Betere voorzieningen voor oorlogsslach toffers In Europa werken 25 Griekse terroristen A Vijf mensen omgekomen bij ongeluk tussen Bunnik en Driebergen Speciale medische teams voor onderzoek van aanspraken De Block vóór glasfabriek in Maastricht Kort en bondig Deel van lichting 1969 niet onder de wapenen? JOURNALIST PATSIS: Kamerlid vraagt regels voor de watersport Vrachtwagen door middenberm Wijziging beleid gevangenis Staking verwacht in ziekenhuis Ongelukken worden in scène gezet Opklaringen DINSDAG JULI 1968 Rijksgroepsregeling met terugwerkende kracht uitgebreid Vraag uit Kamer: Na ongeluk op De Kaag In Leeuwarden Veertien gewonden Arts ontslagen Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk I'ransen aangehouden na diefstallen t 3 (Van onze correspondent) DEN HAAG Nederlanders die om re denen van ras, geloof of wereldbeschou wing tijdens de tweede wereldoorlog in Nederland of in het voormalig Neder- lands-Indië door de bezetters zijn ver volgd en die door verblijf in kampen of gevangenissen of door onderduiken lang durig in lichamelijk en geestelijk zeer be lastende omstandigheden hebben ver keerd, zullen binnenkort kunnen profite ren van een uitbreiding van de Rijks- groepregeling Oorlogsslachtoffers. Dit be tekent voor velen van hen die een uitke- ring op grond van deze regeling hebben, een verbetering van hun 'nkomen, terwijl anderen die tot dusver niet in het genot van een uitkering waren, zich daarvoor nu zullen kunnen aanmelden. De staatssecretaris van C.R.M.. mr. H. J. van de Poel, heeft dit in een mon deling overleg met de vaste commissie voor C.R.M. uit de Tweede Kamer aan gekondigd. Eind januari hadden de Ka merleden Voogd en Egas van de P.v.d.A hierover schriftelijke vragen gesteld, waarop een mondeling overleg met de Kamercommissie volgde. Het betreft vervolgingsslachtoffers die door verblijf in gevangenissen en concen tratiekampen of door met die vervolging verband houdend onderduiken, langdurig in lichamelijk en geestelijk zeer belastend omstandigheden hebben verkeerd. De nieuwe voorzieningen gelden tevens hun nagelaten betrekkingen. Om te komen tot de vaststelling van het oorzakelijk verband tussen invaliditeit of overlijden en de vervolging zal gebruik worden gemaakt van één of meer in te stellen teams, bestaande uit medische (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Walburg (ARP) heeft aan de minister van Defensie gevraagd of het juist is, dat ook voor het jaar 1969 een belangrijke voor de militaire dienst goedgekeurde groep dienstplichtigen niet in werkelijke dienst behoeft te komen, maar buitenge woon dienstplichtig wordt. De heer Wal burg wil weten hoe groot dit aantal is, ge splitst over de drie krijgsmachtdelen. De heer Walburg vraagt vervolgens of de minister binnen enkele maanden aan degenen, die niet voor werkelijke dienst behoeven op te komen, maar buitenge woon dienstplichtig worden, dit wil en kan mededelen, terwijl hij verder de mi nister verzoekt de gemeentebesturen in zicht te willen geven in de toelatingsnor men, opdat burgemeesters of gemeente ambtenaren, die met militaire zaken zijn belast, de wél-dienstplichtige militairen desgewenst de redelijkheid van hun wél dienstplichtigheid kunnen uitleggen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister De Block van Economische Zaken is van mening, dat de bouw van een nieuwe glasfabriek in Maastricht door de Verenigde Glasfabrie ken de voorkeur verdient boven de her vatting van de produktie in de fabriek te Nieuw-Buinen, die vorig jaar is geslo ten. De minister deelt dit mee in ant woord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, drs. H. M. Franssen (P.v.d.A.). De bewindsman erkent, dat voor de bouw van de nieuwe fabriek in Maastricht van regeringswege premie zal worden verleend. De minister somt de redenen op, waar om besloten is tot de bouw van een nieu we fabriek in Maastricht. In Nieuw-Bui nen zou het ovengebouw moeten worden afgebroken en opnieuw moeten worden gebouwd. Te Maastricht kan daarente gen met een geringe verbouwing worden volstaan. Bovendien heeft Maastricht het voordeel, aldus de bewindsman, dat in de nabijheid zand, dat voor alle soorten ver pakkingsglas bruikbaar is, voorkomt. deskundigen die op dit terrein specifieke kennis en ervaring bezitten. Zij zullen op verzoek van burgemeester en wethouders en de in de Algemene Bijstandswet aan gewezen beroepsorganen advies uitbren gen. De speciaal in de regeling voor de groe- van vervolgden op te nemen bepalingen beogen tot verruiming te komen van de mogelijkheid tot het verstrekken van bij zondere uitkeringen voor met de vervol ging verband houdende noodzakelijke me dische of andere voorzieningen, voor zo ver de daaraan verbonden kosten niet door verzekering worden gedekt en niet zonder redelijk bezwaar uit eigen inkoms- tem kunnen worden voldaan. Daar behalve de medische, ook de so ciale aspecten van betekenis zijn, zullen organen van het particulier initiatief wor den ingeschakeld, die beschikken over de vereiste ervaring en deskundigheid wel ke voor de specifieke noden van de ver volgden van betekenis zijn. Tenslotte wil de staatssecretaris met de op te nemen speciale bepalingen eni ge verruiming brengen in de hoogte van de periodieke uitkeringen. Voor sommige uitkeringsgerechtigden kan dit een verbe tering betekenen. Staatssecretaris Van de Poel is van plan de nieuwe voorzieningen terug te laten werken tot 1 juli 1968. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Georgios Patsis. één van de leden van het (ondergrond se) Griekse Bevrijdingsfront, heeft maandag in Amsterdam een toelichting gegeven op een bewering van hem die vorige week in de publiciteit kwam: een Griekse groep terroristen zou in West-Europa bezig zijn tegenstanders van het huidige Griekse regime te li quideren met name door verkeerson- De ravage op de rijksweg tussen Bunnik en Driebergen. De foto's tonen respectievelijk de vernielde auto van ds. Van Wouwe en de Duitse wagen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Naar aanleiding van het ongeluk, dat op 7 juli plaats had op de Kaag, waarbij twee speedboten op elkaar invoeren met als gevolg, dat één persoon werd gedood en twee personen zwaar werden gewond, heeft het Tweede- Kamerlid dr. Th. E. E. van Schaik (K.V.P.) aan de ministers van Justitie en van Verkeer en Waterstaat gevraagd de watersportbeoefening aan wettelijke regels te binden. Zijn de bewindslieden niet van oordeel, zo vraagt dr. Van Schaik, dat de zeer sterk toegenomen gemotoriseerde water sportbeoefening een regelend optreden van de overheid vraagt in dier voege, dat voor het besturen van een met een motor toegerust vaartuig boven een bepaald aantal nader te stellen pk's een bepaalde leeftijdsgrens en een vaarbevoegdheids- bewijs Verplicht gesteld worden? Indien de ministers deze vraag bevestigend be oordelen, vraagt dr. Van Schaik of zij dan bereid zijn hierover op korte termijn deskundig advies in te winnen en de tot standkoming van een wettelijke regeling te bevorderen. In een toelichting op zijn vraag merkt de heer Van Schaik op, dat het interessant zou zijn te weten hoeveel zware buiten boordmotoren alleen al in Nederland jaarlijks worden geïmporteerd. Voor de regelingen verwijst hij voorts naar die, welke bijvoorbeeld in Zwitserland zijn getroffen. DRIEBERGEN. Vijf personen zijn maan dag bij een verkeersongeluk op rijks weg 12 tussen Bunnik en Driebergen om het leven gekomen. Drie mensen werden gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een Duitse vrachtwagen uit Emmerik dwars door de middenberm beveiliging was geschoten en op 2 tege moetkomende personenauto's op de an- DEN HAAG. Naar aanleiding van ge sprekken tussen het hoofd van de direc tie gevangeniswezen en onder meer de directie van de strafgevangenis in Leeu warden en de commissie van gedetineer den, zijn nieuwe instructies uitgevaardigd met het doel de communicatie tussen de leiding en de gedetineerden te verbeteren, aldus heeft de minister van Justitie, prof. mr. Polak meegedeeld in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid mr. Van Riel. Berichten in een ochtendblad over de gang van zaken in deze gevangenis zijn in het algemeen niet juist, aldus de minister. Bij een onderzoek is niets gebleken van ran selpartijen, en ook de commissie van toe zicht heeft nooit klachten ontvangen, al dus minister Polak. De ijzeren ringen in strafcellen waarmee gevangenen kunnen worden vastgeketend zijn nooit gebruikt. Niettemin heeft minister Polak opdracht gegeven de ringen te verwijderen. dere weghelft was ingereden. De drie wagens werden totaal vernield. Uit de ontstellende ravage waren de drie ver schillende voertuigen nauwelijks te her kennen. In een van de twee personen- schillende voertuigen nauwelijks te her wagens zaten 2 Duitse echtparen. Zij verloren het leven. In de tweede per sonenauto zaten ds. S. v. Wouwe, pre dikant van de gereformeerde kerk in Serooskerk alsmede zijn vrouw en doch ter. De predikant verloor het leven. Zijn vrouw en dochter alsmede de chauffeur van de vrachtwagen werden gewond. EMMELOORD. Bij een verkeersongeval op de Frieseweg in Emmeloord zijn maandag veertien personen gewond. Een Duitse bestelwagen bestuurd door een 28-jarige man uit Wuppertal wilde een trekker met aanhangwagen passe ren, terwijl uit tegenovergestelde rich ting enkele auto's naderden. Toen hij deze opmerkte wilde hij weer invoegen. Hierdoor drukte hij een andere wagen in een sloot. Een andere auto reed hij van voren in elkaar. De ravage was enorm, maar de aard van de verwon dingen bij de betrokken personen, allen vakantiegangers, viel mee. Van de be stelauto werden de bestuurder, zijn vrouw en drie kinderen gewond. De auto, die van voren geraakt werd, werd Diefstallen uit auto's. In Amsterdam zijn twee mannen ingesloten die ervan wor den verdacht in de afgelopen maan den zich aan een groot aantal diefstal len uit geparkeerde auto's te hebben schuldig gemaakt. Het zijn een 25-jari- ge en een 30-jarige Amsterdammer. In de woning van de laatste werd een flinke hoeveelheid gestolen goederen teruggevonden. bestuurd door een man uit Utrecht. Deze zijn vrouw en 3 kinderen moes ten ook naar een ziekenhuis worden overgebracht. De auto die de sloot werd ingereden werd bestuurd door een 46- jarige man uit Enter. Deze brak het bekken en een been. Zijn vrouw brak een nekwervel en zijn twee dochters werden eveneens gewond. Zijn 22-jarige schoonzoon was de enige, die ongedeerd bleef. Drie auto's werden totaal ver nield. (Van onze correspondent) MAASEYK. Naar aanleiding van een conflict tussen de artsen en de raad van beheer van het Stedelijk Ziekenhuis in Maaseyk, wordt verwacht dat de genees heren van dit ziekenhuis binnenkort in sta king zullen gaan. Oorzaak van het conflict is het ontslag dat een geneesheer-internist (met 6 dienstjaren) heeft gekregen. Ook vorig jaar heeft een conflict tus sen beheer en artsen van het ziekenhuis geleid tot een enkele weken durende sta king. Het 180 bedden grote ziekenhuis was toen enige weken gesloten en zieken moesten hun heil zoeken in ziekenhuizen elders. Het conflict is toen opgelost doordat de raad van beheer aan de artsen medezeg genschap in alle geneeskundige problemen toekenden. Tot die problemen rekende men toen ook het beleid inzake het me dische personeel. Over het ontslag van de internist heeft de raad van beheer ech ter geen overleg gepleegd met de artsen die daarom het besluit een „provocerende daad" noemen. gelukken. De heer Patsis, politicus en journalist, zou zelf ook op de lijst der terroristen voorkomen. Drie leden van de Griekse geheime dienst zouden er van deel uit maken. Zij spreken vloeiend Russische, Joego- slavisch, en Bulgaars en proberen door zich voor te doen als links-georiënteer de tegenstanders van de kolonels in al le Westeuropese landen binnen te drin gen in groepen van Grieken die het Be- vrijdingsfront aanhangen, aldus de heer Patsis. De leider van de terreurgroep is vol gens hem een brigadegeneraal van de Gnsk.se lucht' ia ht die L s r ulitai at taché verbonden is aan het NAVO- kwartier in Brussel. De naam van deze man wilde de heer Patsis niet noemen. Hij zou in Brussel van een valse naam gebruik maken. Hij zei verder dat de terreurgroep in Kopenhagen de vroegere perschef van de Griekse ambassade om het le ven heeft gebracht, die volgens de Deense politie zelfmoord heeft ge pleegd. Ook heeft de Duitse geheime dienst een Griekse journalist in Bonn onder bewaking gesteld nadat deze door de terreurgroep bedreigd was. Op een lijst met namen van door de ter reurgroep te liquideren personen ko men, aldus de heer Patsis, onder meer Andreas Papandreou, Melina Mercouri en hijzelf voor. Nog deze week wil het Bevrijdingsfront de Belgische regering een lijst verstrekken met de namen van terroristen die een rel veroor zaakten tijdens het optreden van Meli na Mercouri in Brussel enkele maan den geleden. De journalist die Griekenland in april van dit jaar verlaten heeft, zei verder dat vlak bij Athene een concentratie kamp is ingericht waar de kinderen van politieke gevangenen hersenspoe lingen ondergaan die hen tot aanhan gers van de huidige Griekse regering moeten maken. De naam van dit kamp is Dionysos. 'v:' Mr. Luns in Israel. Minister Luns heeft maandag een onderhoud gehad met mi nister-president Esjkol en zijn Israëli sche ambtgenoot, Abba Eban. Onder werp van het gesprek waren de spanning In het Midden-Oosten en de verhouding tussen Israel en de Europese Economi sche Gemeenschap. Volgens het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Zaken gaf de Nederlandse bewindsman uitdruk king aan zijn begrip voof de Israëlische problemen. Rij-op, Rij-af. Het nieuwste en grootste schip van de Britse spoorwegen, de St.-George (bouwkosten 30 miljoen gulden) dat is ingevoegd in de dage lijkse dienst tussen Hoek van Holland en Harwich, is maandag aan vele be langhebbenden en belangstellenden ge presenteerd door de general manager van British Rail's Shipping, mr. J. L. Harrington, terwijl het schip voor de Harwichkade te Hoek van Holland lag. Grote of Sint Bavokerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Cor Kee en Siegfried Reda. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The sound of Music", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 uur: „Triple Cross", 14 j Lido, 14 en 20 u.: „Die knotsgekke kerels in nun vliegende kratten", a.l. Luxor, 14 en 20 u.: „Dr. Doolittle", a.l. Minerva, 19.30 u.: „Dr. Zjivago", 14 j., 14.30: „Drie rakkers met een oude jeep", a.l. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Vakantieperikelen met Funes-te gevol gen", a.l. Roxy, 14.30 19 en 21.15 u.: „Meisje, min derjarig meisje", 18 j. Studio, 10.30 u.: „Sjors en Sjimmie op het pirateneiland" en 14.15, 19 en 21.15 u.: ,.Oj. Oj, Oj" 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Gaierie-t, 11 tot 17 u.: Zomerexpositie van grafiek, gouaches en klein plastiek. Linnaeushof (Bennebroek)Expositie van etsen, monotypes en schilderijen van Jan Campfens en Karin Campfens-Meer man. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van Histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdags van 9 tot 18 u. Gemeenschapshuis (Zandvoort): Expo sitie „Foto-Internationaal '68". Maandag tot en met zaterdag van 11 tot 12, 14 tot 17 en 20 tot 22 u. Zondag 14 tot 17 u. Tot en met 18 augustus. Ruïne van Brederode, 9 tot 20 u. en 21 tot 22.30 u.: Grafiek van Ru van Rossum. Galerie Zijlstraat: Werken van Armand van der Helm, plastieken van Sees Vlag, prenten. Brederodestraat 148 (Zandvoort): Expo sitie van keramiek en plastieken van Babs van Elsdingen en Hans van Dinteren van 21 juli tot en met 18 augustus. Geopend van 19 tot 21 uur. Zaterdags en zondags van 14 tot 18 en 19 tot 21 uur. DIVERSEN Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 u. Bar Select (Raamvest), piano-entertaxn- ment da. 22 u. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, da gelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest Lugani Renzo met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanade (Zandvoort), Dans en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio da 20 u. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, pony- manege, spoortrein etc., dagelijks. Grote of St. Bavokerk, woensdag 20 u.: Interkerkelijke avondstilte. Kennemer Sporthal (Delftlaan), Stuif Stuif, vanaf maandag, 22 juli, dagelijks van 10 tot 16 u. (behalve zaterdag en zon dag). Ook in Wijkcentrum Schalkwijk, Laan van Angers en voor tieners (vanaf 14 jaar) in Electric Centre, Bakenessergracht. Raadhuisplein (Zandvoort), woensdag 20 u.: Haarlems Harmonie Kapel. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), woensdag 14.30 u.: „De Toverhoed". DINSDAG 23 JULI City Theater, 20 uur: „Das Dreimaderl- haus". Ruïne van Brederode, Santpoort, tot 28 juli: Expositie grafiek van Ru van Rossum; open van 9 tot 20 u. WOENSDAG 24 JULI City Theater, 20 uur: „Das Dreimaderl- haus". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. Ruïne van Brederode, Santpoort, tot 28 juli: Expositie grafiek van Ru van Rossum; open van 9 tot 20 u. DINSDAG 23 JULI Kennemer Theater. 19 u. en 21.15 u.: „De verknipte melkboer". Luxor Theater. 16.45 en 21.15 u.: De non". Galerie buumnas, Breestraat 122. Expo sitie werken van Jacques Siegers; geopend van 9-18 urn Kennemer Oudheidkamer, Huize Schey- beeck, Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. WOENSDAG 24 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De verknipte melkboer". Luxor Theater, 16.45 en 21.15 uur: „De non". Galerie Boumnas, Breestraat 122. Expo sitie werken van Jacques Siegers; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, Huize Schey- beeok, Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. DINSDAG 23 JULI Marquette Theater. 20 u.: „Zeventien". WOENSDAG 24 JULI Marquette Theater, 20 u.: „Zeventien". (Van onze correspondent) OOSTBURG. Na een wilde jacht heeft de politie maandag twee Franse jongelui 'gearresteerd, die worden ver dacht van diefstallen in Zeeuws-Vlaan deren. In een bungalowpark beroofden zij een bejaarde dame van haar hand tasje. In Groede stalen zij uit een pomp station 30. Vermoed wordt dat zij nog meer diefstallen hebben gepleegd. Het KNMI deelt mee: Het weer werd de afgelopen 24 uur be heerst door een depressie, die in beteke nis toenemend, van het zeegebied tussen IJsland en Schotland via de Noordzee naar ons land is getrokken. De depressie ver oorzaakte op de meeste plaatsen langdu rige regen, waarbij in het noorden van het land in de nacht plaatselijk 20 tot 25 mm is gevallen. Rond een hogedrukge- bied, waarvan de kern ten westen van Ierland is gelegen, trekt inmiddels een nieuwe oceaanstoring van IJsland naar de Britse eilanden. In verband daar mee worden er in onze omgeving opkla ringen verwacht maar ook hier en daar wat regen of een bui. In de temperatuur komt niet vee] verandering. WEERRAPPORTEN Maximum en minimum C temperaturen •S O J a (Q B BB binnen- en buitenland BS BS rf C N Den hLelder regen n 15 14 28 Ypenburg regen wnw 18 14 7 Vlissingen regenbui zw 18 14 7 Eelde geh bew. w.st. 17 13 13 De Bilt regen w 17 14 12 Twente geh. bew. w.st. 18 13 8 Eindhoven regen wzw 18 13 2 Z.-Limburg regen zw 18 14 5 Helsinki zw. bew. nno 14 8 2 Stockholm hcht bew n 17 9 0.3 Oslo zw. bew. w.st. 19 9 1 Kopenhagen zw bew. w 16 10 0.1 Aberdeen zw bew nw 17 11 22 Londen regen wnw 24 13 17 Amsterdam regen wnw 17 15 9 Brussel geh bew wzw 21 12 3 Luxemburg regen zw 21 12 0.1 Parijs zw bew w.st 23 14 0 Bordeaux half bew. w.st. 27 12 0 Grenoble licht bew O 9 0 Nice Jicht bew. n 25 16 0 Berlijn half bew z 17 11 0 Frankfort regen z 22 14 7 München niet ontvangen Zürich geh bew O 21 8 0 Glenève ?w. bew. zw 22 8 0 Locarno geh. bew. O 26 13 0 Wenen half bew. z 19 10 31 [nssbruck zw. bew. w 20 5 0 Belgrado onbew. w 15 10 14 Athene onbew. nnw 29 22 0 Some onbew ono 28 13 0 Barcelona onbew nnw 25 18 0 Madrid onbew. w.st. 36 18 0 Vlallorca onbew. w.st. 30 16 0 Lissabon onbew w.st. 38 23 0 WOENSDAG 24 JULI Zon op 4.50 uur; onder 20.42 uur. Maan op 2.54 uur; onder 20.53 uur. MAANSTANDEN Nieuwe maan 23 juli 12.49 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN DINSDAG 23 JULI Hoog water 2.12 uur én 14.39 uur. Laag water 10.10 uur en 22.37 uur. WOENSDAG 24 JULI Hoog water 2.53 uur en 15.21 uur. Laag water 10 56 uur en 23.22 uur. Het hoog en' laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2