Belgen nog niet bekomen van slag die Janssen toebracht Franse pers blijft onder de indruk van Janssens prestatie Gele trui in Beverwijk Verregende start van Melkhuis j e-toerno oi Nieuw Loosdrecht-week kabbelt nog rustig voort Jan Janssen wordt in Amsterdam gehuldigd Hoogste score tegen MCC van openingsbatsman Mar Flohil Cor Groot zesde in Helsinki Zoetemelk winnaar in Roemenië Johnstone tekende voor tien jaar Cockin de beste golfspeler GO-AHEAD KAN HET GOED VINDEN MET AMATEURCLUBS 1 DINSDAG 2 3 JULI 1968 13 ^ÊÊtÊ^ I - Ouderland naar ZFC BRUSSEL. De Vlaamse kranten wa ren vanochtend nog niet bekomen van de slag, die Jan Janssen zondag de Belgische wielertrots heeft toegebracht. Er is nog nooit een klap zo hard aangekomen bij de Belgische wielersportliefhebbers, zo schrijft „De Nieuwe Gids". Nu, 24 uur later, dreunt hij nog na in onze oren, voe len we ons nog dizzy en stellen we ons zelf en tienduizenden met ons de vraag: hoe kon dat mogelijk zijn? Misschien hebben de Belgen een ver keerde taktiek gebruikt, veronderstelt „De Gazet van Antwerpen". Dit blad is van mening dat de Belgen een ronde ver loren die ze nooit of te nimmer hadden mogen verliezen, om de eenvoudige re den dat ze hem niet alleen volledig naar hun hand konden zetten, maar het boven dien nog konden doen waar cn wanneer ze wilden. In plaats van Janssen het vuur aan de schenen te leggen, hebben onze landgenoten zich ertoe beperkt de wedstrijd lam te leggen. De „Standaard" schrijft onder de kop „Jan Janssen steeds groot in grote om standigheden": het is precies verlopen zo als de schrandere en plots weer in zich zelf gelovende Nederlander had voorzien PARIJS Ook vandaag raken de Pa- rijse kranten niet uitgepraat over Jan Janssen. Maandagmorgen had de l'Equipe, het Parijse sportblad, onze landgenoot een renner eerste klasse genoemd, die Neder land eindelijk de voldoening van de gele trui had bezorgd. Terloops stond in het sportblad te lezen dat God de hele wereld had geschapen met uitzondering van Hol land, want dat het land van de polders en de dijken door de Nederlanders zelf was gemaakt. Ook het Parijse avondblad Le Monde was maandagavond vol lof over Janssen, die in de laatste tien kilometer zijn superi oriteit had bewezen op Van Springel, die moedig zijn best had gedaan, maar had moeten rijden tegen een man, aan wie hij niet kon tippen. De overwinning van Jan Janssen was volgens Jean Bobet in Le Monde, des te merkwaardiger omdat hij dit jaar nie* eens beschikte over al zijn beste lichamelijke krachten. Alleen door zijn morele overwicht heeft hij het van zijn tegenstander, kunnen winnen. Na de Al pen had hij alles op alles gezet en zichzelf ingeprent: „ik mag deze Tour niet meer verliezen". Na de Aubisque had hij de helft van zijn ploeg verloren. Het is zijn grote verdienste geweest dat hij het verlies van deze steun moreel heeft weten te over winnen. Frankrijk heeft de Tour tweeën twintig maal gewonnen, België twaalf maal, Italië acht maal, Luxemburg vier maal, Zwitserland twee maal en Spanje één maal. Eindelijk heeft, besluit Bobet, Neder land de eer gekregen die dit land toekomt. Ook de Figaro van vanmorgen blijft Jan Janssen de lof toezwaaien, die hij verdient. Janssen heeft de Tour van 1968 uit het dieptepunt van de eerste twee weken ge haald, door te zorgen voor een fantastische apotheose. Hij steekt Louison Bobet naar de kroon, want Bobet is er zelfs niet in geslaagd Jan Janssen te evenaren in de Tour van Spanje. De Figaro vermeldt met vreugde dat een strenge medische con trole doping dit jaar vrijwel onmogelijk heeft gemaakt. De Paris Jour van vandaag is begonnen met een serie nabeschouwingen over de Tour van 1968. Twee sportpagina's zijn ge heel gewijd aan Jan Janssen met drie gro te foto's. Mevrouw Janssen staat in het artikel niet minder onder de schijnwerpers dan haar man. De Parisien Liberé schrijft dinsdagmor gen dat de oyerwinning van onze landge noot een troost mag zijn voor alle bijzien den in Frankrijk, want dat Jan Janssen nooit aan een wedstrijd deelneemt zonder zeven paar brillen in zijn zak. Zonder bril len is Janssen verloren, want op twintig meter afstand ziet hij al niet helder meer. Voor alles heeft hij een speciale bril: voor de jacht, voor zijn duiven en voor schaat senrijden. V." V i *9 s -.-v li is '0m /va.* .n .-..v., BEVERWIJK De gele trui van Tour de France-winnaar Jan Janssen nangt sinds maandagavond boven het ziekenhuisbed van Ilse Geldermans, de echtgenote van de Nederlandse Tourploegrijder. Dat was een groet van de Ossendrechter aan de vrouw van Geldermans, die vorige week bij een auto-ongeluk gewond raakte en nog enige tijd in het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk zal moeten verblijven. Geldermans zelf (hij denkt er over volledig als ploegleider aan het werk te gaan) kwam gisteren net op tijd in zijn woonplaats terug om een uitgebreid bezoekuur af te leggen. Hij werd korte tijd vergezeld door de voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, W. Steenbergen. Jan Janssen was de enige Nederlander die gisteren achterbleef in Frankrijk. Hij reed al een criterium in Vittel. Vandaag koerst hij in Reims en woensdag in de Acht van Chaam. Dat zijn er nog maar enkele van de programmapunten uit de lijst van 60 contracten, die hij onmiddellijk na de Tourzege kreeg voorgeschoteld. Koningin Juliana heeft maandag een telegram gestuurd naar Jan Janssen, de eerste Nederlander die de Ronde van Frankrijk heeft gewonnen. In het telegram wenst de koningin hem geluk met de geleverde prestatie. Ook minister Kiompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft Janssen een telegram gezon den. De tekst luidt: „Van harte gefeliciteerd met uw schitterende zege". en gepland. Hij is een waarachtig kam pioen. „Het laatste nieuws" verklaart, dat als Van Springel niet de grootste ontgooche ling uit zijn jonge leven had opgelopen, nu geschreven zou worden dat hij de Tour won ondanks de naijver tussen de twee Belgische ploegen. De „Volksgazet" tenslotte verwerpt de bewering dat er dit jaar minder hard ge fietst zou zijn in de Tour. Janssens alge meen gemiddelde bedroeg 34 kilometer 894, nog net 119 meter meer dan het ge middelde van de overwinnaar van vorig jaar, Pingeon. AMSTERDAM Tourwinnaar Jan Janssen zal donderdagavond in het Olympisch stadion in Amsterdam, waar dan de baankampioenschappen beginnen, worden gehuldigd. Na zijn intocht in een open auto zal Janssen worden toegesproken door de voor zitter van de KNWU, dr. P. van Dijk^ en de directeur van het stadion, de heer J. Mellegers. Uiteraard staat ook een ereronde op het programma. In de huldiging worden allen betrokken, die Janssen op zijn weg naar de zege in de Ronde van Frankrijk hebben bijgestaan. Dus ploegleider Ab Gel dermans, de renners Arie den Hartog, Eddy Beugels en Eef Dolman, de mecaniciens, soigneurs en de chauf feur. PARIJS. Bij geen van de ren ners, die zondag na afloop van de Ronde van Frankrijk werden gecon troleerd, is het gebruik van stimule rende middelen aangetoond. De uit slag van alle onderzoeken was nega tief. Tot de na de 22ste etappe ge controleerde renners behoorde ook Tour-winnaar Jan Janssen. In totaal zijn tijdens de 55e Ronde van Frank rijk 163 controles op het gebruik van stimulerende middelen uitgevoerd. In slechts twee gevallen was de uitslag positief. Beide renners Samyn en Sta- blinsky werden onmiddellijk uit de strijd genomen en een maand ge schorst. In een maandagavond uitge geven verklaring danken de organi satoren dokter Dumas, onder wiens leiding de controles zijn uitgevoerd. Ver den wijzen zij erop dat Jan Jans sen, de Tour-winnaar, zeven keer is gecontroleerd en dat zeven keer de uitslag negatief was. -4 - At - - .- .w s O HELSINKI. Drakenzeiler Cor Groot, die Nederland zal vertegenwoordigen op de Olympische Spelen in Mexico, is maandag tijdens de vijfde race om de Coupe Virginie Heriot bij Helsinki op de zesde plaats geëindigd. De race werd ge wonnen door de Rus Anissimov die ook de leiding in het algemeen klassement heeft. De Oostduitsers- Schwartz en Bo- rovski bezetten in de algemene rangschik king de tweede en derde plaats. MüNCHEN. De Westduitse Uwe Woite heeft maandag op de Beierse Am- mersee de eerste race van de strijd om het Europese kampioenschap olympiajol len gewonnen. De beste Nederlander was Beekhof, die veertiende werd. KOPENHAGEN De Nederlander Bak ker is in Denemarken tweede geworden in het eerste officieuze Europese kampioen schap in de Solingklasse, de nieuwe drie- manskielboot, die wordt genoemd als toe komstige Olympische klasse. De Noor Per Spilling zegevierde in de wedstrijdenreeks in de Sont met 20,4 punten. Bakker werd met 21,0 punten tweede en de Deen Niels Bolt Joergensen met 26,7 punten derde. ZAANDAM. De oud-Ajacied Piet Ouderland, die de laatste tijd voor AZ'67 uitkwam, is gecontracteerd door ZFC. De 35-jarige Ouderland had een vrije transfer. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Bijna drie uur heb ben de spelers en speelsters die voor de eerste partijen van het internatio nale tennistoernooi van de Hilversum- se lawn-tennisclug gistermiddag om twee uur moesten aantreden in het ge- sellige Melkhuisje gewacht. Steeds weer leek het er op dat er op de eer ste dag toch nog wel enkele wedstrij den zouden kunnen worden gespeeld. De weergoden namen echter slechts Beer korte adempauzes om dan op nieuw de regen weer de „vrije val" te geven. Om kwart voor vijf, nadat zij te gen beter weten in nog een hoopvol le blik op de bewolkte lucht hadden geworpen, namen de heren J. Mulder, voorzitter van de HLTC en drs. H. F. Meier Mattern, wedstrijdleider de be slissing: de partijen werden afgelast. De spelers, speelsters, scheidsrech ts, officials, ballenjongens en toe schouwers konden naar huis, hotel of nkwartieringsadres gaan. Een trieste, verregende start dus van het Melkhuisje-toernooi. „Jammer, maar niets aan te doen" zei voorzit ter Mulder, die overigens gisteren tijd te kort kwam om de oude bekenden die naar Hilversum waren gekomen persoonlijk welkom te heten. Voor wed strijdleider Meier Mattern betekende het niet doorgaan van de eerste ont moeting evenmin dat hij nu een rusti ge dag had. Integendeel, de opgelopen achterstand in het programma moet zo snel mogelijk worden ingelopen. Een ingewikkelde puzzel, die hij aan vankelijk meende te hebben opgelost door vandaag de wedstrijden een uur eerder te laten beginnen. In Hilversum behoeft men immers geen rekening te houden met tradities, die voor de wed strijdleiders op bijvoorbeeld Wimble don wetten zijn, die pas als het hele maal niet anders kan overtreden mo gen worden. Niemand keek dan ook gek op toen drs. Meier Mattern later bekend maak te dat er niet om 10 uur maar al om 9 uur begonnen zou worden. (Van onze zeilmedewerkster) NIEUW-LOOSDRECHT. De 27ste „Nieuw-Loosdrechtweek" kabbelt rustig voort. De zwakke zeilwind en de neer gutsende regen inspireerden gisteren slechts weinigen van de 450 deelnemers tot daden. Alleen Bart Kraan (Valken) en Kees Nater (Solo's) kwamen voor de twee de maal tot winst en staan deze zeilweek op een eenzame top. Kraan's gevaarlijk ste tegenstreven, Rolf von den Baumen, berustte halverwege het parcours in Kraans hegemonie, terwijl Nater in een milieu rondvaart, waarin de rappe Kaag zeiler geen enkel probleem ontmoet. Toch rolden er op deze tweede zeildag hoofden. Want naast het verlies van Rolf von den Baumen (2e) faalde Besseling in de Pampusklasse. Hij kwam niet ver der dan een achtste plaats. Slechts kort bleef Palsma aan de leiding. Onder in de vijfde plas versloeg Van Essen Palsma die later op de huid werd gezeten door Dercksen. Palsma handhaafde zich op een tweede plaats, achter de ongrijpbare Van Essen. Daar Van Essen zaterdag vijfde werd, beginnen Van Essen (15-1), Besse ling (1-8), Palsma (4-2) en Scholtz (2-5) zich op te dringen voor de hoofdprijs. Ook in de Finjollen is nog geen favo riet te noemen. Na Van Heusden kwam de winnaar van de openingsrace, de Utrech tenaar Douze aan de leiding met pal ach ter zich Ruud van den Bosch en Rob de Vries. In het kruisrak moest Douze de leiding overgeven aan de geroutineer- BOEKAREST Joop Zoetemelk uit Rijpwetering heeft een wegwedstrijd over 150 km om de „Coupe Boekarest" ge wonnen. Zoetemelk eindigde in deze race, waarvan de laatste twaalf kilometer berg opwaarts gingen, met een seconde voor sprong op de Hongaar Gera, terwijl Har ry Jansen met een achterstand van 33 seconden derde werd. De overige Nederlanders, Jan Krekels, Daan Holst en Leen Poortvliet, moesten opgeven omdat onderweg het materiaal van ploegleider Joop Middelink opraakte. Dat gebeurde op een 22 km lang stuk in 't gebergte, waar tientallen lekke banden vielen. Middelink was machteloos tegen de twaalf lekke banden van de Neder landse ploeg en moest nadat ook de zes reserve-wielen waren aangesproken, zijn drie pupillen in de volgwagen opnemen. de Bosch, terwijl ook De Vries Douze ver drong. Deze resultaten hebben ook hier een groep zeilers met hoofdprijsaspiraties gevormd: De Vries (2-2), Douze (1-3), Bosch (5-1) en Leuven (3-4). Door het onzekere weer was het eerste kruisrak na de start zeer belangrijk, om dat de zeilers dan, eenmaal onder de af dekking van hun volgelingen waren en dus hier en daar wel gen steek konden laten vallen. Bij de Sterns leverde dit winst op voor outsider Koeller, die stel selmatig zijn voorsprong vergrootte. Van Essen, de winnaar van zaterdag, versloeg nog even voor de finish Van Veldhoven, die zich lang verzette maar met zijn „puf-puf" aan snelheid te kort schoot om Van Essens „Gemini" onder de duim te houden. Daar Koeler in de eerste race zich niet onder de koplopers schaar de, behoudt Van Essen de leiding in het klassement voor Dusseldorp (3-5), Van Veldhoven (3-5). Gisteren verschenen voor het eerst de OK-jollen op de plassen. In het weekeinde zeilden deze jollen te Enkhuizen. Zonder lang te aarzelen, nam de ex-Sternzeiler GLASGOW. Jimmy Johnstone, „de kleine rode vlo", zoals zijn bijnaam is onder de supporters, heeft een contract getekend, dathem voor tien jaar aan Celtic Glasgow verbindt. Johnstone rechts buiten is een van de grote sterren van de Schotse landskampioen. Hij is 23 jaar. De manager van Celtic heeft over John- stones contract opgemerkt: „voor de rest van zijn leven is hij zonder zorgen". Rolf Vrolijk de leiding van het veld op zich en wees Resink en De Jong de weg naar de finish. Even voor het grote OK- jollenveld waren de kleine pluizen ver trokken die onderweg onder de voet wer den gelopen door de Sterns, enige Valken en Vauriens. Maar in deze jeugdklasse verweerde Van Buren zich dapper tegen Van der Meulen en Gerrit Bakker ,die vooral in de Kruisrakken een fijne neus voor de windvlagen bleken te bezitten en snel de leiding veroverden. Van der Meu len werd derde achter Van Buren, zodat de Zaandijker Bakker (1-1) nu in het klassement ver boven (3-2) staat. HILVERSUM. Drie extra holes heb ben de beslissig moeten brengen bij het open Nederlandse golfkampioenschap. dat maandag in Hilversum eindigde. Na de 72 holes waren de Australiër Robert Shaw, de Brit John Cockin en de Spanjaard An gel Gallardo allen op een totaal van 292. Op het tweede hole viel Shaw af. Op het derde korte hole maakte Cockin een drie, terwijl Gallardo's putt faalde. De Neder landse profs bleven ver bij de buitenlan ders ten achter. Alleen Martin Roessink plaatste zich met een gedeelde 17e plaats nog juist bij de prijswinnaars. De einduit- slag jg" 1. Cockin (GB) 292 (72-69-75-76), 2. Gal lardo (Sp.) 292 (79-67-72-74), 3. Shaw (Austr.) 292 (71-79-68-74), 4/5/6. Peach fAustr.) 293 (76-70-73-74), Will (GB) 293 (73-75-71-74), Moussa (EG) 293 (71-72-71- 79). SCHIEDAM. Een jeugdig KNCB- team heeft op het terrein van Hermes DV te Schiedam uitstekend spel geleverd tij dens de eerste speeldag van de tweedaag se ontmoeting met het elftal der MCC. Zowel in de aanval als aan bat kwamen de KNCB youngsters tot goede prestaties. Allereerst eisten de KNCB-bowlers negen MCC-wiekets op, voordat de Engelse gas ten na drie uur batten op 173 sloten om vervolgens in de twee uur die er nog te batten overbleef met aanvallend spel voor het verlies van vier wickets een toaal van 145 op het bord te brengen. Openingsbats man Mar Flohil (Bloemendaal) kwam met 63 aantrekkelijke runs als hoogste score voor de dag. Na enig oponthoud voor de regen kon deze wedstrijd eerst na de lunch wor den hervat. De KNCB-bowlers Cornelis (3 voor 54), Boekhoorn (1 voor 25), Potot- (Van onze correspondent) DEVENTER. Go Ahead start medio augustus met een trainingsprogramma voor veelbelovende amateurspelers. Na overleg met de Deventer amateurvereni gingen is besloten het aanwezige jeugdta- lent een opleiding te geven. Zij zullen drie keer in de week onder d visie van Go Ahead-trainers oefenen. Op verzoek van een speler kan hij ook vier of vijf keer in de week onderhanden kunnen worden genomen. In de vakantieperiode zelfs tweemaal per dag. Daarnaast wor den de spelers voortdurend medisch be geleid. De spelers blijven normaal lid van hun vereniging en spelen de weke lijkse competitiewedstrijden. Mocht blij ken dat de technische commissie van Go Ahead meer dan normale interesse in een van deze „proefspelers" heeft, dan kan deze gecontracteerd worden. Met de betrokken vereniging zal in dat geval een aparte honoreringsregeling worden getroffen. ski (3 voor 52) en Tuininga (2 voor 19) hielden de sterke MCC-batslieden aardig onder bedwang. De Zuidafrikaanse test- speler Russell Endean bracht 26 runs in de boeken. Graham Chidgey, die tegen HCC een century noteerde, had ook nu weer met 55 de hoogste score op zijn naam gebracht, doch daar de overige batslieden niet boven de 20 uit kwamen kwam de MCC na drie uur batten niet hage dan een totaal van 173 voor 9. Het veldwerk der KNCB-ploeg stond op redelijk peil. Voor treffelijk was het wicketkeepen van Huub van Nispen tot Sevenaer, die drie slacht offers maakte. Er bleef nog slechts twee uur te batten over, voordat de speeltijd van de eerste dag om was. De KNCB-youngsters lieten er dan ook geen gras over groeien en gingen van de eerste bal af voor de runs. Openingsbatsman Mar Flohil had met de gevreesde MCC-bowlers weinig moeite, want na vier zessen en vijf vieren te heb ben geproduceerd werd hij met 63 topsco rer. Ook Menso van Meurs, die 48 runs aan de score toegevoegde liet zich niet onbe tuigd, doch helaas kwam er op de laatste bal aan zijn optreden een einde, daar Moss hem achter het wicket door Taylor gevangen kreeg. Met een stand van 145 voor 4 kan de KNCB-ploeg de tweede dag met optimisme tegemoet zien. WIELRENNEN. In de Australische wie lerploeg voor de Olympische Spelen van Mexico Stad zijn twee uit Nederland af komstige renners opgenomen. Het zijn de 23-jarige Jan Bijlsma uit Victoria, die Australisch kampioen achtervolging is en de evenoude Ron Jonkers uit Zuid-Au- stralië, die de titel op de weg veroverde.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13