Kijken duurder in Groot-Bri tta n n ië Trea Dobbs vedette in de nieuwe Snip-en-Snaprevue elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Een draak en een thriller Wim lbo brengt kleinkunst- programma Negen Muzen Televisie-vanavond Radio-vrijdag TV donderdag TV vrijdag DONDERDAG 2 5 JULI 196 8 7 CHOREOGRAAF GEORGE GARDEN IS EEN NATUURTALENT, ZEGT RENE SLEESWIJK Ongeloof lijk goed Exclusief Nederlands Internationale reputatie 7olgende week première van theater Carrousel Richard Tauber Promenadeconcert AFTERNOON BULTJES (Van onze correspondent) HILVERSUM George Carden is een grijzende veertiger, maar dat is hem niet aan te zien als hij tijdens de repetities voor de Snip- en Snaprevue 1968 de bal letten voordanst op het toneel van Gooiland. Hij is in lichaamsbeweging en lenigheid zijn eigen dansers ver de baas. Bovendien schijnt hij onvermoeibaar. „Probeer dit eens", vraagt hij Trea Dobbs en wervelt over het toneel. „Wacht, ik zal het nog eens laten zien". En voor de drie- en tachtigste keer die dag nemen zij samen de passen door die de platenzange- res als een succesvedette voor het publiek ogenschjjnljjk zonder moeite zal moeten draaien. „Dat is een soort hobby van mij", legt hij later uit. „Ik heb er plezier in om met de ervaring die ik in de loop van de jaren heb opgedaan (en met zijn enorme ta lenten, voegt René Sleeswijk daar zacht aan toe) een platenster tot een revuester te maken. Natuurlijk kan ik dat niet al leen: de zangeres moet ook zelf mee werken en een goede verstandhouding en wederzijds begrip zijn onontbeerlijk voor succes". Hij verontschuldigt zich even en loopt weg. „Trea", roept hij met een rol lende r, „I'll show you, how to do that". Hij is ongelooflijk goed, beweert Slees- wijk. Hij werkt nu al acht jaar voor ons en ik zou hem niet meer willen missen. Daar heeft het overigens wel even naar uitgezien. Toen George nog in Londen zat, was het gemakkelijk samen te wer ken en lang voor de show zijn première zou beleven al met de voorbereidingen te beginnen. Maar toen hij in Australië ging werken dacht hij ons niet meer te kunnen helpen. Ik wil hem echter kost wat kost houden en tot ons beider grote voldoening neb ben we een oplossing gevonden. Ik stuur nu regelmatig tapes met de muziek naar Sidney, voorzien van mijn commentaar en hij beluistert ze daar en werkt 'deeën uit. Die stuurt hij dan op dezelfde manier terug, met zijn commentaar en meestal een praatje over het weer. Zo gebeurde het vaak dat hij daar. zittend op een rots aan het zonnige strand, muziek be luistert die ik hier ln Nederland tijdens een sneeuwstorm bij een gloeiende haard heb opgenomen.' George is er weer bij komen zitten en pakt meteen de draad van het verhaal op. „Ja, die tapes zijn een uitkomst. Ik had het bijzonder jammer gevonden als ik niet meer aan deze revue had kunnen meewerken. Het is voor mij een groot feest. We hebben nu een dansgroep die helemaal uit Nederlandse jongens en meisjes bestaat en dat heb ik altijd al ge wild. Natuurlijk was het met de Britse danseressen, die wij in de eerste jaren veel hadden, vaak wat vlotter werken omdat zij een enorme ervaring hadden, maar dit is een zuiver Nederlandse show en daaruit moeten zoveel mogelijk buiten landse artiesten geweerd worden". Waarom was het in de eerste jaren dat u uw medewerking verleende zo moeilijk om een complete dansgroep van eigen bodem te brengen? „Dat was een vreemde situatie toen. De Nederlandse meisjes die een balletoplei ding volgden of hadden gevolgd, kregen van huis uit allemaal het ideaal van een prima ballerina mee. Ik bedoel dat in die tijd alleen het klassieke ballet ernstig ge nomen werd. Pas toen ook hier de tele visie met modern ballet kwam, werd het de meisjes, en vooral ook de ouders, dui delijk dat er meer mogelijkheden waren dan alleen het klassieke ballet. Voor meisjes die voor dat ballet geen gunstige lengte hadden, ging hier een wereld open. Ik werk graag met ze. En het lukt iedere keer weer, hoewel wij in mijn Britse tijd tien maanden voor de voor- Platenzangeresje Trea Dobbs als revue-vedette. bereiding hadden en nu maar zeven weken". Wij zijn enorm blij m^t een man als George, zegt Sleeswijk, het is iemand met internationale reputatie. Dat bewijst de aanbieding wel die hij afgelopen week kreeg. Hij is gevraagd voor de Drury- Laneshow. Dat is een grote liefdadigheids voorstelling in Londen, waaraan artiesten met klinkende namen hun medewerking geven, zoals Sammy Davis, Lex Harrison, Dora Brian, Harry Lecombe. De entree is waanzinnig duur en de koninklijke fa milie komt de voorstelling opluisteren. Nu zou je misschien denken dat George uitgeteld was in Engeland toen hij, na jarenlang gewerkt te hebben voor de show „Sun in night at the Palladium", naar Australië ging. Jongere choreografen met nieuwe ideeën kregen toen kansen, maar toch werd George voor deze unieke voor stelling gevraagd. Het zat een beetje moeilijk omdat hij een contract met ons heeft lopen, maar ik mag hem deze kans toch niet laten missen en zo gauw het kan, vertrekt hij naar Londen. „Hij is erg bezorgd om mij", grinnikt George, „hij heeft zelfs een flat voor mij beschikbaar gesteld, zodat ik altijd „thuis" ben als ik hier werk. Maar zonder die flat voel ik me ook goed thuis. Ik noem Nederland altijd mijn tweede „home- country". Hij loopt weer weg en neemt voor de 85ste keer die dag de bewegingen met Trea door. Sleeswijk: „Hij is een natuurtalent en we prijzen de hemel dat hij nog steeds voor ons wil werken. Hij doet in Austra lië heel wat grotere zaken, vooral Ameri kaanse shows, maar de geestdrift waar mee hij hier werkt is verbluffend. Boven dien blijft hij altijd nieuw in zijn ideeën. En hij geneert zich er niet voor te ver tellen dat hij van de Amerikanen ook weer leert. Dat is trouwens duidelijk, want ieder jaar brengt hij voor ons weer iets heel nieuws". AMSTERDAM. Volgende week vrij dag, 2 augustus, wordt in het Lurelei- theater in Amsterdam de première gege ven van Black-out", het nieuwe pro gramma van pantomimetheater Carrousel onder leiding van Rob van Reijn. De voorstellingen worden tot en met 24 augustus iedere avond gegeven, behalve maandags. Ruth St. Denis overleden. De Amerikaan se danseres Ruth St. Denis is op 88- jarige leeftijd in een ziekenhuis in Holly wood overleden. De stijl die zij ontwik kelde werd voortgezet in het werk van haar meest bekende leerlingen Martha Graham, Charles Weidman en Doris Humphrey. HILVERSUM. Op het eerste net het toneelstuk „De twee wezen", een „draak" van de beste soort en op het tweede net een Hitchcockthriller die als titel draagt „De aardige serveerster" Voor muziekliefhebbers vóór de thril ler op hetzelfde net 't Concertgebouw orkest met Romeo en Julia van Berlioz. Over het eerste net eerst Albanië, het mysterieuze land van de Balkan. In samenwerking met een Albanese filmploeg maakte een Nederlands team een documentaire over dit land, dat als enig Qosteuropese land de zijde van China heeft gekozen. Daarna de gi taarvirtuoos Manitas de Plata, voor velen de beroemdste Flamenco-gitarist voor anderen een charlatan. In ieder geval weet hij virtuoos met de gitaar om te gaan en de befaamde flamenco muziek te larderen met motieven ont leend aan de jazz, de oosterse en de klassieke muziek. Het hele avondprogramma wordt ge vuld met de uitvoering van het toneel stuk „De twee wezen"., een herhaling van juni 1962. Het stuk is een „toneel draak" van de beste soort, waar men tranen met tuiten kan huilen van het begin töt het einde. Het stuk wordt ge speeld door André van den Heuvel als graaf de Linières, Ann Hase- kamp als de gravin, Guido de Moor als baron de Vaudrai, Ina van der Molen als Henriètte, Nelleke Knegt- mans als Louise, Pieter Lutz als de kamerdienaar, Peter Aryans als de markies, Matthieu van Eysden als de Mailly, Jos Knipscheer als de dokter, Luc Lutz als Jacques, John Lanting als Pierre, Coba Kelling als vrouw Frochard, Trees van Donk als zuster Geneviève, Petra Verbeek als Marian ne, Sacco van der Made als Lafleur, Wim Grevelingen als Martin, Marlies v. Alckmaer als Florette en Onno Mo lenkamp als Marais. Het stuk speelt zich af in Parijs. Als de 2 zusters Hen- riette en Louise daar aankomen wordt Henriette ontvoerd en blijft Louise al leen achter. Ze kan de weg niet vin den, daar ze blind is en zo valt zij in handen van een familie van beroeps bedelaars, waar ze van alle kanten wordt uitgebuit en geslagen. Voordat de 2 zusters elkaar terugvinden zijn er heel wat traantjes gevloeid. In het voorprogramma van het twee de net de quiz Wat doe ik voor de kost. Het vaste panel bestaande uit Jeanne Roos, Ingrid Stork, H. Levy en Eric Ezendam moeten weer de beroepen raden van enkele kandidaten. Dan twee kleurenprogramma'sOpenluchtcircus en Parade der nationaliteiten. Aan het openluchtcircus doen mee: die Ge- schwister Schwenk met luchtacroba- tiek, Manfredo Scheberto met dieren- dressuur, de twee Berraras als anti- podisten, het Carvany trio, jongleurs en Charles Fistkorn als koorddanser. Parade der nationaliteiten is een repor tage van het internationaal folkloris tisch festival te Brunsum. Vervolgens laat Bernard Haitink het concertgebouworkest drie delen van de dramatische Symfonie Romeo en Julia van Hector Berlioz uitvoeren, waarna Alfred Hitchcock een spannende thril ler presenteert. De titel is „De aardige serveerster", doch als het op geld aan komt is deze serveerster niet meer zo De Rotterdamse actrice Coba Kelling. Vanavond in „De twee wezen"hier in Zeemansvrouwenvan Herman Heijermans dat ook op het scherm zal komen. Nederland 1, 20.20-22.30 uur. aardig. Ze heeft jarenlang in haar ca fetaria een oude dame bediend en haar de eenzaamheid wat lichter weten te maken. Daarom staat zij dan ook in het testament van de oude dame. De serveerster wil eigenlijk graag snel trouwen en heeft het geld wel dade lijk nodig. Derhalve moet de oude dame geruisloos verdwijnen, "hetgeen prachtig lijkt te gaan met vergif in de opgediende thee Het avondprogramma wordt beslo ten met de tweede uitzending van de serie Crisis onder Religieuzen. Van avond een bezoek aan de Benedictijner Abdij de Slangenburg, waar men ge tuige kan zijn van de onrust in de beschouwende orde. Ruim twintig jaar geleden overleed in Londen de Oostenrijkse tenorzan ger Richard Tauber, die zovele oude ren jarenlang ten diepste had ontroerd. Nog altijd is de herinnering aan de destijds populaire zanger bijzonder le vendig. Op zondag 28 juli, van 19.30 tot 19.55 uur brengt de AVRO-televi- sie via Nederland 2 een aflevering uit de serie „Lievelingen van onze ouders" een Richard Tauber-programma op het scherm, waarin fragmenten worden gepresenteerd van de film „Das Land dës Lachëlns", journaalopnamen van Taubers in Londen gesloten huwelijk met Diana Napier en beelden van de tenor op het passagiersschip „Bremen" tijdens zijn vertrek naar de Verenigde Staten voor een grote tournee. In het programma, een produktie van de UFA-televisieprodukties, zingt Richard Tauber „Dein ist mein ganzes Herz" (Franz Lehar), „Humoreske" (Antonin Dvoiak), „Ich küsse ihre Hand, Madame" (Ralph Erwin), „Alles für Euch, schone Frauen" (Berthold Jacobsen), „Oh Madchen, mein Mad- chen" (Franz Lehar), „Bei diesem Tête a Tête" (Franz Lehar), „Nicht klagen" (Franz Schubert), „Freunde, das Leben ist lebenswert" (Franz Le har), „Dalla sur pace" (Wolfgang Amadeus Mozart), „Du bist die Welt für mich" (Richard Tauber), „Rot ist dein Mund" (Richard Tauber) en „Im mer nur Lacheln" (Franz Lehar). (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De KRO en Wim lbo gaan voor het nieuwe seizoen weer met elkaar in zee en de vrucht daar van zal het nieuwe maandelijkse pro gramma „Cabaretaria" worden. Dit in ternationale cabaretprogramma gaat elke maand eenmaal op een zaterdag avond via Nederland 1. De ondertitel van het programma luidt „een maan delijkse kleinkunstkalender". Wim lbo wil er in de eerste plaats de nationale kleinkunst in hebben, „de Nederlandstalige kleinkunst, want wat onze goede zuidelijke vrienden tegen woordig brengen is echt niet te on derschatten". Met het oog op deze vas te Belgische inbreng is met toestem ming van KRO en BRT (Belgische Radio en Televisie) de regisseur Rik Gyles aangesteld als vaste correspon dent. Rik Gyles maakte in Nederland se televisiekringen opgang met de se rie „Snarenspul" die hij voor VARA en BRT samen met Nico Knapper maakte. Voor deze zelfde omroepen maakte hij, alweer met Nico Knapper, een hele nieuwe serie. Gyles heeft ook het BRT-programma „Van toen en nu" geregisseerd. Dit programma wordt in afleveringen overgenomen door de KRO. Wim lbo heeft voor dit pro gramma producing en samenstelling verzorgd. Internationaal Wim lbo wil in „Cabaretaria" voorts iets van de internationale kleinkunst laten zien, waarbij ook volksliedjes en musical in aanmerking komen. De opzet van de nieuwe serie biedt Wim lbo, die samenstelling en produ cing verzorgt, genoeg vrijheden om er zijn eigen stempel op te drukken. We kunnen actueel zijn, vooruitlopen in de tijd en ook nog een paar stapjes terug zetten. Het is een geluk dat het pro gramma precies om de vier weken gaat. In die tussentijd kun je echt wel iets behoorlijks maken. De eerste aflevering zal zijn op za terdag 19 oktober. In de tweede afle vering van 16 november zullen Hugo Delias en Ann Christy van de Belgi sche ploeg van het tiende Knokke- festival optreden. Op zaterdag 27 juli (19.30-20.35) zendt de VARA weer een promenade concert uit, dat gegeven wordt in de Londense Royal Albert Hall door het BBC-symfonie-orkest onder leiding van Colin Davis. Als solisten treden op: Alan Civil, hoorn en Peter Katin, piano. Uitgevoerd worden de Ouvertu re Meeresstille und glückliche Fahrt van Mendessohn, het Hoornconcert in Es. K V447 van Mozart en de Enigma variaties van Elgar. De inbreng van de Friese litteratuur in de Nederlandse is niet onaanzien lijk. Ook als men de oorspronkelijke Friese boeken niet tot de Nederlandse litteratuur wil rekenen, dan blijft er via vertalingen voldoende invloed over. In „Literama" op maandag 29 juli om 22.15 uur, komt onder meer aan de orde: „De Fryske litteratuur 1945-1967" van Jo Smit, „Faes efter is glês" van A. Jousma en „De verwoes ting van Leeuwarden" van Trinus Rie- mersma. De 47-jarige zigeuner gitarist Manitas de Plata speelt in het openluchttheater van Avignon. Nederland I, 19.46-19.56. (Van onze correspondent) LONDEN Het gecombineerde kijk- en luistergeld in Groot-Brit- tannië wordt met 1 pond verhoogd en op 6 pond sterling (51,60 gul den) gebracht. Luistergeld voor hen die alleen radio bezitten blijft 25 shilling (13,35 gulden). Voor kleurentelevisie blijft het jaarlijk se extra kijkgeld 5 pond (43 gul den). De minister van Posterijen, John Stonehouse deelde het Lagerhuis mede dat het Britse kijk- en luistergeld nog steeds het laagste in Europa is. Over wogen wordt AOW'ers en andere groe pen met beperkt inkomen slechts een gering bedrag te laten betalen. De re gering voelt er op het ogenblik nog ADVERTENTIE niets voor de BBC-radio door reclame te helpen financieren. Tevens is be sloten het aantal wekelijkse zenduren voor BBC- en commerciële televisie van 50 uur op 53% uur te brengen. De zendtijd van het tweede BBC tele visie net. met zijn doorgaans hoogge stemde programma's zal wekelijks met twee uur worden uitgebreid. Lord Hill, tot voor kort voorzitter van het bestuur van het gezagsorgaan voor de commerciële televisie (Independent Television Authority) thans voorzitter van de raad van gouverneurs van de BBC heeft voor de Britse nationale omroep nieuwe richtlijnen ontworpen. Hill streeft naar een zo evenwichtig mogelijke programmaopzet. Aan de ene kant zullen traditionele opvattingen dienen te worden geëerbiedigd en niet belachelijk gemaakt of overboord ge smeten. Dit betekent dat al te wilde satire, die trouwens al geruime tijd uit de ether is verdwenen, geen kans krijgt. De grootste figuur op dit ge bied, de briljante David Frost, heeft thans zijn eigen commerciële omroep- maatschappij. De directeur-generaal van de BBC, Sir Hugh Greene broer van de romanschrijver Graham Greene zal met vervroegd pensioen gaan en lid worden van de raad van gouverneurs. Het is begrijpelijk dat Greene het beter achtte naar de achtergrond te verdwijnen. Hij heeft met zijn vaak ge waagde experimentele politiek bij hem begon de satirieke beeldenstorm en zijn aanmoediging van oorspron kelijkheid in het algemeen de BBC de levendigheid gegeven welke zij destijds al te vaak miste, en daardoor de naar de commerciële televisie gedeserteer de kijkers teruglokt. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muziek. 7.45 Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte gramm.muziek. (8.30 De groen teman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ope raconcert. (9.35 Waterstanden.) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. (11.00 Nws.) 11.55 Beursberich ten. 12.00 Blik op de wereld. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.29 Uitzending voor de landboue. 12.39 Licht instrumentaal ensemble. 12.49 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.20 Pianorecital: klassieke muziek. 13.30 Moderne ka mermuziek. 14.00 Consumentenru briek. 14.10 Lichte orkestmuziek. 14.30 De twee Europa's, lezing. 15.00 Pro gramma over Nederlandse volksverha len en volksgebruiken. 15.30 Let the peoples sing. 16.00 Nws. 16.02 Thuis, een programma voor thuiszittenden. 16.45 Moderne muziek. 17.40 Informa tie. 18.00 Nws. 18.16 Berichten. 18.20 Hee, een programma voor onvolwasse- nen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 Sturen en geschiedenis, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium. 20.00 Gewoon anders. 20.35 Licht instrumentaal kwartet en zang solist. 20.45 Uitdaging. 21.00 Amuse mentsmuziek. 21.30 Klassieke muziek. 21.55 Het meisje en het monster, hoor spel. 22.30 Nws. 22.40 SOS-berichten. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Licht geva rieerd platenprogramma. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke en moderne gramm. muziek. (7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.50 Overweging.) 8.00 Nws. 8.11 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Toering- club: vakantietips. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.40 Zoekend geloven. 10.00: Aubade: klassiek platenprogramma. 11.00 Nes. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Meded. 12.00 Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land, 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar) 14.00 De moord op de woonboot, hoor spel (dl 2). 14.50 Gramm.muziek. 15.00 Populair-klassieke muziek, 15.30 De mythe, radio-essay. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.07 Lichte gramm.mu ziek. 16.30 Boem! tiener-popshow. 17.20 Sportkompas. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Kerkorgelconcert. 18.30 Nws. 18.46 Ac tualiteiten. 19.00 Verslag IBM-Schaak- toernooi te Amsterdam. 19.03 Wereld panorama. 19.13 Licht muziekprogram ma. 20.45 Tweestrijd, hoorspel. 22.00 Tour de jazz: jazzmuziek met com mentaar. 22.30 Nws. 22.40 Veel liefs uit Loosdrecht. 23.15 Lichte gramm. muziek. 23.45 Actualiteiten. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Klink-klaar, zonder nonsens. (10.00 Nws.) 11.00 Nws.) 11.03 Micronotities. 12.00 Nws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nws. 13.03 Hans Kem- na. 13.30 Help. 14.00 Nes. 14.03 Actua liteiten. 14.12 Licht platenprogramma. 15.00 Nws. 15.03 Radiojournaal. 15.05 Licht muziekprogramma. 16.00 Nws. 16.03 Operette-varia. 17.00 Nws. 17.02 Hier en nu. Nederland I 18.50 NTS: Barend de Beer 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19.06 VARA: Albanië, documentaire film 19.46 Gitaarmuziek. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 VARA: De twee wezen, tv-spel (herhaling). 22.30 NTS: Journaal. Nederland II 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Wat doe ik voor de kost, quiz. 20.00 Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 KRO: Mensen tussen hemel en aarde, openluchtcircus. 20.45 Parade der Nationaliteiten, filmreportage. 21.05 Het Concertgebouworkest. 21.45 Hitchcock-film. 22.10 KRO/RKK: Crisis onder de religieuzen. 22.40 NTS' Journaal. Nederland I 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19.06 AVRO: The Monkees. 19.31 De vliegende Non. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER:Reclame. 20.20 AVRO: AVRO's Televizier. 20.50 The Saint. 21.40 De verborgen wereld der insekten, film. 22.30 NTS: Journaal. Nederland II 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS- Journaal. 19.03 Weekjoumaal (voor gehoor gestoorden). 19.25 Open oog. tips voor het vrije weekend. 20.00 Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 NCRV: De ring. blijspel. 21.50 Hier en nu. actualiteitenrubriek. 22.10 De Verenigde Veluwse Koren 22.15 NTS: Journaal.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7