NEDERLANDS KWARTET VOND HET ZELFVERTROUWEN WEER WAT TERUG Bakker en Neeskens favoriet voor wegtitel nieuwelingen NIJMEGEN VORIG JAAR: „16.000 is de uiterste grens" MAAR NIJMEGEN NU: „17.000 zvandelaars, een vloedgolf Schoten - Nicols SPAANSE AANVAL MISLUKTE TOUR IN CIJFERS Okker in Dublin in eindstrijd GP van Amsterdam weer afgelast Dames mogen in lange broek, nog niet in shorts Pandoras weer tegen bondsteam Apeldoorn had zware dag HONKBAL VRIJDAG 12 JULI 1968 15 3 - Rusland en O.-Duitsland op kop in EK basketbal Spasski drie punten voor op Larsen (Van onze speciale verslaggever) ANDORRA Arie den Hartog kwam wat later binnen dan het groot ste groepje wielrenners, dat alweer „peloton" mocht worden genoemd, en vroeg: „Jan Janssen heeft zeker ge wonnen?" Zó vast was de blonde ren ner van Janssens succes overtuigd, dat in zijn vraag al bijna een bevestigend antwoord was opgenomen. Teleurstel ling, aldus, toen Den Hartog vernam dat Herman van Springel in beet Spanje naar de dagprijs reikte. Maar de situatie was wél tekenend voor het herstelde vertrouwen binnen het res tant van de Nederlandse ploeg. Hoe snel toch vergeet een renner. In Seo de Urgel spraken Janssen, Den Har tog, Beugels, zelfs Dolman van „goed gereden". En men repte van ritzeges. het enige doel dat de Nederlanders nu nog voor ogen kan staan. Of is er toch méér? Janssen: „Heus er valt vandaag of morgen toch weej een vreemde klap. Je zult het zien. Zo'n gekke tour als deze, ik heb er zes gereden, maar zo één nog nooit" Janssen, dus, hoopt er bij te zijn, als „die vreemde klap" valt. Het is moei lijk hem nog als een favoriet te be schouwen. Maar het zou nog moei lijker zijn, als niet de renner zelf een opvallend sterk moreel vertoonde. Janssen wil nog wel degelijk meetel len. Hij heeft alleen die ene, slechte dag te betreuren. Die ene rit. die in een meerdaagse wedstrijd de conti- nue-goede verrichtingen van Janssen pleegt te onderbreken met een dalen de lijn, een slechte prestatie. Janssen heeft tussen Pau en Saint Gauden dat „jaarlijkse dieptepunt" be leefd, lijkt het. En het kostte hem twee minuten achterstand op Poulidor. Maar meer dan de hoop op overbrugging van die tijdspanne, meer dan een gespannen afwachten tot het ogenblik dat de Tour een merkwaardige wending krijgt, kan hem nog niet resten. Een deel van de prognose, die wilde, dat bij de lange klim naar Andorra, het hoogste punt van de Tour werd gisteren bereikt. opnieuw slachtoffers zouden vallen en dat die slachtoffers te vinden zouden zijn tussen de aanvallers van de dag tevoren, is trou wens niet in vervulling gegaan. Het pe loton wandelde braaf naar de Porte d'Envalira en zette zich daar in postuur om de Spaanse aanval, die ongetwijfeld zou volgen in de dalende kilometers naar Seo de Urgel ongedaan te maken. Die aanval kwam dan ook. Van Aurelio Gon zales. één van die coureurs van wie de karavaan vertwijfeld gist naar de moge lijkheden die ze in zich hebben. Maar Aurelio kwam niet verder dan een zege tocht door Andorra. Daarna sloot een groot deel van de meute zich aaneen bij zijn achterwiel en Herman van Springel kon in de bekende schermutselingen van de laatste, ditmaal Spaanse kilometers, toeslaan. Zoals Janssen dat had willen doen. En vandaar Den Hartogs bijna retorische vraag. Janssen: „Ik reed vandaag weer goed. Veel beter in ieder geval dan giste ren. Het weer was er dan ook naar. Niet zo heet, voordat we de berg over waren. En op dat laatste stuk was het wel te verdragen". Een ervaring, die vele cou reurs met Janssen deelden. Vandaar het toch nog vrij grote peloton aan de finish, vandaar de vrij geringe verschillen tus- Herman van Springel finisht vóór de Spanjaard Gomez del Moral. De Spanjaarden waren gisteren bij zonder actief. Hier is Aurelio Gon zales bezig aan een solo. Zijn moeite werd niet beloond. (Van onze speciale verslaggever) 75 km: Na wat loze aanvallen proberen Gandarias, Riotte, Wright, Bodin en Arie den Hartog het tempo wat omhoog te schroeven. Hetgeen mislukt. 126 km: De hellingen van de Col de Port (derde categorie) inspireren Ducasse opnieuw tot een vlucht. Maar hij wordt achterhaald en voorbij- gereden door Gandarias, die zich na de binnengehaalde oogst voor het bergklassement in een compleet peloton kan laten terugzakken. 161 km: De Port d'Envalira, de hoogste berg van de tour. Gonzales maakt een solo van de beklimming. Als hij de top heeft bereikt, volgen Bitossi, Poulidor, Jimenez, Gandaria, Pingeon, Kunde en Schiavon hem op een minuut afstand. 175 km: Gonzales heeft een voorsprong van 1.40 op een groep van negen renners: Bitossi, Poulidor, Jimenez, Gomez del Moral, San Miguel, Bays- siere, Gandarias, Colombo en Schiavon. 194 km: Het peloton waakt ditmaal voor een herhaling van de gebeur tenissen van de vorige dag. De groep-Poulidor wordt achterhaald en enkele kilometers verder strijkt de hoofdmacht op Gonzales neer. 206 km: Een groepje met o.a. Van Springel, Huibrechts, Colombo en San Miguel weet vlak voor de finish weg te slippen. 208 km: Het peloton achterhaalt de laatste vluchters, maar komt net niet op tijd om Van Springel de etappezege te ontnemen. Vanden Berghe behoudt de gele trui. sen de eerste groep en de kleine pelo tonnetjes, gevuld met coureurs voor wie de afdaling van de Envalira net niet lang genoeg was geweest om het gebrek aan klimmerscapaciteiten weer te vereffenen. Den Hartog, Dolman en Beugels be hoorden bij de laatste categorie. Maar Evert Dolman vertolkte ook al het her stelde zelfvertrouwen van het kwartet, dat nog het oranje draagt: „Gisteren dacht ik, was ik er maar uit. Maar ik heb daarna met Ab en de jongens ge praat en ik kreeg er weer moed op. Kijk, als je dat vertrouwen nu maar hebt, dan rijd je vanzelf beter. En zo ging dat vandaag. In de afdaling ging ik zelfs nog een flinke groep met een aantal Franse nationalen voorbij. Als dat zo doorgaat, rijd ik nog naar Parijs". Vergeten dus. in Spanje, de doorgesta ne ellende in de oven aan de voet van de Pyreneeën. Vergeten in dubbel opzicht. Want de verdere scheiding van het veld werd niet doorgezet. Hoe wreed de in mist gehulde toppen van de hoogste berg in de Tour ook leken. Maar in de avond uren zal menig coureur zich hebben ge realiseerd, dat de blakerende wegen langs Frankrijks zuidkust nog moeten komen. En dat daarachter de Alpen liggen. De uitslag: 1. Van Springel (Belg A), 208.5 km in 6 uur 59 min 55 sec.: 2. Gomez Del Moral (Sp.) z.t.; 3. Wolfshohl (W.-Dld.) 6.59.56: 4. San Miguel (Sp.) z.t.; 5. Colombo (It.) 6.59.57; 6. Bitossi (It.) z.t.; 7. Janssen (Ned.) z.t.; 8. Vandenberghe (Belg B); 9. Wright (GB); 10. Houbrechts (Belg B); 11. Hoban (GB); 12. Huysmans (Belg A); 13. Bellone (Fr. B): 14. Pintens (Belg A); 15. Grosskost (Fr B), allen dezelfde tijd als Colombo 6.59.57; 17. Bracke (Belg B); 18. Aimar (Fr. B); 19. Pingeon (Fr. A); 39. Den Hartog (Ned.) z.t.; 42. Dolman (Ned.) 7.05.52; 68. Beugels (Ned.) 7.12.23. Algemeen klassement: 1. Vandenberghe (Belg B) 72.33.49: 2. Schiavon (It.) op 1.34; 3. Passuelo (It.) op 3.26; 4. Pintens (Belg) op 3.43; 5. Poulidor (Fr. A) op 4.13; 6. San Miguel (Sp.) op 4.21; 7. Bracke (Belg B) op 4.36; 8. Wolfshohl (W.-Dld.) op 4.46: 9. Gonzales (Sp.) op 4.56; 10. Lopez-Carril (Sp.) op 5.09; 11. Van Springel (eBlg A) op 5.40; 12. Gandarias (Sp.) op 5.49; 13. Grosskost (Fr. B) op 5.57; 14. Bitossi (It.) op 6.13; 15. Jans sen (Ned.) op 6.14; 16. Bellone (Fr. B) op 6.31; 17. Gomez Del Moral (Sp.) op 6.39; 21. Aimar (Fr. B) op 7.11; 24. Pingeon (Fr. A) op 7.19; 26. Jimenez (Sp.) op 7.56; 32. Den Hartog (Ned.) op 22.20: 61. Beugels (Ned.) op 43.09: 70. Dolman (Ned.) op 57.30. Het dagploegenklassement luidt: 1. Spanje (Gomez del Moral, San Miguel, Lopez-Carril) 20.59.48; 2. België A 20.59.49; 3 West-Duits- land 20.59.50; 4. België B 20.59.51; 10. Neder land 21.08.39. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Spanje 220.19.45; 2. België B 220.20.37; 3. Bel gië A 220.21.29: 4. Italië 220.22.27; 5. Frank rijk B 220.30.06; 9. Nederland 221.35.48. Het algemeen bergklassement na de 13e etappe luidt: 1. Gonzales (Sp.) 36: 2. Pouli dor (Fr. A) 29; 3. Gandarias (Sp.i 28; 4. Bitossi (It.) 27; 5. Jimennez (Sp.) 26. Puntenklassement: 1. Godefroot 149 pnt. (twee etappezeges); 2. Bitossi 149 pnt.; 3. Van Rijckeghem 126 pnt.; 4. Vandenberghe 124 pnt.; 5. Janssen 109 pnt. Het klassement voor de gouden pijl luidt; 1. Pintens 48 pnt.; 2. Bolley 38 pnt.: 3. Des- va ges 34 pnt. Combinatieklassement: 1. Bitossi 20 pnt.; 2. Vandenberghe 24 pnt.; 3. Gonzales en San Miguel 27 pnt. DUBLIN Tom Okker heeft gisteren in Dublin zonder veel moeite de finale van de open Ierse tenniskampioenschappen be reikt. In slechts 39 minuten versloeg de als eerste geplaatste Nederlandse kampi oen de in Hongkong wonende Australiër Ken Fletcher met 6-1 6-4. In de finale komt Okker uit tegen de Australiër Lew Hoad of de Brit Mark Cox. Bij de dames bereikte de Britse Ann Jones, op Wimbledon in de halve finales uitgeschakeld, de finale door een verdien de overwinning met 6-4 6-3 op de Zuid- afrikaanse Annette du Plooy. DEN HAAG De Nederlandse ploeg, die van 18 tot 21 juli in Amsterdam zal deelnemen aan de strijd om de Coupe Galea (Nederlandse zone), bestaat uit de volgende tennissers: Fred Hemmes. Jan Hordijk en Fried Schmitz. Naast Neder land komen in de Nederlandse zone De nemarken, Portugal en Luxemburg uit. BRATISLAVA. In Pestany is don derdag het tennistoernooi om de Centro- pa-cup begonnen. In het gemengd dub belspel wonnen Peter Soeters en Ada Bakker met 6-1, 6-4 van de Zwitserse combinatie Emmeneger-Burgner. PARIJS Wimbledonkampioen Rod Laver heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het proftoernooi in Parijs. Hij versloeg zijn Australische landgenoot Mal Anderson met 6-2, 7-5, 6-3. In de halve finales zal hij uitkomen tegen de Amerikaan Pancho Gonzales, die met 9-7, 6-1, 6-2 zegevierde over de Zuid- Afrikaan Cliff Drysdale. In de andere halve eindstrijd staan de Australiërs Fred Stolle en John Newcombe tegenover elkaar. ADVERTENTIE Lichtwedstrijd Hedenavond - aanvang 8 uur. Pim Muiier Sportpark Toegang 1,en jeugd 0,50 AMSTERDAM Dit jaar zal de Grote Prijs van Amsterdam niet worden verre den. Nadat veertien dagen geleden deze wedstrijden voor prof- en amateurstayers moesten worden uitgesteld, werkte ook gisteren het weer zo tegen dat de directie van het Olympisch Stadion besloot de wed strijden opnieuw af te gelasten en nu geen nieiuwe datum vast te stellen. PALERMO. Het Nederlandse dames basketbalteam behaalde donderdag een royale 64-41 overwinning op West-Duits- land. Bij rust was de stand reeds 34-17 in het voordeel van de Nederlandsen. Het was een wedstrijd in de voorronde van het Engelse kampioenschap. Eindronde: Oost-Duitsland-Italië 54-43, Polen - België 51-30, Joegoslavië - Bulga rije 54-44. Bulgarije - België 65-43, Rus land - Joegoslavië 84-51. Rusland en Oost Duitsland hebben de lei ding met vier punten uit twee wedstrijden (Van onze wielermedewerker) ZANDVOORT Op het Zandvoortse circuit zullen zaterdag 371 vaderlandse nieuwelingen met elkaar strijd leveren in het nationale wegkampioenschap van hun categorie. Een voorspelling valt met zo'n groot aantal deelnemers niet te geven, maar toch mogen de Haarlemmers Ron Bakker en Piet Neeskens tot de grote fa vorieten worden gerekend. De aspiranten (140 man) strijden in Zandvoort eveneens om de wegtitel. Voor de amateurs die zich in „klassiekers" of provinciale kam pioenschappen nog niet voor het nationale wegkampioenschap hebben geklasseerd, ligt er een zware selectiekoers over 176 km. in het verschiet. De titelstrijd van de amateurs vindt veertien dagen later plaats in het Limburgse Beek. Voor de Zandvoortse selectiekoers heb ben zich 209 amateurs aangemeld. Onder hen bevinden zich Leo v.d. Berg, Peter v.d. Voort, Harry en Henny van Leeuwen, Gé v.d. Winden, Gabi Minneboo. Mathieu Buckx, Chris Pepels en Piet v. d. Kruis als kanshebbers voor deelneming aan het nationale wegkampioenschap. De eerste twintig renners van Zandvoort komen daarvoor in aanmerking. Voor de debutan ten Jan Oosterbeek (Halfweg). Gerard Krom, Jack Groeneveld en Jan Molenaar (Haarlem) en Peter de Vos (Aalsmeer) zal de grote afstand nog wel iets te zwaar wegen. De start van de amateurs is om één uur. Zij moeten het bijna 4200 meter lange circuit 42 keer rijden. Het kampioenschap van de nieuwelingen gaat over 63 km. (15 ronden) en de start is om elf uur. Behalve Ron Bak ker en Piet Neeskens kan ook hun steeds beter fietsende stadgenoot Jan Jansen een greep doen naar de titel. De grootste tegenstand zullen de Haarlemmers stellig ondervinden van de Zeeuwen Priem, Bal en Remijn, Dekkers uit Guttecoven, de Aalsmeerders Van der Meulen en Spar- naay, Bruessing uit Bovenkerk, de Am sterdammer Jurriaans, Hoven uit Deurze, Schelling uit 's Gravendeel, de Groninger Kruims, Koot uit Eindhoven of Kieften- burg uit Hoorn. Het zijn allemaal renners die dit seizoen reeds van zich deden spreken. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Als ooit eens 16.000 in schrijvingen voor de Nijmeegse vierdaag se zouden binnenkomen, zou de uiterste grens zijn bereikt. Dan moeten dubbele parcoursen en andere ingrijpende maat regelen worden genomen, aldus heeft het vierdaagse bestuur lang geleden ver klaard en vorig jaar zelfs nog herhaald. Maar nu is die magische grens al bereikt, zelfs royaal overschreden. Het heeft de marsleiding totaal verrast. Te elfder ure werden allerlei buitenlandse militaire in schrijvingen tegengehouden. Met spijt en excuses. Maar ondanks die blokkering pakken in het komende weekeinde toch zo'n 17.000 wandelaars hun knapzak en trekken naar Nijmegen. „We hadden nog helemaal niet gere kend op die vloedgolf", zegt het vier- daagse-bestuur. „In ieder geval gaan we nu proberen een grotere spreiding te be reiken, door de startbureaus drie kwartier eerder te openen. Na afloop van de marsen zullen we met allerlei instellingen be studeren, wat ons in volgende jaren te doen staat". Het „tegenhouden" van inschrijvingen heeft betrekking gehad op de militaire detachementen. De Belgen, die van plan waren om met 3000 man te komen, kre gen het vriendelijke verzoek om de in schrijving tot 1000 man te beperken. Aan de Engelse militaire inschrijving (1500 man) is niet geknabbeld, vanwege de oude relaties. Maar niemand lette bij voorbeeld op de Deense inschrijving, die in voorgaande jaren vrij klein was, maar bij het opmaken van de balans nu op eens verdubbeld bleek te zijn. Geen enkele belemmering is de buiten landse burger deelnemers in de weg ge legd. Het gevolg is, dat het aantal burgers uit België steeg van 106 tot 122, uit Dene marken van 134 tot 200, uit Duitsland van 960 tot 12Q0, uit Frankrijk van 1 tot 5, uit Israel van 9 tot 27. Het aantal nationaliteiten is opgelopen tot bijna 20, nu zich ook een man uit Trinidad heeft gemeld, die begerig is naar het vierdaagse kruis. Door dit alles zal de Nijmeegse vier daagse ook niet meer zo'n overwegend militaire aangelegenheid zijn. De burgers hebben in de 52e vierdaagse zelfs de overhand gekregen: 9000 burgers tegen over 8000 militairen. Hoe massaal het allemaal in Nijmegen begint te worden, wordt duidelijk, als men de inschrijving voor Nijmegen ver gelijkt met die van Apeldoorn (1300) of een enkele cijfergrapje uithaalt: Zo is berekend, dat alle Nijmeegse wandelaars te zamen elk uur tweemaal rond de wereldbol lopen. En in vijf uur tijd met z'n allen de afstand van de aarde tot de maan hebben afgelegd. Overigens moet uit die vergelijking met Apeldoorn niets ten nadele van die con currerende wandelstad worden geconclu deerd, want de verhouding begint juist op temperatuur te komen. Bij de opening van de Apeldoornse vierdaagse was een functionaris uit Nijmegen aanwezig en wederzijds heeft nu „Nijmegen" uitnodi gingskaarten voor alle mogelijke festivi teiten naar Apeldoorn gestuurd. Welis waar bleek gisteren dat de brief met deze uitnodigingen ruim een maand geleden is verzonden, en nog steeds niet is aange komen. doch functionarissen van de KNBVLO, hierover ondervraagd door journalisten, schreven dit toe aan een technisch mankementje dat met spoed alsnog zal worden opgehelderd. Uitersten raken elkaar in de 52e Nij meegse vierdaagse. Terwijl Apeldoornse en Nijmeegse officials vriendelijk het glas zullen heffen op eikaars gezondheid, zal op het parcours een burger wandelgroep uit Jeruzalem marcheren, bestaande uit 13 Israeli en 2 Arabieren. Het is een groep gemeenteambtenaren uit Jeruza lem, onder aanvoering van een raadslid. Twee in overheidsdienst zijnde Arabieren uit de oude stadswijk van Jeruzalem had den wel zin om het uitstapje naar Nijme gen mee te maken en werden toen prompt in de Israëlische ploeg opgenomen. De sport verbroedert ook daar. Zelfs de dames die dinsdag van de par tij zullen zijn (dat zijn er 2400. zo n 15 percent van het totaal) wordt toege staan om op het eerste gezicht een beetje te verbroederen. Wat in voorgaande ja ren namelijk ten strengste was verboden, Voor de kampioensrit van de aspiran ten wordt om tien uur het startschot ge lost. De af te leggen afstand bedraagt 25 km. (6 ronden). Kanshebbers in deze categorie zijn André Jansen uit Westzaan, de Rotterdammer Aversteeg, Poppe uit Nijverdal, Bakker uit Stedum, Roos uit 's Gravendeel, de Lisser Ruud Onos en vele anderen. De Haarlemmers Wim van Opzeeland, Henny Kooien, Jan Olyhoek en Cor de Looze kunnen zich voor eigen publiek eveneens met succes uit de slag trekken. (Van onze softbalmedewerker) Regen was oorzaak van het niet door gaan van de wedstrijd tussen het bonds- negental en de Pandoras. De wedstrijd vindt nu vanavond plaats om zeven uur op het terrein van Terrasvogels. Zaterdag wordt gespeeld in Wassenaar en zondag in Soest. In Wassenaar wordt gespeeld in de volgende opstelling: 1. Ma rian Eerdmans (midveld), 2. Sylvia de Groot (2e honk), 3. Rietje Disselköter (korte stop), 4. Betty Veenstra (le honk), 5. Toos Snater (3e honk), 6. Marian van Ginhoven (linksveld), 7. Ans Kroon (catch er). 8. Lies de Wilde (rechtsveld), 9. Ineke van der Veldt (werpster). Zondag in Soest spelen: 1. Saskia de Jong (midveld), 2. Wil Janssen (le honk). 3. Erna van Ewijk (korte stop), 4. Ludy Handgraaf (2e honk), 5. Ingrid Geuzen- broek (rechisveld), 6 Marian van Ginho ven (linksveld), 7. Ella Nijhuis (catcher), 8. Karin Dankmeyer (3e honk), 9. Anne- miek Herbolt (werpster). MOSKOU. De achtste partij uit de tweekamp tussen de Russische schakers Michael Tal en Viktor Kortsnoj, die woensdag in Moskou was afgebroken, is gisteren zonder verder te spelen in remise geëindigd. In deze tweekamp voor de hal ve finales van het kandidatentoernooi heeft Kortsnoj nu de leiding met 4,5-3,5 punten. MALMOE Voor de halve-finalewed- strijd van het kandidatenschaaktoernooi tussen de Rus Spasski en de Deen Bent Larsen, werden donderdag de afgebroken partijen uit de derde en vierde ronde uitgespeeld. Spasski won de derde partij. De vierde eindigde in remise. Spasski heeft thans de leiding met 3%-% punt. APELDOORN. De Apeldoornse vier daagse heeft donderdag de per traditie zware derde dag gehad Het was ditmaal extra zwaar omdat de regen en de wind van de voorgaande dag de spieren stijf had gemaakt. Na elf uur 's morgens ver dween de zon en maakte de regen het allemaal nog moeilijker, zodat het voor velen een sukkel- en strompeldag werd. Desondanks waren de „verliescijfers" ge ring: vier wandelaars lieten bij het ver trek verstek gaan, terwijl tien niet bij het eindpunt aankwamen. Er zijn thans nog 1.269 wandelaars over. Zij zullen van daag vanaf Hoenderloo begeleid worden door supporters en muziekverenigingen. wordt nu toegelaten: het dragen van lange broek op het wandelparcours. Vorig jaar nog werden meisjes, die bla ren op de kuiten hadden gekregen, omdat een door regen natgeworden rokzoom de huid had geïrriteerd, door ordecommissa rissen naar huis gestuurd als ze het waag den om de volgende dag in pantalon te verschijnen. Nu mogen ze blijven. Naar het verjongde KNBVLO-bestuur gisteren desgevraagd verklaarde, zal ook de minirok welkom zijn op het parcours. Als het maar niet al te mini wordt. Want de voorschriften bepalen nog steeds dat de kleding niet „buitensporig" of „aan stootgevend" mag zijn. En onder die ter men vallen als vanouds de shorts voor dames. „Volgend jaar misschien", zei het vierdaagse bestuur gisteren weifelend. „Maar nu willen we de shorts nog niet zien".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15