VAN DAG TOT DAG Johnson morgen voor overleg met Thieu naar Honoloeloe Hanoi laat 3 piloten van de VS wellicht morgen vrij „Dit is niet uw eigen zaak" Warschau-brief aan T sjecho-Slowakije Minister Clark is tegen doodstraf Na drie maanden al zwemles achtergrond mam commentaar op actuele zaken Weer geruchten over Vietcong-offensief Rhodesië „moet wel republiek worden" Gekaapt vliegtuig terug in de VS „Anderhalf jaar nodig voor herstel" In New York elf doden bij brand 3 telegrammen DONDERDAG 18 JULI 1968 Anjers zijn er nu volop. Profiteer ervan. Vooral nn de prijs zo meevalt. Neem die fijne kleuren mee naar huis. En verras er uw kennissen mee. Anjers brengen sfeer I Explosie in Italië Wie op reis gaaf, neemt Norit mee Zonder 65 passagiers Franse premier Couve: Politiek asiel voor 12 Amerikanen in Zweden Vreemd W achten Onaanvaardbaar I Het nationaal-communisme beleeft in deze dagen een historische confrontatie met de werkelijkheid. Het nationaal- communisme bestaat nog niet zo lang het bestond nog niet toen Stalin dictator van de Sovjet-Unie en prediker van ae wereldrevolutie was, kennelijk bezield door hetzelfde ideaal dat Hitler in „Mem Kampf" zo uitvoerig etaleerde: „be vrijding van alle volken uit de slavernij van het imperialistisch kapitalisme en stichting van een ideologisch wereldrijk waarin elk individu zijn bestaan en zijn arbeid zou offeren aan de Staat, in ruil voor veiligheid en brood". De communistische wereldrevolutie is van de baan, voor zover dat in het Krem lin kan worden uitgemaakt. Het commu nisme is genationaliseerd en ontdaan van zijn ideologische kruistochtmentaliteit ten opzichte van andere landen. Het is een systeem van maatschappelijke opbouw en ordening naast andere systemen. Nikita Kroesjtsjev heeft de Sovjetrussische poli tiek wat internationale beleefdheid en be schaving bijgebracht, met tegelijkertijd een zekere mate van tolerantie van het partij-apparaat tegenover de binnenland se „nieuwvormingen". De banden met veroverde, bezette of be- invloede landen in Oost-Europa werden echter ook door Kroesjtsjev nauwelijks losser gemaakt, al bezegelde hij de ver wijdering tussen Moskou en Tito door per soonlijk naar Belgrado te gaan en de Joegoslavische rebel de vriendschapshand te bieden. Toch kan men aannemen dat Kroesjtsjev, die niet aarzelde zijn handen te besmeuren met Hongaars bloed toen Boedapest in opstand kwam, zich reali seerde dat een nieuwe vorm van samen werking de plaats in zou moeten nemen van de machtsstructuur, die Oost-Europa onder Russische leiding bijeenhield. Zijn pogingen om een hecht economisch bloc te vormen zonder militaire dwang werden doorkruist door zijn val, die een direct gevolg was van zeer slechte economische en vooral agrarische uitkomsten in de overgangsfase. Zijn opvolgers hebben het beleid van Kroesjtsjev ten opzichte van de „satel lieten" overgenomen en de ontwikkeling van het communisme tot een strikt natio nale systematiek voortgezet, maar zij zijn wel angstvallig blijven toezien dat ner gens in Oost-Europa anti-communistische omwentelingen zouden plaatsgrijpen. De landen die zich van de Sovjetrussische heerschappij bevrijdden, zijn communis tisch gebleven. Een dergelijk eenheids patroon in geheel Oost-Europa kan echter onmogelijk te eeuwigen dage gehandhaafd blijven, als er niet een stevige militaire stok achter de deur staat. De manier waarop thans Moskou probeert er de wind onder te houden, is niet meer de methode van de „wereldrevolutie", maar eenvoudig de intimidatie van een machtig land tegenover een minder machtig land. De communistische partijen vormen geen politieke eenheid meer, doch beperken zich tot nationale grenzen. De druk van Moskou uit gaat niet meer via de kanalen van de ideologie, maar volgens de eeuwenoude methode van het wapenge kletter. Moskou heeft tegenover Tsjecho- Slowakije onverbloemd de rol gespeeld van de machtige, grote natie die zich be moeit met de zuiver binnenlandse aan gelegenheden van een kleinere. Niet het communisme, maar de wet van de sterk ste beheerst de eenheid van Oost-Europa nu, de wet van de jungle die sinds mensenheugenis de betrekkingen tussen de naties heeft geregeld. Er is niets ge wonnen op het gebied van de vreedzame samenwerking der landen op vrijwillige basis van gezamenlijk belang, zoals die bijvoorbeeld in West-Europa voorlopig en met kleine schokjes tot enige wasdom is gekomen. De Sovjet-Unie is niet de enige grote mogendheid op de wereld, die met mili taire overmacht politieke gebondenheid afdwingt. Maar het is een methode die de Sovjet-Unie altijd uit ideologische over wegingen met de mond heeft veroordeeld. Niet voor niets betogen communistische leiders uit kleine Oosteuropese landen dat deze houding van Moskou het commu nisme een bijzonder slechte naam geeft. Er is echter nog niets gebeurd dat op ge weld lijkt. Als Tsjecho-Slowakije het pleit wint en ongestoord verder kan werken aan zijn nationale structuur, zal dat van onberekenbaar belang zijn voor de na tionalistische wederopstanding en de ver vorming van communistische systemen ADVERTENTIE 818 naar nationale behoefte en inzicht in na genoeg alle communistisch geregeerde landen. Nagenoeg alle -want de bezette ex- bondgenoten van Duitsland zoals Hon garije en de oostzone zullen nog jaren moeten wachten voor zij zich wat vrijer zullen kunnen bewegen. Als daar „rebel lie" optreedt, komt de defensieve intuïtie van Moskou onmiddellijk in werking en zorgt de herinnering aan de tweede wereldoorlog ervoor dat er zonder par don militair zal worden ingegrepen. De zoveelste staatsgreep heeft Irak, grensland tussen het Nabije en hei Midden-Oosten, weer een nieuwe regering bezorgd. Grote koppen in de wereldpers spreken van een „linkse greep naar de macht" maar evenzeer van een „rechtse coup". Daaruit blijkt dat men geen flauw idee heeft van de bedoelingen der nieuwe machthebbers, en tevens dat het onmoge lijk is de stromingen in dit land in te passen in traditionele Westerse denkpa tronen. Irak kent geen democratie, het kent nauwelijks enig uitgesproken poli tiek leven behalve ergens aan de top, waar militairen en partijleiders om beur ten de hoge tonen zingen. Het militaire apparaat van Irak is de hoogste gezags drager. Wie het leger achter zich heeft, kan zich „regering" noemen. De wisseling van hoge militairen en hoge gezagsdra gers kan slechts plaats hebben met geweld en bij wijze van nachtelijke verrassing. De nieuwe regering van Irak is niet links, noch rechts. Zij is, evenals haar voorgangsters, een kliek van samen zweerders die bereid is voorlopig samen de macht te delen, tot er weer een splijt zwam in het troepje optreedt. Een grotere dosis nationalisme lijkt voorshands in de nieuwe regering aanwezig, waardoor buitenlandse oliebelangen in het land ge vaar lopen. Ook de anti-Israel-gezindheid lijkt sterker dan voorheen. Het volk van Irak heeft deze keer geen bloed geofferd. Het wordt beurtelings door de hond en door de kat gebeten, maar het wacht nog altijd tevergeefs op een gezag dat zich eens aan een drastische sociale verbetering van de levensomstandigheden zet. SORA, (A.P.). Bij een ontploffing in een vuurwerkfabriek in Sora nabij Rome zijn drie mensen omgekomen en een aantal anderen ernstig gewond. Het gebouw werd volledig verwoest. ADVERTENTIE Waarom? Omdat verandering van voedsel of water dikwijls maag- en darmstoornissen veroorzaakt. Norit helpt dan snel en afdoend. Norit is natuurlijk overal verkrijgbaar maar U vindt (bijvoor beeld in het bui tenland) mis schien niet direct de goede zaak! Daarom altijd Norit mee op reis! Vraag Norit aan Uw eigen apothe ker of drogist. AUSTIN (Reuter, AFP en AP) President Johnson en president Ngoe- jen Van Thieu van Zuid-Vietnam zul len morgen en overmorgen overleg plegen in Honoloeloe. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, George Christian, gisteren bekendge maakt. President Johnson vertrekt morgen naar Hawaï. Aan het overleg op Honoloeloe zullen deelnemen minister van Defensie Clark Clifford, de voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Wheeler, minis ter van Buitenlandse zaken Dean Rusk, de ambassadeur in Saigon. Ellsworth Bunker, de adviseur van het Witte Huis voor Bui tenlandse Zaken, Walt Rostow en onder minister van Buitenlandse Zaken William Bundy. Noord-Vietnam heeft de Verenigde Sta ten bij het overleg in Parijs de namen ge geven van de drie Amerikaanse piloten die wellicht morgen zullen worden vrijgelaten Het besluit dat de drie mannen vrij zul len komen was twee weken geleden al be kend gemaakt. De Amerikaanse delega tie heeft de namen van de piloten bekend gemaakt. Het zijn de 43-jarige majoor Ja mes Frederick Low, de 32-jarige majoor Fred Neale Thompson en de 37-jarige kaptein Joe Victor Carpenter. De V.S. en Noord-Vietnam zijn op de dertiende zitting van de onderhandelingen in Parijs niet verder gekomen dan het uitwisselen van beschuldigingen. De Amerikaanse delegatie leider Averell Harriman betichtte Hanoi van verdraaiing van feiten en de geschiedenis en pogingen tot verwarring van de openbare mening om steun te winnen voor zijn standpunt. „Het doel van de besprekingen in Pa rijs is, de Verenigde Staten eventueel de gelegenheid te geven de nederlaag te aan vaarden en zich op eervolle manier terug te trekken", staat in een rondschrijven dat de Vietcong op 5 juni heeft verzonden en dat nu pas door de Amerikanen in Saigon is gepubliceerd. In de brief staat dat de besprekingen in Parijs slechts een onder deel vormen van een wereldomvattend di plomatiek offensief, „dat de Amerikaanse agressor moet isoleren". SALISBURY (Reuter) De aan de macht zijnde partij in Rhodesië, het Rho- desische Front, heeft in nieuwe grond wetsvoorstellen het plan geopperd in Rho desië de republiek uit te roepen. Volgens het front heeft het land geen andere keus, omdat de Britse regering „ons de koningin van Rhodesië onthoudt". De grondwetsvoorstellen zijn opgesteld door een gezamenlijke commissie, ge vormd uit het partijcomité en de regionale partijleiders. Zij zullen worden voorge legd aan een speciaal constitutioneel con gres van het Rhodesische Front, dat over ongeveer twee maanden zal worden ge houden. De gezamenlijke commissie stelt voor dat het „staatshoofd" dezelfde bevoegd heden krijgt als de koning, behalve dat alleen de regering ontbinding van het parlement kan adviseren. De Amerikaanse militaire leiders in Vietnam verwachten nog deze maand een derde offensief van de Noordvietnamese troepen in het land, zo heeft de Ameri kaanse minister van Defensie Clark Clif ford in Danang gezegd. Clifford heeft in Danang overleg ge pleegd met de Amerikaanse commandan ten in de noordelijke provincies. Zij had den hem erop gewezen dat de huidige luwte in de strijd in de noordelijke pro vincies slechts een stilte voor de storm is. Onderdelen van een nieuwe divisie van Noordvietnamese troepen hebben zich op gesteld ten zuiden van Saigon, zo werd vandaag van Amerikaanse zijde meege deeld. Men wist niet precies hoeveel eenheden het hier betrof. Maar de troepen zouden zich op 48 kilometer ten zuiden van de hoofdstad bevinden en ten westen ervan. MIAMI. (Reuter) Het vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij „National Airlines" dat gisteren door een passagier gedwongen werd naar Cuba te vliegen, is dezelfde dag nog in Miami terugge keerd met de zeven bemanningsleden maar zonder zijn vijfenzestig passagiers. Een Spaans-sprekende man, gewapend met een handgranaat en een pistool had de piloot van de bewuste DC-8 tussen Houston en New Orleans opdracht gege ven, koers te zetten naar Havanna. De piloot antwoordde hem dat het toestel niet genoeg brandstof had voor zo'n vlucht, waarop de man hem opdroeg in New Orleans nieuwe brandstof in te nemen. Toen het vliegtuig was geland werd het omsingeld door politie, maar de man met het pistool hield de inzittenden on der schot en de DC-8 vertrok na het tanken naar Havanna zonder dat men iets kon ondernemen. PARIJS (AFP en DPA). Anderhall jaar ongeveer denkt de Franse regering nodig te hebben voor het overwinnen van de economische moeilijkheden, die door de crisis van de afgelopen maanden zijn veroorzaakt. Er staat voor Frankrijk slechts één weg open: een politiek van dynamiek en expansie. Voorwaarde voor de expansie is dat het land „in de internationale concur rentie blijft, waaraan het volop binnen de EEG deelneemt". Vandaar dat de datum 1 juli voor het ingaan van de douane-unie is aangehouden, dat „met an- ere woorden, niets was gedaan dat de oude demonen van malthusianisme en protectionisme kon doen herleven". Dit verklaarde de nieuwe Franse pre mier, Maurice Couve de Murville, giste ren bij het voorlezen van de regeringsver klaring in de Nationale Vergadering, waarin de gaullisten bij de jongste ver kiezingen een forse meerderheid hebben gekregen. In de Belgische plaats Trivières leert men volgens het Amerikaanse pers bureau Associated Press met succes zeer jonge kinderen zwemmen. Er zijn kindertjes bij van drie maanden. Tot de kinderen negen maanden oud zijn kunnen ze alleen op de rug zwemmen. Ze leren zelf hoe ze hun ademhaling moeten regelen. Dat bij deze lessen nauwkeurig wordt op gelet zal niemand verwonderen. STOCKHOLM. (AP) Twaalf Ame rikanen en een Brit, die dienst deden in het Amerikaanse leger en waren uitge weken naar Zweden, hebben politiek asiel gekregen „uit humanitaire overwe gingen". Een woordvoerder van de Zweedse im migratiecommissie heeft gezegd dat 107 Amerikaanse deserteurs tot dusverre in Zweden zijn aangekomen en dat 81 van hen een verblijfsvergunning hebben ge kregen. NEW YORK (AFP) Negen kinderen en twee volwassenen zijn vanochtend om gekomen bij een brand in een woning in de New Yorkse wijk Queens. (Vervolg van pagina 1) BOEDAPEST. (DPA) Het Hongaar se persbureau MTI heeft de :-ihoud van de brief onthuld die de Oosteuropese communistische leiders tijdens hun over leg in Warschau aan de bewindhebbers in Praag hebben gezonden. In de brief drukken de leiders van de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland. Polen, Hon garije en Bulgarije hun „diepe bezorgd heid over de loop der gebeurtenissen" in Tsjechoslowakije uit. Letterlijk staat er: „De aanvallen van de reactie op uw partij en de grondsla gen van het sociaal stelsel in de socialis tische Tsjechoslowaakse Republiek drei gen, naar onze overtuiging, met steun van het imperialisme uw land van de banden van het socialisme te doen ver laten. Zij brengen dientengevolge ook de belangen van het gezamenlijke socialisti sche systeem in gevaar" (Van onze correspondent) WASHINGTON Alabama en Califomië, waar respectievelijk dr. Martin Luther King en senator Robert Kennedy werden vermoord, zijn twee van de 37 Amerikaanse staten waar de doodstraf niet is afgeschaft. Hoewel in deze staten jaarlijks tussen de 70 en 100 mensen ter dood wor den veroordeeld, worden hun vonnissen zelden onmiddellijk voltrokken. Verleden jaar vonden twee executies plaats (in Californië en Colorado), in 1966 maar één (in Oklahoma). Ter vergelijking diene het zwarte jaar 1935, toen niet minder dan 199 veroordeelden hun laatste gang maakten naar de galg, gaskamer, of het vuurpeloton. Verleden week heeft minister van Justitie Ramsay Clark voor een se naatscommissie gepleit voor de af schaffing van het federale gebruik van de doodstraf. Clark, die nu de functie bekleedt die eens door Robert Kennedy werd ingenomen, bracht zijn pleidooi uit ter ondersteuning van een door de democratische senator Philip Hart van Michigan ingediende wet. Federale toepassing van de doodstraf is op het ogenblik mogelijk bij een twaalftal misdaden. Eén van deze is het vermoorden van een president of een vice-president van de Verenigde Staten, een misdaad die tot kort na de dood van president John Kennedy niet onder de conventie van het federale gezag viel. In het archaïsche rechtssysteem van de Verenigde Staten bestaan federale, staats- en lokale wetten die soms naast elkaar werken, soms elkaar tegenspre ken, en soms lacunes open laten waar een federale wet bijvoorbeeld wèl. maar een wet van een van de staten niet in voorziet. Dit is mogelijk omdat het uitgangs punt is, vastgelegd in de grondwet dat iedere staat in principe autonoom is. In de praktijk betekent dit, dat iemand berecht wordt naar de wetten van de staat waarin hij zijn misdaad heeft ge pleegd. DEZE STELREGEL kan tot vreemde consequenties leiden. Wanneer Lee Harvey Oswald, bijvoorbeeld, president Kennedy niet in Texas maar in de staat New York had doodgeschoten, en hij daar terecht gestaan had, dan had de rechter ten hoogste levenslange ge vangenisstraf kunnen uitmeten, omdat de doodstraf in New York is afgeschaft. Maar wanneer Oswald in New York een politieagent in uniform had ver moord, dan had de doodstraf kunnen volgen omdat de wetten van de staat New York daarvoor een uitzondering maken (en voor een al tot levenslang veroordeelde die een cipier of een mede-gevangene doodt). Deze regel heeft dan nog als bijzonder aspect, dat een politieagent die in New York om welke reden dan ook schuldig wordt bevonden aan moord met voorbedach ten rade, maximaal levenslang kan krijgen. Terwijl iemand die ook met Amerikaanse minister van Justitie Ramsay Clark. voorbedachten rade een politieagent vermoordt daarvoor de doodstraf kan krijgen. Het principe van de staatsautonomie maakt het verder mogelijk dat wan neer de door senator Hart ingediende wet wordt aangenomen en daar is een redelijke kans op, de Verenigde Sta ten dan als land te boek staan waar de doodstraf federaal is afgeschaft. Maar de eerder genoemde 37 staten vallen buiten deze wet, zij zullen de dood straf kunnen blijven eisen en uit voeren. DE OMSTANDIGHEID dat steeds minder doodvonissen worden voltrok ken kan nauwelijks een „verbetering" in menselijk opzicht worden geacht. Want in de Verenigde Staten wachten 435 terdoodveroordeelden in speciale dodencellen op het ogenblik waarvan zij niet weten wanneer het komt, en of het zal komen. Sommige hunner wachten al tien jaren. Voor de meesten zijn er gemiddeld tweeëneenhalf jaar verstreken sinds zij de doodstraf tegen zich hoorden eisen. De doodstraf betreft volgens de ge gevens voornamelijk de minder be deelden, gebrekkig ontwikkelden, zij die van jongsaf aan geen of weinig kan sen hebben gehad en voor wie de mis daad vaak een enige uitweg was. Meer dan de helft van hen die nu op hun executie wachten, ruim 200, zijn negers. (Terwijl negers tien percent van de bevolking in de Verenigde Staten uit maken). Sinds 1930 zijn 2.066 van de in totaal 3.817 geëxecuteerden negers geweest. Een publiek opinie-onderzoek heeft uitgewezen dat 47 percent van de Amerikaanse bevolking vóór de af schaffing van de doodstraf is. 42 per cent is er tegen. Tot deze laatste cate gorie behoort Ronald Reagan, de gou verneur van Californië, waar Sirhan Bishara Sirhan, straks terecht zal staan voor moord op senator Robert Ken nedy. Minister van Justitie, Ramsav Clark, betoogde in zijn pleidooi dat het ter dood brengen door de federale regering van wie dan ook, al is het de moorde naar van een president „ons er voor namelijk aan herinnert hoe dicht wij nog bij de jungle staan". „Afschaffing van de doodstraf", zei hij, „zou een grote stap vooruit zijn op de weg uit de barbaarsheid". Vervolgens verzekeren de broederpar tijen dat zij niet van plan zijn en dit ook nooit geweest zijn zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjechoslowakije en de Tsjechische C.P. en het beginsel van onafhankelijkheid en gelijkheid van de communistische par tijen en communistische landen eerbie digen. „Wij kunnen echter niet toestaan dat vreemde machten uw land van het socialistische pad afbrengen en aan het gevaar blootstellen, van de socialistische gemeenschap weggevoerd te worden. Dit is niet uw eigen zaak, dit is de zaak van elke communistische en arbeiderspartij en van alle staten die door samenwerkings- banden verbonden zijn". De leiders van de vijf landen wijzen vervolgens op het belang van het Pact van Warschau voor de verzekering van „de onafhankelijkheid, de vrede en de veiligheid in Europa" en waarschuwen dat zij „nooit zullen toestaan dat de his torische verworvenheden van het socia lisme, de onafhankelijkheid en de vrij heid van onze volken in gevaar worden gebracht. Wij zullen nooit toestaan dat het imperialisme ongeacht op vreed zame wijze of niet van binnen- of van buitenuit een breuk in het socialistisch stelsel veroorzaakt en de machtsverhou dingen in Europa in zijn voordeel ver andert". De leiders van de vijf landen betogen dat zij de ontwikkelingen in Tsjechoslo wakije aanvankelijk met begrip gevolgd hebben, maar bezorgd werden toen de zaken daar een andere loop namen en reactionaire machten zich tegen de partij en haar kader teweerstelden. In dit verband werd het manifest van de „tweeduizend woorden" in het bijzon der op de korrel genomen. Volgens de opstellers van de brief heeft het manifest veel verdedigers in de partijleiding en onder het kader gevonden. Door het op treden van „anti-socialistische en revisio- nisetische krachten ontstond een toestand „die voor een socialistisch land volledig onaanvaardbaar is". J Vertrouwen. De christen-democratische Italiaanse minderheidsregering van premier Giovanni Leonne heeft het ver trouwen van de Italiaanse Senaat ge kregen. Godslastering. Een 20-jarige man is gis teren in Westminster in de Amerikaan se staat Maryland veroordeeld tot der tig dagen gevangenisstraf wegens gods- lstering. Senaatsverkiezingen. Het Franse kabinet heeft besloten de senaatsverkiezingen op 22 september te laten houden. Het gaat om de verkiezing van 111 senato ren of éénderde deel van de Senaat. Hervorming. De Franse Nationale Verga dering zal eind september, nog voor het begin van het nieuwe collegejaar, bijeenkomen voor een debat over de hervorming van het onderwijs. Arrestatie. Indonesische veiligheidstroe pen hebben op Oost-Java de belang rijkste leider van het communistische verzet, Moenir, aangehouden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3