Vismeel maken in IJmuiden is reëler dan proef ei witfabriek ln de vishal en op zee Examens Qil UST Prijzen van rozen stegen aan de bloemenveiling Sheilds opvolger van De Wolf Havenberichten Nu ook meer gladiolen Aldershof naar Wangen in Allgau Apeldoorn haalde 1268 wandelaars in Cowdrey over de 7.000 runs TEL. 15000 ZATERDAG 13 JULI 1968 14 Voor de Geen bevoegdheid er zijn zóveel aparte geschenken in de TAXI TEL. 3000 23000 In de EEG Deconcentratie Afzet in buitenland Engeland Trawlvisserij Vrijspraak MARKTBERICHTEN vanat f 15. LANGE NIEUWSTRAAT 181 POSTZEGELS G. BAKKER WONINGINRICHTING BEVERWIJK (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Ik dacht dat het een portier was", zei vrijdagmorgen een 19- jarige Duitse monteur bij de Haarlemse politierechter, waar hij terecht moest staan wegens wederspannigheid tegen de politie of mishandeling. Op de avond van 3 juli liep de jonge man met twee vrienden op het Kerkplein in Zandvoort, hij was net een dag op vakantie in de badplaats. De jongelui waren wat luidruchtig en een 47-jarige hoofdagent meende hen tot kalmte te moe ten aanmanen. Daartoe greep hij de mon teur vast. De monteur zag een man voor zich die een uniformpet ophad en een stofjas droeg, zodat het verdere uniform nauwelijks te zien was. De man sprak geen Duits, maakte niet bekend dat hij van de politie was en zei ook niet dat hij de jongeman wegens verzet naar het bureau wilde brengen. Ondertussen rukten de twee aan de ene kant aan de monteur en de hoofdagent aan de andere kant. Tenslotte gaf de monteur de vermeende portier een stomp in zijn gezicht zodat deze een bloedende wond bij zijn oog kreeg. De volgende dag kwam de politie de monteur van de cam ping, waar hij met zijn ouders kampeer de, ophalen. De officier van justitie vond vrijdag dat de Duitse monteur wel had kunnen weten dat hij met de politie te doen had en eiste wegens wederspannigheid acht weken ge vangenisstraf met aftrek. De raadsvrouwe mr. De Ranitz achtte de tenlaste gelegde wederspannigheid niet bewezen. „Hoeveel mannen hebben er geen uni formpetten op, portiers, taxi-chauffeurs, P.T.T.-ers", zo voerde zij aan. Ook bracht zij onder de aandacht dat de agent geen Duits had gesproken, niet had gezegd dat hij van de politie was en ook het woord „politiebureau" niet had genoemd. De raadsvrouwe vroeg onmiddellijke invrij- heidsstelling. De politierechter was het in zoverre met mr. De Ranitz eens dat ook hij de wederspannigheid niet bewezen zag. „Was het uniform wel voldoende zicht baar"? vroeg de politirechter zich af. De mishandeling achtte de politierechter ech ter wel bewezen, een beroep op noodweer vond hij niet opgaan. Voor de mishande ling veroordeelde hij de monteur tot twee weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. een café in de Spaarnwoudestraat afspeel de en waarbij weinig te bewijzen viel. Wat wel zeker was dat een cafébezoe ker door de caféhouder de straat opge duwd werd en later met een bekkenfrac tuur hersenschudding en hoofdwonden, langs de rijweg lag. De café-houder ont kende echter dat hij de aangeschoten man had mishandeld. „Ik duwde hem naar bui ten omdat hij mijn vrouw had geslagen", zei hij. De raadsman, mr. M. D. Proper deed dan ook een beroep op noodweer. De of ficier van justitie had een week voorwaar delijke gevangenisstraf en 100 geëist. Voor de vierde maal werd een 27-jarige magazijn bediende uit Haarlem betrapt, terwijl hij in een auto reed hoewel de be voegdheid hem was ontzegd. Conform de eis werd hij veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf. Zijn auto werd verbeurd verklaard. Een 37-jarige betonvlechter uit Haarlem ging op een brommer rijden terwijl de bevoegdheid hem was ontnomen. Hij werd, eveneens conform de eis, tot een week gevangenisstraf en een half jaar ont zegging veroordeeld. ADVE, NTIE sunart de kunst nijverheid» afdeling van Het havencomplex van IJmuiden in vogelvlucht: men ziet hier van boven naar beneden de toeleiding tot het Noordzeekanaal, met links het Forteiland, de vishallen, de Vissershaven, het industriecomplex tussen Vissershaven en Haring haven, de Haringhaven, waaraan een nog braak liggend terrein in het industrieterrein. De foto is genomen op een dag dat de vissersvloot op zee was, vandaar een lege Vissers haven en een maagdelijke kade voor de vishallen. (Van een medewerker) IJMUIDEN Vrijdag werden in IJmui den in totaal 3100 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 300 kisten tong en tarbot, 1010 schol, 23 schar, 65 haring, 165 makreel, 88 schelvis, 85 wijting, 1310 ka beljauw en gul, 7 haai, 12 koolvis en 26 diversen. Prijzen per kg, in guldens: gr. tong 3,64- 3.82, grm. tong 2,68-2,87, kim. tong 3,21- 3.64, kl. tong 1 4,55, 5,15, fel. tong 2 5,40- 6,04, tarbot 1 5,60-5. Per 50 kg: tarbot 2 142-114, gr. en grm. schol 64-56. kim. en kl. schol 1 54-48, kl. schol 2 53-20 sahar 22-8, verse haring 66- 54,80, makreel 64-30,40, kl. schelvis 2 51-50, wijting 56-34, gr. gul 31-26, middel gul 25- 20, kl. gul 25-17, kl. haai 33, kl. zwarte koolvis 25-21, kl. witte koolvis 50. Per 125 kg: gr. kabeljauw 228-76, grote koolvis zwart 82-64. Besommingen, in guldens: KW 174 8.020, 195 10.790, 149 350, 102 2.300, 40 420, 119 580, 169 820, 150 2.270, 96 560, IJM 154 7.520, 45 6.840. 46 10.500, 3 620, 56 3.030, VL 16 10.220, WR 51 1.790. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bedroeg he denmorgen: 1166 kantjes haring, 75 hal- kisten verse haring, 765 premielasten ha ring, 260 premielasten makreel, 3000 kg tong, 200 kisten gul en kabeljauw, 20 kis ten koolvis en 45 kisten wijting. Urk Vrijdag werden in Uik door vijfenveer tig vaartuigen aangevoerd: 46.200 kg tong (2,51—5,90); 4.315 kg tarbot (1,72—5,19); 614 kg griet (1,141,25); 40.120 kg schol (0,35—1,30); 10.500 kg kabeljauw (0.40— 0,70); 1.100 kg wijting (0,901,30); 1.040 kg schar (0,200,40); 750 kg poon (0,42 0,71). Tussen haakjes de prijzen per kilo. Vrijdag te IJmuiden aangekomen: Hansi, van Gothenburg, IJmuiden; Port Levéque, Le Havre; Andalien, Bremen; Balder, Lorient; Nuoija, Narvik; Rijnstroom, Shoreham; Com mander, Philadelphia; Nanning Buisman, Leith, IJmuiden; Lelewel, Rotterdam; Djatiluhur, Ant werpen; Amrum. Morana; Waverstroom, Par; Usaramo, Rotterdam; Wotan, Dagenham; Claus, Londen, IJmuiden; Speranza, Bristol, Zaandam; Willem Fortuin, Rotterdam; Nagaria, Bergen op Zoom; Ine, Rocheford; Easthore, Noordzee; Caravelle, Heybridge, IJmuiden; C. H. Bohl, Duinkerken, IJmuiden; Castor, Porsgrunn. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Mountpark, naar Hampton Roads; Catharina-F, Odense, IJmuiden: La Dogales, Leningrad, Velsen; Lingeborg, Delfzijl; Adele-J, Turku; Lisbeth Bue, Stavanger; Voline, Dagenham; Portsmouth, Southampton; Hera, Southampton: Bourgogne, Antwerpen; Amberley, Gateshead; Herford, Brake; Sprightly, Belfast; Oranje Nassau, Cowes Roads; Neutron, Southampton; Neptunus, Bar bados; Dela, Rijnsburg; Clothilda-M„ Berwick, IJmuiden: Embla, Stockholm; Inari, Kotka; Hoorneboeg, Rotterdam; Belas, Hamburg; Spes, Vlaardingen, IJmuiden; Alca. Patenemie, Vel sen; Reestborg, Delfzijl; Hydra, Londen; Smit Lloyd 16, Noordzee, IJmuiden; Erik Seydt 2, Hamburg; Jacob Teekman, Mostyn, IJmuiden; Zanzibar, Antwerpen, Beverwijk; Fauna, Kemi, Velsen; Noordborg, Delfzijl. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Ittersum, van Savannah; Freiburg, Antwerpen; Eem- stroom, Felixtowe; Gert Staerke, Oxelosund; Hoegh Banniere, Freetown. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Dinkel, naar Rocheford; Amrum, Port Ironde; Pavel Dibenko, Black Sea; Montferland, Hamburg. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN Door het uitvallen van de vismeelfabriek in IJmuiden is van hier tot dusver 3500 ton doorgedraaide vis naar de vismeelfabrieken buiten ons land gegaan. Hierbij zijn niet gerekend de grote hoeveelheden visafvallen die naar het buitenland zijn afgevoerd om daar eveneens tot vismeel te worden verwerkt, Het is momenteel dus zo, dat grondstof voor eiwitconcentraten in het buitenland terecht komen. Er is in Nederland im mers geen fabriek meer die vismeel maakt. Wel bestaan er plannen bij de regering voor de oprichting van een proeffabriek die visafvallen en vis die niet direct voor consumptie bestemd is gaat verwerken tot eiwitconcentraten voor menselijke voe ding. De zeevisgroothandel in de grootste aan- voerhaven voor verse zeevis, in IJmuiden dus, staat sceptisch tegenover deze plan nen. De groothandel vindt het reëler er voor te zorgen, dat het Nederlandse vis serijbedrijf weer, en dan zo spoedig mo gelijk, over een vismeelfabriek zal kunnen beschikken. In deze krant is eerder gewezen op de structuurverzwakking van het Nederland se visserijbedrijf door het wegvallen van de enige vismeelfabriek in het land. Dat die vismeelfabriek in IJmuiden moet komen, ligt om praktische commerciële redenen voor de hand, maar gezien de houding van het gemeentebestuur is daar niet veel kans op. Het voornaamste be zwaar lijkt de „stankverspreiding". Dit euvel zou, volgens deskundigen, echter tot een minimum kunnen worden geredu ceerd, onder meer door de visafvallen in de fabriek beter op te slaan dan voorheen het geval is geweest, waarbij dan een dankbaar gebruik zou kunnen worden gemaakt van de ter plaatse aan wezige mogelijkheden die de moderne koeltechnieken bieden. Het was de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die in zijn hoedanig heid van lid der Eerste Kamer voor de C.H.U., een fundamenteel betoog heeft ge houden over de visserijproblematiek, waarbij hij eveneens de kwestie rond de vismeelfabriek heeft aangeroerd. Het Nederlandse visserijbedrijf is de heer Bührmann hiervoor dank verschuldigd, al kan het nu eenmaal niet anders, dat niet in alle sectoren men het helemaal eens is met hetgeen door hem is gezegd. Op enkele punten heeft men een andere me ning daarover in deze krant kunnen lezen. ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 - GarageScheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: GARAGE: BREESTRAAT 55 Mr. Bührmann heeft de aspecten van onze visserij en het toekomstig EEG-be- leid in zijn algemeenheid naar voren ge bracht. Naar het gevoel van de zeevisgroothan del in IJmuiden zal het toekomstige ge meenschappelijke visserijbeleid in de EEG ongunstig beginnen. Zo is voorge steld, de bestaande buitentarieven voor kabeljauw te laten vervallen. Dit zal de export van onder meer de Scandinavische landen naar de EEG-landen ten nadele van Nederland ten sterkste bevorderen. Deze landen hebben ten aanzien van de visserij in hun territoriale wateren discri minerende maatregelen genomen en zelfs wanneer deze ongedaan kunnen worden gemaakt, zullen zij opschorting van bui tenrechten verkrijgen. Reeds nu zouden alle vissoorten binnen de EEG vrij moeten kunnen verkeren, maar door allerlei uitwijkclausules is het bij voorbeeld voor Frankrijk mogelijk om, wanneer het dit land belieft, de invoer van kabeljauw, koolvis, schol, wijting en makreel te verbieden. Telkens wanneer de Fransen de invoerstop hanteren dalen de prijzen van genoemde soorten met, dertig, zelfs tot 50 percent. De verwachtingen over het toekomstige gemeenschappelijke visserijbeleid zijn in IJmuiden, waar men bijzonder gevoelig is voor deze Franse maatregelen naast de nog altijd mogelijke discriminatie en concurrentievervalsingen in diverse lan den binnen de EEG niet erg hoopvol. De groothandel in IJmuiden meent, dat de deconcentratie van de aanvoer van verse vis naar meerdere havens geen gun stige zaak is voor de export van zeevis uit Nederland in het algemeen, omdat de totale aanvoer toch naar de zelfde af nemers als voorheen gaat. De omstandigheden in de verschillende aanvoerhavens zijn wat betreft lossing, verkoopuren en arbeidsvoorwaarden be langrijk verschillend. De onderlinge con currentie op het gebied van de export ont staat niet door het verschil in de markt prijzen, maar door de grote verschillen in de kosten, onder andere door de ver schillen in arbeidslonen en het feit dat er aanvoerhavens zijn die slechts twee maal per week aanvoer hebben. Er is dus geen vast betaald arbeidsbestand. Over de afzet van zeevis heeft minis ter Lardinois gezegd, dat van de groot handel verwacht mag worden dat hij zijn positie door zijn vele internationale con tacten en vakkennis en gunstige ligging van onze havens ten opzichte van het ach terland in de EEG zal weten uit te buiten. Met dit compliment zal de groothandel het verder dan zelf moeten blijven doen. Een feit is, dat deze groothandel door verschillende oorzaken niet altijd de ge legenheid krijgt om die mogelijkheden te benutten. Het komt herhaaldelijk voor, dat EEG-partners met betrekking van sommige vissoorten de voorkeur geven deze vis uit derde landen te betrekken, ofschoon er partners zijn die deze vis kunnen leveren. In de eerste helft van dit jaar is zeven en een half miljoen kilo gram vis doorgedraaid, die op deze wijze versmaad is door een of meer partners in de EEG, ten nadele van partner Neder land. Het zit de Nederlandse exporteurs van verse vis nog altijd dwars, dat Benelux- partner België in 1966 en 1968 een ex tra contingent van 4000 ton uit de Scan dinavische landen binnenkreeg. Hierdoor immers liep de handel met dat land met 2000 tot 3000 ton per jaar terug ten nadele van partner Nederland. Onze exporteurs menen, dat het Benelux-handelsverdrag niet toeliet dat zo iets kon gebeuren zon der inspraak van de Nederlandse regering de te de de In de laatste jaren is de export van schol naar Engeland schrikbarend terug gelopen, mede door de valuta-devaluaties in Denemarken en IJsland. Wat de kleine schol betreft, hebben de Nederlandse ex porteurs een verlaging van de minimum prijs gevraagd. Tot op heden is die niet verleend. Gevolg is, dat in de eerste helft van dit jaar reeds duizende kisten kleine schol in IJmuiden zijn doorgedraaid. Uit het bovenstaande concludeert de groothandel in IJmuiden, dat er weinig begeleiding en steun is om export veilig te stellen. Bij de aan visserij verleende subsidies in de laatste jaren is, ondanks herhaalde verzoeken, geen enkel bedrag uitgetrokken voor be vordering van de export. Geen cent ook voor marktonderzoek. Met mr. Bührmann gelooft de groothan del in IJmuiden alleen in een visserij op de Noordzee. Helaas is de haringvangst slecht en de verwachting is, dat de tra ditionele aanvoeren van rondvissoorten, vooral koolvis en wijting, weer zullen komen, terwijl juist van deze soorten grote hoeveelheden zijn doorgedraaid. Vissen op verafgelegen visgronden, bij voorbeeld bij New Foundland, brengt vis soorten naar IJmuiden die hier geen markt vinden; ze vinden hun weg naar de vismeelfabriek (in het buitenland), aldus meent de zeevisgroothandel in IJmuiden. Een 45-jarige Haarlemse caféhouder, werd vrijdag vrijgesproken van de hem tenlaste gelegde mishandeling. Het was een duistere zaak die zich op 7 maart in IJMONDBij de op 4 en 5 juli in het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk ge houden examens voor de aantekening kraamverpleging slaagden de zusters: H G. Boerstra. M. T. Boom, D. Bijma, W. Th! Harthoorn, M. Hogkamer, M. V. Kennis, T. A. Tijdeman, B. T. Vemnik, J. v. Vliet en K. D. Venema. De heer R. J. Jung in IJmuiden is aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Groningen geslaagd voor leraar m.o. BEVERWIJK Aan de groentenveiling „Kennemerland" waren de prijzen vrijdag: spinazie 20-69 sla 5-19, andijvie 10-32, pos telein 20-45, bloemkool 32-83, bospeen 17- 53. waspeen 13-43, rabarber 6-25, kroten 5-15 (bos), sperziebonen 150-260, snijbonen 250 370, tuinbonen 28-49, spitskool 33-41, rodekool 12-16, doperwten 92-145, tomaten 60-76, komkommer 16-41, peulen 85-270 prei 40-76 en rode bessen 22-40. ADVERTENTIE presenteert u de MIN I VAGUE behandeling ter ondersteuning voor leugdige kapsels (aan de nieuwe winkelgalerij bij Simon de Wit) IJmuiden - tel. 11166. Na 6 uur telefoon 13672. BEVERWIJK Aan de bloemenveiling t Centrum" lag het beeld deze week volkomen anders dan de week tevoren. Het koele weer in het begin van de week deed vooral de aanvoer van anjers af remmen, maar de zware storm van don derdag hield ook even huis onder de bui tenbloemen. De prijzen waren in het laatst van de week voor de meeste bloemen heel wat beter. Anjers werden, voor wat de eerste kwaliteit betrof, verkocht tussen 7 en 13 cent per stuk, terwijl enige aparte kleuren tot 18 cent per stuk kwamen. De rozen trokken ook sterk in prijs aan, de verschillende soorten noteerden van 16 tot 26 cent per stuk, de Babyroosjes vari eerden van 4 tot 14 cent per stuk. Fresia liep vlot weg. voor de witte fresia betaal de men rond de 1,25 per bosje, gele vari eerde van 40 tot 90 cent per bosje. Ger- bera's brachten van 12 tot 26 cent per stuk op. Er komen steeds meer gladiolen. Van buiten werd de aloude Allard Pierson in grote partijen aangevoerd, waarvoor tot een gulden per bos werd betaald. Light Flame kwam tot 180 cent per bos. De hoge prijzen van de lelies zijn weer gedaald. De Rubrum varieerde van 60 tot 130 cent per tak, voor de soort Uchida werd tot 180 cent per tak betaald, de witte lelies vari eerden van 11 tot 18 cent per kelk. De verschillende soorten zomerbloemen van buiten beginnen langzaam los te ko men. Dahlia's kwamen tot een gulden per bos, Statice en Segetum beginnen iok in iets ruimere mate aan de veiling te komen en zijn goed te verkopen. Potplanten waren deze week ook beter te plaatsen de aanvoer is al iets ruimer. Er komen steeds meer potchry santjes, waarvoor veel animo bestaat. Enkele prijzen van snijbloemen waren vrijdag: anjers 6,5-18, trosanjers 85-170 per bosje, anthuriumbloemen 65-115, chry santen 145-220, eonville 65-135, dahlia 70- 100, fresia 40-125, gerbera 12-25, gladiool 65-180, ixia 18-30, lelie 55-180 per tak. per kelk 11—18, rozen 16-26, per tak 17-26, babyroos 4-14, Statice 85-135. (Van onze sportredactie) HAARLEM De negentienjarige Tony Sheilds wordt bij Haarlem opvolger van De Wolf. Sheilds, die ClOS-leerling is, speelde als linksbuiten bij tweede klasser Axel. Haarlems trainer Van der Gevel voerde de onderhandelingen, die vanmor gen tot een akkoord leidden. Ook La Gan- toise had belangstelling voor de jonge Zeeuw. Haarlem-speler Cees de Wolf speelt volgend seizoen voor de Ame rikaanse club Dallas Football Club in Texas. De 24-jarige ex-Ajaxied heeft vakantie in de Verenigde Staten benut om de noodzakelijke contacten te leggen. Haarlem is tevreden gesteld met een goed transferbedrag. HAARLEMDe Haarlemse amateur wielrenner Jan Aldershof zal 14 juli uit komen in een wielerwedstrijd in het Duitse Wangen in Allgau. De Nederland se afvaardiging bestaat voorts uit Peter van de Kruijs (Helmond) en Herman Hoogzaad (Venhuizen). In de trofee van Rocourt starten op 13 juli Fedor den Hertog en Joop Zoetemelk. De Scottish Milkrace, die van 16 tot en met 20 juli wordt gehouden, heeft als Nederlandse deelnemers: René Pijnen, Leen de Groot, Kees Koeken en Popke Oosterhof. In de coupe de Boekarest starten van 18 tot 20 juli Haary Jansen, Daan Holst, Jan Krekels, Joop Zoetemelk en Leen Poortvliet. APELDOORN. Op de laatste dag van de Apeldoornse vierdaagse vielen er geen wandelaars uit, zodat 1268 deelnemers de straten van Apeldoorn binnenkwamen voor de feestelijke intocht en het défilé. In totaal zijn er 35 personen uitgevallen, nog geen 2,7 percent van het aantal gestarte wandelaars. BIRMINGHAM. De Britse aanvoer der Colin Cowdrey, die vrijdag zijn hon derdste testmatch speelde, vierde dat feit met een ongebroken 95 tijdens de tweede dag van de driedaagse ontmoeting tegen Australië. In een brillante innings, de hoogste van de series, werd Gowdrey de tweede batsman uit de geschiedenis, die de 7.000 runs overschreed. Gedurende de 205 minuten dat hij aan bat stond, sloeg hij 15 knappe boundaries ondanks het feit dat hij het laatste uur een ander moest laten lopen, nadat hij een spier had geblesseerd. Dankzij Cowdrey en een goede innings van Geoff Boycott (36), John Edrich (88) en Tom Grave- ney (32 not out) kwam Engeland op 258 voor drie bij het trekken van de stumps. In de series heeft Australië een voorsprong van 1-0. ADVERTENTIE vandaag besproken in de ERBIJ Postzegelrubriek zijn verkrijgbaar bij POSTZEGEL-, SIGA REN- EN MUNTEN- HANDEL Snolliusstraat 58. IJmuiden Telefoon 15053

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4