Westfriese dansgroep op IJmuidens strand VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND f£ 1 sPel töde Nieuw recreatiecentrum voor bejaarden geopend Vijftien „Zwervers" liepen Vierdaagse In de vishal en op zee Huldiging in „De Slof' Veel geestdrift voor folkloristisch feest Japanse organiste in de Grote Kerk van Beverwijk 100.000-ste in Linnaeushof Grootste trawler van Urk Messteek tijdens vechtpartij Havenberichten MAANDAG 22 JULI 1968 V eisend J muiden V elsen-N oord Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee 11111111 (Van een onzer medewerker) IJMUIDEN. Het kostte de Schager dansers zaterdagavond weinig moeite om de stemming erin te brengen bjj de badgas ten, die zich voor een folkloristische dans- demonstratie bij het winkelcentrum aan de zuidpier hadden verzameld. Met Nel aan de piano, de melkboer uit Schagen aan de viool, Hendrik aan de accordeon en Teun aan de contrabas, voerden zij een aantal oude Westfriese boerendansen uit, waarbij zij niet aarzelden ook de om standers ten dans te vragen, die overi gens genoeg geestdrift konden opbrengen om ook eens een dansje te wagen. De Schager dansers zijn op uitnodiging van de VVV IJmuiden-Velsen, in samen werking met het Zuidpier-winkelcentrum naar de IJmond gekomen. De dansgroep maakte tevens van deze folkloristische bijeenkomst gebruik om wat meer de aandacht op hun geliefde geboorteplaats te vestigen, waar zij elke donderdag in de schaduw van de kerk hun volksdan sen uitvoeren, gekleed in dezelfde fraaie kostuums aLs waarin zij nu gekomen wa ren. Op die donderdagen, tevens de week markt in Schagen, rijden de oude boeren wagens speciaal als toeristische attractie door het dorp en de boeren en boerinnen dragen dan veelal hun oude klederdracht. De dames zagen er charmant uit in hun fraaie laatnegentiende-eeuwse kos tuums en hun kappen met zilveren en gouden ijzers. De heren, eenvoudiger dan de boerinnen, waren in onberispelijk zwart laken gestoken en droegen daarbij hun zijden pet. De dansen werden in gracieuze bewegingen uitgevoerd en de groep oogstte zeer veel bewondering van de toeschouwers, die hun bijval niet on der stoelen of banken staken, en op de maat van de boeren polka's en walsjes meedeinden. Uitleg van de dansen werd gegeven in sappig Westfries dialect, waarbij dik wijls de meest vreemde benamingen voor een dans waren; wat denkt u bijvoorbeeld van de naam „Kees lait je skeren"? Waarschijnlijk had Kees een te harde baard. Voor de badgasten en inwoners van Velsen en IJmuiden, die in groten getale waren toegestroomd, was deze dansgroep uit het Noordhollandse Schagen een bij zonder aardige attractie, die blijkens de reacties zeer op prijs werd gesteld. MAANDAG 22 JULI Volksdansen, van 19 uur af bij Buurt huis De Loods, Plantsoen Meerweide laan, Stratingsplantsoen en Breesaper- hof, Velsen-Noord. Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9-20 en 21-22.30 u. verlichte ruïne. Cultureel Centrum. Moerbergplantsoen 19.30 tot 20.45 uur: Bibliotheek en voor lichtingscentrum van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. Gem. Openbare Bibliotheek en Lees zaal, Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u.; filiaal Spaarnberg, Wüstelaan 79, Sant poort-Noord, 19-21.30 u. R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmuiden-West parochiezaal onder Petruskerk, Venusstr. 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 23 JULI Wandelpuzzeltocht, start 19 uur bij Koffiehuis Baco, Kromhoutstraat 36-38, IJmuiden. Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 u en van 21 tot 22.30 u. verlichte ruïne. Raadhuis Velsen. Plein 1945, is te be zichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Gem. openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945, IJmuiden, 10-12.30 u.; 14.30- 17 30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemesbeekweg 96, IJmuiden; 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. MAANDAG 22 JULI Katholieke openbare bibliotheek. Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 en 19- 21 uur. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker straatweg 77: volwassenen en jeugd 14.30- 17.30 uur MAANDAG 22 JULI Huize „Scheybeeck", Velserweg 2, 19 u.: naaicrusus. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15-13.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: gesloten wegens va- cantie; Arendsweg 61: volwassenen 14- 17.30 en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Parmentierstraat 2: gesloten wegens vacantie. MAANDAG 22 JULI Buurthuis ,,De zandkraai", Handelstraat 93, 10-12 u.: gebruik handenarbeidlokaal; 10-12 u.: biljarten. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45 en Ruijsdaelstraat la: gesloten wegens vacantie. MAANDAG 22 JULI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a; geopend van 9.30-12.30 en 19-21 u. Het programma voor dinsdag 23 juli van de Speliade in Velsen luidt als volgt: 9.30 uur: Filmvoorstelling in het Patro naatsgebouw, Zeeweg, IJmui den. „Tekenfilm Festival 9.30 uur: Filmvoorstelling in clubhuis „De Brulboei", Kanaalstraat 228, IJmuiden. „Zes Ezeltjes". 9.30 uur: Judo in Sportzaal .Duinwijk", Radarstraat 1, IJmuiden. 10.30 uur: Judo, idem. 11.30 uur: Judo, idem. 14.00 uur: Speliade-tent, Heerenduinweg IJmuiden: 3 tot 6 jaar, kleu- terpragramma; 7 tot 8 jaar, kindervolksdans; 9 tot 13 jaar, maskers maken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE BEVERWIJK. Woensdagavond 24 juli geeft de Japanse organiste Yuko Hayashi een concert op het orgel in de Grote Kerk van Beverwijk. Dit is de tweede maal dat een Japanse organiste in Beverwijk con certeert vorig jaar gaf Misako Sato een subliem orgelconcert in de Grote Kerk en voorzover bekend de derde maal dat in Nederland een orgelconcert door een Japans organist wordt gegeven. Gezien het niveau van de beide voorgaan de concerten mogen de verwachtingen hoog gespannen zijn, temeer daar Yuko Hayashi door de beide andere Japanse organisten als een bijzonder begaafd orga niste werd aanbevolen. Yuko Hayashi kreeg haar opleiding in Japan aan de Kunstacademie van Tokio het New England Conservatory te Boston (U.S.A.), waaraan zij als lerares verbonden is. Voorts nam zij tweemaal deel aan de Zomeracademie in Haarlem. Yuko Hayashi verwierf grote bekendheid als concertorganiste in de Verenigde Sta ten en in Japan. BENNEBROEK Het recreatiepark „Linaeushof" in Bennebroek heeft zon dagmiddag om half vier de honderd dui zendste bezoeker in dit seizoen ontvan gen. Het was het gezin N. J. van der Duyn-Schouten uit IJmuiden, dat voor de eerste maal „Linnaeushof" bezocht. De heer Van der Duyn-Schouten is radio-officier bij de Koopvaardij. Hij heeft drie maanden vakantie en brengt deze tijd met zijn vrouw en zijn kinde ren Astrid en Peter, voornamelijk door in Nederlandse recreatieparken. Door de directeur van „Linnaeushof" de heer P. Grijpstra, werd het echtpaar een grote siervaas en een fraaie planten bak aangeboden. De kinderen kregen elk een speelgoedhond. Het gelukkige gezin ontving bovendien een voor het gehele seizoen geldig toegangsbewijs, een gratis diner in het restaurant, terwij] de dorst de gehele dag gratis werd gelest. Er kon voorts gratis worden gereden in de stoom- spoortrein, de pony's stonden de kinde ren voor niets ter beschikking terwijl ook de waterscooters ongelimiteerd mochten worden „bereden". (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De Noordzeevloot van Urk zal nog dit jaar worden versterkt door een nieuwe hektrawler, die dit week einde in Franeker te water is gelaten. Het nieuwe vissersvaartuig is ongeveer van het type UK 2 en UK 141, echter twee meter langer, namelijk 28 meter. De voortstuwing zal geschieden door een 540, pk motor. Het nieuwe schip wordt de grootste van de Urker Noordzeevloot. (Van een medewerker) IJMUIDEN. In IJmuiden zijn maan dagmorgen door zestig vaartuigen aange voerd: 8310 kisten vis, 26.500 tong, 2400 stijve kabeljauw. Bij de aanvoer waren: 350 kisten schelvis, 180 kleine kisten schelvis, 530 wijting, 240 kleine kisten wijting, 3350 gul en kabeljauw, 845 kool- vis, 250 kleine kisten haring, 655 makreel, 827 kleine kisten makreel, 60 tarbot, 1790 schol, 200 varia. Prijzen, per kilogram in guldens: heil bot 6.80-5.40, tarbot 6.20-5.40, grote tong 4.79-4.25, grootmiddel tong 3.17-2.76, kleinmiddel tong 3.64-3.35, tong een 5.68- 5.26, tong twee 6.55-5.67. Per 125 kg.: grote kabeljauw 104.-96, middel kabeljauw 110-96, grote koolvis 100, middel koolvis 76-67. Per tien stuks: grote kabeljauw 72-50, middel kabeljauw 40-32. Per 50 kg.: grote schelvis 56-40, mid del schelvis 48-40, kleinmiddel schelvis 50-40, schelvis een 47-40, schelvis twee 46-35, kabeljauw een 40-28, kabeljauw twee 32-22, kabeljauw drie 26-17, koolvis een 28-26, koolvis twee 21-16, haai 52-43, poon 35-29, schar 26-16, gestripte wijting 45-36, dichte wijting 32-27, haring 54-45, makreel 57-18.80, tarbot 210-140, griet 130- 110, grove schol 62-58, schol twee 50-38, schol drie 33-19. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit 90 kisten schelvis, 50 kleine kisten schelvis, 100 wijting, 90 klei ne kisten wijting, 750 gul en kabeljauw, 60 kleine kisten haring, 16 makreel, 80 schol, 1800 kilogram tong en 400 stijve kabeljauwen. Met gracieuze passen voeren de dansers uit Schagen de oude West- Friesche boerendansen uit, waarbij zij van de dansmeester best eens vreemd mogen gaan. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Teneinde het nieuwe recreatiecentrum „Westerhout", dat door de Stichting Recreatie Bejaarden met medewerking van de gemeentelijke over heid en het hoogovenbedrijf aan het Wes terhoutplein is gerealiseerd, niet de ge hele zomer onbenut te laten, is dit fraaie gebouw zaterdagmiddag officieus door de bejaarden in gebruik genomen. In sep tember volgt dan de officiële opening, welke naar alle waarschijnlijkheid door een regeringsvertegenwoordiger zal ge schieden. De voorzitter van de Stichting Recreatie Bejaarden, de heer W. Ph. Leenman, heette ongeveer 100 bejaarden welkom met een geestige speech. In deze toe spraak sprak de heer Leenman er onder meer zijn vreugde over uit, dat dit ge bouw in zulk een kort tijdsbestek gereed gekomen is. Verder wees hij er de be jaarden op, dat elke levensperiode een eigen opgave stelt. Tevens drong hij er bij de bejaarden op aan niet bij de pak ken neer te zitten om de eenvoudige re den dat de jongeren hen nodig hebben. „U heeft", aldus spreker „tijd, ruimte en gelegenheid gekregen om een nieuw stuk levenservaring op te doen en dit op de jongeren over te dragen". Volgens de heer Leenman kunnen de bejaarden hiermee een belangrijke bijdrage leveren in de samenleving. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder E. Gerritse zijn vreugde uit over de totstandkoming van dit gebouw op historische grond, waarmee aan het bejaardenwe-'k meer inhoud kan worden gegeven. De mededeling van de heer Gerritse, dat het hoogovenbedrijf een be langrijke financiële bijdrage had gege ven, ontlokte de aanwezigen een harte lijk applaus. Spreker meende, dat de ac commodatie in deze omgeving de juiste proporties heeft. Wanneer de accommoda tie door een toenemende belangstelling te klein zou worden, dan zal het gemeen tebestuur zich beraden op de situering van een nieuw gebouw in een ander deel van de gemeente, zo deelde de heer Ger ritse mee. Namens de bejaarden bood mevrouw Kuilman een door een drietal dames handgeknoopt tapijt aan, alsmede een wandkleed, een aantal tafellakens en een fraai bloemstuk. Een hierna volgende broodmaaltijd vormde een ander hoogte punt in deze voor de bejaarden zo feeste lijke middag. Tijdens de avonduren brachten tien leden van de Hoogovenhar monie gezellige muziek ten gehore en vertoonden de heer Timmerman en zijn zoon Han enkele goocheltrucs. Het recreatiecentrum zal dagelijks ge opend zijn van 10 tot 4 uur, uitgezon derd in de weekends. Mocht tijdens de weekends toch behoefte aan openstelling blijken te bestaan dan zal dit nader wor den bezien. (Van één onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de nacht van vrij dag op zaterdag om ongeveer half een kwam bij de politie de melding binnen, dat in een perceel aan de Boeweg een man met een vleeswond in de buik was binnengebracht. De melding bleek juist te zijn en de man werd per ambulance naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Na onderzoek en op aanwijzing van en kele getuigen werd later in de nacht een 21-jarige inwoner van Castricum aange houden en in verzekerde bewaring gesteld. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat de Castricummer met enige vrienden op de Kees Delfsweg baldadigheid pleegde. Een voorbijganger maakte hierover enke le aanmerkingen, waarna een vechtpartij ontstond. Volgens de Castricummer heeft hij een mes getrokken uit zelfverdediging en de voorbijganger hiermee in de buik gestoken. Aangezien de messentrekker een militair is, is de zaak aan de Koninklijke Marechaussee overgedragen. •- :-xsw- S.' -'...V- De Beverwijkse deelnemers aan de Vierdaagse in Nijmegen worden bij aankomst bij het stadskantoor op het President Kennedyplein harte lijk verwelkomd. Zowel voor de wandelaars als voor de leden van de verzorgingsploeg waren er boe ketten bloemen. Het gezin Van der Duyn-Schouten wordt door de directeur van „Lin naeushof", de heer P. Grijpstra (rechts) met geschenken overladen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zonder strompelaars en met vrolijke gezichten is zaterdagmid dag een groep van vijftien leden van de wandelsportvereniging „De zwervers" in Beverwijk teruggekeerd na hun deelne ming aan de Vierdaagse in Nijmegen. De kranige wandelaars en hun verzorgers en verzorgsters zijn op het Stadskantoor ont vangen door loco-burgemeester W. J. Ves- sies en wethouder F. R. W. Kaebisch. Namens het gemeentebestuur feliciteer de wethouder Kaebisch de groep met de prestatie. „In tegenstelling tot vorig jaar zie ik nu geen strompelaars", aldus de heer Kaebisch. Hij hoopte, dat „De zwer vers" volgend jaar de kleuren van Bever wijk weer hoog zullen houden langs de Nijmeegse dreven. Voorafgegaan door de drumband van „De zwervers" ging het vervolgens in optocht naar het vrijetijds centrum „De Slof" aan de Kruisweg, waar de ploeg enthousiast verwelkomd werd door het bestuur en de overige le den van wandelsportvereniging. Namens het centrale bestuur en als voorzitter van de wandelsportvereniging wenste de heer C. Berghuis „de stoere vierdaagse lopers" geluk. De heer Berghuis stelde met genoe gen vast, dat het heel wat beter was ge gaan dan vorig jaar. Voor de goede en prettige sfeer in de groep zei de heer Berghuis de grootste waardering te heb ben. Een bijzonder woord van dank richt te spreker ook tot het team van verzor gers en verzorgsters, dat van 's morgens vier tot 's avonds elf uur in touw is ge weest Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat „De zwervers" volgend jaar niet al leen met een grotere groep, maar boven dien met een aantal oudere deelnemers naar Nijmegen zal gaan. De oudste deel nemer, de 54-jarige heer Cor Dubbeld, overhandigde hierna de leden van de ra- vitailleringsploeg een aardige attentie en een bos bloemen. Van „De Zwervers" legden twee vijf tienjarige leden per dag dertig kilometer af. Acht leden schreven in voor veertig ki lometer per dag en vijf leden wandelden vijftig kilometer per dag. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Amstel- stroom, Hull Tor Hollandia, Immingham: Bir ring, Immingham; Oslofjord, Southampton; At- lantide, Duinkerken, IJmuiden; Black Prince, Kristiansand; Steady, Swansea; Kalipateira, Va lencia, Hydra, Londen; Eastshore, Noordzee; Dji- ba, Rotterdam; Tor Anglia, Gothenburg; Anna Gerdes, Dordrecht, IJmuiden; Gillian Everard, Londen; Jan Wilfried, Rotterdam; Rolf Behr- mann,, Londen; Mutus Fides, Rotterdam, Zaan dam; Dapa, Great Yarmouth; Ine. Londen; Zwaantiena, Franeker, IJmuiden; Hugo Olden- dorff, Malaga. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Schiekerk, Lissabon; Annie G. Falmouth, IJmuiden; Jonet, Leith, IJmuiden; Margareta, Antwerpen; Adi, Orense, IJmuiden; Jean E, Londen; Smit Lloyd 2 Noordzee, IJmuiden; Tor Hollandia, Gothenburg; Arrow, Londen IJmuiden; Oosterburgh, Le Ha vre; Buur, Delfzijl; Black Prince, Kristiansand; Container Despatcher, Bremen; Agbo, Ie Havre; Mathilde, Westhartlepool, IJmuiden; Arion, Lon den; Erlangen, Bremen; Nanning Buisman, Leith; Norits Schulte, Bremen; Cape tan Lemos, Norfolk, IJmuiden; Ittersum, Bremen. Zondag aangekomen te IJmuiden: Sygna, Se ven Islands; Signal Service, Noordzee, iJmuiden; Thorstein, Dagenham; Annika, Hamina; Dort mund, Bremen; Boreas, Homburg; Hondsbosch, Londen; IJstroom, Leith; Kinshasa, Antwerpen; Sonette, Antwerpen, IJmuiden; Gerore, Man chester; Jan Tavenier, Mantyluoto; Hera. Teign- mouth; Cd. de Armenia, Antwerpen; Cerro Bo livar, Antwerpen; Bartenstein, Bremen; Lasbek, Antwerpen; Amstelland, Hamburg, Amberley, Immingham; Zeeburgh. Stockholm; Nerlandia, Aarhus; Vedette, Gent; Steenkerk, Rotterdam; Dania, Kopenhagen; Seruality, Londen; Mithras, Malta; Gunny, Milazzo; Seaford. Dover; Oktant, Hull; Skagern, Kasko; Dudwigshafen, Bremen; Margarette B, Gevle; Continent, Hartlepool; Marva, Gdynia, IJmuiden; Advent, Teignsouth; Emma Johanna, Albany; Breeveld, Archangel; Jetty, Hamina. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Tor Anglia, Immingham; Nederrijn, Hamburg; Oslofjord, Stavanger; Rio Magdalena, Le Havre; Lycaon, Hamburg; Orion, Baie Comeau, IJmuiden; P. G. Thulin, Priolo, IJmuiden; Rijnstroom, Shoreham; Nikkala, Narvik; Harmattan, Rotterdam; Aaltje; Rochford; Amstelstroom, Huil; Thorstein, Gurr- nes; Wotan, Dagenham; Eemstroom, Felixtowe. Maandag aangekomen te IJmuiden: Vogtland, Antwerpen; Capella, Mantyluoto; Balduin, Stock holm; IJmuiden; Aardenburgh, Norrkoeping; Hanna Jacobs, Gothenburg; Voline, Dagenham; Texelstroom, Liverpool; Jolanda, Tarragona. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit. dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) HOUSTON (Reuter). In het St. Lu- casziekenhuis van Houston heeft de Ame rikaan Fred Everman, een 58-jarige voor malige kapper, het hart ontvangen van een 33-jarige vrouw. Het is de zesde hart transplantatie die in dit Amerikaanse zie kenhuis werd uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4