Verlegde steigers Veiserpont gereed mm VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Toenemende ongerustheid bij onze maatschapsvisserij JONGËNSKLEDING N.V. spel tötfe Verkeersmaatregelen in centrum van Heemskerk HEREN EN f ■ililiili Bloeiendste tak van visserij wordt bedreigd Sleepboten trachten Grieks schip te redden Beiaardklanken over IJmuiden Tekenfestijn in Speliadetent koopjes van 10 tot 50% De heer J. Groen neemt afscheid in Burgerzaal Scheveningen Radio in april 1971 compleet verhuisd Ongevallen met bromfietsen Noors succes voor Beverwijks koor Tips voor koersen in Hilversum en op Duindigt Puzzelprijswinnaars BREESTRAAT17-19 - BEVERWIJK Uw leverancier voor KOLEN en OLIE VRIJDAG 19 JULI 196 8 5 »\k1 Velsen-IJ muiden Veisen-N oord Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee ln zware storm Scandinavië Wereldraad benoemt vier neger-geestelijken in Centraal Comité ÉjH - .V™ T De remmingswerken voor de nieuwe aanlegsteiger van de Veiserpont aan de zijde van het Pontplein in I.Jmui- den zijn gereed. De oude steigers konden niet langer worden gehand haafd in verband met de verbreding van het Noordzeekanaal. De nieuwe remmingsw erken zullen vooralsnog niet in gebruik kunnen worden ge nomen want de aanleg van het bij de verlegde steigers aangepaste wegenpatroon zal nog geruime tijd vergen. VRIJDAG 19 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 en van 21 tot 22.30 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeek weg 86. IJmuiden 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Vel- sen-Noord, Banjaertstraat 13: 19 tot 21 u. ZATERDAG 20 JULI IJmuider strand, bij de Zuidpier, 20 u.: Volksdansen. Zwembad Heerenduinen, geopend van 10 tot 17.30 uur. Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 en van 21 tot 22.30 u. Bibliotheken: De gemeentelijke open bare bibliotheek en leeszaal en het filiaal ln IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 19 JULI Katholieke openbare bibliotheek. Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 en 19- 21 u. Gemeente-bibliotheek, filiaal Wijker- straatweg 77. Volwassenen 14.30-17.30 en 19-21.15 u.; jeugd 14.30-17.30 u. ZATERDAG 20 JULI Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13' geopend van 10-12.30 uur. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker- straatweg 77 Geopend voor volwassenen en jeugd van 10-12.30 uur. VRIJDAG 19 JULI Julianaschool, Prins Bernhardlaan 19.30 u.: volksdansen door ..Zieme". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15- 13.30. 16-17.15 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: gesloten wegens va- cantie; Arendsweg 61: volwassenen 14- 17.30 en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Parmentierstraat 2: gesloten we gens vacantie. ZATERDAG 20 JULI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: schilderen en tekenen door St. Lu- casgilde onder leiding van J. C. Heeck Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 9-15.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Arends weg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd van 10-12.30 u.; Hendrik Burger straat 70 er Parmentierstraat 2: gesloten wegens vakantie. Verenigingsgebouw, Parmentierstraat, 14 tot 17 u.: schaaksociëteit door schaakclub „Weenink" Stadskantoor, Plesmanweg, 14 uur: ont vangst deelnemers aan Vierdaagse door college van B en W. VRIJDAG 19 JULI Buurthuis „De Zandkraai", Handel staat 93. 10-12 u.: gebruik handenarbeid- lokaal; 10-12 u.: biljarten; 13.30-18 u.: be- jaardensocieteit; 13.30-16 u.: oppas voor kleuters. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat la: jeugd 15.30-17.30 u. ZATERDAG 20 JULI Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45 en Ruysdaelstraat la: volwassenen *n leugd: 10-12.30 uur. VRIJDAG 19 JULI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: geopend van 14.30-17.30 *n 19-21 u. ZATERDAG 20 JULI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: geopend van 10-12.30 u. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. In de Nederlandse vis serij heerst verontrusting met betrekking tot het wetsontwerp volgens hetwelk het minimumloon ook voor maatschapsvissers geldt. De Stichting van de Nederlandse Visserij heeft een rekest gericht tot de leden van de Tweede Kamer en de vaste Kamercommissie voor sociale zaken zal op 27 augustus belanghebbenden horen over deze aangelegenheid. Tijdens de vlootschouw van viskotters in Den Helder, vorige week zaterdag, is zoals men in deze krant heeft kunnen lezen door verschillende sprekers naar voren gebracht, dat de aanval op de maatschapsovereenkomst, wanneer hij slaagt, de dood betekent voor de maat schapsvisserij. Ongeveer de helft van de Nederlandse vissers vaart op maatschapsovereenkomst Zij vormen de welvarendste groep in de visserij, met een sterke drang naar zelf standigheid. Aantasting van de maat schapsovereenkomst vervanging door collectieve arbeidsovereenkomst onder mijnt de bedrijfsvoering in deze visserij: de onderlinge verhouding aan boord wordt geschaad en de produktiviteit, de be- (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Op duizend mijl van Mombassa zwoegen momenteel twee sleepboten, de „Orinoco" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, en de Duitse sleepboot „Albatros" van Bugsier met het door een aanhoudende storm vrij wel onzeewaardig geranselde Grieks mo torschip „Embiricos" aan de tros. Het 19.000 brt. metende Griekse schip raakte op 8 juli in moeilijkheden. Naast andere belangrijke schade had het schip ook een gebroken schroefas. Vier dagen later bereikte de „Orinoco" de „Embiri cos", maar de Griekse kapitein had toen reeds een contract voor hulpverlening met de Duitse sleepboot „Albatros" geslo ten. Toen deze sleper een dag later nog niet ter plaatse was, nam de gezagvoer der de hulp van de „Orinoco" aan. De „Orinoco" begon te slepen, maar het weel was echter zo slecht met windkracht 9 tot 10, dat de sleper geen vaart meer met de „Embiricos" kon maken. Daar de storm aanhield, werd ook de hulp van de „Alba tros" aangenomen. Vanmorgen meldde de „Orinoco" dat het weer nog steeds slecht is en dat het Griekse schip wellicht het geweld van de storm niet kan doorstaan. Er wordt aan gedacht Mombassa niet aan te lopen en voor de storm uit naar Karachi te gaan. Zaterdag 20 juli van 16-17 uur zal Hein de Ligt op het stadhuiscarillon het vol gende beiaardprogramma ten gehore brengen: Potpourri met vakantie- en trekkerslied jes, van H. de Ligt; Selectie van melo dieën uit de musical „My fair Lady"; Improvisatie van H. de Ligt; Selectie van melodieën uit de musical „The Sound of Music"; Oud-Hollandse boerendansen, van W. F. Siep (bew. Leen 't Hart). Er zijn weer nieuwe wijsjes op het automatische spel te horen. Heel uur: „Vier weverkens"; kwart over: een frag ment uit: „Waar dat men zich al keert of wendt"; half uur: „The British grena diers"; kwart voor: „Alleluia, Amen, amen". somming, zal dalen, zo werd voorspeld. De gezamenlijke arbeid via de maat schap heeft de Nederlandse kottervloot die onder maatschap ter visserij gaat tot de beste ter wereld gemaakt. Door de ener gie der maatschapvissers beheerst Neder land de aanvoermarkt van tong binnen de E.E.G. De realisering van het alge meen visserijbeleid binnen de E.E.G. zal de Nederlandse visserij geen reële kans bieden behalve voor de platvis, zo is al menigmaal door gezaghebbenden uit het Nederlandse visserijbedrijf geuit. In de huidige situatie kan de Nederlandse tong zelfs de concurrentie van de in dit opzicht sterke Scandinavische landen gemakke lijk doorstaan. Scandinavië heeft zijn sterke positie in de visserij juist door de maatschapsverhou ding verkregen, aldus de pleiters voor handhaving van de maatschapsovereen komst in de Nederlandse visserij. In de Scandinavische landen is de so ciale zorg ver doorgevoerd, waarbij de maatschapsverhouding ongemoeid wordt gelaten. Wordt het nieuwe wetsontwerp inzake minimumloon (en minimum vakantiebij slag) wet en zullen zoals het ontwerp wil, de bepalingen ook gelden voor de maat schapsvissers dan zal zo iets het einde betekenen voor deze bloeiende tak van de Nederlandse visserij, aldus de gevoelens onder de betrokkenen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De plaats van de Speliade- vakantiefeesttent bij het zwembad aan de Heerenduinweg blijkt veel beter ge kozen te zijn dan vorig jaar, toen de grote tent vrij excentrisch stond opge steld op het parkeerterrein bij het sport park Schoonenberg. Donderdagmiddag werd de kinderen de gelegenheid geboden naar hartelust te tekenen en te knutselen en er kwamen weer honderden jongens en meisjes. De kleinsten werden aan het werk gezet in een tweede tent. Balen papier en emmers lijm waren er aanwezig om de fantasie van de jeugd de vrije loop te laten. Er was voldoende leiding aanwezig om de jongens en meis jes weer op gang te helpen als het even niet lukken wilde. Het enthousiasme van de jeugd was bijzonder groot en hoewel de kwaliteit van de produkten daarmee niet altijd in overeenstemming was levert zo'n teken- en knutselfestijn toch ook altijd van die verrassende werk stukken op, die oudere toekijkers een blik gunt in het denkwereld je van het kind. ADVERTENTIE OPRUIMING in vele afdelingen tender Natuurlijk ook tussen de middag geopend. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De heer J. Groen zal in verband met zijn pensionering afscheid nemen als referendaris-chef van de afde ling bevolking, burgerlijke stand en mili taire zaken ter gemeentesecretarie. Woensdagmiddag 31 juli om vier uur zal daartoe een receptie worden gehouden in de Burgerzaal van Velsens stadhuis. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Reeds in het komende najaar zal worden begonnen met de tech nische voorbereidingen voor de algehele verhuizing van Scheveningen Radio, thans nog ondergebracht op het Tweede Sluis- eiland in IJmuiden, naar het kantorenge bouw aan de Lange Nieuwstraat tegen over het IJmuidense Marktplein. De huidige apparatuur zal slechts ten dele in de nieuwe behuizing worden over gebracht, waar zij zal worden aangevuld met moderner apparatuur. Het kantorengebouw, thans nog in uit voering, moet begin april van het volgend jaar worden opgeleverd, maar eerst twee jaar later, in april 1971, zal Scheveningen Radio compleet functioneren vanuit het gebouw aan de Lange Nieuwstraat, nadat begin februari 1971 met de overplaatsing uit het Tweede Sluiseiland een aanvang wordt gemaakt. Gedurende de verhuizing zal Scheveningen Radio op het Tweede Sluiseiland gedeeltelijk functioneren. In Petten wordt een nieuw ontvangst station met signaalverbinding tussen Pet ten en IJmuiden gebouwd; de zenders van Scheveningen Radio blijven in Kootwijk en Scheveningen. BEVERWIJK Bij twee verkeersonge vallen zijn donderdagavond en in de nacht van donderdag op vrijdag twee jeugdige bromfietsberijdsters gewond geraakt. Zij zijn per ambulance naar respectievelijk het Roode Kruis ziekenhuis en het St. Jozefziekenhuis overgebracht. Het eerste ongeval vond plaats op de T- kruising Van Riemsdijklaan-Plesmanweg, waar een 16-jarig Heemskerks meisje door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tegen een lantaarnpaal botste. Dit meisje werd met een hersenschudding naar het zieken huis in Heemskerk vervoerd. In de nacht van donderdag op vrijdag vond om tien over half twee een botsing plaats tussen twee bromfietsen op het rijwielpad langs de Zeestraat. Een Beverwijkse van 17 jaar nam een van de bochten in dit rij wielpad te veel links en kwam daarbij in botsing met een haar tegemoetkomende bromfiets, welke bestuurd werd door een 28-jarige inwoonster van Wijk aan Zee. Zowel de beide bromfietsters als een 32- jarige duopassagiere uit Wijk aan Zee werden per ambulance naar het Roode Kruis ziekenhuis gebracht. De Beverwijk- se moest met een hersenschudding ter verpleging worden opgenomen. De dames uit Wijk aan Zee konden na behandeling naar hun woonplaats terugkeren. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Als gevolg van het parkeren van motorvoertuigen aan beide zijden van de rijbaan aan de Wupper- straat blijft er dermate weinig ruimte op deze rijbaan over, dat het voor het tegemoetkomend rijdend verkeer niet mo gelijk is te passeren. Instelling van een parkeerverbod aan één zijde is niet mo gelijk, daar hierdoor het tekort aan par keerruimte, dat zich thans reeds voordoet noig groter zou worden. Met de aanleg van een insteekperkeerhaven aan de zuid-west zijde van de Wupperstraat voor 32 auto's zullen de huidige moeilijkheden kunnen worden opgelost en burgemeester en wet houders hebben de raad voorgesteld daar toe over te gaan. Door de bewoners van de Rameaustraat is verzocht, aan de noord-oostzijde van de straat een of meer parkeerhavens aan te leggen, aangezien er door het toenemend aantal auto's een tekort aan parkeerruim te is ontstaan. Uit een ingesteld onder zoek is gebleken, dat het niet mogelijk is, dat alle bewoners hun motorvoertuig aan de zijde van de woonhuizen kunnen parkeren, zodat men gedwongen wordt de auto's aan de andere zijde van de rij baan te plaatsen. Het parkeren op deze wijze levert moeilijkheden op, aangezien er te weinig ruimte van de rijbaan voor het rijdend verkeer overblijft. Door bur gemeester en wethouders is aan de raad voorgesteld, het verzoek van de bewoners in te willigen. In de praktijk is gebleken, dat het voor personen, die onbekend zijn in de gemeen te Heemskerk, bijzonder moeilijk is de weg te vinden naar de doorgaande wegen, enerzijds omdat op de belangrijkste pun ten geen richtingsborden aanwezig zijn, an derzijds omdat het enige bord in het cen trum qua uitvoering niet voldoende op valt voor het gemotoriseerd verkeer. Er Het programma van de Speliade 1968 in Velsen op zaterdag 20 juli is als volgt: 9.30 uur: Filmvoorstelling in het Patro naatsgebouw Zeeweg te IJmuiden: „Zes ezeltjes". 9.30 uur: Filmvoorstelling in clubhuis „De Brulboei", Kanaalstraat 228, IJmui den: „Tekenfilm Festival". BEVERWIJK Het Beverwjjkse Ka tholiek Gemengd Koor is deze week te ruggekeerd van een vakantiereis naar Noorwegen tijdens welke men meer dan 3000 kilometer aflegde via Denemarken en langs de Zweedse kust. Het koor werd in Sarpsborg ontvangen door het zang koor „Klang". Een hoogtepunt tijdens de ze reis was ongetwijfeld het gezamenlijke concert in de prachtige Lutherse kerk van Frederikstad met het tenslotte op indruk wekkende wijze samen gezongen Halle luja van Handel. Over dit concert schreef de Noorse re censent Sverre Madsen onder meer: „Dit was mijn inziens een van de beste buiten landse koren, die ooit in deze stad optra den; vooral het Credo van Schubert werd op onnavolgbaar subtiele wijze uitge voerd. Ook de koralen uit de Johannes Passion en de gezangen uit de Byzanthijn- se Mis werden zeer zuiver en gloedvol ge zongen, terwijl het moeilijke Ave Maris Stella van Edvard Grieg zeer goed werd vertolkt. Aangezien slechts een derde van de totale bezetting aanwezig was, kan men slechts raden, wat het resultaat zou zijn, als dit koor op volle sterkte een uit voering zou geven", aldus de Noorse waardering. Reeds nu staat vast, dat het Noorse koor volgend jaar voor een tegenbezoek naar Nederland zal komen. Dq eerste voorbe reidingen voor een goede ontvangst zijn inmiddels al getroffen. .-.v. ..v..-.v.-: is dienaangaande overleg gepleegd met de A.N.W.B. en de raad zal nu een be drag van 5.535,78 beschikbaar stellen om het bord op het Kerkplein te vervangen door een lichtwijzer en het plaatsen van wegwijzers op het Raadhuisplein, aan de Jan Ligthartstraat en op de Tolweg tegen over de Baandert. ADVERTENTIE Willemsbeekweg 88 - Tel. 1 46 27 Nu VERLAAGDE voorjaarsprijzen UPPSALA .(Reuter) Vier blank# Amerikaanse geestelijken zijn in het cen trale comité van de Wereldraad van Ker ken vervangen door negers. Dit is gebeurd naar aanleiding van het verwijt van een Amerikaanse negerbis schop dat er onderscheid naar ras werd gemaakt. Onder de negentien Amerika nen in het 120 leden tellende comité wa» niet één neger. Dinsdagavond (6.30 uur) is niet alleen het sterke geslacht op Hilversum actief, maar ook het zwakke in twee draverijen voor amatrices. De Friese en Groningse meisjes zullen hierin wel weer de boventoon voeren. Vooral de koersen voor de beginners tellen weer een enorme bezetting. De tips: HILVERSUM, dinsdag 23 juli 1. Van Riebeeck-prijs: 1. Friso AB; 2. Elleke van Our Bonni; 3. Firestone; outsider: Eliza Harvester D. 2. Westerheide-prijs (le afd): 1. Frieda Mago- wan; 2. Gisella Hanover; 3. Francisco; out sider: Gré Hollandia. 3. Lindenheuvel-prijs: 1. Florissant; 2. Free loader; 3. Dandy H; outsider: Donna Hanna. 4. Anna's Hoeve-prijs: 1. Gehade Hollandia; 2. Gaela van Amstel; 3. Gravin Rita W; outsider: Friday. 5. Spaanderswoud-prijs: 1. Charles H: 2. Yel low Six; 3. Zanto; outsider: Christiaan de Wet. 6. Amatrice Kampioenschap II (le afd.): 1. Echtens Khan: 3. Fernanda Hanover; 3. Fan- tastica; outsider: Fabiola Kitty. 7. Amatrice Kampioenschap (2e afd.): X. Foxtrot; 2. Dynamiet Hanover; 3. Baron Hol landia; outsider: Flevo. 8. Crailo-prijs: 1. Dorus van Rood en Noot; 2. Ever Queen. 3. Domingo; outsider: Barke II. 9. Westerheide-prijs (2e afd.): 1. Goldprise; 2. Eos; 3. Glittering Yewel; outsider: Granit Hollandia. Woensdagmiddag (4.30 uur) op de renbaan Duindigt al een voorproefje voor de komende Derby der dravers. Deze semi-klassieke Derby- proef benutten de kandidaten als de generale repetitie, waarvoor de maar spaarzaam starten de Goodwill eveneens wordt ingezet. Goodwill is ongetwijfeldd één der snelste driejarigen en zal dit kunnen bewijzen door zijn gerenom meerde tegenstanders het nakijken te geven. De uitslag zal enige klaarheid kunnen ver schaffen over de kansen in de Derby. De tips: DUINDIGT, woensdag 24 juli DRAVERIJEN 1. Frans Hals-prijs: 1. Francina: 2. Caruso; 3. French Mac; outsider: Edelpapegaai S 2. Jan Steen-prijs: 1. Gaston v. d. Lente: 2. Essai du Coq d'Or; 3 Estella; outsider: Epinard Kitty. 3. Gerard Dou-prijs: 1. Dirk de V; 2. Dou- galls Stern S; 3. Cristina Williams; outsider: Carma. 5. Derby Proef: 1. Goodwill; 2. Gallant Way; 3. Gezina; outsider: Stal Westlandia (Gold Westlandia. Ger Westlandia). 6. Pieter de Hoogh-prijs: 1. Flicka v d. Lente; 2. Cilly Harvester K: 3. Enigste; outsider: Fan Bom B. 7. Rembrandt-prijs: 1. Florican Dear; 2. Gra vin Zeppeline; 3. Gitte Hollandia; outsider: Full Time. 8. Vermeer-prijs: 1. Diogen; 2. Acrobaat; 3. Keuze J. Wagenaar Jr. (Bemadine, Diana R); outsider: Bento Kitty. 10. Paulus Potter-prijs: 1. Germania; 2. Gea Volann; 3. Fluweeltje; outsider: Fillette Six. RENNEN 4. Lady Tine-prijs 1. Stal R.P.S. (Elegant, Abisag); 2. Karim; 3. Cheetah; outsider: Stal de Bloemert (Sica Girl S, Trouble S). 9. Patrick-prijs: 1. Stal de Bloemert (Sir Winston, Mary Jane S), 2. Terek; 3. Playgirl; outsider: Leo. PUZZEL NR. 28 7,50: A. Looyen, Lekstraat 24, IJmui den. 5,J. Mosselman, Bloemstraat 144, IJmuiden. 2,50: S. Brachter, Groeneweg 33, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5