Secretaris L U.S. Y. neemt ontslag FOTOGRAFEN TE CAST A.N.W.B. tegenstander van vaarbewijs E-wegen niet dicht voor zwaar vrachtverkeer Gezwicht voor critiek en „Ik ben geen bemiddelaar" Hgciiua vuui nddiiom en uc i Voordelen wegen niet op tegen nadelen Vragen in Kamer over vangrail Antwoord van minister Wat meer zon VRIJDAG 26 JULI 1968 2 Contact met „besmette" financieringsbronnen Publiciteit GRANAATHULZEN GESTOLEN KENNEMER AUTOMOBIELBEDRIJF Verspreking Minister Luns: DE UILENBOOM Ongeluk rijksweg 12 WÊÊÊ$-- v - Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk i .5 e 2I es es (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Jan Haekerrup, de algemeen secretaris van de International Union of Socialist Youth (IUSY) heeft zijn ontslag genomen. Aanleiding: de fel le aanvallen die op hem zijn gedaan in verband met berichten, dat de IUSY gel den heeft ontvangen van organisaties die in verbinding zouden staan met de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA. Aan het begin van het tweedaagse con gres van de IUSY in het RAI-congres- centrum in Amsterdam zei de Deen in een korte verklaring over zijn ontslag name, dat pogingen, die hij gedaan heeft om een oplossing te vinden voor de ernstige financiële moeilijkheden waarin de IUSY verkeert, geleid hebben tot ernstige critiek op de bronnen die hij aanboorde. Deze bronnen zijn de Foundation of Youth and Student Affairs en de Inde pendent Research Service in de Verenig de Staten. Volgens sommigen worden deze organisaties gefinancierd door de CIA, volgens Haekerrup is dit niet het geval. Wat Haekerrup vooral werd kwalijk genomen, was dat hij na een congres van de IUSY in 1967 in Zweden, waar beslo ten werd geen geld meer van de Foun dation of Youth and Student Affairs meer aan te nemen, zonder dat het be stuur hiervan op de hoogte was, toch weer contact met deze organisatie heeft opgenomen. Een persoonlijke brief van Haekerrup aan de Noorse voorzitter van de finan ciële commissie van de IUSY, Ola Teigen, wagrin van dit hernieuwde contact mel ding werd gemaakt, is in de publiciteit gekomen en heeft de IUSY, die erop staat VENLO. Uit een munitiebunker in Venlo zijn zestig koperen granaathulzen ontvreemd. De diefstal vond plaats niet tegenstaande het feit dat deze bunker zorgvuldig was afgesloten. Onder de ge stolen hulzen zijn er nog die voorzien zijn van de afvuurleidingen en daardoor bij ondeskundig gebruik kunnen exploderen ADVERTENTIE KLEVERLAAN 2—6 BLOFMENDAAL TEL. 51095 Gezaghebber wil ontslag. De gezaghebber van het eilandgebied der Bovenwindse eilanden, de heer J. J. Beaujon heeft de wens te kennen gegeven ontslag te nemen als gezaghebber. De heer Beau jon is reeds meer dan negen jaren ge zaghebber van de Bovenwindse eilan den. Textielzaak uitgebrand. Een textielzaak in de Kinkerstraat in Amsterdam is gis teravond geheel uitgebrand. De boven de zaak gelegen woningen zijn gespaard De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een lichtbak in de etalage. De in ventaris van de zaak was niet ver zekerd. Aanrander. Een 23-jarige jongeman uit St. Janssteen is gearresteerd nadat hij in de nacht van woensdag op donder dag een 21-jarig meisje uit Terneuzen, dat hij in een café had ontmoet, in zijn auto zou hebben aangerand. Pornografie. De Westduitse politie heeft een Nederlandse chauffeur aangehouden die in zijn vrachtwagen 3700 pornogra fische tijdschriften en 235 boeken ter waarde van 9000 mark uit Denemarken en Zweden naar West-Duitsland had ge smokkeld. Gestolen cheques. De Arnhemse politie heeft 'n 38-jarige Italiaan aangehouden die in Arnhem trachtte in Rome gesto len cheques te verzilveren. Bij twee zaken lukte hem dat. Bij een bank liep hij tegen de lamp. Hij ging er vandoor met achterlating van de cheques, maar een bankemployé wist hem te achter halen en aan de politie over te geven. Patientjes naar Spanje. Met een charter- vliegtuig vertrekken zondag negen pa tientjes van een kinderpsychiatrische kliniek in Oestgeest naar Spanje voor een vakantie van een maand in een kinderpsychiatrisch sanatorium in Tar ragona. De directeur van deze instel ling heeft hun dit verblijf aangeboden. een onafhankelijke organisatie te blijven, ernstig in opspraak gebracht. In een toelichting zei Haekerrup, dat de IUSY, die in 1946 werd opgericht, sinds 1950 uit particuliere bronnen in de Verenigde Staten bijdragen heeft ontvan gen. „Na het congres in Zweden heb ik eerst achterstallige contributies opge vraagd bij leden en heb ik verschillende socialistische partijen om steun verzocht. Hiermee had ik geen succes. Als je 20 jaar iets voor niets hebt gehad is het moeilijk er ineens zelf voor te gaan be talen. Om het voor de IUSY.-activiteiten in 1968 benodigde geld bijeen te krijgen, heb ik toen weer contact met de Foun dation of Youth and Student Affairs op genomen. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat deze organisatie in contact staat met de CIA", aldus Haeker rup. die er de nadruk op legde, dat de gelden uit Amerika altijd verstrekt zijn zonder dat er voorwaarden aan werden verbonden. IUSY-voorzitter Wilbert Perera (Cey lon) zei, zich kennelijk versprekend, maar deze verspreking niet goedmakend: „Wij hebben nooit geld gevraagd aan voor ons ongewenste bronnen en wij zul len ook niet doorgaan met het vragen van geld aan „dergelijke bronnen". Afgevaardigden van socialistische jeugdorganisaties uit 23 landen wonen het congres van de IUSY bij. Het congres valt samen met het door de Federatie van Jongerengroepen in de Partij van de Arbeid georganiseerde kamp van socialis tische jongeren in Vierhouten. Drieëntwintig fotografen mochten gisteren een halfuur lang plaatjes maken van de koninklijke familie in haar Italiaans vakantieverblijf Porto Ercole, onder de door koningin Juliana gestelde voorwaarde dat zij dan de rest van het verblijf met rust gelaten zou worden. Een Italiaanse fotograaf liep, verdiept in zijn werk. achteruit en belandde in de lege box. De hellingen van de bera Argentario zijn overigens niet meer zo vredig als toen de villa „De Gelukkige Olifant" werd gebouwd, tien jaar geleden. Er zijn twee bouwkranen te zien. „Er is hier veel veranderd", zei prins Bernhard. „Het was hier prachtig eenzaam toen we hier voor het eerst kwamen. Er ivas toen nog geen weg en geen villa natuurlijk". De prins zei echter ook, dat hij Porto Ercole nog steeds een fijne vakantieplaats vindt. „En het is nog erg rustig hier". (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Minister Luns heeft gis termiddag teruggekeerd van zijn driedaag se bezoek aan Israel, het uitstapje op bezet Syrisch grondgebied met een enkele opmerking afgehandeld: „Wij waren aan gekomen op een vliegveldje in het noor den van Israel. Toen men mij de om geving wilde laten zien bleek ik me op Syrisch grondgebied te bevinden. Ik ben toen fluks naar beneden gereden". De bewindsman bevestigde gistermid- DEN HAAG. Naar aanleiding van een ongeval tussen twee speedboten en de daarop door het Tweede-Kamerlid dr. T. E. E. van Schaik (K.V.P.) aan de ministers van Justitie en Verkeer en Wa terstaat gestelde vraag, te overwegen voor het besturen van een motorvaartuig met een bepaald aantal pk's, een bepaalde leeftijdsgrens en een vaarbevoegdheidsbe- wijs verplicht te stellen, merkt de ANWB op, de invoering van een dergelijk vaar bewijs voor de recreatievaart niet nood zakelijk te achten. Het aantal dodelijke ongevallen, dat zich heeft voorgedaan ten gevolge van aanva ringen met de beroepsvaart is plus mi nus één per jaar. Bovendien blijkt bij nader onderzoek dat, voor zover de schuld van deze ongelukken bij de jachten lag, zij het gevolg waren van onoplettendheid en zich juist meestal op rustig vaarwater voordeden. Een vaarbewijs zal hierin dus nauwelijks verandering brengen. De prak tische vaardigheid, die nodig is voor het besturen van een kano, roeivaartuig, vis- bootjes, kleine en grote zeil- en motor jachten, loopt dusdanig uiteen, dat men voor al deze categorieën afzonderlijk vaar bewijzen zou moeten invoeren, aldus de ANWB. Dit zou een enorme organisatie net zich brengen, waarvan de voordelen niet op zouden wegen tegen de nadelen en die, indien het examen grondig zou worden uitgevoerd, het beoefenen van de watersport bijna onmogelijk zou maken. Een oppervlakkig examen, dat aan de uit reiking van 'n vaarbewijs zou voorafgaan- zou slechts een zeer onvoldoende indruk kunnen geven van de bevarenheid van de kandidaat. Naar de mening van de A.N.W.B. kan de veiligheid te water beter worden bevor derd door een krachtige propaganda voor veilig varen bij alle deelnemers. ADVERTENTIE Restaurant Taveerne Hotel vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant Hoofdstraat 204, Santpoort - Tel. 02560 - 8623 dag op Schiphol nog eens dat hij niet van plan is geweest door Israel bezette gebieden te bezoeken. Dat hij niettemin 't oude door Israel bezette Jordaanse stads deel van Jeruzalem heeft bezocht, acht hij niet inconsequent, omdat 't ook vroe ger gebruikelijk was met instemming van de Jordaanse regering dat stadsdeel te bezoeken tijdens 'n verblijf in Israel. Ook nu is de Jordaanse regering trouwens van het bezoek op de hoogte gebracht. Zij had geen bezwaren. Overigens meldt AP vanochtend ,dat in welingelichte Israëlische kringen is ont kend dat mr. Luns tegen zijn wil bezet Syrisch gebied bezocht. Toen mr. Luns zich in Noord-Israel had bevonden was hij uitgenodigd een bezoek te brengen aan een controlepost op de Syrische Golan- hoogvlakte. en de Nederlandse gast was hiermee akkoord gegaan, aldus AP. De Israëlische regering heeft minister Luns gevraagd of Nederland kan bemid delen in het probleem van het gekaapte EL AL-vliegtuig. In het vliegtuig van Tel Aviv naar Am sterdam merkte hij op niet te zullen be middelen in het conflict in het Midden- Oosten. „Ik ben geen bemiddelaar in het conflict en ik ambieer dat ook niet". (Van onze correspondent) DEN HAAG. Kan de minister mee delen of de middenbermbeveiliging op rijksweg 12 tussen Bunnik en Driebergen aan de nieuwe richtlijnen was getoetst, aan de nieuwe richtlijnen was getoetst? van Thijn (P.v.d.A.) aan minister Bakker van Verkeer en Waterstaat naar aanlei ding van het ernstige verkeersongeluk van maandag 22 juli op dit weggedeelte toen een vrachtauto door de middenbermbevei liging is gereden en op de andere weg helft is geraakt waardoor vijf mensen om het leven kwamen en drie mensen wer den gewond. De heer Van Thijn wil weten of reeds een inzicht is verkregen in de vraag in hoeverre de bermbeveiligingsconstructies langs de Nederlandse autowegen voldoen aan de nieuwe richtlijnen, die door Rijks waterstaat naar aanleiding van een onder zoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid zijn uitge vaardigd. (Van onze correspondent) DEN HAAG Zolang niet vaststaat, dat zware en middelzware vrachtauto's onevenredig vaak bij ongevallen zijn be trokken tijdens spitsuren en topdagen in het weekend-vakantieverkeer van perso nenauto's, is minister Bakker van Ver keer en Waterstaat niet voornemens om wegen onder het beheer van het rijk, waaronder dus ook E-wegen, in bepaalde perioden gesloten te verklaren voor voer tuigen, die een bepaald totaal gewicht te boven gaan. Dit zegt de bewindsman in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Oele (Pv.d.A). Behalve het ingrijpende karakter van een dergelijke maatregel voor het be drijfsleven, zou het weren van het zware en middelzware vrachtverkeer van de E- wegen dat verkeer dwingen, aldus de mi nister, gebruik te maken van andere, dik wijls ook zwaar belaste wegen, die in vele gevallen minder berekend zullen zijn voor dergelijke omvangrijke voertuigen. De kans is dan groot dat de algemene verkeersveiligheid door een dergelijke maatregel eerder zal afnemen dan toene men, zo zegt de minister. Het noodlottige ongeval, dat op vrijdag 28 juni het leven kostte aan vijf vakantie- „V J-';? ;,#r m m BIOSCOPEN Agenda voor Haarlem en de IJmond Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The Sound of Music", al. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Some lie it hot", 14 j. Vrijdag en zaterdag nacht voorstelling 23.30 u.: „Het spook van de opera", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Gungala, de maagd van het oerwoud", 14 j. Zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „Gun Hawk", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Lekker met z'n allen naar de maan", a.l. Vrijdag en zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: Play- girl", 18 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: Vakantieperikelen mte funes-te gevol gen"., a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: Via Erotica", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Sex en society", 18 j. 10.30 u.: „Geheimagent Fred Flintstone", a.l. Minerva, 14 en 20 u.: „Doctor Dolittle", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Galerie-t, 11 tot 17 u.: Zomerexpositie van grafiek, gouaches en klein plastiek. Linnaeushof (Bennebroek): Expositie van etsen, monotypes en schilderijen van Jan Campfens en Karin Campfens-Meer- man. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdags van 9 tot 18 u. Gemeenschapshuis t Zandvoort): Expo sitie „Foto-Internationaal '68". Maandag tot en met zaterdag van 11 tot 12. 14 tot 17 en 20 tot 22 u. Zondag 14 tot 17 u. Tot en met 18 augustus. Ruïne van Brederode, 9 tot 20 u. en 21 tot 22.30 u.: Grafiek van Ru van Rossum. Galerie Zijlstraat: Werken van Armand van der Helm, plastieken van Sees Vlag, prenten. Brederodestraat 148 (Zandvoort), Kera miek en plastieken van Babs van Els- dingen en Han van Dinteren, dagelijks van 19-21 uur. Duystergast (Boulevard Paulus Loot, Zandvoort)Werken van de Nederlandse vereniging van Zeeschilders. Tot en met 4 augustus, zaterdags en zondags van 14 tot 16 uur. DIVERSEN Openluchttheater Bloemendaal, zater- 20.15 u.: Optreden van de Spaanse dans groep „Centro Cultural Santiago". Poppentheater Merlijn, zaterdag 14.30 u.: „De sprookjesmolen". Cabaret Dancing Caramella (Zandvoort), dagelijks 20-02 u.: dansen met Het Holland Kwintet. Kennemer Sporthal (Delftlaan), Stuif Stuif dagelijks van 10 tot 16 u. (behalve zaterdag en zondag). Ook in Wijkcentrum Schalkwijk, Laan van Angers en voor tieners (vanaf 14 jaar) in Electric Centre, Bakenessergracht. Prinsenhof (achter stadhuis), zaterdags, 10 u.: Antiekmarkt. Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 u. 20 u. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, da Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest Lugani Renzo met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanade (Zandvoort), Dans en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, da. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin. Indianendorp, pony- manege, spoortrein etc., dagelijks. Hotel-restaurant „De Oude Geleerde Man". Bennebroek, dansen, vrijdag en zaterdag 20 uur. VRIJDAG 26 JULI City Theater, 20 u.: „Onderwereld van New York" Stadsschouwburg, 20 u.: „Some like it hot" Ruïne van Brederode, Santpoort: Expo sitie grafiek van Ru van Rossum; open van 9 tot 20 uur; tot en met 28 juli. ZATERDAG 27 JULI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Onder wereld van New York". Stadsschouwburg. 20 u.: „Some like it hot' Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.; Expositie werken van Truus Menger; tot en met 28 juli. Ruïne van Brederode, Santpoort: Expo sitie grafiek van Ru van Rossum; open van 9 tot 20 uur; tot en met 28 juli. Picter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 26 JULI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Ringo, de gevreesde". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Zo ge zegd, zo gedaan". Galerie Boumans, Breestraat 122 Ex positie werken van Jacques Siegers: ga- opend Van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Scheybeeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. ZATERDAG 27 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ringo de gevreesde"; 23.30 u.: „Door on bekenden aangerand." Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: Zo ge zegd, zo gedaan" Galerie Boumans, Breestraat 122 Ex positie werken van Jacques Siegers; ge opend van 9-18 u. VRIJDAG 26 JULI Marquette Theater, 20 u.: „Mary Pop- pins." ZATERDAG 27 JULI Marquette Theater 20 u.: „Frankie en Johnny". gangers op de E-9 route nabij Weert kan als op zichzelf staand gebeuren nimmer een voldoende aanleiding zijn tot een zo ingrijpende maatregel, meent de minister. Ook het argument, dat tijdens de parle mentaire voorbereiding van het verkeers plan in de Duitse Bondsrepubliek een gro te meerderheid bereid zou zijn om een verbod met deze strekking mogelijk te maken, vormt hiertoe geen aanleiding. De minister wijst er verder op, dat op zaterdag het vrachtautoverkeer overigens reeds van aanzienlijk geringere omvang is dan op de overige werkdagen, dit als gevolg van de vijfdaagse werkweek, ter wijl het goederenvervoer met vrachtau to's op zondagen behoudens enkele uit zonderingen verboden is. Een lagedruk-gebied, dat vanmorgen boven Noord-Duitsland lag, trekt in de richting van de Balkan weg. Achter een bijbehorend koufront voeren noordelijke winden tamelijk koele lucht aan, waar door de middagtemperatuur in het alge meen niet boven de twintig graden ko men. In gebieden met van de Noordzee afkomstige wolkenvelden bleef de tempe ratuur nog enkele graden lager. Het ge bied met hoge barometerstanden boven de Britse eilanden heeft een uitloper naar midden-Scandinavië, welke zich in zuid oostelijke richting verplaatst. Verwacht wordt dan ook dat de wind boven onze omgeving naar noord tot noordoost zal ruimen, WEERRAPPORTEN Maximum en minimum - 00 «H eo <-* u temperaturen ■3 o j a «s d 4) 3 binnen- en buitenland fc-E 4) rf C Den hxelder geh. bew. n 16 13 0.2 Ypenburg zw. bew. nnw 17 14 ft Vlissineen zw. bew. n 18 13 0 Eelde half bew. n 17 12 0.7 De Bilt zw. bew. nnw 17 12 0.2 Twente zw. bew. nnw 17 12 2 Eindhoven zw. bew. nw 17 12 0 Z.-Limburg zw. bew. w 13 12 0 Helsinki half bew. n 21 10 0 Stockholm onbew. nnw 8 0 Oslo licht bew. nno 2i 15 02 Kopenhagen licht bew. nno 18 12 ü.l Aberdeen geh. bew. nnw 14 9 0 Londen geh. bew. nnw 22 11 0 Amsterdam zw. bew. nw 18 12 0.6 Brussel geh. bew. wnw 19 11 0.1 Luxemburg geh. bew. nnw 17 9 0 Parijs half bew. nno 20 12 0 Bordeaux onbew. nno 28 13 0 Grenoble zw. bew. w.st. 22 10 0 Nice onbew. nijo 24 18 0 Berlijn zw. bew. nno 18 12 16 Frankfort zw bew. nw 18 13 0 München geh. bew. nw 20 11 1 Zürich zw. bew. n 21 12 0 Genève onbew. w.st. 23 9 0 Locarno licht bew. w.st. 25 11 0 Wenen regen wnw 22 14 2 Inssbruck regen ono 18 11 0.1 Belgrado regen wzw 27 16 4 Athene onbew. w.st. 32 20 0 Rome onbew. ono 26 16 0 Barcelona onbew. nnw 27 17 0 Madrid onbew. w.st. 36 18 0 Mallorca onbew. w.st. 30 15 0 Lissabon onbew nnw 28 17 0 ZATERDAG 27 JULI Zon op 4.54 uur; onder 20.38 uur. Maan op 6.46 uur; onder 21.52 uur. HOOG RN LAAG WATER IN IJMUIUEN VRIJDAG 26 JULI Hoog water 4.11 uur en 16.37 uur. Laag water 0.03 uur en 12.21 uur. ZATERDAG 27 JULI Hoog water 4.48 uur en 17.14 uur. Laag water 0 39 uur en 12.58 uur. Het noog en laag watei te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. -Z

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2