Leeg NAVO-gebouw voor universiteit van Parijs Israel verwacht dat Algerije passagiers zal vrijlaten OMEGA VAN NIEL ENGEL Vice-premier Colotka: „Broedertwist" Husqvama Bruinboek van de DDR over nazisme Walvis botste tegen jacht Nenni is voor samenwerking met Leone „Zonder CIA-steun zou Grieks regime ineenstorten" VolksfrontVier hoge officieren gevangen Gekaapt toestel door Palestijn gevlogen „Ik ben marxist Onrust in Detroit 3 telegrammen DONDERDAG 25 JULI 1968 Aantal nieuwe studenten met 12.000 onderschat Geschiedenis maken Andreas Papandreou: Senaat in VS neemt wet aan op wapenverkoop per postorder Gijzelaars Gevluchte Boliviaanse ex-minister Arguendas: Hongarije Fier Smal Met het kidnappen van het vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij „El-Al" hebben de Arabische com mando's een nieuw element toegevoegd aan hun strijd tegen Israel. Kenmerkend was het dat het incident plaatsvond enige dagen na de slotzitting van de Palestijn se Nationale Assemblée in Cairo, waar de terroristenorganisaties in het diepste ge heim hun politiek voor de toekomst had den besproken. In Israel verwachtte men wel dat de acties van de commando's in hevigheid zouden toenemen na de be ëindiging van de vergadering Cairo, maar de spectaculaire bntvoering van vliegtuig en bemanning kwam als een volkomen verrassing. Het is niet onwaar schijnlijk en de Israeli's vrezen dit ook dat de Arabische commando's nog eni ge onprettige verrassingen in petto heb ben om zich te wreken voor de zware nederlagen die zij bij de gevechten langs de Jordaan hebben geleden. Het kidnappen van het El Al-vliegtuig heeft een tweeledig doel, namelijk de commando's zelf en de Arabische mas sa's te overtuigen van de kracht van de commando-organisaties in Israel en voorts te tonen dat het bedwingen van de infil tranten op de grond niet betekent dat de strijd verslapt. In het recente verleden hebben de Arabische commando-organisaties (er zijn er meer dan veertig) elkaar vaak dwars gezeten door zich te beroemen op acties, die in werkelijkheid door een andere groep waren uitgevoerd. Ten aanzien van het El Al-incident heeft tot nu toe alleen het Volksfront een communiqué uitgege ven. Het Volksfront is in grootte onge veer de vierde organisatie, telt ongeveer 450 actieve leden en duizend leden die af en toe deelnemen aan acties. Het front werd enige jaren geleden door George Habbas opgericht in de Liba non en opereerde vooral in de Golan- hoogvlakte in Syrië. Het Volksfront is nauw verbonden met de Kawiyn al Arab, de Arabische nationalistische beweging, een politieke partij die als pro-Nasser wordt gezien. De mannen in het vliegtuig zouden leden geweest zijn van de mili taire tak van de organisatie. De organi satie kwam eerder in het nieuws tijdens Kerstmis 1967 toen de telefoonlijn van Jeruzalem naar Bethlehem werd doorge sneden, waardoor de laatste 20 minuten van de tv-uitzending van de dienst in de geboortekerk in Bethlehem kwam te ver vallen.. Het Volksfront telt waarschijnlijk meer overtuigde leden, dan de Al Fatah of andere organisaties. De reden hiervoor is de binding met de Arabische natio nalistische beweging. Het Volksfront vecht uit felle overtuiging en het is be slist geen bluf dat één van de drie man nen in het El Al-vliegtuig zei dat het hem niets kon schelen om met vliegtuig en al opgeblazen te worden. De acties van de desperado's kunnen daarom nog voor veel nare verrassingen zorgen. (Van onze correspondent) PARIJS. De nieuwe minister voor Onderwijs Edgar Faure, heeft in de Franse Kamer aangekondigd dat het leeg staande NAVO-gebouw aan de rand van het Bois de Bologne in Parijs voorlopig tot universiteit zal worden ingericht. Het gebouw stond leeg na het vertrek van de NAVO uit Parijs naar Brussel. Verscheidene departementen hebben over het lege gebouw met elkaar gevoch ten, maar tenslotte werd het toegewezen »an het ministerie van Onderwijs. Maar de minister achtte het niet ver antwoord er zelf met zijn staf ambtena ren in te trekken, terwijl zijn departe ment met het overschot aan studenten geen raad weet. Hij heeft namelijk het aantal nieuwe studenten met 12.000 on derschat. Verleden jaar meldden zich voor de diverse faculteiten in Parijs 157.000 stu denten aan, dit jaar zijn het er 180.000, namelijk 10.000 studenten meer in de rechten, 2.000 in de letteren, 6.000 in de exacte wetenschappen, 4.000 in de medi cijnen, 600 in de tandheelkunde en 1.000 in de farmacie. Overigens moest de minister die een uit stekend spreker is en geen aantekeningen nodig heeft om een vlotte voordracht te houden zich tot algemeenheden beperken. Want hij zit nog maar enkele dagen op zijn nieuwe ministerie dat hij met Land bouw verruild heeft. Hij kondigde een algemene democra tisering van het onderwijs aan. gaande van de lagere school tot aan de hoge school. Alle overblijfselen uit de napo leontische periode zullen worden uitge roeid. „Want", zei de minister, „laat ons er maar rond voor uitkomen dat kinderen van gegoede ouders gemakkelijker toe gang hebben tot de universiteiten dan kinderen van arbeiders en van boeren. LONDEN (Reuter) Prof. Andreas Pa pandreou, zoon van de Griekse oud-pre mier, heeft in Londen gezegd dat het mi- l'taire regime in Athene onwettig aan de macht gekomen is en steun heeft gekregen van de Amerikaanse militaire spionage dienst. „Zonder deze steun zou de junta ineen storten. Om de zaak zuiver te stellen: de dictatuur im Griekenland is een door het buitenland geïnspireerde bezetting van ons land". Papandreou is drie dagen in Londen om morele en materiële steun te winnen voor zijn ondergrondse verzetsorganisatie in zijn land. de „Panhellenistische bevrij dingsbeweging". WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wet aangenomen, die de verkoop per postorder van geweren en munitie daar voor verbiedt. Voor stemden 304 afgevaardigden en te gen 118. Op grond van de nieuwe wet is voortaan ook de rechtstreekse verkoop verboden van geweren aan jeugdigen, misdadigers, verslaafden aan narcotica en geestelijk onvolwaardigen. In de Kamer werd gezegd: „Als de mi nister in zijn nieuwe taak slaagt, zal hij geschiedenis maken." yy CAIRO (AFP) Op een woensdag avond in Cairo gehouden persconfe rentie heeft een woordvoerder van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" gezegd dat, voor zover hem bekend, de vier hoge Israëlische offi cieren, om wie de ontvoering van het Israëlische passagierstoestel naar Al gerije ging, zich bij de passagiers be vinden. Hij verzekerde herhaaldelijk, dat het front geheel zelfstandig heeft gehandeld en dat geen enkel Arabisch land bij de voorbereiding of de uitvoering betrokken is geweest. „De Algerijnse regering is pas ingelicht toen het vliegtuig het Algerijnse lucht ruim binnenvloog". Over de ontvoering zei de woordvoerder nog dat de Israëli sche gezagvoerder zijn medewerking had geweigerd. Een van de leden van het commando heeft toen de besturing over genomen. Op een vraag antwoordde de woordvoerder dat Egypte geen specialis ten heeft die een Boeing van dit type kun nen vliegen. Onder de passagiers van het toestel be vinden zich geen hoge officieren, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische le ger gisteravond in Tel Aviv verklaard. Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft geweigerd commen taar te leveren op „een voorstel van een terroristische organisatie, de in Algerije vastgehouden Israëliërs uit te wisselo» tegen de in Israel tot gevangenisstraffen veroordeelde terroristen". Hij zei, dat de Israëlische regering verwacht dat Algerije de passagiers, de bemanning en het vlieg tuig zal vrijlaten. In Jeruzalem neemt men het aanbod van het „Volksfront voor de Bevrijding ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 86 HAARLEM Telefoon 10371 Speciaalzaak sinds 1883 Vakantiesluiting van 5 t/m 15 aug. van Palestina" om de 22 „Israëlische ge vangenen" uit te wisselen tegen eenzelfde aantal in Israel gevangen zittende leden van dit front, niet ernstig. In politieke kringen merkte men op, dat het in oeide gevallen niet gaat om „krijgsgevangenen De 22 Israëliërs, onder wie vrouwen en kinderen, zijn gewoon gijzelaars die in Algerije worden vastgehouden. De in Israel gevangen zittende leden van het „Front" zijn door militaire recht banken veroordeeld wegens sabotage daden. Zij kunnen niet beschouwd wor den als bij gevechten krijgsgevangen ge maakte militairen. Volgens genoemde ADVERTENTIE aiiion amaa de handigste naaimachine Dealer voor Haarlem en omstreken Grote Houtstraat 181. Tel. 1 44 44, Haarlem Enorme keus naaimeubelen voor elk interieur, in teak, noten, palissander e.a. houtsoorten. kringen zouden, wanneer men op der gelijke voorstellen ingaat, ontvoeringen als krijgshandeling gelegaliseerd worden. „Het Midden-Oosten en het gebied van de Middellandse Zee zouden dan een ge varenzone worden waar de wet van de jungle heerst". „De Arabieren zullen het vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al", dat door onze commando's is buit gemaakt, nimmer teruggeven", heeft een woordvoerder van het „Volksfront voor de Bevrijding van Palestina" verklaard. De Israëlische Boeing-707 is oorlogsbuit. Het toestel is nu van het „Bevrijdings front". Volgens de woordvoerder zullen de twaalf Israëlische passagiers en elf be manningsleden als gijzelaars worden vastgehouden. BERLIJN, ADN). In de gisteren in Oost-Berlijn gepubliceerde nieuwe uitgave van het Oostduitse bruinboek over „oor- logs- en nazimisdadigers in de Bondsre publiek en West-Berlijn" worden de na men genoemd van 2.300 mensen die „on danks hun misdadig verleden belangrijke functies bij de overheid of in het bedrijfs leven vervullen of een hoog staatspen sioen krijgen." Steunpilaren van Hitiers dictatuur wor den onder meer genoemd de Westduitse president Heinrich Lübke, bondskanselier Kiesinger en nog negentien ministers en staatssecretarissen, 189 generaals en admi raals, ruim 1.100 officieren van justitie, rechters en ambtenaren van het minis terie van justitie en 244 hoge functionaris sen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Op deze voedingsbodem, aldus het bruinboek, kon het georganiseerde neo- nazisme in West-Duitsland in de gestalte van de NPD (Nationaal democratische Partij van Duitsland) welig gedijen. De ze partij waarvan het ledental binnen de afgelopen drie jaar van 1.200 tot 36.000 is toegenomen, heeft de erfenis van de Hit- Ier-partij aanvaard," aldus het bruinboek. SANTIAGO (Reuter en AFP). „Ik ben marxist en een vriend van de Cu baanse revolutie. Ik heb het dagboek van commandant Guevara aan commandant Fidel Castro toegezonden als een persoon lijk geschenk." Dit heeft de naar Chili gevluchte Boli viaanse ex-minister van Binnenlandse Za ken. Arguedas, gezegd, enkele uren nadat hem politiek asiel was verleend. Argudeas herhaalde dat hij naar Boli- vië wilde terugkeren, „om me te recht vaardigen tegenover de justitie van mijn land." „Maar ik wil strijden tegen het Amerikaanse imperialisme en het geweer opnemen dat gevallen is uit de handen van mijn vriend, commandant Roberto Peredo, die gesneuveld is in de guerrilla van commandant Guervara. Ik dank Fidel Castro voor de solidariteit, die hij heeft betoond door mij asiel aan te bieden, maar het is de plicht van iedere revolu tionair de revolutie in zijn eigen land te maken." DETROIT (AP). Vannacht is het in de Amerikaanse stad Detroit tot ongere geldheden gekomen. Een extra aantal po litiemannen moest op de been worden ge bracht „bij wijze van voorzorgsmaatregel" Er werden zeven arrestaties verricht. (Van onze reisredacteur) PRAAG Vice-premier prof. dr. Peter Colotka van Tsjecho-Slowa- kije is een 43-jarige door Alexander Dubcek naar Praag gehaalde jurist, hoogleraar in Bratislava, lid van het internationale gerechtshof in Den Haag en voormalig minister van Slowakije. Colotka is naar het heet niet één van de progressiefsten in de regeringskringen. Hij wil van onvrien delijkheden tussen de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije niets weten. In het riante gebouw, waar de minister-president Oldrich Cernik en zijn vijf vice-premiers zetelen, met uitzicht op de Moldau en een gewapende wacht in de tuin, schetst Colotka de meningsverschillen over de ver- werkeling van het socialistische ideaal als een wat overtrokken broeder twist. betreft, van haar dynamische ontwik keling hebben wij veel positiefs over genomen en dat zullen wij altijd op de juiste waarde schatten. Als wij aan deze dynamiek nu onzerzijds iets kun nen bijdragen, dan is dat voor ons een soort terugbetaling aan het Rus sische volk. Evenwel: wij bieden niets aan. Als er iets wordt overgenomen moet dat geheel spontaan gebeuren". Hij weet ongetwijfeld dat dit tè een voudig is ter verklaring van een zó ingrijpende politieke aardverschui ving, maar hij past zich aan bij de officiële regeringen toen, die dramatisering tegenstreeft en op winding onderdrukt. Hij zinspeelt op de misverstanden die kunnen zijn ont staan door de onvolledige informatie maar hij gaat niet zo ver als Tsjechi sche kranten die gisteren de pers der verbonden landen ervan beschuldig den de feiten omtrent Tsjechoslowa- kije welbewust te verdraaien. Colotka: „Het is waar dat bij ons extreme tendensen bestaan, die mits zij algemeen ingang zouden vinden, gevaarlijk kunnen zijn. Het is ook mogelijk dat van de zijde van de vrienden met zeer positieve bedoelin gen daarop steeds de nadruk is gelegd. Wij echter menen dat deze extreem- denkende lieden geen beslissende rol spelen en dat zij het socialistische systeem niet bedreigen noch onze bui tenlandse politiek in gevaar brengen. Wij geloven daarentegen wel dat het socialisme bij ons zó veilig is gesteld dat het absurd wordt in het openbaar steeds weer te moeten verklaren dat bij ons alles in orde is". Over het „familie-drama" van de Oostblok-landen: „Het komt voor dat broeders hun overtuiging soms luid keels uiten, maar het zou beter zijn om voor het forum van de wereld opinie wat minder luid te werk te gaan en geen opzien te baren. Ieder heeft nu eenmaal zijn eigen karakter. Hij heeft ook het recht in overeen stemming daarmee te handelen. Als we daar van uitgaan dan ben ik ervan overtuigd dat de komende bijeenkomst met het politbureau van de Sovjet- Unie ontspanning zal brengen. We hebben geen slechte bedoelingen en wij geloven dat ook onze vrienden geen slechte bedoelingen hebben". Maar wordt dit dan geen gesprek met Tsjeehóslowakije in een verdedi gende positie? Colotka aarzelt niet, gaat rechtop zitten en zegt fier: „Dat gesprek vindt hier plaats en wij treden op als sou- vereine partners. Alle voorwaarden voor openheid zijn aanwezig". De invloed op de andere Oostblok landen, wanneer Rusland zich bij de huidige gang van zaken neerlegt? „Wij willen niemand onze gedach ten opdringen. We willen ze ook niet verkopen. Als iemand ze over wil ne men dan is dat voor niks. Als ze het niet willen, is het ons ook goed. Maar wij wensen voor alles onze binnen landse zaken zelf te regelen. Wanneer iemand zich daarin mengt zal blijken dat wij op dit punt uiterst gevoelig zijn". Voorts: „Het is een vals soort vriend schap wanneer men ons nu al aan het buitenland wil presenteren als een soort voorbeeld. Om een dergelijke voor stelling van zaken moeten wij alleen maar lachen. En wat de Sovjet-Unie In hoeverre ziet hij dan het Hon gaarse gebeuren van 1956 passend bin nen de dynamische ontwikkeling van het Russische volk? Colotka: „Hongarije? Dat is voor ons geschiedenis. Wij zien er geen pa rallel in met Tsjechoslowakije anno 1968". En over de nabije toekomst: „Het partijcongres van 9 september zal de situatie stabiliseren. Het zal richtlij nen voor de toekomst opstellen en een partij orgaan kiezen dat de nieuwe op vattingen representeert. Het is moge lijk dat bepaalde leden van het huidi ge Centrale Comité niet helemaal in stemmen met de nieuwe ontwikkeling en dat zij zich, vermoeid door de strijd in het verleden, willen terugtrekken". Is er nog een kans voor de oude garde van Novotny? „Wij koesteren de overtuiging dat ook in de Sovjet-Unie het inzicht is gekomen dat Novotny geblameerd is. Wij zijn er niet zeker van dat deze oude garde daarom nog in de Sovjet- Unie een bondgenoot zal kunnen vin den (en hij zwijgt over de talloze fei ten waaruit blijkt hoezeer zowel van Russische zijde als die der oude garde is gepoogd een alliantie tegen het nieu we regime te stichten). Wat gebeurt er als Rusland besluit om na het gesprek met economische dwangmaatregelen zijn zin door te zetten? „Onze grondstofbasis is smal. We zijn van het buitenland afhankelijk en wij exporteren veel. Wetmatig, maar aan de andere kant ook door het ont breken van ondersteuning uit het Wes ten lag onze voornaamste handelsbe zigheid bij de socialistische partners. In de toekomst willen wij als onaf hankelijk land optreden en hierbij onze ervaringen uit de historie be nutten. Ook die van nu. Kennelijk kan men politieke ervaringen niet van de eco nomie scheiden en wij willen het maar liever aan de abstracte beoordelaren van de historie overlaten of die erva ringen gunstig moeten worden ge noemd of niet. Wij moeten weliswaar aan de toekomst denken, doch nuchter blijven als iemand nu vriendelijk lijkt die voorheen altijd vijandig was". West-Duitsland? „Ook anderen". Economische dwangmaatregelen van Russische zijde. De drie -man sterke top van de afdeling Nationale Econo mie van het regeringsarmaraat lacht er om. Gezegd wordt: „Wij hebben al lang vastgelegde lang lopende over eenkomsten met de Sovjet-Unie. In de laatste twee. drie maanden zijn steeds vanuit het Westen berichten gekomen over vertraging in Russische leveran ties. Eerst van graan, wat niet waar was, toen van aardolie, wat eveneens onjuist bleek. In tegendeel vooral in de laatste tijd leveren de Russen punc- tueler dan tevoren, toen er nog wel eens wat vertragingen wilden optre den. Bovendien zijn onze leveringen aan de Sovjet-Unie van belang: zware machinerieën, elektrische locomotie ven, draaibanken, trolleybussen, che mische produkten, meubels, glas. Nee, sinds januari is er eigenlijk geen sto ring op economisch gebied geweest". Ziedaar een aantal aspecten van wat Colotka in een korte schets voor één heer opvoerde als „een broedertwist". Zij het dan dat die broeders elkaar geenszins vertrouwen, ook al zeggen zij dat niet hardop. Maar Colotka lachte niet toen de namen Kaïn en Abel werden genoemd De schrik van hun leven kregen de heer en mevrouw Kaake uit de Amerikaanse stad Boston toen ze vreedzaam in hun zeewaardig jacht aan het zeilen waren. Plotseling be gon de zee vlakbij de boot hevig te kolken. Een fontein water spoot omhoog. Naast het jacht dook een walvis op. Het enorme dier dook weer onder en kwam daarna onder water in aanraking met de boot. Mevrouw Kaake, die op de foto nog geschrokken naar de enorme walvis rug kijkt, werd door de schok over boord gegooid. ROME (AFP) De leider van de Itali aanse Verenigde Socialistische Partij, Pietro Nenni heeft aangedrongen op her nieuwde samenwerking van de Socialisten met het Christendemocratische kabinet- Leone. De Socialisten hebben bij de jongste ver kiezingen verliezen geleden en daarna de samenwerking met de Christen-Democra ten verbroken. De partij van Nenni, waar van het Centraal Comité in Rome bijeen is, zal eind oktober een nationaal congres houden. 3 Gibraltar. Groot Brittannië heeft de be woners van Gribraltar plechtig beloofd dat de rots nimmer tegen de wil van de bevolking aan een ander land zal worden overgedragen. Vonnis. Een Egyptisch revolutionair tri bunaal heeft een vonnis uitgesproken over een groep Egyptenaren die werd schuldig bevonden aan een samenzwe ring om de macht te grijpen en presi dent Nasser af te zetten. Bestuderen. Russische en Japanse geleer den zijn van plan om binnenkort een aantal proefexplosies onder water voor de kust van het eiland Hokaido te ver oorzaken om de structuur van de aard korst te bestuderen. Onafhankelijkheid. De Spaanse „Cortes" (parlement) heeft besloten Spaans Equatoriaal Guinea met ingang van 12 oktober onafhankelijkheid te verlenen. Er waren 14 stemmen tegen. i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3