WALDORF HAAR JOURNAAL Elisabeth Taylor geopereerd PANDA EN DE SUPERSCHAT POLLE, PELLI EN PINGO ngestipt Beste winterkleding tot nu toe bij Louis Feraud Ons vervolgverhaal Overstelpende belangstelling voor erotica Ere-doctoraat voor mr. Van Ewijk DINSDAG 23 JULI 1968 7 Gedwongen rust zal haar miljoenen kosten Wereldtentoonstelling van postzegels in Mexico-City Kees Stip 57) Niet meer het ongeluk: hij voelde zich best, hij was fit, net als anders. Hij veegde zijn handen af en dacht na. Er moest ergens een fout gemaakt zijn, maar hij kon er niet achter ko men waar. Hij had Guerrera achter slot en grendel op een plek waar hij hem niet kwijt kon raken; de beker was voor hem, hij had alle partijen gewonnen. Verder was het van het allergrootste belang te weten wat Welles van plan was, waarom hij was gaan spelevaren met Grauer en Appleton. Hij kon er geen redelijke verklaring voor vinden en dat moest de reden zijn waarom hij zweette. Dat en zijn intuïtie. Hij had ge leerd aandacht te schenken aan zijn instincten. Hij had een goed, helder verstand en stelde er hoge eisen aan, maar de logica had haar grenzen. Zijn moeder had kunstenaars in haar familie en de intuïtie die hij had ge- erfd gebruikte hij ook. Het was deze gave die hem samen met Vronsky tot een van de legendarische leden van het gilde maakte. Zijn hoofd bonsde in het ritme van de machine en de klinknagels sche nen vochtig te glanzen. Hij dacht niet dat Welles en Vronsky een en dezelfde persoon waren, maar het was mogelijk. De tegenpartij zou wel de beste mensen gestuurd hebben die ze beschikbaar hadden, maar Vrons ky nam de laatste tijd, net als hij zelf, steeds minder actief deel aan de uitvoering van opdrachten. Ze bleven op de achtergrond en leidden van daaruit de operaties. Gewoonlijk ble ven ze net buiten de grenzen van het betrokken land. Hij had het nooit ook maar enigszins ironisch gevon den dat hij niet wist wie Vronsky was of hoe hij er uitzag. Er waren geen gegevens over die man, maar hij bestond en dat was voldoende. Hij wist ook dat Vronsky hem net zo min kende. Ze stonden quitte. Zelfs in alle opzichten quitte, want door de jaren heen had hij ongeveer even vaak van Vronsky gewonnen als ver loren. Soms moest hij erkennen dat hij het zo wel prettig vond, dat hij hield van deze strijd tegen de grote, onbekende vijand. Het was Wain- wright tegen Fu Manchu of Moriarty; naarmate hij ouder werd, begon hij het steeds meer in dit licht te zien. Zelfs voordat hij bevel gaf de on derzeeër boven water te brengen en de boot te enteren, waarschuwde zijn intuïtie hem. En terwijl hij aan dek stond te schreeuwen en zag hoe twee goede krachten door de bom in ver koolde stukken werden gescheurd, wist hij het zeker. Twee dingen wist hij zeker en het ene kwam uit het andere voort. Als de tegenpartij Guerrera had en dat stond vast dan bevond zich onder zijn mannen een dubbelspion. Guerrera was te goed verborgen. Zonder een dubbel spion had Welles hem niet kunnen vinden, tenminste niet zo gemakke lijk. Tijdens de terugtocht zat hij daar maar, ineengedoken en stil als een grote mensaap. De onderzeeër was enkele mijlen uit de kust, ten zuiden van Puerto Crisco, boven water ge komen en hij en Bobby waren met een rubberboot aan land gegaan. De jeep stond nog gecamoufleerd aan de rand van de jungle, zoals ze hem achtergelaten hadden. Het duurde een halfuur om over een niet meer gebruikte zandweg de plantage weer te bereiken. Hij liet Bobby rijden. Hij had in het verleden al eens met dubbelspionnen te maken gehad. Als je met een grote groep mensen werk te, net als in '48 in de bergen van Griekenland, was het vinden van de verrader een langdurige en gecompli ceerde zaak. Met een kleine groep nu zelfs nog kleiner, want hij wist dat hij terugreed naar een aantal doden was het'oneindig veel een voudiger. Toch zat het hem dwars. Het betekende dat hij alleen zou moeten werken. Tot hij zijn man had, zou hij alleen tegenover de te genpartij staan. Hij kon niet hardop denken of met iemand bepaalde mo gelijkheden bespreken. Zelfs niet met Bobby Cowles. Hij keek naar Bobby, die aan het stuur zat. Ze hadden sa men verschillende opdrachten uitge voerd en Wainwrjght bewonderdt de jongen maar volkomen zonder genegenheid. Hij had iets weg van een Martini met ijsblokjes; helder, zacht op de tong. snel werkend, ijs koud en dodelijk en voortdurend even onschuldig aandoe'nd als water. Bobby was een te goede kracht om te verliezen en Wainwright hoopte dat hij onschuldig was. Niet dat het veel uitmaakte; hij zou hem toch do den als het moest. Hij wendde zijn blik af. De ramp kwam ongeveer overeen met wat hij zich ervan had voorge steld. De lampen brandden toen ze san kwamen rijden. De benedenver dieping en het souterrain leken on aangeroerd. De vuile boel zat daar onder. Williams en Green waren dood. Het was natuurlijk vakwerk: op de gezichten van hun afgesneden hoof den stond niet de minste verbazing te lezen. Tuttle leefde nog; een zware hersenschudding, grauw, bijna koud, maar hij ademde nog. Clark behoor de ook nog nog tot de levenden. De kogels in zijn borst zouden verwij derd moeten worden, maar met wat geluk zou hij het overleven. Elk van de vier, de levenden of de doden, elk van de vier kon de verrader zijn. Gewoonlijk was het sterftecijfer van dubbelspionen, wanneer hun werk ge daan was en ze niet meer gebruikt konden worden enorm hoog. Wainwright wist daarom vrijwel ze ker waar hij de verrader moest zoe ken, maar hij nam geen risico. Ieder een was verdacht, iedereen was de vijand: aan deze stelling had hij het te danken dat hij zesenvijftig was geworden. Hoewel zijn medische op leiding beperkt was geweest, be schouwde hij zichzelf als een bege nadigde amateur. Met rotsvaste hand sondeerde hij Clarks wonden en ver wijderde de kogels. Het verbinden liet hij aan Cowles over en onderzocht zelf Tuttle. Wat zijn hersenschudding be trof was de tijd de beste heelmeester. Hij gaf de man een injectie en liet het daarbij. Morgen zouden ze meer weten. Toen sleepten ze de hoofden en de lichamen naar de kamer waar ze Guerrera hadden verborgen, legden ze in een hoek en bedekten ze met een stuk jute. Wainwright had ze nog no dig. Zuinigheid met vlijt hij glim lachte bijna: in voor- en tegenspoed hield hij van zijn werk. Hij wist dat hij zich niet hoefde te haasten, dus schrobden ze eerst de vloer schoon en daarna zichzelf. (Wordt vervolgd) - PARIJS President De Gaulle heeft ruzie met zijn overbuur vrouw, de 23-jarige Amerikaanse echtgenote van couturier Louis Fe raud. Zij haalde zich de woede van het Franse staatshoofd op de hals, door aan de gevel van haar mode huis, pal tegenover de presiden tiële standaard van het Elysée de Amerikaanse „Star and Stripes" te hijsen. Dat alles ter gelegenheid van de eerste feestelijke presentatie van Fé- rauds werkelijk bijzonder geslaagde wintercollectie. Een hoogwaardigheids bekleder van de president, kwam nog voordat de mannequins in hun 20 cen timeter boven de knie reikende rokjes voor het voetlicht traden, vragen of Féraud gebruikte brokaat in een dropruit voor zijn cocktailcreaties. de Amerikaanse vlag niet weg kon, omdat de generaal dat niet zo passend vond. MEVROUW FÉRAUD, die de kortste minirokken van heel Parijs draagt en onder haar meisjesnaam Mia Fonsa- grives de supervisie over de boetiek van Elizabeth Taylor aan de „rive gauche" heeft, liet in niet mis te ver stane bewoordingen haar ongenoegen blijken, maar de vlag werd ingehaald. Met dit wat theatrale incident, be gon gistermorgen de tweede dag van de Parijse modemarathon. Na de shows bij Féraud, Real, Jean-Louis Scherrer en Philippe Venet bleken: Felrood, zonnebloemgeel en avoea- dogroen de favoriete kleuren te zijn. Varieerden de roklengten van 20 centimeter boven de knie bij Féraud tot over de knie bij Scherrer; Lag bij alle japonnen het acccent sterk op de taille; Waren alle mantelpakjes getailleerd en vielen tot over de heupen; De rokken gerend, wijd uitklokkend of geplisseerd en de meeste nauw- aansluitende mantels van een dub- belknoopssluitingen voorzien; De avondjurken tenslotte of zeeer degelijk hooggesloten en met lange mouwen of zeer ondeugend gemaakt van doorzichtige stoffen of voorzien van een diep decolleté. Verreweg de beste winterkleding was te zien bij Louis Féraud. Chanels stermannequin, het meisje met de la vendelblauwe ogeh en het wipneusje dat u wel uit de modebladen zult ken nen, heeft de grootmeesteres van de haute couture vaarwel gezegd en liep gistermorgen bij Féraud voor het eerst niet in het traditionele mantelpakje, maar in een zonnebloemgeel bermuda short-ensemble. Ze zag er tien jaar jonger uit. Férauds collectie werd wellicht als hommage aan de tour de France-kam- pioen Jan Janssen, besloten met avondjurken van Nederlandse stof doorzichtige stof wel te verstaan. Ver- olme heeft waarschijnlijk nooit kun nen dromen, dat zijn aluminiumvitrage nog eens door 'n Parijse couturier zou worden gebruikt. Enfin, voor 's avonds kunt u wat betreft Féraud er in een gordijn zeer fraai en heel pikant uit zien. Reals collectie was niet meer dan een ordinair samenraapsel van 1930- creaties, die couturiers vorige seizoe nen al showden. Het waren de eeuwi ge zwarte, met zwarte vos afgezette jurkjes, waarbij de mannequins pot hoeden droegen. Reals beste klant, Brigitte Bardot, liet, tot grote teleur stelling van de tientallen fotografen, in tegenstelling tot vorige seizoenen, verstek gaan. Ze heeft er niets aan ge mist, want zelfs de tekkel op de schoot van een jonge Franse tv-actrice, die na afloop van de show om zijn dorst te lessen champagne uit een kristallen glas mocht opslobberen, geeuwde voortdurend. Meer chique bood, zoals altijd, Jean- Louis Scherrer, een jonge, zeer suc cesvolle couturier, die kleding ont werpt in de stijl van Pierre Balmain, klassiek dus, maar niet erg revolutio nair. Klassieke pakjes, met lange jasjes, u kent het recept zo langzamerhand wel, namen, evenals bij Scherrer, de belangrijkste plaats in bij Philippe Venet, een nogal klassiek georiënteer de couturier, die het overigens pres teerde in een wanhoopspoging om „in" te blijven met Courrèges-creaties van een paar jaar geleden voor de dag te komen. En dat was dan een nogal gedesillusioneerd besluit van een zo veelbelovend begonnen modedag. (Van onze correspondent) LONDEN. De 36-jarige actrice Elisa beth Taylor heeft zondag in Londen een zware gyneacologische operatie onder gaan. Gisteren werd bekend, dat het ging om een hysterectomie, een verwijdering van de baarmoeder. Haar toestand werd „zeer bevredigend" genoemd. Elisabeth Taylor, de hoogstbetaalde filmster ter wereld, werd vorige week woensdag in het ziekenhuis opgenomen en onderging nog dezelfde dag een lichte in greep. Men verwacht dat zij tenminste twee weken in het ziekenhuis zal blijven. Volgens Earl Wilson, de kroniekschrij ver van de New York Post, die een in tieme relatie van Elisabeth Taylor citeer de, is er niets kwaadaardigs gevonden. „Elisabeths toestand is uitstekend. Ze zit rechtop in bed en kijkt naar de televi sie", aldus Earl Wilson. 25. Kapitein Jorissen maakte het zich gemakkelijk op de lichtboei. En al spoedig zag hij de lichten van een naderend vaartuig. „Zoals ik reeds zeiprevelde hij. „Waar een baken is, varen schepen. Spoedig zal ik mij aan boord van een weelderig passagiersschip be vinden. Wanneer het echter een eenvoudige vracht vaarder is, laat ik hem voorbijgaan. Een vermogend persoon als ik kan zich enige kieskeurigheid veroor lovenHij verhief zich op het baken en begon met zijn arm te zwaaien. Dat hielp meteen. De lichten ver anderden van richting en het schip kwam langszij. Maar de gezagvoeder had geen gelegenheid om kies keurig te zijn. Want het was het vaartuig, waar hij juist vanaf was gestapt, en hij kon niets anders doen dan aan boord klimmen. „Gelukkig dat ik u zie!" zei Panda, die aan het stuurrad stond. „Ik werd wakker omdat de boot zo slingerde, en toen heb ik maar wat gestuurd. Maar ik ben bang dat ik de koers een beetje kwijt ben!" VOOR we DE SCHOORSTEEN 6AAN VE6EN, 2ULIEN WE EERST AtlES 60ED AF DEKKEN NU KUNNEN ONZE 6AN6GAAM WE HEBBEN VER- GETEN HET DAK AFTE DEKKEN Hij zei dat op de drieëneenhalf uur durende operatie gevolgde milde compli caties zijn verdwenen. Medische deskundigen verklaren dat na een hysterectomie-operatie een lange rust periode is vereist. Een jaar rust is in dergelijke gevallen normaal. Voor iemand van Elisabeth Taylors kwaliteiten bete kent dit een derving van miljoenen gul dens aan inkomsten. Elisabeth Taylor is in Londen geboren en vijfmaal gehuwd. Zij ging bij het uit breken -an de tweede wereldoorlog naar Amerika en maakte in 1943 haar film debuut. MEXICO (AP) Op 1 november zal in de stad Mexico een grote internationale fi- letelistische expositie „Efimex 68" worden geopend door president Gustavo Diaz Or- daz van Mexico. De expositie blijft open tot 9 november. Veertig ianden zullen afgevaardigden naar stad Mexico zenden voor de opening. Koningin Elizabeth II zal haar verza meling naar de expositie zenden. Hetzelfde zal worden gedaan door prins Rainier van Monaco. Beiden zullen exposeren in de ere- hof van de expositie. (Van onze correspondent) LUND. De „Eerste internationale tentoonstelling van erotische kunst" in het Zuidzweedse universiteitsstadje Lund heeft de afgelopen week alle bezoekre- cords geslagen. Vakantiegangers van ge heel West-Europa stromen met duizenden door de zalen van de plaatselijke kunst hallen en men schat het bezoekersaantal op bijna 2.500 per dag. De tentoonstelling op initiatief van het Amerikaanse psychologenechtpaar Phyl lis en Eberhard Kronhausen tot stand ge komen, heeft internationaal opzien ge baard. De catalogi worden op navraag over de gehele wereld verzonden; tot nu toe werden er 57.000 verkocht. De tentoonstelling die uniek is in zijn soort, heeft ook grote beroepsmatige be langstelling gewekt bij museumdirecties in geheel Europa. Uit Frankrijk, Groot- Brittannië, Nederland, West-Duitsland zijn verzoeken binnengekomen om de col lectie erotische kunstwerken ten toon te mogen stellen. De expositie blijft tot 31 juli in Lund. Wat er daarna met het materiaal gaat gebeuren staat nog niet vast. Onze aarde zweeft door de ruimt als een ballon die omspannen is met een net van nieuwsvoorzieningen. Wij zitten in het schuitje, en de berichten die ons daar bereiken zijn dikwijls van dien aard dat je zou zeggen: trek het ventiel er maar uit. Maar hou de fietspomp dan nog even bij de hand, want de eigen nieuwsdienst komt soms met hoopgevender berichten. Daar na dert de duif met een brief in de bek di% hem in het Drentse Vries ter poot is gesteld door de heer J. H. Schreuder. Deze meldt mij dat zijn egel in goede welstand verkeert. „De Drentse lucht schijnt hem bijzonder goed te doen," schrijft mijn correspondent. Hij heeft een vrij grote ren, waar hij 's avonds vele uren in rondloopt, glanst prachtig en is erg gesteld op koekjes, wurmen en kersen." Deze mededeling dank ik aan het feit dat de heer Schreuder zich enkele jaren geleden op advies van de dieren arts tot mij wendde met de vraag hoe hij een egel moest verzorgen. Geheel onbedoeld had ik mij de reputatie van egelspecialist verworven, en dat kwam door Urgje. Urgje was een egeltje dat wij op een morgen in het tuinvijvertje vonden, waar het met zijn laatste krachten het spitse snuffelneusje boven water hield. Het schepseltje was tegelijk stijf van de kou en slap van uitputting. Met een warmwaterzak en een melkflesje wist mijn vrouw hem door de crisis heen te halen. Zijn leven lang hebben we Urgje toegesproken als een manlijk dier, hoewel hij reeds op de tweede dag de onjuistheid daarvan bewees door-enigs- zins voorbarig gezegd, het leven te schenken aan zes kleine zeeanemoon tjes die, als ze geleefd hadden, alle maal Urgjes zouden zijn geworden. Hoewel wij er weinig voor voelen dieren als huisdieren te houden die eigenlijk tuindieren zijn, durfden wij Urgje, toen hij op kracht was gekomen niet opnieuw aan de zorgen van de na tuur toe te vertrouwen. Het vijvertje hadden wij voorzien van een veilige uitrit voor alle andere dieren die daar in terecht konden komen. Maar zelfs het afsluiten van alle uitritten waar door auto's zich in het verkeer kunnen storten onvoldoende beveiliging bie den tegen het goede vertrouwen waar mee egeltjes zich tot kokosmatjes laten rijden. Urgje kwam dus alleen onder toezicht in de tuin, en sliep evenals Tsaar Peter in een eigen huisje dat binnenshuis stond, met dat verschil dat het huisje van Urgje niet was scheefgezakt, misschien omdat mijn vrouw er geen planken maar bakste nen op had geschilderd. Overdag deed hij soms een dutje door onder onze oude kater te kruipen, die zich ver baasd en krakend door hem liet op krikken. Maar het liefst sliep hij bij een van ons op schoot bij de televisie. Het overige nieuws bereikte hem via de proppen krantepapier in zijn huisje, waarmee hij bij wijze van dagsluiting de deuropening achter zich afsloot. Toen hij, oud en grijs, voor het laatst was ingeslapen, had hij voor het eerst zijn stekeltjes opgezet. Mijn egelspecialisme beperkt zich dus eigenlijk tot de stelling dat nie mand stekels nodig zou hebben als we elkaar maar vertrouwden. Jammer dat militairen iets anders bedoelen wan neer ze spreken over een egelstelling. LEIDEN. De senaat der Leidse uni versiteit heeft besloten het doctoraat ho noris causa in de rechtsgeleerdheid te verlenen aan mr. O. W. van Ewijk in Wassenaar, hoofd van de stafafdeling wetgeving nieuw burgerlijk wetboek van het ministerie van Justitie. Deze hoge onderscheiding, waarvan de uitreiking zal plaatshebben na de recto raatsoverdracht op 16 september, is aan mr. Van Ewijk toegekend wegens zijn verdiensten op het gebied van het Ne derlands burgerlijk recht waarbij met name genoemd moet worden het belang rijke en centrale aandeel dat hij heeft gehad en nog heeft bij de totstandko ming van het nieuwe burgerlijk wetboek. WAAROM VBrY^ JAWEL! DAN KAN IK NET Zo\ relieve nm 60eD oe hele jachthaven "V ivier mr-te brandstenen enalics wat buien Heer, V weg opgebouwd davy e /V- hebben. NOU, CR VALT N/ers re vee- tellen, ik weer van Nters.ueT SPIJT ME. PRAAT JIJ MET 'M, DAVY' tK Moero/e radio BERICHTCN OVCR PARC ONDERWATER-VERSCHU- intjacN natrekken! 'JONES Sam Lef* AIHWukw PIB 1195. Wat de geleerde nu pas merkte, maar wat Bram al veel eerder had ge zien, was het feit, dat de ijsschots lang zaam aan het smelten was. Kleiner en kleiner werd de schots, en Bram, die met de Kokanje langzaam mee voer, keek belangstellend toe. Van tijd tot tijd vroeg hij vriendelijk of de geleerde al zin had om aan boord te komen, maar telkens kneep deze verbeten de lippen op elkaar, terwijl hij heftig het hoofd schudde. „Het is je eigen schuld man", zei de professor, die zich al op de Kokanje be vond. „Door je proefnemingen heb je het weer hier in de war gebracht ;daardoor is het watei warm en het weer met koud genoeg. Dat doet die schots sneller smel ten. Ik ben bang. dat je een klein stukje overhoudt. De geleerde keek omlaag. Er was nu al zoveel van het ijsschotsje gesmolten, dat hij nauwelijks zijn voeten nog verzet ten kon. Bram wachtte geduldig af.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7