Grote actie voor slachtoffers van Biafra-confl iet Van 5 tot en met 9 augustus Sunbeam Kort en bondig mw-m VEEHOUDER MAG VOLLE MELK AAN CONSUMENT VERKOPEN OVERZWEMMEND WILD 120: Anarchistische activiteit 2000 m2 SHOW BÊSaranka meubelen Griften s avonds naar postkantoren en gemeentehuizen Vaste richtlijnen voor passen aan vreemdelingen Echtpaar met auto verongelukt Ontsnapte gevangene gearresteerd Rechtbank in Assen beslist: LOOP VRU IN EN UIT BU Veiligheid tankers is onvoldoende Man die zoontje wilde redden verdronken Politie treedt op tegen jongelui Niet 110 maar 80 BEIEREN GARDAMEER COSTA BRAVA DIRK VAN OEN BROEK Veel bezvolking VRIJDAG 19 JULI 196 8 Antwoord minister KENNEMER AUTOMOBIELBEDRIJF Jf agen vloog in brand Nieuwe ambassadeur vertrok naar Canberra Kamerlid over explosie op „Agua Clara" Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk H eemskerk In Valkenburg .se 153 CMobbo v° mekon Makoerdi >@B£WH KAM ERG HILVERSUM De onlangs opgerichte stichting „Vluchtelingenhulp Biafracon- fliet" zal in de week van 5 tot en met 9 augustus een grote nationale actie hou den ten behoeve van de slachtoffers van deze strijd. Volgens de berichten uit de betreffende gebieden is een snelle mas sale hulpverlening urgent. De stichting stelt zich uitsluitend ten doel om het geld daarvoor bijeen te brengen. De besteding ervan gaat via de reeds bestaande kanalen van de Wereldraad van Kerken in Genève, in Nederland ver tegenwoordigd door de stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen, de stichting „Caritas Internatio- nalis" in Rome. in Nederland de stichting „Mensen in Nood" en het Nederlandse Rode Kruis. Deze organisaties zullen alles in het (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor de afgifte van paspoorten voor vreemdelingen en voor laissez-passer gelden vaste richtlijnen. Al dus minister Luns op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Jongeling (G.P.V.) naar aanleiding van het wei geren van een vreemdelingenpaspoort aan de in ons land verblijvende Zuidmoluk- kers Johanna Eideth Tetelepta en Netta Rosalie Kempa. De vaste richtlijnen voorzien in de mo gelijkheid, aldus de minister, van de ver strekking van een vreemdelingenpas, in dien de aanvrager een reisdocument nodig heeft voor de uitoefening van beroep of bedrijf of om andere redenen veelvuldig naar het buitenland reist. Bij incidentele reizen wordt volstaan met het afgeven van een laissez-passer. In overeenstem ming met deze richtlijnen is aan genoem de personen een laissez-passer verstrekt. Bij het beoordelen van door niet-Neder- landers ingediende aanvragen tot het ver strekken van een reisdocument geldt als criterium, dat zij niet in staat zijn een paspoort van het land, waaruit zij afkom stig zijn, te verkrijgen. De volkenrechte lijke status van een gebied speelt derhalve geen rol, aldus de minister. ADVERTENTIE KLEVERLAAN 2—6 BLOEMENDAAL TEL. 51095 Cyclamaat. Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid ziet geen aanlei ding een onderzoek in te stellen naar mogelijke voor de volksgezondheid scha delijke invloeden van het gebruik van het kunstmatig chemisch zoetmiddel cy clamaat. Het gebruik van cyclamaten is in de meeste daarvoor in aanmerking ko mende eet- en drinkwaren reeds verbo den. Weggelopen. De Rotterdamse politie heeft op het station de 13-jarige Alan Voogd uit Sevenum aangetroffen, die sedert 16 juli vermist werd. De jongen, die aan de politie eerst een valse naam en woon plaats opgaf, bekende later, van huis te zijn weggelopen. Rangeerder verongelukt. De 30-jarige ran geerder S Looper uit Rotterdam is op het goederenemplacement Rotterdam- Noord om het leven gekomen. Hij werd door een locomotief aangereden en was op slag dood. Geen café's bij douane. Op grond van douanetechnische en verkeerstechnische overwegingen is besloten het vestigen van cafés of restaurants op nieuwe dou ane-emplacementen niet toe te staan. Boek voor Luns. De Hongaarse ambassa deur in ons land., de heer Lajos Barta, die dezer dagen Nederland verlaat, heeft minister Luns een boek aangebo den. Het heet „Ik verwacht je op de poesta" en is een in het Nederlands door de Hongaarse ambassadeur geschreven roman. Pretpark. Joop Geesink wil op Curacao, even buiten Willemstad op een terrein van ongeveer negen ha, een recreatie park stichten. De Nederlandse regering heeft een garantie toegezegd van negen miljoen gulden, mits er twee miljoen gulden eigen risicodragend kapitaal kan worden opgebracht. werk stellen om de beschikbare goederen, vooral medicijnen en kindervoedsel, via chartervluchten rechtstreeks naar de noodgebieden te brengen. De rechtstreek se luchtbrug naar Biafra is daarbij van groot belang. Het aantal vluchten neemt met de dag toe. De organisatoren hopen dat er tussen de strijdende partijen spoe BAARN. Een verkeersongeluk op de Biltseweg in Baarn heeft donderdag het leven gekost aan de 37-jarige heer L. A. Houtveen, directeur van het bankiers- en assurantiekantoor Vlaer en Kol in LJsselstein, en aan zijn 28-jarige echt genote mevrouw Houtveen-Mattheijs- sen. Drie kinderen van het echtpaar raakten gewond, twee ernstig en één licht. De kinderen, die tussen de vier en acht jaar oud zijn, zijn opgenomen in ziekenhuizen in Baarn en Soest. Het ongeluk gebeurde, toen van een te gemoetkomende auto de wielen plotse ling blokkeerden en de wagen naar de linkerkant van de weg schoot. Daar kwam de auto frontaal in botsing met de wagen van de familie Houtveen Een voorbijganger heeft de vrouw en de drie kinderen ernstig gewond uit de auto kunnen halen. Pogingen om de heer Houtveen te bevrijden, mislukten, omdat de wagen in brand was geraakt. De bankdirecteur is in de vlammen omgekomen. Kort na aankomst in een ziekenhuis in Utrecht is ook zijn echt genote overleden. De bestuurder van de andere auto raakte vrij ernstig ge wond. AMSTERDAM. Donderdag is een 20- jarige Delftse student op de Zuiderweg in Amsterdam verongelukt. Hij kwam op zijn motorfiets frontaal in botsing met een personenbusje. Dit busje, dat met hoge snelheid enkele wagens pas seerde en op de linkerweghelft reed, was, naar later bleek, de vorige dag van de PTT in Alkmaar gestolen. De bestuurder van deze auto is in het Huis van Bewaring opgeloten. BERGEN. Donderdag heeft een chauf feur uit Mill zijn bijna twee jaar oude zoontje Wimke van Rooy overreden. Het jongetje was op slag dood. Het on geluk gebeurde toen de vader bij werk zaamheden aan huis zijn auto wilde verplaatsen juist op het moment dat het jongetje vanachter het huis vanuit zijn zandbak de hoek omliep. AMSTERDAM. Op de Reguliers gracht in Amsterdam heeft de politie donderdagavond een 32-jarige bankwer ker aangehouden die sinds december vo rig jaar voortvluchtig was uit de gevan genis in Almelo. Hij werd door de Am sterdamse politie sinds enige tijd gezocht in verband met een aantal verduisterin gen en oplichtingen, die hij sinds zijn ontsnapping in de hoofdstad heeft ge pleegd. dig een methode gevonden zal worden om de hulpverlening ook over land mo gelijk te maken. De Itichting „Vluchtelingenhulp Biafra- conflict" heeft voor haar actie de mede werking gekregen van de televisie. Er zijn besprekingen gaande over de samenstel ling van een reportageteam, dat in de actieweek een actueel filmverslag zal uit brengen over de situatie in Biafra en de wegen die op dat moment voor hulpver lening openstaan. De eigenlijke actie zal worden geconcentreerd op één avond. Het Nederlandse volk zal worden opgeroepen om zijn gave op postkantoren en ge meentehuizen te brengen. Inmiddels zi|n op het gironummer 400 ten name van stichting Vluchtelingenhulp Biafracon- flict, Utrecht, al de eerste giften binnen gekomen. Voorzitter van het bestuur is de oud- burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum. In het bestuur hebben zit ting de voorzitters van N.V.V., C.N.V. en K.N.V. en vertegenwoordigers van de hulpverleningsorganen. De onlangs tijde lijk uit Biafra teruggekeerde zendings medewerkster mevrouw C. Middelkoop is één van de adviseurs van de stichting. i V HOOGEVEEN. De melkhandelaar G. Strijker uit Hoogeveen heeft voor de rechtbank in Assen een kort geding ver loren tegen de veehouder W. Jaarsma. De heer Jaarsma verkoopt sedert enige tijd volle melk rechtstreeks aan de consument voor 40 cent per liter. De heer Strijker meende dat de heer Jaarsma onbevoegd was tot deze verkoop en dat hij daarmee de melkhandel oneerlijke concurrentie aandeed. Hij vroeg van de rechtbank deze verkoop te verbieden en een dwangsom op te leggen van 500 gulden voor iedere dag dat de heer Jaarsma daarna met de ver koop zou doorgaan. De raadsman van de veehouder, mr. P. H. Suringar, zei dat het bedrijf van de heer Jaarsma verliesgevend zou worden als hij zijn melk voor 27 cent per liter aan de zuivelfabriek zou leveren. De heer Jaarsma heeft achttien melkkoeien, die dagelijks 300 liter melk geven. Daarvan levert hij 100 liter aan de zuivelfabriek. De overige 200 liter verkoopt hij recht streeks aan de consumenten. Volgens mr. Suringar is er van concurrentie met de melkhandel geen sprake, omdat de heer Jaarsma een geheel ander produkt ver- ADVERTENT1E ANEGANG 39, HAARLEM TEL 16340 koopt, namelijk rauwe ongesteriliseerde volle melk. Van winstderving door de Hoogeveense melkhandel was volgens hem geen sprake. De president van de Asser rechtbank mr. W. H. T. C. Baron Thoe Schwartzen- berg en hohenlansberg, stelde de veehou der in het gelijk. De heer Strijker, die veroordeeld werd tot betaling van de proceskosten, is in beroep gegaan. Op 7 augustus zal de zaak opnieuw dienen voor het gerechtshof in Leeuwarden. Intussen gaat de heer Jaars ma door met de verkoop van zijn volle melk. SCHIPHOL. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Australië, mr. W. G. Zeyl- stra, is met z'n echtgenote van Schiphol via New York naar Canberra vertrokken. Hij was tot november vorig jaar ambassa deur in Kongo en tevens geaccrediteerd in Kongo-Brazzaville, Rwanda en Boe- roendi. Hij volgt in Australië jhr. J. Q. Bas Backer op die 15 maanden Nederlands ambassadeur in Canberra was en die am bassadeur in Tokio wordt als opvolger van wijlen dr. R. H. van Gulik. Een onbekende groep anarchisten heeft in het park Oestre Anlaeg in Kopenhagen de Koningin-Juliana- linde omgezaagd en in een anonieme brief aan de pers geschreven, dat „een dappere daad is verricht en een harde slag is toegebracht aan de kleine bourgeois en zijn front". De boom werd in 1948 geplant ter ge legenheid van de troonsbestijging van koningin Juliana. DEN HAAG. De grote aantallen slachtoffers als gevolg van de explosie aan boord van het Panamese tankschip „Agua Clara" (op 12 juli in Schiedam) en bij vroegere analoge gevallen wijzen er op, dat de wettelijke en andere veilig heidsvoorzieningen op dit gebied onvol doende zijn. Het tweede kamerlid Van der Spek (P.S.P.) heeft minister Roolvink van So ciale Zaken gevraagd of hij deze mening deelt. In schriftelijke vragen bepleit de heer Van der Spek de openbaarmaking van de resultaten van het onderzoek naar de oorzaak van de explosie. Ook dringt hij er op aan nadere wettelijke en-of andere maatregelen te nemen, die de veiligheid bevorderen onder meer in deze zin dat het betreden van olietankers wordt ver boden zolang er ontploffingsgevaar bestaat Dodelijke val. De 14-jarige Mattheus Moon is in Haastrecht bij de ouderlijke woning uit een hooiberg gevallen en zo ernstig gewond dat hij korte tijd later overleden MIDDELBURG Twee sportvissers uit Veere hebben op het Veerse Meer de merkwaardigste vangst van hun leven gedaan: een reebok. Het dier zwom midden op het meer in noordoostelijke richting. De mannen hebben de uitgeputte reebok in hun boot gehesen, waarna het dier op een zandplaat, die met mals gras begroeid is, werd gebracht. Na enige tijd ge rust te hebben sprong het dier plotseling opnieuw in het water en zwom koers noordoost aanhoudend, op Noord-Beveland aan. Al eens eerder zwom een tiental wilde pony's, die op een plaat in het Veerse Meer verblijven, het meer over naar de Noordbevelandse oever. Raadhuisplein, Zandvoort, zaterdag 14 u.: Draaiorgelconcert. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14.30 en 20 uur: „The sound of music", a.l. Roxy, 14.30 19 en 21.15 u.: „Meisje, min derjarig meisje", 18 j. Minerva, 14.30 u.: „Vier rakkers en een oude jeep" a.l.; 19.30 u.: „Dr. Zjivago", 14 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: Vakantiepeiikelen met Funes-te gevol gen", a.l. Frans Hals 14, 19 en 21.15 u.: „Triple Cross", 14 j.; vrijdag 23.30 u.: „G-man Jerry Cotton", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten", a.l. Luxor, 14 en 20 u.: „Dr. Doolittle", a.l.; vrijdag 23.30 u.: „Le Bonheur", 18 j. Studio, 14 15. 19 en 21.15 u.: „Oj, Oj, Oj", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vleeshal en Vishal (Grote Markt): „Werken in Textiel", expositie van wand tapijten, appliquékleden en textielplas- tieken van 33 kunstenaars. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zondag van 13 tot 17 u. Tot en met 21 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Kunstcentrum Libra (Waag, hoek Spaarne-Damstraat): Expositie van werk van Jeroen ten Berge, Remco v. d. Gugh- ten, Jo Klingers en Jan van Wensveen. Dagelijks van 13 tot 17 u. en zondags van 14 tot 17 u. Tot 22 juli. Galerie-t, 11 tot 17 u.: Zomerexpositie van grafiek, gouaches en klein plastiek. Linnaeushof (Bennebroek)Expositie van etsen, monotypes en schilderijen van Jan Campfens en Karin Campfens-Meer- man. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdags van 9 tot Ï8 u. Gemeenschapshuis (Zandvoort): Expo sitie „Foto-Internationaal '68". Maandag tot en met zaterdag van 11 tot 12, 14 tot 17 en 20 tot 22 u. Zondag 14 tot 17 u. Tot en met 18 augustus. Galerie Zijlstraat (hoek Witte Heren straat), werken van Armand van der Helm, plastieken, en prenten van Sees Vlag. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), zaterdag 14.30 u.: „De Apebroodboom". Bakenesserkerk, 20.30 u.: Clavecimbel- eoncert door Gustav Leonhardt. Prinsenhof (achter het stadhuis), zater dag vanaf 10 uur: Antiekmarkt. VRIJDAG 19 JULI City Theater, 20 u.: „Broeders zonder vrees". Stadsschouwburg, 20 u.: „Die rare gekke rot kat". Ruïne van Brederode, Santpoort, tot 28 juli: Expositie grafiek van Ru van Rossum; open van 9 tot 20 u. ZATERDAG 20 JULI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Broeders zonder vrees' Stadsschouwburg, 20 u.: „Die rare, gekke rot kat". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oos*, 14 tot 17 u.: Expositie werken van Truus Menger; tot en met 28 juli. Ruïne van Brederode, Santpoort: 'Expo sitie grafiek van Ru van Rossum; open van 9 tot 20 u.; tot 28 juli. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 19 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Fort Utah". Luxor Theater, 16.45 en 21.15 u.: „De Non". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Jacques Siegers. Geopend van 9-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. ZATERDAG 20 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fort Utah"; 23.30 u.: ,Alle vrouwen van de wereld" Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: ,De Non". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Jacques Siegers. Geopend van 9-18 u. VRIJDAG 19 JULI Marquette Theater. 20 u.: „Voor een paar dollars meer". ZATERDAG 20 JULI Marquette Theater, 20 u.: „Voor een paar dollars meer". VALBURG. De 40-jarige timmerman VV. L. van Loon uit Valburg is gisteren in de Linge nabij het Betuwse Zetten ver dronken, toen hij zijn zoontje, dat te wa ter was geraakt, wilde redden. De heer Van Loon was met zjjn beide zoontjes aan het vissen toen een van hen in het water viel. De vader die niet kon zwem men sprong het kind na. Een op hei hulpgeroep toegesnelde voor bijganger zag kans het kind uit het wa ter te halen. Een tweede reddingspoging bleek niet meer mogelijk omdat de vader was verdwenen. Het kind kon met mond- op-mond-beademing weer bij kennis wor den gebracht. De vader werd enkele uren later opgedregd. TERHEIDE. Donderdagmiddag is de 9-jarige Leo van der Groes uit Waterin gen, die samen met een 8-jarig neefje bij Terheide in zee was gegaan, door een golf omver geworpen en meegetrokken. Het jongetje is verdronken. VALKENBURG. Donderdagavond is de pólitie in Valkenburg opnieuw opge treden tegen enkele honderden rumoeri ge jongelui, die zich rond het Valken monument op het Grendelpelin verzameld hadden. Reeds in de loop van de avond had de politie een aantal jongelui op di verse plaatsen in het stadje opgepakt in verband met ordeverstoringen. De politie van Valkenburg had versterking gekre gen van politiekorpsen uit omliggende plaatsen. Op het Grendelplein werden kort na middernacht enkele charges uitgevoerd door de politie te paard. Met de wapen stok en de gummiknuppel werden de jongelui uiteengeslagen. Een aantal werd naar het politiebureau gebracht. DEN HAAG Voor automobilisten met een caravan achter hun wagen geldt op de Duitse autobanen een maximumsnel heid van 80 km. per uur en niet 110 km. per uur, zoals gisteren abusievelijk in het bericht „Niet hard maar ook niet lang zaam rijden op Duitse autobanen" werd medegedeeld. ADVERTENTIE ook nog in augustus voordelige vakantiereizen per bus of vliegtuig INCL. LOGIES reeds v.a. n.v» Internat, reisorganisatie Amsterdam: Bilderdijkstr. 126 020-122758 Rotterdam: G.J. Mulderstr. 6 (bij Vierambachtstr.) - 010-231300 Het KNMI deelt mee: Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Golf van Biscaye over de Britse eilanden naar het zeegebied ten westen van Noorwegen. Met winden uit noordelijke richtingen stroomt lucht over de Noordzee naar ons land, maar deze lucht is vochtig, zodat er vrij veel be wolking in voorkomt, waaruit plaatselijk enkele regenbuien vallen. Kleine storingen in de bovenlucht verplaatsen zich over ons land naar het zuiden, zodat de buiïgheid tijdelijk wat groter wordt. Boven de Bal kan is de luchtdruk laag en is het on bestendig weer. Het ziet ernaar uit dat in de drukverdeling het komende etmaal maar weinig verandering komt. De aan gevoerde lucht wordt echter iets droger zodat er bij noordelijke winden geen neerslag van betekenis meer wordt ver wacht. De temperaturen zullen maar wei nig verschillen met die van vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum- an minimum- c temperaturen e 2 •2 Ci binnen-en buitenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven 7. -Limburg zw. bew. nnw zw. bew. nw onbew. nw zw. bew. wnw zw. bew. wnw zw. bew. w.st. zw. bew. nw zw. bew. nw Helsinki half bew. w.st. Stockholm half bew. wzw Oslo geh. bew. nno Kopenhagen half bew. wnw Aberdeen licht bew. w.st. Londen onbew wnw Amsterdam geh. bew. nnw Brussel half bew. wnw Luxemburg geh. bew. wnw Parijs zw. bew. w.st. Bordeaux onbew. w.st. Grenoble niet ontvangen Nice onbew. n Berlijn geh. bew. Frankfort geh. bew Mtinchen geh. bew. Zurich zw. bew. Genève zw. bew. Locamo licht bew. nno Wenen zw. bew. nw Innsbruck zw. bew. w.st. Belgrado geh. bew. nnw Athene onbew. wnw Rome onbew. ono Barcelona half bew. nnw Madrid onbew w.st. Mallorca onbew. ono Lissabon onbew. ono nw zw w.st. J BS 18 20 18 20 20 21 21 20 19 19 24 19 14 19 10 22 20 19 23 24 21 21 17 17 17 25 16 12 24 31 25 24 30 26 34 d BS 14 13 13 12 12 11 13 12 10 9 15 10 2 12 13 11 11 11 11 18 14 14 11 11 8 10 14 9 14 25 14 17 13 15 24 0 0.3 1 0.1 0.2 0.3 10 19 ZATERDAG 20 JULI Zon op 4.44 uur; onder 20.48 uur. Maan op 0 11 uur; onder 17.16 uur. MAANSTANDEN Nieuwe maan 23 lull 12.49 uur. HOOG EN LAAG WATER IN iJMUIDEN VRIJDAG 19 JULI Hoog water 10.37 uur en 23.05 uur. Laag water 6.01 uur en 18.33 uur. ZATERDAG 20 JULI Hoog water 11.47 uur en uur. Laag water 7.06 uur en 19.45 uur. Het noog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 mm. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2