Nota's tussen Moskou en Bonn worden openbaar Stierendefilé voor prinses 1 ir P» Vooruitstrevend program van Italiaans kabinet Soep is nog niet gaar in Uppsala Muiterij in gevangenis „Westerse pers maakt zich bezorgder dan de Tsjechen" 01 Izvestia publiceert Brandt neemt snel revanche Explosie eist 24 levens in de DDR Benzinestations in Frankrijk niet dicht Moordenaar geeft zich aan Geen verrassingen bij nieuwe kabinet Piloot overmeestert revolverheid Russische aanval op VS inzake dr. Spock Wellicht langer dan vijf maanden aan het bewind Bariumwolken uit raketten Vaticaan contra regering-Leone over belasting Russische premier Kosygin: De macht van intermeubel is uw voordeel! meubelen voor gelukkige mensen Vaticaan bereid tot gesprek met Praag 3 de punter telegrammen ZATERDAG 13 JULI 1968 „Che" Guevara's dagboek ook in Nederlands Tsjechische communisten pleiten bij zusterpartijen voor bilaterale gesprekken In Frankrijk: Oostafrikaanse landen willen metriek stelsel Ongelooflijk gezwam Prof. Berkhof Borrelend Maandag vastendag intermeubel MOSKOU. (AP) De Sovjet-Unie heeft in een nota geëist dat West-Duits- land zijn Europese politiek radicaal wij zigt als prijs voor een gezamenlijke ver klaring, waarbij afgezien wordt van het gebruik van geweld. In de Russische nota wordt gezegd dat Bonn zijn aanspraken op West-Berlijn, op gebieden ten oosten van de Oder- Neisse-lijn en de Duitse hereniging moet opgeven. Een Westduitse weigering om aan deze eisen te voldoen, aldus de nota, zal elk officieel afzien van geweld door de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese communistische landen beletten. De Russische nota werd 21 november 1967 afgegeven, maar geheim gehouden tot gisteren toen zij werd gepubliceerd in het regeringsblad Izvestia. De Izvestia is begonnen met het publi ceren van Russische documenten, die ge stuurd werden in antwoord op het aan bod van Bonn wederzijds af te zien van geweld om een Europese ontspanning mo gelijk te maken. De serie wordt vandaag besloten met de publikatie van de meest recente nota, die een week geleden werd overhandigd. De Westduitse minister van Buitenland- (Van onze correspondent) AMSTERDAM De uitgeverij Polak en Van Gennep in Amsterdam bereidt een Nederlandse uitgave voor van het dagboek van Ernesto Che Guevara, de in Bolivia gesneuvelde Cubaanse revolutionair. Het is de bedoeling de Cubaanse versie van het dagboek te laten vertalen. Deze is voorzien van een voorwoord van Fidel Castro. De vertaling komt waarschijnlijk tegen het eind van dit jaar uit. BERLIJN (DPA) Het dodental als gevolg van een explosie in een elektro chemische fabriek in het Oostduitse Bit- terfeld is tot 24 gestegen. Naar het Oostduitse persbureau ADN meldt liggen nog 83 mensen in het zieken huis. Over de oorzaak van de ontploffing, die zich in de kunststofafdeling voordeed, werd niets meegedeeld. PARIJS (AFP). De automobilisten, die door Frankrijk trekken, zullen het ko mende weekeinde de benzinestations langs de wegen niet gesloten vinden, zoals aan vankelijk was verwacht. De pomphouders hebben besloten de verkoop van benzine voort te zetten hoewel zij vrijdag bij hun besprekingen over verhoging van hun aandeel van de benzineprijs met het mi nisterie van industrie hun doelen niet hebben bereikt. Wel besloten de pomphouders hangende het geschil geen normale benzine van de maatschappijen meer. te betrekken maar slechts super-benzine. De gewone benzine verkopen zij zolang de voorraden strek ken. PRAAG (DPA) De leiding van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft in antwoord op de brieven van vijf zusterpartijen haar bereidheid tot „vriendschappelijke samenwerking" be tuigd en een uitnodiging voor bilate-ale gesprekken herhaald. Deze gesprekken moeten echter op Tsjechoslowaaks genied worden gehouden. Van officiële zijde in Praag is meege deeld dat het presidium van het centraal comité van de communistische partij zich vrijdag nog eens heeft beziggehouden met de brieven van de communistische par tijen van de Sovjet-Unie, Hongarije, Po len, Bulgarije en Oost-Duitsland. De uit nodiging van de vijf partijen voor een top conferentie werd in dit officiële commu nique echter niet aangeroerd. BURLINGTON (AFP) De man, die donderdag in de New Yorkse wijk Bronx drie mensen heeft doodgeschoten, heeft zich bij de politie van Burlington in Noord- Carolina aangegeven. Het is een neger van 31 jaar. De sluipschutter zit nu im voorarrest. Hij zal naar New York worden overgebracht, waar zijn zaak behandeld zal worden. De 31-jarige Bobby L. Rogers was onge wapend en vergezeld van zijn broeder, Henry Rogers uit Burlington, toen hij zich bij de plaatsvervangende sheriff meldde. Deze overgave was bijna een anti-cli max op een jacht op de jonge neger, die „buitengewoon gevaarlijk" werd genoemd. Henry Rogers vertelde, dat zijn broeder gezegd had: „Die mensen kwamen in het gebouw, waar ik concierge ben. Een hun ner drukte me een revolver in de maag streek. Ik pakte hem die revolver af en schoot in he' wilde weg op hen. Toen ik dat gedaan had werd ik bang en holde weg". se Zaken, Willy Brandt, heeft haastig een persconferentie bijeengeroepen in Bonn om als reactie op de Russische stap de Westduitse nota's openbaar te maken. Deze tonen aan dat de twee landen diametraal tegenovergestelde standpunten innemen waarbij de Sovjet-Unie eraan vasthoudt dat Midden-Europa onveran derd moet blijven en West-Duitsland voortgaat met de huidige grenzen te wei geren. PARIJS (AP) De nieuwe Franse premier Maurice Couve de Murville heeft een nieuwe regering samengesteld die slechts weinig verschilt van die van ex- premier Georges Pompidou. President De Gaulle heeft zijn goed keuring gehecht aan de lijst van dertig nieuwe ministers, ministers van staat, staatssecretarissen en onderministers die door Couve de Murville zijn aangezocht. De belangrijkste portefeuilles zijn over wegend in dezelfde handen gebleven. De portefeuille van Onderwijs is overgegaan naar de voormalige minister van Land bouw, Edgar Faure. Hij vervangt hier mee Frangois Ortoli, die minister van Economische Zaken en Financiën is ge worden. Deze laatste post kwam vrij toen Couve de Murville Pompidou als premier opvolgde. ATLANTA (Reuter) De piloot van een Convair-880-straalvliegtuig van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij Delta Airlines heeft een poging tot het kapen van zijn vliegtuig voorkomen door de re volver uit de hand van de man te wringen die hem tot een koers naar Cuba had ge dwongen. Het vliegtuig was met 48 passagiers en zes bemanningsleden van Baltimore onder weg naar Houston, toen de man met de revolver optrad. Nog geen uur later slaag de de piloot er in hem te overmeesteren. Dat gebeurde even ten zuiden van Talla hassee in Florida. Het toestel landde later in Miami. Eerder op de dag was de piloot van een Cessna-210, een particulier vliegtuigje, van Key West gedwongen naar Florida te vliegen. MOSKOU (AP). Een van de krach tigste aanvallen op de Amerikaanse bin nenlandse politiek in de afgelopen jaren is in het buitenland verspreid door het Russische persagentschap Tass als com mentaar op de veroordeling van dr. Ben jamin Spock. Tass noemde dit „een nieuwe verschrik kelijke misdaad.een nieuwe bevesti ging van de degradatie van de zieke anti democratische maatschappij.juridische terreur". De commentator Igor Orlov schreef dat de vonnissen „een nieuwe golf van onder drukking in Amerika betekenen van hen die anders denken, in het bijzonder de ge alarmeerde Amerikaanse intelligentie en de studenten, die duidelijk de schadelijke gevolgen zien van de avonturistische po litiek van Amerika in Zuidoost-Azië, en die zich actief tegen deze koers verzette. NAPELS. (AP) Bijna tweeduizend gevangenen, woedend geworden door de enorme hitte, hebben een tijdlang een gevangenis in Napels bezet gehouden en gevechten geleverd met de politie. Een aantal gevangenen overweldigde cipiers, wierp de celdeuren open voor medegevangenen, en rende schreeuwend door de gangen. Gevangenen kwamen uit hun cellen en begonnen hun bedden in brand te steken. Matrassen, dekens en stenen werden naar de politie geworpen toen deze doordrong tot het binnenplein. Na ongeveer vijf uur keerde de rust terug in de gevangenis. De meeste gede tineerden gingen toen terug naar hun cellen. Vanmorgen moest de politie met ma chinegeweersalvo's en traangasgranaten een tweede opstand van de gevangenen onderdrukken. De autoriteiten hebben bekendgemaakt dat bij de twee opstanden 91 personen zijn gewond zestig gevangenen en 31 politiemannen. Volgens de autoriteiten hebben de ge vangenen de opstand gebruikt om onder linge veten te beslechten. Velen werden in gevechten van man tegen man ge stoken en afgetuigd. De opstand ontstond na enkele dagen van watergebrek in de gevangenis. Op het hoogtepunt van de eerste opstand gil den de gevangenen „wij sterven van de dorst". Enkele gevangenen wisten tot de keu kens door te dringen, waar zij vaten wijn vonden. Dronkenschap was een van de oorzaken van de tweede opstand. Andere gevangenen grepen keukenmessen en weer anderen braken bij de kapper in, waar zij zich met scheermessen bewap en den. Prinses Irene heeft met haar man prins Karei-Hugo een bezoek gebracht aan Pamplona, de hoofdstad van Navarra, Spanjes meest carlistisch-gezinde provincie. „Leve de koningin, leve de koning", klonk het overal waar het prinselijke paar zich die dag van de „Feria van Pamplona" maar vertoonde. Het stierengevecht was de bekroning van de dag. Maar voordien sloeg het paar de traditionele „stieren-ren" dwars door de stad gade van het balkon van het stadhuis. (Van onze correspondent) ROME. Het regeringsprogramma van de nieuwe Italiaanse premier Leone, waarover de afgelopen dagen door het parlement is beraadslaagd, is niet al te slecht ontvangen. Het bevat, zonder op zienbarend te zijn, heel wat vooruitstre vende en voor Italië geheel nieuwe ideeën. Er worden zelfs punten in aangeroerd, waar tot nu toe geen enkele Italiaanse regering aandacht aan had gewijd. Zo leest men in het programma een opmer king over de moeilijke positie van de arbeiders, waarbij niet zozeer de nadruk wordt gelegd op economische moeilijkhe den (hetgeen overbodig zou zijn, omdat een Italiaan wanneer hij niet werkloos is, een loon verdient dat wat koopkracht betreft zeker gelijk staat met wat in an dere EEG-landen zijn deel zou zijn), maar op het feit, dat in onze steeds meer ge mechaniseerde maatschappij de arbeider gevaar loopt zelf tot een machine te verworden. WASHINGTON (AP) Het nationaal ruimtevaartbureau (NASA) heeft meege deeld dat he'- van plan is raketten te lan ceren vanaf Wallops Island, Virginia, om bariumwolken op een hoogte van 16.000 tot 32.000 km boven de aarde te brengen. Op die hoogten, veel hoger dan ooit be reikt werd met experimenten met chemi sche wolken, zullen de gekleurde wolken zichtbaar zijr. vanuit een groot gebied van het westelijk halfrond. Zij zullen vanaf de grond worden waar genomen en gefotografeerd en zo nieuwe gegevens verschaffen over winden, tempe raturen en atmosferische dichtheid op zeer grote hoogten. Leone ziet de oplossing in de invoering van de vrije zaterdag (of voor bepaalde groepen een andere vrije dag in de week) en ontwikkeling van de menselijke per soonlijkheid van de arbeider door middel van vrijetijdsbesteding. Voor Italië is dat een nieuw geluid. De verschillende voorstellen inzake de universiteit zeven uitgewerkte punten waaruit men onmiddellijk proeft, dat Leone, zelf hoogleraar, weet waarover hij het heeft maken een goede indruk. Maar wat vooral de aandacht trekt, is de uitvoerigheid van het programma, waarin alle mogelijke zaken onder ogen worden gezien. Te veel, zo zegt men, voor een regering, die wanneer alles naar wens verloopt, niet langer dan vier of vijf maanden (waarin ook nog het zomer reces valt) aan de macht moet blijven. Men vraagt zich dus af, of Leone al rekening houdt met de mogelijkheid dat het Socialistische Partijcongres zal beslui ten het opnieuw aanvaarden van rege ringsverantwoordelijkheid te vermijden. ROME (Reuter) Het Vaticaan heeft openlijk critiek geleverd op de Italiaanse christendemocratische minderheidsrege ring van Giovanni Leone, die al geplaagd wordt door arbeidsgeschillen en geheime- dienstschandalen en de dag tevoren maar nauwelijks de eerste vertrouwensstem- ming in het parlement overleefde. Bij monde van zijn officiële woordvoer- ler, mgr. Fausto Vallainc, beschuldigde het Vaticaan de regering ervan teruggeko men te zijn van haar belofte om goedkeu ring te verlenen aan een overeenkomst uit 1963, waarbij het Vaticaan werd vrij gesteld van betaling van dividendbelas ting over zijn enorme aandelenkapitaal. Oud-minister van Financiën Luigi Preti heeft berekend dat de Heilige Stoel de staat over de afgelopen vier jaar onge veer 24 miljoen gulden aan dividendbe lasting verschuldigd is. Premier Leone heeft in zijn regerings programma het vrijstellingsplan laten vervallen, kennelijk om de socialisten terwille te zijn, maar verslechtering van de betrekkingen tussen kerk en staat riskerend. HARPSUND, Zweden (AP) De Rus sische premier Alexei Kosygin heeft de Zweedse pers meegedeeld dat de wes terse pers sensatieberichten heef gelan ceerd over Tsjechoslowaakse bezorgheid inzake de Russische troepen in Tsjecho- slowakije. „De Tsjechen hebben er zich nooit zor gen over gemaakt", aldus Kosygin in ant woord op een vraag; „dat deed alleen de Westerse pers". Radio Praag heeft opgemerkt, dat het Russische persagenschap Tass in zijn ver sie over het communiqué inzake de ma noeuvres van de vorige maand van het Warschaupact niets gezegd heeft over de terugtrekking van de buitenlandse troe pen uit Tsjechoslowakije. „Tot nu toe is geen reden bekend waar om deze, voor ons zo belangrijke passage, niet opgenomen was in de aankondiging van Tass", aldus radio-Praag. De commentator voegde er aan toe dat de alinea die ontbrak in de bekendmaking van Tass „geleid heeft tot verchillende speculaties door Westerse persagent schappen". NAIROBI (Reuter) Kenia, Tanzania en Oeganda gaan dit jaar voorbereidingen treffen voor het overgaan op het metriek stelsel. Aan de invoering wordt 1 januari 1969 begonnen. De omschakeling moet in drie jaar zijr voltooid. Tot dusver werd in deze landen het Engelse systeem van maten en gewichten gebruikt. (Van onze speciale verslaggever) UPPSALA Wordt de Wereldraad slachtoffer van zijn eigen moed? Er zijn er die dat gezien de huidige fase van de vergadering in Uppsala als vaststaand aannemen. Het gaat goed zolang de afgevaardigden broederlijk luisteren naar voortreffelijke inleidingen van sprekers met internationaal gezag, zoals dat in de eerste week het geval was. Maar nu is de vergadering uiteengegaan in secties en ondersecties en daar mag iedereen aan het woord komen die zijn bijdrage kwijt wil. Dat be tekent allereerst een chaotisch kriskrasgedrang van meningen, die zich voorshands moeilijk tot een volgbare discussie laten ordenen. Sommige kenners van zulke bijeen komsten zeggen geruststellend: geen paniek, dat is altijd zo bij oecume nische conferenties. Men moet eerst stoom afblazen en dat mag. Straks komt er wel meer lijn in. De jongeren, die zich strategisch over de secties hebben verdeeld, klagen dat er door de oudere generatie ongeloof lijk wordt gezwamd. Niet erg zakelijk, met veel omslag en over punten die weinig met de directe actualiteit te maken hebben. Zij wijzen erop dat er iets onechts steekt in het feit dat bij voorbeeld Scandinaviërs uitvoerig be togen hoe het met de zending in Afri ka moet, terwijl in hun eigen land één percent van de christenen naar de kerk gaat. Het is dapper dat men hier geen enkel probleem uit de huidige wereld uit de weg wil gaan, maar toch vragen sommigen zich af: is een dergelijke mammoetvergadering van zo uiteen lopend karakter wel geëigend om tot enig constructief werk en concrete re sultaten te komen? De conferentie maakt de indruk van een hevig borre lende soepketel, waarin nu eens da ene dan weer de andere kluif boven komt. Het zal nog enige dagen duren eer de soep gaar is en dan zal zij ook niet zo heet gegeten worden als ze wordt opgediend. WE LEGDEN over een en ander een paar vragen voor aan professor H. Berkhof, een van de invloedrijkste leden van de Nederlandse delegatie. Is het niet doelmatiger dat de kerken over de ingewikkelde problemen van deze tijd laten spreken door kleinere conferenties van deskundigen en theo logen dan door de min of meer toe vallig aangewezen vertegenwoordigers van de aangesloten kerken? Hebben conferenties als die van Genève in 1966, die van Beiroeth en van Zagorsk onlangs niet veel meer zoden aan de dijk gezet dan ooit in Uppsala gepres teerd kan worden? Professor Berkhof ziet zulke werk conferenties van deskundigen als on misbaar. Maar toch zou men daarnaast de grote vergaderingen om de zeven jaar niet kunnen missen. Die hebben namelijk een grote opvoedkundige waarde. En ze betekenen een soort oecumenisch vormingswerk aan de leden-kerken door middel van de af gevaardigden, die thuis weer verslag uitbrengen. De borrelende soepketel van zoëven brengt soms plotselinge verrassingen aan de oppervlakte. In de sectie over de economische en sociale ontwikkelingen ging het nogal warmpjes toe. Conservatie ven en progressieven kruisten fer vent de degens. Een onversneden Amerikaan waarschuwde maar vast dat hij niet met een soort commu nistisch manifest naar huis wenste terug te keren. Boeiend ging het ook toe in de werkgroep „op weg naar een nieu we levensstijl". Hoe moet die stijl er uitzien? Welke maatstaven moeten behouden of opnieuw geformuleerd worden? Gaat het om nieuwe alge meen geldende regels of om een houding en een gedrag die zich door de situatie waarin men zich bevindt laten leiden. In al deze verwarring, aldus de di recteur van de afdeling communicatie, de Nederlander ds. Albert van den Heu vel, zitten nog allerlei interessante ele menten die goede hoop geven op ver nieuwing. HET JONGSTE initiatief van de jon geren luidt: laten we een vastendag uit roepen als teken van solidariteit met de noodlijdende volken. De conferentielei- ding aanvaardde het voorstel. Maandag zal door de afgevaardigden de lunch worden overgeslagen en in de grote zittingszaal op die tijd een uur van voorbede en meditatie gehouden wor den. Niet haalbaar bleek een verzoek van de jongeren de Russische minister-pre sident Kosygin. die Zweden bezoekt, naar Uppsala uit te nodigen. Uit vei ligheidsoverwegingen werd het voor stel niet geaccepteerd. Daarop beslo ten de jongeren Kosygin een groet te sturen. ADVERTENTIE Als vele meubelleveranciers samengaan in een groep, dèn zijn ze machtig. Kunnen ze eisen stellen, kwaliteit in kopen tegen voordelige prij zen. De meubelfabrikanten in binnen- en buitenland willen zo'n machtige groep immers graag tot klant! Intermeubel betekent daar om voor ugóéde meubelen tegen gunstige prijzen. De unieke Intermeubel koop garantie geeft u 5 jaar garantie op konstruktie en binnenwerk X MARKTPLEIN 30 - IJMUIDEN VATICAANSTAD (AFP) Het Vati caan is bereid tot onderhandelingen met Tsjecho-Slowakije. Dit heeft mgr. Fausto Vaillanc, de pers chef van het Vaticaan, gezegd naar aan leiding van een bericht in de Tsjecho slowaakse pers, dat onderhandelingen tus sen Praag en het Vaticaan in oktober zou den beginnen 1 Kardinaal overleden. Francesco kardinaal Morano, het oudste lid van het college van kardinalen, is op 96-jarige leeftijd overleden. Offer. Een 28-jarige Indische ambtenaar is in Bombay tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld omdat hij zijn vijf jarig zoontje aan de hindoe-god Siddja Baba had geofferd. Neef. Een 24-jarige neef van de ex-pre mier van Kongo Emmanuel Tsjombe, is samen met elf jazzmusisci wegen frau de in Parijs gearresteerd. Schade. Volgens nog onvolledige schattin gen zullen de herstelwerkzaamheden aan de faculteiten in het gebied van Parijs na de gebeurtenissen in mei en juni tien miljoen frank gaan kosten. Corruptie. Victor Müllner, een een voor aanstaand lid van de Oostenrijkse Volkspartij (OVP) is in een der groot ste na-oorlogse corruptieprocessen in Oostenrijk door een Weense rechtbank tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Slachtoffers hitte. In de Noordmexicaanse stad Mexicali zijn veertig personen door uitdroging als gevolg van de grote hitte gestorven Het waren meest kinderen. Oude negerslaaf overleden. Een oude ne gerslaaf. Hardman H. Brown, is in New ark op 124-jarige leeftijd overleden. Volgens een van zijn kleinzonen was hij in 1844 te Foules in Louisiana op een katoenplantage geboren. Overval op radiostation. Zes Cubanen heb ben vrijdagavond het radiostation ,.WBNX" te New York korte tijd in hun bezit gehad en toen in het Spaans om geroepen „nu is het de tijd om Cuba over te nemen". Volgens de politie werd bij de overval niemand gewond.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3