Kennedy berekent zijn kansen voor vice-presidentschap Senator vertoonde zich na moord weinig in openbaar Denen niet naar Kreta Kiesgerechtigde leeftijd in Engeland omlaag tot 18 jaar Kabinetscrisis in Bolivië Premier Smith van Rhodesië voor gesprek naar Vorster Rassenrellen in Chicago Drie blanken gearresteerd F.5. raden Biafra aan realistisch te zijn Belgische „badkuip" kost 350 miljoen gulden 2000 m2SHOW hranka Meubelen Blaiberg mag weer rondlopen Elk uur een moord voor de televisie Dreigement tegen Zambia Yietnamees Dzoe krijgt 5 jaar dwangarbeid Perscensuur in Irak opgeheven Turkse studenten gearresteerd Gegijzelde vrouwer en kinderen in Algerije wellicht binnenkort vrij Gekruisigd LOOP VRU IN EN UIT BU Nigerië ontkent akkoord met Biafra telegrammen VRIJDAG 26 JULI 1968 Middelpunt Franse raket gelanceerd Dilemma Veel geweld tijdens kinderuren in Amerika Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. Voordeel voor Labour Nooit vergeten" Na moord in Cleveland Nederland ondertekent verdrag vrouwenrechten at (Van onze correspondent) WASHINGTON Senator Edward Kennedy heeft gisteravond in een telefoongesprek met Chicago's burge meester Richard Bailey te kennen ge geven dat hij overweegt zich actief te beijveren voor de kandidatuur voor het vice-presidentschap van de Demo cratische Partij. Deze bekendmaking door burgemeester Bailey is de eerste aanwijzing sinds de dood van zijn broer Robert, dat senator Kennedy bezig is zijn afzondering te door breken. Het bericht is in tegenspraak met een bericht vandaag in de New York Times. Deze tegenstrijdige berichten wijzen op de grote belangen die in deze kwestie op het spel staan. Het belang van deze ontwikkeling is dat gisteren ook bekend is geworden dat de aanhangers van wijlen Robert Kennedy een plan hebben ontworpen om op het partijcongres eind augustus in Chicago de kandidatuur van zowel vice-president Hubert Humphrey als van senator Eugene McCarth zolang mogelijk te blokkeren, waarbij de mogelijkheid kan ontstaan dat er een derde kandidaat naar voren wordt geschoven. Dit plan berust op een strategie waar bij senator George McGovern van South Dakota, die één van Robert Kennedy's aanhangers was, op het congres bij de eerste ronde de stemmen krijgt van de voormalige Kennedy-supporters. Geschat wordt dat McGovern op deze manier tus sen de tweehonderd en driehonderd stem men zou krijgen, die anders naar vice- president Humphrey of naar senator Mc Carthy zouden zijn gegaan. Toen zijn auto voorreed, gaf hij op dracht niet te stoppen maar naar het vliegveld door te rijden. ,Ik kan het niet opbrengen mijn colega's weer te zien", zei hij tegen een lid van zijn renaatsstaf. Senator Kennedy zag er tegenop opnieuw door de condoleances die hij in ontvangst zou moeten nemen, aan de dood van zijn broer herinnerd te worden. Kort nadat hij besloot het senaatsge bouw niet te bezoeken, was hij weer te rug in Hyannisport i n Massachussets, waar de Kennedys' hun zomerhuizen heb ben. Edward Kennedy heeft de afgelo pen weken veel gezeild in zijn jacht Om de partij kandidatuur voor het pre sidentschap te krijgen, zijn 1312 stemmen nodig. Het meest recente opinieonderzoek duidt aan dat Humphrey nu ongeveer op 727 stemmen kan rekenen, en McCarthy op 416. Een verdere analyse wijst uit dat ongeveer 180 stemmen op Robert Kenne dy zouden zijn uitgebracht. De redenering is dat wanneer vice-pre sident Humphrey er in de eerste ronde niet in slaagt het vereiste aantal stemmen te behalen, de kansen bij iedere volgende ronde steeds groter worden totdat hij in het geheel niet meer aan bod komt. Dit zou dan de kandidatuur van senator Mc Carthy of van een derde kandidaat ten goede kunnen komen. Senator McGovern heeft inmiddels overleg gepleegd met Theodor Sorensen een van Edward Kennedy's adviseurs, die er bij McGovern op heeft aangedrongen om zich beschikbaar te stellen als het middelpunt voor alle aanhangers van Ro bert Kennedy die hun koers zijn kwijt geraakt na zijn dood, omdat zij zich noch achter vice-president Humphrey noch achter senator McCarthy hadden kunnen scharen. Verwacht wordt dat senator McGovern zeer binnenkort overleg zal plegen met de leider van de delegatie van Californië, Jesse Unruh, die zich ook achter Robert Kennedy had geschaard. Volgens McGo vern zijn er nog acht of negen andere staten die zouden willen meewerken aan deze strategie. Senator Edward, Kennedy heeft, behal ve het telefonische contact met burge meester Richard Daley, geen stappen on dernomen zich weer in het openbaar te vertonen. Verleden week was hij in Washington met de bedoeling om zijn kantoor in het senaatsgebouw te bezoe ken. CAYENNE, (AP). Een Franse ra ket van het type „Veronique" is met suc ces gelanceerd van de basis Kourou bij Cayenne. De raket, die wetenschappelijke instru menten meevoerde, steeg in 10 minuten en 40 seconden tot een hoogte van 187 km. De raket kwam op 267 km. uit de kust terecht in de Atlantische Oceaan. KAAPSTAD (AP) De toestand van dr. Philip Blaiberg, de langst overleven de harttransplantatiepatiënt ter wereld is zo zeer verbeterd dat hij uit bed mag komen. De lever- en longcomplicatigs van de Zuidafrikaan gaan vooruit, aldus een mededeling in Kaapstad. „Myra", lange wandelingen gemaakt met zijn schoonzusters Jacqueline en Ethel Kennedy, en geluisterd naar het advies van zijn naaste medewerkers. Dit advies is zowel voor als tegen het zich beschik baar stellen geweest voor de kandidatuur van vice-president. Edward Kennedy's dilemma is dat hij enerzijds wel verplicht voelt de ideeën van wijlen senator Robert Kennedy uit te dragen, maar aan de andere kant zou zijn kandidatuur met vice-presi dent Humphrey als de presidentiële kan didaat niet stroken met die ideeën, omdat Humphreys' opvattingen, vooral over de oorlog in Vietnam, sterk verschillen van wat Robert Kennedy probeerde te berei ken. Een voorlopige interpretatie van de laatste gebeurtenis is dat de Kennedy- aanhangers zoveel pressie hopen uit te oefenen op vice-president Humphrey, dat deze zijn standpunt belangrijk zal wijzi gen .Sommigen hebben al een beroep ge- gen. Sommigen hebben al een beroep ge- slag in te dienen voordat hij naar het con gres in Chicago komt om op die manier te getuigen van een werkelijk onontvan kelijke houding die geen verplichtingen meer heeft jegens president Johnson. Humphrey heeft dit voorstel terecht van de hand gewezen, maar blijft bij iedere gelegenheid duidelijk maken, dat hij Edward Kennedy graag als kandidaat voor vice-president naast zich zou zien. BOSTON, Massachusetts, (AP). Uit een overzicht van zeven dagen tv blijkt dat 81 moorden gepleegd werden in 85,5 uur programma's in de vroege avonduren en op zaterdagochtend, aldus meldt de Christian Science Monitor. Er werden 372 gewelddaden bedreven of bedreigingen met geweld gedaan, waarvan 162 op za terdagochtend die beschouwd wordt als de uren voor de kinderen. De uren waarin het hevigste geweld gepleegd wordt vallen in de vooravond tussen 19.30 en 21.00 uur, wanneer 26.7 miljoen kinderen tussen 12 en 17 jaar naar de tv kijken. „In die vroege avonduren gebeuren er elke 16.3 minuut geweldplegingen. Na 21.00 uur neemt het geweld snel af en dan gebeurt er elke 35 minuten een geweld daad, aldus het blad. KOPENHAGEN, (AFP). Gezien de toestand in Griekenland heeft Denemar ken besloten dit jaar niet deel te nemen aan de oefeningen met raketten op de NAVO-basis op Kreta. Dit is door de Deense minister van Defensie bekend ge maakt. ADVERTENTIE Opel Rekord 7995.- nu (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse regering heeft iroorgesteld de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar te verlagen. Dit gaat verder dan een aanbeveling van een uit alle partijen bestaande Lagerhuiscommis sie, die het eens was geworden over twin tig jaar als minimale kiesgerechtigde leeftijd. Of jongeren van achttien jaar politiek rijp zijn is de vraag, hoewel duizenden jongeren van omstreeks deze leeftijd wel aan allerlei politieke demonstraties deel nemen. Het argument dat 18-jarigen hun land moeten verdedigen en daarom het kiesrecht behoren te bezitten gaat voor Groot-Brittannië niet op, omdat dit land de militaire dienstplicht heeft afgeschaft. Niettemin zou deze bij een oorlogsdrei ging zeker opnieuw worden ingevoerd. Actief kiesrecht op 18-jarige leeftijd be tekent ongeveer drie miljoen extra kie zers die waarschijnlijk ten gunste van Labour hun gewicht in de schaal zullen leggen. Het voorstel houdt er ook reke ning mee dat een regeringscommissie heeft aanbevolen het tijdstip van meer derjarigheid eveneens op 18 jaar vast te stellen zodat men op deze leeftijd afbeta lingsovereenkomsten zal kunnen afslui ten, hypotheken zal kunnen opnemen en andere financiële verplichtingen zal ku- en aangaan. Het voorstel vormt een onderdeel van een ruimere kiesrechthervorming. Verder wordt nog onder meer voorgesteld de stemlokalen één uur langer open te hou den. Op het ogenblik is dat van 7 uur 's- morgens tot 9 uur 's avonds. Ook dit kan in het voordeel van Labour zijn omdat Labour-kiezers later plegen te stemmen dan kiezers van andere partijen. LA PAZ. (AFP) In Bolivië is een kabinetscrisis ontstaan. Later werd ge meld dat alle ministers hun ontslag heb ben ingediend bij president Barrientos, na afloop van een bijeenkomst, waarbij het staatshoofd niet aanwezig was. De Boliviaanse senator Raul Lema Pelaezc, Guillermo Jauregui (een van de leiders van de „Nationalistische Revolu tionaire Beweging van Bolivë"), oud-mi- nister Paz Estenssoro, en het parlements lid Jose Oritz, zijn daarna gearresteerd Bij Romquiers is deze enorme in stallatie in gebruik genomen die schepen op weg van Charleroi naar Brussel in staat stelt een hoogte verschil van 68 meter te overwin nen. Iedere badkuip staat op 236 wielen en kan schepen tot maximaal 1.350 ton transporteren. Deze constructie vermijdt het tijd rovend wachten in diverse sluizen. De totale kosten van het project zijn 350 miljoen gulden. SALISBURY. (AP) De Rhodesische eerste minister Ian Smith is vandaag naar Zuid-Afrika gevlogen om belangrijke be sprekingen te houden met de Zuidafri- kaanse eerste minister Balthazar Vorster over de constitutionele toekomst van Rhodesië. Als officiële reden voor zijn bezoek aan Zuid-Afrika werd het bijwonen van de rugbywedstrijd tussen het Britse team Lions" en het Zuidafrikaanse team .Springboks" opgegeven. Maar politieke waarnemers in Salis bury verwachten dat Smith van de ge legenheid gebruik zal maken om Vorster te polsen over de constitutionele voor stellen die de Rhodesische Frontpartij op het ogenblik bespreekt. De voorstellen van Smith zouden een eind maken aan alle hoop op een overeenkomst met Groot-Brittannië. De ambassadeur van Zambia bij de Verenigde Naties, Vernon Johnson Mwaanga, heeft gisteren gezegd dat Zuid Afrika en Rhodesië gedreigd hebben maatregelen te treffen tegen zijn land, omdat Zambia guerrillastrijders naar Rhodesië laat gaan, die daar strijden te gen de blanke minderheidsregering. „Zowel Zuid-Afrika als Rhodesië heeft ons bedreigd", zo vertelde Mwaanga aan de correspondenten bij de Verenigde Naties, „dat zij maatregelen zullen tref fen om Zambia te laten boeten voor het feit dat het vrijheidsstrijders door het land laat trekken". Hij zei dat de Zuidafrikaanse eerste minister Vorster onlangs had gezegd dat als Zambia voortging deze strijders te steunen, Zuid-Afrika het land zo zou straffen, „dat Zambia het nooit zou ver geten". Een andere Zuidafrikaanse minister had volgens Mwaanga gezegd dat Zuid- SAIGON, (Reuter en AFP). De Zuid- vietnamese advocaat en politicus Troeong Dinh Dzoe, die vorig jaar kandidaat was voor het presidentschap, is vandaag door een militair tribunaal tot vijf jaar dwang arbeid en verbeurdverklaring van zijn bezittingen veroordeeld. Dzoe heeft gepleit voor vredesbespre-1 Afrika ,de bron" van de guerrillastrijd zou treffen. De gevechten bij de Zambiaanse grens met Rhodesië zijn de laatste tijd in he vigheid toegenomen, aldus Mwaanga. „Rhodesië bestrijdt de vrijheidsstrijders met de hulp van Portugese en Zuidafri kaanse politie. Wij kunnen het feit niet ontkennen dat deze vrijheidsstrijders via Zambia Rhodesië zijn binnengekomen, maar wij sturen ze er niet heen". In België zijn onlangs honderd buiten landse huurlingen geworven om te vech ten voor het regime van Ian Smith in Rhodesië. Dit heeft de Algerijn Mohamed Sahnoun, onder secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAU) gisteravond gezegd. CHICAGO (Reuter en AFP) In Chi cago hebben zich vannacht rassenrellen voorgedaan, waarbij een twaalftal men sen werd gewond. Zeker vijftien negers zijn gearresteerd. Een menigte van 300 negers probeerde een supermarkt te plunderen. De politie wist hen sne' te verdrijven. Niet ver van de supermarkt bekogelden groepen jonge negers bussen en auto's met stenen. De bestuurder en drie passagiers van een auto werden afgeranseld. In de voorstad Maywood drong een groep van 150 negers de raadzaal binnen tijdens een bijeenkomst van de raad De burgemeester en andere functionarissen sloegen op de vlucht. De politie, die in hetzelfde gebouw is ondergebracht, ver dreef de indringers met traangas. Maywood werd daarop voor alle verkeer afgesloten. CLEVELAND (AFP) In de Ameri kaanse stad Cleveland waar weer een uitgaansverbod is ingesteld zijn gister avond een blanke man en twee van zijn kinderen gearresteerd wegens moord op Charles Miller, een van de zeven negei-s, die werden gedood tijdens de schietpartij van dinsdagavond. Volgens getuigen stond Miller te wach ten bij een bushalte toen een auto met drie blanken bij hem stopte. De drie in zittenden stapten uit, ranselden Miller af en schoten hem daarna dood. De leider van de Amerikaanse Stu dentenorganisatie voor Geweldloze Actie (SNCC), Phil Hutchins, heeft in New York gezegd, dat de schietpartij, die zich dins dag in Cleveland tussen negers en politie mannen voordeed, de „eerste fase van de bevonden aan „handelingen of uitlatin gen, die gericht zijn op ondermijning van de anti-communistische geest van het I Vietnamese volk of de strijdkrachten. De 51-jarige Dzoe heeft verklaard niet schul dig te zijn. Tegen het vonnis kan Dzoe geen beroep aantekenen. BEIROET (Reuter) De nieuwe Iraak- I se minister van Cultuur en Voorlichting, dr. Taha al-Haj Elias, heeft volgens radio- Bagdad de sinds de revolutie van 1958 be- I staande perscensuur opgeheven. De minis- Hutchins verklaarde op een persconfe rentie dat de gekleurde bevolking in de Verenigde Staten nog maar één ding kan doen: zich te wapenen tegen de politie. Hij zei, dat het incident in Cleveland, waarbij tien doden vielen, beraamd was. Hutchins noemde daarbij niet de naam van zijn organisatie. ISTANBOEL. (Reuter) In Istanboel zijn dertig studenten aangehouden na ge vechten met de politie naar aanleiding van het overlijden van een student die ALGIERS (AFP). Van goedingelichte zijde in Algiers is vernomen dat de vier vrouwen en vier kinderen van de groep Israëlische passagiers, die reisde met het gekaapte toestel van de luchtvaartmaat schappij „El-Al" spoedig in vrijheid zul len worden gesteld. Na hun vrijlating worden alleen nog de elf bemanningsleden van de Boeing en veir Israëlische passagiers in Algiers vastge houden. In het Israëlische kabinet zou een breuk zijn ontstaan over de kwestie. De minister van Defensie, Mosje Dayan en de minis ter van Buitenlandse Zaken Abba Eban, zouden met elkaar van mening verschillen. Dayan aldus zegslieden, wil krachtig en snel optreden terwijl Eban er voorstan- er van is de Algerijnen meer tijd te geven. ter heeft de^ pers echter gewaarschuwd, vorige week bij een anti-Amerikaanse -. beging werd gewond. DEN HAAG. Nederland zal in de loop van het jaar partij worden in het ver drag over de staatkundige rechten van de vrouw, dat sinds 1963 ter ondertekening bij de Verenigde Naties ligt, maar dat door ons land tot dusver nog niet onderschre ven kon worden op grond van bepaalde artikelen, die het verdrag bevatte. Op het ogenblik wordt in het gehele koninkrijk voldaan aan de bepalingen van het ver drag, zodat half augustus ondertekening door Nederland tegemoet kan worden ge zien. geen misbruik te maken van de vrijheid. Tegenover een delegatie van persmensen verklaarde de minister dat hij tevens heeft besloten de publicatie van particuliere dag bladen toe te staan en dagbladeigenaars wier bladen onder het vorige bewind niet meer mochten verschijnen op te roepen om een verzoek tot herverschijning van hun bladen in te dienen. LONDEN (AFP en AP). In een park ten noordwesten van Londen heeft een parkwachter gisteren een half be wusteloze man aangetroffen die met ontbloot bovenlijf aan een twee en een half meter hoog houten kruis was ge slagen. Het bleek de 30-jarige schilder Joseph Richard de Haviland te zijn. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. De Haviland is buiten levensgevaar. De politie heeft de vermoedelijke dader, de 41-jarige Eric Lesley Leach, gear resteerd. Leach is eveneens schilder. Een tuinman in een park had het kruis gevonden, dat gedeeltelijk was verborgen achter 'n groep bomen. Vlak bij het kruis vond men een ladder, een zak spijkers en een hamer. Het twee meter lange kruis was ge maakt van dwarsliggers. De voeten van het slachtoffer, die in een hand doek waren gewikkeld steunden op een korte houten plank. Door zijn handen waren 20 centimeter lange spijkers ge slagen. ADVERTENTIE II ANEGANG 39, HAARLEM TEL. 16340 WASHINGTON, (AP). De Verenig de Staten hebben Biafra aangeraden rea listisch te zijn en de huidige militaire pauze te gebruiken om te streven naar een beëindiging van de burgeroorlog, die al een jaar aan de gang is. Gezaghebbende Amerikaanse woord voerders, die dit gisteren meedeelden, hebben voor het eerst bevestigd, dat Ame rika „informeel contact onderhouden heeft in een aantal plaatsen met Biafraanse af gevaardigden". De VS erkennen Biafra niet als soe vereine staat. Naar nu vernomen wordt zouden deze contacten plaats gevonden hebben in ver schillende Afrikaanse en Europese hoofd steden en ook in Washington. De regering Johnson, die zich ernstig bezorgd maakt over de bloedige burger oorlog, heeft de Biafranen ook meege deeld dat hun vrees voor genocide over dreven is en dat de VS nu de verzeke ring hebben van generaal Yakoeboe Gowon van de federale regering dat hij vreedzame existentie wil met de Ibo's. Amerikaanse autoriteiten hebben ver der laten weten dat zij niet geloven dat de verhoopte vreedzame oplossing zonder „incidenten" tot stand zal komen. Zij ver trouwen er echter op dat massa-moord op de Ibo's uitgesloten geacht kan worden. De Biafranen, zeggen zij, moeten de droom van onafhankelijkheid opgeven en er moet snel een oplossing komen omdat de huidige „bewuste pauze in de mili taire operaties" niet onbepaalde tijd kan duren. De Amerikaanse regering, aldus de au toriteiten, heeft de Nigeriaanse regering ook verzocht soepel te blijven door haar bereidheid te kennen te geven de Biafra nen veiligheidsverzekeringen te geven en door met hen de toekomstige vorm van een verenigd Nigerië te bespreken. Tot dusverre, aldus de autoriteiten, heeft al leen de regering in Lagos concessies ge daan. „De beurt is nu aan de Biafranen, aldus een autoriteit. Een woordvoerder voor de regering van Nigerië heeft ontkend dat er overeen stemming is bereikt over een corridor door het land om hulp aan de bevloking van Biafra door te laten. Volgens deze woordvoerder zijn de voorstellen over een brede strook lopend van Enoegoe naar Ogoja „te belachelijk om waar te kunnen zijn". Volgens berichten uit Niamey, in Niger, zouden de delegaties van Nigerië en Biafra i> vereens temming hebben bereikt over een dergelijke gedemilitariseerde strook. De federale regering heeft al enige tijd lang twee zulke corridors voorgesteld. Ongewoon. Zes meisjes van 7 tot 13 laar zeggen dat hun in de lucht boven de Canadese stad St. Bruno, de heilige maagd is verschenen op een uur dat volgens de weerkundigen ongewone wolkenformaties boven het gebied zicht baar waren. Verbod. De drie westelijke mogendheden verantwoordelijk voor het bewind vj n West-Berlijn hebben een congres ver boden van jeugdige Litouwse emigranten dat het komende weekend in Berlijn zou worden gehouden. Roof. Anti-maoïsten hebben wapens ge roofd van bases van het volksleger in Sjanghai, zo meldt een Sjanghais blad. Pensioen. President Johnson heeft be kendgemaakt dat luitenant-generaal John Bowen stafchef van de Amerikaan se strijdkrachten in Europa, zal worden gepensioneerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3