Italiaanse werpers waren geen probleem voor de Antillianen IVKOV SCHOOT OMHOOG Remise tegen Donner; zege op Langeweg Grand Rapids Sullivans een uitgelezen honkbalploeg Rentree van Hartoch in meestergroep even goed als start De derde dag SAM JACOBS WINNENDE PITCHER NEDERLAND- SULLIVANS UITVERKOCHT Analyse Honkbalweek Boudewijn Maat tot dusver de beste slagman Nederlands team voor vanavond Programma BIJ EEN EVENTUELE NEDERLAAG WORDT AVONDKLOK INGESTELD Dinsdag 23 juli i968 12 ONGESLAGEN (Van een medewerker) AMSTERDAM Een kwartier voor de zesde ronde van het I.B.M.- toernooi begon, stormde het in de toemooi-zaal. We bedoelen dat heel letterlijk. De wedstrijdleiding het geklaag over lucht, lucht en nog eens lucht moede had tegen een wand twee ramen opengezet. Waar de trek een hoogtepunt bereikte werden de stoelen van Kotov super-klager op alle fronten en Bronstein geplaatst. Tegen de verwachting in kwam er geen protest over hun lippen, integen deel. Bronstein won voor de eerste maal na vijf remises en Kotov speelde wie einst in Mai, in gunstige stand tegen Jongsma afgebroken. Kotov trok er zijn jasje gedurende zeven uur bij uit. Deze resultaten waren overigens niet de belangrijk ste. Ivkov schoot omhoog. Zijn ronde partij tegen Donner liep weliswaar re mise, doch de hang uit de vierde ron de tegen Langeweg bleek eenvoudig te winnen te zijn. Concurrent Kava- lek miste tegen Sjamkowitsj een schone winstkans, remise. Ciric was de ontevredenste van de middag. Hij stond tegen Lengyel comfortabel doch overzag een kleinigheid, die uitbotte tot iets groot kwaliteitsverlies. Af gebroken, hervatCiric vechtend voor wat hij waard was. Afgebroken in gunstige stand voor Lertgyel. PEC ontvangt Ajax op 14 september HAARLEM Door de sportieve medewerking van de ploegen van Italië en de Nederlandse Antillen plus de vier scheidsrechters is er in de vierde Haarlemse Honkbalweek geen stagnatie opgetreden in het program ma. Hoewel de omstandigheden zo danig waren dat afgelasting van de wedstrijd op zijn plaats was geweest na een langdurige regenval was het speelveld toch nog bespeelbaar, maar kort voor het begin van de wedstrijd regende het weer pijpestelen is er geen achterstand ontstaan in het wed strijdschema. De Nederlandse Antil len wonnen met 6-0 en lieten de Ita lianen daardoor de laatste plaats. De stand na drie dagen luidt nu: Sullivans 2-4, Nederland 2-4, Antillen 3-2 en Italië 3-0. 4 (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Tijdens het eerste weekeinde van de vierde Haarlemse honkbalweek hebben de Grand Rapids Sullivans reeds de aandacht op zich gevestigd. Hoewel de ploeg van mana ger Bob Sullivan nog geen tegenstand van betekenis heeft ondervonden, heb ben de Amerikanen toch al laten zien wederom over een bijzonder sterk team te beschikken. De verdediging is ijzer- sterk, de slagploeg bezit „power" en boiwndien beschikt Bob Sullivan over snelle honklopers. Wat voor plaats neemt de Sullivans- ploeg in het Amerikaanse honkbal in? De Sullivans een amateurteam nemen deel aan diverse competities gedurende het lange honkbalseizoen. Dit jaar wonnen de Grand Rapids Sulli vans reeds twee toernooien: de United Baseball League en een stedelijke com petitie. Ieder jaar wordt er in iedere staat van de VS een toernooi gehouden om het kampioenschap van de staat. Alle kampioenen spelen dan een eind- toernooi om het kampioenschap van de Verenigde Staten. Alleen al het ver dienen van een plaatsje in het eindtoer- nooi is een geweldige prestatie waar voor Bob Sullivan zijn hand overigens niet omdraait: in de laatste 12 jaar be haalde zijn ploeg achtmaal het kam pioenschap van de staat Michigan, drie maal werd de finale wel bereikt, maar werd er verloren en slechts eenmaal werd de ploeg derde. Een bijzondere knappe staat van dienst dus. Eenmaal werden de Sullivans kampioen van de Verenigde Staten. De Sullivans zijn het meest succesrijke amateur-team van de VS en daarvoor tekent Bob Sullivan, een wonderbaarlijke mengelmoes van zakeninstinct en sportiviteit. Bob is behalve eigenaar van een van de groot ste meubelbedrijven der VS ook eige naar van een tapijtenhandel, een café restaurant en een tweetal nachtclubs. Daarnaast bezit Sullivan een grote re putatie als sportman. Actief viel hij op als honkballer, bokser, basketballer, (Amerikaans) voetballer en bowler. Hij was eens amateur-bokskampioen. Bob Sullivan die als batboy bij een club in Grand Rapids begon, heeft nog an dere talenten: hij heeft een fijne neus voor honkbaltalent en is daarom scout voor de Detroit Tigers, een van de 20 grote beroepsclubs in de VS. Via zijn Sullivans-team kwamen een aantal grote namen in het beroepshonkbal: Phil Regan. Jack Kralick, Chuck Dob- son. Don Eddy, Jim Kaat, Bob Davis, Willie Horton en Mickey Stanley. Ook dit jaar heeft hij weer een uit gelezen ploeg meegenomen. Er zijn en kele zeer jeugdige spelers bij Mike Pojeski is 16 jaar, de tweeling Andy en Alex Kanoza is 17 jaar oud maar ook enkele veteranen: Mike Bramble speelde al in de Sullivans, toen het Nederlands team in 1961 zeven wedstrijden tegen deze ploeg speelde, Al Ware is de 40 reeds lang gepas seerd. De Grand Rapids Sullivans zijn in internationale ontmoetingen nog on geslagen: de zeven wedstrijden tegerl Nederland werden in 1961 alle gewon nen, terwijl in 1963 de ploeg ongesla gen winnaar werd in de Haarlemse honkbalweek. Als men de Sullivans gadeslaat tij dens hun verblijf in Nederland, ziet men duidelijk dat de Amerikaanse le venswijze geheel verschilt van de Ne derlandse. De Sullivans zijn amateurs d.w.z. voor hunprestaties in de wedstrijd worden zij niet betaald en ook worden zij niet betaald om lid te worden van de ploeg. Als Bob Sullivan een speler op het oog heeft, wordt deze benaderd en dan kan het zijn dat de speler be langstelling heeft. Dan wordt een baan voor hem geregeld of een geschikte school gezocht. Direct na aankomst van de Sullivans op Schiphol werd door het uit 25 per sonen bestaande gezelschap 12 auto's gehuurd. Een aantal van de Sullivans ging direct naar Duitsland na afloop van de wedstrijd van zondag, omdat de volgende wedstrijd pas vanavond plaats vindt. Bob Sullivan laat zijn spelers volledige vrijheid, zolang er gewonnen wordt. Bij een eventuele nederlaag wordt een avondklok inge steld. Overigens is de discipline in de ploeg bijzonder goed: contactman Kik van Kersen heeft geen enkele moeite. Cameroni, de Italiaanse coach, die het catchen niet laten kan, kijkt naar scheidsrechter Wedemeijer. De beslissing, die genomen wordt is er een, die Cameroni goed dunkt: Ha- labi is gesneuveld op de thuisplaat. HAARLEM De Nederlandse An tillen boekten maandagavond onder bijzonder moeilijke omstandigheden de eerste zege: wat een verregende avond leek, werd een feestavond voor de talrijke Antilliaanse supporters. Sam Jacobs, die zaterdagmiddag faal de in de openingswedstrijd tegen Ne derland, bleek in de regen wel ge disponeerd en werd na een zwak be gin een glorieus winnaar: de Italianen bogen diep en kwamen slechts tot twee honkslagen. De Antillen wonnen met 6-0, omdat de drie Italiaanse werpers geen enkel probleem vorm den voor de Antilliaanse slagploeg die 14 honkslagen vergaarde. Zwak honklopen van de Italianen zorgde ervoor dat de Antilliaanse werper Sam Jacobs gunstig door de eerste innings rolde. In de eerste inning regende het hard en daarom was het bijzonder moei lijk honkballen, vooral voor deze ploegen die gewend zijn aan kurkdroge velden. De twee honkslagen die de Italianen gaven, bleven nu zonder gunstig resultaat en later zou blijken dat de tikken van Passorotto en Monaco de gevaarlijke klappen in deze wedstrijd zouden zijn. Sam Jacobs groeide luidruchtig ge steund door een grote schare landgenoten naar een grootse vorm en stond in de overige acht innings nog slechts vier honklopers toe. Met de indrukwekkende resultaten 16-2-2 verliet Jacobs zegevie rend het natte veld. De Antilliaanse triomf tekende zich af in de tweede inning, toen de Italiaanse starting-pitcher Bava in de steek gelaten werd door zijn velders, Een tweetal fouten werd afgestraft door een tweehonkslag van Richard Simon die zijn teamgenoten Josefa en Jacobs over de thuisplaat zond. Sam Jacobs zorgde in de vierde inning voor 3-0 door met een honkslag Willy Pietersz over de thuis plaat te brengen. Bava werd toen ver vangen door Silva die twee innings orde hield. In de zevende inning moest ook Silva buigen voor het Antilliaans slaggeweld honkslagen van Ellis, Gumbs en Illidge zorgden voor twee runs (5-0). Een home run van Wilfred de Caster luidde het afscheid van Silva in: Halabi en Ellis volgden met infields-hits en toen werd Clerici naar de heuvel gecommandeerd door Cameroni die zelf weer als catcher optrad. Afficieel heet het dat de beide Italiaanse achtervangers geblesseerd wa- HAARLEM. - De belangstelling voor de wedstrijd Nederland-Sullivans die van avond wordt gespeeld is overweldigend. Reeds gisteravond waren de plaatskaar- ten uitverkocht en daarom wordt eventuel belangstellenden aangeraden om zonder plaatskaarten niet naar het Haarlems honkbalstadion te gaan. Wit: Van Geet (Ned.). Zwart: Van Schel- tinga (Ned.) Skandinavisch (zetverwisse- ling). 1. Pbl-c3, d7-d5. 2. e2-e4, d5-d4. 3. Pc3- e2. e7-e5. 4 Pe2-g3, g7-g6 (ontneemt het paard de velden op de 5de lijn). 5. c2-c3, c7-c5. 6. Lfl-c4, Lf8-d6. 7. d2-d3, h7-h5 (Een scherpe zet. Zwart wil profi teren van de ietwat vreemde positie van het paard op g3). 8. Pgl-f3, h5-h4. 9. Pg3-e2, h4-h3. 10. g2-g3. Pb8-c6. 11. 0-0, Dd8-e7. 12. b2-b4, (De inleiding tof dolle complicaties). Lc8-g4 (indien 12,cb4: dan 13. cd4:. terwijl na 12Dc3: 13. bc5:, Lc5: 14. Pc3:, wit via veld d5 overwicht ver werft). 13. Pf3-g5, Pg8-h6. 14. f2-f3, Lg4- d7 (Op 14f6 15. fg4:, fg5: 16. cd4:, cd4: 17. Db3, heeft wit een prettig initia tief. De zwarte koning vindt moeilijk een rustig plekje). 15. f3-f4, Ld7-g4 (Riskant, zwart lokt (eveneens) complicaties uit. Veiliger lijkt 15f6). 16. Pg5xf7, Ph6xf7. 17. Lc4x f7f, De7xf7. 18. f4xe5, Df7-g7 (Het beste veld. Zwart heeft zich niet „vergist", doch op tegenspel via c3 aangestuurd). 19. e5xd6, d4xc3 (Dreigt 20c2). 20. b4xc5,(Na 20. Db3 volgt niet 20. Le2 wegens 21. De6f, doch 20. Pd4 en zwart verwerft voordeel). 20c3-c2 (De pointe van zwarts te- gencombinatie. Wit merkte hier op „wat heb ik er weer een troep van gemaakt"). 21. Ddlxc2, Dg7xal. 22. Dc2-b3, (Een hallucinatie. Met 22. Pc3, Tf8. 23. Lf4, Dfl:f 24. Kfl:, g5 25. Pd5, gf4: 26. gf4:, was de strijd onduidelijk gebleven, niet 26. Pc7t, Kd7, omdat na 27. Pa8, fg3:f tot winst leidt). 22Th8-f8 (Wit had overzien, dat hij na 23. Tf8:f, Kf8:f niet „nogmaals" door middel van Lh6 schaak mag geven. Hij dacht dat de toren op fl nog bestond 23. Lcl-f4. Dal-g7. De rest is technisch. Er volgde nog: 24. e5, Df7. 25. Df7:f, Tf7: 26. Pc3, g5. 27. e6, Le6: 28. Tel, Pd4. 29. Te4, gf4: 30. gf4:, Tc8. 31. Td4:, Tc5: 32. Pe4, Tc2. 33. d7f, Kd8. 34. Pg5, Tg2f en wit geeft op. (Op 35. -Khll, was 35 Tg5: gevolgd). Hoe fel er wordt gestreden illustreert bijvoorbeeld Zuidema-Marovic, remise na 50 zetten. Het feit, dat voor de acht niet- prijswinnaars 100 per punt is weggelegd en de ambitie dit la-toernooi te winnen maakt elke ronde tot een hoogtepunt. Ree die onbewust in Bileks vaarwater was terechtgekomen kon een variant spelen waar h(j meer dan alles van af weet verloor een pion, doch onze kampioen ver liest nooit zijn hoofd. Aldus kon hij het materiaalverlies compenseren en met veel kunst en vliegwerk toch nog zijn ongesla- gen-record handhaven. Kuijpers - Lange weg, remise (25 zetten). Vandaag Bronstein - Kotov, op welker affaire men zich verheugt, en voor de Donner in zijn partij tegen Ivkov. AMSTERDAM Maandag zijn in Amster dam de partijen gespeeld voor de zesde ronde van het IBM schaaktoernooi. De uit slagen zijn, grootmeester groep: Zuiderna Marovic V2-V2, ReeBilek V2-V2, Bouwmees terBronstein 0-1, KotovJongsma afg., Ci ricLengyel afg., IvkovDonner V2-Y2, Ka- valekSjamkowitsj V2-V2, KuijpersLange weg Vi-Vu. Stand: 1. Ivkov (Joeg.) 4V2, 2. Kavalek (Tsjsl.) 4, 3. Sjamkowitsj (Rusl.) 3Y2 1 afg., 4/7. Donner (Ned.), Bronstein (Rusl.), Bilek (Hong.), Marovic (Joeg.) 3V28. Ciric (Joeg.) 3 1 afg., 9. Ree (Ned.) 3, 10. Lengyel (Hong.) 2\'2 1 afg., 11. Jongsma (Ned.) 2 1 afg., 12/14. Kuijpers (Ned), Langeweg (Ned Bouwmeester (Ned.) 2 pnt. 15. Zuiderna (Ned.) IV2, 16. Kotov (Rusl.) 1 2 afg. Meestergroep, vierde ronde: Oosterom Hartoch Y2-V2. Zesde ronde: Smederevac Gereben \2~V2, Van GeetVan Scheltinga 0-1, CzerniakBakker 1-0, Van Oosterom tatai 0-1, SchollLutikow 0-1, MedinaHar toch 0-1. Stand: 1. Tatai (Italië) 5^2 pnt, 2. Har toch (Ned.) 4^2 1 uitgesteld, 3/5. Medina (Sp.), Lutikov (Rusl.), Smederevac (Joeg.) 4, 6. Van Scheltinga (Ned.) 3, 7. Scholl (Ned.) 2+1 uitgesteld, 8/9. Gereben (Zw.) Van geet (Ned.) 2, 10, Czerniak (Is.) IV2» 11/12. Van Oosterom (Ned.), Bakker (Ned.) 1 pnt. kop zijn heden vooral Donner - Kavalek en Lengyel - Ivkov van belang. Dat Robbie Hartoch in de meestergroep een eerste meesterresultaat zal verwer ven wordt reeds als vaststaand aangeno men. Zondag haalde hii voorzichtig in te gen Van Oosterom (remise), om inmiddels Medina te verslaan. Hij vormt inmiddels een bedreiging voor koploper Tatai, ter wijl als neven-facet de come-back van Lu tikov de aandacht trekt. Zeven punten is een meesterresultaat. De kijkers verlan gen overigens inmiddels van de doodnuch- tere Robbie, dat hij op de hoogste eer zal spelen. Dat hij tot het winnen de capici- teit bezit staat overigens buiten kijf, maar een hijs is het wel. (Van onze correspondent) ZWOLLE. Op zondag 15 september wordt, de eerste ronde van de strijd om de Nederlandse voetbalbeker gehouden. Op het programma staat onder meer de wedstrijd PEC-Ajax. Gezien het feit dat Ajax op woensdag 18 september voor de Europa-Cup in Neurenberg tegen de Duit se kampioen moet spelen, is de bekeront moeting van de landskampioen tegen het Zwolse PEC een dag vervroegd. De Caster wordt ingehaald door de Antilliaanse ploeg, nadat hij een homerun heeft geslagen. ren, maar wij zijn ervan overtuigd dat Cameroni het catchen niet kan laten. De Italiaans rechtsverder Gatti en de An tilliaanse derdehonkman Gabriel Illidge zorgden voor hoogtepunten: de Italianen door een prachtige vangbal in de vierde inning na een klap van De Caster, Illidge door zeer constant veldspel. Italië 0-0-0-0-0-0-0-0-0=0 Antillen: 0-2-0-1-0-0-2-1-0=6 Werpersresultaten: Italië: Bava 2-0-4 (3^ inn.), Silva 2-1-8 (3% inn.), Clerici 2-0-2 l2/3 inn.). Antillen: Jacobs 16-2-2 (9 inn.). Fouten: Italië 3. Antillen 2. Homeruns: Antillen: De Caster (8). Beste slagman: Italië: Passarotto .333. Antillen: Simon en Ellis 1.000. HAARLEM Boudewijn Maat heeft na vier wedstrijden de leiding in het klassement van de beste hitters. Maat heeft het fraaie gemiddelde van .667 (vier honkslagen uit zes beurten). Sul- livans-speler Mike Pojeski is tweede met .571 (4 uit 7). Hamilton Richardson volgt met .556 (5 uit 9), Max Gumbs heeft .500 (3 uit 6), Jack Benedict .429 (3 uit 7) en de Italiaan Castelli .400 (2 uit 5). De Amerikanen Benedict en Uhlmann sloegen ieder twee homeruns, Mike Po jeski, Willy Pietersz, Fokke Jelsma en Ton ter Neuzen joegen de bal eenmaal uit het veld. HAARLEM. Manager Charles Urba- nus brengt vanavond in de uiterst be langrijke wedstrijd tegen de Grand Ra pids Sullivans het volgende team in het veld: werper Herman Beidschat, achter vanger Arnoud Blom. eerstehonkman Bou dewijn Maat, tweedehonkman Martin Stroker, derdehonkman Robert Maat. kor- testop Johnny Jonkers, linksvelder Hud son John, midvelder Hamilton Richardson en rechtsvelder Fokke Jelsma. Woensdag 24 juli, 10.15 uur: Officiële ontvangst. 15 uur Italië- —Sullivans. 20 uur' Nederlandse AntillenNederland Donderdag 25 juli. 20 uur: Nederlandse AntillenSullivans. Vrijdag 26 juli, 20 uur: Italië- Nederland. Zaterdag 27 juli. 15 uur: SullivansNederland. 20 uur Nederlandse AntillenItalië. Zondag 28 juli, 14.45 uur: Prijsuitreiking en officiële sluiting. 15 uur: ToemooiwinnaarAU Stars-team

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 12