Vijf kilometer van grote Tour historie W' HERMAN VAN SPRINGEL STAAT 16 SECONDEN VOOR OP JAN JANSSEN Unieke bergetappe Ada Kok bleef slechts 0.8 sec. verwijderd van wereldrecord Stayer Helsloot moeilijke tegenstander van Cees Stam „De trui Ik zal hem kunnen aanhouden als mijn ploeg mij goed blijft steunen Weer wat dichter bij de Tourzege TOUR IN CIJFERS Lengton leidt in EK Flying junior 17 VRIJDAG 19 JULI 1968 TIJDELIJK - iilü VOOR TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR WMUIWWWWIIIII»»*IWII<WIA«UUUIIIAAA*»AA«W»*«WW«»«^>««««««M««M««^fflflfWW|/wvl|WWWMlnnnftnn|wlnnf|Anft/<Jlnr ft tt (Van onze speciale verslaggever) SALLANCHES Nog altijd hing, aan de voet van de Mont Blanc, het waas van immense spanning over de Tour de France. Belgen renden in het vakantievierend stadje haastig naar telefoons om het vaderland de unieke kans op winst van Herman van Springel te melden. Om geruststel lend te reppen van het welzijn van Ferdinand Bracke, de buitenstaander, de geheimzinnige. Nederlanders wachtten vele minuten op de eerste, ge stamelde woorden van een uitgeputte Jan Janssen. Maar het kleine groepje stoof al even rap van het berggehucht Cordon naar Sallanches, de plaats waar vier jaar eerder al een triomf van diezelfde Janssen juichend werd begroet. Om te vertellen van de ogenschijnlijke gemoedsrust, waarin van een Nederlandse tourzege werd gesproken. Omdat in Sallanches de span ning heviger, maar, leek het, de concurrentie minder was geworden. De Franse volgwagens schetterden op weg naar het knooppunt van Tour- verhalen de telefoonpost opgewekt met hun veeltonige hoorns: had den zij niet opnieuw glorieuze mogelijkheden ontdekt, nu ook Lucien Aimar driftig meevocht in de voorste gelederen? Temidden van al dat la waai greep men naar het algemeen klassement. Om dan, starend naar de cijfers, opnieuw te worden gegrepen door de spanning, die heerst in de 55st,e Tour de France die het kan haast niet anders met seconden- verschil zijn beslag zal krijgen. Vijf kilometer maar duurde de klim, die de karavaan even buiten Sallanches omhoog leidde naar de post, van waar men een reeks eenzame strijders had willen signaleren. Vijf kilometer, waarin een hoogteverschil van ruim 400 meter diende te worden overwonnen. Dat, had men tevoren vastgesteld, zou dan het toneel zijn, waarop over de afloop van de ronde werd beslist. De rit over twee bergen van de tweede categorie zou zijn werk hebben gedaan. Wie aan de voet van die laatste, korte klim dacht, nog over reserves te beschikken, zou snel met de werkelijkheid worden geconfronteerd. Wie de strijd juist tot aan de steile finish dacht lam te leggen, zou merken hoezeer twee cols ook al zijn ze van de tweede categorie een tol vragen die later moet worden betaald. Even wel: niemand had rekening gehouden met het weerstandsvermogen en de zege drift van tien renners, die allemaal nog dagelijks intens denken aan de ereronde in het geel, die op de wielerbaan van Vincennes de meest bejubelde zal zijn. N>e- mand vermoedde, dat juist op die laatste klim nog altijd de elite van het peloton strijd zou leveren, alsof er geen 195 voorliggende kilometers waren geweest. Omdat niemand voorts enige hinder ondervond van twee bijna achteloos en slecht gedoseerde klauterpartijen tegen wat Alpenruggen, duurde de 19de etappe van de Tour eigenlijk maar vijf kilome ter. Daarin bevochten alle favorieten elkaar zo meedogenloos, dat nog altijd een Tourzege voor ieder van hen blijft weggelegd. Zeker, men signaleerde tevredenheid rond Jan Janssen, die dan toch maar Fer dinand Bracke achter zich had gelaten, toen de' allerlaatste inspanningen van enkelen de favorieten toch nog scheidden. Maar meer dan één minuut bedroeg het verschil tussen Janssen en Bracke nau welijks. Natuurlijk, toen Herman van Springel een onverwacht meesterschap toonde hoe gemakkelijk toch wipte de Vlaming weg tijdens zijn laatste de marrage jubelden Belgen over het ver overen van een gele trui. Maar Janssen ztond Van Springel niet meer dan vier seconden toe en is dat dan een slag die men in een Alpenetappe uitdeelt? Goed, Gregorio San Miguel was dan uit de trui verdwenen en men zou hem er niet meer in terug zien, dat stond vast. Maar dat was daags tevoren, in Grenoble, al bijna een zekerheid geweest. Nee, de laatste bergetappe van de Tour was eigenlijk uniek. Want wie had Bi- tossi, die vreemde Italiaan, die nog altijd sukkelt met hartklachten, nu nog op 59 seconden van de nieuwe leider verwacht? Wie trouwens, had niet gedacht, dat Roger Pingeon eindigde als vierde, vlak achter Franco Bitossi en vóór Jan Jans sen. Zowaar: daar was alweer die lastige Aimar slim meegewandeld naar de ont knoping. Om in de beslissende kilometers niet meer dan 24 seconden kwijt te raken. Nee, behoudens Gregorio San Miguel ver- ADVERTENTIE loor niemand aan de voet van de Mont Blanc de Tour de France. Dat is vele, vele jaren achtereen wel eens anders geweest. Wat nu? In Sallanches durfde zich nog altijd niemand aan een prognose te wa gen, nu achter de eenzame, eerlijke Brit Barry Hoban die zich de inspanning van een solo mócht getroosten, zestien ren ners de zwoegende ballast van een pelo ton van zich hadden afgeschud om in alle vrijheid vijf kilometers Tourhistorie te maken. Een brokje geschiedenis, dat in korte zinnen zou worden geschreven. Daar was eerst de melding van achteruit het groep je gezworenen, inhoudende dat San Mi guel zich in het spoor van een opeens schitterend achtervolgende Jimenez als nog in het voorpostengevecht kwam men gen. Daar was vervolgens de zekerheid, dat Ferdi Bracke zich in een soortgelijke achtervolging iets te veel inspanning had moeten getroosten. Met die gegevens begon men aan de laatste klim, waarop geen afdaling meer zou volgen. Daarna: enkele demarrages van Spanjaarden. Vervolgens: de sprong van Herman van Springel, gevolgd door Bitossi. Tenslotte: vrijwel niets méér. In het gehucht Cordon kon men slechts de seconden tellen, die het onderlinge ver schil markeerden, die weliswaar een trui van eigenaar deden veranderen, maar die pas bij de overschrijding van de minuut- grens door Ferdinand Bracke even enig fronsen van de wenkbrauwen ten gevol ge hadden. Om dan haastig commentaar te gaan halen bij de betrokken rijders. Van Springel: „ik dank bijna alles aan mijn ploegmaats Pintens en Poppe. Ik sprong op het juiste moment weg. Als ik eerder was gegaan, had ik het niet gehaald. Ik wist precies waar de grenzen van mijn krachten lagen. De trui? Ik zal hem tot in Parijs kunnen aanhouden als mijn ploeg net zo schitterend blijft steu nen als ze tot nu toe deed". Roger Pingeon: .logisch, dat ik van daag niet verder kwam dan meegaan. Alles is goed gegaan, vind ik. Kijk eens hoe klein de verschillen zijn. Er ko men nog drie dagen. Alleen de angst al, voor de komende gebeurtenissen, zal concurrenten doen sneuvelen". Ferdi Bracke: „Ik moest iets te veel geven in de achtervolging naar dat groe- je, dat zich al te snel losmaakte. Dat moest ik in de klim bekopen. Maar ver standig rijden tot aan de tijdrit is voor mij voldoende om nog altijd aan de eind zege te blijven denken". Lucien Aimar: „ik rijd verrassend goed. Er zullen er zijn, die in de komende dagen eerder door de knieën gaan dan ik". „Niet dicht genoeg" Jan Janssen, tenslotte: „ik ben weer wat dichter bij de Tourzege gekomen. Maar nog altijd niet dicht genoeg. Stel je voor, wat nooit gebeurt: de komen de ritten worden nog belangrijk. Ga maar na. Morgen naar Besancon is al 240 kilometer, wat kan daar niet alle maal in gebeuren? Ik kan nauwelijks iets over zondag, over de tijdrit zeg gen. Ik moet al mijn aandacht op de twee vlakke ritten bepalen. De minste bonificatie kan voor mij al belangrijk zijn. Ik moet er bij zitten en dan sprin ten. Ik moet afwachten wat de anderen nog kunnen en ook wat ik zelf nog kan opbrengen. Hoeveel denk je, dat me die laatste klim van vandaag weer heeft gekost?" KIRKALDY. De Schot Billy Bilsland heeft de derde etappe van de wielerronde van Schotland, een rit over 172 kilometer van Dinbar naar Kirkaldy, gewonnen. In de sprint van het peloton versloeg hij de Pool Gawliczek. Leen de Groot werd zes de. In het algemeen klassement leidt de Engelsman Buckeley, Cees Koeken is vierde op 1 minuut en 50 seconden. Dé beklimming met v.l.n.r. San Mi guel, Wolfshohl, Van Springel, Janssen, Gomez del Moral en Bracke. ADVERTENTIE riêswmM&Ê DEN HAAG. Ada Kok heeft de Amerikaanse zwemwereld te verstaan ge geven, dat men alles mag verbeteren, als men maar van de vlinderslag dames afblijft. In een sfeerloos Zuiderparkbad in Den Haag zwom de sterke Amster damse tijdens de in de haast tot stand gekomen ontmoeting tussen een bonds- ploeg en het Tsjechische nationale team op de 200 meter vlinderslag de beste we reldtijd van dit seizoen: 2 min. 21,8 se conden. Halverwege de eenzame solo Betty Heukels en de Tsjechische meisjes werden al op de eerste baan gelost zag het er naar uit dat Ada onder eigen wereldrecord van 2 min 21.0 seconden zou komen. „Ik had er echt zin in. De 200 meter ligt me nu eenmaal goed. Beter Uitslag 19e etappe: 1. Hoban (GB) 7.06.23; 2. Bitossi (It.) 7.10.29; 3. Van Springel (Belg A) 7.10.30; 4. Pingeon (Fr. A) 7.10.34: 5. Janssen (Ned.) z.t.; 6. Gandarias (Sp.) 7.10.47; 7. Aimar (Fr. B) z.t.; 8. Colombo (It.) 7.11.10; 9. Wolfshohl (W.-Dld.) z.t.; 10. San Miguel (Sp.) 7.11.12; 11. Poppe (Belg A) z.t.: 12. Gomez del Moral (Sp.) 7.11.17; 13. Chiappano (It.) 7.11.30: 14. Vicentini (It.) z.t.; 15. Schia- von (It.) 7.11.35; 16. Den Hartog (Ned.) 7.11.38; 21. Bracke (Belg B) 7.11.49; 23. Pin tens (Belg A) z.t.; 37. Dolman (Ned.) 7.14.18: 40. Vandenberghe (Belg B) 7.15.49; 57. Beu gels (Ned.) 7.27.08. De Duitser Glemser staakte de strijd. Er zijn nog 64 renners in de strijd. Algemene rangschikking: 1. Van Springel (Belg A) 114.29.06; 2. San Miguel (Sp.) op 12 sec.; 3. Janssen (Ned.) op 16 sec.; 4. Bitossi (It.) op 59 sec.; 5. Gandarias (Sp.) op 1.15; 6. Aimar (Fr. B) op 1.38; 7. Bracke (Belg B) op 1.56; 8. Wolfshohl (W.-Dld.) op 2.12; 9. Pingeon (Fr. A) op 2.28; 10. Gomez del Moral (Sp.) op 3.38; 11. Colombo (It.) op 4.32; 12. Pintens (Belg A) op 7.48; 13. Schiavon (It.) op 8.41; 14, Houbrechts (Belg B) op 8.48; 15. Vandenberghe (Belg B) op 9.27; 27. Den Hartog (Ned.) op 27.36; 55. Dol man (Ned.) op 1.29.09; 59. Beugels (Ned.) op 1.35.52. Puntenklassement: 1. Bitossi (It.) 218 pnt.; 2. Godefroot (Belg B) 205 pnt.; 3. Janssen (Ned.) 190 pnt. Algemeen klassement grote bergprijs: 1. Gonzales (Sp.) 88 pnt.; 2. Bitossi (It.) 82 pnt.; 3. Jimenez (Sp.) 72 pnt.; 4. Pingeon (Fr. A) 65 pnt.: 5. Gandarias (Sp.) 56 pnt.; 8. Den Hartog (Ned.) 26 pnt. Dagploegenklassement: 1. Italië (Bitossi, Colombo. Chiappano) 21.33.09; 2. Spanje 21.33.16; 3. België A 21.33.31; 4. Frankrijk B 21.36.09; 5. België B 21.36.17; 6. Nederland (Janssen, Den Hartog, Dolman) 21.36.30. Algemeen ploegenklassement: 1. Spanje 345.53.52; 2. Italië 345.59.27; 3. België B 346.02.24; 4. België A 346.10.06; 5. Frankrijk B 346.15.15; 8. Nederland 347.26.02. Herman van Springel trekt de gele trui aan. dan de honderd meter. Het is alleen jam mer dat het nummer zo weinig gezwom men wordt. Straks in Mexico en daarvoor alleen maar bij de nationale kampioen schappen. Dat vind ik beslist te weinig". Ze keerde na 100 meter in 1 6.8 se conden, ruim beneden de tussentijd van haar wereldrecord, dat zij in Blackpool vestigde. Door het hinderlijk geroep door de microfoon om de zwemsters aan te moedigen, hoorde Ada die tussentijd niet. Zonder stimulans zwom ze de derde baan. Slecht, naar ze zelf zei. Bij het keerpunt blfcef ze „plakken", daarmee was de kans op een nieuw wereldrecord verke ken, al perste ze er op de laatste baan een weergaloze eindsprint uit. De selectie van de estafette-ploegen voor de drielandenwedstrijd van het aanstaan, de weekeinde in Leiden werd een farce. Vooral die van de 4 x 100 meter vrije slag dames. Van de vier zwemsters, die enige tijd geleden als „olympisch rijp" aan het NOC werden gepresenteerd, bleef alleen Mirjam van Hemert min of meer over eind. Nel Bos is nog niet zover hersteld dat zij aan wedstrijdzwemmen kan den ken. Bep Weeteling en Dolly Maaneman zwommen ronduit slecht., maar werden daarin nog overtroffen door de uit Ame rika teruggekeerde Toos Beumer. Achter de Tsjechische meisjes Kocendova en Ko- cikova laatstgenoemde kwam pas en- Iele uren voor de wedstrijd vanuit Ameri ka op Schiphol aan finishten nu in deze volgorde: Liesbeth Klumper (1.04.4), Cor- rie Mulder (1.04.5), Mirjam van Hemert (1.04.8), terwijl in de andere serie Yvon ne van Kuilenburg eveneens 1.04.8 zwom. Deze vier meisjes zullen thans Nederland moeten vertegenwoordigen in de landen- wedstrijd. Het uitzondering van Elt Drenth, die met 2.02.3 slecht s 0.3 seconden van het Nederlandse record verwijderd bleef, ga ven de heren geen blijk nog serieuze olympische aspiraties te koesteren. Men zie de tijden: Langerhorst 2.05.3, Schans 2.06.7, Oudt 2.07.1 en Van Beek 2.07.8. HOLLAND-ON-SEA. De vierde race van de strijd om het Europese kampioen schap Flying Juniors is geheel beheerst geweest door de Nederlandse zeilers, die op de eerste vijf plaatsen eindigden. De overwinning was voor Schimmer, die on geveer vijf minuten voorsprong had. Hei- neke, die de ochtendrace had gewonnen, trok zich terug omdat de Zweden twee pro testen tegen hem hadden ingediend. Het algemeen klassement luidt: 1. Lengton (Ned) 6 pnt., 2. Heineke (Ned). 16 pnt., 3. Andersson (Zwe) 17,4 pnt. BRANCASTER De Nederlander Mul- derij is gisteren bij het Engelse Bran- caster tijdens de eerste race voor het Europese zeilkampioenschap Sharpies op de derde plaats geëindigd. De Brit Gri mes werd eerste en de Westduitser Do- minik tweede. In de tweede race bezette Mulderij de tweede plaats achter de Por tugees Dos Santos. Van Veen finishte als vierde. ADVERTENTIE (Van onze wielermedewerker) AMSTERDAM. De strijd achter grote motoren droeg gisteravond tijdens de we kelijkse populaires" op de stadionbaan in Amsterdam een sprankelend karakter. Vooral de slotfase was bijzonder spannend en enerverend doordat Dries Helsloot een ogenschijnlijk niet meer te overbruggen achterstand op Cees Stam nog bijna on gedaan maakte. Favoriet Stam raakte in zijn opmars naar de zege tweemaal los van de „rol" en dat werd door Helsloot handig uitgebuit. Hij schoot tenslotte slechts een tiental meters te kort. ADVERTENTIE _A Toen Stam eenmaal aan zijn opmars be gon hij was als laatste van de zeven deelnemers vertrokken was er voor de anderen geen houden meer aan. Ze wer den allemaal op 'n ronde achterstand ge reden. Alleen de taaie Helsloot bleef hem goed partij geven en wist veel van zijn ronde achterstand weg te werken, toen Stam voor de eerste keer van gangmaker Koch moest afhaken. Drie ronden voor het einde overkwam hem dit weer bij een aanval op Bert Romeyn en dat was voor Helsloot het sein voor een fel slotoffen- sief. Het leverde de Amsterdammer wel iswaar niet de begeerde triomf op, maar wel een daverend applaus. De uitslag: 1. C. Stam (Koch), de 60 km. in 46.56,7; 2. Helsloot (Wiersma) op 15 meter; 3. B. Romeyn (Van Roey) op 3 ronden; 4. H. Nieuwkamp (Staken burg) op 5 ronden; 5. J. Rous (De Graaf) op 10 ronden; 6. R. van Nunen (Pelser) op 12 ronden. Bert Boom (Wal- rave) staakte de strijd. De overige uit slagen waren: sprint: 1 .C. Vlijm (12,7), 2. B. ten Tije, 3. W. Keizer. Premiekoers: 1. K. Balk in 12.57; 2. K. van Nimwegen, 3. F. v.d. Ruit. 4. C. Vlijm. Ploegachter volging: 1. v.d. Ruit, Balk, Tabak en Bruin, de 4 km. in 4.45,2; 2. Dekker, Douma, Zuiker en Trompert in 5.05. Juul Bruessing won de premiekoers voor nieuwelingen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17