Grote tentoonstelling van het surrealisme in Knokke Ook waarschijnlijkheid is maar zelden een litteraire deugd Het Casino herbergt meer dan het Songfestival Dr. Visser 't Hooft onderscheiden „Huis vol heksen" Nederland in Knokke RTV-nieuwtjes Televisie-vanavond Radio-donderdag TV woensdag TV donderdag WOENSDAG 17 JULI 1968 Beknopt TIJDELIJK VOOR U itzonderingen afcXSSE TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR Bert Japin m TIJDELIJK VOOR <1 (Van onze correspondent) KNOKKE. „Schatten van het surrea lisme" is de naam van een tentoonstelling, die Patrick Waldberg, de grote kenner van het surrealisme en de geschiedschrij ver ervan, voor het gemeentelijke casino van Knokke heeft samengesteld. In een boeiende inleiding tot de catalogus (waar in alle tentoongestelde werken zijn afge beeld) heeft bij van dat begrip „schatten" een aardige omschrijving gegeven. Hij herinnert er aan, dat het surrealisme heeft gezocht in de diepten van de geest. Hjj spreekt zelfs van „de eerste systema tische poging tot een radicale speleologie van de menselijke ziel". Dat dekt aardig de opmerking van een Nederlandse criti cus ik meen dat het Jos de Gruyter is geweest die eens, meer of minder badinerend, heeft gezegd dat de bena ming sur-realisme beter door sous-reaiis- me kon worden vervangen. WALDBERG legt er in zijn inleiding nog de nadruk op, dat hij best heeft begrepen dat de onderhavige expositie niet „histo risch en uitputtend" kon zijn: „honderd vijftig kunstenaars van alle landen hebben aan de beweging van het surrealisme deelgenomen. Iedereen had vertegenwoor digd kunnen zijn, maar dan hadden we van de vertegenwoordiging van degenen, die eens het initiatief namen, slechts het ske let kunnen tonen. De schatten, die de sur realistische kunstenaars aan het licht heb ben gebracht, zijn vóór alles schatten van de ziel". En hij voegt er aan toe, dat wanneer er lering kan worden getrokken uit de beschouwing van hun werk, men kan zeggen: alles is al gezegd, maar het is nooit te laat, zolang er nog stervelin gen zijn die kunnen dromen. VANDAAR dan, dat de tentoonstelling nog geen honderdvijftig werken telt van ongeveer veertig kunstenaars. Het is be knopt maar door de grote afwisseling en verscheidenheid en ook door de zeer hoge kwaliteit van verscheidene schilderijen volkomen genoeg. Eindelijk, denkt de be zoeker, eens niet zo'n monster-expositie, waar omwille van de volledigheid hij ge noodzaakt is honderden nummers te be kijken. Uit de afgelopen halve eeuw zijn werken bijeengebracht. Het oudste is „de wande ling van de filosoof" van Giorgio de Chi- rico uit 1914, de meest recente doeken zijn uit de laatste jaren. Het blijkt duide lijk, dat sommige schilders met hoofd en schouders boven anderen uitsteken. Hans Arp bijvoorbeeld, Magritte, Victor Brauner, Paul Delvaux, Max Ernst (niet altijd), De Chirico (vooral met zijn zo juist genoemde schilderij), Yves Tanguy, Wilfredo Lam, Oscar Dominguez, om er maar enigen te noemen. Hun werken „dateren" (nog?) niet, zo blijkt nu, en men komt dan tot de conclusie, dat ze vooral boeien als schilderij of object. BIJ anderen is het de voorstelling (zo als bij de geniale eroticus Clovis Trouille of bij de litteraire „surrealiste voor de Max Ernst: deur van het huis van Paul Eluard in Eaubonne (1923). betere standen", Dorothea Tanning), die te overdenken, te bespiegelen en dies meer geeft. Maar bij de werkelijk groten, Miró, Picasso en Victor Brauner aan het hoofd, is het de zuivere schoonheid van kleur en compositie, die de beschouwer verrukt. Datzelfde geldt ook voor hen, die men de kleine meesters zou kunnen noe men. Een man als Maurice Henry bij voorbeeld. Hij is tegenwoordig het meest bekend van zijn zogeheten humoristische tekenin gen in bladen als „Le Figaro littéraire", die altijd van een vreemde, bizarre, (ja natuurlijk:) surrealistische humor zijn. Op deze tentoonstelling kan men zien, dat hij, lang voor degenen die men thans als de grote meesters van het inpakken be schouwt, ook zo'n inpaksel heeft gemaakt. Uit 1936 dateert zijn „Huldebetoon aan Paganini", een klein dansmeestersviooltje in een zwachtel: Het laat heel veel werk van figuren als Christo ver achter zich. Alleen al ons zo iets te tonen is een van de belangrijkste kanten van „Schatten van het surrealisme". MEN kan nog veel meer zien. Dat Leo- nor Fini zwak blijkt, zowel in werk uit 1939 als in dat van dit voorjaar. Dat Oscar Dominguez een talent is, dat trouw blijft aan zichzelf. Dat het werk van Dali technisch slecht tegen de tand des tijds bestand zal zijn. Dat E. L. T. Mesens, die in zijn vaderland België nogal eens wordt overschat, in zijn goede collages een belangrijke figuur is. Dat Robert Des- nos, die een gevoelige dichter was, geen schilder is geweest. Dat Bellmer tekent als een kunstenaar uit de Duitse renais sance. En ga zo maar door. „Schatten van het surrealisme" omvat niet alléén schatten, maar er z ij n erbij en dat maakt het belang ervan uit. UPPSALA (DPA) Dr. Willem A. Vis ser 't Hooft, de voormalige secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, is in Uppsala wegen zijn verdiensten voor de oecumenische beweging benoemd tot ere-president van de oecumenische raad. Het voorstel daartoe werd in de vol tallige vergadering spontaan aangenomen. De afgevaardigden verhieven zich van hun zetels en eerden de Nederlandse god geleerde met hartelijk applaus. ADVERTENTIE V. (Van onze filmcriticus) AMSTERDAM.De films die deze week op de televisie vertoond wor den, zijn wel tegelijk bestemd als „hidden persuaders" voor de kleuren- tv. Na „Les girls" op maandagavond, waarbij de kleur een sfeerbepalende rol speelt, wint ook de film van van avond aan kijkgenot en spanning als men het verzorgde kleurencamera- werk van James Wong Howe mee kan betrekken in zijn beschouwing. De film „Bell, book and candle", hier „Een huis vol heksen" geheten, speelt zich namelijk in de wereld van heksen en toverdranken af en de kleur is in die wereld van beslissende bete kenis. Maar goed, ook de zwartwit- kijkers kunnen vanavond griezelen bij het verhaal (ontleend aan een toneel stuk van John van Druten) van een schuchtere uitgever (James Stewart) die verzeild raakt in een familie van potentiële heksen. De wat al te nuch tere en fantasieloze James Stewart wordt verliefd op het jongste lid van de familie, de door Kim Novak ge speelde lieftallige Gillian Holroyd, die met haar broer (Jack Lemmon) een in Afrikaanse kunst gespecialiseerde kunsthandel drijft, maar in haar vrije tijd met haar tante en andere oude dames de hekserij beoefent. Het wordt van beide kanten liefde op het eerste gezicht, wat vooral voor Gillian een probleem oplevert, want heksen zijn immuun voor de liefde, waaruit dan al blijkt dat het meisje (als heks) lich telijk gedegenereerd is. Regisseur Richard Quine heeft deze moderne komedie met middeleeuwse achtergronden vaardig in beeld ge bracht en de elementen humor, span ning en liefde bekwaam tot een tover drank gemengd, aan welks invloed de meeste toeschouwers, ook al zien ze de kleur van de drank niet, zich niet zullen kunnen onttrekken. Charles Boost IN „The Eight of Swords" laat John Dickson Carr een van zijn personen, een detectiveschrijver, zeggen: „In tegenstel ling tot het lezerspubliek wordt van critici verwacht dat ze gesteld zijn op een waar schijnlijk verhaal. Lang geleden heb ik de manier ontdekt om een waarschijnlijk verhaal te schrijven. Je moet hebben: geen actie, vrijwel geen sfeer (dat is heel belangrijk!), zo weinig mogelijk interes sante karakters, absoluut geen uitweidin gen en vooral geen deductie. Neem die regels in acht; dan mag je de waarschijn lijkheid zoveel geweld aandoen als je maar wilt, en de critici zullen het inge nieus noemen". HET IS een retept, dat afgezien van het element sfeer vrijwel in zijn geheel van toepassing is op veel van de tegen woordig bij critici én publiek vaak zo geliefde, zogenaamde politieverhalen: ze hebben de faam waarheidsgetrouwer en dus waarschijnlijker te zijn dan de oude deductieverhalen waarin een privé-detec- tive optreedt, maar helaas blijkt de reële atmosfeer van een politiebureau in veel gevallen een slechte voedingsbodem voor zulke zaken als interessante karakters, boeiende en deductie en voldoende actie, waarvan het klassieke speurdersverhaal, al draagt het dan het mode-etiket „politie roman", het toch voornamelijk moet heb ben. ER zijn natuurlijk gunstige uitzonde ringen. Simenon is er een, maar hij is dan ook een schrijver van bijzonder formaat en houdt bovendien zijn Maigret niet star gevangen binnen de vier wanden van het politiebureau. Ook J. J. Marric, de geeste lijke vader van Scotland-Yardspeurder Gideon, behoort tot die witte raven. Zijn Gideon is een volmaakt echte politie- speurder in een volmaakt echt politie- decor, die echter genoeg soepelheid bezit om buiten de lijnen van het alledaagse politiële routinewerk naar buiten (e tre den op een manier die de levendigheid van zijn verhalen garandeert, zonder dat ze ook maar iets aan levensechtheid ver liezen. Een goed voorbeeld ervan is weer „Gideons staff" (als Gideon slaat raak vertaald voor de Witte-Raven Detective reeks), waarin zoals we van Marric gewend zijn zijn speurder diverse za ken gelijktijdig te behandelen krijgt, wat uiteindelijk een van de meest reële aspec ten van het politiewerk is. En dat alles binnen een typisch ambtelijk kader: de regering drukt de begroting voor Scotland Yard en bij alle problemen waarmee Commander George Gideon geconfron teerd wordt, voegt zich nog zijn zorg om ADVERTENTIE ADVERTENTIE John Dickson Carr: Het geheim van de acht zwaarden. Uit.: Het Spectrum (Prismareeks) John Harvester: Schimmenkaravaan Uitg. Bruna (Reeks Zwarte Beertjes) J. J. Marric: Gideon slaat raak Ben Healy: Wedloop met de tijger William Haggard: Doden vliegen niet Gavin Black: Wil je sterven, Johnny? Uitg. „West-Friesland" Witte-Raven detectiveserie) bij die stand van zaken de misdaad effi ciënt het hoofd te bieden. Wie zich totaal niets gelegen laat lig gen aan het recept van de detectiveschrij ver uit The Eight of Swords is John Dickson Carr zelf in datzelfde boek (on der de titel Het geheim van de acht zwaarden verschenen in de reeks Prisma- Detectives). Niettemin moet de criticus het wel ingenieus noemen en het publiek zal daarbij zeker niet achter kunnen blij ven. ZOALS men van John Dickson Carr mag verwachten: een gedegen deductie- verhaal, en wel een gesloten-kamermyste rie, gesitueerd in de voor de Engelse thriller haast onmisbare atmosfeer van een landgoed. Vragen rijzen er te over. Waarom deed de moordenaar zich, in af wachting van zijn slachtoffer, te goed aan de maaltijd die voor het aanstaande lijk gereed stond? Wat deed de bisschop op het dak in zijn nachtgoed? Had de bis schop een boef tussen de geraniums ge zien, of zag hij alleen maar spoken? Het zijn de typische mysteries die tevoor schijn worden geroepen door de schrij vers uit een school, waarin men een Frankrijk, is zeer sterk van sfeertekening, intelligent van complottering en pittig ge schreven. Een goed deel uit de Witte-Ra ven detectiveserie van uitgeverij West- Friesland, evenals Doden vliegen niet (The hard sell) van William Haggard. EVENEENS een boek uit de typische Engelse school, maar minder detective dan spionagethriller in een moderne, maar toch niet al te harde trant. Diplo matieke problemen en een communisti sche geheime organisatie spelen er de obligate rollen in, maar de intrige is ori gineel van opzet en daarbij: geloofwaar dig en volkomen gespeend van alle agent- nummer-zoveel-nonsens, waarmee van daag de dag de markt wordt overstroomd. Wil je sterven, Johnny? (You want to die, Johnny?) van Gavin Black, eveneens boeiend raadsel nog wist te combineren met een mysterieuze sfeer en een flinke toets humor. John Dickson Carr is zo'n schrijver, in zijn beste boeken en dit dr. Fell-avontuur is zo'n best boek: briljant beredeneerd en verteld. Een bijzonder snelle thriller, met een interessante intrige, is Wedloop met de tij ger (Waiting for a tiger) van de Engelse auteur Ben Healy. Het speelt in Zuid een „Witte Raaf", is een avonturenthril- ler die zich afspeelt in een oliestaatje in het Verre Oosten, waar een Britse resi dent om politieke redenen buiten een privé-schandaal moet worden gehouden door de „held" van het verhaal, zijn vriend Harris, Een en ander stelt het tweetal voor nogal precaire en beklem mende situaties, die het boek een sterk spanningselement geven, dat nergens in goedkope avontuurlijkheid ontaard. Een sterk verteld verhaal, evenals De Schimmenkaravaan (Shadows in a hidden land) van John Harvester, een deel uit Bruna's reeks Zwarte Beertjes. Het speelt zich in een dergelijke sfeer af als het boek van Gavin Black: een Engelse geheim agent moet een tocht maken naar een af gelegen Chinees grensgebied, waar atoom- proeven worden genomen, en heeft daar bij opdracht twee Chinese geleerden India uit te smokkelen. Het wordt een tocht te paard door onherbergzaam land en dat geeft de schrijver niet alleen gelegenheid tot het creëren van de nodige angstaan jagende situaties, maar tevens tot een ra ke sfeerschildering, die zijn boek ook lees baar maakt als, zij het avontuurlijk, reis verhaal. Dat hij daarbij ook de karakters van zijn hoofdpersonen goed uit de verf laat komen, stempelt hem tot een van die schrijvers die van tijd tot tijd onweerleg baar bewijzen dat ook het avontuurlijke verhaal een vorm van ware vertelkunst kan zijn. Conny Stuart. (Nederland II, voor negen). kwart HILVERSUM. Vanavond de Ne derlandse ploeg in Knokke. Op het tweede net cabaret. De Tour-reportage, Barend de Beer, het journaal en de reclame gaan op het eerste net vooraf aan de Bosbriga- diers, de jeugdserie. In „Persoonlijk" vanavond de president van Tunesië Habib Bourguiba. Na het journaal en een filmpje van de Stichting Socutera over ooggym- nastiek de woensdagse hoofdfilm. Om tien uur is het tijd voor het tweede optreden van de Nederlandse ploeg in Knokke. Frankie, Sandra, Ben, Floor- tje en Sarah zullen het op moeten ne men tegen de Franse ploeg. Nu gaat het om de punten, die zullen moeten uitmaken welke ploegen in de finale komen. Op het tweede net een KRO-pro- gramma. Na Barend, het journaal en de reclame eerst een tekenfilmpje over Felix de Kat en vervolgens de finale van de speciaal voor de televisie ge speelde tenniswedstrijden. De Austra liër Tony Roche komt uit tegen de Joegoslaaf Pilic. Na het journaal van acht uur een half uur circus. Optre dende artiesten zijn Desphins, even wicht op het slappe koord, Oly en Pia, babyolifanten, Venei en Vicki, ko mische acrobaten, Sammy de aap als ober en de Rudis met een balans-act. Het volgende half uur is voor Wim lbo, die het cabaretprogramma van Rik Gyles presenteert: „Van toen tot nu". In deze derde aflevering voert Wim lbo gesprekken met Willy Lus- tenhouwer, mevrouw Wildemeersch, Jacques van Hombeek en Annie M. G. Schmidt. Andere medewerken zijn Conny Stuart met „Modern Wiege lied", Terry van Ginderen met „De Kust" en Sylvain Poons, die „Het „scheidingsfeest" ten gehore brengt. De Belgen Renaat Grassin en Charles Jansses spelen een fragment uit „Vuur, liefde en vitaminen". „Onze man in Washington" en de herhaling van de vijfde aflevering van „De eerste eeuwen van het christen dom" sluiten de woensdagavond af. Het New York Philharmonic Orches tra maakt in dit najaar een wereldtour nee, waarmee Leonard Bernstein zijn tienjarige directie wil afsluiten om zich meer op het componeren te gaan toe leggen. Het meer dan honderd man sterke orkest slaat ook Amsterdam niet over. Het optreden daar wordt op 20 september hoofdschotel van het klassieke Grand Gala du Disque. ADVERTENTIE HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm. muziek. 7.54 Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgen wijding. 9.00 Moderne muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Vakantieprogram ma voor de kinderen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.00- 11.02 Nws. 11.55 Beursberichten. 12.00 Semi-klassieke en moderne muziek. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.29 Lichte gramm. muziek. 13.00 Nws 13.11 Radiojournaal. 13.30 Muzikale tou- ristenroute. 14.40 De memoires van een Maastrichtenaar. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Schakeringen. 17.00 Klankbeeld over Delfzijl. 17.55 S.O.S.- berichten. 18.00 Nws. 18.16 Radiojour naal. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Jazz Spectrum. 19.30 Nws. 19.35 Upsala '69. 19.40 Avondgebed. 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Semi-klassieke muziek. 21.55 Moderne muziek. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Klassieke en moderne muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke en moderne muziek. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.50 Overwe ging. 8.00 Nws. 8.1 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. 10.00 Pedagogische le zing. 10.20 Muziek uit de Barok. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Meded. 12.00 Lichte gramm muziek. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Geva rieerd programma. 13.30 Licht orkest. 13.45 Amusementsmuziek. 14.30 Klas sieke liederen. 15.00 Studiodienst. 15.30 Een programma over hobby's en lief hebberijen. 15.50 Helpen in teamver band. 16.00 Nws. 16.02 Klassieke kamermuziek. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Waterweek 1968. 17.45 Lichte gramm. MUZIEK. 17.57 Het IBM- Schaaktoernooi te Amsterdam. 18.00 Koorzang en fanfare-orkest. 18.30 Nws. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Nabeschou wing Ronde van Frankrijk. 19.10 Leger des Heilsmuziek. 19.30 Klassieke gramm. muziek. 20.00 Lezing. 20.15 Licht gevarieerd programma. 21.55 18e Internationale Orgelconcours Haarlem. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Licht orkest. 23.00 Programma uit Finland. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. 11.00 Nws. 12.00 Nws. 12.03 De inwoners van Rumpt praten gewoon tussen de platen door. 13.00 Nws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 Knalmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Pop muziek. 15.00 Nws. 15.03 Licht muziek programma. 16.00 Nws. 16.03 Tiener show. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.07 Verzoekplatenprogramma. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Gramm. muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. Aansl.: amusementsprogramma met reportage wielrennen. 14.00, 15.00 en 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. Nederland I 17.00 KRO: Voor de kinderen. 18.30 NTS Tour de France. 18.50 Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19.06 NTS: De Bosbrigadiers. 19.31 Persoonlijk. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 NTS Stichting Socutera. 20.25 Bell book and candle (Een huig voi heksen), speelfilm. 22.00 Zangfestival te Knokke. 22.45 Journaal. Nederland II 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS Journaal. 19.03 KRO: De uitvinder. 19.10 Finale Televisie-tennis kampioenschappen. 20.00 NTS Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 KRO: Mensen tussen hemel en aarde. 20.45 Van toen tot nu. 21.15 Onze man in Washington. 21.40 De eerste eeuwen van het Christendom. 22.10 NTS: Journaal. Nederland I 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS' Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19.06 AVRO: Tussen 7 en 8... 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 AVRO: AVRO's Televizder. 20.40 De Saint. 21.30 Finale Zangfestival te Knokke. 22.40 NTS: Journaal. Nederland II 18.30 18.50 18.56 19.00 19.03 19.25 20.00 20.16 20.20 20.45 21.15 22.00 22.30 NTS' Tour de France. Barend de Beer. STER: Reclame. NTS: Journaal. Van gewest tot gewest. Filmreportage over lawaai en stilte in de vakantie. Journaal. STER: Reclame. NCRV: De Kaketoe, komische eenakter. Amerikaanse All Student Band Gezond Gezin: De Platenspeler CVK/IKOR/RKK: Kenmerk, de Wereldraad van Kerken in Uppsala. NTS: Journaal.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9