PROVO-BEWEGING IS DOOD ÜS« R „Amerikaanse methoden lijken veel op genocide" Dahliasoort vernoemd naar het Rode Kruis Alkmaarse Raad Kinderbescherming was bevoegd om op te treden Ma ar waar zijn die provo's getu-iven? Bliksem treft hoogste toren ter wereld Kandidatuur van Collins gesteund Juristenconferentie in Grenoble Bij „opening" van „Linnaeushof" MINISTER POLAK OVER ZAAK VAN DRIE WEESKINDEREN Eenheid in fractie K.V.P. hersteld Wachten nodig omdat bureaus gesloten waren Bloemen dit jaar de grote troef 8WP m mm In vier maanden kwart miljard brandschade Gedresseerde hond stal snoepgoed voor kinderen DONDERDAG 25 JULI 1968 13 is» Nobelprijs voor de vrede Utrechtse gemeenteraad Werkelijk verblijf Urenlang wachten AMSTERDAM Op de tweede pinksterdag van het vorige jaar is de provo-beweging op een ru moerige bijeenkomst in het Vondel park, waar love-hippies bloemen strooiden, begraven. Ook de bloemenkinderen zijn al weer ver leden tijd, maar Amsterdam en provo zijn voor veel niet-Amster- dammers nog steeds synoniem. Twee jaar tot in alle uithoeken van de wereld beschreven provo-activi teiten hebben de twee namen on losmakelijk met elkaar verbonden. „Hoe is het met de provo's?", vraagt een Engelsman op een ter ras aan het Rembrandtsplein. „Hoe is het met de provo's?", vraagt ook een kennis uit Gorssel, die opbelt. Provo is dood. Maar waar zijn de provo's gebleven? Roel van Duyn, de bebaarde provo paus en student in de sociale weten schappen, die nog steeds het vroe gere provo-hoofdkwartier aan de Kar tuizerstraat in de Jordaan bewoont, kan het antwoord niet geven. Hij is naar Joegoslavië vertrokken om er de arbeidersraden te bestuderen. Provo's playboy Bernard de Vries zit in Italië, waar hij blond van haar en blauw van ogen een carrière probeert te maken als filmster. En de rest van de kopstukken? „Je komt ze af en toe tegen, maar wat ze precies doen weet je niet", zegt Luud Schimmelpenninck, de pro vo geworden constructeur die het witte fietsenplan lanceerde en die zich na een jaar lid te zijn geweest van de gemeenteraad nu voornamelijk bezig houdt met de verdere ontwikkeling varf zijn nieuwste geesteskind, de Witkar. Koos je Koster, na een arrestatie en een veroordeling wegens ordeversto ring omdat zij bij Het Lieverdje op het Spui krenten had uitgedeeld, eens de „Jeanne d'Arc" van de provo's, is degelijk getrouwd en bestiert ergens buiten Amsterdam een huishouden. Rob Stolk, de provo die zich in Zaan dam op een witte fiets naar het stad huis begaf om zich met zijn Saartje in de echt te laten verenigen, is bouw vakker geworden. Hans Tuinman, des- vsJMm. Juist op het moment dat een blik semstraal de top raakte van de To- kio-toren, de hoogste toren ter we reld, maakte Liam Forde, een Britse golf-professional in Japandeze foto. tijds in een cel in het Huis van Be waring aan de Amstelveenseweg re gelmatig het middelpunt van rellen onder het motto „Tuinman moet vrij" zwerft wat rond. Hij zit op het ogen blik op Sicilië of is net weer even terug in Amsterdam. Hun aanhangers zijn van de anoni miteit van het provotariaat terugge keerd in de anonimiteit van de Am sterdamse massa en lopen ouder ge worden, voor het grootste deel in het gareel. Provo is dood. De provo's door Roel van Duyn eens omschreven als „dat kleine clubje dat door een bijzon der raak appèl op de grote onrust die er onder de oppervlakte leefde als een boortorentje de subversieve gassen omhoogboorde" vinden het aller minst een ramp. „Provo moest verdwijnen. De bewe ging was na twee, drie jaar aan haar eind. Zij begon verstikkend te werken. Alles was provo. Behalve provo was er niets meer mogelijk", zegt Luud Schimmelpenninck. „De opheffing was een vorm van decentralisatie, een ruimte maken voor andere nieuwe initiatieven, die niets meer met provo te maken hebben, maar waarvoor provo het klimaat gun stig had gemaakt de Kritische Uni versiteit, de Underground Press". Pro vo heeft ook de weg gebaand voor protesten zoals in de Bethaniënbuurt tegen het saneringsplan van de ge meente en zoals de Anti-Metrokrant. Mensen die wel iets willen doen maar er vroeger niet toe kwamen hebben van provo geleerd hoe zij actie moe ten voeren", zegt hij. Terwijl zo de geest van provo voort leeft is het laatste wat direct aan de beweging herinnert de zetel in de Am sterdamse gemeenteraad. Schimmel penninck die deze na Bernard de Vries heeft bezet, heeft haar nu op zijn beurt afgestaan aan de echtgenote van scha ker Jan Hein Donner, Irene van de Weetering, de ontwerpster van het Wit te Wij venplan voor betere sexuele voor lichting. Maar bij de volgende gemeen- raadsverkiezingen zal provo niet meer van de partij zijn. De subversieve gassen zijn ontsnapt. Het boortorentje van Roel van Duyn is afgebroken. Nieuwe boorpogingen hebben nog geen grote nieuwe voor raden omhooggebracht. De tegen het rapport Maris gekante studenten zijn bij gebrek aan hulptroepen blijven ste ken in een „Parijsje spelen". Een poging om aan een „politiek, de monstratief, experimenteel concert", een, zich in een bezetting van het Theater Carré manifesterende „cul turele revolutie" te koppelen, is op niets uitgelopen. Wel heeft een 1 mei demonstratie, die eindigde met een fak keloptocht, geleid tot een ernstig tref fen van demonstranten met de politie. Provo mag dood zijn, Amsterdam blijft een explosieve stad. DEN HAAG De fractievoorzitters uit de Tweede Kamer drs. Tilanus (C.H.U.), drs. Den Uyl (P.v.d.A) en drs. Aarden (P.P.R.) hebben adhesie betuigd aan een voorstel om kanunnik John Collins uit Engeland in aanmerking te doen komen voor de Nobelprijs voor de vrede. Kanun nik Collins werd bekend o.m. om zijn werk ten behoeve van een betere verstand houding tussen oost en west en om zijn strijd tegen de rassendiscriminatie. De adhesiebetuiging is ook ondertekend door de Tweede Kamerleden Lankhorst (P.S.P.), drs Nvpels (D'66) en drs. Voogd (Pv.d.A.) en door prof. dr. H. Bianchi prof. mr. I. A. Diepenhorst, prof. dr. H. M. Kuitert, dr. H. M. Matter, prof dr. Gezina van der Molen, prof. mr. G. E. Mulder, A. Roland Holst, prof. dr. E. L. Smelik en dr. V. van Vriesland. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De juristenconferen tie in Grenoble heeft in wezen be vestigd wat het tribunaal van Russell naar voren heeft gebracht. Het gaat om de beïnvloeding van de publieke opinie, en de conclusies van Gre noble zullen zeker gewicht hebben doordat zij afkomstig zijn van juris ten uit bijna alle landen van de we reld. De conferentie kan ook veel in vloed hebben op de vredesconferentie in Parijs. Dat is de mening van mr. M. D. Proper (Van onze streekredactie) BENNEBROEK. Door het dopen van een nieuwe dahliasoort, die hij de naam „Red Cross" gaf, heeft de directeur-gene raal van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden, woensdagmid dag officieel, het recreatiepark „Linnaeus hof" en de daarin ingerichte dahliaten toonstelling geopend. Als dank daarvoor mocht de heer Van Emden uit handen van „Linnaeushof'-directeur P. Grijpstra 10 cheques met elk een waarde van 150 ontvangen, die zullen worden bestemd voor een vakantie van 10 invalide kinderen in het Henry Dunanthuis in Zeist. Negen van deze cheques kwamen van bedrijven en instellingen, die connecties hebben met „Linnaeushof". DEN HAAG. Minister Polak van Justitie is van oordeel, dat de Raad voor de Kinderbescherming in Alkmaar be voegd was de zaak van de drie kinderen, die na het overlijden van hun ouders uit Australië naar Nederland zijn gekomen, in behandeling te nemen teneinde een voorziening in de voogdij bij de kanton rechter aanhangig te maken. Dit ant woordt minister Polak op vragen van het lid van de Tweed-Kamer, mej. mr. E. A. Haars (C.H.U.). De minister bevestigt de berichten, vol gens welke de Raad voor de Kinderbe scherming in Alkmaar na een uitvoerig onderzoek van oordeel was, dat de kin deren bij hun aankomst in Nederland dienden te worden ondergebracht bij een echtpaar in Uitgeest. Aan dit oordeel is geen uitvoering gegeven, omdat tussen de familieleden van de kinderen verschil van mening bestond over het gezin, waarin de kinderen na aankomst moesten worden opgenomen. Nu inmiddels de rechter ge roepen is een uitspraak te doen inzake het gezag over de kinderen, meent de mi nister zich van nadere beschouwingen over deze aangelegenheid te moeten ont houden. Het onderzoek ter voorbereiding van de rechterlijke uitspraak wordt met spoed verricht. Wat de bevoegdheid van de Alkmaarse Raad voor de Kinderbescherming betreft, merkt de minister op, dat op grond van artikel 461 a van het Burgerlijk Wetboek elke raad voor de kinderbescherming in Nederland kan optreden ten behoeve van minderjarigen die in het land hetzij hun woonplaats of laatste woonplaats, hetzij hun werkelijk verblijf hebben. Vijf jaar na hun emigratie naar Austra lië keerden de ouders, met het inmiddels in Australië geboren oudste kind, naar Nederland terug en vestigden zich in Alkmaar. Na ongeveer een jaar in Alk maar te hebben gewoond, emigreerde het gezin opnieuw naar Australië. Met betrekking tot dit oudste kind, wiens laatste woonplaats hier te lande binnen het arrondissement Alkmaar is gelegen, is de raad in Alkmaar dus be voegd deze zaak in behandeling te nemen UTRECHT. De eenheid in de K.V.P.- fractie van de Utrechtse gemeenteraad is hersteld. De fractie heeft mevrouw H. J. M. Beijaert-Drost gekozen tot voorzitter en de heer C. J. F. Vuister tot vice-voor- zitter. Begin april ontstonden in de fractie meningsverschillen over de uitgangspun ten van het financieel beleid, die leidden tot een breuk. De voorzitter, de heer J. H. A. Roovers, vormde met vier partij genoten een afzonderlijke fractie. Voor zitter van de overblijvende fractie van zeven leden, onder wie ook de twee K.V.P.-wethouders, werd de heer H. J. Janssen. De K.V.P. stelde een commissie in om de verschillende opvattingen te bestuderen. Op basis van het advies dat deze commissie twee weken geleden uit bracht, heeft de fractie nu besloten tot herstel van de eenheid. ten einde een voorziening in de voogdij bij de kantonrechter aanhangig te maken. De beide andere kinderen hebben nooit in Nederland gewoond, zodat ten aanzien van hen alleen de plaats van het werke lijk verblijf beslissend is. Verwacht mocht worden, aldus de minister, dat de drie kinderen gezamenlijk in één gezin bin nen het arrondissement Alkmaar zouden worden ondergebracht. In dit arrondisse ment hebben de ouders van de kinderen vroeger altijd gewoond, de vier groot ouders van de kinderen wonen er nog en het door de raad voorgestelde pleeg gezin is er gevestigd. Op grond van het werkelijk verblijf zou de raad te Alkmaar dan ook bevoegd zijn geweest de voogdijvoorziening met betrekking tot de jongste twee kinderen aanhangig te maken, aldus minister Polak Op de vraag of het waar is, dat de kinderen na hun aankomst op Schiphol urenlang hebben moeten wachten, omdat nog geen beslissing was genomen over hun toekomstige verblijfplaats, zegt de minister dat de kinderen op zaterdag 6 juli op Schiphol aankwamen. De families van beide ouders en het echtpaar uit Uit geest waren aanwezig en betwistten el kaar het recht de kinderen mee te nemen. De Raad voor de Kinderbescherming in Haarlem binnen welks ressort Schip hol is gelegen heeft toen met toepas sing van artikel 461 van het Burgerlijk Wetboek aan de officier van justitie ver zocht de kinderen aah die raad toe te vertrouwen. In verband met de sluiting van de ver schillende bureaus op zaterdag heeft het enekele uren geduurd voor deze toever trouwing tot stand kwam. Gedurende die tijd hebben de kinderen, onder hoede van een stewardess op de luchthaven ver toefd, aldus minister Polak. De directeur-generaal verrichtte de offi ciële openingshandeling door het plaatsen van een Rode Kruis embleem boven het bloemperk, waarin de nieuw-gekweekte dahliasoort, zij het nog niet in bloei, was geplaatst. Reden warom de opening van „Linnaeushof" in het teken van het Rode Kruis stond, was het feit, dat de heer Grijpstra zich reeds jarenlang beijvert voor deze instelling: 10 percent van de netto-opbrengst van het mini-corso vloeide telkens naar het Rode Kruis. Ook was de heer Grijpstra 16 jaar voorzitter van de afdeling Aalsmeer van deze vereniging. En de reden waarom de officiële opening pas werd verricht enkele maanden na de ingebruikneming van „Linnaeushof", wa ren de 70.000 dahliabollen, onlangs geplant door medewerkers van de Nederlandse Dahliavereniging, bollen, waarvan er nu een groot aantal zijn uitgekomen en die over drie weken meer dan een miljoen bloemen zullen dragen. Voordat de openingsplechtigheid een aan vang nam, verwelkomde de heer Grijpstra de vele genodigden, waaronder de burge meester van Sassenheim, de loco-burge meester van Bennebroek, het bestuur van de Nederlandse Dahliavereniging en de vertegenwoordigers van het Provinciaal bestuur. In het kort memoreerde de di recteur voorts de stichting en de uit breiding van het mini-corso en de speel tuin, als gevolg waarvan het publiek de laatste jaren sterk is gestegen. Over de ge beurtenissen, die vorig jaar leidden tot het faillissement van „Linnaeushof" deed de heer Grijpstra geen mededelingen. Vol op timisme toonde hij zich overigens over de toekomst. De dahliashow, die is inge richt om meer bekendheid te geven aan de dahliacultures en aan de aanleg waar van 120 kwekers uit de omgeving hebben deelgenomen, gaf hier naar zijn mening alle aanleiding toe. Ook de tentoonstelling van de Lisser beeldhouwer Frans van de Veld moet een grote trekpleister worden Nadat de directeur-generaal de cheques in ontvangst had genomen, plaatste hij het embleem van de vereniging in het dah- liaperk, waarmee het recreatiepark offici eel was geopend. Het gezelschap maakte tenslotte een excursie langs de speeltuin, de midget golfbaan, de tropenkas, de spoortrein en het mini-corso. „Ik doop u Red Cross". Met. deze woorden gaf de directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden een nieuwe dahliasoort een naam, terwijl hij hiermee tevens Linnaeushof opende. f- mm&s j- A.- uit Haarlem, die samen met de Groning se lector W. D. Verwey de conferentie van juristen over Vietnam heeft bijgewoond. Een conferentie, waar tal van deelne mers uit Azië en latijns Amerika, uit de Noordafrikaanse landen, uit de V.S. en de Westeuropese landen zich bogen over de problemen van de oorlog in Vietnam, sa men met enkele collega's van het bevrij dingsfront en uit Noord-Vietnam en juris ten uit een aantal communistische landen met uitzondering van Cuba, Tsjechoslowa- kije, Albanië, China, Noord-Korea en de DDR. Eén van de meest opmerkelijke bijdra gen was wel die van de Joegoslaaf Ra- kovitsj, die vond dat het internationale hof van justitie ook een strafkamer moet hebben, een van de markantste figuren Krisjna Menon uit India. De Vietnamese vertegenwoordigers brachten op de eerste dag hun wens van een „neutraal Vietnam" naar voren, waar vrije verkiezingen zullen worden gehouden op grondslag van de akkoorden van Ge- nève. Een politieke oplossing heeft bij hen de voorkeur boven een militaire. De conferentie bestudeerde de materie in vijf commissies. De eerste hield zich bezig met de Amerikaanse agressie, de tweede met het zelfbestemmingsrecht van Vietnam, de derde met de oorlogsmethoden de vierde met de volkenrechtelijke plich ten van de burger ten opzichte van d® staat, de vijfde met de wijze waarop de' doeleinden van de conferentie moeten wor den verwezenlijkt. „Bij het bezien van de oorlogsmetho den in het licht van het volkenrecht is men tot de conclusie gekomen dat deze neigen tot genocide" zo omschrijft de heer Proper zijn bevindingen. „Er is in de sec tie die deze methoden besprak, niet alleen gepraat over het verwoesten van oogsten, en over strategische bombarde menten, maar ook over dodelijk traan gas en de systematische wijze waarop een plaats wordt vernietigd. Men bom bardeert eerst de kern totdat de burger bevolking vlucht en valt dan de uitvalswe gen aan. Dorpen worden net zo lang ge bombardeerd tot er alleen stof over is. De FranQai.se Madeleine Riffaut had tijdens haar verblijf bij de Vietcong nog een ander wapen leren kennen: de si naasappelbom. een „verbetering" van de gewone" fragmentatie- of splinterbom. De sinaasappelbom is een soort plastic bal met verzwaard voetstuk, die zonder te ontploffen op de grond blijft liggen. Als echter een kind het op een vrucht gelij kende wapen opraapt ontploft 't en schie ten de kogels, die de inhoud vormen, alle kanten op. Mr. Proper heeft zelf in de commissie voor de volkenrechtelijke aspecten geze ten. „Wij baseerden ons op de uitspraak van het tribunaal van Neurenberg, dat heeft verklaard dat individuen verplicht zijn zich te onthouden van oorlogsmisdaden. Deze plicht gaat de verplichting te bo ven de staat te gehoorzamen. Op grond daarvan heeft dr. Spock in de VS de jon geren opgeroepen op oproepingskaarten te verscheuren, 't Gaat dus om de bevel-is- bevel-theorie. Deze theorie is in Neuren berg niet opgegaan, maar de Ameri kaanse rechter heeft dit aspect in de Spockzaak niet in behandeling willen ne- Mr. Proper wijst erop dat ook mensen die deserteurs helpen een beroep op deze uitspraak kunnen doen. In de commissie is ook gewezen op het in het verdrag van Rome opgenomen asielrecht. In Frankrijk wordt dit in de praktijk toegepast, nu het land zich niet gebon den acht aan het NAVO-verdrag, in de andere landen gebeurt dat niet. Tijdens de conferentie is ook opgeroepen tot in richting van een informatiecentrum, waar mensen, die met problemen in deze zaak te maken hebben terecht kunnen. De conferentie eindigde met enkele reso luties. De voornaamste punten zijn: Onvoorwaardelijk stopzetten van de bombardementen, beëindigen van alle il legale acties, vrijlating van politieke ge vangenen en vrije politieke rechten voor het bevrijdingsfront. DEN HAAG. In de eerste vier maan den van dit jaar is door brand bijna een kwart miljard gulden schade aangericht. Dit bedrag heeft betrekking op ruim 7000 branden waarbij 17 mensen om het leven kwamen. Vooral de grote branden in Pernis (Pak hoed en Shell) Sassenheim (Sikkens) en Weesp (fabriek en kerkgebouw) hebben tot dit hoge schadecijfer bijgedragen. (Van onze correspondent) ARNHEM. In het centrum van Arnhem zag een politieman dat drie kinderen hun hond. Blackie. enkele keren een snoepwinkel binnenstuurden met het bevel: „Pakken" Blackie was zo gedresseerd dat hij met repen chocolade, rollen pepermunt en drop in zijn bek naar buiten kwam. De kinderen namen de hond het snoep goed af en aten het op. Met snoep in de bek werd Blackie op heterdaad be trapt. De kinderen, 7, 5 en 4 jaar, en de hond moesten mee naar het politie bureau. Daar werden de ouders ont boden, die onkundig bleken te zijn van de vindingrijkheid van hun kroost. Tsjeka-museum. Volgend jaar zal in Mos kou een museum worden geopend dat geheel gewijd zal zijn aan de Tsjeka, de eerste geheime politie van de Sov jet-Unie.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13