Rond de losplank Indonesische deskundigen bestuderen in Den Haag Nederlandse visserij G.v. DONGEN PRIJSVERLAGING DE KIJKGRIJP krantenbezorger Bijna kwart miljoen prauwen zijn hoofdmoot van vloot in Archipel Dure aardbeien IJmuider Courant IJmuider Courant 6 MACHINESTIKSTERS N.V. EUROPA KRAANWAGEN- CHAUFFEURS een MEDEWERKER interessante bijverdienste bezorger/ incasseerder ZATERDAG 13 JULI 1968 Haringschepen Doorgedraaide vis AUTOMOBIELBEDRIJF Pt 'auwen Eigenbelang KENNEMER CONFECTIE INDUSTRIE BAANSTRAAT 32 -34 - BEVERWIJK TEL. 02510 - 23297 vraagt: HOOG LOON. Aanmelden dagelijks. Wijkermeerweg 40, Beverwijk Internationaal Kraan verhuurbedrijf vraagt Aanmelding mondeling aan kantoor of te lefonisch: 02510-26244 of 28724. WIJ ZOEKEN in ons magazijn te Velsen-N. Zijn wérk be staat in hoofdzaak uit het op zijn plaats brengen van de ontvangen goederen. Erva ring met 't gebruik van heftrucks is gewenst. Aanm. dagelijks van 8-12 en 13.30-17 uur aan ons kantoor Leeghwaterweg 7, Velsen-Noord. (Van een medewerker) IJMUIDEN Aan het begin van de afgelopen week was het aantal ge gadigden voor een losbeurt zo gering dat enkele schepen, die de haven in de nacht van zondag op maandag waren binnengelopen, yoor het lossen van hun vangst direct aan de markt konden worden genomen. Door de aan komst van de hektrawler KW 81 en de IJM 99, respectievelijk voor de dinsdag- en de woensdagmarkt, werd op de eerste drie dagen van deze week met de werkzaamheden om twee uur begonnen. De normale aan vangstijd dus. Donderdag werd dit echter tot vier uur uitgesteld, omdat toen slechts een klein antal haringtrekkers en kotters aanwezig was. En vrijdag kwam het lossen pas om drie uur volledig op gang. Talrijke schepen, die allerminst van plan waren juist op vrijdag hun lading te los sen, werden door de opgestoken storm genoodzaakt toch naar binnen te gaan. DE AANGEVOERDE vis kon overigens door de handel met het grootste gemak worden verwerkt, alleen donderdag werd het door de geringe voorraad even moei lijker, zodat toen vooral de rondvis sterk in prijs is gestegen. Aan de vrijdagmarkt was dit alleen nog met de schelvis en de wijting het geval. Door de aanzienlijk ver hoogde aanvoer van kabeljauw en gul en het opnieuw sluiten van de Franse grens, liepen de prijzen daarvan weer terug tot het niveau van de eerste dagen van deze week. Hoge prijzen werden er alleen voor haring en makreel betaald die in minie me hoeveelheden werden aangevoerd. DE HARINGSCHEPEN hebben nog geen kans gezien een lading verse haring bin nen te brengen. Alleen de IJM 37 „Delft" en een der kotters van de Wironvloot wisten voor de rokerijen nog een klein partijtje verse haring te verzorgen. De vangsten van dit visje blijven echter ui terst gering, ondanks het feit dat de rede rijen hun schepen in alle vormen en op alle bekende plaatsen laten opereren. ALDUS WAS ER deze week ook een tiental schepen zeer actief werkzaam in de Donegal-baai. Deze vangplaats is he melsbreed niet eens zover van de thuis haven verwijderd maar toch moet hier voor nog altijd een goede 850 mijl wor den afgelegd. Eenmaal daar gearriveerd bleek het niet lonend op deze plaats de gehele reis te blijven uitvissen, zodat aan het eind van de week werd besloten het dan maar weer eens in het ten zui den van Ierland gelegen viswater te gaan proberen. Voor de bemanningen was dit stellig verheugend, omdat er op deze wij ze reeds ongeveer 250 mijl van de thuis reis werd afgeknabbeld. VOORTS IS HET bekend geworden dat de in de Donegalbaai gevangen haring on der het vel bruin is, in tegenstelling tot de blanke kleur van de uit de Noordzee afkomstige haring. Eerstgenoemde soort is dan ook minder voor de zoute consump tie geschikt, evenals die uit de Ierse Zee zwart op de graat en daarom zijn beide soorten op de markt lager gewaar deerd dan de Noordzee-haring. Als ver se haring is deze echter bij rokerijen en conservenfabrieken bijzonder in trek en wanneer deze haring gezouten wordt aan gevoerd, zijn het de exporteurs die hier hun voordeel trachten te behalen. DE AFVOER VAN doorgedraaide vis en afval geschiedt nog altijd naar het bui tenland, waarvoor de meestal uit Scandi navië afkomstige wagens dagelijks hun vrachten achter de hallen komen laden. Dit levert dus blijkbaar altijd nog wel het een en ander op. Men moet echtér niet denken aan de gevolgen van een eventuele belemmering van deze afvoer, omdat in het binnenland niet veel gelegenheid meer be staat voor het verwerken van doorgedraai de vis en afval. WELISWAAR IS men in het buitenland thans nog bereid iets voor deze grond stoffen te betalen, maar het lijkt ons al lerminst denkbeeldig dat straks een be paald bedrag zal worden gevraagd voor de afvoer van deze overschotten. Zoals be kend zijn nu de subsidies actueel om tot grotere en betere vangsten te geraken, maar als deze straks eens werkelijk wor den bereikt en er komt een periodiek overschot, welke maatregelen moeten er dan worden getroffen? HET UITVALLEN van de vismeelfa- briek „De „Toekomst" in IJmuiden heeft' de gemakkelijkste en grootste afnemer van deze grondstoffen uitgeschakeld. Vandaar dat ons de vraag gewettigd lijkt of het niet als ongerijmd moet worden be schouwd dat Nederland, met zijn bekende ruime aandeel in de visserij, de overschot ten in het buitenland moet afzetten, omdat het verwerken van deze grondstoffen hier niet meer lonend zou zijn? Een veilingmeester van de Pasar Ikan" in Djakarta wijst de koper van het partijtje vis aan zijn voeten aan. BEVERWIJK. De aardbeien zijn dit weekeinde duur. Vrijdag waren er nog 4000 kistjes met deze Kennemer vruchten maar ze gingen „likkend" weg voor sterk oplopende prijzen. De binnenlandse markt betaalde voor de eerste soort bijna vijf gulden per kistje, Een partijtje van extra kwaliteit kwam tot 490 cent, per kistje van 4 pond. De eerste kwaliteit bracht op van 320 tot 490 cent. Maar ook de tweede kwaliteit ging grif weg voor prij zen van 160 tot 320 cent per kistje. KERKDIENSTEN IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u.: ds. J. de Vries; 10 u.: ds. J. C. van Hun- nik; Bethlehemkerk, 10 u.: ds. K. J. F. Keuning; 19 u.: N. Germans. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 u.: ds. J. van Leeuwen; 17 u.: ds. J. A. Tie- mens; Petrakerk, 9.30 u.: ds. J. J. Bou- man; 19 u.: ds. J. van Leeuwen. Chr. Geref. Kerk, Marconistraat 7, 10.30 u.: Dienst des Woords; 19 u.: ds. K. G. van Smeden. R.-k. Kerk, Gregoriuskerk 8.30 en 10.30 uur; Petruskerk 8, 9.30. 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 18.30 u.: vesper; woens dag 9 u.: H. mis. Leger des Heils, Edisonstraat 1, 10 u.: heiligingssamenkomst; 12 u.: zondags school; 19.30 u.: evangeliebijeenkomst. Baptistengemeente IJmond, Elonkapel, Vareniusstraat 1, 9.30 u.; F. Oosterwijk; 19 u.: ds. G. van 't Wout. Doopsgezinde Gemeente, 10 u. dienst. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 u.: dienst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 u. leesdienst. IJMUIDEN-OOST Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.ds. J. H. W. Dickhout; 19 u.: avondsluiting. R.-k. Kerk, H. Laurentius van Brindisië, Willemsbeekweg 8.30, 9.45, 11.15, 12.30 en 18 uur. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, zondag 18.30 u.: open bare lezing; 19.30 u.: wachttorenstudie; vrijdag 19.30 u.: theocratische school; 20.30 u.: dienstvergadering. Onafh. Baptistengemeente, gemeente lijk vergaderlokaal, Abeelenstraat, 10 u.: B. van 't Hoenderdal. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Kerk gebouw Het Braambos, Zeeweg 264, 10.30 u.: ds. S. Nijdam. Antoniusziekenhuis, Zeeweg 15.30 u.: pastoor J. C. M. Keman. Pinkstergemeente, Velserduinweg 161, 10 uur: D P. Hartendorp; 19 u.: Zuster F. Vroegop. Geref. Kerk, Bethelkerk 9 u.: ds. J. A. TiemenS; 17 u.: ds. J. van Leeuwen. Oud-Katholieke kerk, Slingermuur, 10 u.: Hoogmis. DRIEHUIS R.-k. Kerk, Engelmundus, 8.15, 9.45, 11.30 en 18 u. SANTPOORT Herv. Gemeente, Dorpskerk, 9 u.: ds. K. J. F. Keuning; 10.15 u.: vicaris W. Schaap; De Hoeksteen. 10 u.: candidaat mejuffrouw L. van Wijk; Adventskerk (Prov. Ziekenhuis) 19 u.: ds. K. J. F. Keuning. Volie Evangelie Gem., gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, 10 u.: J. J. Bronsveld, met gelijktijdig een kindersamenkomst; 19.30 u.: J. J. Klut. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkerk, Pastorie- weg, 10 u.: ds. K. G. van Smeden; 17 u.: ds. K. Boersma. R.-k. Kerk, O. L. Vrouw v. Altijdd. Bij stand 8, 9.45, 11.30 en 18 uur. VELSEN-ZUID Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, 8.45 u.: J. van Os van den Abeelen; 10 u.: ds. J. D. M. A. Heykoop. VELSEN-NOORD Herv. Gemeente, 10 en 19 u.: ds. A. J. van der Linden. St. Joseph-parochie, Wij kerstraat weg 55: zaterdag 19 u.; zondag 9, 10.45 en BEVERWIJK R.-k. Kerk, St. Agatha-kerk, Breestraat 101, zaterdag 19 u.; zondag, heilige mis sen om 8, 9.15, 10.30, 12 en 18 u.; O.L. Vrouw van Goede Raad, Arendsweg 57, zaterdag 19 u„ zondag heilige missen om 7.45, 9, 10.30, 11.45 en 19 u.; Regina Caeli, Hilbersplein 1, zaterdag 19 u., zon dag 7.30, 9, 10.45 en 19.30 u.; St. Jozef, Laan der Nederlanden, 68, zaterdag 19 u, zondag 8.30, 10, 11, 12 en 17 u.; Apostelkerk, Van Riemsdijklaan 132; zaterdag 19 u„ zondag 8, 9.15, 11, 12 en 17 u.; St. Jozef. Rustoord en Lemmer- lust, Peperstraat 17, zondag 7.30 en 10 uur. Ned. erv. Kerk, Grote Kerk 10 u.: ds. G. van Schuppen; De Opgang, Flora straat, 10 u.: ds. J. v. d. Graaff; 19 u.: ds. M. C. Don sr., jeugdkapel, 10 u.: mevr. Olivierse-den Dikken; Luxem burglaan, 10 u.: da. mej. H. C. Meulen- dijk; Prinsesselaankerk (vrijz. hervorm den) 10 u.: ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk, Middelaarskerk, Moens- plein, 9.30 en 17 u.; Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden: 9.30 en 17 uur. Geref. Kerk, (vrijgemaakt) Prinsesse laankerk, 9.30 en 17 u.; De Schans, 9.30, 14.30 en 17 uur. Maranatha, Baanstraat 74, 10 u.: dienst. Pinkstergemeente, Verenigingsgebouw, Parmentierstraat hoek Plesmanweg, vrijdag 19 juli, 20 u.: dienst. Chr. Geref. Kerk, Koningstraat 107, 9 u.: Dienst des Woords; 14.30 u.: ds. G. Bilkens. Vrije Evang. Gemeente, Van Riemsdijk laan: 10 en 18.30 uur. Doopsgez. Gemeente, Meerstraat 60, mej. A. J. Luikinga. Lutherse Gemeente, Koningstraat, 119, 10.30 u.: da. M. N. M. Riemens. Hersteld Apostolische Gemeente, ge bouw Jeugd en Vreugd, Merwedestraat hoek Belgiëlaan: 10 en 17.15 uur. Leger des Heils, Geyssendorfferstraat, 10 en 16 uur. HEEMSKERK R.-k. Kerk, H. Maagd Maria, Spoellaan 1, zaterdag avondmis om 19 u„ zondag heilige missen om 8.45, 10, 11, 12 en 17 u.; St. Laurentiuskerk, A. Verherent- straat, zaterdag avondmis om 19 u., zon dag, heilige missen om 8, 9.15, 10.45, 12, 17.15 en 19 uur. Ned. Herv. Gemeente, 9 en 10.30 u.: ds. M. C. Don sr.; 19 u.: ds. G. van Schup pen; Prinsesselaankerk (vrijz. hervorm den), 10 u.: ds. J. J. van Hille. Baptistengemeente IJmond, gebouw „De Fuik", Joh. Vermeerstraat, 11 u.: ds. G. van 't Wout; zondagschool om 11 uur. Geref. Kerk, Vrijburglaan, 10 en 17 uur. Nieuw Apostolische Kerk, Gounodstraat 9.30 en 16 uur. WIJK AAN ZEE Ned. Herv. Kerk: Oude dorpskerk, 9 u.: Duitse dienst; 10 u.: ds. J. Borghardt; 18.30 u.: Zeevancdienst; 20.30 u.: Zang- dienst. R.-k. Kerk St. Odulphuskerk, zaterdag avondmis 18.30 u.; zondag heiige mis sen om 8. 9.30, 11 en 18.30 uur. AUDI DEALER Scheldestraat 81-83. Tel. 15565 IJmuiden. Auto Union Dealer JONGENS VAN DE L.T.S. kunnen in vaste dienst komen bij MELCHERS ZONWERING PRINSESSELAAN 1 B - BEVERWIJK voor timmerwerk, schilderen, metaalbe werking. Tevens gevraagd EEN BUITENMONTEUR In ons krantenbedrijf hebben wij plaats voor energieke, betrouwbare personen. Indien u uw vrije tijd produktief wilt maken en tevens tot een wilt komen, dan is u bij ons welkom. Komt u eens praten over de functie van Ook gepensioneerden komen hiervoor in aanmer king. (Géén scholieren). Goede sociale voorzieningen. LANGE NIEUWSTRAAT 427 IJMUIDEN vraagt voor VELSERBEEK een lof bezorgster) Bezorgtijd 2 uur. Goede honorering. Aanmelden: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. (Van onze correspondent) DEN HAAG In Indonesië leven bijna vijf miljoen mensen van de vis vangst. Een gigantisch leger van negenhonderdduizend vissers haalt elk jaar zo'n zevenhonderdduizend ton vis uit de wateren van de ar chipel. De totale waarde van die vangst bedraagt 21 miljard roepiah, wat overeenkomt met driehonderd miljoen Nederlandse guldens Noch tans heeft het land met zijn 115 mil joen inwoners dringend behoefte aan Nederlandse interesse in zijn visserij. Want de produktie van dit eiwitrijke voedsel voldoet bij lange niet aan de voornamelijk door binnenlandse consumptie bepaalde vraag en elke verhoging van de visserijintensiteit is voorshands gewenst. langrijk exportartikel uit zee: garnalen. Onze grote garnalen zijn erg gewild bij de Amerikaanse consument. Japanse, Phi- lippijnse en Zuidkoreaanse maatschap pijen hebben hier al nederzettingen, waar in ze op een „joint venture" basis met In donesië garnalen vangen en verwerken voor de export. De belangrijkste garnalen- gebieden zijn de oostkust van Sumatra, de zuidkust van Java, de Javazee, Oost-Ka- 'imantan en Irian", aldus de heer Soedi- ro. Andere vissoorten uit Indonesische wa teren komen nauwelijks in aanmerking voor verwerking tot exportprodukt. „Al leen de tonijn en de lemoeroe, (een soort sardientjes) worden ingeblikt in onze con servenf abrieken". DE VISSERIJ in Indonesië is sterk lo kaal gericht. Dat is niet alleen een gevolg van de enorme afstanden tussen de vis- Maar ook an binnen-uit wil Indonesië er wat aan doen. Daarop stuurt het zijn visserijdeskundigen naar sterk gemechani seerde landen in het westen en het oosten om te bezien wat er in die landen met de visserij wordt gedaan en welke methoden of ontwikkelingen in Indonesië kunnen worden toegepast. Twee van deze visserij-deskundigen, Soediro Mangoendjojo en Soekarjo Marti- woredjo verblijven met deze opdracht een half jaar in Den Haag. Beiden zijn ver bonden aan het ministerie van Maritieme Zaken, de heer Soediro als hoofd van de afdeling produktie en de heer Soekarjo als hoofd van het (belangrijkste) provinciale bureau zeevisserij in Centraal Java. Ze worden in de Nederlandse visserij weg wijs gemaakt door de heer Th. Kofman, hoofd van de afdeling visserij-voorlich ting van het ministerie van Landbouw en Visserij. „WE BEKIJKEN hier de organisatie van de visserij, financieringsmogelijkhe den, vistechnieken, vismaterialen en de visverwerking. Veel van wat de Nederland se visserman gebruikt kennen wij niet. On ze missie hier is niet in de eerste plaats commercieel hoewel we natuurlijk graag Nederlanders interesseren voor de visse rijmogelijkheden in Indonesië. Elk buiten lands kapitaal is ons immers welkom. Bovendien kunnen we de Indonesiërs ge makkelijker bekend maken met, voor hen, nieuwe visserij technieken als ze het voor beeld in de vorm van een Nederlands vissersschip voor ogen hebben. In zover re is het natuurlijk een eigenbelang", zegt de heer Soediro De soorten vis, die de Indonesische vis ser vangt, zijn volkomen verschillend van wat hier wordt aangevoerd. „Maar dat be tekent niet dat de Nederlanders uitslui tend zouden vissen voor de binnenlandse consumptie. Wij halen een bijzonder be wateren en de vissersplaats, maar vooral van het in onze ogen primitieve ma- tieriaal, waarmee de tropische visser zijn stiel bedrijft. „In heel Indonesië hebben we ruim drieduizend gemotoriseerde houten vis sersschepen. meer dan tachtigduizend gro te en middelgrote houten zeilprauwen en 142.000 kleine prauwen. Alleen in mijn rayon, Centraal Java, is de verhouding al 115 op 6500. De zwaarte van de motoren varieert van veertig tot zestig pk. Sche pen met een motor die zwaarder is dan honderd pk behoren tot de uitzonderingen en zijn meestal eigendom van buitenland se maatschappijen". Aldus de heer Soe- diroe. In Nederland wordt niemand meer wakker van een kotter met zevenhonderd pk in zijn buik of een trawler die wordt voortgestuwd door een 1800 pk motor. In Indonesië bestaat, evenals in Neder land, een veilplicht voor de vis. „Het verschil is alleen dat in Nederland de prijs wordt afgeslagen, terwijl in Indone sië de prijs bij opbod wordt bepaald. De veiling krijgt bij ons vijf percent van de besomming", zegt de heer Soekarjo. In Nederland is het percentage voor de af slag vastgesteld op drie. De besomming wordt in een zestig-veer- Op zeer veel plaatsen, zoals langs de eindeloze kusten van Celebes, wor den de bootjes eenvoudig op het strand getrokken om te worden ge repareerd of geschilderd. tig-percent-verhouding verdeeld tussen schipper-eigenaar en bemanning. In Ne derland is die verhouding vijftig-vijftig. Een Indonesische schipper die te oud is geworden voor het vak ontvangt als pen sioen toch zijn deel van de besomming Zijn baantje wordt meestal overgenomen door een van zijn zoons of naaste fami lieleden. DE ORGANISATIE van de Indonesische visserij is wat simpeler dan de Neder landse. Alles ressorteert onder het direc toraat-generaal „visserij" van het mini sterie van Maritieme Zaken. Een deel van de vissers is georganiseerd in der tienhonderd plaatselijke coöperaties met 208.000 leden die op hun beurt zijn ondergebracht in provinciale coöperaties, welke worden overkoepeld door het hoog ste privaatrechtelijke visserij-orgaan, dat als enige binding met de staat een aan tal adviserende ambtenaren heeft toege voegd aan zijn staf. De staat heeft zelf zes bedrijven met een eigen vloot gestationeerd in een paar plaatsen. Redersorganisaties heeft Indo nesië niet, want er zijn bijna geen men sen, die volgens de westerse maatstaven het rederij bedrijf voeren. Indonesië kan nog heel veel leren van de westerse visserij en dat wordt hen door de „directie internationale technische hulp" van het ministerie van Buitenland se Zaken van harte mogelijk gemaakt. Want ook in de tropische visserij merkt men dat Nederland zijn financiële interes se in het land nog niet verloren heeft. Getuige de opmerking van de heer Soe diro; „Overal waar wij komen, ontmoe ten we een méér dan normale belang stelling voor onze missie".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6