Eredoctoraat bekroont gigantische arbeid Mr. O. W. v. Ewijk, vernieuwer van ons burgelij k recht Werk van vijftien jaren HAAR JOURNAAL SCHRIJVÈNDELEZERSSCHRIJ ♦karnemelk* lekkere, koele, slanke, witte ♦dorstlesser* Courrèges grootmeester van Franse haute-couture Capuchonmantels favoriet bij Bohan van Dior VRIJDAG 26 JULI 1968 A anpassing invoering is Kinderspel (Vakantievreugde) Jubileum 322-squadron Naturisten Open papierbakken in kinderboerderij Voorprogramma van Muggenronde Verkeersbandieten Diefstal van honden Mars der hongerigen (Van onze correspondent) DEN HAAG. Mr. O. W. van Ewijk, hoofd van de stafafdeling wetgeving nieuw burgerlijk wetboek van het mini sterie van Justitie, houdt zich al bijna vijftien jaar lang bezig met een van de meest veelomvattende opdrachten, welke men in dit aan wetten en verordeningen zo rijke Nederland kan verstrekken: de algehele herziening van het Burgerlik Wetboek, het burgerlijk recht. De senaat van de Leidse universiteit heeft die gi gantische arbeid van de Wassenaarse ju rist gehonoreerd met een eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid, dat op 16 septem ber zal worden uitgereikt. Mr. Van Ewijk wentelt een groot deel van deze eer af naar de man, die in 1947 met de vernieuwing van het B.W. begon: prof. mr. E. M. Meyers. Deze eminente deskundige op het gebied van het burger lijk recht zou zijn werk echter niet vol tooien. Hij overleed in 1954. Sinds die tijd werkt mr. Van Ewijk dagelijks aan de herziening van honderden 120 jaar oude rechtsregels, die in de loop van de tijd een bron van zekerheid voor personen en za ken werden. De redactie van het Burgerlijk Wet boek is echter zo drastisch gewijzigd, dat een volstrekt nieuw Burgerlijk Wetboek tot stand is gekomen. Dat houdt overigens niet in, dat het burgerlijk recht radicaal verandert. Mr. Van Ewijk zegt hierover: „Verre weg de meeste punten van het oude B.W. uit 1838 hebben wij kunnen handhaven. Slechts op enkele gebieden hebben wij de inhoud van het recht aan de ontwikke lingen moeten aanpassen. Een van die veranderingen betreft een ingrijpende verbetering van de rechtspositie van on echte kinderen. Volgens de nieuwe regels krijgt het kind, wanneer de moeder later huwt, in het nieuwe gezin een volledige rechtspositie. Tot dusver was dat niet al tijd het geval, waardoor er geen enkele band tussen het kind en de vader kon ont staan." Een onuitputtelijke bron voor de ver nieuwingen in het burgerlijk recht is de rechtspraak. „De rechtspraak toetst im mers steeds de afzonderlijke rechtsregels aan de actualiteit en geeft er dan een interpretatie van. Via de rechtspraak heb ben we zo een uitstekend beeld gekregen van de veranderde gewoonten en gewij zigde opvattingen in bepaalde gevallen", aldus mr. Van Ewijk. De lijst van uitspraken van de Hoge Raad, de jurisprudentie, is dan ook voor een belangrijk deel in het nieuwe Bur gerlijk Wetboek verwerkt. De grote rol van de rechtspraak in de aanpassing van het recht is uiteraard ook van belang ge weest bij de samenstelling van de staf die aan het nieuwe B.W. werkt en heeft ge werkt. Vrijwel alle leden hebben met de praktijk van het recht te maken. Eén van hen is mr. F. J. de Jong, de vice- president van de Hoge Raad. Zelf heeft mr. Van Ewijk tot 1946 „praktijk opgedaan". Na zijn doctoraal in Leiden is hij naar Nederlandsch-Indië gegaan als advocaat en procureur. Voor dat hij tijdens de Japanse bezetting in een interneringskamp kwam, werkte hij in Makassar en Semarang. Na de bevrij ding wilde hij aanvankelijk terug naar de advocatuur, maar later accepteerde hij een aanbod om vanuit Den Haag het con tact tussen het recht in Nederland en in Indië te onderhouden. In 1949 trad mr. Van Ewijk in dienst van de Republiek Indonesië en was hij een jaar lang als hoofd van de afdeling juridische zaken van het Hoge Commissa riaat in Nederland nauw betrokken bij de totstandkoming van het Indonesisch recht. Daarover zegt hij: „In het begin heeft Indonesië ons recht vrijwel geheel over genomen Nu pas heeft zich daar lang zamerhand een eigen recht ontwikkeld. Dat betekent echter niet, dat de Neder landse invloed is verdwenen. Er ontstaat juist steeds meer contact tussen Indone sische en Nederlandse rechtsgeleerden Wat dat betreft kan het onlangs gesloten cultureel verdrag een stap in de goede richting zijn." Na zijn Indonesische tijd werd mr. Van Ewijk raadsadviseur van het ministerie van Justitie. Kort daarna volgde hij de overleden professor Meyers op. Is het geen onbegonnen werk om vijf tien jaar te werken aan een nieuw recht, dat tijdens die aanpassing alweer aan het verouderen is? „Dat valt wel mee", zegt mr. Van Ewijk Het recht is minder statisch dan de meeste mensen denken. Veel regels zijn nog onverminderd van kracht. Bovendien is een deel van het burgerlijk recht in de loop der jaren in afzonderlijke wetten ge regeld en aangepast." Een moeilijk punt in de vernieuwing van het B.W. is vooral de invoering. Mr. Van Ewijk: „Dat vergt veel tijd. Niet alleen zal men alle bestaande wetboeken aan de nieuwe grondregels van het burgerlijk recht moeten aanpassen, maar bovendien zullen alle rechtsgeleerden op het nieuwe B.W. moeten „overschakelen". Bij oude re juristen is dat nogal moeilijk. Oude ren zijn niet meer zo gemakkelijk bereid en in staat om jarenlang gevestigde juri dische zekerheden te laten vallen. Bij de jonge generatie gaat dat veel soepeler. Tijdens colleges en in veel studieboeken wordt nu al met de nieuwe regels re kening gehouden. Er is op dit moment zelfs geen boek meer, dat het herziene B.W negeert. Dat vergemakkelijkt de overgang aanmerkelijk". Vijftien jaar leven en werken met één kolossale opdracht: een nieuw burgerlijk recht. Wat doet iemand, die zó lang en zó intensief met één onderwerp bezig is geweest, nu die opdracht bijna is vol tooid, nu reeds zes van de negen delen van het B.W. in parlementaire behande ling zijn? Mr. Van Ewijk weet het niet. Eén ding weet hij echter wél zeker na vijftien jaar hard werken: Er komt eens opnieuw een commissie die het Bur gerlijk Wetboek wéér zal moeten her zien (Door onze moderedactrice) PARIJS Door zijn wintercol lectie verspeelde Bohan de naam van Dior als het toonaangevende Parijse modehuis aan André Cour règes. Courrèges, een Bask, die een paar jaar geleden naar Parijs kwam, op een bovenetage een eigen couturehuis begon en door zijn as tronautenmode in één slag beroemd werd, lanceerde vlak na Dior kleu rige wintercreaties met zo'n ge weldige allure, dat zelfs Yves Saint-Laurent, die volgende week de Parijse modemarathon besluit, hem niet naar de kroon zal kunnen steken. „HET IS DEZE winter chic om er niet duur uit te zien", zei couturier Mare Bohan van Dior gisteren na af loop van zijn show, en iedereen zweeg beleefd. Het is nu eenmaal niet netjes om in het met grijs moquette en moiré-zijde gestoffeerde modepaleis aan de Avenue Montague iets onaar digs te zeggen. Ook al weet je dan dat filmsterren en koninginnen straks op zijn minst drieduizend gulden moe ten betalen voor een stevige driékwart capuchon-jas. U weet wel, zo'n beige, marineblauwe of zwarte in een onver- slijtbare kwaliteit, die schoolkinderen al sinds jaar en dag dragen. BOHAN RIEP ZE tot zijn parade pa ar djes voor deze winter uit. En wel aan, binnen een paar maanden zullen de miljonairsechtgenoten dank zij het etiket van Dior in hun Rolls Royces stappen in een jas, die geen Neder landse vrouw op het ogenblik aan wil. De jasjes van de ensembles en de mantelpakjes bij Dior wanen lang, dubbelknoops, asymmetrisch gesloten en vaak van een officierskraag voor zien. Kortom, nagenoeg dezelfde exem plaren die het afgelopen seizoen bij Yves Saint-Laurent de succesnummers Een typisch Courrègesjasje. waren. In de sportieve sector waren de geruite pakjes met een ingezette rag- lanmouw van zwart konijnenbont nog het origineelst. „Je houdt het niet voor mogelijk, wat een teleurstelling!" riep de New York Times-moderedactrice Gloria Emerson sinds jaren een Dior-fan uit, toen mannequins in capuchoncapes van oranjegeverfd. schapebont de salon binnenkwamen. EEN KLEIN BEETJE van de fa meuze Dior-chic spiegelde zich nog in de cocktailkleding af. Beïnvloed door de revolutionaire meidagen deed Mare Bohan het met reen minimum aan gouden glinsters en kleurig kralen- spektakelwerk af. Het resultaat waren zeer charmante donkergroene fluwe len jurkjes met schouderpanden van kleine ,iets donkerder getinte paillet ten. Diors lange, onder de boezem uit waaierende zijden crêpe-avondjurken met lange mouwen combineerde hij met struisveren of haneverencapes, een soort gala-uitrusting voor een te vormen vrouwencorps van de studen tenweerbaarheid. Hij zat daar wat eenzaam verloren. Alleen in de donkere steeg. Waar het leven soms hard lijkt en leeg. Het kind heeft het zonlicht gevangen. Het zonlicht heel diep in zijn hart. Zijn ogen zijn weer gaan stralen. De haardos in gouden krullen verward. Zijn brandglas laat een wonder ge beuren. Een wonder tussen schaduw en licht. Het licht flitst door de straat het danst op de maat. Tot het zijn veter vond. De veter brandt, de veter stinkt. Hoor, het draaiorgel. Het draaiorgel zingt. Hij heeft het zonlicht gevangen. Het zonlicht heel diep in zijn hart. M. PLANTJE, Haarlem. Het 322ste squadron van de Koninklijke Luchtmacht vierde op 12 juni 1968 zijn 25-jarig bestaan. Op 14 september 1968 wordt dit jubileum op grootse wijze ge vierd. Door het welslagen ervan is het noodzakelijk, een zo groot mogelijk aan tal oud 322-leden te bereiken. Teneinde te voorkomen dat oud-leden geen uitnodiging krijgen worden zij, die nog geen bericht van het squadron heb ben gehad verzocht hun naam. adres en woonplaats zo spoedig mogelijk bekend te maken. Administratie 322 Squadron, Vliegbasis Leeuwarden, Leeuwarden. Naar aanleiding van de VARA-uitzen- ding over de naturistenbeweging meen ik goed te doen omtrent deze beweging eni ge gegevens te publiceren, omdat hierover veel misvatting en argwaan bestaan. De doelstellingen van deze, omstreeks 't jaar 1900 opgekomen beweging, zijn in het algemeen als volgt: Het streven naar een meer natuurlijke en humane leefwijze ter bevordering van de lichamelijke en geestelijke volksgezond heid. Men tracht dit doel te verwezenlijken: 1. Door lucht en zonnebaden in de vrije natuur bij sport en spel, zwemmen en baden. Dit alles wordt geheel naakt beoefend. 2. Door matige en gezonde voeding, veelal vegetarisch, onthouding van al coholische dranken en narcotica. Ook het roken wordt niet aanbevolen. Op de terreinen en bij andere bijeenkom sten worden geen alcoholische dran ken, narcotica tabakswaren, vlees en vis gebruikt. 3. Het houden van lezingen op medisch, biologisch en hygiënisch gebied. Er zal welhaast niemand zijn die tegen bovenstaande doelstelling en haar toepas sing enig bezwaar zal hebben. Waar men gewoonlijk wél over valt is, dat luchtba- den, sport, spel, zwemmen enzovoort ge zamenlijk door beide geslachten geheel naakt beoefend worden. Men houde daar bij echter in het oog, dat het naakt zijn en naakt zien door deze mensen als heel gewoon en natuurlijk wordt beschouwt Daarenboven zal de praktijk hebben be wezen, dat het vele zien van blote licha men in de natuur bij sport en spel veel meer een kalmerende invloed he°ft dan een sexueel-emotioneel prikkelende. Men acht het in deze kringen dan ook gewenst, dat bij de opvoeding der kinderen in het gezin deze levenshouding vroeg wordt toe gepast. Ook hierbij zou de praktijk heb ben bewezen dat in deze zin opgevoede kinderen op latere leeftijd vrijwel geen pro blemen hebben op sexueel gebied en aller minst sexueel overprikkeld zijn zoals thans in de maatschappij maar al te vaak nog voorkomt. Het is mijns inziens een geluk kig verschijnsel dat mede gebleken is, dat vele mensen ook zonder kleren, onbevan gen en zonder sexuele emotie tegenover elkaar kunnen staan. Blijkbaar ergert men zich meer aan „ongewone deugden" dan aan „gewone ondeugden". Voor mij blijft echter de vraag of het van hen wel juist gezien is zich voor het publiek door televisie, radio en pers open baar te stellen. Vroeger was men voor zichtiger daarmede. Hoe men er voorts ook over moge den ken, mijns inziens liggen het streven en de levenshouding der naturisten op een hoger plan dan het te weinig gecontroleer de en beheerste geweld- en sexeleven om ons heen van thans. Dat vormt een be dreiging voor de volksmoraal! Een volk heeft behalve financiële be langen ook nog morele belangen die be- schermd dienen te worden tegen verval en verwording. Dat is onder meer de taak van de overheid en de volksvertegenwoor diging. In verschillende landen wordt, ter bescherming van de jeugd, de invoer van Amerikaanse moord- en sex-films ver boden. Als ook hier op dit vlak geen ver betering ^vordt gebracht, dan beklaag ik ons nageslacht. F. E. SPIERING, Haarlem Kunnen de papierbakken in de kinder boerderij in de Hout van deksels worden voorzien? Nu eten de grote dieren er pa pieren en plastic zakken uit en worden dan ziek. Men vraagt het publiek de dier geen ondeugdelijk voedsel te geven, en geen papier op de grond te gooien, maar men spant het paard achter de wagen door dat papier dan als het ware voor hen ge reed te leggen in de open papierbakken. Er is, deelt men mij mede, reeds her haaldelijk om bakken met deksels ge vraagd, maar tot dusverre zonder succes. P. H. SCHRöDER, Haarlem. Naschrift: Bij informatie werd ons door de dienst voor Hout en Plant soenen meegedeeld, dat deze zaak al zijn aandacht had. De nieuwe papier bakken moesten echter uit Duitsland komen. Het uitvoeren van deze bestelling heeft lang geduurd. Deze week zouden de nieuwe bakken echter in de kinderboerderij wor den geplaatst. Redactie. Naar aanleiding van de aankomst der Haarlemse Muggenronde op 20 juli wilde ik graag het volgende opmerken. Als ouder van een deelnemer aan deze 14de tour door Nederland, vond ik de aankomst op zichzelf groots. Alleen wat betreft het voorprotgrammaatje het ging hier om wedstrijden vooraf, met als doel de ouders en familie van de Muggen aangenaam be zig te houden tot de Muggenronde arri veert is een mislukking geworden. En dit is niet te danken aan de organi satie; deze heeft namelijk alles in het werk gesteld om het een en ander nog zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Jammer is alleen dat men bij de aan komst van de Muggenronde. wat toch een zuivere Haarlemse aangelegenheid is bij het gemeentebestuur altijd op onoverko melijke bezwaren stuit. Verleden jaar im mers werd de aankomst dusdanig in de onbewoonde wereld beleefd dat het voor ouders en familie niets aantrekkelijks meer had, om dan nog maar ve zwijgen over de jongens zelf. Bij monde van wet houder Voskuilen is toen de toezegging gedaan dat dit in het vervolg wat meer in de bewoonde wereld plaats zou vinden, waaraan men dit jaar dus tegemoet is gekomen, maar nu vond men het weer nodig de vergunning die was aangevraagd om vanaf één uur met wat voorwedstrij den het publiek aangenaam te verpozen, niet te verstrekken. Vandaar dat men pas om drie uur kon beginnen, waardoor de tijd te kort was om een leuk program maatje te brengen. Ik vraag mij af, wanneer het gemeen tebestuur zich er van bewust wordt, dat alles wat hier gevraagd wordt, in het be lang is van de Haarlemse jeugd en dat wij als Sportstad toch een naam hebben hoog te houden. Waarom het een en an der in andere plaatsen van Nederland wel de medewerking van hun besturen heb ben is weer een verhaal op zich. Ik hoop dat de Haarlemse Muggenronde het vol gend jaar krijgt wat haar toekomt. TH. H. KROM (Vader van een Mug), Haarlem. In gesprekken met vrienden en kennis sen komt het onvermijdelijk ter sprake: Wie verlost ons van de verkeersbandieten, de uitlaatracers, een verschijnsel dat zich als een ware ziekte uitbreidt, de oude wrakken, met verfstrepen en racingteam- emblemen erop, de bochtenscheurders, de altijd-inhalers? Het zijn er niet zoveel, maar wat zijn ze gevaarlijk! Ik woon in de Jan Haringstraat. Een recht, geas falteerd stuk straat. Wat alleen al in deze straat aan overtredingen is- te constate ren, is verbluffend. Ik zou zonder meer een aantal kentekennummers kunnen op geven van maniakken die gewoon niet on der de 80 km rijden. In de laatste tien dagen is het mij drie keer overkomen dat ik, nadat ik met een lichtsignaal of claxon mijn ergernis liet blijken over ongehoor de staaltjes van verkeersvandalisme, de betrokken „heren" op hun remmen trap ten om me een pak slaag te geven. Ik hoor dergelijke staaltjes ook van mijn vrienden en kennissen. Politie? In onze straat Ergens anders? Waar is ze Gaat u eens bijvoorbeeld een uur op de Wagenweg staan. Vijftig kilometer maxi maal? Een „lachertje". Brommers 30 of 40 km maximaal? Een „brullertje". Hele groepen brommers met oorverdovende knalpotten, met voorovergebogen nozems erop, harder dan de auto's rijdend. De Zeeweg, op iedere willekeurige avond, een complete racebaan, niet alleen te zien maar nog meer te horen. De weg langs Kraantje Lek bijvoorbeeld. Levensgevaar lijk! Meest jonge knapen met Austins of Fiats, met opengeklapte motordeksels die bochten afsnijden en ten minste 80 km „scheuren", liefst met één hand achteloos aan het stuur. We praten er allemaal over. We zijn allemaal een beetje bang. Maar wie verlost ons van de racers, die Abarth-jongens, de misdadigers op de weg? Vraagt u de mening van de politie eens. Ik ben een van de verontrusten. R. SEEGERS, Haarlem. Naschrift: Wij hébben de mening van de politie gevraagd. Zo zei de chef van de Haarlemse verkeerspolitie, hoofd inspecteur G. J. Endlich, ons dat alle busroutes, waarvan de Jan Haringstraat er een is, geasfalteerd zijn en dat daar wellicht hard gereden wordt. Dagelijks worden er door de hele stad bekeuringen gemaakt wegens het overtreden van de maximumsnelheid, dagelijks worden bromfietsen geverbaliseerd en worden bromfietsen inbeslag genomen, waarvan de uitlaat niet deugt. De technische mo gelijkheden om de snelheid te controleren, met name met de Gatsometer, zijn ech ter op tal van punten niet zo groot als de politie wel zou wensen. Bromfietsers moeten rijdend worden gecontroleerd, maar zodra ze een politieman in auto of op scooter zien, zakt de snelheid. Het is hier ook een kwestie van wegfatsoen, van een bepaalde mentaliteit. Je kunt zo veel mogelijk optreden, maar niet-alle keersonfatsoen onderdrukken. De maxi mumsnelheid is overigens slechts een on derdeel van het hele complex van ver- keersvoorschriften. Toch moet de politie tegen alle mogelijke overtredingen optre den met het beschikbare personeel, ter wijl de verkeersintensiteit dagelijks toe neemt, aldus de heer Endlich. Hij ver strekte ons tenslotte wat Haarlem be treft de volgende cijfers over de maan den januari tot en met juni van dit jaar: Bekeuringen wegens overtreding maximum-snelheid: 1352 auto's en 558 bromfietsen. In beslag genomen: 77 brom fietsen. Wegens het technisch niet in orde zijn van het voertuig (auto's en bromfiet sen, maar hoofdzakelijk van laatstge noemde groep): 101 bekeuringen. Totaal aantal processen-verbaal in dit eerste halfjaar wegens alle overtredingen (dus exclusief de aanrijdingen): 14.369. Redactie. Ons bereiken de laatste tijd berichten over het verdwijnen van honden die door de eigenaars bij het bezoek aan winkels en wel voornamelijk supermarkten, met de lijn aan de daarvoor aangebrachte haak worden gezet. Wanneer de inkopen gedaan zijn blijkt het dier vaak verdwenen, waarbij aan diefstal door bijvoorbeeld sjacheraars, met het oogmerk deze dieren aan laboratoria door te verkopen, moet worden gedacht. L. F. J. CASTELEYN, Adjunct-Directeur, Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren, 's-Gravenhage. Langs vele wegen trekt een stoet. Gerafeld van hun eigen bloed. Naakt hun ongeboren maag. Verloren in een vale lucht. Iedere stap een verre vlucht. Verlaten droomt een hongerige. Een zwarte streep tekent een kruis. Kapotte raam in een verfloos huis. Een zware stem bidt een gospel. Een kinderhand niet wetend dit. Twee ogen in een maatloos wit. Verliezen kracht in de wereld. A. KUITER, Haarlem ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13