IJmuider Courant Een geslaagde vakantie is de beste revalidatie „Hulp aan gehandicapten lijkt wel een nieuwe hobby te worden" H D Reisgezelschappen van gehandicapten trekken naar het zuiden Vijf grote organisaties MR. F. LE COSQUINO DE BUSSY: Maar goed menende leken maken tragische fouten 7 ussen de honderdduizenden Nederlanders die deze maanden met vakantie gaan zijn naar schatting vijfduizend lichamelijk gehandicapten. De weken waarin uitsluitend voor plezier en gezondheid wordt geleefd zijn voor hen veelal nog verfrissender dan voor de valide toeristen. Soms komen zij lichamelijk minder vitaal terug dan zij vertrekken, maar vaak hebben zij meer nieuwe levensmoed en levensblij heid opgedaan dan een jaar met dagelijkse revalidatie kan geven. Bij de vijf grote organisaties die vakan ties voor gehandicapten organiseren gaat men er dan ook van uit: Obligate dankbaarheid Fataal Leiding Geen afstand (Van een onzer verslaggevers) [ET LIJKT WEL of het op enigerlei wijze helpen van gehandicapten een nieuwe hobby is geworden. De mensen zien op de tévé iets «X A over invaliden en komen dan op de gedachte om zelf ook eens iets te gaan doen voor deze mensen. Ze hebben een kaartclubje en houden dan een paar honderd gulden over. Ze huren een bus en gaan twee of drie dagen op stap met gehandicapte kinderen. Bij sportverenigingen, kerkelijk werk, jeugdcentra en soms bij religieuzen zijn er steeds meer goedmenende mensen die het onverwacht in hun hoofd krijgen nu ook eens iets voor gehandicapten te gaan doen en dan inderdaad ook maar wat gaan doen. Want in heel veel gevallen hebben zij er geen idee van wat de een of andere handicap in wezen inhoudt". „Ze weten niet hoe de verzorging in feite moet zijn en waarom het zo moet zijn. De gehandicapte is in vele ge vallen te bescheiden of te beschaamd om tot in alle finesses te gaan uitleg gen wat er nu precies aan de hand is. En omdat zij toch al zo afhankelijk zijn durven ze bijna niet te zeggen dat iets niet goed is". „Hulp bieden is vakwerk geworden. In de tijd van Florence Nightingale was een meisie met een goed hart vanzelf sprekend ook een goed verpleegster. Nu is dat anders en kunnen wij ons een verpleegster zonder diploma niet meer voorstellen. Helpen is veel en veel moeilijker dan de meeste mensen denken. Misschien is het wel het moei- Mr. F. Ie Cosquino de Bussy lijkste dat bestaat, want in feite wil elk mens zo onafhankelijk mogelijk van anderen zijn. Mensen die geen er varing hebben met gehandicapten wor den steeds weer meegesleurd door hun gevoelens van medelijden en bevorde ren daardoor het gevoel van afhanke lijkheid en hulpeloosheid van de ander. Zo kom je voor de vraag te staan: wat is in wezen iemand helpen?". Aan het woord is mevrouw mr. F le Cosquino de Bussy, secretaresse van het bestuur van de stichting „Het vierde Prinsenkind". Sedert twintig jaar is zij actief betrokken bij het or ganiseren van de vakantiekampen van de stichting, waarbij zij kennis heeft gemaakt met vrijwel alle vormen van invaliditeit die men zich kan voor stellen. Sinds twaalf jaar behoort het tot haar werk om de kampen te organiseren. Zij vertelt: „Mensen die geen ervaring hebben in de omgangmet invaliden worden steeds weer opnieuw meege sleurd door hun gevoelens van mede lijden en bevorderen daardoor onbe wust de afhankelijkheid van de gehan dicapte. Bij alles zitten ze klaar om te helpen. Een voorbeeld: een invalide jongetje valt uit zijn rolstoel. Iedereen zal direct klaar staan om te helpen. Wij redeneren als dat mogelijk is: hij is er zelf uitgevallen, laat hem er zelf ook maar weer in klimmen Als je klaar gaat zitten, als je gaat zitten wachten om te helpen zoals goed be doelende ondeskundigen dat doen, dan krijg je een helpen van boven naar beneden, een ouderwetse instelling van de meerdere die de mindere verwent, bemoedert. Hier raak je het thema: is helpen de ander helpen om zijn eigen mogelijkheden te ontdekken of is hel pen het bevredigen van de eigen be hoefte om goed te willen doen?" „WIJ GAAN er vanuit dat je de ander de kans moet geven om zo on afhankelijk mogelijk een zelfstandig bestaan te leiden, waarin hij zich zo volwaardig mogelijk mens voelt". Mevrouwe De Bussy haalt ter illus tratie een gebeurtenis aan die zij jaren geleden meemaakte. „Een meisje zonder handen kwam tijdens een bezoek van de koningin aan een kamp een eetzaal uit. Ze droeg een stapel borden in haar armen. Het kind werd afgeleid toen zij plotseling de koningin zag en struikelde over de drempel. De borden klaterden over de vloer. Een verpleegster beet haar toe: stommeling kun je niet uitkijken. Stra lend zei het meisje tegen mij: hoort U wat ze ze zei: stommerd. Misschien voor de eerste keer in haar leven kreeg het kind de reactie die elk volwaardig mens gekregen zou hebben en ze vond dat prachtig. Er was eens een keer geen spraken van getuttel, van mede lijden, het feit dat zij invalide was gold niet als allesomvattend excuus". „DOORDAT wij er zeer bewust naar streven iedereen zich zo volwaardig mogelijk te laten voelen, komt het voor dat kinderen bij zo'n kamp voor de eerste maal in hun leven een stem in het kapittel hebben. Als ze thuis zijn wordt alles voor hen georgani seerd en of ze het programma nou leuk vinden of niet, ze hebben er dank baar voor te zijn". Vaak gaat dat ongeveer zo: ome Hans heeft een vrije middag en heeft zich voorgenomen zijn invalide neefje en nichtje te trakteren op een bezoek met zijn auto aan Artis. Maar dat neefje en nichtje hadden die middag rijn thuis willen zitten tekenen. Zij hebben geen zin in Artis. Omdat ome Hans absoluut zo aardig wil zijn en hen uit nodigt, hebben ze echter met hem op stap te gaan". „In onze kampen wordt met hen sa mengewerkt. Samen wordt het kamp opgebouwd zoals dat ook met valide kinderen zou gebeuren. Waar dat mo gelijk is worden zij ingeschakeld. Bij voorbeeld bij de corveediensten, het schoonhouden, het bedenken van het dagprogramma en het organiseren van spelen. In vele gevallen is het voor de kinderen dan de eerste maal in hun leven dat een beroep wordt ge daan op hun persoonlijke inzet om wat dan ook uit te voeren". „Van degenen die het kamp leiden wordt door dit alles een grote innerlijke zelfdiscipline gevraagd. Men kan niet verwachten dat mensen die van de ene dag op de andere besluiten voor hun gehandicapte medemensen nu eens een vakantie te gaan verzorgen van al deze nuanceringen op de hoogte zijn Voor het leren van elk vak is immers tijd en ervaring nodig". INDIEN MEN alleen maar goedwil lend is en zich niet volledig realiseert dat hulp bieden aan gehandicapten in feite een gecompliceerd vak is, kan een ontstellende fout worden gemaakt. Er is een geval bekend van een meisje dat enkele jaren gelden gebeurde en dat het kind het leven heeft gekost. „Het meisje leed aan spina bifida, waarbij gaten in het lichaam kunnen vallen en waarbij dan ook een zeer nauwlettende verzorging nodig is. De mensen die het kind mee met vakantie namen, waren zoals veel meer voor komt dan u verwacht nauwelijks op de hoogte van de noodzakelijke ver zorging. Zij merkten niet tijdig dat er ingegrepen moest worden". „Terwijl een buitenstaander het prachtig bedoelt kan hij bij de verzor ging van een ernstig gehandicapte heel makkelijk een fout maken die fataal kan zijn". „Het kan er in zitten dat men bij mooi weer een invalide overhaalt om een dikke wollen trui uit te doen. De jongen voelt er niet voor en zegt nee. Maar de anderen trekken hem de trui enthousiast uit, want de zon schijnt immers zo lekker. De jongen durft zich niet te verzetten, want ze bedoelen het goed maar weten bijvoorbeeld niet dat bij spierdystrophie een beetje teveel tocht de dood kan betekenen". „Het is voorgekomen dat incontinen- ten niet verschoond werden en dagen lang in de viezigheid lagen en het is ook voorgekomen dat invaliden een week of langer geen ontlasting hadden omdat ze niet geholpen werden, aange zien de verzorgende staf niet van de situatie op de hoogte was". „Nu zult u zeggen: waarom spreekt iemand die invalide is dan niet over de situatie waarin hij verkeert? De ver klaring is: schaamtegevoel". „En wat vindt U van een vereniging die een aantal invaliden in rolwagens voor een vakantiekamp uitnodigde. De organisatoren hielden in het kamp zo nu en dan wedstrijden in rolstoelen van de gehandicapten en amuseerden zich daar kostelijk mee". „Uit zo iets blijkt dat de leiding van het kamp gespeend was van elk gevoel voor verhoudingen en er geen notie van had dat een invalide zijn wagen als een deel van hemzelf beschouwt; dat hij zich zonder zijn waeen hulpelozer voelt dan een valide die zijn kousen en schoenen kwijt is". (Van een onzer verslaggevers) E ANIMO onder gehandicapten om ook eens met vakantie te gaan neemt steeds meer toe, de mogelijkheid voor hen om ook inderdaad van een min of meer aangepaste vakantie te genieten eveneens Door een initiatief van de Nederlandse Katholieke Invalidenbond is het voor niet-bedlegerige gehandicapten van alle gezindten sedert enkele jaren ook mogelijk om vakantieweken door te brengen in Italië, Oosten rijk en Zwitserland. Deze reizen worden zodanig opgezet dat zij voor de deelnemers een minimum aan praktische moeilijkheden ten gevolge van hun handicap meebrengen. Alles wordt gedaan om de deelnemers zo wei nig mogelijk aan hun invaliditeit te herinneren en hun zelfstandigheid zoveel mogelijk te stimuleren. Deze reizen onder het motto: een vakantie zoals iedereen die heeft vallen bij de deelnemers dan ook bij zonder goed in de smaak en zijn bijge volg steeds zeer snel volgeboekt. Er kunnen in totaal ongeveer tweehon- BUITEN kerken en plaatselijke verenigingen die incidenteel vakantieweken voor gehandi capten op touw zetten zijn er vijf grote organisaties die vakanties voor gehandicapten organiseren. Dat zjjn: Het Xederlandsche Roode Kruis, de Stichting Het Vierde Prin senkind, de Vereniging De Zonne bloem, De Nederlandsche Katholie ke Invalidenbond en de Landelijke Interkerkelijke Kommissie Rekrea- tie Gehandicapten. HET NEDERLANDSCHE ROO DE KRUIS houdt de bekende rei zen met het hospitaalschip „J. Hen ry Dunant" en vijfdaagse vakantie weken in het Henry Dunanthuis te Zeist en in huize „De Valkenberg" in De Steeg in Gelderland. In aanmerking komen: voor het hospitaalschip „J. Henry Dunant": chronisch bedlegerige zieken, voor het Henry Dunanthuis: lichamelijk gehandicapten en voor huize „De Valkenberg": voornamelijk oudere lichamelijk gehandicapten. Het ver voer wordt verzorgd door de plaat selijke Rode Kruis-afdelingen. De kosten van een vijfdaagse vakan tieweek bedragen 140, welke kos ten worden gedragen door de plaat selijke afdelingen. De leeftijd van de deelnemers moet liggen tussen 22 en ongeveer 45 jaar en tussen 45 en ongeveer 70 jaar. DE ZONNEBLOEM organiseert vakantieweken in Nederland voor bedlegerige gehandicapten en chro nische zieken. Deelneming staat open voor personen van 22 tot 70 jaar. Dit jaar worden 24 weken gehouden in diverse pensionaten en vormingscentra die gedurende de vakantieweken niet door de vaste bewoners worden gebruikt. De fi nanciering van de hiidrage der deelnemers 100 voor een va kantieweek van zes dagen wordt geregeld in overleg met de afde lingen. DE STICHTING HET VIERDE PRINSENKIND houdt vakantie kampen voor lichamlijk gehandi capte jongens en meisjes van acht tot tweeëntwintig jaar en voor zo genoemde sociaal-aanspreekbare dubbelgehandicapte jongens en meisjes, in de leeftijd van acht tot achttien jaar. Het vervoer wordt verzorgd per bus en zo mogelijk per particuliere auto. De kosten van een elfdaags vakantiekamp bedra gen ƒ225. DE NEDERLANDSE KATHO LIEKE INVALIDENBOND houdt voor lichamelijke gehandicapten die niet bedlegerig zijn vakantiewe ken in Nederland. Italië. Oostenrijk en Zwitserland. Het vervoer ge schiedt per trein, boot of vliegtuig. De kosten voor de zevendaagse va kantieweken in Nederland bedra gen 175, voor de 14-daagse bui tenlandse reizen f 350 tot 550. De reizen worden gemaakt in leeftijds groepen van 21 tot 36 jaar, van 36 tot 56 jaar en ouder dan 56 jaar. DE LANDELIJKE INTERKER KELIJKE KOMMISSIE REKREA- TIE GEHANDICAPTEN organi seert regionaal en landelijk vakan tieweken voor lichamelijk (niet- bedlegerige) gehandicapten. Dit jaar worden vier weken gehouden in het vakantiecentrum van de ge reformeerde kerken „De Blije We reld" in Lunteren en twee in het vakantiecentrum van de hervorm de kerken het ..Franklin D. Roose velt Huis" in Doorn. De deelnemersprijs voor een ze vendaagse vakantieweek bedraagt 260. Het vervoer wordt zo nodig verzorgd door de plaatselijke dia- konie. derd gehandicapten aan deelnemen Dit jaar moesten 150 aanvragers wor den teleurgesteld omdat er geen plaats meer was. De leiding van dit succesvolle werk heeft de heer J. B. H. Bergman uit Haarlem, naast zijn dagelijks werk als bedrijfleider van een confectie-atelier. „Bij de reizen die wij organiseren, zien wij precies hetzelfde verschijnsel als men overal met betrekking tot va kanties ziet: iedereen wil steeds ver der weg van huis", zo vertelt de heer Bergman. Dertien jaar geleden maakten wij de eerste binnenlandse vakantiereizen. Daarna gingen we naar Oostenrijk Nu houden we zeven buitenlandse reizen. Men kan zeven dagen naar Lugano, dertien dagen naar Zeil am See in Oostenrijk, dertien dagen naar Bolza no in Italië en negen dagen naar Lour- des. Dat zijn allemaal treinreizen. Dan hebben we ook nog vijftiendaagse vliegreizen naar Sestri Levante aan de Italiaanse Riviera." Vooral voor deze vliegreizen waarvan er dit jaar twee worden ge maakt is de belangstelling altijd zeer groot. Daarnaast zijn er nog bootreizen van zeven dagen op de Rijn en twee bin nenlandse vakantieweken die worden gehouden in Sint Michielsgestel en in Veldhoven. J.B. H. Bergman DE BUITENLANDSE reizen worden gemaakt met groepen van gemiddeld 37 personen, onder wie 25 gehandicap te deelnemers. De overige twaalf man zijn nodig voor de verzorging. Van de gehandicapten zitten er meestal twaalf tot dertien permanent in een rolstoel. „Zo'n verzorgende staf heeft de han den meer dan vol. De staf bestaat uit verplegers, verpleegsters. een arts en studenten voor siouw- draag- en til- werk. Iedereen is in burger. Degeen die kan lopen helpt dee°<m die op een rolstoel is aangewezen. Er is geen af stand tussen de gehandicapten en de staf. Iedereen kan voor /over hij ertoe in staat is. precies doen wat hij wil, zoals dat is bij elk normaal reisgezel schap. „WIJ LOGEREN niet in een of an dere klooster maar altijd in normale hotels. Die hotels moeten dan wel aan enige voorwaarden voldoen: men moet er over liften kunnen beschikken en de toiletten moeten bijvoorbeeld niet in de kelder zijn gebouwd Wij streven er wel naar een vakantie te houden. zoals iedereen die heeft, maar toch zijn er altijd nog wel plaatsen waar we niet kunnen komen met invalide wagens, denkt u maar eens aan bossen en trappen." „Onze deelnemers zijn vol van deze vakanties. Er zijn erbij die nog nooit in het buitenland zijn geweest en voor wie opeens een stuk wereld opengaat. Soms hebben ze het eenvoudig niet gedurfd om eens een ander land te bezoeken, of ze dachten eenvoudig dat het voor hen door die handicap niet mogelijk was om in een normaal hotel te gaan." De heer Bereden voegt er nog aan toe: „Ideaal zou zijn als ze zoveel lef kregen, dat zij uiteindelijk zelfstandig met vakantie zouden gaan." DE ELFDAAGSE reis per dagtrein naar Lugano in Zwitserland kost 525. De reis van dertien dagen naar Zeil am See in Oostenriik 450, de vijftien- daagse vliegreis naar Sestri Levante aan de Italiaanse kust 550 dertien dagen naar Bolzano 550 en negen da gen naar Lourdes kost f "35. De heer Bergman: „De prijzen lij ken oo het eerste gezicht soms aan de hoge kant. Maar in die prijzen is dan ook alles inbegrepen waaronder alle uitstapjes en bezoeken. De kosten ko men neer op wat de deelnemer zou betalen voor een reis als hij niet was gehandicapt. Dat men het zeker niet te duur vindt, blijkt wel uit de be langstelling die voor deelneming be staat. Daarbij moet u niet vergeten dat de financiële mogelijkheden voor ge handicapten de laatste jaren ruimer zijn geworden, waardoor het percen tage van hen dat zich een dergelijke reis kan p°"~ »eren veel groter is ge worden. Iedereen die mee is geweest, is het in elk geval erover eens dat men waar voor zijn geld heeft gekregen." Overigens hebben de "izen het af gelopen jaar 25.000 tot 30.000 meer gekost ëlan ervoor beschikbaar was. De heer Bergman zegt: „De financiën, dat is onze grnn'«*» zorg. Er zullen fondsen bi' wn»ten komen, of sponsors. Wi.i iaor nog ergens ƒ25.000 of 3" ooo nroheren te krijsen, anders kunnen wij er het volgend jaar niet meer mee doorgaan." Gerard Duyens

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13