Landelijk stukje Heemskerk verdwijnt ■K i m VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND UST Tienduizend naar Spel iade '68 sPel iade De Raiffeisenbank is goed voor uw geld... In ruim 1400 kantoren. «RAIFFEISENBANK Thans levendig winkelcentrum Tegen stilstaande auto aangereden Vistransport zal moeten worden aangepast „Vrij Heemskerk" naar minister CEES PIPPEL NAAR RUSLAND Brander gestolen Na kermisbezoek in de sloot Nederlander in België gepakt Schadevergoeding 200.000 voor immigrant DONDERDAG 25 JULI 196 8 5 1967 1968 'f-s&m |l SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN V elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN iKil Ontsnapt tijdens overbrenging In Australië (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Hoe snel het karak ter van de dynamische en snel groeiende IJmondgemeenten zich wijzigt bewijst het centrum van Heemskerk. Het lande lijk dorp verdwijnt en er voor in de plaats komen een winkelcentrum van enige al lure en een stedelijke bebouwing. Op het ogenblik zijn weer verschillen de winkels in aanbouw in de omgeving van het Rendorppiein, dat in vergelijking met een jaar geleden nauwelijks nog te herkennen is. De hierbij afgedrukte foto's zijn van hetzelfde standpunt in de Mar- quettelaan af gemaakt. Op de eerste foto ziet men nog de woning met de bollen schuur van de dames Rozenbroek. Deze panden zijn in 1967 gesloopt. Nu heeft men van dezelfde plaats af het uitzicht op een levendig winkelcentrum. Aan de Deutzstraat zullen binnenkort weer enke le nieuwe zaken worden geopend. l> t* '- T? (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Woensdagmiddag om streeks half zes is een 20-jarige vrouwe lijke kantoorbediende uit IJmuiden met haar bromfiets tegen een op de Lange Nieuwstraat stilstaande personenauto aan gereden. De bestuurder van de auto had haar door zijn spiegel zien naderen en hij trachtte, door met stoplichten te sei nen, het meisje op zijn aanwezigheid at tent te maken. Deze waarschuwingen wer den kennelijk niet door haar opgemerkt, zodat zij met onverminderde snelheid te gen de auto botste en op het wegdek viel. Door de ongevallendienst moest zij daar op met een hersenschudding en letsel aan beide benen naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht, waar zij ter verple ging is opgenomen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Momenteel worden proe ven genomen om het vervoer van verse vis hoofdzakelijk schol uit IJmuiden voor de Londense markt met containers aan boord van de veerboot tussen Hoek van Holland en Harwich te doen geschie den. Hiermee wordt aangepast bij het moderne transport door de nieuwe boten die deze dienst onderhouden. Tot dusver geschiedde het vistransport in kisten. De rederij is terecht van mening, dat in deze tijd het vervoer van verse vis in kisten niet langer kan wor den getolereerd, uit hygiënische over wegingen maar ook omdat de passagiers recht hebben op verse zeelucht zonder visgeurtjes. Niet alleen de export van verse vis uit Nederland maar omgekeerd ook het transport van Engelse vis naar Nederland moet ingaande september per container geschieden, althans niet meer in kisten. Ook verse uien mogen niet langer in krat ten worden vervoerd, vanwege de hinder lijke uienlucht waartegen de passagiers moeten worden beschermd. In IJmuiden kan men begrip hebben voor bovenvermelde overwegingen. Het is echter jammer, dat niet eerder, bij voorbeeld bij de bouw van de nieuwe schepen, overleg is gepleegd met de ex porteurs van vis naar Engeland. Men had hier dan tijdig kunnen omschakelen. Thans er is al een van de twee nieuwe boten in bedrijf wordt het transport belemmerd. ADVERTENTIE vy.v.4 Ruim 1400 vestigtngen beheren if samen ruim 6 miljard gulden aan spaargelden van meer dan 2 miljoen Nederlanders, U kunt bij deze kantoren terecht voor advies in al uw financiële aangelegenheden Beverwijk Velsen-Noord Wijk aan Zee Heemskerk IJmuiden Driehuis Zeestraat 29 President Kennedyplein 4 Europaplein 22 Wijkerstraatweg 204 Verlengde Voorstraat 12 Raadhuisplein 6 Kennemerlaan 57 Canopusplein 1 Driehuizerkerkweg 89 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het comité „Vrij Heemskerk" heeft van de minister van Binnenlandse Zaken het wetsontwerp over de samenvoeging van Beverwijk, Heems kerk en Velsen met de daarbij behorende argumentatie ontvangen. Hiermee heeft de bewindsman zijn belofte, welke hij tij dens het onderhoud van 19 maart met een aantal vertegenwoordigers van het comité heeft gedaan, ingelost. Het comité gaat de stukken nu naarstig bestuderen om dan over ongeveer een maand weer een onderhoud met de mi nister te hebben. Ook dit gesprek is op 19 maart door mr. Beernink toegezegd. Een woordvoerder van het comité „Vrij Heemskerk" gaf na een vluchtige inzage van de argumentatie, als zijn mening, dat de minister slecht geïnformeerd is. DONDERDAG 25 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 en van 21 tot 22.30 u. VRIJDAG 26 JULI Paviljoen Noordzee, IJmuiderstrand, 20 u.: Beatavond. Gem. openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945, IJmuiden. 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeekweg 96. 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13, 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 en van 21 tot 22.30 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. DONDERDAG 25 JULI Huize „Scheybeeck", Velserweg 2. 19.30 u toneelwerkgroep „Perine". Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5. 20 u.: voorlichtingsavond medewerking in recreatiecentrum. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15-13.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 u. VRIJDAG 26 JULI Juliansehool, Prins Bernhardlaan. 19.30 u.: Volksdansen door „Zieme". Huize Westerhout", Westerhoutplein 5. 14 u.: klaverjassen voor bejaarden. Sportfondsenbad. Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15-13.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: gesloten wegens vakantie; Arendsweg 61: volwassenen 14- 17.30 en 19.21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Am- stelstraat 44: volwasenen 15-17.30 en 19- 21 u.: Parmentierstraat 2: gesloten wegens vakantie. DONDERDAG 25 JULI Gemeentehuis, Raadhuisplein. 19 30 u.: openbare raadsvergadering. Terrein Dr. Prinsenhal, Beethovenstraat 19-30 u.: brandweerdemonstratie. VRIJDAG 26 JULI Buurthuis „De Zandkraai", Handel shaaf 93. 10-12 u.: gebruik handenarbeid- lokaal; 10-12 u.: biljarten; 13.30-18 u.: be jaardensociëteit; 13.30-16 u.: oppas voor kleuters. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45 en Ruijsdaelstraat la: gesloten wegens vakantie. Katholieke openbare bibliotheek. Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 en 19- 21 uur. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker- straat 77: volwassenen 14.30-17.30 en 19- 21.15 u.; jeugd 14.30-17.30 u. VRIJDAG 26 JULI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: 14.30-17.30 en 19-21 u. IJMUIDEN. De studentenkampioen dammen van Nederland en winnaar van de internationale hoofdgroep 1968 te Leeuwarden, Cees Pippel, heeft de uit nodiging ontvangen van 12 tot 30 augustus mee te spelen in het internationaal mees- tertoemooi dat gespeeld wordt in een Russische plaats aan de Zwarte Zee (Kou- kaize). Tevens zullen Tonny Sybrands en de Haagse hoofdklasse speler Ferdi Boog voor Nederland uitkomen. Ook nemen Belgen, Franse en Italiaanse spelers deel. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Bij de Velsense poli tie is de diefstal aangegeven van een complete brander uit het ketelhuis van een kwekerij aan het Groene laantje in Santpoort. Het apparaat, ter waarde van ongeveer zevenhonderd gulden, is een voudig van de ketel losgeschroefd. Ver moedelijk werd deze diefstal reeds tijdens het afgelopen weekeind gepleegd. BEVALLEN: M. M. van Son-Wienen, z„ de Noostraat 43, IJmuiden; G. B. de Graaf- Dekker, d„ Kanaalstraat 108, IJmuiden; J. M. Dam-Gozeling, z„ Hagelingerweg 37, Santpoort; D. C. Ros-Rensen, d„ Roer straat 14, IJmuiden; A. C. Albai-Wolter- man, z„ Radarstraat 108, IJmuiden; R. M. van der Veldt-de Kraker, d„ Bonaire- straat 11, Santpoort; T. Dik-Dukel, d., President Krügerstraat 57, IJmuiden; P. H. J. Koster-Harmsen, d., J. v. Heems kerkstraat 26, IJmuiden; G. J. H. M. Ca- rati-Kramer, z. en d„ Wijk aan Zeeër- weg 83, IJmuiden; J. A. Achterkamp- Dekker, z., Waalstraat 27, IJmuiden; A. G. Bakker-Nanninga, d„ Cereskade 31, Stads kanaal; M. L. Cali-Rausa, d., Geelvinck- straat 11, Velsen (noord); G. Boddeke- Hofker, z., Wulverderlaan 19, Santpoort. OVERLEDEN; G. J. Stam, 68 jr., van Rijswijkstraat 11, Velsen (noord); R. de Zaaijer. 85 jr., weduwnaar van K. Wie- renga, Voltastraat 6, Haarlem. ADVERTENTIE Ja dames ook voor U Dameskapsalon voor de beste haarverzorging Wij ontvangen U graag in on ze nieuwe salon LANGE NIEUWSTRAAT 181 Voor Uw afspraken telefoon 11166. Na 6 uur telef. 13672 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De kindervakantiefees- ten zoals die onder de naam „Speliade" door de Velser Jeugd Centrale worden ge organiseerd, zijn tot op heden bijzonder succesvol geweest. Nog deze week ver wacht men de 10.000 ste bezoeker. Na ruim anderhalve week is reeds het aantal kin deren bereikt dat vorig jaar in de totale drie weken „Speliade" bezocht. De betere standplaats van de grote tent en het on getwijfeld betere „Speliade"-weer zijn hiervan de oorzaak. Vooral de programma's in de grote Speliade-tent aan de Heerenduinweg te IJmuiden trekken. Zo bezochten ander half duizend kinderen het programma „Jeugdpiste" van het gezelschap Charles Malta. Onder hen waren Engelse en Duit se kinderen die geen moeite hadden een en ander te volgen. Ook van de verschil lende kampeerplaatsen kwamen er veel kinderen. Het kinderprogramma is vrijwel da gelijks uitverkocht. Hoewel de Rode Kruis tent, die als onderkomen voor de kleuters dient, toch bepaald geen tentje is, zijn de aantallen kleuters soms zo groot, dat we gens gebrek aan ruimte wel eens kinde ren moesten worden verwezen naar de grote tënt. Veel positieve reacties komen er ook uit Velsen-Noord, waar het buurthuis „De Loods" een uitgebreid „Speliade"- programma afwerkt. De K.R.O. maakte hier een reportage, die vrijdagmorgen om 8.10 uur zal worden uitgezonden. Over het bezoek aan de filmvoorstellin gen kan de „Speliade"-leiding dik tevre- den zij. Goede films en een enorme be langstelling; elke dag opnieuw weer hon derden kinderen bij elke voorstelling. Het dit jaar voor het eerst in het pro- Voor de grote Speliadetent aan de Heerenduinweg is het elke dag een gezellige drukte; binnen is het nog leuker. gramma opgenomen judo verloopt zeer vlot. Dagelijks wordt er hard getraind, waarbij judo-leraar Plenckers op top-ca- paciteit draait. Hij verwerkt dagelijks meer kindere'n dan aanvankelijk bij de opzet was gepland. Soms 25 per uur. Er zullen beslist wel gele banden worden ver diend door de ijverigste judo-leerlingetjes, jongens zowel als meisjes. Aanstaande vrijdag staat er jeugdtoneel op het programma. Dan zullen weer hon derden kinderen kunnen genieten van Dik- kie Dapper en clown Doppie, natuurlijk weer in de grote „Speliade"-tent aan de Heerenduinweg te IJmuiden. Deze voor stelling begint om 2 uur. De organisatoren, de algemeen hoofdlei der Nico Rasch, de circa 60 man grote staf van leiding en hulpleiding, de Rode Kruis- verzorgster en het brandweer-toezicht, zij allen zorgen graag, dat de vakantie voor de kinderen een feest is. En dit alles on der auspiciën van de Velser Jeugd Centra le, die dit zeker niet zou kunnen doen zon der de geweldige medewerking van de zijde van de gemeente. Het programma voor vrijdag 26 juli van Speliade 1968 in Velsen luidt als volgt; 9.30 uur: Filmvoorstelling in de kelder zaal van de Petruskerk, Venusstraat 1, IJmuiden: Polle gaat naar de maan". 9 30 uur. Filmvoorstelling in jeugdge- bouw „De Haven" Schipbroekweg 6, Sant poort: „Clown Ferdinand's raketreis". 9.30 uur: Judo in Sportzaal „Duinwijk", Radarstraat 1, IJmuiden. 10.30 uur: Judo, idem. 11.30 uur: Judo, idem. 14.00 uur: Speliade-tent, Heerenduinweg IJmuiden. Groot vakantiefeest met mede werking van „Het Stichts Jeugdtoneel" met Dikkie Dapper en de beroemde tv-clown Doppie. (Van een onzer verslaggevers) AKERSLOOT Een 46-jarige Zaan dammer en een 22-jarige inwoner van As sendelft, die elkaar in Zaandam hadden ontmoet, zijn na een bezoek aan de Uit- geester kermis nabij het Startingerviaduct met hun auto in een niet al te diepe sloot gereden, doordat de bestuurder een kleine bocht naar links niet opmerkte en recht door reed. Aangezien er niet veel water in de auto stond, besloten de mannen de nacht in de wagen door te brengen. Toen de gealarmeerde politie om half drie ver soheen, lagen zij heerlijk te slapen. Zij verklaarden op weg te zijn geweest naar Limmen om iets te eten, maar te zijn ver dwaald. Het rijbewijs van de bestuurder is door de politie ingenomen, omdat hij onder in vloed verkeerde. Woensdagmiddag omstreeks drie uur i» een personenauto met vier Amsterdammers op de provinciale weg van Uitgeest naar Limmen ter hoogte van de Uitgeesterweg in de sloot geraakt. Wonder boven wonder bleven alle vier inzittenden ongedeerd. De auto werd totaal vernield. Het ongeval ontstond, doordat een in woner van Heemstede komende uit de richting Uitgeest, een voor hem rijdende auto inhaalde en daarbij niet voldoende op het hem tegemoetkomende verkeer lette. De Amsterdammers moesten om een bot sing te vermijden scherp uitwijken en de auto belandde via de berm en het rijwiel pad in de sloot. BRUSSEL Een 35-jarige Amsterdam mer die in 1959 in ons land tot vijftien jaar werd veroordeeld en die in mei van dit jaar ontsnapte tijdens overbrenging van Groningen naar Eindhoven, is woens dag in Antwerpen wegens diefstallen ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en f 72 boete. De Amsterdammer was in Nederland veroordeeld omdat hij een slagerszoon uit Harderwijk bij een poging diens auto te stelen, op de Amsterdamse Kruislaan met enkele pistoolschoten zodanig verwondde dat de man blijvend invalide werd. Na een aantal jaren van zijn straf te hebben uitgezeten, werd hij overgebracht naar een psychiatrische inrichting in Eind hoven en vervolgens naar Groningen. Op de terugreis naar Eindhoven ontsnapte hij en ontkwam naar België. Hij liep kort daarna in Antwerpen tegen de lamp. Na een kleine diefstal in een warenhuis raakte hij op straat in pa niek toen hij twee niets vermoedende politiemannen zag. Hij zette het op een lopen. Voor alle zekerheid achtervolgden de agenten hem en arresteerden de Am sterdammer. Hij baarde bij de rechtzitting in Ant werpen enig opzien toen hij om een lange gevangenisstraf vroeg, omdat hij vreesde bij uitlevering naar Nederland weer naar een psychiatrische inrichting te moeten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE BRISBANE. (Reuter) De 54-jarige Nederlandse immigrant Jan Dirk Wil schut, die als laborant werkzaam was aan de universiteit van Queensland, heeft woensdag door een rechtbank in Bris bane een schadevergoeding van ruim 200.000 toegewezen gekregen. Het geding was aanhangig gemaakt te gen de uit Hongarije afkomstige Frank Saebar die in de voorstad Sherwood van Brisbane tijdens een burenruzie om een hek de echtgenote van Wilschut dood schoot. Hij trof Jan Wilschut in de rug. Deze is voor zijn leven verlamd en ver blijft sinds de schietpartij in april 1966 in een ziekenhuis. Saebar werd indertijd tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5