Cees Stam toonde weer de wonderlijke stayerskrachten van de Zaanstreek Verlaten Koopman verloor de titel aan Jan Jansen 'JAN JANSSEN LID VAN VERDIENSTE kreeg cadeau van gevangenen Cherie Spencer is favoriet in Merevelds mijlrecord GERRIE BRUIN Met op één-na-snelste tijd toch uitgeschakeld Formule II-race op Zandvoort mogelijk laatste in deze vorm Formule-indeling in september op de helling Sportprogramma voor het komende weekeinde Estafettetitels worden betwist in Haarlem Geen Nederlanders in FIFA-elftal 17 EcVitlekket brood VRIJDAG 26 JULI 1968 Loevesijn Koch Stanley Matthews nam ontslag als manager SOFTBAL Fighting Mack bokst om Europese weltertitel AVêrmaati (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Er zijn geen ver rassende amateurkampioenen tevoor schijn gekomen op de eerste dag van de nationale baantitelstrijd in Am sterdam. Bij de sprinters kon Jan Janssen de vorig jaar verspeelde roodwitblauwe trui op Koopman her overen en bij de stayers demonstreer de Cees Stam nog eens de wonder lijke stayerskrachten, die in de Zaan streek huizen. Voor de volgende week te rijden finale achtervolging plaats ten zich Van der Ruit (na een enorme come back) en Den Hertog. Het was natuurlijk geen toeval, dat Jan Jansen met alle zorg omringd door oud kampioen Frans Mahn de titel kon ver overen, die hij vorig jaar aan Koopman had verspeeld, een Koopman, die alleen en verlaten (Van Dooren stond hem wat terzijde met het aanreiken van de fiets) in feite een schreeuwende aanklacht was tegen het gebrek aan begeleiding door baancoach Derksen. Vorig jaar nog was Koopman de lieveling van Derksen. Het vinnige Rotterdammertje werd door hem gekoesterd en de coach liet bij gelegen heid wel weten, dat hij liever met Koop man dan met Jansen te doen had. Het dopingschandaal van vorig jaar, toen Koopman en Jansen werden geschorst, heeft de jonge Rotterdammer volkomen uit het lood gebracht. Hij werd onwillig. Hij ging eisen stellen, zoals een reisver- goeding van Rotterdam naar Amsterdam als hij moest trainen. Geen onrechtvaar dige eisen, maar in zijn onbezonnenheid was de manier waarop hij er mee kwam niet tactisch juist. Tóén had de coach hem moeten opvangen. Hij verscheen niet meer op de trainingen. Hij werd van de lieveling de sportjongen, die met zich zelf en iedereen overhoop kwam te liggen. Hij mocht voor straf niet mee naar Rus land. „Daar mochten", zo zei een diepte- leurgestelde en gedemoraliseerde Koop man, nadat hij 4de was geworden. „Tino Tabak en Klaas Balk wel de bloemetjes buiten zetten, zonder dat ze zo zwaar wer den aangepakt als ik." Het koppel Jan sen-Koopman werd uit elkaar gehaald en het werd Jansen-Loevesijn. „Ik had de laatste twee weken voor dit kampioenschap nooit zoveel werk moe ten verzetten. Ik moest twee keer in De nemarken starten. Ik was liever thuis ge bleven". De Rotterdammer, die alle hou vast verloor („ik heb geen coach" en wat wil ik als klein Rotterdammertje tussen die Amsterdammers hier") dacht er na de grote deceptie van gisteren aan om maar prof te worden. Hij bepeinsde, dat hij dan volgende week al zou kunnen starten in het profkampioenschap. Maar dat raadde men hem af en Derksen ver zekerde hem: „als je de 1 km tijdrit vol gende week wint, ga je naar Mexico en blijft Balk thuis. Andersom ook natuur lijk". En de door zijn vroegere maten weggehoonde Wim Koopman, die deze woorden pas hoorde, toen hij zelf naar Derksen was gegaan („hij had me hele maal niet opgevangen na die klappen van daag") besloot om nog te wachten met het aanvragen van een proflicentie. De liefde van Derksen is nu overgegaan op Leijn Loevesijn, ongetwijfeld een jon gen met talent. Ondanks een valpartij zondag in Aarhus, waarbij een duim uit de kom schoot, en een valpartij in de se rie tegen Brilman („ik zag de baan op me afkomen, verschrikkelijk, wat schrok ik") rende hij onbedreigd door naar de finale. Hij schakelde de verrassend rij dende Haarlemmer Fiechter (die Ten Tije wipte) uit in de kwartfinales en vervolgens Koopman, die aanvankelijk protesteerde voor een toch correcte pas afsnijding. In de finale werd Loevesijn met pure snelheid overmeesterd door de vooral mentaal krachtiger geworden Jan sen, die voor de derde maal het roodwit- blauw kon aantrekken in zijn carrière (één keer bij de nieuwelingen en twee keer bij de amateurs). Balk, die zijn vorm voelt terugkomen, werd derde. Zoals verwacht kon worden heeft de Zaanse stayerschool na de twee jaar van de klasse-De Wit opnieuw een kampioen opgeleverd, de 22-jarige Cees Stam. En ook nu was Noppie Koch weer de man, die de kampioen naar de voorste linies loodste. Stam heeft gewonnen zoals hij wilde. Hij ondervond alleen enige tegen stand van betekenis van Helsloot, de vroegere nationale kampioen. Na twintig minuten ondernam Stam de eerste aanval op Helsloot, die een net tot lid van ver dienste van de KNWU uitgeroepen Wiers- ma als gangmaker had. Het lukte nog niet maar vijf minuten later rukte Stam op naar de eerste plaats. En zeven minuten voor het einde van de koers vond Koch het tijd, dat Stam zijn superioriteit be wees. Hij vloog langs Helsloot en nam an derhalve ronde. Stams boezemvriend Piet de Wit ving hem op als Nederlands kam pioen, samen met een trotse DTS-voorzit- ter Stoop, die Stam een nog betere stayer (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Ook Amsterdam heeft de gelegenheid gehad om Tour winnaar Jan Janssen in zijn gele trui te zien. Ongeveer 13.000 wielerfans hebben daar gebruik van gemaakt. Zij waren naar het Olympisch stadion ge komen om de Nederlandse wielermatador te zien rondrijden temidden van zijn helpers. Een welkome trekpleister natuurlijk voor de Nederlandse ama- teurbaankampioenschappen, waar ook voor de andere Jan Janssen (sprint kampioen) applaus was weggelegd, zij het aanmerkelijk minder dan voor de enige, echte Jan Janssen. Er waren voor de Tourwinnaar bloemen, geschen ken en eerbewijzen. Hij werd door KNWU-voorzitter tot lid van verdienste verklaard (vooruitlopend op een beslissing van de algemene vergadering). Janssen vond het plezierig. Verrast werd hij echter het meest door een ca deau, dat de „bewoners" van de strafgevangenis in Leeuwarden hem stuur den, als dank voor de geweldige afleiding, die Janssen hun had gegeven. Behalve Dolman, Beugels en Den Hartog werden uiteraard ook ploegleider Geldermans en de „technici" (Hulshoff, Krijnen, Collard, De Haan en Op 't Einde) in de hulde betrokken. Jan Janssen wijst zijn dochtertje Ka rin naar de tribunes. Naast hem Ab Geldermans. Mevrouw Janssen vindt het ook wel amusant. Piet de Wit hielp zijn vriend en opvolger Cees Stam na de stayers wedstrijd om zich wat op te frissen. vindt dan De Wit, ook lid van zijn club „Hij moet alleen nog wat harder wor den". En nu hoopt de Zaanstreek op twee wereldkampioenen, Stam bij de amateurs en De Wit bij de profs. (Van onze paardensportmedewerker) DEN HAAG. Dat het aantal klassepaarden In ons land sterk toeneemt blijkt dit weekeinde wel uit de bezetting van de internationale num mers op Duindigt en Mereveld. Op Duindigt zaterdagmiddag (hall drie) is in de internatio nale Binnenhofprijs een scherp duel te ver wachten tussen Diana R en Digoen, waarbij de na een lange rust weer heroptredende Yellow Six eveneens zijn rol zal spelen. De tips: DUINDIGT, zaterdag 27 juli. Draverijen: 1 Vredespaleis-prijs: 1. Gravin Zeppeline: 2. Frieda Magowan; 3. Florican Dear. Outsider: Frances G. 2. Madurodam-prijs: 1. Herwouter Trix, 2. Hasso Beroona, 3. Halla Hollandia. Outsider: Henk Westlandia. 3. Gevangenpoort-prijs: 1. Formosa. 2. Esme- raldina H, 3. Fils du Coq d'Or. Outsider: Dora Harvester D. 5. Binnenhof-prijs: 1. Diogen. 2. Diana R, 3. Yellow Six. Outsider: Aristo Scotch. 6. Planetarium-prijs: 1. Francina. 2. Ever Queen. 3. Dorothea. Outsider: Camingo Scotch. 7. Voorhout-prijs: 1. Dougalls Stern S. 2. ■Dirk de V, 3. Cristina Williams. Outsider: Diana Sunshine. 9. Mauritshuis-prijs1. Eland, 2. Firestone, 3. Enterpise Hollandia. Outsider Elfine. RENNEN: 4. Surprise-prijs: 1 Padre Bramo, 2. Cin Cin, 3. Right Roval. Outsider: Grain. 7. Acceleranda-prijs:: 1. Bizzard, 2. Toumando, 3. Pixicata. Outsider: Rolanda. Zondagmiddag de top van de draver-elite in het Merevelds Mijlrecord, de internationale tegenhanger van de Grote Prijs der Lage Lan den. Alle sprinters zijn hierin vertegenwoor digd, die via twee series tot de finale kunnen doordringen. Ondanks de aanwezigheid van de Zweed Nick. de Amerikanen Blazing Song. Satan Hanover en de Belg Serviteur staat het toch al min of meer vast dat de voortreffelijke Cherie Spencer zo wel de serie als de finale zal inpalmen, temeer omdat van de anders zo gevreesde Anton niets meer is te verwachten. Zelfs op de kortebaan te Hoorn bleek de Nederlandse kampioen zo uit vorm, dat hij in twee ritten het onderspit dolf tegen een vierde- klassertje. De tips: MEREVELD, zondag 28 juli: 1. Culemborg-prijs: 1. Flèche, 2. Frits W, 3. Elleke van Our Bonnl. Outsider: Flying Six. 2. Harderwijk-prijs: 1. Grace Belwin, 2. Gold- PORT VALE. Sir Stanley Matthews heeft ontslag genomen als manager van de Engelse vierde divisieclub Port Vale naar aanleiding van de moeilijkheden met de Engelse voetbalbond over illegaal be taalde spelers. Port Vale werd aanvan kelijk bij wijze van strafmaatregel uit de league gezet, maar enkele weken daarna toch weer tot de vierde divisie toegelaten. Volgens club-voorzitter Fred Burgess heeft Matthews een aanbieding geaccep teerd om de club als „honorair" manager te blijven steunen. Sir Stanley Matthews trad in juli 1965 als manager tot Port Vale toe na zijn definitieve afscheid van de actieve voetbalsport. Als een van 's we relds beste buitenspelers bracht Matthews het tot 54 Engelse „caps". 3. Tcekomstbeker III: 1. Edward Vclann, 2. Fire Bird W, 3. Clementina Lee. Outsider: Dula- cint. 4. Merevelds Mijlrecord-prijs: 1. Cherie Spen cer. 2. Captain Double K, 3. Bento Kitty. Out sider: Dave Fez. 5. Merevelds Mijlrecord-prijs, 2e serie: 1. Ber- nadine. 2. Coryphee RH, 3. Nick. Outsider: An ton. 6. Ede-prijs: 1 Furie O, 2. Feny Hollandia, 3 Echtens Khan. Outsider: Fair Play. 7. De Twee Mijl van Mereveld: 1. Keuze J. Wagenaar Jr. (Fan Pom B. Charles H). 2. Emie Rita. 3. Boyke van Our Bonni. Outsider: Do mingo. 8. Tiel-prijs: 1. Fiona Axkit, 2. Gizella Double, 3. Fluiter S. Outsider: Ella Ross. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. „Het publiek blijft me een kneus vinden. Ze zullen zeggen: als het erop aan komt, kan hij niks." Ger- rie Bruin, een van de grote favorieten voor de amateurtitel bij de achtervolgers, zat met het hoofd omlaag in de nauwe kabine, waar zijn tas ingepakt stond. Een carrière vol van tegenslagen. Hij moest het kwijt. Het was dan ook een intrieste zaak voor de kleine Noordhollander. In de kwartfinales maakte Gerrie Bruin van de acht renners de één-na-snelste tijd en toh lag hij uit het toernooi na een spor- tief-dramatische poursuite tegen Frans v.d. Ruit. Bruin had in de plaatsingsse ries (waar de tijd gold) de beste prestatie geleverd met z'n 5.14.1 Frans van der Ruit, later finalist, kon zich in die series nauwelijks plaatsen. Hij werd achtste in 5.23.9, een afschuwelijk slechte tijd, ook al was het dan stormachtig weer. Volgens het gebruikelijke systeem moest dus Van der Ruit in de achtste finales aantreden tegen Bruin. En wat gebeurde er? Een na zijn serie volkomen aangeslagen Van der Ruit werd door zijn broer en door de oud-wereldkampioen Frans Mahn opgepept. Hij veranderde wat aan zijn fiets („ik had mijn zadel als experiment wat omhoog gezet en bracht dat snel weer in de oude stand terug"), trok een andere broek aan. Kortom: de mysterieuze krach ten werkten weer eens. Frans van der Ruit fietste Gerrie Bruin eruit. In het zelfde stormachtige weer reed Van der Ruit de 4 km in 5.10, de beste tijd tot- dantoe. Bruin kwam tot 5.14.2. Het hielp de Noordhollander niets. Hij lag eruit, terwijl een Pierre Hoekstra zich voor de kwartfinales kon plaatsen met 5.20.4. ADVERTENTIE Geen wonder, dat Gerrie Bruin de wan den van zijn kabine als klaagmuur ge bruikte. „Ik had alles gezet op dit kam pioenschap. Voor mij betekende dit meer dan voor wie ook." En hij bekende: „Ik mag eigenlijk niet meer fietsen. Ik heb iets in mijn rug. Ik kan mijn benen gewoon niet harder rond krijgen, terwijl ik conditie over heb. Ik kan niet versnel len. Ik had, als ik kampioen geworden was, een zaak kunnen beginnen. Bij Ba- tavus had Leen Jansen me een prof con tract toegezegd. Dan had ik wat geld ge had om iets op te bouwen. Maar nu kan dat niet meer. Ik lig eruit. Ik zal na zeven jaar fietsen nu wel moeten stoppen. Weg zaak, weg fiets. Ik kan naar huis gaan. Alles is kapot." Inmiddels hadden Zoetemelk, die Holst gemakkelijk voor bleef, Den Hertog (die zowel in de series als in de kwartfinales tegen Tino Tabak moest rijden en de Nederlandse Nieuwzeelander ook twee maal versloeg in 5.18.6 en 5.16.4) en Hoekstra uit Dokkum zich voor de halve finales gëplaatst. De achtervolgingsdebu tanten Zoetemelk en Hoekstra („ik dacht: laat ik het maar eens proberen. Ik ben net zo sterk als Tiemen Groen") deden het dus opvallend goed. Hoekstra, de bij naam „Lange Pier" meevoerend, die nog geen 20 km op een baanfiets had afge legd, schakelde de Utrechter Werner uit, die mentaal uit balans was gebracht door Derksen en Zwartepoorte. „Ze hebben me aan de achtervolgingsselectie toegevoegd. Ik moet morgen al komen." Dat was de jonge Werner allemaal te veel en hij ver loor kansloos. Pierre Hoekstra moest tenslotte wel het hoofd buigen voor Frans v.d. Ruit, die zijn goede zit nu toch wel gevonden had, want zijn tijd 5.06.3 was veruit de beste van de dag. Mét Fedor den Hertog, die zich voluit moest geven tegen zijn stal- genoot Joop Zoetemelk (5.11.3 tegen 5.14.1) zal v.d. Ruit volgende week be slissen wie de nieuwe kampioen wordt. Wanneer Den Hertog zou zijn uitgescha keld, zou hij met de baansport gestopt zijn. Den Hertog voelt namelijk alles voor de weg en aanmerkelijk minder voor de baan. Bovendien is het contact met baancoach Derksen vrij zwak te noemen. (Van onze atletiekmedewerker HAARLEM. Negenentwintig heren en elf damesverenigingen komen zondag middag naar het Pim Muliersportpark in Haarlem voor de titelstrijd om de Ne derlandse estafettekampioenschappen. Een spetaculaire gebeurtenis. Twee- eneenhalf uur atletieksport met uitslui tend finales, uitgezonderd de twee se ries op de 4 x 400 m voor heren, waarin de finaleplaatsen slechts met volledige inzet van alle kwartetten bereikt bunnen worden. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Het is niet denkbeel dig dat de Grand Prix van Zandvoort voor Formule II-wagens, die zondag voor de tweede maal gereden wordt, ook de laat ste zal zijn die in deze vorm op het cir cuit gehouden zal worden. Op de confe renties die de FIA de internationale automobielfederatie in september zal houden, vormt de hele formule-indeling het onderwerp van gesprek. Het is goed denkbaar dat deze indeling dan op de hel ling gaat. Vooral de Formule II behoeft verandering. Bij de instelling van deze klasse enkele jaren geleden, stond de FIA een soort overgangsklasse tussen de toen malige formule junior en de formule I voor ogen. Men besloot in de zwaarste categorie die van de Grand Prix-wa- gens de toegestane cylinderinhoud te verhogen van 1500 tot 3000 cc. Dit vooral op verzoek van de rijders., die zwaarde re motoren wensten. In noodgevallen, zo redeneerden zij, is er dan nog een zeker vermogen over om de wagen in de hand te houden. Met de toenmalige cylinder inhoud van 1500 cc reed men te veel op de grens. Tegelijk met het inwilligen van die wens stelde men ook de Formule II in. Renwagens met een maximale cilin derinhoud van 1600 cc zonder compressor een minimaal gewicht van 500 kilo en af geleid van normale gehomologeerde toer wagens. Deze klasse zou de stap tussen Formule I en II verkleinen. ZATERDAG: BloemendaalHCK (13.30 uur) ZONDAG: DSSOnze Gezellen (11.00 uur) Vodo SCTerrasvogels (11.00 uur) MAANDAG: SC Haarlem—De Pinguïns TYBBUVVO TIW 2Onze Gezellen 4 HCK 3—VVGA DINSDAG: De MeteoorShell DSS 2Onze Gezellen 2 Terrasvogels 2 De Pinguïns 2 EHS 2Schoten 3 WOENSDAG: HCK—Onze Gezellen Bloemendaal 3HBC 2 JohezAMVJ 2 DONDERDAG: SchotenTHB Bloemendaal 2HCK 2 DSS 3—O VVO 2 Rivalen 2DCG EDO 3—HBC 3 Schoten 4Terrasvogels 3 Onze Gezellen 5 Kennemerland VRIJDAG: TYBB—De Pinguïns De Geuzen— Watergraafsmeer VRIJDAG: TIWAMVJ LijndenODIZ EDO 2—HHC 2 De Meteoor 2HHC 4 Purmersteyn De Spartaan Lijnden 2ODIZ 2 Watergraafsmeer 2 Rivalen Na enkele jaren ervaring met de For mule II, is ook de FIA tot de conclusie gekomen dat deze categorie niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. De for mule II ligt namelijk veel te dicht in de buurt van de Grand Prix renwagens. Op circuits met lange rechte stukken gaat dat nog niet op. Op Monza en Francor- champs bijvoorbeeld. Op Zandvoort, zoals op elk ander bochtig circuit, doet de For mule II echter niet onder voor de zwaar dere wagens. Dat blijkt wel uit het feit GENEVE. In het Fifa-elftal, dat in november in Rio de Janeiro tegen Bra zilië speelt, zal geen Nederlandse voet baller staan opgesteld. In Geneve maakte de internationale voetbalfederatie (FIFA) een lijst met namen van 60 voetballers bekend, waaruit het elftal zal worden samengesteld. Nederland behoort niet tot de twintig landen die spelers leveren. De keuzecommissie bestond uit de Rus Granatkin, de Ier Cavan, de Argentijn Nacetti, de Italiaan Franchi, de Chileen Goni en de Hongaar Barcs. De manager van de ploeg zal de West- duitse FIFA trainer Dettmar Cramer zijn. Het elftal zal gekozen worden op 8 okto ber in Guadalajara, Mexico. De zestig spelers zijn: Argentinië: Al- brecht, Benao, Butizze. Cocco, Madero, Malbernat, Ermindo Onega, Mas, Marzo- lini, Perfumo, Rendo, Silva, Veron. Bel gië: Van Himst. Bulgarije: Asparuchov. Chili: Quintano, Reinoso. Tsjechoslowa- kije: Adamek, Viktor. Engeland: Ball, Banks, Bobby Charlton, Moore, Wilson. Frankrijk: Bosquier, Durkovio, Gondet, Herban. West-Duitsland: Beckenbauer, Schnellinger. Oost Duitsland: Vogel. Hon garije: Albert, Bene, Farkas, Szucs. N. Ierland: Best. Italië: Domenghini, Fac- chetti, Mazzola, Rivera. Peru: Chumpitaz Portugal: Augusto, Eusebio, Simoes. Roe menië: Pircalab. Schotland: Johnstone. Law, Lennox. Spanje: Amancio, Ruiz. Rusland: Metrevelli, Shesterney, Yaschin. Uruguay: Marsurkievics, Montero-Catillo Rocha, Villar. Joegoslavië: Dzajic, Fazla- gic, Osim. dat het baanrecord van Zandvoort ge vestigd dus in een race nog steeds op naam staat van Jackie Ickx, die dat vo rig jaar vestigde (1.27.9) met een Matra Ford FVA: een formule II-wagen. Tijdens de laatste Grand Prix leverde alleen de training snellere tijden op. In de reace bleef het baanrecord van de Belg over eind. Waarschijnlijk zal de FIA in septem ber het verschil tussen beide klassen weer groter maken. Niet door de eisen voor een formule I te verruimen, maar door die klasse aan zwaardere voorwaar den te binden. Men wil de GP-renwagens daardoor de voordelen van de huidige Formule Il-klasse bezorgen: aanzienlijk lagere kosten, minder krachtsverschil tus sen de wagens. De formule II kan mits ook gebonden aan strengere eisen blij ven wat ze nu is: een leerschool voor toe komstige Grand Prix coureurs, om wie de fabrieksteams door het rampzali ge begin van dit race-seizoen zitten te springen. De vier formule I-coureurs, die zondag in Zandvoort starten hebben de sprong naar de top van de racerij eveneens via de Formule II gemaakt. Daar is in de eerste plaats „wildeman" Jean Pierre Beltoise. De dertigjarige Parijse slagers- zoon komt uit in een Matra, net als de overige dertig wagens uitgerust met een Ford-Cosworth krachtbron. Hij krijgt con currentie van de tweede rijder van de Lotus-stal Jackie Oliver. Deze 26-jarige Engelsman, die een driejarig contract te kende bij de stal van Colin Chapman, is na de dood van Jim Clark de vaste berij der geworden van de tweede Lotus-Ford. Sylvio Moser, de Zwitser, en de Engels man Piers Courage zijn de overige twee GP-coureurs in het formule Il-veld, dat voor het overgrote deel bestaat uit En gelsen, Zwitsers, Fransen en enkele Span jaarden, Italianen en Westduitsers. In het gezelschap van de 31 coureurs bevindt zich en dat is toch wel tekenend voor de zwakte van de nationale autosport geen enkele Nederlander. De enige cou reur met bindingen aan dit landje is de .Engelsman Mike Beckwith, die voor DAF uitkomt in formule Ill-races, maar nu in een Lola Cosworth Ford rijdt. ROME. De Antilliaanse bokser Figh ting Mack is op 14 augustus uitdager van de Europese kampioen weltergewicht de Italiaan Carmelo Bossi. De 24 pro fessional uit Aruba was door de Neder landse boksbond bij de EBU voorgedra gen. Het is nog niet bekend waar het ti telgevecht zal plaatsvinden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17