Michel Debré minister van Buitenlandse Zaken Aarzelende inzake houding van Bonn non-proliferatiepact Soedjarwo Tjondronegoro leidt missie naar Irian Besprekingen in Uppsala over oorlog in Nigerië Tsjech Cernik: groot doorzetter j e met Nadrukkelijke wens van De Gaulle: V ertrouwensvotum voor Italiaanse regering Strauss ziet complot van supermachten Kiesinger zal schuilplaats moeten verlaten fcchtW Vlak voor komst VN-vertegenwoordiger Weduwe van King schrijft boek telegrammen VRIJDAG 12 JULI 1968 3 Nederlands jongetje in Frankrijk vermist Vreemd Indonesië bereidt volksstemming voor Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. Drie miljoen M ijn werkerszoon Niet snel Buisleiding Ideale man Malik Ofschoon Nederland betrekkelijk wei nig in de melk te brokken heeft inzake de behandeling van West-Irian door de regering te Djakarta, heeft het bezoek van minister Luns (en zijn voorzichtige speldeprikjes over de kwestie van de volksraadpleging) toch blijkbaar gunstig gewerkt. Er zijn thans aanwijzingen dat de In donesische regering tot de conclusie is ge komen, niet met een schijnvertoning de band met Irian te kunnen redden en daar om in allerijl pogingen in het werk stelt een geloofwaardige en aanvaardbare procedure te bedenken, zodat de Verenig de Naties straks tevreden zullen zijn met de uitvoering van de desbetreffende be paling in het overdrachtsverdrag. West-Irian is sedert de overdracht van dit stuk eiland aan Indonesië een gesloten gebied, beheerst door militaire ambte naren en verder schromelijk verwaar loosd. Het is wel duidelijk dat zelfs de Indonesische machthebbers die na Soe karno kwamen, geschrokken zijn van de toestand die op het eiland heerste. Het wanbeleid van Soekarno, dat ook in In donesië zelf tot grote economische nood heeft geleid, komt ten aanzien van Itian in een schril daglicht. Soekarno was wél bereid met veel tam-tam en militair ver toon het voormalige Nederlandse Nieuw- Guinea op te eisen als een „wezenlijk deel van de Indonesische staat", maar toen hij het met morele steun van grote mogendheden aan het „kolonialisme" had ontworsteld, liet hij het letterlijk kre- peren. De nieuwe Indonesische regering zit nu met de brokken, dat wil zeggen- de Da- poea-bevolking heeft aan den lijve onder vonden wat de lijfeigenschap aan Djakarta zeggen wil en heeft waarschijnlijk in meerderheid genoeg van de militaire ter reur van Djakarta, en dus van de poli tieke verbondenheid met Indonesië. He laas verkeert de bevolking nog niet in een zodanige staat van ontwikkeling, dat zij zich ordelijk en georganiseerd kan uit spreken in een individuele stemming. Dat is een geluk voor Djakarta, want nu heeft het weinig zin zo'n individuele stemming te organiseren. Dat zal iedereen moeten toegeven, ook degenen die met lede ogen het lot van de voormalige Nederlandse kolonie aanzien. Het is natuurlijk uit etisch-politieke overwegingen een ab- surdè toestand, dat men een land mili tair verovert en daarna in een zodanige staat van onontwikkeldheid houdt dat de bevolking eenvoudig niet rijp is om over haar eigen lot te beslissen. Maar Djakarta kan dat aan Soekarno en zijn trawanten verwijten en nu zijn best doen om alsnog op een beschaafder manier uitvoering te geven aan wat de V.N. indertijd als voor waarde stelden: een volksraadpleging. Toch moet men niet verwachten dat de militaire greep op de bevolking van Iran zal verslappen, want die is voor Djarkarta de enige mogelijkheid om zonder kleer scheuren uit de volksraadpleging te komen. De diplomatiek aangelegde minister Luns heeft na terugkomst uit Indonesië zijn best gedaan de goede verhoudingen met de Indonesische regering te sparen maar het was hem aan te zien dat hij zich moest beheersen om niet wat openhartiger te zijn. Het zou niemand verrassen ais de minister ervan overtuigd zou blijken dat met de bevolking van West-Irian een vuil spelletje is gespeeld en dat dit spelletje niet helemaal is afgelopen, ook al zit de uitvinder ervan als een gevallen volks leider werkeloos op zijn buitengoed van zijn voormalige grootheid te dromen. m ""nnnnnnrinimnnnnririnfijii Eenzaam zit de nieuwe Franse premier Couve de Murville in de ministerbank van de Franse Natio nale Vergadering. (Van onze correspondent) PARIJS Nadat gistermiddag Frank- rijks zojuist gekozen Nationale Vergade ring voor het tiende jaar de gaullist Jacques Chaban-Delmas met 351 stem men tot haar president had gekozen, zal vanavond de nieuwe premier Maurice Couve de Murville zijn regering voorstel len aan president De Gaulle. Een verrassing zal de premier de presi dent niet kunnen bezorgen, want ook bij de samenstelling van het nieuwe kab'net heeft president De Gaulle zichzelf niet onbetuigd gelaten. Zo hebben speciaal de ministers van Buitenlandse Zaken Michel Debré. van Oorlog Messmer en van Binnenlandse Zaken Marcellin het aan de nadrukkelijke wens van De Gaulle te danken dat ze hun portefeuilles ook in het nieuwe kabinet zullen mogen behouden. Aangezien formateur Couve de Mur ville bij de constructie van zijn kabinet, alweer volgens de richtlijnen van het staatshoofd, beslist niet aan de weg heeft getimmerd, was vanmorgen nog weinig bekend over de verdere leden die zijn nieuwe regering zouden vormen. ROME (Reuter en AFP) De Christen- Democratische minderheidsregering heeft In de Italiaanse Kamer een vertrouwens votum gewonnen. Er werden 263 stemmen voor en 252 tegen uitgebracht, bij 88 ont houdingen. Premier Giovanni Leoine had voor de stemming wijziging van het universitaire bestel en bestudering van de wensen van de arbeiders beloofd. Voorts had hij inge stemd met een parlementair debat over de beweringen aangaande een militaire samenzwering in 1964 en onwettig optre den van de contra-spionagedienst. PERIGUEUX (Reuter) Al negen da gen lang worden nasporingen verricht naar het 9-jarige zoontje Nicoiaas van ir. Roorda van Eysinga uit Delft, dat met zïjn ouders en zusjes kampeerde in Cenac, san de rivier de Dordogne. Het kind speelde met twee zusjes op een eilandje in de Dordogne en weerd eerst tegen de avond vermist. Dreggen in de rivier leverde niets op. Couves ambities gingen vooral uit naar een ploeg van technici of vakministers, die, zo verwachtte men vanmorgen, met een aantal linkse gaullisten zouden'wor den gecompleteerd. In ieder geval zou de traditionele fa miliefoto van het nieuwe kabinet zondag op de eretribune bij het graf van de on bekende soldaat onder de Are de Tri om - phe kunnen worden genomen, wanneer ter ere van de 14-julifeesten, zich alle mi nisters rond de president voor bet eerst aan de Parijzenaars zullen vertoren. (Van onze correspondent) BONN De strijd tussen de par tijen in de grote coalitie heeft tot ge volg, dat verwarring is ontstaan over de vraag wanneer de Westduitse re gering het verdrag tot het niet verder verbreiden van kernwapens zal ondertekenen. Terwijl het het Duitse image in het bui tenland goed zou hebben gedaan, wanneer juist in deze kwestie de ondertekening snel en zonder aarzelen had plaatsgehad, gaat ook deze mogelijkheid tot het kweken van goodwill verloren door een eeuwige te genstrijdigheid in de boezem van de rege ring. Deze tegenstrijdigheid die handelen onmogelijk maakt zal een van de voor naamste kenmerken van de coalitie tussen de Sociaal-Democraten en de Christen- Democraten blijven. Kanselier Kiesinger bevindt zich in de strijd met betrekking tot de ondertekening van het non-proliferatieverdrag tussen twee vuren. Hij zou ongetwijfeld het ver drag zelf zo snel mogelijk van de Duitse ondertekening voorzien. Hij wordt daarin echter gehinderd door zijn partijgenoten van de Christen-Demo cratische C.D.U., en meer nog door de he ren van de „Christelijke Sociale Unie", van Franz Josef Strauss, de Beierse zus terpartij van de C.D.U. Kiesinger mag en kan daarbij niet vergeten dat het Strauss was die het hem mogelijk maakte de Bon ner regering te leiden, doordat hij in de cember 1966 Kiesinger de steun van de C.S.U. beloofde. De bezwaren tegen het verdrag tot niet verdere verbreiding van kernwapens zijn bij Franz Josef Strauss die in de rege ring minister van Justitie is en zijn aan hang van velerlei aard. De oudste bezwa ren zijn, dat er een soort complot tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zou bestaan, met het doel de supermachten een volledige controle over de kleinenere mogendheden te geven. Op een persconferentie in maart ver klaarde Strauss dit door te zeggen dat „het een oversimplificatie zou zijn weer over een nieuwe Jalta of een nieuw Versailles voor Duitsland te spreken". Strauss vindt het ook „vreemd, dat de Russen tachtig percent van de wapens leveren, die door de Vietcong worden gebruikt om driedui zend Amerikanen in één week te doden of te verminken terwijl in Genève de Sovjet- Unie en de V.S. bij elkaar zitten en een arrangement zoeken". Maar behaive deze typische aartsconser vatieve denkwijze, die beter in de beruchte „National und Soldatenzeitung" thuishoort, heeft Strauss ook het intelligentere be zwaar, dat bijvoorbeeld de bepalingen over de controle alleen betrekking hebben op civiele faciliteiten. Maar wie bepaalt wat civiele faciliteiten zijn, vraagt Strauss zich af. Het is juist de kwestie van de con trole, die het conservatieve blok in de re gering en het parlement hoog zit. Deze bezwaren kunnen echter nauwe lijks nog staande worden gehouden, nu de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk tijdens zijn hearing voor de commissie van Buitenlandse Politiek van de Amerikaanse Senaat deze kwestie neeft opgeklaard. Euratom waartoe ook de Bondsrepubliek behoort en de inter nationale commissie voor kernenergie in Wenen hebben achttien maanden de tijd om een regeling voor eenheid van controle uit te werken Anders dan oorspronkelijk was bepaald, zal na deze achttien maan den ook bij het ontbreken van overeen stemming, de Weense controle niet auto matisch binnen het Eufatomgebied intre den. Bondskanselier Kiesinger zal nu uit zijn schuilplaats tevoorschijn moeten komen en zich desnoods de gramschap van een deel van zijn volgelingen op de hals moe ten halen. Zijn critici noemen hem „Koning Zilvertong" omdat hij zo mooi spreekt en weinig doet. Zijn ronduit aarzelende en onduidelijke houding met betrekking tot het non-pro- liferatie-akkoord doet wel heel sterk den ken aan de karakteristieke manier waar op Kiesingers voorganger, Erhard, belang rijke beslissingen voor zich heen schoof en tenslotte in paniek tot daden overging. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) SINGAPORE. Het scherm van ge heimhouding, dat Indonesië jarenlang over West-Irian heeft gehangen, begint nu in snel tempo op te trekken. Enkele weken voordat de VN-vertegenwoordi ger Ortiz Sanz in West-Irian zal aanko men, begint Indonesië ernst te maken met de belofte om volgend jaar een volksstemming te houden. Van betrouw bare zijde is uit Djakarta vernomen dat UPPSALA, (ANP). Achter de scher men van de in Uppsala verzamelde As semblee van de Wereldraad van Kerken worden intense pogingen ondernomen om vrede tussen Nigerië en Biafra te berei ken. De Nigeriaanse delegatie naar de Assemblee vergadert achter gesloten deu ren over de burgeroorlog in dit Afrikaan se land. De adviseur van de afgescheiden Bia- fraanse regering, dr. Akanu Ibiam, is in- ADVERTENTIE Opel Rekord 7995- nu tussen ook in Uppsala gearriveerd. Hij is een van de zes presidenten van de We reldraad van Kerken. Een andere Bia- fraanse afgevaardigde is vandaag aange komen. Naar verluidt voert hij inten sieve besprekingen over de oorlog in zijn land met onder meer de Westduitse de legatie. In het openbaar wordt niets bekend gemaakt over deze besprekingen. Alleen heeft de secretaris-generaal van de We reldraad, de Amerikaan dr. Eugene Car son Blake, in de voltallige vergadering van gisteren verklaard, dat „in andere delen van deze Assemblee pogingen wor den ondernomen om wegen te vinden, waardoor wij kunnen bijdragen tot vrede en een totale oplossing van dit conflict". Gistermiddag stond de hulp aan de slachtoffers in Biafra centraal in de ver gadering van de assemblee. Dr. Blake gaf een overzicht van nieuwe hulpprogram ma's door de afdeling interkerkelijke hulpverlening van de Wereldraad. Deze nieuwe hulpprogramma's, die in uitvoering zijn, belopen de som van drie miljoen A-merikaanse dollars, omvattend acht vliegtuigladingen met medicijnen, melk poeder, eipoeder en babyvoeding. De Assemblee heeft het voorstel goed gekeurd om negen r.k. theologen te be noemen in de uit 135 personen bestaande commissie van de Wereldraad voor ge loof en kerkorde. (Van een medewerker) Oldrich Cernik, de Tsjechoslowaakse premier, die nu weer midden in het wereldnieuws is komen te staan, behoort zowel tot de commu nisten als tot de doorzetters met particulier initiatief. Het mag niet worden onderschat dat hij temidden van de besognes, die hij op zich had genomen als secretaris van de Tsjechische Communistische Partij in 1959 het initiatief nam om schriftelijke lessen te gaan volgen voor het diploma ingenieur voor de metaalbewerking. In 1960 benoemd tot minister van Brandstofvoorziening en Energie, bleef hij zich in zijn spaarzame vrije tijd over de metallurgische lessen buigen. En het lukte hem de zozeer begeerde titel te behalen in 1964, toen hij inmiddels een jaar lang plaatsvervangend minister-president was en voorzitter van de staatsplancommissie. Of de examinerende professoren zijn bestuursactiviteiten hebben laten mee tellen bij de beoordeling van de kandi daat, vermeldt de historie niet. Mis schien was dat ook niet nodig, want Cerniks carrière bewijst op zichzelf al dat het hem aan intelligentie niet ont breekt. Daarbij kwam, dat hij met zijn studie voortbouwde op technische ar beiderservaring in de fabriek. Cernik, die op 27 oktober 1921 in Ostrava in Moravië werd geboren en nu dus pas 46 jaar is, moest als mijn- werkerszoon al direct na de lagere school meehelpen de kost te verdienen. Hij deed dat als draaier in de metaal industrie van Wirkowitz. In 1949 trok hij de overall uit om van achter de draaibank naar een politieke ladder te tijgen. Hij zette zijn voeten op de on derste sporten van de leerladder van de Communistische Partij. Vier jaar eerder had hij zich als lid van die organisatie aangemeld. HET WERD geen snelle klim. Het bleef voorlopig bij bestuursfuncties in plaatselijke organen, zoals in Poroeba bij Svinov. In 1960 kon hij als secretaris van de Tsjechische Partij in de lange par tij-estafette zijn pen overreiken aan een collega, die nu net als hij midden in de moeilijkheden staat: Alexander Doebtsjek, sinds januari 1968 eerste aanvoerder van de partij, als „libe raal" opvolger van stalinist Antonin Na het aftreden van de Tsjechoslo waakse regering op 8 april 1968 werd de Moraviër Cernik de opvolger van de Slowaak Josef Lenart als premier. Die benoeming lag in de lijn van de verwachtingen, vooral omdat de ge woonte wil, dat de partijleider en de premier niet uit een en dezelfde be volkingsgroep komen. Premier Cernik van Tsjechoslowakije. Novotny en in die functie mede-uit stippelaar van het regeringsbeleid. Van het partijpresidium maakt Cer nik deel uit sinds juni 1966. Alleen Doebtsjek, Drahomir Kolder en hij zelf behielden hun plaats in dat elf- zetelige college, toen het op 5 april van dit jaar fundamenteel werd ge wijzigd. CERNIK schijnt oorspronkelijk niet erg enthousiast te zijn geweest voor de economische liberalisatieprojecten van onder meer professor Ota Sik, die nu tot zijn regering behoort. Een paar jaar geleden verdedigde hij tegenover diens opvattingen nog vurig de cen trale plannenmakerij, de handhaving van voorrang voor de zware industrie. Maar later schaarde hij zich onder de verdedigers van het Nieuwe Eco nomische Model, waarbij hij liet uit komen dat de liberalisatie zich niet tot het economische aspect van de samenleving zou mogen beperken. Een van de belangrijkste projecten waarvoor hij als minister en als plan commissie-voorzitter mede verant woordelijkheid op zich nam, is de aan leg van een buisleiding die Russische olie naar de Oosteuropese landen brengt en die een van de belangrijke economische koorden is, waarmee het steeds bontere gezelschap van de lan den van hel Warschau-pact bij elkaar wordt gehouden. Zij heet: „de buislei ding van de vriendschap". Soedjarwo Tjondronegoro, de voormalige ambassadeur in Nederland, volgende week een speciale missie naar Irian Barat zal leiden. Soedjarwo's bezoek wordt door waarnemers uitgelegd als Indonsië's laat ste kans om de Papoea's voor zich te winnen. Soedjarwo, die tot nu toe bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken „in reserve" is gehouden voor West-Irian, zal uitvoerder worden van Maliks politiek om een „reële" oplossing te vinden voor de problemen rond de volkststemming. Volgens dezelfde goedingelichte kringen is het duo Malik-Soedjarwo tot de over tuiging gekomen dat een stemming op „one man one vote"-basis (één stem per man( vanuit geen enkel gezichtspunt mo gelijk is. Zij zouden minister Luns hier van hebben weten te overtuigen tijdens diens bezoek van vorige week. Malik en Soedjarwo zouden van mening zijn dat aan een stemming alleen mag worden deelgenomen door Papoea's, die genoeg ontwikkeld zijn om te begrijpen waar de stemming over gaat. Het bestuur in West-Irian zal over de volksstemming contact opnemen met ongeveer vierduizend stammen. Maar men rekent erop dat niet meer dan hon derd stamhoofden gehoor zullen geven aan de Indonesische oproep de volksstem ming te komen bespreken. Soedjarwo wordt in Djakarta gezien als de ideale man om de volksstemming voor te bereiden en te trachten in het volgend jaar de Papoea's ervan te overtuigen, dat ze het beter hebben bij de huidige Indo nesische regering. Soedjarwo heeft in het verleden herhaalde malen critiek gehad op het Indonesiche bestuur over West- Irian, dat volgens hem bij de Papoea's geleid heeft tot gebrek aan vertrouwen in Indonesië. Zo heeft hij gezegd, dat, hoewel het onderwijs in West-Irian onder het Indo nesische bewind vooruit is gegaan, het gebied in de laatste jaren veel nieuwe problemen heeft gekend, zoals gebrek aan elektriteit en water, die niet voorkwamen ten tijde van het Nederlandse bestuur. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik heeft te kennen gegeven dat de nieuwe militaire commandant van West- Irian. brigade-generaal Sarwo Edhie, er zorg voor moet dragen dat de volksstem ming over de toekomstige status van het gebiedsdeel een duidelijke uitspraak voor aansluiting bij Indonesië oplevert. In antwoord op vragen over de kwestie West-Irian. zei de minister te geloven dat de benoeming van generaal Edhie ertoe zou bijdragen het „gehoopte resultaat" te verkrijgen. Volgens Malik blijkt uit de jongste be richten uit West-Irian dat de economische toestand daar verbeterd is, maar dat er nog grote problemen bestaan, met name op het gebied van transport. NEW YORK (AP) De weduwe van dominee Martin Luther King heeft in New York verklaard dat zij zich een maand zal terugtrekken uit de beweging voor de burgerrechten om een boek te schrijven over haar leven met dominee King. Het boek krijgt de titel „Mijn leven met Martin Luther King". Vierling. Een 28-jarige Italiaanse vrouw in Viterbo, heeft het leven geschonken aan een vierling allen jongens. Omgeslagen. Zeker twaalf mensen zijn verdronken in de Indische Cauvtri- rivier toen een boot met vijftig op varenden omsloeg. Vermoord. De „leider van de ondergrond se communistische regering van Indo nesië", Oloan Hoetapea, is vorige maand bij Blitar in Oost-Java door de bevolking vermoord. Bezoek. De Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Arshad Hoessein, brengt van 3 tot 10 augustus een bezoek aan China. Kosmos-231. De Sovjet-Unie heeft een on bemande aardsatelliet de Kosmos-231 gelanceerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3