Kabinet Haags beslist vrijdag over burgemeesterschap Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Een paniekerig soort eer ste-hulp ver lening" Agenda voor Haarlem en de IJmond Grafschenner bekent Studierechten vastgesteld voor Mavo-diploma's en Gebrekkig contact tussen reclassering en justitie Kip ik heb je Mr. Marijnen Mr. Toxopeus Mr. Biesheuvel Twee stromingen in kabinet Meisje moest kind hebben voor „bewijs" Klacht van Haagse rechter Veghels burgemeester critiseert het werkgelegenheidsbeleid Student en Duitse jongen in zee verdronken Enkele buien Prins-Hendrikplantsoen verandert üe vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WOENSDAG 17 JULI 1968 2 I oorlopig geen uitlevering aan ons land KEUKENCENTRUM „IJMUIDEN" Baby ontvoerd Wmww *5- Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk .1 is (Van onze correspondent) DEN HAAG De beslissing over het burgemeesterschap van Den Haag zal vrijdag in de ministerraad vallen. Dan zal het kabinet voor de vraag worden gesteld of het aan de kandidaat mr. Toxo peus, die vrij veel tegenstand heeft ont moet in de Haagse gemeenteraad, dan wel aan mr. Marijnen, die moeilijk ge mist kan worden als voorzitter van de Rijnmondraltd en ook te kennen heeft gegeven liever op deze post te blijven, de voorkeur geeft. Naar verluidt bestaan er op het ogen blik in de ministerraad twee stromingen. De ene acht het niet bezwaarlijk dat mr. Marijnen de Rijnmond verlaat, omdat daardoor het volgens velen mislukte experiment wellicht in de komende maanden weer in discussie zou komen. Een beslissing over het al dan niet voort bestaan van de Rijnmondraad zou dan noodzakelijk zijn en eventueel zouden nieuwe wegen voor de Rijnmondsamen- werking gezocht kunnen worden. Een andere groep vindt het niet juist om zich nu reeds op deze wijze een be slissing te laten afdwingen over het Rijn- mond-experiment. Vermoedelijk zal de ministerraad vrij dag in een moeilijk parket komen te ver keren, omdat zowel tegen mr. Marijnen als tegen mr. Toxopeus uiteenlopende bezwaren bestaan. Het moet daarom niet uitgesloten worden geacht, dat de AR- fractieleider in de Tweede Kamer, mr Biesheuvel naar voren zou worden ge schoven. Ook op gemeentelijk niveau blijft men in deze voor Den Haag zo belangrijke dagen activiteit tonen. Bekend is, dat de Rijswijkse burgemeester, drs. Bogaardt, (Van onze correspondent) NEHEIM-HUSTEN. De 47-jarige in Hasselt woonachtige Nederlander, die in Duitsland is aangehouden op verdenking van graf- en kerkschennis in Nederland, België en Duitsland heeft voor een groot deel bekend. Dat is meegedeeld door de auditeur-militair te velde van het Bel gische bezettingshoofdkwartier in het Duitse Neheim-Husten. m De man wordt aangemerkt als beho rende tot de Belgische strijdkrachten in Duitsland, omdat zijn vrouw als onder wijzeres in dienst van het leger is. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat de man aan Nederland zal worden uitgeleverd. De schenderijen werden gepleegd in de periode van 24 juni 1966 en 9 juli van dit jaar. DEN HAAG De studierechten, welke zijn verbonden aan het diploma van een vierjarige school voor middelbaar alge meen vormend onderwjjs (mavo) of van een driejarige afdeling voor mavo, zjjn thans vastgesteld. Deze rechten gelden voor de scholen, die werken volgens de Expe rimentenwet en die op grond hiervan ver goeding krjjgen voor hun mavo-experi ment. Het diploma van een vierjarige mavo- «ohool geeft toelating tot scholen, cursus sen en examens waartoe ook het onder rijkstoezicht afgegeven ulo-diploma toe lating verschaft. Wie met het. diploma mavo-4 naar de middelbare bosoouw- en cultuurtechnische school wil, moet evenwel examen hebben gedaan in het vak wiskunde. Wie naar een school voor technisch onderwijs of zee- vaartonderwijs wil, kan alleen dan toege laten worden als hij voor zijn diploma mavo-4 examen heeft gedaan in de wis kunde en de natuur- of scheikunde. Met het diploma van een driejarige mavo-afdeling kan men naar scholen, cur sussen en examens voor het middelbaar beroepsonderwijs, waartoe ook het ulo diploma toelating geeft. Het diploma mavo-3 geeft evenwel geen toelating tot de opleiding vormingsklas van een huishoud- en nijverheidsschool, tot de opleidingsscholen voor kleuterleidsters of tot de middelbare land- en tuinbouw scholen. Johnson beledigd. De politierechter in Amsterdam heeft drie studenten en een journaliste wegens belediging van een bevriend staatshoofd veroordeeld tot een boete van honderd gulden. Twee stu denten hadden in februari voor het raam van het ASVA-kantoor een pam flet met de tekst „Johnson Oorlogsmis dadiger volgens rechtsvormen van Neu renberg en Tokio" opgehangen. De an dere student hing eenzelfde pamflet voor haar huiskamerraam. De 33-jarige jour naliste had de ruiten van haar auto met stroken beplakt, waarop Johnson even eens oorlogsmisdadiger werd genoemd. Straf voor abortus. De Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden opgelegd aan een 31- jarige Haagse vrouw die in Delft een abortuspoging met dodelijke afloop heeft verricht op 'n jongere vrouw. De verwek ker van de zwangerschap, een 24-jarige Delftenaar werd wegens medeplichtig heid veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf. Grootste ponton. Bij Boele's scheepswer ven in Bolnes wordt de laatste hand ge legd aan de grootste zeewaardige pon ton in Europa, die voor sleeptransporten van zware ladingen over zee zal dienen. De Ponton, vervaardigd uit de voorma lige tanker „Isocardia", is 96 meter lang en bijna 26 meter breed en heeft een draagvermogen (buitengaats) van 6.000 ton. ADVERTENTIE Wij tonen u in onze 150 m2 toonzaal een keur van Hollandse en Duitse im port keukens, zie verder onze enorme sortering hang-legkasten, buffetten, aanrechten enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 - 11428 Geopend van maandag t/m zaterdag van 9—6 uur. Een andere beperking is, dat wie met een mavo-3-diploma naar een school voor mid delbaar middenstandsonderwijs wil, exa men zal moeten hebben gedaan in twee vreemde talen en in handelskennis. Wil hij naar een school voor middelbaar econo misch en administratief onderwijs, dan zal hij examen moeten hebben gedaan in twee vreemde talen en handelskennis of wiskun de. Geeft hij voorkeur aan een school voor technisch of zeevaartonderwijs, dan zal hij examen moeten hebben gedaan in wiskun de en natuur- of scheikunde. Bezitters van of het diploma mavo-4 of dat van mavo-3 kunnen voorts naar de oriëntatieklas vooropleiding verzorgende beroepen en naar de opleidingen inrich tingsassistente, kinderverzorgster of kos tuumnaaister. verbonden aan een school voor huishoud- en nijverheidsonderwijs. vanuit zijn vakantieverblijf Alassio con tact heeft gezocht met zijn politieke vrienden over een eventuele hernieuwde kandidatuur. Zijn pogingen worden echter als onhaalbaar gekwalificeerd. In plaatselijke politieke kringen kon men gisteren vernemen, dat de protes tants-christelijke fractieleider in de Haagse gemeenteraad, mr. F. H. Piket, kandidaat zou zijn gesteld in het ge sprek van de fractievoorzitters in de Haagse raad dinsdag met de commissaris der koningin, mr. Klaasesz. Of dit inder daad gebeurd is, is onbekend daar zowel de fractieleiders als de commissaris over het gesprek, dat een uur heeft geduurd, niets wilden mededelen. VV.V- Het Prins Hendrikplantsoen, klein stukje groen in het hart van Am sterdam, wordt veranderd. Er wordt meer ruimte gemaakt voor parkeer ders en er zal een ruimere taxi- standplaats komen. (Van onze correspondent) ZUNDERT De vrouw, die verdacht wordt van de ontvoering van een zes maanden oude baby in Zundert is een 17- jarige uit het Belgische Averbode afkom stig meisje. De baby werd in haar woning in Breda gevonden. Het meisje, dat ongehuwd is, gaf een nogal merkwaardige verklaring voor haar daad. Zij had enige tijd verkering en woonde bij haar schoonouders. Maar dezen moeten niets van haar weten. Aangezien zij zich bleven verzetten tegen een even tueel huwelijk zei het meisje dat zij al een kind van hun zoon had. Om dit te bewij zen nam zij de baby weg. Toen de schoon ouders de baby zagen gaven zij hun toe stemming. Overigens zou zij wel een eigen baby hebben. Deze zou zijn ondergebracht bij een zustercongregatie in Brussel. De poli tie houdt er rekening mee dat de ont voerster inderdaad een eigen kind heeft. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het contact tussen de verschillende instanties die zich plegen te bemoeien met de persoon van een van misdrijf verdachte delinquent, is aan ve lerlei communicatiestoornissen onderhe vig, zo bleek op de zitting van de Haagse rechtbank. De president, prof. mr. Van Hattum, die tevens bestuurslid is van het Nederlands Genootschap voor Reclasse ring, signaleerde het gebrek aan contact ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen I tussen het parket van de officier, de re classering en de gerechtspsychiater tij dens de behandeling van een zaak tegen een 21-jarige alcoholist, die moest terecht staan wegens diefstallen ten nadele van zjjn ouders. De zaak had eerst al voor de politie rechter gediend, die in dit bijzondere ge val niet alleen wenste te beslissen en de zaak naar de rechtbank verwees. De politierechter dat was ook prof. Van Hattum vroeg toen daarbij met nadruk aan de officier van Justitie er zorg voor te dragen dat de rapporteur van de betrokken reclasseringsvereniging overleg zou plegen met de gerechtspsy chiater, die eveneens over de verdachte een rapport had uitgebracht. De standpun ten der rapporteurs verschilden namelijk aanzienlijk. Op de zitting van de rechtbank bleek dat het overleg niet had plaatsgehad. Een kwartier vóór de zitting hadden de psy chiater, de reclasseerder en een verte genwoordigster van het medisch Consul tatiebureau voor Alcoholisme elkaar voor het eerst ontmoet in de gang van het ge rechtsgebouw. De reclasseringsambtenaar was niet op de hoogte van de inhoud van het over de verdachte uitgebrachte psychiatrische rapport. De president liet nu alle betrok kenen ter zitting horen. „Het liefst zou ik in elke strafzaak alle betrokken deskundigen persoonlijk horen. In de praktijk is dat onmogelijk. Daarom dringt het te meer dat de rapporteurs voor het uitbrengen van hun voorlichtingsrap porten met elkaar overleg plegen", zei prof. Van Hattum. VEGHEL. Burgemeester J. P. Schre ven van Veghel heeft critiek geuit op het werkgelegenheidsbeleid van de regering. „Nationaal gesproken heb ik de indruk dat er eerder sprake is van een panieke rig soort eerste hulpverlening dan van een weldoordacht beleid waarbij alle be langen aan hun trekken komen". Hogere instanties zeggen, aldus Veghel's burgemeester, dat het werkgelegenheids beleid op gemeentelijk niveau door ge meentelijke activiteiten gestalte krijgt. De gemeentebesturen worden echter in het overleg over het beleid gewoon niet be trokken. Veghel ervaart dat op ongrijp baar niveau belangrijke beslissingen wor den voorbereid van essentieel gemeen telijk belang, maar volgens een door de betrokken gemeente onbekende procedure. Over Noord-Brabant zei de burgemees ter dat in de periode 1966-1967 de werk- legenheid met 11.480 arbeidsplaatsen te rug liep. Volgens provinciale berekenin gen moet Noord-Brabant elk jaar voor 15.000 tot 16.000 personen meer arbeids mogelijkheden bieden. Veghel heeft in de afgelopen zeven jaren voor de streek van ongeveer tien kilometer rond deze Oost- Brabantse plaats, die 95.000 inwoners telt, 85 pet van de nieuwe arbeidsplaatsen ge schapen. De werkgelegenheid in deze streek heeft ernstige structurele proble men. In de komende dertig jaar moeten daar nog 23.000 arbeidsplaatsen voor man nen bijkomen. Dat iskieen enorme opgave, welke zonder rijkssteün niet te realiseren is, aldus burgemeester Schreven. „Als er beperkte financiële middelen zijn zouden we mogen verwachten dat (Van onze correspondent) HEESWIJK. Een slachtkuiken- en braadkippenhandelaar uit Heeswijk laad de op een slachtterrein in Kuyck aan de Maas een partij van 111 dozen braadkui- kens en kippen, te zamen meer dan dui zend dieren. Terwijl hij na het opladen naar het kantoor ging om af te rekenen, kwam een andere vrachtauto voorrijden. De vracht van 111 dozen werd overgeladen zonder dat de eigenaar iets merkte. De rijkspolitie van Venray werd inge schakeld en die zag kans in een koelcel van de plaatselijke pluimveeslachter de partij te achterhalen en de dader van de diefstal, een man uit Oploo, aan te hou den. De man legde een gedeeltelijke beken tenis af. Kinderbijslag voor vrijgezel. Een 22-jari- ge ongetrouwde en kinderloze Marok kaanse arbeider die met vervalste pa pieren tweeduizend gulden aan kinder bijslag heeft geïnd, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf maanden. Grote of St. Bavokerk, 20 u.: Inter kerkelijke avondstilte. Donderdag 15 u.: Orgelconcert door Hans-Günter Wauer. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Grand Prix", 14 j., donderdag 14.30 en 20 u.: „The Sound of Music", a.l. Roxy, 19 en 21.15 u.: „De Vierde Sex", 18 j., donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: Heisje, minderjarig meisje", 18 j. Minerva, 19.30 u.: „Dr. Zjivago", 14 j. Dnderdag 14.30 u.: „Vier rakkers en een oude jeep", a.l., 19.30 u.:„Dr. Zjivago", 14 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vakantieperikelen met Funes-te gevol gen" a.l. Frans Hals, 14 en 20 u.: „The Great Race", a.l., donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Triple Cross", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten", a.l. Luxor, 14 en 20 u.: „Modern Millie", a.l. Donderdag 14 en 20 u.: „Dr. Doolittle", a.l. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Aan een zijden draadje", 14., donderdag 2.15, 19 en 21.15 u.: „Oj, Oj, Oj", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vleeshal en Vishal (Grote Markt): „Werken in Textiel", expositie van wand tapijten, appliquékleden en textielplas- tieken van 33 kunstenaars- Dagelijks van 10 tot 17 u. en zondag van 13 tot 17 u. Tot en met 21 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. De Ark (Nieuw Heiligland: Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Kunstcentrum Libra (Waag, hoek Spaarne-Damstraat): Expositie van werk van Jeroen ten Berge, Remco v. d. Gugh- ten, Jo Klingers en Jan van Wensveen Dagelijks van 13 tot 17 u. en zondags van 14 tot 17 u. Tot 22 juli. Galerie-t, 11 tot 17 u.: Zomerexpositie van grafiek, gouaches en klein plastiek. Linnaeushof (Bennebroek)Expositie van etsen, monotypes en schilderijen van Jan Campfens en Karin Campfens-Meer- man. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdags van 9 tot 78 u. Gemeenschapshuis (Zandvoort), Expo sitie Foto-Internationaal '68" Maandag tot en met zaterdag van 11-12, 14-17 en 20-22 uur. Zondag 14-17 uur. Tot en met 18 augustus. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), woensdag 14.30 u.: De Fluit van Boze- bol. WOENSDAG 17 JULI City Theater, 20 u.: „Ontembare An- gelique". Ruïne van Brederode, Santpoort: Expo sitie grafiek van Ru van Rossum; open van 9 tot 20 u.; tot 28 juli. DONDERDAG 18 JULI City Theater, 20 u.: „Kus me, sufferd!" (speciale voorstelling). Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie werken van Truus Menger. Ruïne van Brederode, Santpoort: Expo sitie grafiek van Ru van Rossum; open van 9 tot 20 u.; tot 28 juli. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. WOENSDAG 17 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Apenplaneet". Luxor Theater, 20 uur: ,,'t Is een gekke, rare. dolle, dwaze wereld". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Jacques Siegers. Geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. Grote Kerk, 20 u.: Orgelconcert door George Stam met medewerking van Aafje Heijnis, onder ausp. v. d. Haarlemse Orgel- maand. Na afloop bezichtiging kerk. Huize „Scheybeeck", Velserweg 2, Ken- nemer Oudheidkamer, geopend van 14-16 uur. Voor gezelschappen ook op andere tijden, na aanvraag; rondleider de heer Prins, Lijsterbeslaan 23, tel. 02510 - 2 51 20. DONDERDAG 18 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fort Utah" Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De Non". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Jacques Siegers. Geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, Huize Schey beeck", Velserweg 2, geopend van 14-16 uur. Voor gezelschappen op aanvraag ook op andere tijden; rondleider de heer Prins, Lijsterbeslaan 23, tel. 02510 - 2 15 20. deze besteed worden waar zij het meeste effect hebben." De burgemeester zei dat het zijn ervaring is dat tot nu toe deze logische stelregel niet is gevolgd. Het industrialisatiebeleid is naar zijn mening volkomen verstard. Wat Veghel's ge meentebestuur tot nu toe informeel is te weten gekomen, doet vrezen dat deze verstarring opnieuw ertoe zal leiden dat miljoenen guldens niet daar besteed zul len worden waar zij de meeste werkge- legenheidsvruchten zullen afwerpen, aldus de burgemeester. ST. MAARTENSZEE Aan het vrjje strand van St Maartenszee is gistermiddag de 24-jarige student P. van de Haak uit Rijnsburg in zee verdronken. Hij was in gezelschap van twee meisjes het water ingegaan. Het drietal werd bij een strekdam door een golf verder in zee gesleurd. Een van de meisjes wist op de dam te komen en sloeg alarm. Het andere meisje werd door snelle hulp van enkele Duitsers in bewusteloze toestand uit het water gehaald. Het stoffelijke overschot van de student spoelde gisteravond op het strand aan. In Scheveningen is de 18-jarige Gerd Breiden uit Aken verdronken. De jongen die één arm in het gips had, was in een spijkerbroek in zee gegaan, die tamelijk woelig was. Hij werd door een hoge golf meegesleurd. Pogingen om de drenkeling te vinden hadden geen resul taat. Het KNMI deelt mee Een depressie, welke op grote hoogte met koude lucht gevuld is, beheerst het weer in West-Europa. De kern van deze depressie verplaatste zich over de Noord zee in zuidelijke richting en lag van morgen voor de zuidoostkust van Enge land. De depressie zal het komende et maal via België of Noord-Frankrijk naar het zuidoosten trekken. Tegelijkertijd verplaatst een hogedrukgebied van de oceaan zich naar de Britse eilanden. Hier door zal in ons land de wind naar het noordwesten draaien. Met deze stroming wordt lucht aangevoerd waarin naast opklaringen ook enkele buien voorko men. In het tempefatuurverloop komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN i, Maximum- en minimum ta •-i u temperaturen ■S o w a «j 5 d BB binnen- en buitenland BS BS cS Den Helder licht bew. z 17 11 Ypenburg onbew. z 18 li Vlissingen licht bew. z 17 li Eelde licht bew. zzw - 16 9 De Bilt licht bew zzo 18 8 i Twente balf bew. zzw 16 10 i Eindhoven half bew. z 17 9 2 Z -Limburg zw. bew. z 17 9 1 Helsinki zw bew. ono 15 11 Stockholm geh. bew. no 20 13 Oslo cnbew. no 13 12 Kopenhagen zw. bew. w 15 11 10 Aberdeen geh. bew. nnw 14 10 7 Londen motregen nnw 19 12 10 Amsterdam zw. bew. z 18 9 2 Brussel half bew. zzo 17 9 1 Luxemburg zw. bew. w.st. 16 9 0 Parijs regen wzw 18 10 1 Bordeaux half bew. w 19 9 13 Grenoble regenbui wnw 19 11 6 Nice zw. bew. w 26 19 0 Berlijn licht bew. w.st. 20 10 2 Frankfort zw oew. w.st. 20 7 0 München zw. bew. O 18 11 0.1 Zürich niet ontvangen Genève niet optvangen Locarno niet ontvangen Wenen zw. bew. wnw 24 15 0 Innsbruck regenbui ozo 15 12 3 Belgrado zw. bew. nno 24 16 7 Athene onbew. wnw 32 26 0 Rome licht bew. zo 27 18 0 Barcelona regenbui w.st. 26 22 7 Madrid onbew. n 32 17 0 Mallorca half bew. wzw 26 20 0 Lissabon licht bew. n 17 0 DONDERDAG 18 JULI Zon op 4.41 uur; onder 20.50 uur. onder 14.48 uur. MAANSTANDEN Laatste kwartier 17 juli 10.11 uur. Nieuwe maan 23 juli 12.49 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN WOENSDAG 17 JULI Hoog water 8.46 uur en 21.13 uur. Laag water 4.24 uur en 16.42 uur. DONDERDAG 18 JULI Hoog water 9.41 uur en 22.07 uur. Laag water 5.09 uur en 17.32 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2