Afrikaanse landen trachten in Nigerië vrede te brengen Biafra''sleider Ojoekwoe uitgenodigd voor gesprek „China in de VN Conflict tussen Gaullisten en Giscards Republikeinen Mogelijk ontspanning in Vietnam „Triomf van het gezonde verstand" commentaar op actuele zaken van Uppsala „In het buitenland werkende Grieken geen stemrecht" Tass meldt strijd in China Thieu morgen naar Honoloeloe Staking in haven van Le Havre Perscon f er ent ie telegrammen WOENSDAG 17 JULI 1968 Vice-premier Patakos: Maleisië breekt gesprek over Sabah af Rapport voor Wereldraad "99 Kosmos-232 gelanceerd Volgens Vietnamees blad J - T aittinger gekozen in financiële commissie Ontslag Duifachtig V ermindering President Johnson noemt niet-verspreidingspact O De Wereldraad van Kerken in Uppsala heeft weliswaar de naam van een „praat college" gekregen, maar intussen heeft de uitgebreide discussie toch ook tot enkele verheugende resultaten geleid. In de sec tie „rechtvaardigheid en vrede in inter nationale aangelegenheden" is in ieder ge val met zoveel oorspronkelijkheid en ac tualiteit gepraat, dat een rapport te voor schijn is gekomen waarin verbazingwek kend progressieve dingen worden gezegd. Dit rapport is door de meerderheid van de plenaire vergadering met instemming begroet en tenslotte zonder wijzigingen of schrappingen aanvaard. In dit rapport worden drie zeer belang wekkende initiatieven aangegeven. In de eerste plaats wordt de nationale kerken dringend aangeraden bij hun regeringen stappen te ondernemen die moeten leiden tot het ontstaan van een internationaal- politieke organisatie tegen de kernoorlog. Bovendien gaf het rapport een instem mende analyse van de „opstand der jon geren" en nodigde aldus de kerken uit zich achter de „revolutie" te scharen, voor zover deze revolutie verouderde denk beelden en onwerkzame tradities wil af schaffen. Blijkbaar hebben de rapporteurs de moed gehad een poging te ondernemen de eeuwenoude identificatie van de ker ken met de bestaande orde te verbreken en terug te keren tot de „messiaanse" re- ATHENE. (AP) Het Griekse kabinet heeft de procedure goedgekeurd die is vastgesteld voor volksstemming over de nieuwe grondwet die op 29 september gehouden zal worden. Vice-premier Patakos maakte bekend dat Grieken die in het buitenland werken niet aan het referendum zullen mogen deelnemen. Alleen zeelieden die in het buitenland verblijven mogen stemmen, aldus Patakos. De ongeveer vijf miljoen Grieken in het vaderland "«ij n verplicht te stemmen. MOSKOU. (Reuter) Volgens het Russische persbureau Tass duren de ge vechten tussen verschillendè revolutio naire groeperingen in de Chinese provin cie Kwangtoeng, die aan Hongkong grenst, onverminderd voort. Reizigers, die onlangs bezoeken hebben gebracht aan de provinciehoofdstad Kan ton, hebben gemeld dat de hele nacht schoten konden worden gehoord en dat groepen rode gardisten elkaar de macht betwisten. „Het leger heeft nog niet in gegrepen omdat het niet weet voor wie het partij moet kiezen", aldus Tass. BANGKOK. (Reuter) Maleisië en de Philippijnen hebben na vier weken hun besprekingen over de rechten op de staat Sabah in Noord-Borneo afgebroken De Maleisische afgevaardigden verlie ten gisteren de conferentiezaal in Bang kok met de mededeling dat er „niets meer te bepraten viel". De Philippijnse onderhandelaars bleven nog drie minuten zitten om hun bereidheid tot voortzetting van het gesprek te tonen. Het betwiste gebied maakt deel uit van de Maleisische Federatie, maar de Phi lippijnen beweren dat zij het in 1878 uit geleend hebben aan een Britse maat schappij. Volgens Maleisië hebben^ de Philippijnen Sabah indertijd afgestaan. ADVERTENTIE Wie verre reizen doet, kan veel verhalen... ECHTE KOFFIE - kant en klaar gemalen - maakt nw vakantie pas écht goed! SUPRA kant en klaar gemalen altijd vacuumvers: óók on re's VAN NELLE KWALITEIT bellie van het christendom, dat van het begin af aan een omwenteling heeft ge predikt in een later verloren gegaan christelijk radicalisme. Terugkeer tot de ideologisch-maatschappelijke kernpunten van het christelijk geloof door middel van verzet tegen alles wat de realiteit van het mens-zijn tracht te verwringen „op stand" tegen machtsstructuren die van de mens een machine proberen te maken, hernieuwde heiliging van het individu in zijn waarachtige waarde: in die zin moet worden verstaan de steun, die in Uppsala aan de jonge generatie is toegezegd. Een bijzonder belangwekkende actuali teit werd in dit rapport onverbloemd en nadrukkelijk aangewezen: de noodzake lijke toelating van China tot de Verenig de Naties. De kerken hebben blijkbaar begrepen, dat er op de praktische toepas sing van christelijke beginselen wel iets aan te merken valt, indien deze praktijk leidt tot een zo wijdverbreide en inspi rerende reactie als het communisme. De isolatie van China als een soort „aardse hel der verdoemden" is lange tijd een politiek beginsel geweest, van waaruit alle beschaafde landen van het Westen hun bijdrage tot de internationale poli tiek begonnen. De kerken willen nu blijk baar terugkeren op een weg, die slechts geleid heeft tot vergroting van het oor logsgevaar in de wereld en proberen, die tegengestelde ideologieën te verzoenen tot normale rivaliteit. Vandaar, dat de toe lating van China als concreet beginpunt van een werkelijkheidspolitiek door hen met nadruk wordt aanbevolen. Tenslotte moet nog een winstpunt van Uppsala worden genoemd, namelijk de toenadering tussen Biafra en Nigeria. Weliswaar bemoeide de Wereldraad zich niet officieel met het gruwelijke oorlogs probleem, maar men kan ervan opaan dat achter de schermen vele afgevaardigden zich over dit vraagstuk hebben opgewon den en uitgesproken. Het resultaat is, dat ook de Afrikaanse landen zich nu eindelijk naar geweten verplicht voelen te bemiddelen om daar door iets van de schande uit te wissen, die over Afrika is gebracht door de honger dood van duizenden onschuldigen. ADVERTENTIE Bergen, bossen, zee... fijnproevers en ware vakantie-genieters nemen ECHTE KOFFIE meel SUPRA kant en klaar gemalen altijd vacuumvers: óók op reis VAN NELLE KWALITEIT NIAMEY (Reuter) De commissie voor Nigerië van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft de Biafraanse leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe, uitgenodigd voor morgen naar Niamey, de hoofdstad van Niger, te komen voor een gesprek. Ojoekwoe mag ook een afgezant sturen. De uitnodiging was ondertekend door keizer Haile Selassie van Ethiopië, de voorzitter van de commissie. Verklaard wordt dat het gesprek tot doel heeft „ge zamenlijk en zo snel mogelijk een bevre digende Afrikaanse oplossing te vinden voor de ernstige Nigeriaanse crisis". De leider van federaal Nigerië, generaal Gowon, verklaarde gisteren tegenover de commissie, waarin zes staatshoofden zit- UPPSALA, (Reuter en jVP)- „China moet tot de Verenigde Naties worden toe gelaten", staat in een rapport dat giste ren bij de Wereldraad van Kerken in Uppsala is Ingediend. De doelmatigheid van de V.N. hangt niet alleen af van de uitvoering van de V.N.-besluiten maar ook van het lid zijn van alle landen, vooral van China, aldus het rapport. Aan de aangesloten kerken wordt ver zocht de bewapeningswedloop te veroor delen, evenals het leveren van wapens aan gebieden waar spanning heerst, en ge wetensbezwaren te steunen. Het rapport is door theologen en leken opgesteld en is een van de zes die op de vergadering van de Wereldraad van Kerken zullen worden ingediend. Onze speciale verslaggever in Uppsala meldt: Geen wonder dat naast de gedegen kost de luchtige kruimels die nu en dan van deze wel voorziene tafel vallen af trek vinden. Dat zijn de kleine mense lijke accenten en humoristische kabbelin gen die terzijde van het massieve gebeu ren in Uppsala even de overvloedige ernst doorbreken. Men vindt ze onder anderen op het grote bord getiteld „vrije mening" dat in de hal van de zittingszaal is opgesteld en waarop ieder zijn kritische opmerkingen mag neerschrijven. Daarvan maken blijk baar vooral jongeren gebruik. Met speelse spot luidt een vraag op het bord: „Zou Jezus hier afgevaardigde kun nen zijn? Nee, want hij was pas 33. Ad- adviseur dan? Ook niet, want die zijn gemiddeld boven de 50. Hij zou hier al leen maar steward kunnen zijn". De ste wards zijn de alom tegenwoordige jonge ren die als manusjes van alles de zaak hier draaiende houden. Een andere bijdrage: „Als God niet dood is, is men in sectie V hard bezig hem om het leven te brengen". MOSKOU (ANP). De Sovjet-Unie heeft opnieuw een kunstmaan gelanceerd voor bestudering van de kosmische ruim te. de Kosmos 232. Alle instrumenten wer ken normaal, zo meldde het Russische haar vader ter beschikking te stellen. ting hebben, dat hij bereid is een buiten landse waarnemersmacht te aanvaarden, maar pas nadat de strijd is gestaakt. „Als de afscheidenen (Biafra) weigeren naar de conferentietafel te komen, blijft de federale troepen geen andere keus dan verder op te rukken", aldus Gowin. Een buitenlandse waarnemersmacht zou uit sluitend op uitnodiging van de federale regering naar Nigerië kunnen komen en de leden ervan zouden uit bevriende lan den moeten komen. Zij kunnen dan „het herstel van het federale gezag in de door de rebellen be zet gehouden gebieden gadeslaan" en zich vergewissen van het feit dat de federale troepen Biafra niet zijn binnengedrongen om de Ibo's uit te moorden. Gowin zei dat zijn regering gekant blijft tegen een staakt-het-vuren zonder dat Biafra zich ergens toe verplicht. „Dat zou de afgescheidenen alleen maar tijd geven om zich te hergroeperen, te herbe wapenen en diplomatieke winst te beha len. Zo'n maatregel zou tevens de weg openen naar internationaal gekonkel", aldus Gowon die verder verklaarde dat hij elk initiatief van de OAE dat Nigerië vrede en eenheid brengt, zal toejuichen. Het internationale Rode Kruis schat dat zeker 200 ton eiwitrijk voedsel nodig is om te voorkomen dat de Biafranen van honger sterven. Volgens de Indische Rode Kruis arts Martin worden in het gebied dat zich uitstrekt tot 80 km ten noorden van de stad Enoegoe dagelijks zevenduizend mensen behandeld in de veertien Rode Kruis-ziekenhuizen. Zeventig percent van de patiënten zijn kinderen. De helft van alle patiënten lijdt aan ondervoeding. SAIGON. (AP) De Zuidvietnamese president Nguyen van Thieu zal morgen naar Honoloeloe vertrekken voor overleg met president Johnson, zo heeft het Zuid vietnamese blad „Saigon Post" gemeld. Het blad liet doorschemeren dat het gesprek tussen beide presidenten vrijdag of zaterdag zal plaatsvinden. LE HAVRE. (AFP) Het havenver- keer in de Franse havenstad Le Havre is gisteren ontwricht door een staking die onder de s leepbootbemanningen is uitgebroken. De stakers zijn het niet eens met per soneelsvermindering waartoe de directie besloten heeft wegens de financiële ver liezen door de gebeurtenissen in mei. Een van de getroffen schepen is het Neder landse passagiersschip „Rotterdam", dat gisterochtend de haven was binnenge- (Van onze correspondent) PARIJS Tussen de gaullistische meerderheid en de Franse Onafhankelijk Republikeinen onder leiding van Giscard d'Estaing is gisteren het eerste grote con flict uitgebroken toen een voorzitter ge kozen moest worden van de financiële kamercommissie. De voorzitter van deze commissie neemt een heel belangrijke plaats in, want hij heeft het recht inzage te verlangen van alle financiële dossiers van alle departe menten. Tot dus ver was de voorzitter Giscard d'Estaing, die voor het voorzitterschap andermaal kandidaat was. Maar de Gaullisten die in de nieuwe Kamer over een zelfstandige minderheid beschikken en dus stemmen van de con servatieve democraten niet meer nodig hebben, kwamen met een eigen kandi daat in de persoon van Jean Taittinger, die in de plaats van Giscard d'Estaing tot president van de commissie werd ge kozen. De uitslag van de stemming heeft be grijpelijkerwijs de woede opgewekt van Giscard zelf en van zijn fractie. Uit pro test hebben de Onafhankelijk Republikei- enen bij het benoemen van de onder voorzitter en secretarissen van alle andere kamercommissies blanco gestemd. De verwijdering van Giscard heeft ook ontstemming gewekt bij de Gaullisten zelf ondermeer bij Pompidou en Couve d e Murville. Uit protest heeft een Gaullist ontslag genomen uit zijn fractie en zich bij de kleine groep van Onafhankelij ken gevoegd. Algemeen neemt men aan, dat Giscard van zijn post is verwijderd op hoog bevel van De Gaulle. Het gebeurde met Giscard bewijst dat er weinig terecht komt van de door het Gaullisme beloofde samenwerking met de oppositie. In de fractie van Giscard was men zelfs zó boos dat men overwoog de vier Onafhankelijke Republikeinse minis ters hun ontslag te laten indienen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Er zijn aanwijzingen dat het eerste bezoek aan Zuid-Vietnam van de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Clark Clifford, gericht is op een onderzoek van de mogelijkheden om mettertijd een verdere ontspanning van de oorlog te bewerkstel ligen. De minister bracht zijn bezoek zelf in verband met een nieuw Vietcong-offensief dat zowel rondom Saigon als bij de gedemilitariseerde zone op handen zou zijn. Daarna verklaarde evenwel een hooggeplaatste mihtaire zegsman in Saigon dat Vietcong-regimenten uit de omgeving van Saigon naar het westen waren vertrokken, waardoor de bedreiging van de Zuidvietnamese hoofdstad veel minder zou zijn geworden. In Washington, waar in officiële krin gen de sfeer sinds enkele weken min der pessimistisch is dan in maanden, zo niet jaren het geval is geweest, wordt sinds kort de aandacht gevestigd op ontwikkelingen die door sommigen worden bestempeld als „de belangrijk ste wending" in de Vietnamese oorlog. Allereerst kan worden vastgesteld dat ondanks de recente intensieve ra ketbeschietingen van Saigon door de Vietcong president Johnson de beper king van de bombardementen op Noord-Vietnam heeft gehandhaafd De president heeft deze beperking ook ge handhaafd. nadat militaire rapporten melding maakten van aanzienlijke infil traties van Vietcong-troepen. Over de maand mei werd een infil- tratiecijfer van 29.000 genoemd, dat het hoogst var> de oorlog zou zijn. In rege ringskringen wordt dit cijfer nu echter anders uitgelegd De redenatie is dat 26.000 van deze troepen vervangende eenheden zijn, zodat alleen een werke lijke troepenvermeerdering zou hebben plaatsgevonden van 3000. HET OPVALLENDE van deze inter pretatie zijn niet de cijfers, maar het feit dat een uitleg die nog maar enkele maanden geleden op protesten van de bavikken gestuit zou zijn, nu zonder meer kan circuleren. Ook wordt op nieuw de zogeheten „San Antonio"- formule van president Johnson beke ken. In de rede waarin deze formule werd gelanceerd zei de president dat Ame rika de bombardementen op Noord- Vietnam zou staken, wanneer Hanoi blijk zou geven van een tegengebaar De vraag is geweest wat er onder dat tegengebaar werd verstaan. Regerings functionarissen zeggen sinds kort dat, bijvoorbeeld, wanneer Hanoi de troe- peninfiitraties zou terugbrengen tot een normaal" peil. er sprake zou kunnen zijn van een tegengebaar. Met de duifachtige interpretatie van de infiltratiecijfers over de maand mei lijkt de kans op het ogenblik in ieder geval groter om van een „tegengebaar" te kunnen spreken. President Johnson zou alleen maar behoeven te besluiten dat Hanoi voldoende goede wil heeft getoond, om de militaire activiteiten ten noorden van de gedemilitariseerde zone te staken Een verdere aanwijzing van een mil der oorlogsklimaat is dat de verliescij fers aan zowel Noord Vietnamese zijde als die van de Amerikanen de afgelopen twee weken belangrijk zijn teruggelo pen. Tegelijkertijd wordt vanuit Ame rikaanse zijde uit Parijs gemeld dat de besprekingen met de Noordvietnamese gedelegeerden zich van het dialectische stadium waar beide partijen hun prin cipiële standpunten presenteren, naar een dialoog bewegen. Minister van Defensie Clifford Met deze ontwikkelingen op de ach tergrond is het bezoek van minister van Defensie Clark Clifford aan Zuid-Viet nam eerder een stap in de richting van een vermindering van de oorlog, dan een pas in de richting van een toespit sing ervan En dit is tegelijkertijd Clif fords dilemma. Terwijl hij bij de Zuidvietnamese re gering van president Thieu de indruk moet vermijden dat Washington een de-esoalatie van de oorlog voorbereidt, mag Hanoi niet concluderen dat de V.S. te kwader trouw aan de besprekingen in Parijs deelnemen. Minister Clifford heeft in zijn persconferentie na aan komst in Saigon dit belangenconflict voorlopig opgevangen door te accentu eren dat er de V.S. veel aan is gelegen om het Zuidvietnamese leger sterker en zelfstandiger te maken. Clark Cliffords besprekingen met de Zuidvietnamese regeringsleiders zullen ook de ontmoeting met president John- sen in Honoloeloe aan het eind van deze maand ter spreke brengen. Het wordt in Washington onwaarschijnlijk geacht dat deze conferentie op presi dentieel niveau over iets anders zou gaan dam een verzekering van presi dent Johnson dat Zuid-Vietnam niet in de steek gelaten zal worden door Wash ington. Daarna zullen zowel de Zuid- als de Noordvietnamese regeringsleiders moe ten afwachten wat de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen aanstaande novem ber zullen opleveren. Luitenant-generaal Prchlïk, hoofd van het departement voor het leger en de veiligheid van het centrale comité van de communistische, partij (in wit overhemd) heeft in Praag een persconferentie gegeven. Hij sprak daar over een reorgani satie van de Tsjechische strijdkrach ten en over Tsjeehosltrümkije's aan deel in het Warschau-Pact. GENÉVE. (Reuter) President John son heeft gisteren in een boodschap aan de ontwapeningsconferentie in Genève het niet-verspreidingsverdrag „een triomf van het gezonde verstand in internatio nale zaken" genoemd. De maatregelen die de conferentie naar zijn oordeel ook zou kunnen bespreken, waren het vrijhouden van de zeebodem van kernwapens, het delen van de vruch ten van vreedzame kernexplosies en het stopzetten van regionale niet-nucleaire bewapeningswedlopen. VN-secretaris-generaal Oe Thant drong in een boodschap aan op „het openen van een nieuw en vruchtbaar hoofdstuk in de ontwapeningsonderhandelingen". De Sovjet-Unie heeft zich bij de her vatting van het ontwapeningsoverleg in Genève uitgesproken voor een internatio nale conferentie ter ondertekening van een verdrag dat het gebruik van kern wapens verbiedt. „Hiervoor is geen in spectie nodig. Het vereist alleen de goede wil en de beslissing van regeringen en parlementen", aldus de Russische gedele geerde Rosjtsjin. De V.S. hebben steeds op inspècties ter plaatse aangedrongen, terwijl de Sovjet- Unie de nationale controlemiddelen vol doende acht. Een Russische zegsman ver klaarde gisteren dat Moskou nog steeds in beginsel tegen inspecties gekant is. 1 Treinongeluk. Bij een treinongeluk op het centraal station van de Japanse hoofdstad Tokio zijn zeker 130 mensen gewond. Klacht. Het Russische blad „Pravda" heeft erover geklaagd dat een Russi sche kruiser, die deelnam aan de ma noeuvres van het Warschaupact, op korte afstand werd gevolgd door een Deense' torpedoboot en dat een groep Russische schepen gevolgd werd door een vliegtuig van de Westduitse marine. Wapen. Een driejarig Amerikaans jonge tje heeft zich in de auto van zijn ouders doodgeschoten, nadat hij de re volver uit het tasje van zijn moeder had gehaald. Zijn moeder was bezig een wiel te verwisselen, omdat zij een lekke band had. Critiek. Generaal Nasution, voorzitter van het Indonesische Volkscongres, heeft critiek geoefend op de anti-demo cratische instelling onder de strijd krachten. Hittegolf. In New York was het gisteren snikheet. De temperatuur was opgelo pen tot 35 graden Celsius.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3