DAG TOT D l Mogelijk meer revoluties in landen van Midden-Oosten 1 Stee Zuid-Vietnam in Honoloeloe bij veranderingen betrokken Indi Ojoekwoe in Niger Iraaks regime is gevallen door gecombineerde druk l 'm Bontmodehuis Dick Bartels Speciaalzaak in pelterijen HONDERDEN exclusieve bontmantels Hoeden, Stola's en Cravattes WAGENWEG 126 rood, HAARLEM Labour wint in Wales James Ray naar VS Watersnood commentaar op actuele za Een novum V S-hulpprogram aanzienlijk besnoeid Sneeuw in Alpen Freud in Wenen gerehabiliteerd Smith: „Harper was gevaar voor staat Officieren in Griekenland verbannen Wilhelm Harster op vrije voeten Joegoslaaf Djilas mag naar het buitenland Washingtonroutine-overleg tussen Thieu en Johnsou in ia 3 m Onze gehele collectie 1968/69 telegrammen VRIJDAG 19 JULI 1968 Gesprek Nigerië-Biafra Klacht van Cambodja Oorzaken Zomerkorting van 10 pet Expeditieleger Martin Bormanns zoon in Italië getrouwd Nieuwe situatie Oostenrijkse Kamerleden gaan belasting betalen Er heerst een merkwaardige stilte in de Westelijke wereld met betrekking tot het historische drama, dat zich vlak bij de grens tussen het communistische Oost-Europa en het Westen afspeelt. Wel hebben in Engeland en Amerika voor aanstaande politici voorzichtige meningen gegeven, maar er is geen sprake van dat de Sovjet-Unie zich bij haar pogingen om de Tsjechen weer in te kapselen, ge steld ziet tegenover een politieke front vorming der Atlantische mogendheden en een dreiging van directe steun aan Tsje- choslowakije ingeval van een gewapend Russisch ingrijpen. Deze zelfbeheersing en afzijdigheid werken ongetwijfeld in het voordeel van de matador der Tsjechische bevrijding, Dubcek, want niets zou de Sovjetrussi- sche neiging tot een hardhandige terecht wijzing zozeer bevorderen als een blijk van verstandhouding tussen Tsjechoslo- wakije en de „kapitalistisch-imperialisti- sche" buitenwereld. Toch ligt op dit punt een van de ge vaarlijkste mogelijkheden tot een fatale ontwikkeling van het conflict. Het angst vallig zwijgen in het Westen is slechts een uiterlijkheid. Men weet niet wat achter de schermen der diplomatie ge beurt. De Sovjet-Unie kan zelfs van ver meende samenzwering tussen Tsjechen en niet-communistische mogendheden een echte maken en daarin een argument zoeken om toe te slaan. Een zeer sterk punt van Dubceks her vormingen is de grote openhartigheid, die hij van het begin af aan betracht heeft. Niet alleen heeft hij de Tsjechische kranten vrijheid gegeven om op eigen, ongecontroleerde manier de aan de gang zijnde reformatie te publiceren, maar ook heeft hij zelf druk gebruik gemaakt van de publiciteitsmedia om alle bijzonderhe den van zijn gigantische actie onmiddel- NIAMEY (AP en AFP Het Biafraan- k staatshoofd kolonel Ojoekwoe is van daag in Niamey (Niger) waar de bespre kingen van de commissie van de organi satie van Afrikaanse Eenheid over de oor log tussen Nigerië en Biafra worden ge houden. De Verenigde Staten hebben een mil joen dollar toegezegd voor hulp aan de slachtoffers van de oorlog in Nigerië. Het geld gaat naar het internationale Rode Kruis. WASHINGTON, (Reuter). Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond president Johnsons program voor hulp aan het buitenland met 370 miljoen dollar besnoeid. Het Huis ging akkoord met een bedrag van bijna twee miljard dollar. Johnson had ruim 2,9 miljard dollar gevraagd voor het begrotingsjaar 1969. Eerder had de fcommissie van Buitenlandse Zaken van het Huis dit bedrag al met bijna 600 mil joen dollar verminderd. Critici van het program hebben ver klaard dat het niet bijdraagt tot verster king van de veiligheid van de VS in het buitenland. VAL D'ISèRE (AP) In de Alpen bij Val d'Isère is tussen de 15 en 20 centime ter sneeuw gevallen. Men is op het ogen blik in Val d'Isère een film aan het maken over het leven van de Olympische ski kampioen Jean-Claude Killy. Hij woont in Val d'Isère. (Van onze correspondent) WENEN Siegmund Freud, de va der van de psychoanalyse, die vanaf zijn jeugd in Wenen heeft geleefd en gewerkt en die in 1938 gedwongen werd uit Oosten rijk te emigreren, heeft in zijn vaderland eigenlijk nooit die erkenning gevonden die hij verdient. Ofschoon hij internationaal bekend was heeft de universiteit van Wenen hem nooit een professoraat aangeboden. Hij moest leven van zijn praktijk als dok ter en als zenuwarts. Nu wil men deze ereschuld afdoen en een Siegmund-Freud-instituut oprichten. Dit zou dan zijn zetel moeten krijgen in de Berggasse 19 van Wenen en wel in het huis waar Freud tot 1938 heeft gewoond. Zijn dochter was aanvankelijk over de nalatigheid van Oostenrijk zo ontstemd dat zij met dit land niets te maken wil de hebben Na lang aandringen heeft zij echter haar steun aan het plan toege legd en beloofd om de bibliotheek van haar vader ter beschiking te stellen. lijk en volledig prijs te geven. Dat ver mindert de kans, dat hem samenzwerin gen in de schoenen kunnen worden ge schoven en het geeft hem de gelegenheid het gehele Tsjechoslowaakse volk met grote belangstelling te bezielen. Intussen voltrekt zich in een volmaakte rust en zonder enige straatrel of politieel vertoon in Praag een revolutie die model zal staan in de geschiedenis als een inge nieuze, uiterst tactisch georganiseerde omschakeling van een dictatuur naar een „één-partij-democratie". Het is de eerste ter wereld. Als zij in stand blijft, vormt zij een prachtige toetssteen voor een ge heel nieuwe politieke ontwikkeling, die kan bijdragen tot een nieuw hoofdstuk van politieke wetenschap en praktijk. SALISBURY (Reuter). Premier Ian Smith heeft in het parlement van Rhode- sië meegedeeld dat William Harper begin deze maand als minister van Binnenlandse Zaken is ontslagen omdat hij als een ge vaar voor de staatsveiligheid werd be schouwd. Harper had niet willen instemmen met een onderzoek naar zijn betrouwbaarheid. PNOM PENH. (Reuter) Het staats hoofd van Cambodja, prins Norodom Si- hanoek, heeft er bij Oe Thant over ge klaagd dat Amerikaanse en Zuidvietna- mese vliegtuigen op 10 juli een dorp in Cambodja hebben aangevallen. Daarbij is een dode gevallen en werden twee men sen gewond. Aan Oe Thant is gevraagd Amerika te verzoeken „zijn misdadige agressie jegens het vredelievende en neu trale Cambodja" te staken. (Van onze speciale verslaggever) JERUZALEM Vier dagen ge leden herdacht Irak de tiende verjaar dag van de revolutie van de veertien de juli, de bloedige omwenteling waarbij door de moord op de jonge koning Feisal een eind werd gemaakt aan de Iraakse monarchie. Ter ge legenheid van deze herdenking riep de Iraakse eerste minister, generaal Taher Yehia, de Arabische massa's op zich gereed te houden voor de strijd: „Wij heffen de leus aan dat de enige Arabische stem de stem van de revo lutie is". Vier dagen later werd deze leus voor Yehia en president Aref pijnlijke werke lijkheid in Irak zelf. De „dief van Bagdad" zoals Yehia, verdacht van vele finan ciële manipulaties voor eigen gebruik, nu wordt genoemd en Abdoel Rachman Aref werden zelf het slachtoffer van een re volutie. De onoverzichtelijke staatsgreep, waar schijnlijk uitgevoerd door generaal Ab doel Raini en generaal-majoor Abdoel Az- ziz al Okaily. een van de leidende Iraak se militairen in de strijd tegen de Koerden in 't noorden van Irak kan worden beschre ven als een nationalistische coup d'état, waarin de rechtervleugel van de Baath- partij de hoofdrol speelt. Volgens Arabische waarnemers, die van mening zijn dat de staatsgreep in Irak zelfs naar Midden-Oosterse begrippen in gewikkeld is bestaat echter de mogelijk heid dat Irak binnen enkele dagen of we ken een nieuwe staatsgreep kan verwach ten. De afgezette president van Irak Aref in Londen. De regering is gevallen door een gecom bineerde druk van zowel links (samenwer kend met de radikale Baath in Syrië) en ADVERTENTIE Indien U van plan bent een bontmantel te kopen, zijn een DESKUNDIGE VOORLICHTING en een GOEDE ORIËNTATIE de eerste vereisten. Een goede SERVICE en een KUNDIG ADVIES verkrijgt men alleen in een BONTSPECIAALZAAK waar men zich uitsluitend met PELTERIJEN bezig houdt. voor het nieuwe winterseizoen is NU gereed, zodat U de beste keuze heeft uit in alle maten en uit een enorme voorraad Aangesloten bij de Ned. Vereniging van Bontwerkerijen. Op alle prijzen een Telefoon 14360. GESLOTEN HUIS OP le ETAGE rechts een vleugel van de Baath die in vijandschap leeft met de Syrische Baath machtshebbers). Nu de rechtervleugel van de Baath de macht als eerste heeft over genomen van Aref is het beslist niet on waarschijnlijk dat de radikale Syrische Baath-elementen een militante poging zul len wagen zelf de macht in handen te ne men. De oorzaken van de staatsgreep zijn voornamelijk terug te voeren tot de zes daagse oorlog. Irak is het eerste land waar de legering is gevallen als direct gevolg van de juni-oorlog van 1967. De gevolgen van de oorlog waren o.a. een teruggang in de economie, de hoge kosten verbon den aan het Iraakse expeditieleger in Jor danië, de verbittering van het volk over het gebrek aan democratie en de geruch ten over corruptie op grote schaal. Een belangrijke bijkomende factor is ook de opstand in het zuiden van Irak, waar communistische guerrilla's, gesteund door radikale Syrische „Baathisten" een strijd tegen de regering in Bagdad voeren en al een groot moerasgebied bij Basra onder controle hebben en daar feitelijk de macht uitoefenen. Afgaande op de schaarse gegevens die de buitenwereld bereiken uit Bagdad lijkt het dat latente politieke stromingen, die serdert 1948 niet meer aan de macht zijn geweest de kop beginnen op te steken. Deze politieke stromingen beseffen dat de Arabische revolutionaire leiders sinds 1948 er niet in zijn geslaagd hun droom van vernietiging van Israel te verwezenlijken of het lot van de bevolking te verbeteren. De revolutionaire leiders lijken de teu gels van de macht te verliezen. De grote vraag, ook in deze Iraakse staatsgreep, is: zijn het Real-politici of zijn het leiders, nog fanatieker dail hun voorgangers? Waarschijnlijk zal het expeditieleger in Jordanië worden teruggetrokken hetgeen een opluchting zal betekenen voor koning Hoessein. Voor zover men nu kan be zien lijken ook de nieuwe krachten in Irak militant en onverzoenlijk tegenover Israel. De grote vraag blijft welke latente krach ten werkzaam zijn in andere Arabische lan den, voornamelijk Syrië en Jordanië. Een revolutie in het Midden-Oosten komt zel den alleen, daarvoor zijn de staten te veel met elkaar verweven. LONDEN, (Reuter en AFP). De Britse Labourpartij heeft haar zetel in het traditioneel socialistisch stemmende Cae- philly, in Wales, behouden, zij het met een sterk geslonken meerderheid. De socialistische kandidaat moest in een tussentijdse verkiezing de lagerhuiszetel verdedigen tegen een nationalistische, een liberale en een conservatieve kandidaat. Labour verwierf in de algemene ver kiezingen van twee jaar geleden nog een meerderheid van 21.148 stemmen in Cae- philly. Donderdag was deze geslonken tot slechts 1.874. ATHENE (AP) Volgens berichten uit betrouwbare bron zouden de acht hoge officieren die de vorige week door de Griekse regering zijn gevangen geno men, gedurende de eerstvolgende dagen naar een van de Aegeische eilanden wor den verbannen. De officieren waren allen trouw aan koning Konstantijn tijdens diens poging om het huidige regime omver te werpen. Volgens deze bron zouden de ballingen minstens een jaar lang op het eiland moe ten blijven. Ze zouden hun gezinnen mee kunnen nemen. MüNCHEN (Reuter) De voormalige SS-generaal Wilhelm Harster is woensdag uit een gevangenis in Miinchen ontslagen krachtens de bepaling, dat gedetineerden op vrije voeten kunnen worden gesteld na twee-derde van hun straf te hebben uit gezeten. Dit heeft een woordvoerder van het Beierse ministerie van Justitie gisteren meegedeeld. Harster, die in de oorlog aan het hoofd stond van de Sicherheitspolizei in Nederland, was vorig jaar februari door een Duitse rechtbank tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens mede plichtigheid aan moord op meer dan 80.000 joodse Nederlanders. De woordvoerder zei, dat er rekening mee was gehouden, dat Harster na de oorlog al acht jaar in een Nederlandse gevangenis had gezeten. BOLZANO, (AP). Martin Bormann jr., missionaris in Kongo, zoon van de gelijknamige nazileider heeft verleden week zijn broer Harmut in de echt ver bonden met een 26-jarige vrouw. De plechtigheid vond plaats in Perca in Noord-Italië. Pater Bormann is zaterdag weer naar Kongo teruggekeerd. BELGRADO. (AFP) Milovan Djilas, de vroegere communistische leider van Joegoslavië en destijds de naaste mede werker van maarschalk Tito, heeft van de Joegoslavische regering toestemming gekregen om. als hij wil, naar het bui tenland te reizen. Djilas kreeg in december 1966 gratie, na een verblijf van meer dan acht jaar in de gevangenis. Hem werd echter het recht ontzegd zich naar het buitenland te begeven. Op de vraag van een verslaggever of hij er dadelijk gebruik van zou maken, antwoordde Djilas ontkennend. „Later, waarschijnlijk komende herfst", zei hij. De 57-jarige Djilas is indertijd veroor deeld wegens staatsvijandige publikaties in binnen- en buitenland. Vooral in het Westen hebben Djilas' boeken „De nieu we klasse" en „Gesprekken met Stalin" veel weerklank gevonden. LONDEN (AP) James Earl Ray, be schuldigd van de moord op dominee Mar tin Luther King, in Memphis is per vlieg tuig vanuit Groot-Brittannië naar de Ver enigde Staten overgebracht om daar te recht te staan. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron werd Ray in een vliegtuig geplaatst op een vliegveld in de buurt van Londen. Hij zou kort na middernacht zijn vertrok ken. De Amerikaanse ambassade in Lon den heeft bevestigd dat Ray uit Engeland was vertrokken. In de Amerikaanse staat Tennessee zal hij worden overhandigd aan de autoriteiten van die staat. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De besprekingen tussen president Johnson en president Thieu van Zuid-Vietnam, die elkaar van daag ontmoeten in Honoloeloe, worden in officiële kringen in Washington voorge steld als routine-overleg en een vervolg van de drie conferenties tussen de beide staatshoofden die eraan voorafgingen. In werkelijkheid is een overleg moei lijk los te denken van de onderhandelin gen in Parijs en is het juister de Hono- loeloe-bijeenkomst te zien als een bijdra ge van president Johnson zelf tot wat zich in de Franse hoofdstad afspeelt tus sen de Amerikaanse en Noordvietnamese gedelegeerden. Een belangrijke aanwijzing hiervoor is dat de president kort voor zijn vertrek uit Washington Cyrus Vance, naast am bassadeur Harriman de voornaamste on derhandelaar in Parijs, te logeren had op het Witte Huis en uitvoerig overleg met hem pleegde. In Honoloeloe zal de pre sident verder terzijde worden gestaan door de minister van Defensie, Clark Clifford, die dan zijn bezoek aan Vietnam heeft beëindigd en van wie wordt aan genomen dat hij zich in Saigon op de hoogte heeft gesteld van de consequen ties van een eventuele verder deëscala- tie van de oorlog. Minister Clifford heeft in zijn officiële uitlatingen er de nadruk op gelegd dat het Zuidvietnamese leger beter bewapend en uitgerust zou worden. In Saigon, maar ook in Washington, wordt dit uitgelegd als een eerste stap in de richting van een grotere autonomie voor het Zuidvietna mese militaire apparaat dat nog niet zo lang geleden van Amerikaanse zijde be- critiseerd werd als inefficiënt. Met deze autonomie zou het aandeel van de Zuidvietnamese troepen in de oor log langzaam aan die van de Amerikaan se troepenmacht kunnen overtreffen, zo dat een geleidelijke terugtrekking van Amerikaanse eenheden in ieder geval tot de mogelijkheden gaat behoren. Het Zuidvietnamese leger bestaat op het ogenblik uit ongeveer 750.000 man. President Thieu heeft zichzelf 800.000 tot doel gesteld, en zal daarvoor vermoedelijk tot een algehele mobilisatie moeten over gaan. Waarschijnlijk zal deze verschui ving van militaire draagkracht naar de kant van het Zuidvietnamese leger een belangrijk gesprekspunt zijn in Honoloe loe. President Johnson zal president Thieu ook zeker polsen over een eventuele to tale stopzetting van de bombardementen ten noorden van de gedemilitariseerde zone, zonder dit punt echter officieel aan hangig te maken. President Thieu heeft in januari verklaard dat de bombarde menten niet gestaakt moesten worden, omdat zij van vitaal belang zijn voor de verdediging van Zuid-Vietnam. Hij heeft deze positie, ook sinds de besprekin gen in Parijs begonnen, niet openbaar gewijzigd. De staking van de bombardementen wordt door Noord-Vietnam als essentieel gesteld voor onderhandelingen over een algemene oplossing van het Vietnam-con flict. Amerika heeft zich hierbij op het standpunt gesteld dat er van Noordviet namese zijde iets tegenover behoort te staan, zoals een vermindring van Noord vietnamese troepen ten zuiden van de ge demilitariseerde zone. De laatste inlich tingen die in Washington zijn prijsgegeven duiden erop dat Hanoi in ieder geval het aantal nieuwe troepen sterk heeft terug gebracht. De Honoloeloe-conferentie zal geen spectaculaire resultaten opleveren in de zin van concrete afspraken en opzien barende communiqués. Maar wanneer zij worden gezien als een dimensie achter de onderhandelingen in Parijs, en wanneer dan in aanmerking wordt genomen dat het Amerikaanse staatshoofd, dat zich niet meer herkiesbaar stelde om een eer volle oplossing van het Vietnam-conflict te bespoedigen, er rechtstreeks aan deel neemt, dan kan deze ontmoeting in Ha waii weinig meer betekenen dan het punt waarop Zuid-Vietnam voor het eerst na dat de besprekingen in Parijs begonnen, betrokken wordt in de nieuwe situatie die er door geschapen werd. ln India staan grote stukken land onder water. Meer dan honderd mensen zijn in de afgelopen dagen verdronken. De bewoners van Cal cutta, waar meer dan 200 mm regen in één etmaal is gevallen moeten op straat door het water waden. (Van onze correspondent) WENEN. Tot nu toe hebben minis ters en Kamerleden in Oostenrijk nooit belasting betaald over hun salaris. On danks jarenlange protesten van het pu bliek is hierin nooit verandering geko men en geen enkele partij ook niet de communistische heeft het gewaagd om dit hete hangijzer aan te pakken. De r.-k. Volkspartij heft voorgesteld dat de volksvertegenwoordigers tien per cent van hun salaris aan de schatkist af staan. Die tien percent van de ministers en Kamerleden leggen geen groot gewicht in de schaal maar het gebaar kan een psychologische werking hebben. De be volking kan nu niet meer zeggen dat de politici alleen maar offers vragen en er zelf geen brengen. In Oostenrijk is name lijk pas een nieuwe 10 percent belasting ingesteld voor twee jaar. 1 Overleden. De Belgische professor Cor- neel Heymans, die in 1938 de Nobelprijs kreeg voor fysiologie en geneeskunde is op 76-jarige leeftijd in Knokke over leden. Goudklomp. De Russische mijnwerker, Yevgeni Sjelenkov heeft op de goudvel den bij de rivier Kolyma in het noord oosten van de Sovjet-Unie een goud klomp gevonden van 2590 gram. Griep. Vice-president Hubert Humphrey heeft griep en zal tot volgende week geen campagne voeren. Zijn arts heeit hem dit verboden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3