Warschau-topVerzoenend Tsjecho-Slowakije krijgt de steun van Joegoslavië en Roemenië Italianen in Moskou Wijzigingen in Poolse top HET WEER Brezjnev naar Praag Lening van BNG tot 20 miljoen WETSONTWERP TOT SAMENVOEGING VAN IJMOND-GEMEENTEN INGEDIEND Gr af schenner nu in cel Twee doden in Velsen Vierdaagse extra zwaar Paustovski overleden LOE LAP OP HETERDAAD BETRAPT Argentijnse vrouw mogelijk oorzaak Guevara's dood Alpinisten dood door „doping" Wereldraad steunt dienstweigeraars Uitvoer zilveren betaalmiddelen stopgezet Auto tegen een boom W ilton-directeur verzet zich tegen fusie Koel en nat Aan het strand Zie verder pagina 11 l olgens Italiaans blad: Volgens New York Times In Duitsland aangehouden Zie verder pag. 5 en 7 Het woord is aan Zie verder pagina 13 ZIE VERDER PAGINA 6 STYLE AND PERFECTION HOTEL „BREDERODE" 7.75 58e JAARGANG NUMMER 214 DINSDAG 16 JULI 1968 Kantoor: lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewykg Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, f 1.— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije PRAAG (Reuter, AP en AFP) ,,Het volk en de Communistische Partij van Roemenië delen de mening niet van hen die gealarmeerd door wat zich in Tsjecho-Slowakije afspeelt zouden willen ingrijpen om het land op een bepaalde socialistische weg te brengen". Dit zei gisteren Ceausescu, president en eerste secretaris van de Roemeense Communistische Partij. Ook de commissie van Buitenlandse Za ken van het Joegoslavische parlement heeft gisteren openlijk partij gekozen voor Praag. De commissie veroordeelt de „ou de methoden van druk en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van sou- vereine staten". Een gemeenschappelijke brief aan het Centrale Comité van de Tsjecho Slowaak se Communistische Partij is het enige tot nu toe bekende concrete resultaat van de conferentie in Warschau van regerings- en partijleiders van de Sovjet-Unie, Oost- Duitsland, Polen, Bulgarije en Hongarije. WARSCHAU. (AFP) In de Poolse regering zijn enkele wijzigingen aange bracht. Het parlement accepteerde gister avond op voorstel van premier Cyrankie- wicz het ontslag van de minister van Binnenlandse Zaken, Mieczyslaw Mocar, die pas benoemd is tot kandidaat-lid van het politburo en secretaris van de Com munistische Partij. De portefeuille die sinds 1964 door Moczar beheerd werd, komt nu in han den van een van de vice-ministers van Binnenlandse Zaken, Kazimierz Switala, een voormalig rechter. Voorts is het ontslag goedgekeurd van minister van Financiën Jerzy Albrecht, die wordt opgevolgd door Stanislaw Ma- jevski, die vice-minister was en directeur van de Nationale Bank. Albrecht is een uiterst-linkse oudgediende in de partij. Vorige week luidde hij op het partij congres min of meer zijn ontslag in door critiek te leveren op de door de partij ingeslagen richting. Hij verklaarde dat men „zich meer met het heden en de toekomst moest bezighouden dan met het verleden". Eveneens ontslagen is de minister van Volksgezondheid, Jerzy Sztachelski, die vervangen is door de hoogleraar in de medicijnen Jan Kostrzweski. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen of enkele buien, maar, voorname lijk aan de kust, later enkele op klaringen. Overwegend matige wind, draaiend naar richtingen tus sen west en noord. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wat meer opklaringen dan vandaag, maar ook af en toe kans op een bui. De zeewind houdt de tempera tuur laag: 16 tot 17 graden, vrijwel ge lijk aan die van het zeewater. Vooruitzichten: Nog geen hogedruk- gebied in zicht dat voor wat beter strandweer kan zorgen. De inhoud van deze brief is niet bekend gemaakt. Van welingelichte zijde in War schau is meegedeeld dat de houding van de vijf landen tegenover Tsjecho-Slowa kije „verzoenend, maar vastbesloten" is. In Warschause politieke kringen ging gisteravond het gerucht dat de „vijf" er op zouden staan dat het presidium van de Tsjecho Slowaakse Partij wordt gewijzigd. De meest liberale figuren zou den er uit moeten verdwijnen. Twee leden van het politieke bureau van de Italiaanse Communistische Partij zijn in Moskou waar zij met Russische autoriteiten van gedachten zullen wisselen over de ontwikkeling van de betrekkin gen tussen de Russen en de Tsjechen. Hun komst valt samen met de onver wachte reis van Waldeck Rochet, secreta ris-generaal van de Franse Communisti sche Partij. Volgens generaal Prechlik, een hoge Tsje chische militaire leider, zijn de Russische troepen na de Warschaupact-manoeuvres een tocht dwars door Tsjecho-Slowakije begonnén: „Op die manier zullen zij de grens met de Sovjet-Unie op 21 juli in plaats van op 16 juli bereiken". Hij gaf de verzekering dat de Russische troepen zullen vertrekken en al op weg zijn en hij drong er bij de Tsjechen op aan zich niet van de wijs te laten brengen door allerlei geruchten. „In een oorlog wint de man met de sterkste zenuwen altijd", aldus Prchlik. ROME (Reuter) „Vijf Oosteuropese leiders, die zich steeds meer zorgen ma ken over de ontwikkelingen in Tsjecho- Slowakije, worden de komende dagen in Praag verwacht", schrijft het Italiaanse communistische blad „Unita". Het zou een delegatie worden uit de Sovjet-Unie, Bulgarije, Oost-Duitsland, Hongarije en Polen onder leiding van Brezjnev, de eerste secretaris van de Rus sische communistische partij. Zoals ge meld zijn de vijf leiders uit deze landen maandag in Warschau bijeen geweest om de kwestie te bespreken. m. Deze Argentijnse vrouw, die zich Tania liet noemen zou er de oorzaak van zijn geweest dat guerrillaleider „Che" Guevara in Bolivia werd ge dood. „Tania" kwam zelf kort voor Guevara's dood om het leven in de Boliviaanse bossen. NEW YORK, (Reuter). Volgens de „New York Times" zou de dood van de Zuidamerikaanse guerrilla-strijder Che Guevara in Bolivia mede zijn veroorzaakt door het werk van een vrouwelijke spion, Haidee Tamara Bunke. Deze dertigjarige vrouw, die zich Tania liet noemen, zou contact hebben onder houden met de Sovjet-Unie. Ze zou een jeep met geheime documenten bij een basis van de guerrilla's hebben achter gelaten. Tania werd in augustus vorig jaar gedood, nadat ze in gezelschap van de Franse journalist Debray naar het kamp van Guevara was gekomen. DEN HAAG De N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten (B.N.G.) deelt me de, dat zij binnenkort zal overgaan tot de uitgifte van een rentespaarbrieflening 1968 serie 3 tot een zodanig bedrag, als t/m 30 september 1968, behoudens wijziging van deze datum, zal worden geplaatst. De verkoop voor die datum zal eindigen op de dag, waarop voor een bedrag van nominaal 20 miljoen is geplaatst. De ven nootschap behoudt zich het recht voor het uit te geven bedrag een of meerdere malen te verhogen. SAMADAN (Zwitserland). De twee Nederlandse toeristen die op 11 juli dood aangetroffen werden op de Berninatop hadden beiden zeer grote doses stimule rende middelen ingenomen, aldus het voor lopig resultaat van een lijkschouwing. De slachtoffers zijn de 60-jarige musi cus H. Hickman en de 20-jarige student H. van der Vegte, beiden uit Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De Tweede Kamer zal nog dit jaar een beslissing kunnen nemen in zake de bestuurlijke problematiek in de IJmond. De minister van Binnenlandse Zaken mr. H K. J. Beemink heeft name lijk z(jn standpunt bepaald inzake deze problematiek en een wetsontwerp inge diend tot opheffing van de gemeenten Be verwijk, Heemskerk en Velsen en tot vorming van een nieuwe gemeente, ge naamd IJmuiden. Wanneer de Kamers hiertoe besluiten zal de fusie ingaan op de eerste dag van de vierde kalendermaand na de datum van inwerkingtreding op de dag van de uitgifte van het Staatsblad. Binnen die drie maanden moeten dan verkiezingen hebben plaats gehad; dient de commissaris der koningin een burge meester voor de nieuwe gemeente te heb- (Van onze correspondent) DORTMUND De langgezochte graf- schenner zit in de cel. De uit Utrecht af komstige 47-jarige man is door de Bel gische rijkswacht in samenwerking met de Duitse politie in het huis van zijn vrouw in Werl bij Dortmund aangehouden. Hij had vrijdag zijn Belgische woon plaats Hasselt verlaten en zijn intrek ge nomen bij zijn vrouw, die in Werl onder wijzeres is aan een school voor de kinde ren van de in Werl gelegerde Belgische militairen. De man is onmiddellijk over gebracht naar het Belgische legerkamp en daar langdurig verhoord. Tot nu toe heeft hij geen bekentenis afgelegd. Ook zijn vrouw is urenlang ondervraagd. Vanmorgen zijn nog drie leden van de bijzondere Belgische opsporingsbrigade uit Hasselt naar Duitsland vertrokken om aan het verdere onderzoek deel te nemen. ben benoemd en moeten gedeputeerde sta ten van Noord-Holland een gemeentese cretaris hebben benoemd. Op de tweede dag na de inwerkingtreding komt de nieu we gemeenteraad dan bijeen om de wet houders te benoemen. Voor gemeenten tussen 100.000 en 200.000 inwoners de nieuwe gemeente IJmuiden zal 135.000 gaan tellen geldt de bepa ling, dat er 39 raadsleden dienen te zijn. Dat betekent, dat ongeveer de helft van het thans aanwezige aantal raadsleden in de IJmond moet verdwijnen. Het aantal wethouders zal, naar goedvinden van de gemeenteraad dan 4-5 of 6 bedragen. De burgemeesters, gemeentesecretarissen en gemeenteontvangers van de drie IJmondgemeenten worden ontslagen op de dag van inwerkingtreding der nieuwe re geling. De overige ambtenaren gaan op de dag van de fusie voorlopig over in dienst van de nieuwe gemeente, welke hun een definitieve positie moet geven, gelijkwaar dig aan die welke zij hadden, óf hen eervol ontslag moet verlenen, waarbij dan een wachtgeldregeling ingaat. Binnen een tijdsbestek van zes maanden moet alles geregeld zijn UPPSALA (AP) De vergadering van de Wereldraad van Kerken in Uppsala heeft vandaag goedgekeurd dat de kerk steun verleent aan dienstweigeraars. Het rapport met het thema „naar recht vaardigheid en vrede in internationale zaken" zal nu naar de meer dan twee honderd bij de Raad aangesloten kerken gestuurd worden voor bestudering en mo gelijke beslissingen. De beslissingen van de vergadering zijn niet bindend maar verschaffen politieke richtlijnen in kerkelijke en wereldlijke aangelegenheden. „De kerken moeten werken voor wijzi gingen in de dienstplichtwetten", aldus het rapport. In een felle veroordeling van alle vor men van racisme adviseert het rapport voorts de kerken hun investeringen terug te trekken uit instellingen die het racisme bestendigen. AMSTERDAM De n.v. Nederlandsche Bank heeft met ingang van vandaag de vergunningen voor de uitvoer van zil veren binnenlandse betaalmiddelen en de afgifte daarvan aan niet-ingezetenen bui ten werking gesteld. Een uitzondering is gemaakt voor de uitvoer en afgifte tot een bedrag van maximaal f 25. De be palingen voor de uitvoer van andere dan zilveren betaalmiddelen blijven onver anderd van kracht. Het doel van dit uitvoerverbod op zil veren betaalmiddelen is het tegengaan van een ongewenste uitvoer van zilveren guldens en rijksdaalders. De ministers van Financiën, Economische Zaken, Buiten landse Zaken en Landbouw en Visserij hebben de Nederlandsche Bank tot het nemen van deze maatregelen gemachtigd. S. Jerzy Lec: Als een kannibaal met mes en vork eet, is dat dan vooruitgang? (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Hedenmorgen om vijf voor half zes werd op de Parkweg in Velsen, ter hoogte van de Torenstraat een totaal vernielde Volkswagen aangetrof fen, die aan de zuidzijde van de rijweg kennelijk met een boom in botsing was gekomen. In het geheel verbogen auto wrak vond men twee doden: de bestuur der, de 37-jarige S. F. Thoolen uit IJmui- den-Oost en de 27-jarige G. J. Hoekstra, eveneens uit IJmuiden-Oost. Een naast de bestuurder gezeten 26-jarige inwoner van IJmuiden-West moest met een sche- delbasisfractuur zwaar gewond naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden worden overgebracht. Voor zover uit de sporen kon worden afgeleid reed de auto, komende uit de richting Amsterdam rechts van de weg op een berm in, om daarna achter een lantaarnpaal om de rijweg links over te steken en tenslotte ongeveer vijfenzeven tig meter verder tegen een boom tot stil stand te komen. Ten tijde van het ongeval regende het niet en was het wegdek droog. De politie constateerde bij de slachtoffers enig alcoholgebruik, zodat door haar wordt aangenomen dat de com binatie van vermoeidheid en alcohol bij dit ongeval waarschijnlijk een rol heeft gespeeld. Vanmorgen zijn 16.667 wandelaars in alle vroegte in Nijmegen begon nen aan vier dagen tippelen. Dat betekende al honderden uitvallers voor het feest van start ging, want er hadden 17.458 wandelaars inge schreven. De oorzaak ligt misschien in het feit dat de Vierdaagse dit jaar een bijzonder ware wordt. De kleiwegen van de Betuwe zijn door de regenval van de laatste dagen bijzonder zwaar begaanbaar, waar door velen van deelneming afzagen. (Van onze correspondent) AMERSFOORT Een van de direc teuren van Wilton-Fijenoord-Bronswerk n.v., de heer J. A. Langelaan, heeft zich niet kunnen verenigen met de beslissing van de andere bestuursleden om aandeel houders van het bedrijf te adviseren het bod van de V.M.F. op de aandelen te accepteren. Wilton-Fijenoord-Bronswerk had vol gens hem de voorkeur moeten geven aan een fusie met de n.v. Scheepsbouw- en Machinefabriek Rijn-Schelde. Volgens hem heeft Wilton-Fijenoord- Bronswerk zich in een situatie gemanoeu vreerd, waarin een daadwerkelijke fusie met de V.M.F. vrijwel tot een zekerheid is geworden, terwijl nog zal moeten wor den afgewacht in hoeverre de eerder bekendgemaakte afspraken met Rijn- Schelde zullen worden geëffectueerd. Het besluit van de meerderheid der be stuursleden om een fusie aan te gaan met de V.M.F. beschouwt de heer Langelaan als een beslissing die zozeer van zijn visie afwijkt dat hij als het bod gestand wordt gedaan zijn functie bij Wilton zal neerleggen. De werknemersbonden in de metaal- en elektrotechnische industrie hebben posi tief gereageerd op het bericht over de mammoetfusie, hoewel zij het nog te vroeg vinden een definitief oordeel uit te spreken. Om kwart over vier vanmorgen vertrokken de overgebleven dap peren, die per dag 55 kilometer af leggen. De route van de eerste dag voert door de Betuwe naar Eist. De Engelse wandelaar op de foto, die voor het tweede jaar deelneemt, heeft een apparaat bij zich om de spieren soepel te houden. Hij zal het vier dagen lang mee moeten dragen. (Van een onzer redacteuren) HAARLEM De grote Russische schrij ver Konstantin Paustovski is in een ziekenhuis in Moskou overleden. Hij is 76 jaar geworden. Paustovski heeft enkele grote romans op zijn naam staan en daar naast tal van korte verhalen. Vooral zijn natuurbeschrijvingen hebben hem be roemd gemaakt. Hij onderscheidde zich door een groot beeldend vermogen en een lenig gebruik van de taal. In Nederland is hij vooral bekend door zijn oorlogsver haal „Sneeuw", dat in verscheidene bloemlezingen is opgenomen. Paustovski, die als zeeman de zeeën heeft bevaren, en in de burgeroorlog in de rode strijdkrachten vocht, kon bij zijn litteraire werk uit een grote ervaring putten. Hoewel hij in zijn land een grote faam genoot was er toch ook critiek op zijn werk. Vele critici vonden namelijk dat hij in zijn romans nog te weinig aandacht be steedde aan de ideologie van het commu nisme en dat hij de Russische natuur meer in het centrum van zijn boeKen plaatste dan de strijd voor het socialisme. ADVERTENTIES woninginrichting SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN t.o. Ruïne van Brederode Santpoort - Telefoon 02560-8012 Zakenlunch Heldere kippensoep Champignons toast Geb. rolpens met appelmoes en geb. aardappelen Fruit Koffie dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Plate service Cocktailbar MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1