DAG TOT DAG Bonn stelt manoeuvres in Beieren uit Biafraanse leider Ojoekwoe optimistisch na overleg li i Kritieke weken voor Maleisië „Zwarte Panters" betogen elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee achtergrond Ray acht zich niet schuldig taar op actuele zaken Lord Hunt: Een miljoen mensen in Nigerië in nood Tsjechen prijzen minister Brandt Luchtbrug zal uitgebreid worden Gearresteerde man in Brazilië is niet Mengele Staat van beleg in Bolivië Harttransplantatie in Houston Franse pater met ruilhart voor tv VIETCONG-AANVAL OP DA NANG Britse commissie wil verandering op kostscholen 3 telegrammen DINSDAG 23 JULI 1968 Staaltje Ja of neef Wapenstilstand Rapport AFTERNOON BUILTJES THAILAND LN ÜlO N E S I Sabah De gespannen verhouding tussen de Tsjechoslowaakse regeringsleiders en Moskou heeft de Verenigde Staten in een diplomatiek en politiek dilemma ge plaatst, dat vermoedelijk één van de rede nen is geweest waarom president John son zijn overleg met de Zuidvietnamese president Thieu heeft bekort en een dag eerder naar Texas is teruggekeerd, dan oorspronkelijk de bedoeling was. De vraag die het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken bezighoudt, is waarom de Sovjet-Unie met haar be schuldiging over in Tsjecho-Slowakije gevonden voorraden wapens van Ame- kaanse makelij de nadruk is gaan leggen op een „imparialistisch komplot", waar bij duidelijk gedoeld wordt op de Ver enigde Staten. Dat de V.S. iets te maken hebben met deze wapens is in krachtige bewoordingen ontkend door Robert Mc Closkey, de officiële woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Even nadrukkelijk lijkt ook het feit dat Washington zich tot nog toe onthouden heeft van commentaar dat de indruk zou kunnen wekken dat het Amerikaanse be leid ten aanzien van Oost-Europa belang zou kunnen hebben bij de ontwikkelin gen in Tsjecho-Slowakije. Wel is uitge lekt dat de Verenigde Staten de Russi- sische regering via diplomatieke kanalen heeft laten weten dat een Russische ge wapende tussenkomst in de Tsjechoslo waakse crisis beschouwd zal worden als een ernstige ondermijning van president Johnsons pogingen om de Russisch-Ame- rikaanse verhoudingen te verbeteren. Het dilemma waarin Washington zich bevindt, wordt vergroot doordat de Ame rikaanse regering er veel aan gelegen is de onderhandelingen in Parijs over Viet nam niet in gevaar te brengen. Voor een gunstig verloop van de besprekingen wordt de invloed van de Russische rege ringsleiders op de Noordvietnamese dele gatie onontbeerlijk geacht. Aan de andere kant staat de nieuwe relatie tussen Washington en Praag op het spel, nu de Amerikaanse regering voor het eerst sinds 1948, toen Tsjecho- Slowakije door een staatsgreep in het Oosteuropese blok verdween, pogingen in het werk stelt om uit de Tweede Wereld oorlog daterende wederzijdse kwesties van schadeloosstellingen op te lossen. Washington zou bereid zijn genoegen te nemen met een vergoeding van 30 tot 40 miljoen dollar voor destijds onteigende Amerikaanse maatschappijen. Het volle dige onteigende bedrag werd door Wash ington op ruim 72 miljoen dollar gesteld. In ruil hiervoor zouden de Verenigde Sta ten bereid zijn ruim 20 miljoen dollar aan goud terug te geven aan Tsjecho- Slowakije, dat aan het eind van de oorlog werd geconfisqueerd. Dergelijke regelin gen werden door Tsjecho-Slowakije al eerder getroffen met Engeland en Frank rijk. Bij deze onderhandelingen, die pas en kele maanden geleden op gang zijn ge komen, stelde de Tsjechische regering van haar kant de eis dat behalve de terugga ve van het goud, Tsjecho-Slowakije weer de preferentie-status zou krijgen, die het in 1948 verloor. Deze status zou dan het recht geven om op basis van gelijkheid met andere landen, maar met uitsluiting van Oosteuropese landen, handel te drij ven met Amerika. Deze kwesties zijn door de crisis in Oost-Europa op de achter grond geraakt. Niettemin zoekt het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken naar mogelijkheden om deze nieuwe contacten met de Tsjechoslowaakse rege ring niet te laten verslappen, zonder dat dit echter door de Russische regering uit gelegd kan worden als steun aan Praag. Als voorzorgsmaatregel heeft Washing ton enkele weken geleden in samenwer king met de Westduitse regering stappen genomen om de NAVO-troepen in Duits land zo immobiel mogelijk te houden en op handen zijnde gebruikelijke oefenin gen en manoeuvres te beperken. Analytici in de Amerikaanse hoofdstad zijn het erover eens dat juist de recente verdere ontdooiing van de Sovjet-Ame rikaanse verhoudingen Moskou vermoe delijk in staat heeft gesteld, en even tueel zal stellen, om drastische jegens Tsjecho-Slowakije op te treden. Men wijst in dit verband ook op de niet onbelang rijke samenloop van omstandigheden, waarbij de verhouding tussen Washing ton en Moskou verbeterd is vanaf het ogenblik dat de eerste crisis-symptomen in Tsjecho-Slowakije, begin dit jaar, op traden. (Van onze correspondent) BONN De manoeuvres van het Westduitse leger, die eind september in Beieren in een gebied niet ver van de grens van Tsjecho-Slowakije zou den plaatsvinden, gaan niet door, of ze worden naar elders verlegd. Na een telegramwisseling tussen kanselier Kiesinger en de minister van Defensie Gerhard Schroder die op het. ogen blik in de Verenigde Staten is werd dit besluit genomen. Het afgelopen weekend was de kwestie van de Bundeswehr-oefeningen, hoog op gelopen. Als onderdeel van de Russische campagne om de Bondsrepubliek tot een van de zondebokken voor de gang van zaken in Tsjechoslowakije te maken, schreef de Pravda - het partij orgaan van de Communistische Partij in de Sov jet-Unie dat „het ratelen van de tank kettingen al te horen was". Dit sloeg op Westduitse tanks die zich in de richting van de Tsjechische grens zouden bewe gen. Ook op andere wijze hadden de „Prav da" en andere bronnen uit de met de Russen één lijn trekkende Oostbloklan den het doen voorkomen of de regering in Bonn zich provocerend tegen hen ge droeg. Zij zou bovendien grote invloed hebben weten te krijgen in Praag, zo luidden deze berichten. De kwestie van de manoeuvres is weer eens een goed staaltje van de slechte sa menwerking binnen de grote coalitie van Christen-Democraten en Sociaal-Demo craten in Bonn. Afgelopen vrijdag had de fractievoorzitter van de SPD in de Bondsdag, Helmuth Schmidt, in telegram men aan kanselier Kiesinger en aan mi nister van Defensie Schroder gevraagd, de oefeningen onder de druk van de om standigheden naar een ander en in derdaad minder provocatief gebied te verleggen. Kort daarop verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Brandt, die ook voor zitter van de SPD is, zich met deze actie openlijk solidair, als hij er al niet de aanstichter van was. Brandt vond echter minister Schroder zijn voorganger in het ministerie van Buitenlandse Zaken, tegenover zich. Schroder wil niets van de ontspannings- politiek van Brandt weten, hoewel hij zelf ook eens zijn eigen ontspannings- politiek bedreef. Het laatste woord diende echter van kanselier Kiesinger te komen, die zich zoals gebruikelijk aftobde over de vraag of hij ja dan wel nee zou zeggen. Gisteren laat in de middag zei hij ten slotte nee tegen Schroder. Kanselier Kie singer heefl ondanks zijn tenslotte verstandig uitgevallen beslissing toch weer veel van de waarde van deze stap verloren doen gaan door te lang te aar zelen. Minister van Buitenlandse zaken Brandt daarentegen heeft door zijn snelle reactie op de uitdagende taal uit Moskou veel sympathie erbij gewonnen. Vooral in Praag, waar hij in de zondagskranten uitvoerig werd geprezen. Het partijor gaan „Rude Pravo" plaatste het compli ment zelfs op de eerste pagina van de zondagseditie. Intussen is ook het bericht van het definitieve uitstel of afstel van de oefeningen in Praag met „buitenge wone bevrediging" opgenomen. Hiermee heeft de Sovjet-Unie het te gendeel bereikt van wat ze met haar actie wilde: de Bondsrepubliek heeft een betere pers in Praag dan ooit tevoren. ABA (AP EN AFP). De Biafraanse delegatie bij de vredesonderhandelingen in Addis Abeba zal onder leiding staan van de Biafraanse leider, kolonel Ojoe kwoe. Het Nigeriaanse staatshoofd, ge neraal Gowon staat aan het hoofd van de Nigeriaanse afvaardiging. Ojoekwoe heeft gisteren op een pers conferentie meegedeeld dat een akkoord in deze zin is bereikt tijdens het overleg met het raadgevend comité an de or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid in Ni amey (Niger). De Afrikaanse staatshoofden, die het co mité vormen, zullen bij de besprekingen in de Ethiopische hoofdstad tegenwoordig zijn, aldus Oejoekwoe, die zich overigens optimistische toonde over de afloop. Het overleg zou met succes worden bekroond als de geest van eerlijkheid en oprecht heid die in Niamey is ten toon gespreid, wordt gehandhaafd en als men de Afri kanen zich met hun eigen problemen laat bemoeien". Ojoekwoe voorspeldde dat er spoedig een wapenstilstand in de Nigeriaanse burger oorlog gesloten zal worden. Verder deelde hij mee, dat de luchtbrug naar de honge rende vluchtelingen onmiddellijk uitge breid zal worden. SAO PAULO (AP) De Braziliaanse politie heeft de geruchten ontkend dat Jo zef Mengele is gearresteerd. In een officiële verklaring zei de politie dat een onderzoek had uitgewezen dat een man die zij hadden gearresteerd niet de gezochte nazi-misdadiger is. Vingerafdruk ken van de man kwamen niet overeen met die van Mengele. Volgens Simon Wiesenthal, de man die hielp bij het opsporen van Eichmann be vindt Mengele zich in Paraguay. Ojoekwoe zinspeelde erop dat de vluch ten spoedig voor het eerst overdag zullen plaatsvinden. Hij zei dat bij afwezigheid van een staken van het vuren .rij persoon lijk naar de Nigeriaanse federale leider zal gaan ..miin goede vriend generaal- majoor Gowon". Ojoekwoe heeft in een vraaggesprek ver klaard dat het de VS niet zal lukken zich voor orhepaalde tijd buiten het Nigeri- aans - Biafraanse conflict te houden. Hij verklaarde tegenover het Westduit se blad „Der Spiegel" dat Amerika, als vooraanstaande wereldmogendheid in de oorlog betrokken zal worden. De Biafraanse leider deed een aanval op de rol van Groot-Brittannië en de Sov jet-Unie in het conflict. Hij noemde de Russen opportunisten. 1 miljoen mensen verkeren in Nigerië en vooral in Biafra in grote nood. Dit heeft lord Hunt, leider van een Britse commis sie van onderzoek gisteren in zijn rapport aan de regering in Londen meegedeeld. Lord Hunt, die pas uit Nigerië terug is, zegt dat dagelijks tweehonderd tot drie honderd Biafranen de hongerdood sterven. Leden van de militante „Zwarte panter"-partij in de Verenigde Sta ten demonstreren met spandoeken tegen de arrestatie van hun „mi nister van Defensie" Huey Nevjton. Deze wordt beschuldigd van moord. De „Zwarte Panter"-beweging en de geweldloze coördinatie-studenten commissie (SN CC) hebben een „werkov er eenkomst" gesloten die naar zij hopen de basis zal vormen voor een Amerikaanse zwarte poli tieke partij. LA PAZ. (Reuter) De Boliviaanse regering heeft voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Zaterdag werden hevige gevechten ge leverd tussen aanhangers van de opposi tie en de politie, waarbij één man werd gedood en zes mensen werden gewond. De oppositiepartijen, waaronder de Revo lutionaire Nationalistische Beweging van ex-president Victor Paz Estenssoro, eisen het aftreden van president Barrientos. Vrijdag vluchtte de inmiddels vervan gen minister van Binnenlandse Zaken, Antonio Arguedas, naar Chili nadat hij ervan was beschuldigd fotokopieën van het dagboek van de guerrillaleider Gue vara in handen van de Cubanen te heb ben gespeeld. Arguedas gaf dit later tij dens zijn verblijf in Chili, waar hij poli tiek asiel heeft gevraagd, toe. In La Paz heerst een gespannen sfeer als gevolg van het oppakken van oppo sitieleiders door de politie. HOUSTON (Reuter). De Amerikaan se chirurg dr. Denton Cooley heeft van daag in het St. Lucasziekenhuis van Hous ton zijn achtste harttransplantatie ver richt, die volgens hem „zeer succesvol" is verlopen. In een twee uur en 15 minuten durende operatie werd het hart van een 16-jarige jongen uit Houston, die de nacht tevoren met dodelijk hoofdletsel tengevolge van een verkeersongeval was opgenomen, overgeplant in het lichaam van Henry Jurgens uit Beatrice. Jurgens, een machi nebankwerker, is 57 jaar oud. Van de acht harttransplantaties die dr. Cooley heeft uitgevoerd zijn drie patiën ten overleden. PARIJS. (AFP) Pater Boulogne, die ruim twee maanden geleden in een zie kenhuis in Frankrijk een nieuw hart kreeg, is gisteravond voor de Franse tele visie verschenen. Hij zag er goed uit en verklaarde te genover de in het ziekenhuis aanwezige journalisten, dat hij zo spoedig mogelijk zijn werk wil hervatten. Maar een datum voor zijn ontslag uit het ziekenhuis is nog niet vastgesteld. SAIGON. (AFP en Reuter) De Viet- cong en Noordvietnamezen hebben van morgen de grote Amerikaanse basis bij Danang en omgeving, ruim 500 kilometer ten noorden van Saigon, met raketten en mortieren beschoten. Landingsbanen werden getroffen, even als opslagplaatsen van de mariniers en ADVERTENTIE (Van onze correspondent) KOEALA LOEMPOER Lange tijd zijn Maleisië en het vroeger daar bij behorend maar nu zelfstandige Singapore bastions van rust geweest in het roerige Zuidoost-Azië. Met deze rust is het echter voorlopig ge daan. De regering van Maleisië verklaarde deze week na zorgwekken de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt dat het land enkele kritieke weken zal doormaken. De Maleisische minister van Buitenlandse Zaken, Toen Abdoel Razak, gaf hiervoor drie redenen: de bedreiging van Ma- leisië's soevereiniteit door de Philippijnse aanspraken op Sabah, de toe genomen agitatie van Maleisische communisten aan de grens van Thai land en de aankondiging van een algemene staking door de Maleisische vakbonden deze week. Dit laatste is ongetwijfeld het ern stigste probleem waarvoor het land van Toengkoe Abdoel Rachman zich de komende tijd gesteld ziet. Waar al les om draait is het rapport van de „Suffian lonen en salarissen commis sie". Dit rapport werd twee maanden geleden, direct na de opstelling ervan, door de regering in de ijskast gestopt omdat zij de aanbevelingen erin voor een algemene verhoging van de lonen niet in overeenstemming vond met Ma- leisië's huidige financiële positie. Deze week was de maat vol voor het machtige Cuepacs vakverbond, waarbij onder meer het Maleisische spoorweg personeel is aangesloten. Besloten werd dat de 70.000 leden van het verbond op 1 september het werk zullen neer leggen als de aanbevelingen van het Suffian-rapport niet worden uitge voerd. De datum van 1 september is niet toevallig. De dag daarvoor viert Ma leisië „Merdeka Day", de dag dat net vijf jaar geleden een federatie werd. Direct na de aankondiging van het Cuepacs liet de „Industrial and Manual Group" van zich horen. De 60.000 bij deze vakbond aangesloten leden, het merendeel werkzaam bij de Maleisische overheid, zullen op 30 augustus, de dag vóór de onafhankelijkheidsviering, be ginnen te staken. MEN VERWACHT in Koeala Loem- poer niet dat de partijen nog voor eind augustus tot overeenstemming zullen komen over de uitvoering van het Suffian-rapport. De aangekondigde stakingen zullen het economische en openbare leven volkomen lamleggen. Maar dat is niet het ergste van de zaak. Men vreest hier dat de stakingen zullen uitlopen op onlusten die op hun beurt weer aan leiding zullen zijn tot radicale bot singen. Men is nog niet vergeten dat vorig jaar november de rassenpot overkook te en er bij gevechten tussen Chinezen en Maleiers 27 doden vielen. Maleisië is nog steeds een broeihaard van radicale tegenstellingen waar de 4,5 miljoen Maleiers veelal uit econo mische motieven fel gebeten zijn op hun drie miljoen landgenoten van Chi nese afkomst. NOgRO^ HAINAN lentiane BIRMA VIETNAM LUZON-. Manila—' CAMBODJA MINOOR 0 Pnom-Penh ^VIETNAM 2 NEGROS BROENEI C-XUEAIAtó BORNEO (Kalimantan) (Sulawesi MALEISIË'S tweede probleem is het gekrakeel rond Sabah, het kleine stuK Maleisië boven in Borneo. In Bangkok is eindeloos, en vaak wat lachwekkend, gepraat tussen delegaties van Maleisië en de Philippijnen over de vraag of dit laatste land aanspraak kan maken op Sabah. In Kota Kinabaloe, de hoofdstad van Sabah, zei Habib Abdoel Rahman, mi nister van Staat van de provinciale re gering, dat de Philippijnen tot gebruik van geweld zullen overgaan als ze hun zin niet krijgen in Bangkok. „Zij proberen hier propaganda te verspreiden die de goede naam van de Maleisische regering door de modder haalt. En zij hitsen de moslims in het zuiden van hun eigen land op tegen hun mohammedaanse broeders in Ma leisië", verklaarde de minister. Hij liet er op volgen: „We willen niet door de Philippijnen geregeerd worden. Nog geen halve seconde". Het derde gevaar voor Maleisië's stabiliteit zijn de communisten aan de grens met Thailand. Men twijfelt er niet aan dat zich daar binnen enkele jaren een nieuw groot communistisch offensief kan voordoen als onderdeel van de communistische tangbeweging rond het, vroegere Indochina. Wanneer de ene arm van die tang, lopende door Vietnam, tot rust komt, zouden de communisten meer kracht kunnen zet ten achter de andere arm die via Thai land in Maleisië zou moeten pene treren. Bij een dergelijke manoeuvre zullen de communisten uit het noorden be langrijke steun krijgen van onder gronds werkende Maleisische commu nisten die zich nu in de bossen aan de grens met Thailand schuil houden. militaire installaties in de stad zelf. Vol gens een Amerikaanse militaire woord voerder leden de Amerikanen „lichte" verliezen en is weinig schade aangericht. In een hevig gevecht dat veertien uur duurde, hebben Zuidvietnamese troepen op 37 kilometer ten zuiden van de hoofd stad Saigon 51 Vietcongstrijders gedood, zo heeft een Zuidvietnamese militaire woordvoerder vandaag meegedeeld. De Zuidvietnamezen werden gesteund door Amerikaanse hefschroefvliegtuigen. De Zuidvietnamezen leden geen verliezen, aldus de woordvoerder. Vietcongstrijders hebben ook een groot scheepse aanval gedaan op de noordelijke provinciehoofdstad Kwang Ngai. De stad werd met mortieren onder vuur genomen, waarbij militaire en regeringsgebouwen werden getroffen. Daarna verschenen de guerrillastrijders zelf in de stad, waar zij een aantal belaneriike gebouwen be schadigden met plasticbommen. Er wer den straatgevechten geleverd. MEMPHIS (Reuter). James Earl Ray heeft zich voor de rechtbank in Memphis niet schuldig verklaard aan de moord op dominee Martin Luther King. Het begin van het proces is op 12 no vember vastgesteld. LONDEN (Reuter) Een regeringscom missie die een onderzoek heeft ingesteld naar de gang van zaken op de dure Engel se „public schools" als Eton, Harrow, Win chester en Rugby, heeft voorgesteld dat die scholen ook toegankelijk worden ge steld voor kinderen met een rjjksstudie- beurs. Dit voorstel, dat beoogt de grote invloed van die scholen teniet te doen, is door de schoolbesturen weinig geestdriftig ontvan gen. Ook wordt voorgesteld een eind te maken aan de gewoonte dat nieuwe leer lingen door oudere scholieren worden ge slagen en dat de jongeren als knecht van de ouderen fungeren. 3 „Action". De Franse politie heeft het jong ste nummer van het revolutionaire week blad „Action" in beslag genomen. Het blad werd tijdens de opstand en de sta kingen in mei en juni door veel stu denten gelezen. Streng optreden. De legeronderdelen in de Chinese provincies Kwangtoeng en Kwangsi hebben van Peking opdracht gekregen een einde te maken aan de ge vechten tussen elkaar bestrijdende groe pen rode gardisten, en oproerkraaiers zonder pardon neer te schieten. Samenwerking. De „New York Times" heeft gemeld dat de Russische kernge leerde Andrei D. Sakharov een voorstel heeft gedaan betreffende samenwerking op uitgebreide schaal tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie rond het jaar 2000.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3