - onbreekbare veer - plat model - edelstaal 125.- V P RI SMA dameshorloge 2) incabloc shockproof -100% waterdicht dus óók bestand tegen (nat) huishoudelijk werk 99.- MARKTPLEIN 17—19 WIJKERBAAN 23 - BEVERWIJK-MEERESTEIN - TEL 30900 - 5 zaken in Amsterdam SINDS 1776 - BARTELJORISSTRAAT 1, hoek Smedeetr. - HAARLEM - T 13131 KAMPERVEST 51 - HAARLEM - TEL. 21101 GROTE HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM TEL. 20049 (Van onze sportredactie) GENEVE. Ajax zal in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen uitkomen tegen de FC Nürnberg kampioen van West Duits land. De eerste wedstrijd is op 18 sep tember in Nürnberg, de return op 2 ok tober in Amsterdam. De loting voor ie eerste ronde werd vanmiddag in Genève verricht. ADO, dat uitkomt in het toernooi voor bekerwinnaars, speelt in de eerste ronde tegen Grazer AK uit Oostenrijk. De loting leverde voor Europa Cup I voorts nog op: Anderlecht, BelgiëG1 en toren, Noord-Ierland, Levski Sofia, Bul garijeAC Milaan, Italië, Carl-Zeiss Jena. Oost-DuitslandRed Star, Joegosla vië, Aek Athens, GriekenlandLa Jeu- nesse d'Esch, Luxemburg, Rosenborg Trondheim Ballclub, NoorwegenRapid Wien, Oostenrijk, FC Zürich, Zwitser landDynamo Kiev. Rusland, Ferenc-Va- ros, BoedapesCeltic Glasgow, Schotland, Manchester United, EngelandWater ford Eire, Ierland, Spartak Trnava, Tsjc- choslowakijeMalmö, Zweden, Floriana, MaltaLahden Reipas, Finland. Steaua Boekarest, RoemeniëAkademisk Bold- club, Denemarken, St. Etienne, Frankrijk Ruch Chorzow, Polen, Manchester City, Engeland.Fenerbahce. Turkije, FC Va- lur, IJslandBenfica Lissabon, Portugal, Real Madrid SpanjeAthletic Limassol. Cyprus. De Europa Cup leverde het volgende op: FC Brugge België - West Bromwich Albion, Engeland. Les Girondins de Bor deaux, Frankrijk - Spartak Sofia, Bulga rije. Partizan Albanië - AC. Torino. Ita lië, Vasas Györ Hongarije - Ski-og Lyn Oslo Noorwegen, Crusaders Belfast Noord Ierland - Kamraterna Norrkoping, Zwe den. Altay Izmir Turkije - Gornik Zabrze Polen. Dunfermline, Schotland - Aboel Ni cosia, Cyprus, Shamrock Rovers Dublin, Ierland - Freja Randers. Denemarken, Sliema Wanderers, Malta - US Rumelin- gen, Luxemburg, FC Lugano Zwitserland - FC Barcelona. Spanje, FC Dynamo Boe karest - FC Köln West-Duitsland, Dynamo Moskou. Rusland - Union Berlin Oost Duitsland - FC Bor, Joegoslavië. Cardiff City Wales - FC Porto portugal, FC Flo- van Bratislava, Tsjechoslowakije - FC Reykjavik, IJsland.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7