Grondzee bracht geredden en hun redders om het leven Viskotter uit Termunten nam te grote risico's VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Oude Zaanse molen gaat verhuizen Bedrijfschap bollenhandel telt zijn laatste dagen Woningbouw in Santpoort sPei i Gevonden voorzverpen Toestand van vier gewonden is nog ernstig Ontmoeting tussen twee kuststations Groene wimpel voor IJmuider Zeekadetten Opheffings procedure is moeilijk IN DE VISHAL Jeugd danst in Velsen-Noord Noordzeezand naar Amsterdam Tentoonstelling Truus Menger geprolongeerd T^C DONDERDAG 18 JULI 1968 5 Moedige Duitsers „Agua Clara' Velsen-IJ muiden Velsen-Noord W aarschuwing Uniek transport mMMSIM - mmrnm Hl "1 $i jt \g® ln september Speciale bakkenzuiger volgende week gereed IJMUIDEN De Raad voor de Scheep vaart heeft uitspraak gedaan inzake de ramp van het Nederlandse vissersvaar tuig „Burgemeester van Kampen" TM 1. Deze viskotter is vorig jaar, op 23 februa ri 8 mijl ten noorden van Helgoland in de Duitse Bocht tijdens noodweer lek geraakt en gezonken. De bemanning van de kotter uit Termunten werd door de te hulp gesnelde Duitse reddingboot „Adolph Bermpohl" gered. Maar later zijn de op varenden vaan beide schepen overboord geslagen en allen om het leven gekomen. De raad heeft dus geen ooggetuigen kunnen horen die de ramp hebben mee gemaakt. Uit het onderzoek is gebleken, dat de avond tevoren de TM1 met nog vijf ande re Nederlandse viskotters in de haven van Helgoland lag. De weersverwachtin gen waren minder goed. De TM en vier Harlingers vertrokken om tien uur 's avonds naar de visgronden in de nabij heid van Amrumbank. Het weer werd ge leidelijk slechter. Alleen de TM 1 bleef doorvissen. Tot hoe laat is niet bekend. Wel heeft de schipper van de HA 36 over de radio van de TM 1 vernomen, dat de laatste van plan was naar Helgoland te gaan. Om halfvier in de middag van de 23ste werd May-Day van de TM 1 opge vangen. De reddingsboot „Adolph Berm pohl" vernam van de schipper van de TM 1, dat hij water in de stuurhut kreeg doordat een ruit was ingeslagen. Een half uur later meldde het vissersvaartuig in nood dat de stuurboordzijde van de stuur hut was ingeslagen en dat zijn schip vol liep met binnenkomend water. De Har lingers hebben het noodverkeer gevolgd en zij hoorden de schipper van de TM 1 zeggen dat er geen redden meer aan was en dat zijn mannen en hijzelf van boord wilden. De schipper van de TM 1 was opmerkelijk rustig. Dank zij het doortastend zeemanschap van de schipper en de andere beman ningsleden van de Duitse reddingboot: werden alle opvarenden van de Neder landse kotter met de bijboot „Vegesack" van boord gehaald, waarna men afzonder lijk de „Adolph Bermpohl" voorop en de „Vegesack" daarachter naar Hel goland voer. Aangenomen moet worden, dat op een gegeven moment de „Adolph Bermpohl" de inzittenden van de „Vegesack" bij SCHIEDAM. De toestand van vier van de zeven gewonden van de ,.Agua Clara" is nog zorgwekkend. Het onder zoek op de tanker door inspecteurs van de arbeidsinspectie en deskundigen van de centrale dienst is thans afgerond. Het schip, waarop vorige week vrijdag een explosie plaatsvond, is vrij gegeven om het voor zover mogelijk verder schoon te maken. De stoffelijke resten van de vier slacht offers die nog niet zijn gevonden bevin den zich waarschijnlijk nog in vernielde tanks. Gisteren werd het lijk geborgen van de 21-jarige E. Pitto uif Den Haag. Het kan nog wel verscheidene weken duren voor het schip naar een dok kan worden vervoerd voor reparatie. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Personeel van het Duit se kuststation Norddeich-Radio in Norden heeft het initiatief genomen voor een sportieve ontmoeting met hun collega's van Scheveningen-Radio in IJmuiden. Beide kuststations werken veel met el kaar samen bij noodverkeer en die prach tige samenwerking heeft er reeds dik wijls toe bijgedragen dat in doodsnood verkerende mensen op zee konden wor den gered. Het personeel aan beide kanten kent elkaar niet persoonlijk. Daarom is het voorstel van de Duitsers om een voetbal wedstrijd in Nederland te komen spelen door hun collega's op het IJmuidense Tweede Sluiseiland enthousiast ontvan gen. De mannen van Norddeich-Radio zijn hartelijk welkom. Zij komen vrijdag 26 juli met een elftal plus reserves en zul len na een gemeenschappelijke maal tijd met hun gastheren om drie uur des middags op het terrein van de R.H.B.S. aan de Troelstraweg in IJmuiden-Oost een voetbalwedstrijd tegen een team van Scheveningen-Radio spelen. De gasten logeren bjj hun collega's. Zaterdagmorgen wordt de thuisreis aan vaard, want ook het Duitse kuststation is krap bezet. DONDERDAG 18 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 en van 21 tot 22.30 u. Gem. en Kath. bibliotheek en leeszaal, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 19 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 en van 21 tot 22.30 u Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 u VRIJDAG 19 JULI Katholieke openbare bibliotheek. Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 en 19 21 u. Gemeente-hibliotheek, filiaal Wijker- •traatweg 77. Volwassenen 14.30-17.30 en 19-21,15 u.; jeugd 14.30-17.30 u. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Het Zomerkamp van het Zeekadetkorps Nederland, dat tien da gen heeft geduurd, is woensdag geëindigd en de IJmuidense zeekadetten zijn opge togen naar huis gekomen. Tijdens de dins dag gehouden ouderdag werd namelijk aan het Zeekadetkorps „IJmond" de Groe ne Wimpel uitgereikt. Deze wimpel wordt toegekend aan het korps dat in de kampperiode wat betreft gedrag, netheid, optreden en kameraad schap een gemiddeld cijfer van acht als minimum haalt. Het korps dat bij beoor deling van bovengenoemde eigenschappen een gemiddeld cijfer van 8.5 als minimum behaalt komt in het bezit van de Blauwe Wimpel, welke dit jaar is gewonnen door het Zeekadetkorps Den Helder. Het ge middelde cijfer van 7,5 als minimum le vert de Kleine Wimpel op en deze kwam dit jaar in het bezit van het Zeekadet korps Gouda. Het IJmuidense korps be haalde twee jaar geleden de Kleine Wim pel en stond toen op de derde plaats en is dus nu op de tweede plaats gekomen. Ook wat betreft het zeilen, roeien en de nautische estafette hebben de IJmuiden se zeekadetten de tweede plaats weten te bereiken. Nummer één was het Korps Roïterdam. Al met al is het voor het Zeekadetkorps IJmond" een geslaagd zomerkamp ge worden. Gedurende een jaar mag het op leidingsschip „Pieter Florisz" de Groene Wimpel voeren. zich aan boord heeft willen nemen en dat de „Vegesack" langszij de „Adolph Bermpohl" is gekomen. Waarschijnlijk heeft toen een grondzee de redding boot boven op de bijboot gesmakt en zijn daarbij alle zeelieden overboord geslagen De raad spreekt zijn grote dankbaar heid en waardering uit voor het moedige optreden van de bemanningsleden van de „Adolp Bermpohl", die, na een aanvan kelijk geslaagde redding, met de gered den zijn omgekomen. Uit de tragische ramp is lering te trek ken. Kleine kotters als de „Burgemee ster van Kampen" kunnen bij windkracht zes nog vissen en bij windkracht acht nog behoorlijk stomen. Maar bij een storm (dus bij windkracht 9 en meer) lopen deze schepen grote risico's, ook al zijn het goede zeeschepen, goed onderhouden en modern uitgerust en ook al hebben zij een redelijke stabiliteit, zoals met de TM 1 het geval was. Elke schipper wil graag een goede besomming. Hij moet er immers van le ven. In zijn schip is een aanzienlijk be drag geïnvesteerd, dat eruit moet ko men. Ook de andere leden van de be manning willen zoveel mogelijk aan een reis verdienen. De raad heeft de indruk dat financiële overwegingen soms zwaar der wegen dan overwegingen van navi gatie en veiligheid. Dit is een ernstige zaak, waartegen krachtig moet worden gewaarschuwd. Deze ramp houdt een les in voor kotter - schippers. Deze kleine schepen zijn niet geschikt om 's winters ter visvangst te gaan in de Duitse Bocht. De Duitse Bocht is een berucht gebied. De raad spreekt zijn medeleven uit met de nabestaanden: Jacob Vos, Rommert Bijma en Schelto Westerhuis, allen van de „Burgemeester van Kampen" TM 1, en van Paul Johan Denker, Otto Schülke, Hans-Jürgen Kratschke en Günter Ku- chenbecker, allen van de reddingboot „Adolph Bermpohl". ZAANDAM. Op 1 augustus gaat de Zaandijkse oliemolen „De Zoeker" verhui zen. Deze houten 40 ton wegende molen, die in 1600 is gebouwd, zal in twee ge deelten op een kolossale wagen worden geplaats en naar de „Zaanse Schans", het openluchtmuseum van Zaandam, worden gereden. De molen zal daarbij een spoorlijn moeten passeren. Daar zal een hijskraan de molen opnemen en over de bovenlei ding heen tillen. Daarna gaat de molen op de wagen naar de Julianabrug bij Zaandijk, waar het unieke transport wordt overgenomen door een drijvende bok, die de molen op de voor hem bestemde plaats in het openluchtmuseum zal zetten. (Van onze medewerker bloembollencultuur) BOLLENSTREEK. De dagen van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel zijn geteld. Tijdens de in het Hillegomse Treslong gehouden algemene bestuurs vergadering van dit schap is besloten de opheffingsprocedure te beginnen. Er zit echter heel wat aan vast. Men kan, zo zei voorzitter Fr. v. d. Kolk uit Hillegom, gemakkelijker tienmaal een bedrijfschap oprichten dan één maal opheffen. De Sociaal Economische Raad had na melijk vergaande garanties verlangd met betrekking tot de wachtgeld- en de pen sioenregeling. In totaal moet hiervoor een bedrag van een half miljoen beschikbaar zijn, namelijk drie ton voor de wachtgel den en twee ton om de pensioenregeling aan te passen. Dat geld is nog in de re serves aanwezig. Daarnaast kan men nog beschikken over een bedrag van 70.000,-, waarmee men de kosten die aan de li quidatie van het schap zijn verbonden, hoopt te kunnen bestrijden. Het ziet er naar uit dat het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel voor het laatst in openbare vergadering bijeen is geweest. Het dagelijks bestuur is de „vereffenaar" in de zin der wet, al zal de voorzitter de vrijheid krijgen de „dagelijkse handelin gen" (zoals dat heet) te verrichten. Al leen wanneer onverhoopt nog zeer be langrijke besluiten genomen moeten wor den, zal het algemeen bestuur in verga dering worden bijeengeroepen. De bloembollenexporteurs krijgen van het bedrijfschap nog eenmaal een heffing opgelegd. Dat houdt verband met het feit dat het schap altijd achteraf heft en men tot nu toe voor de vlotte gang van zaken de benodigde gelden gebruikte, die be schikbaar waren uit het fonds wachtgeld regelingen. Dat gaat nu natuurlijk niet meer. De heer Van de Kolk meende dat met een heffing van 0.55 per 100 kilo gram netto volstaan kan worden. De voorzitter zette voorts uiteen hoe de onderhandelingen met de SER zijn ver lopen en welke eisen deze raad uiteinde lijk heeft gesteld. Het bedrag dat voor wachtgeld- en pensioenregelingen be schikbaar dient te blijven, moet aan de zeer forse kant zijn. Het is namelijk zo dat werknemers van het Bedrijfschap die nu elders een functie krijgen, nog aan spraak kunnen maken op een wachtgeld regeling als ze binnen de vijf jaar buiten hun eigen wil ontslagen worden. Intussen heeft de Bond van Bloembol lenhandelaren die een deel van de ta ken van het Bedrijfschap heeft overge nomen acht personeelsleden van het schap in vaste dienst genomen. Het Pro duktschap voor Siergewassen in Den Haag heeft zes employé's in tijdelijke dienst genomen, een aanvaardde een functie bij de SER, een kwam in tijdelijke dienst van de Bond van Bloembollenhandelaren en vijf personeelsleden zijn met ingang van 1 juli op wachtgeld gesteld. De vertegenwoordiger van het minis terie van Sociale Zaken wees het dage lijks bestuur er nog op, dat de heffings verordening niet de vereiste periode van vier weken maar slechts veertien dage» ter inzage heeft gelegen. Om moeilijkhe den te voorkomen, adviseerde hij de ver ordening niet alleen aan de SER maar ook aan de minister ter goedkeuring voor te leggen. Dat zal gebeuren, zo verzekerde de voorzitter. ,-.\v-v.* Een overzicht van tiet terrein aan de Rijksweg waar de 21 woningen zullen verrijzen. Zij werden ont worpen door architect Huib Spruit en zullen worden gebouwd door bouwbedrijf P. F. Scholz in Sant poort. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Aan de Rijksweg in Santpoort is een begin gemaakt met een nieuw woningbouwproject. Een particu lier weliswaar, maar niettemin toch een belangrijk project omdat het samen met de woningbouw in Zeewijk tot de twee enige in de gemeente Velsen be hoort. Het plan is tot standgekomen door de bemoeiingen van makelaarskantoor J. J. A. Stillebroer en omvat de bouw van 14 zogenoemde „drive-in" woningen, waar bij de garages elk huis krijgt een ga rage parterre komen. De woonkamer is erboven gelegen, hetgeen op deze plaats langs de snelweg Haarlem-Alkmaar bij zonder gunstig is, omdat men er nu over heen kan kijken de polder in. Alle wo ningen krijgen centrale verwarming. Daarnaast komen er aan de Hoofdstraat zeven eengezinswoningen welke eveneens tot dit project behoren. Voor deze huizen ook centrale verwarming en een garage. De boerderij van de heer Witteman is voor de uitvoering van dit woningproject aangekocht. De stallen, welke aan de Hoofdstraat stonden zijn met de grond gelijk gemaakt. Straks zal ook de boer derij verdwijnen. Het programma voor vrijdag 19 juli van Speliade 1968 in de gemeente Velsen luidt als volgt: 9.30 uur: Filmvoorstelling in de kelder zaal van de Petruskerk, Venusstraat I, IJmuiden. „Zes ezeltjes". 9.30 uur: Filmvoorstelling in Jeugdge- bouw „De Haven", Schipbroekweg 6, Santpoort. „Tekenfilm Festival". 9.30 uur: Judo in Sportzaal „Duinwijk", Radarstraat 1, IJmuiden. 10.30 uur: Judo, idem. II.30 uur: Judo, idem. 14.uur: Speliade-tent, Heerenduinweg te IJmuiden. Voor kinderen van 3 tot 6 jaar: kleuterprogramma, kleuterprogramma; 7 en 8 jaar: werken met klei. 9 tot 13 jaar: wij maken een ten toonstelling. IJMUIDEN Woensdag werden in IJmuiden in totaal 800 kisten vis aange voerd. Bij de aanvoer waren: 118 kisten tong en tarbot, 182 schol, 21 schar, 165 ha ring. 30 makreel, 20 schelvis, 12 wijting. 195 kabeljauw en gul, 18 koolvis en 39 diversen. Prijzen per kilogram, in guldens: gr. tong4,89-4,30, grm. tong 3,97-3,68. kim. tong 4,99-4,66. kl. tong 1 5,74-5.41, kl. tong 2 5,72-5,30, tarbot 1 5,70. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 180-90, gr. koolvis zw. 96-76. Per 50 kilogram: gr„ grm., kim. en kl. schol 1 55-40, kl. schol 2 50-31, schar 33-31, verse haring 47,20-46. makreel 40-37,60, kim. schelvis 56-54, wijting 58-56. gr. gul 62-35, middel gul 54-42, kl. gul 40-39, kl. koolvis zwart 38, kl. koolvis wit 37. Besommingen, in guldens: KW 40 590, KW 130 2.230. KW 169 2.220, KW 70 3.090, IJM 55 5.440 IJM 3 1.960, VL 142 11.990. Donderdagmorgen zijn in IJmuiden door 22 vaartuigen aangevoerd: 2970 kisten vis, 13.000 kilogram tong en 700 stijve kabel jauwen. Bij de aanvoer waren 190 kisten schelvis, 121 kleine kisten schelvis, 30 wijting, 590 gul en kabeljauw, 1050 kool vis 530 makreel, 360 kl. kisten makreel, 390 schol en 90 varia. Prijzen, per kilogram in guldens: heil bot 6.60-5.80. tarbot 6.10-5.50, grote tong 5.06-4.40, grotmiddel tong 3.93-3.68, klein- middel tong 4.98-4.75, tong een 6.01-5.57, tong twee 6.20-5.29. Per 125 kilogram: grote en middel ka beljauw 122-84. grote koolvis 102-76. Per tien stuks: grote kabeljauw 98-90, middel kabeljauw 54-42. Per stuk: kreeft 30-17. Per 50 kilogram: grote schelvis 54-37, middel schelvis 54-39, kleinmiddel schel vis 54-41, schelvis een 51-38, schelvis twee 46-39, grove schol 62-58, schol twee 52-40, schol drie 39-28, schar 45-23. poon 40, haai 52, gestripte wijting 57-43, dichte wijting 42-37, tarbot 210-160, koolvis een 30-25, ko vis twee 20-17, makreel 44-26.80, horse makreel 17-10, bot 3.10-2.70, kabeljauw een 60-42, kabeljauw twee 53-38, kabel jauw drie 44-26. Scheveningen Donderdagmorgen werden in Schevenin gen aangevoerd 10 kisten wijting, 15 gul en kabeljauw en 300 schol. Urk In de week van 8 tot en met 13 juli werd in Urk 339.227 kilogram zeevis aan gevoerd, die 796.808,47 opbracht. De Speliade heeft ook in Velsen- Noord aanhang ertj es. In gebouw „De Loods" worden gedurende de periode dat „Speliade" plaats heeft, allerlei activiteiten voor de kinderen gehouden. Woensdag was het de dag van de volksdansen en een enthou siaste groep jongeren heeft er in de morgenuren druk aan meegedaan. Verscheidene dansen werden hen voorgedaan, waarna deze zo goed en zo kwaad als het kon werden na- gedanst. Spelen, films, poppenkast voorstellingen, kortom allerlei voor de jeugd leuke zaken zullen hier in de komende weken de kinderen worden voorgezet. ••XV--..V.V -- KINDERDIJK. Op de werf Smit-Kin derdijk zal donderdag 25 juli de bakken zuiger „Ardea" te water worden gelaten, een van de grootste schepen van dit type, dat zal worden gebruikt voor het project Noordzeezand voor Amsterdam". Het schip is gebouwd voor de baggermaat- schappij Bos en Kalis in Sliedrecht. De stadsuitbreidingen rondom Amster dam noodzaken tot het op uitgebreide schaal opspuiten van terreinen. Hiervoor zal in de komende tien jaar 60 tot 80 mil joen kubieke meter zand nodig zijn. Dit zand zal door sleepzuigers in de Noord zee 20 kilometer uit de kust van de zee bodem worden gehaald en vervolgens in een voorraadput binnen de pieren van IJmuiden worden gestort. Een zuiger haalt het zand uit deze put en perst het naar een drijvende silo-installatie, waarin het met zout water Vermengde zand wordt gespoeld in ingedikt om de verzil- ting op de bouwterreinen zoveel mogelijk tegen te gaan. Met duwbakken wordt dit „zoutloze" zand vervolgens via het Noordzeekanaal naar Amsterdam gebracht. De bakken zuiger „Ardea" zal daar het zand uit de duwbakken zuigen en door een pijpleiding naar het werkterrein persen. De „Ardea" heeft een grote trechter vormige bunker aan dek. welke een in houd heeft van ongeveer 500 kubieke me ter. Door deze voorraadbunker, welke bo venaan een doorsnede van 11% meter heeft, kan het aan wal persen doorgaan tijdens het verwisselen van de duwbakken die het zand aanvoeren. Het project „Noordzeezand voor Am sterdam" zal in september van dit jaar beginnen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De tentoonstelling van het werk van Truus Menger, welke than» onder auspiciën van „Felison" in het ex positielokaal aan de Heidestraat in IJmui den-Oost wordt gehouden, blijkt een der drukst bezochte tentoonstellingen uit de historie van deze stichting te zijn gewor den. Niet alleen zijn er geen „Felison- kahiers" meer verkrijgbaar, maar ook werd eenderde van de tentoongestelde werken van Truus Menger door kunstlief hebbers aangekocht. Wegens deze grote belangstelling heeft het bestuur dan ook besloten de expositie tot en met zondag 28 juli te verlengen. De openingstijden zijn dagelijks van 14 tot 17 uur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aan gegeven: twee sleutels aan ring, doos met plastic Kodakspoelen, VW-sleutel. wandel wagentje, damesportemonnee met geld en kaartje, regenpak, handschoen, porte monnee met geld en twee sleutels, dames tas met inhoud, tas met speelgoed, bril, herenhorloge, jongenstrui, paraplu, sleu tel aan plankje met opschrift „klein hek", pop, herenregenjas, sleutel, damesvest, boodschappentas met werkbroek en porte monnee met inhoud .hoofddoek ,tas met zwembroek en handdoek, zonnebril, da mespolshorloge, plasticzak met kleding, drie sleutels aan ring, poncho, zwem broekje, portemonnee met geld, sleutels en kettinkje, muntbiljet, triplex platen, kettinkje met kruisje, ringetje, herentrui, bankbiljet, babyschoentje, autoped, da- mesring met steentjes, hond. sjaal, bad handdoek en zwembroek, verrekijker, por tefeuille met geld en zegeltjes, ring met vijf sleutels, overhemd, aktetas met brood doos, verzekeringsplaatje bromfiets (PRN 258), kinderlaars, ring met vier sleutels, damesportemonnee met geld en zegels, bril in koker, pop en poppewagen, Engels leerboekje, rubberlaars, handdoek, dames- vest, zeilpak. kinderbril, knipportemonnee met inhoud, DAF-autosleutel, zes sleutels aan hanger, koplamprand. Inlichtingen over deze voorwerpen kun nen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden af gegeven.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5