Londense politie slaags met anti-Vietnamoorlog betogers Acties tegen Ajoeb Khan in Britse hoofdstad verwacht Svoboda waarschuwt tegen „vijanden van socialisme" Meer Britse vliegtuigen op Cyprus Manoeuvres in Duitsland worden mogelijk afgelast Moskou steunt Nigerië President Thieu Hanoi wil doorvechten Demonstratie in Bolivië tegen Barrientos Nieuwe steun voor Tsjechische koers Koeweit erkent bewind in Irak Mussolini's weduwe krijgt pensioen Grieks protest bij Denemarken Aanslag in Saigon Bonn wil relatie niet Praag niet verstoren Bemanning „Kazan" in Bombay Agressie afslaan is ambitie van VS in Vietnam telegrammen MAANDAG 22 JULI 1968 (Vervolg van pagina l) „Revisionisten-ruzie" T elevisieteam Pakistans president Philippijnen roepen hun ambassadepersoneel uit Maleisië terug Communiqué Bewapenen Een meisje dat in Londen tijdens anti-Vietnamdemonstraties het po- litiekordon trachtte te doorbreken, wordt door politiemannen wegge dragen. PRAAG (AFP en Reuter) President Ludvik Svoboda van Tsjeehoslowakije verklaarde gisteren op een bijeenkomst dat zijn land verder zal gaan met de hervormingen. Maar hij wees met na druk op de vriendschap die Tsjeehoslo wakije met de Sovjet-Unie verbindt. „Wij kunnen ons program slechts uit voeren in het kader van een krachtig bondgenootschap met de Sovjet-Unie en de andere socialistische landen", aldus Svoboda. De soevereiniteit van Tsjeehoslowakije kan in een verdeelde wereld slechts wor den gegarandeerd door de militaire, poli tieke, economische en culturele allianties met de socialistische landen, allianties die wij nog willen versterken, aldus de pre sident. Hij waarschuwde tevens dat de vijanden van het socialisme de jongste ontwikkelingen willen gebruiken om de eenheid der socialistische landen te on dergraven. „Wij verklaren hun dat zij zich zwaar vergissen en dat zij met der gelijke speculaties bedrogen uit zullen komen". President Svoboda zei tenslotte ervan overtuigd te zijn dat Tsjechoslowakije's socialistische bondgenoten begrip zullen hebben voor de nieuwe ontwikkelingen in zijn land. „Er kunnen meningsverschillen zijn, maar deze kunnen door openhartige discussies worden opgehelderd". De Tsjechoslo waakse Leaders hebben in middels nieuwe steun gekregen van zus terpartijen. De Noorse en Zwitserse com munistische partijen voegden zich in het BAGDAD (AP en AFP). Koeweit heeft het nieuwe bewind in Irak erkend en president Al Bakr, door een staatsgreep aan de macht gekomen, gelukgewenst. In een antwoordboodschap heeft ge neraal Al Bakr de emir van Koeweit ver zekerd, dar „Irak alles wat in zijn macht ligt zal doen om zijn verplichtingen je gens de hele Arabische wereld na te ko- emen". Het nieuwe bewind in Irak zal geen le den van de afgezette regering of andere gearresteerden voor het gerecht dagen. Tot de arrestanten behoren oud-premier Taher Yahia en enkele van zijn naaste medewerkers. ROME. (AP) De weduwe van de voormalige Italiaanse dictator Benito Mussolini, Rachele Mussolini, zal na een lange strijcj eindelijk een pensioen van de staat krijgen. Het Italiaanse hoogge rechtshof kwam tot de beslissing dat de duce meer dan 20 jaar in staatsdienst is geweest en dat zijn vrouw aanspraak heeft op een pensioen. Mevrouw Mussolini had in 1961 voor het eerst om een pensioen gevraagd. Zij heeft vele malen duidelijk gemaakt dat het voor haar een principekwestie is. Hoe groot het pensioen is, is niet bekend. Me vrouw Mussolini^heeft een goed inkomen van een restaurant waarvan zij eigena resse is. weekeinde bij degenen die al hun sym pathie voor het liberaliseringsproces heb ben betuigd. De commentator van radio- Praag verklaarde dat Tsjeehoslowakije nu al de steun heeft van de Roemenen, Joe- goslaven, Italianen, Belgen, Noren, Fin nen „en anderen". I)e Albanese communistische partij ziet, blijkens een commentaar van het officiële Albanese persbureau, in de ontwikkelin gen rond Tsjeehoslowakije slechts een ruzie tussen „revisionisten". Zij is van mening dat „de kliek van Dubcek" hetzelfde doet wat al eerder in andere „revisionistische landen" is ge beurd en nog gebeurt: het volgen van een koers die herstel van het kapitalisme beoogt. Zoals bekend volgt Albanië in de communistische wereld de Chinese lijn. En Amerikaans televisieteam is zater dagavond enige tijd door Russische mili tairen in Tsjeehoslowakije vastgehouden omdat de groep Russische militairen op hun terugtocht in de buurt van Zelina, driehonderd kilometer ten oosten van Praag, filmde. William McLaughlin, correspondent in Bonn van het „Columbia Broadcasting System", verklaarde later dat hij en zijn twee Westduitse cameramannen tij dens een onderhoud met de Russen wei gerden het filmmateriaal af te geven. Zij werden daarna naar een politiebureau overgebracht waar zij verscheidene uren door Tsjechoslowaken en Russen werden ondervraagd alvorens zij werden vrijge laten. LONDEN (Reuter). De Londense politie heeft gisteren slag geleverd met demonstanten die zich los hadden ge maakt van een stoet van ongeveer 10.000 mensen die betoogden tegen de oorlog in Vietnam. De mars door het centrum van Londen werd gehouden om de onder tekening van de Geneefse overeenkomst over Vietnam, in 1954, te herdenken. De meeste demonstranten trokken rustig langs de Amerikaanse ambassade die op de marsroute lag. Groepjes betogers be gaven zich echter op het grasperk voor de ambassade en kregen klappen van politiemannen die hen op een afstand wilden houden. Nadat zij verdreven wa ren richtten zij vernielingen aan in de naburige straten en stichtten een brandje. De politie slaagde erin de orde te her stellen en arresteerde 48 van de vierhon derd „uitgebroken" betogers, die leuzen riepen als „weg met de bourgeoisie". Verwacht wordt aldus onze corres pondent in Londen dat president van Pakistan, Ajoeb Khan, die vandaag voor een tiendaags particulier bezoek in Lon den arriveert, op felle demonstraties van de hier studerende Pakistani's zal worden onthaald. Dit als climax van hun al enige tijd durende campagne tegen hetgeen zij als het dictatoriale regime van hun land be schouwen. Het plan is tegelijkertijd op te treden tegen ambassadegebouwen van Pakistan op het Europese vasteland. Twee weken geleden slaagden de Pakistaanse studen ten in Londen erin het gebouw van de hoge commissaris zoals de ambassa deur van een Gemenebest land wordt genoemd enige tijd te bezetten. Een woordvoerder van de studenten verklaarde dat men nu nog effectiever te werk zal gaan. Scotland Yard verkeert in een staat van alarm. Het is mogelijk dat gedurende het verblijf van de presi dent de straten rond zijn hotel in het West End, zullen worden afgezet. Ajoeb Khan zal voortdurend door de politie worden beschermd. Het is bekend dat er tientallen rook bommen zijn vervaardigd om de auto van de president mee te bestoken. Ajoeb Khan, die in februari ernstig ziek was zal in begin van deze week in een Lon- dens ziekenhuis worden gecontroleerd. ATHENE, (AP). Griekenland heeft bij Denemarken geprotesteerd tegen de aanval die verleden week op de Griekse ambassadeur Christos Zacharakis in de straten van Kopenhagen zou zijn gepleegd. De Deense zaakgelastigde C. F. Kisun werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden voor het in ontvangst nemen van een scherpe nota. De Griekse regering beweert dat de ambassadeur door twee Grieken in het gezicht, de buik en benen was geslagen. Zacharakis kwam te vallen en heeft zich onmiddellijk naar het Deense ministerie van Buitenlandse Za ken begeven om te protesteren. Later is hij in het ziekenhuis behandeld. In de Griekse verklaring wordt gezegd, dat de twee Grieken die ontkwamen, le den zijn van de groep „Jason", die tegen het Griekse bewind is. MANILLA, (Reuter). De Philippij nen hebben hun ambassadepersoneel in Koeala Loempoer teruggetrokken. Malei sië had de Philippijnse aanspraak op de Maleisische staat Sabah, het vroegere Brits Noord-Borneo, verworpen. LONDEN, (Reuter). De sterkte van de Britse luchtmacht in de Middellandse Zee zal worden opgevoerd, zo is vandaag uit welingelichte bron in Londen verno men. Aan het eind van dit jaar zullen twee squadrons vulcan-bommenwerpers die een kernlading kunnen vervoeren, wor den gestationeerd op bases op Cyprus. De laatste twee jaren is de activiteit van de Russische marine in de Middellandse Zee toegenomen. SAIGON (Reuter) Als gevolg van een bomontploffing in de buurt van een stampvolle schouwburg in Saigon zijn gisteravond zeker vier Vietnamezen om het leven gekomen en tien gewond. Er waren circa 1.200 mensen in de schouwburg toen de bom, die vermoede lijk in een aangrenzend café was ge plaatst, de zijdeuren van het gebouw verbrijzelde. Het publiek vluchtte in pa niek naar buiten. (Van onze correspondent) BONN De troepenmanoeuvres, die van 15 tot 21 september in Zuid-Duitsland langs de Tsjecho-Slowaakse grens, zou den plaatsvinden, zullen naar alle waar schijnlijkheid niet doorgaan of worden verplaatst. Tijdens het weekeinde hielden politici in Bonn zich bezig met de vraag of het in Beieren gestationeerde II-c korps tezamen met Franse en Amerikaanse een heden gezien de druk vanuit Moskou op Praag, niet beter in de kazerne zou kunnen blijven. Het Moskouse partij orgaan „Pravda" had dezer dagen niet alleen over West duitse wapenleveranties aan de Tsjechen gesproken, maar ook gesuggereerd, dat men vanuit Bonn wilde proberen invloed te krijgen op de gang van zaken in Praag. Naast deze absurde beschuldigingen beweren de oostblokstaten, die zich in de strijd tegen de hervormers in Praag aan de zijde van Moskou hebben geschaard, dat de bedoelde manoeuvres in septem ber als provocatie moeten worden be schouwd. De oefeningen, die de naam „Zwarte Leeuw" dragen, waren echter al in maart georganiseerd, toen er van de val van de vroegere Tsjecho-Slowaakse sterke man Novotny nog geen sprake was. Bo vendien meende men in Bonn, dat in september de spanningen tussen Praag en haar communistische vrienden wat af- geëbd zullen zijn. De Westduitse regering is er echter al les aan gelegen haar relaties met Oost- Europa en de in het stadium van moeizame opbouw bevindende relatie met Praag niet te verstoren. De voorzitter van de Sociaal-Democra tische fractie in de bondsdag, Helmuth Schmidt, handelde dan ook waarschijn lijk naar veler zin, toen hij afgelopen vrijdag in een telegram aan kanselier Kiesinger en aan minister van Defensie Schroder vroeg nog eens na te denken over het nut van „Zwarte Leeuw" aan de Beiers-Tsjechische grens. Een definitieve beslissing is echter nog niet gevallen. MOSKOU (AFP) De federale Ni- geriaanse regering is vastbesloten de een heid en de territoriale onschendbaarheid van de staat te handhaven. Dit staat te lezen in een Russisch-Nigeriaans commu niqué dat is verspreid door het Russische persbureau „Tass" na afloop van het be zoek dat een delegatie van de Nigeriaanse regering aan Moskou heeft gebracht. Maar in het comuniqué wordt tevens met voldoening geconstateerd dat Nigerië bereid is om onderhandelingen te blijven voeren om het conflict op vreedzame wijze op te lossen. De Nigeriaanse en Biafraanse onderhan delaars in Niamey hebben gisteren over eenstemming bereikt over een agenda voor nieuwe vredesbesprekingen die een einde moeten maken aan de Nigeriaanse burgeroorlog. De werkelijke vredesbe sprekingen zullen in Addis Abeba worden gehouden. BOMBAY (Rtr). De zeven beman ningsleden vijf Nederlanders en twee Portugezen van het Nederlandse schip „Kazan", dal een week geleden in de Indische Oceaan zonk, zijn zondag aan boord van het vrachtschip „Indian Strength" in Bombay aangekomen. De kapitein vertelde dat de machine kamer water maakte toen het schip Mom basa, Kenia, naderde. De bemanning had het schip verlaten uit vrees voor een ontploffing, omdat zich explosieven aan boord bevonden. Wanneer het vrachtschip ons niet van de rubbervlotten had gehaald waren wij omgekomen, aldus de kapitein. De bemanningsleden vertrekken van daag naar Amsterdam. Grensincidenten Het afgelopen week einde zijn bij vier grensincidenten met Noordkoreaanse infiltranten 2 Ameri kaanse soldaten gedood. ft tt SAIGON (Reuter en AFP) „De Noordvietnamezen hebben niet positief geantwoord op de beperking van de bom bardementen op Noord-Vietnam", zo heeft het Zuidvietnamese staatshoofd Ngoejen van Thieu, vanmorgen in Saigon gezegd bij zijn terugkeer uit Honoloeloe, waar hij besprekingen heeft gevoerd met presi dent Johnson. „Hanoi schijnt vastbesloten te zijn door te vechten, terwijl in Parijs wordt onder handeld. De bombardementen zullen ech ter niet verder worden verminderd, zo lang Noord-Vietnam de beperking hier van niet beantwoordt", aldus van Thieu. „Er is geen sprake van terugtrekking van Amerikaanse troepen", zei de presi dent. Hij voegde er aan toe dat presi dent Johnson en hij vastbesloten zijn „de republiek Vietnam te verdedigen". „Wij kunnen de stopzetting van de be schieting door de Vietcong van Saigon niet beschouwen als een voldoende ge baar van de-escalatie en wij vragen Ha noi zijn plannen duidelijker aan te geven". Thieu zei dat de communistische strijd krachten in Zuid-Vietnam voor 70 percent uit Noordvietnamezen bestaat, tegen 25 percent twee jaar geleden. De Zuidviet namese strijdkrachten zullen aan het eind van dit jaar 800.000 man bedragen, aldus van Thieu. President Johnson en president Thieu deden in een communiqué dat zaterdag na hun overleg in Honoloeloe werd uitge geven, een beroep op Hanoi de beperking van de Amerikaansp bombardementen op Noord-Vietnam te beantwoorden en over te gaan tot ernstige vredesonderhande lingen. De presidenten verklaarden dat de Noordvietnamese onderhandelaars in Pa rijs van een „negatieve" houding blijk hebben gegeven. Zij achtten een nieuw militaire offensief van de tegenstander in de komende twee maanden waarschijn lijk. De VS zullen de Zuidvietnamese strijd krachten verder bewapenen. Hierover zal nader overleg worden gepleegd door de militaire autoriteiten. In de loop van 1969 moeten alle Zuidvietnamese strijdkrach ten worden uitgerust met automatische M-16 geweren, die door de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam worden gebruikt. De Amerikaanse politiek, zoals uiteen gezet door president Johnson houdt het volgende in, aldus het communiqué: 1. De VS hebben geen andere ambitie in Vietnam dan het afslaan van de agressie. 2. De Amerikaanse strijdkrachten zul len worden teruggetrokken naarmate Noord-Vietnam zijn militairen terug haalt en zijn agressie in het zuiden beëindigt. 3. De VS zullen geen medewerking ver lenen aan het opleggen van een co alitieregering of elke andere rege ringsvorm aan de bevolking van Zuid-Vietnam. 4. De VS zullen de bevolking van Zuid oost Azië helpen. Zij streven naar een rechtvaardige vredesregeling via onderhandelingen. De presidenten verklaren voorts dat een volledige staking van de vijandelijkheden deel moet uitmaken van een definitieve vredesregeling met doeltreffende controle maatregelen en garanties. President Thieu van Zuid-Vietnam (rechts) tijdens het overleg in Honoloeloe met president Johnson. In de Boliviaanse stad La Paz wer den in het weekeinde demonstraties gehouden tegen de regering van president René Barrientos, nadat be kend was geworden dat minister Arguedas het dagboek van Guevara in handen van de Cubaanse autori teiten had gespeeld. Bij de onge regeldheden kwam een man om het leven. Vijf personen raakten ge wond. De politie heeft tientallen mensen opgepakt, onder wie twee senatoren. Op de foto een beeld van de rellen. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld Iedere week koet veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u 7 Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE J Mijn. Een Israëlische legerjeep is op on geveer vier kim ten zuidoosten van Fiq in de bezette Golan-hoogvlakte op een mijn gereden. Een Israëlische sol daat werd licht gewond. Anti-Amerikaans. Ongeveer zestig linkse Japanse studenten hebben een trein met 120 ton munitie voor een Ameri kaans depot tot staan gebracht. De po litie heeft de studenten later verdreven. Er werden 24 arrestaties verricht. Demonstratie. De politie in de Indische hoofdstad New Delhi heeft traangas gebruikt en massale arrestaties verricht om een demonstratie van meer dan tweeduizend personen uiteen te drijven. De demonstraten protesteerden tegen de plannen van de Sovjet-Unie om wapens te verkopen aan Pakistas. Hittegolf. In Japan zijn zondag 72 mensen verdronken en zeven vermist tengevolge van een hittegolf. Miljoe nen gingen naar de kust om verkoeling te zoeken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3