Ook Charles Urbanus mikt op eindzege SULLIVANS FA VORIET IN VIERDE HAARLEMSE HONKBAL WEEK DE ZAAK ROB HOFFMANN Zes debutanten in Nederlanse ploeg Begroting f 180.000 Programma Honkbalweek Waar bleef de man die het beslissende stootje gaf? De teams PRIJZEN Paul Lodewijkx start op circuit in KNMV-races Jean Beltoise in formule 2-race op Zandvoort VRIJDAG 19 JULI 1968 19 mmn Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspieqel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. Glorioso Jonkers ■'-'m-y -■'}'■ RltflJtftfltftMitliMJIMIilifWVMMMftMMMMMMfi Zaterdag 20 juli, 14.45 uur: Officiële opening. 15 uur: NederlandNederlandse Antillen. 20 uur- Sullivans—Italië. Zondag 21 juli, 15 uur: SullivansNederlandse Antillen. 20 uur: NederlandItalië. Maandag 22 juli, 20 uur: ItaliëNederlandse Antillen. Dinsdag 23 juli, 20 uur: NederlandSullivans. Woensdag 24 juli, 10.15 uur: Officiële ontvangst. 15 uur ItaliëSullivans. 20 uur- Nederlandse AntillenNederland Donderdag 25 juli, 20 uur: Nederlandse AntillenSullivans. Vrijdag 26 juli, 20 uur: ItaliëNederland. Zaterdag 27 juli, 15 uur: SullivansNederland. 20 uur- Nederlandse AntillenItalië. Zondag 28 juli, 14.45 uur: Prijsuitreiking en officiële sluiting. 15 uur: ToemooiwinnaarAll Stars-team Urbanus HAARLEM Itob Hoffmann is de grote afwezige in de vierde Haarlemse honkbalweek. De HCAW-werper die met zijn harde, rechte worpen een gevreesde tegenstander had kunnen zijn voor zowel Italië, de Nederlandse An tillen en de Grand Rapids Sulli vans zal er niet bij zijn. Over de „zaak Hoffmann" zijn al veel woor den geschreven en gesproken. Honkbal-outsiders zullen gedacht hehben: „Hoe is het mogelijk dat een van de grootste troeven van honkballend Nederland uitgesloten wordt voor zo'n belangrijk toer nooi". Men gaat dan denken, dat die Hoffmann het wel heel bont gemaakt moet hebben. Men gaat Hoffmann dan zien als „enfant ter rible". Honkbal-insiders weten echter dat Hoffmann in de verste verte geen moeilijke jongen is en gaan dan verder informeren. Daar bij komt men tot de volgende con clusies: Dat de achtergrond van de gehele affaire is dat de rayons in de Konink lijke Nederlandse Honkbalbond sinds hun meer zelfstandige status nog steeds armlastig zijn. Dat het KNHB-bestuur alles wil doen om in deze situatie een voor de verdere groei van de KNHB gunstige verandering te brengen. Dat hierdoor als voornaamste middel wordt gezien het organiseren van rayondagen, waarop vertegenwoordi gende teams met klinkende namen (bijvoorbeeld Hoffmann) als kasstuk ken moeten fungeren. Dat de Technische Commissie in ver band hiermee het meedoen aan de rayonwedstrijden verplicht stelde aan geselecteerde spelers. Dat Rob Hoffmann niet wenste mee te spelen in het team van het rayon 't GooiUtrecht om privé-redenen. Dat de Technische Commissie Rob Hoffmann toen schrapte van de lijst van deelnemers aan de vierde Haar lemse honkbalweek. Tussen achtergrond en aanlei ding van deze affaire liggen vele maanden en staan vele personen. Alle mensen die hierbij betrokken zijn geweest, hebben slechts één doel voor ogen: hun hobby dm honkbal in Nederland groter te maken. De meeste mensen die hierin betrokken waren, zijn ervan overtuigd dat de conflictsituatie zelfs de vorige week nog opgelost had kunnen worden. Honkbal die nen verloor weer van het prestige behouden. Hoffmann, een goede werper die graag had willen spelen in het Nederlands team tijdens de honk balweek in Haarlem. Negentig per cent van de betrokken officials, misschien wel honderd percent, had graag hetzelfde gezien. WAAR BLEEF DE MAN die het beslis sende stootje gaf? HAARLEM De vierde internationale Haarlemse honkbalweek die morgenmiddag van start gaat, heeft een dermate sterke bezetting dat de verwachte 60.000 toeschouwers in de komende negen dagen zullen kunnen genieten van bijzonder goed honkbal. In de eerste plaats zullen de prestige- duels tussen Nederland en de Nederlandse Antillen en die tussen Neder land en Italië bijzonder interessant worden, maar het spectaculairste honk bal zal ongetwijfeld gebracht worden door de ploeg uit de Verenigde Sta ten, de Grand Rapids Sullivans. De ploeg van Bob Sullivan start als de grote favoriet voor de eindzege. Bijzonder verheugend is het dat de Neder landse ploeg zich dit jaar voor het eerst tijdens een Haarlemse honkbal week geheel aan honkbal kan wijden. Daartegenover staat dan weer dat het niet meespelen van Rob Hoffmann een geduchte tegenvaller is. Het Nederlandse team dat in de vierde Haarlemse honkbalweek uitkomt, krijgt het bijzonder moeilijk. Moeilijker dan in de drie voorgaande. De reden hiervan is dat er dit jaar geen militaire teams bij zijn. In wedstrijden tegen Italië en de Nederlandse Antillen staan nog andere dingen op het spel dan alleen maar honk bal. De Italianen zullen een overwinning op „erfvijand" Nederland op bijzonder hoge prijs stellen en ook het zuiver Nederlandse duel heeft zijn scherpe prestige kantjes. In de West draaide een tournee van het Nederlands honkbalteam het vorig jaar uit op een honkballesje en de Nederlanders zullen daar graag wat tegenover stellen. De Italiaanse manager Gigi Cameroni droomt al jaren van een duidelijke Italiaanse zege op Nederland en zal juist in de wedstrijden tegen Nederland zijn sterkste ploeg opstellen. Voor Charles Urbanus die de komende dagen zijn debuut als manager in de Haarlemse honkbalweek maaktwordt het een lastige zaak. Allereerst heeft hij een groot gat in zijn werpersstaf, nu Rob Hoffmann uitgevallen is. Ten tweede zal hij de stemming in de Nederlandse ploeg op peil moeten houden en dat is altijd een moeilijke zaak tijdens een zwaar toernooi en ten derde zal Urbanus moeten kiezen: mikken op de eindzege of goede resulta ten behalen tegen de Antillianen en Ita lianen. In de laatste kwestie heeft hij reeds gekozen: hij mikt op de eindzege en dat betekent dat hij Herman Beidschat bewaart tot dinsdagavond, als het Neder lands team tegen de Sullivans speelt. Ook de Nederlandse Antillen mikt op de eind zege. De Grand Rapids Sullivans win naars van de Haarlemse honkbalweek 1963 zijn veruit favoriet. Hoewel van de ploeg van 1963 nog slechts drie spe lers over zijn, beschikken de Sullivans over een bijzonder sterke ploeg. Toch zijn de Sullivans niet onverslaanbaar: in 1963 kwam het Nederlands team onder leiding van Dr. William B. Arce tot tweemaal Sullivans: manager Bob Sullivan (1 verzorger Dr. Norman Keiler, wer- oers: Carl Angelo (281, Rick Weimich (46), Dick Klunder (16), Pat Kincaide (23), Bob Gebben (4), Mike Bramble (33); achtervanger: Alex Kanoza (55); Nnnojivelders: 'lack Benedict (8), An dy Kanoza (1), Mike Pojeski (501, .Tack Rumohr (30), Al Ware (42): buite^'el- ders: John Gallaway (17), Tom Hoff mann (9), Matt Rockwood (18), Rich Uhlman (36), Italië: manager-coach Cameroni, verzorger Lodi, werpers: Lercker, Gat- ti, Bertoni, Silva, Paschetto, Clerici. 3ava; achtervangers: Kavazzano en F'astelli: binnenvelders' M ra. Rinaldi Passarotto, Novali en Spinosa: buiten- velders: Monaco, Rossi en Gambini. Nederlandse Antillen: manager D. Baly, coach Victor Elhage, werpers: Sam Jacobs, Victor Albus, Raymundo Rasmijn, Henk Daniëls, Alfonso Sulva- ran; achtervangers: Andres Jones en Jesus Halabi; binnenvelders: Eric Pon- son, Max Gumbs. Gabriel Illigge, Ri chard Simon, Stanlev VRs: buitem-el- ders: Wilfred Pietersz, Wilfred de Cas ter, Marcel Brigitha en Rafael Jesefa. Nederland: manager Charles Urba nus, coach Wim Geestman. werpers: 'lerman Beidschat, Ton ter Neuzen, Tan Dik Leurs. Ben de Brouwer, Rudi Dom en Ron Renooy; ach te s: Amoud Blom, Hans Augustinus en Wim nrouwer; binnenvelders: Robert Maat, Boudewiin Maat, Johnny Jonkers, Hud son John, Martin Stroker, Simon Ar- rindell, Roy van den'Dungen Greno- vius; buitenvelders: Hamilton Richard son Ferry de Clercq, Rosario Rasmijn nn Fokke Jelsma. toe tot schitterende tegenstand. Voor de eerste maal bewees het Nederlands team toen dat het in incidentele wedstrijden in staat was om zeer sterke Amerikaanse ploegen tot topprestaties te dwingen. Het werden toen twee nederlagen: de eerste wedstrijd leverde een 3-2 nederlaag op. de tweede werd 2-1 in de stromende regen. De Italianen spelen spectaculair en tech nisch goed verzorgd honkbal en zullen enkele fraaie wedstrijden spelen. De wer persstaf mist echter diepte, zodat de Ita lianen na een verrassend sterk begin la ter in de week een grote inzinking kunnen doormaken. In de laatste dagen kunnen zij dan weer verrassend terugkomen. Enige kans op de eindzege hebben de Italianen niet. De ploeg van de Nederlandse Antillen zal veel sterker zijn dan de ploeg die in 1966 deelnam. Toen was het een ploeg die louter uit spelers van Curasao bestond. Ditmaal heeft men zich serieus voorbe reid op het toernooi en hebben Aruba en Curacao een aantal wedstrijden tegen el kaar gespeeld De winnende ploeg Aru ba leverde 12 spelers, terwijl verlie zer Curacao de overige zes spelers lever de. Of d>e Antillen inderdaad een favoriet voor de eindzege zijn, hangt voorname lijk af van de weersomstandigheden. In 1966 was het optreden van Curacao enigs zins teleurstellend, hoewel het Nederlands team tweemaal slechts met de grootste moeite kon winnen. Wanneer Curacao in 1966 echter moest spelen, regende het door een speling van het noodlot prac- tisch altijd, zodat zij wel bijzonder ge handicapt waren. Als de omstandigheden ditmaal wat beter zijn warm weer en een hard veld is de ploeg van de Ne derlandse Antillen voor iedereen een ge vaarlijke tegenstander. Het Nederlandse team kan een rol gaan spelen, al werd de kans daarop enkele weken geleden heel wat minder door het uitvallen van Rob Hoffmann na een inci dent dat toch wel typisch Nederlands is. Alleen als naast Herman Beidschat een tweede werper van formaat opduikt en dat is zeker mogelijk heeft het Neder lands team kansen op een eervolle klas sering. Zittend: v.l.n.r. Renooy, v. d. Dun- gen Grenovius, Stroker. Augus tinus, Rasmijn, Robert Maat, De- Clercq, Blom en manager Charles Urbanus. Staand: v.l.n.r. Jonkers, Jelsma, Beidschat. Boudewijn Maat, Richardson, Ter Neuzen, Arrinde 11, John, Crouwel, De Brouwer en coach Geestman. HAARLEM. De deelnemende ploe gen kunnen in de vierde Haarlemse honk balweek de volgende prijzen verdienen: teamprijzen: voor de nummers een, twee en drie zijn bekers beschikbaar gesteld. De beste slagman, de beste werper en de waardevolste speler van het toernooi, en de beste Nederlandse slagman en werper alsmede de waardevolste Nederlandse speler kunnen persoonlijke prijzen ver dienen. De speler die de meeste homeruns slaat, krijgt een prijs, terwijl de best spelende Nederlandse debutant ook een beloning krijgt. HAARLEM. De Nederlandse ploeg die onder leiding van manager Charles Urbanus deel zal nemen aan de vierde Haarlemse honkbalweek, telt zes debu tanten. Jan Dik Leurs, Ron Renooy, Hans Augustinus. Johnny Jonkers, Fokke Jels ma en Dassy Rasmijn zijn er dit jaar voor het eerst bij. Ben de Brouwer was in de vorige Haarlemse honkbalweek wel in de ploeg opgenomen, maar kwam niet in het veld, terwijl Ferry de Clerq slechts één slagbeurt kreeg. Ook Rudy Dom zag geen actie in 1966, maar speelde wel in 1963. In het team van de Nederlandse antillen zijn slechts enkele bekende na men. Interessant is het dat de beste Ne derlandse slagman van 1966, Wilfred Pie tersz, weer van de partij is. Carl Angelo, Al Ware en Tom Hoffman zijn de enigen die ook vijf jaar geleden deel uitmaak ten van de Grand Rapids Sullivans. Voor Italië is de Haarlemse honkbalweek een geheel nieuwe belevenis. In de favoriete ploeg voor de eindzege zijn slechts drie spelers die vijf jaar gele den toen het Haarlems honkbalstadion werd geopend deel uitmaakten van de Grand Rapids Sullivans. Het zijn pitcher Carl Angelo, derde honkman Al Ware en outfielder Tom Hoffman. Werper Carl Angelo deed in 1963 niet al te spectacu lair werk, maar velen zullen zich Angelo herinneren. Tijdens een wedstrijd vroeg hij aan de scheidsrechter een andere bal, maar dit verzoek werd niet toegestaan. Hij maakte toen korte metten en wierp de bal over de zittrbune in het meertje, dat overigens binnenkort geheel gedempt zal zijn. In dezelfde wedstrijd sloeg An- ADVERTENTIE Opel Rekord nu 7995.- gelo een homerun! Al Ware is een emplo yé van meubelfabrikant Bob Sullivan en in 1963 behoorde hij al tot de ouderen. Het feit alleen al dat hij door Sullivan werd opgegeven als speler, staat ervoor garant dat deze ex-prof die in AAA- honkbal speelde nog steeds zijn man netje staat. Hoffmann speelde in 1963 niet opvallend, maar wel zeer constant. Of Bob Sullivan zelf ook nog als speler zal optreden, moet worden afgwacht. D vo rig keer was dat wel het geval. Hij ver ving een keer zijn geblesseerde tweede- honkman en zette zichzelf in als pinch- hitter, toen hij een werper van de French Woods wilde testen als mogelijke kandi daat voor zijn ploeg. In de Italiaanse ploeg missen wij vele bekende namen. Allereerst is dat Giulio Glorioso. De man die het Nederlandse honkbalteam sinds 1956 zoveel hoofdbre kens heeft bezorgd. Het Italiaanse idool is er dit jaar voor het eerst niet meer bij. Zijn collega Cameroni is er wel, maar ditmaal als manager. De temperament volle Cameroni is zelfs als manager een attractie apart. De Italianen hebben uit de serie wedstrijden tegen Nederland die het vorig jaar werd gehouden, hun lesje geleerd en namen zeven werpers mee. Of dit voldoende zal zijn, mag wor den betwijfeld. In de ploeg van de Nederlandse Antil len zitten enkele gerenommeerde wer pers. Zo is Sam Jacobs in 1966 gekozen in het All Stars-team weer van de par tij. Ook de jeugdige Henk Daniëls is aan wezig en dat zal de Nederlandse ploeg wel de nodige herinneringen oproepen aan de trip van het afgelopen jaar. Wilfred Pietersz was de beste Nederlandse slag man in 1966 en hij veroverde zijn plaats in het team om zijn titel met het slaghout te verdedigen. Max Gumhs en Marcel Brigitha zijn eveneens oud-gedienden. De Nederlandse ploeg kent enkele vraagtekens. De werpersstaf is uitgebreid maar telt veel debutanten. Bovendien is het buitenveld nu niet het sterkste deel van de ploeg. De tijd. waarin men voor het nationale team goede velders verkoos boven goede hitters, is voorbij. 7o tplf de Nederlandse ploeg slechts één buitenvel- der die aan beide eisen voldoet: Hamil ton Richardson. De overige kandidaten zijn „omgebouwde" buitenvelders die hun verkiezing zeker verdienen, maar defen sief soms nogal beneden de internationale maat blijven. In de werpersstaf mag men van Ron Renooy, Jan Dik Leurs en Ben de Brouwer niet al te veel verwachten. Jan Dik Leurs, die overieens pas maan dag beschikbaar zal zijn, omdat hij mee- pas doorgekomen als hoofdklasse-werper en Ben de Brouwer al heeft hij dan een trainingskamp in de Verenigde Staten, dankzij het Perry-Van de Kar Fonds, kun nen meemaken mist nog de nodige rou tine. Hetzelfde geldt voor Ron Renooy. De overige drie werpers hebben voldoen de hoofdklasse-routine. Ton Ter Neuzen is echter bijzonder wisselvallig en zijn prestaties kunnen van grote invloed zijn op de klassering van het Nederlands team. Rudy Dom is in internationale wed strijden niet erg gelukkig en Herman Beidschat zal wederom de grote troef van manager Charles Urbanus zijn. Het binnenveld zal weinig moeilijkhe den opleveren. De gekozenen steken stuk voor stuk in topvorm en de enige vraag is of voor de niet beschikbare Leo Kops en Harry van de Berg een goede plaats vervanger te vinden is. Johnny Jonkers lijkt dit jaar de aangewezen man. De jonge Haarlemmer is uit het goede hout gesneden om de rol van Roy van de Dun- gen Grenovius die dit jaar niet al te best in vorm is als kortestop over te nemen. nimnnnnnnn Van een Haarlemse honkbalweek gaat een enoéme propaganda uit. Dat beseffen de organisatoren ook en al wordt het met het jaar moei lijker om zo'n groot internationaal evenement financieel rond te krij gen in de begroting van de honkbalweek 1968 wordt gewerkt met het totaal van 180.000 gulden toch krijgt ook in deze week de jeugd een kans om een wedstrijd tegen sterk gereduceerde prijzen te bezoeken. De wedstrijd van woens dagmiddag ItaliëSullivans is daarvoor uitgekozen. MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMJMMMtMfM nnn..■■■■■"■■■....■■■■—MMMMMMWiiiMWMMWiwwimMMii (Van onze sportredactie) HAARLEM. Zondag worden op het circuit van Zandvoort de kampioensraces van de KNMV gehouden. In zeven solo en een zijspanklasse zullen alle nationale grootheden uit de motorsport vertegen woordigd zijn. Vooral de 50 cc klasse de enige waarin Nederland internationaal iets betekent is sterk bezet. Naast TT- triomfator Paul Lodewijkx en zijn Ja- mahi-teamgenoot Martin Mij waart komen ook Toersen. nationaal kampioen De Vries en de Haarlemmer Jan Schurgers aan de start. In de andere klassen waarin niet min der dan 75 renners met een internatio nale licentie starten zijn Ruud Breed, Jaap Mooijen, Cees van Dongen, Henk Kist, Lous van Rijswijk en Jan Huberts de grote kanshebbers. Interessant zal boven dien zijn de prestatie, die de jonge Am sterdammer Rob Bron in dit veld zal we- gaat met het B-team naar Engeland, is ten te boeken. DEN HAAG. Dertig coureurs zullen zondag 28 juli op Zandvoort starten in de races voor Formule Il-renwagens, gel dend voor het Europese kampioenschap. Er gaan aan de finale over 50 ronden (209,6 km) twee macnes van 15 ronden vooraf. In beide kwalificatieritten starten 15 wagens. De snelste tien kwalificeren zich voor de eindstrijd. Tal van promi nente coureurs komen aan de start. Jean Pierre Beltoise, verrassend tweede in de grote prijs van Nederland, rijdt een van de twee Matra MS-7-renwagens. Gecon tracteerd zijn voorts o.m. Silvio Moser (Tecno), Piers Courage (Brabham) Jac kie Oliver (Lotus), Richard Attwood (Bra- ham), Frank Gardner, Robin Widdows (Beiden McLaren) en Mike Beckwitz (Lo la), die voor DAF uitkomst in Formule 3-races. Ferrari heeft drie Dyno f2-ren- wagens ingeschreven. Derek Ball zal een van de wagens rijden. De twee andere coureurs moeten nog worden aangewe zen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19