PARTIJCONGRES IN CHINA Aantrekken van jongeren blijft grootste probleem X Nederlander, terug uit Biafra: BIAFRAANSE LEIDERS DE GROTE SCHULDIGEN HONDA COR OLY 399.- 998.- Roemloos einde van proces tegen oorlogsmisdadigers Nieuwsgierig Wachten op toekomstplannen Gemeenschappelijke markt voor zuivel nu dichtbij Europa moet propaganda der rebellen doorzien Kosten: half miljoen DM De onzichtbare man Britse schatkist verliest door mini-mode 7 DONDERDAG IS JULI 196 8 Mao's leer Banier Produktschap pluimvee is ongerust over Franse plannen Tsjoe En Lai Slechts één groep onverzoenlijker! Stervend land bij Breestraat 108 Beverwijk automatisch van 469,— voor Knutselaar Clown Brand op Grieks schip in Amsterdam (Van onze correspondent) HONGKONG Het is nog niet zeker of de Chinese communistische partij dit jaar een congres zal houden. Van de 29 provincies en steden van China hebben er vjjf nog geen revo lutionair comité, basis voor de nieuwe organisatie van de partij. Het gaat hier om de westelijke grenspro vincies Sinkiang, Tiber, Kwangsi en Joenan plus Foeikien, tegenover For mosa. Sinds 1949, het jaar waarin de commu nisten de macht veroverden, hebben de militairen in deze strategische belangrij ke delen van het land een overwegende rol gespeeld. De culturele revolutie is aan deze provincies grotendeels voorbijgegaan En als Peking het zou toestaan, zouden hier onmiddellijk revolutionaire comités kunnen worden gevormd. IN PUBLIKATIES van revolutionaire groeperingen wordt de laatste tijd gerept van „zware gevechten" in Sinkiang en Kwangsi, een uitdrukking die men voor al niet te letterlijk moet nemen. Het is een wijze van uitdrukken die typisch is voor de Chinezen, voor wie woorden allerminst met feiten overeen hoeven te komen. Dit betekent nu ook weer niet, dat het bij de revolutionaire campagne niet tot relletjes en vechtpartijen komt. Het zou kunnen zijn dat in Sinkiang en Kwangsi een laatste strijdfase is begonnnen, waar op de machtsovername door revolutionai re comités zal volgen. Het negende partijcongres zal in ieder geval de toekomstplannen van de com munistische partij in China vastleggen en de leer van Mao Tse Toeng als leidend principe in het programma van de partij verankeren. Het zal hoogstwaarschijnlijk niet tot ten krachtproef tussen Mao Tse Toeng en pre sident Lioe Tsjao Tsji komen, omdat de strijd tussen hen al voor de bijeenkomst van het congres is beslist. Het is nog de vraag of de van revisionisme beschuldig de partijgenoten ook werkelijk zullen worden uitgestoten. Waarschijnlijk lijkt het dat zij uitslui tend hun vooraanstaande rang zullen ver liezen. Het uit negentig leden bestaan de Centrale Comité wordt opnieuw geko zen. Het partijcongres zal wellicht Lin Piao aanwijzen als opvolger van Mao Tse Toeng, hoewel er nauwelijks een Chinees te vinden zal zijn die in de bleke en zie kelijke maarschalk de erfgenaam van de nog steeds blozende Mao wil zien. Plannen voor een internationale commu nistische conferentie die Peking tot cen trum van de communistische wereldbewe ging moet maken, zullen op het congres worden uitgewerkt Voor alles zal het ne gende partijcongres echter het succes van de grote proletarische culturele revolutie verkondigen, die daarmee echter nog niet geëindigd hoeft te zijn. Een van de vele doeleinden van de cul turele revolutie is het vinden van jonge mensen die de banier van de revolutie kunnen overnemen en de leer van Mao Tse Toeng in de toekomst uitdragen. Daarvoor moest de partij in de culturele revolutie gezuiverd worden van revisio nisten en worden aangevuld met frisse re volutionaire krachten wat praktisch bete kende dat de oude partij-organisatie af gedankt werd. Maar het grootste probleem blijft juist voor de Chinese partij het aan trekken van jonge krachten, want over tien jaar kan van de oude garde nauwe lijks nog iemand op de voorgrond staan. Maar in de revolutionaire comités spe len de leden van de ,Rode Garde" en andere revolutionaire groeperingen naar verhouding een ondergeschikte rol. Gezag bij de comités in de provincies ligt vast in handen bij militaire commandan ten en partijfunctionarissen, vaak het mik punt van de critiek van de ..Rode Garde". BRUSSEL De ministers van Land bouw van de EEG hebben in Brussel een twintigtal uitvoeringsverordeningen en reglementen goedgekeurd, waardoor het begin van de gemeenschappelijke markt voor zuivel en rundvlees op 29 juli mo gelijk wordt. Er moeten nu alleen nog wat toepassingsregels door de Europese commissie in samenwerking met de comité's van nationale deskundigen tot Itand worden gebracht. UTRECHT Het dagelijks bestuur van het produktschap voor pluimvee en eieren heeft in een brief aan de minister van Landbouw en Visserij zijn grote onge rustheid uigesproken over Franse plan nen tot instelling van een marktregule ringsfonds voor de pluimveehouderijpro- dukten. Het produktschap beschouwt deze maatregelen als een inbreuk op de EEG- verordeningen. Als ze doorgaan zou dit volgens het produktschap het begin van het einde van een gemeenschappelijke markt voor pluimveehouderijprodukten betekenen. Hier en daar zijn wel enkele jongere krachten uit het oude partijapparaat naar voren gekomen, zoals Chang Chun-Chiao en Yao-Wen-Yuan in Shanghai. Beiden zijn zij nog onder de vijftig en aangezien de top van nu tegen de zeventig loopt, zou het best eens kunnen dat zij eens een lei dende rol in China gaan spelen. Zij we ten zich niet alleen gesteund door Mao Tse Toeng, maar ook door Tsjoe-en-kai, nog steeds de motor van de centrale re gering. IN DE LOOP van de culturele revolu tie heeft premier Tsjoe eens te meer be wezen een uitnemend tacticus te zijn. Hij stond achter de revolutionaire koers van Mao maar wist op het juiste moment aan de rem te trekken en gecompliceerde si tuaties te redden. Hij sprong daarbij niet al te zachtzinnig om met de „jonge re bellen". Hij heeft de „Rode Garde" meermalen de mantel uitgeveegd, omdat zij hun te genstanders onder de partijfunctionaris sen hadden geterroriseerd. Letterlijk zei hij verder: „Rebellen mogen slechts de rol van bewakers op zich nemen. Zij mo gen niet zelf gaan ingrijpen. Zij begonnen zich bijvoorbeeld te bemoeien met het werk op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Maar hun onervarendheid heeft onze internationale betrekkingen ongun stig beïnvloed". Het is duidelijk dat de 69-jarige Tsjoe En-Lai een van de leidende figuren in China zal blijven. Gezien in de kinderboerderij van Artis: jong bokje „inspecteert" vreemde ouwe snurker, hangbuik- zwijn geheten. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. „Ik heb het met eigen ogen gezien: Biafra is een poel van ellende. Elke dag sterven er dui zenden en duizenden mensen. Maar de schuld ligt niet alleen bij de federale regering in Lagos, de grote schuldigen zijn de leiders van de Biafraanse re bellen". Dit zei ons een Nederlands zakenman, die enkele dagen geleden is teruggekeerd van een reis naar Nigeria en Biafra. In verband met zakelijke belangen daar wil hij onbekend blijven. Het gesprek dat wij met hem voerden vond plaats „ergens in Nederland". Zijn relaas is behalve op eigen erva ringen vooral gebaseerd op gesprekken met zakenrelaties in de beide betrokken landen. „De strijd tussen Nigeria en Biafra is een strijd van de Haussa's tegen de Ibo's", zegt hij. „Vóór de afscheiding van Biafra waren er in Nigeria 12 miljoen Ibo's en 48 miljoen Haussa's. De Ibo's, die een hoger intelligentiepeil hebben en die werklustiger zijn, wa ren in het land de baas. Op een gege ven moment namen de Haussa's daar geen genoegen meer mee. Zij ontwaak ten, zij eisten hun deel van de wel vaart van het land op. Maar de Ibo's zeiden: Haussa, ga jij maar schoenen poetsen". „De situatie is enigszins te vergelij ken met die in de Verenigde Staten, waar de negers gelijke rechten eisen. De Haussa's wilden zich aan deze situ atie ontworstelen, maar kregen de kans niet. Daarom is er naar de wapens gegrepen". „Het is een strijd van de bezitters tegen de n iet-bezitters. Achter de rebel- lenregering van Ojoekwoe staat een groep groot-grondbezittende Ibo's, die ten koste van alles, ten koste van hun onwetende stamgenoten die zij naar voren proberen te brengen als marte laars hun wil opleggen aan de hele be volking van het vroegere Nigeria". „Zij overdrijven daarbij schromelijk. Als bij gevechten met de Haussa's tien Ibo's zijn gesneuveld, maken zij er di rect tienduizend van. Het doel van de Haussa's is de Ibo's uit te moorden, zeggen zij, niets is minder waar. In Lagos werken, wonen en leven op dit moment zeker tienduizend Ibo's. On langs is er in Nederland nog 'n delega tie van de federale regering in Lagos geweest. Daar zat een lbo in. Hoe willen zij dat dan verklaren?" „De Biafranen en de Nigerianen heb ben elkaar nodig. De Ibo's die in Ni geria zitten hebben daar begrip voor. Het is een onverzoenlijke groep Ibo's in Biafra die tegen beter weten in de oorlog wil voortzetten en hereniging van de twee staten afwijst. De regering, die zij gevormd hebben, is geenszins als serieus te beschouwen. Het is een groep rebellen die een privé-belangen- strijd voert en duizenden onschuldigen het slachtoffer laat worden", aldus onze zegsman, die de mentaliteit van de Biafraanse leiders vergelijkt met die van Hitier. „Aan de ene kant vragen zij hulp, voedsel en medicamenten, aan de andere kant weigeren zij die als ze worden aangeboden door een land als Engeland, dat wapens aan Nigeria le vert. Zij maken reclame met de nood toestand die er heerst. Maar als er hulp geboden wordt wijzen zij die zelf weer af". De toestand in Biafra is op het ogen blik hopeloos. Overal, waar je ook gaat sterven mensen van de honger. Het is een beetje te vergelijken met ons land in de hongerwinter. Maar er is een belangrijk verschil. Wij gingen er toen up uit om koste wat het koste voedsel te bemachtigen. De Biafraan doet dat niet. Die is erg apathisch. Als hij geen voedsel meer heeft gaat hij op straat liggen om te sterven. Zo zie je overal mensen liggen die vaak gemakkelijk nog iets zouden kunnen doen". „Biafra is een stervend land. De oor log die het tegen Nigeria voert stelt niet veel meer voor. Als het nog even duurt moeten de rebellen de bergen invluchten. En dan zal een jarenlange guerilla volgen". Bij zijn bezoek aan Biafra is de Ne derlandse zakenman gebleken dat het land alleen via de lucht bereikbaar is. De blokkade van de toegangswegen over zee is zo afdoende dat er geen doorko men aan is. Een luchtbrug voor het overbrengen van voedsel en medica menten naar Biafra is, wanneer de re bellenleiders er toestemming voor ge ven, wel mogelijk. De vliegtuigen be hoeven daarbij niet over Nigeria te vliegen. De verzekering van de federale re gering in Lagos, dat vliegtuigen met voedsel en medicamenten, die van het luchtruim boven Nigeria gebruik zouden willen maken om in Biafra te komen, ongemoeid gelaten zullen wor den, is volgens hem betrouwbaar. De controle van de federale regering over de troepen is zo groot, dat ongewilde beschietingen van vliegtuigen voorko men kunnen worden. Over de toestand in de door de fe derale troepen heroverde delen van Biafra zegt hij: „Die is bepaald goed. De mensen hebben er te eten, het leven gaat normaal door. Het is niet zo dat de haussa's hele dorpen hebben uitgemoord". „Nigeria en Biafra zijn bij één ding gebaat", zegt hij tenslotte. „Dat is vrede. Die kan er morgen zijn, als de Ibo's in Biafra begrip opbrengen voor de eisen van de Haussa's en deze re delijke eisen inwilligen. Wij hier in Europa moeten hoe verschrikkelijk het allemaal ook is de propaganda die de rebellenleiders maken met de hongerende Biafraanse bevolking door zien en Nigeria, dat wil zeggen de Haussa's en de goedwillende Ibo's, steunen". ADVERTENTIE m. 3 versn. van 1098,— voor (Van onze correspondent) BONN Processen tegen oorlogsmis dadigers in West-Duitsland vinden niet zelden een roemloos einde doordat de be klaagden plotseling te oud of te ziek blijken te zijn, om verder nog te worden verhoord. Deze omstandigheid maakt een punt van voortdurende zorg uit in kringen van nazi-slachtoffers. Dezer dagen vond een proces in Mainz door wel heel bijzondere oorzaak een roemloos eind. Sinds oktober van het vo rige jaar staan daar twee leden van de vroegere N.S.D.A.P., die er van worden beschuldigd deel te hebben gehad aan de De man die na een donde rende ruzie met zijn vrouw woedend de deur was uitge lopen en zijn zenuwen tot be daren trachtte te brengen in het stadspark, kwam tot de gruwelijke ontdekking dat hij op dit tijdstip, tussen licht en donker, een verdachte figuur was. Hij probeerde nonchalant te lopen met de handen op de rug, als een natuurminnaar die een luchtje schept. Maar er mankeerde iets aan zijn snelheid. Hij kwam een po litieman tegen die met de fiets aan de hand in het park liep te patrouilleren, en hij merkte dat de ordebewaarder hem al uit de verte wan trouwde. Hij liep nog wat tra ger, om toch vooral te doen uitkomen dat hij wandelde. Maar tegen het moment waar op hij de politie-agent pas seerde, had hij onwillekeurig zijn pas versneld. Dat leek natuurlijk verdacht. Hij voel de dat de agent naar hem omkeek en moest zich met ge weld beheersen om het niet eveneens te doen. Later deed hij het toch, maar toen zag hij de politieman stilstaan en naar hem kijken. Hij sloeg haastig een zijpad in en vroeg zich vertwijfeld af waarom een volwassen man in een schemerig park niet kon wor den getolereerd als onschul dig wandelaar, die de een zaamheid nodig heeft om de harmonie in zijn ziel te her stellen. Hij ging op een bank zitten en stak een sigaret op. Een eind verder, aan de andere kant van het pad, zat een paartje op een bank, dicht bij een alsof het slechts eén heel dik persoon was. Toen het vuur van zijn lucifer oplicht te, weken de twee schielijk uiteen en enkele ogenblikken later stonden zij op en gingen heen. Aan het eind van Ijet Pad dook een vrouwenfiguur op, haastig stappend met twee welgevulde tassen aan weers kanten. Zij kwam in zijn rich ting. Het gloeiend einde van zijn sigaret trok haar opmerk zaamheid, want zij vertraagde haar stap, tot zij bijna stil stond. Tlij bleef doodstil zit ten, alsof de vrouw een vogel was die hij niet wilde doen opschrikken door een ver dachte beweging. Zij deed nog enkele stappen, keerde toen resoluut om en sloeg een zij pad in. Er kwam een eigenaardige gedachte bij de man op. Hij bedacht dat niemand zich aan hem zou storen of angst voor hem zou hebben, als hij hier zo» zitten met zijn arm om een meisje heen. Hij overwoog de mogelijkheid om een eta lagepop te kopen en die mee te nemen, want het kwam niet bij hem op om ontrouw te zijn. Hij had niet zo vaak ru zie met zijn vrouw, maar zelfs als hij hartgrondig boos op haar was dacht hij niet aan anderen. Er dook een zwarte scha duw op uit de struiken en het volgend moment sprong een kleine poedel tegen hem op. H(j aaide het dier, dat over vloeide van beweeglijke vriendschap en zich kronkel de van hartelijkheid. Op enige afstand klonk een lok kend gefluit. De hond keek in de richting van het geluid. maar vond zijn nieuwe ken nis belangrijker en bleef waar hij was. De man op de bank bleef hem strelen en zacht] es toe spreken. De poedel luisterde spelenderwijs en beet vriend schappelijk in zijn hand. Even later sprong hij op de bank en wrong zijn kop onder de arm van de man door. Het gefluit klonk nu dicht bij en er kwamen voetstappen over het grint in de richting van de bank. De eigenaar van de hond was een oudere man met wit haar, dat sterk op lichtte in het duister. De hond sprong op zijn baas toe en kreeg een reDrimande voor zijn ongehoorzaamheid. „Ik heb hem even bezigge houden", zei de man op de bank vriendelijk. „Hij was bij zonder aardig tegen me". De eigenaar van de hond lachte kort en liet zich met een zucht van vermoeidheid op de bank zakken. „Hij is aardig voor iedereen die het goed met hem meent", zei de oudere man, terwijl hij de poedel aan een riem vast maakte. „Hij is nog te jong om achterdochtig te zyn" De andere man vond in die opmerking een gerede aan leiding om iets te zeggen over de achterdocht van de men sen in het algemeen, en zon der dat hij het eigenlijk wilde vertelde hij de eigenaar %?an de hond hoe hij dacht over allerlei dingen in het leven En hij bekende waarom hij hier zat en hoe ongemakke lijk hij zich voelde. De oudere man knikte met een glimlach. „U hebt gelijk", zei hij. „Een man die op dit uur alleen in het park loopt, is verdacht. De mensen denken altijd in traditionele patronen. Zij lezen in de kranten dat in donkere parken meisjes wor den aangerand. Iedere niet al te oude man die alleen door een donker park dwaalt, is voor de goegemeente een la tente aanrander. Een man die zich midden in de nacht haas tig op een fiets door een buitenwijk spoedt met een zak achter op zijn bagagedrager, is een inbreker. Een man die door een overvol warenhuis wandelt en bij toonbanken van dameslingerie of corsages stilstaat, is een zakkenroller. Een vent die aan de water kant zit zonder aanwijsbare reden, is een gluurder. Ga zo maar door. Het is afschuwe lijk om het te zeggen, maar er zijn onschuldige vermaken en ontspanningen die voor een zame mannen taboe zijn. De publieke mening denkt aHijd aan misdaden en boosaardige oogmerken, maar altijd vol gens vastgestelde patronen. Wie daarin past, is verdacht". De andere man vertelde toen van zijn idee, om met een etalagepop in een innige om helzing te gaan zitten. Zij moesten beiden hartelijk lachen. „Toch zit er iets in", zei de oudere man na enig naden ken. „Weet u wat mij op dit uur tegen iedere verdenking beschermt? Mijn hond. Wie een hond uitlaat, heeft een argument". „Het is een soort mimicri", ging de man verder. „Men heeft in iedere situatie een hulpmiddel nodig om de aan dacht af te leiden. Ik kan mij voorstellen dat ik uren aan de oever van een rivier zou kun nen zitten. Het zou lijken dat ik vrijende paartjes wilde be gluren Weet u wat ik doen zou als ik dat zou willen? Ik zou een hengel meenemen" „Maar dat is absurd!", riep de ander uit. „Het is een hy pocrisie van de laagste soort. Een laffe onderdanigheid aan het menselijk opzicht, aan de dictatuur van de kwaadspre kende gemeente". „Toch zou ik u willen aan raden een hond te kopen", zei de oude man grinnikend. „Het gaat om uw eigen rust. V/eet u hoe ik de oorlog ben door gekomen? Geen enkele last heb ik gehad. Dwars door raz zia's en straatcontroles heen, met volle tassen zwart ge kocht voedsel, met clandes tiene blaadjes, nooit heeft een mof ook maar de minste aan dacht aan me besteed". „Met een hond?", vroeg de ander. „Nee. Dat middeltje werk te in die situatie niet vol doende. Ik had er wat anders op bedacht. Ik maakte me on zichtbaar". „Bij wijze van spreken" veronderstelde de andere man. „Bij wijze van spreken, ia" zei zijn metgezel. „Ik heb" de hele oorlog door een oude PTT-pet gedragen". Hij streelde zijn poedel en stond op. „Een mens moet soms een eigen, eenvoudig ideetje heb ben", zei hij ten afscheid. ..Die etalagepop van u is te inge wikkeld. Neem voortaan uw vrouw mee". moord op ongeveer 3.000 joden en zigeu ners, voor hun rechters. De voorbereidingen duurden jaren. Tot nu toe kostte het proces tegen Rudolf Werner en Leopold Windisch de West- duitse belastingbetalers al meer dan een half miljoen DM. Het werd deze week voor nietig ver klaard. De oorzaak was ditmaal een tele foonleiding, die de president van het landsgerecht van de rechtszaal naar zijn kantoor had aangelegd, zodat hij de gang van zaken tijdens het proces kon volgen. Landsgerichtpresident dr. Max van de Sand is naar men in Mainz vertelt een hartstochtelijk knutselaar, die thuis met elektrische treinen speelt. Het is echter verboden om de gang van zaken in °en Duitse rechtszaal anders dan in de rechts zaal zelf in openbaarheid mee te maken. De rechters wisten van deze telefoon draad af. De verdedigers van Werner en Windisch hoorden er toevallig van in het belendende café. Ze probeerden ontelbare malen met behulp van de telefoondraad het proces te torpederen. De rechters wezen de verzoeken van de hand omdat deze niet aan bepaalde termijnvereisten zouden hebben voldaan. Tenslotte was het schandaal zo groot geworden, dat de rechtbank besloot door een ander col lege te laten beslissen of het proces hoor moest gaan. Dit college besloot dat het proces moest worden opgeheven. Waarschijnlijk wordt het nieuwe proces nu gesplitst. Werner is namelijk ziek ge worden en ligt in de Mainzer universi teitskliniek. Hij kan een proces nu niet meer volgen. Met ^Windisch zal men min der moeite hebben. Hij gedraagt zich wel iswaar als een clown, maar is gezond. LONDEN (Reuter) De Britse mi nister van Financiën vindt, ambtshalve, de mini-mode niet prettig. Hij ziet na melijk de omzetbelasting van 12,5 per cent zijn neus voorbijgaan wanneer de jurken korter zijn dan 61 centimeter. Zij worden dan als kinderkleding be schouwd en deze is van belasting vrij gesteld. De minirokken zijn echter aan zienlijk korter en de belastingautori teiten voeren nu besprekingen met de kledingindustrie over een mogelijke aanpassing van de tarieven aan de ver anderde mode. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Aan boord van het Griekse schip „Capetan Georgos" is woensdag in de Amsterdamse Coenhaven bbrand ontstaan. Het schip was gela den met palmpiten. Het vuur kon door de brandweer snel worden geblust. De brand is waarschijnlijk door broei veroorzaakt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7