- Niet meer mankracht bij bestrijding haringworm In optocht het strand af Referendaris-chef J. Groen voltrok zevenentwintighonderd huwelijken VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND HONDA COR OLY Buisleiding voor sluiseiland Beverwijkers nog vastgehouden in Joegoslavië Wigchert en Duwel in competitieritten op eerste plaats Geldermans geeft startschot in Santpoort AFSCHEID BIJ VELSENS SECRETARIE Groot succes met experiment snorrevisserij Rijke buit van SCH. 73 „Vertrouwen" bij Hebriden r VRIJDAG 2 6 JULI 1968 5 Minister zegt „neen' op voorstel tot wijziging verordening Ouders moeten alvast 500 betalen „BRANDENBURG" Piizzelprijswinnaars A mbtenaar Veisend J muiden Velsen-Noord Bruidegom op de vlucht Naar Velsen (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De controle ter bestrij ding van de haringworm wordt steeds moeilijker. Na accoord te zijn gegaan met enkele wijzigingen in de Haringverorde ning 1968, heeft minister Lardinois thans „neen" gezegd op een voorstel van het Produktschap voor vis en visprodukten inzake zouting en opslagtermijn. Bij vorige wijzigingen had de minister er reeds de aandacht op gevestigd dat daardoor nog meer dan voorheen zal moe ten worden gevergd van de algemene in spectiedienst. Meer dan de thans inge zette mankracht kan echter niet ter be schikking worden gesteld. Mede namens de staatssecretaris van Economische Za ken heeft de minister van Landbouw en Visserij aan een derde wijziging zijn goed keuring onthouden. Tot deze beslissing heeft de overweging geleid, dat een doel matige bestrijding van de anisakis naar ADVERTENTIE Breestraat 108 Beverwijk Op het forteiland in IJmuiden zijn inmiddels de werkzaamheden be gonnen welke in verband staan met de bouw van de grote zandontzil- tingsinstallatie loel/cg, zoals bekend op het sluiseiland zal verrijzen. Deze eerste activiteiten bestaan uit het leggen van een lange buisleiding, welke straks de verbinding moet vormen tussen deze installatie en de in de nabijheid van het forteiland gelegen zandput. De leiding dient om het zand naar de installatie te persen, waar het verder zal worden ontzilt en behandeld. De foto geeft een overzicht van deze voorberei dende werkzaamheden. het oordeel van de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en van de algemene inspectiedienst door de voorgestelde wij ziging zou worden belemmerd. Het betreft haring welke in deze tijd wordt aangevoerd en die geen zwaardere zouting kan verdragen van 1 op tien; gebleken is dat bij een dergelijke zouting (opslagtermijn 10 dagen) niet gekomen kan worden aan de vereiste 20 graden Beaumé. Dit is onder meer vastgesteld bij proefnemingen aan boord van het onder zoekingsvaartuig „Tridens". In de prak tijk betekent dit dat dergelijke haring niet kan worden goedgekeurd en dus afge voerd wordt naar de vismeelfabriek. Om dit te voorkomen is nagegaan op welke wijze hieraan kan worden tegemoetge komen zonder dat het beoogde doel het doden van de haringworm geweld wordt aangedaan. TNO IJmuiden verklaarde, dat in deze accoord kan worden gegaan met 18 gra den Beaumé, onder handhaving van de zoutingseis 1 10, mits de opslagtermijn wordt gebracht van tien op twintig dagen. De haring kan momenteel geen ster kere zouting verdragen, doch in augustus is dit wel het geval. Dan wordt normaliter al zwaarder gezouten 7 of nog ster ker). Het „neen" van de minister en de over weging welke tot die beslissing heeft ge leid ondanks de bevinding van TNO IJmuiden. dat veilig accoord zou kunnen worden gegaan met de voorgestelde wij ziging accentueert de grote moeilijk heden waarvoor de controle ter bestrij ding van het euvel van de anisakis reeds is komen te staan. Hiertegen is door inge wijden reeds voor de inwerkingtreding van de Haringveroriening 1968 gewaar schuwd: „De controle zal moeilijker zijn dan het vinden van het geneesmiddel is geweest". (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Van de twee Bever- wijkse broers Dick en Wim Boom, res pectievelijk 28 en 21 jaar, die met nog vijf andere Nederlanders in het Joego slavische Split worden vastgehouden, om dat zij betrokken zouden zijn geweest bij een vechtpartij, wisten de ouders gister avond niet meer van hun kinderen dan zij uit de kranten hadden vernomen. De jongelui zijn, zoals wij gisteren al hebben bericht, niet gearresteerd, maar onderge bracht in een hotel. Bij de ruzie werd een Joegoslaaf neergestoken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de ouders van de jongelui vooriopig gevraagd een bedrag van f 500 per man over te maken om de logieskosten en de rechtskundige bijstand te kunnen betalen. De kosten van dit gedwongen extra ver blijf worden niet door enige reisverzeke ring gedekt. De Beverwijkse jongens zouden donder dagavond thuis komen. Wim moet maan dag weer beginnen te werken en Dick moet de directie van de HSM laten weten wanneer hij weer uit zou kunnen varen. De Beverwijkse broers zijn bij het be gin van de bouwvakantie met hun eigen personenauto vertrokken voor een reis naar Joegoslavië. Zij maakten derhalve geen deel uit van de groep jongeren, die met het Rotterdamse reisbureau „Roy' een jeugdreis naar dit Balkanland maak ten. De twee broers hebben de reis op eigen gelegenheid gemaakt. Mevrouw Boom zegt voor een raadsel te staan. Haar zoons zijn beslist geen vechtersbazen. Zij zoeken naar haar zeg' gen nooit ruzie, al laten zij zich ook weer niet de kaas van het brood eten. Over het hoe en waarom weet me vrouw Boom totaal niets. Wel is haar woensdagavond omstreeks half zes door een vrouwelijke employé van het Rotter damse reisbureau meegedeeld, dat haar zoons niet thuis zouden komen op de afge sproken tijd, omdat de passen van de jon gens door de Joegoslavische politie waren ingenomen. Donderdagmorgen werd dit bevestigd door een telefonische mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De kinderen van de leden der strandvereniging „De Schelp" liepen donderdagmiddag in optocht het strand af. Met bussen gingen zij naar het circus Sarassani. Zij lieten zonder spijt het strand achter zich, want als gevolg van het slechte weer is het strand de laatste dagen vaak een tamelijk verlaten vlakte, waar de spaarzame bezoekers zich veelvuldiger in lange broeken, windjacks en plastic jas sen tegen regen en wind beschermen dan zich bloot te geven aan de zon in bikini's en zwembroekjes. Zelfs de kinderen gaan zich vervelen op een strand als het steeds maar weer re gent. Het programma voor zaterdag 27 juli van de Speliade 1968 in Velsen luidt als volgt. 9.30 uur; Filmvoorstelling in het Patro naatsgebouw, Zeeweg te IJmuiden: „Polle gaat naar de maan". 9.30 uur: Filmvoorstelling in clubhuis „De Brulboei", Kanaalstraat 228. IJmui den: „Clown Ferdinand's raketreis". (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. De Santpoorter Martin Wigchert won op het Industrieparcours aan de Oudeweg de derde rit van Ex celsior dinsdagavond-competitie door een sprintzege over zijn vluchtmakkers Wim Wagner (2e) en Nico van Geem (3e). Met enige achterstand kwam Ron Smit als vierde over de einstreep en Joop van Haaster eindigde als vijfde. De rit van de aspiranten leverde winst op voor Jan Noordhoek. Gerard Duwel uit Santpoort was in het Van der Aartsportpark de snelste finisher in de vierde zomeravondrit om de „Bon- tekoe"-beker van „De Kampioen". Twee de was Aad Straver, derde Arthur van Leuffen, vierde Jack Groeneveld en vijf de Norman Koelemij. Bij de aspiranten trok Wim van Opzeeland aan het lang ste eind. ADVERTENTIE ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 Telefoon 13405 IJmuiden LICHT- en KRACHTINSTALLATIES NIEUWBOUW en ONDERHOUD Service en storingen binnen 24 uur. (Van een verslaggever) SANTPOORT Ab Geldermans zal woensdag 31 juli om halfzeven 's avonds het startschot lossen voor de 18de Ronde van Santpoort. Deze grote wielerwedstrijd over honderd kilometer zal ongetwijfeld grote belangstelling trekken, zoals trou wens ook de voorgaande. Na de 18de Ronde zal Ab Geldermans worden gehul digd. f 7,50: W Schoen, Meeuwenlaan 3, IJmuiden. 5.W F. Roos. Dolfijnstraat 63, IJmuiden. ƒ2,50: J. R. Pais, Kennemerlaan 185, IJmuiden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Na een tegenwoordig hoogst zeldzaam geworden ambtelijke carrière van ruim eenenvijftig jaar zal de heer J. Groen, thans nog referen daris-chef van de afdeling burgerlijke stand, bevolking en militaire zaken op de Velsense secretarie, deze functie wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd met ingang van donderdag 1 augustus hebben overgedragen aan zijn opvolger, de heer G. P. Mathijssen. Van deze lange arbeidsperiode heeft de heer Groen inmiddels drieënveertig jaar op de twee Velsense raadhuizen doorgebracht, waar hij in 1925 als klerk bij de toen nog betrekkelijk kleine secretarie werd aangesteld. Drieënveertig jaar ambtenaar in Velsen, dat betekent een loopbaan in een steeds groeiende gemeente onder vier burgemeesters en het nauw betrokken zijn bij een bevolkingsaanwas van dertigduizend tot ruim zeventigduizend inwoners. Ook de afdeling van de heer Groen is in eenzelfde verhouding van vier tot twintig ambtenaren toegenomen. raadhuis opnieuw een aanstaand echtpaar met zijn familie bijeen, in afwachting van 't feestelijk ogenblik. Alleen de mo- der van de bruidegom ontbrak op het ap pèl en omdat haar toestemming tot het huwelijk nog niet was verleend, moest de voltrekking daarvan tot haar komst wor den uitgesteld. Maar eindelijk kwam mama het raad huis dan toch binnenstormen, waarop er een nogal geagiteerd onderhoud tussen moeder en zoon heeft plaatsgehad. Wat hierbij allemaal precies werd besproken doet nu weinig meer ter zake, maar een feit is dat de bruidegom plotseling van deze status afstand deed en zich in één ren naar buiten spoedde. Zijn voormalige bruid en de wederzijdse familieleden kon den hem nog juist een naderende autobus zien bestijgen, waarbij de teleurgestelde bruiloftsgasten verbijsterd en met ge mengde gevoelens werden achtergelaten. Enige tijd daarna heeft de heer Groen dit bruidje toch weer in de ocht mogen verbinden, alleen werd zij toen door een andere bruidegom vergezeld. VRIJDAG 26 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, tot 22.30 uur. Gem. Openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945, IJmuiden: 19-21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19- 21.15 uur; filiaal (met r.-k. bibliotheek) Santpoort-Noord, Spaamberg, Wüstelaan 79: 19-21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden- Oost: 19-21 u.; r.-k. bibliotheek, filiaal Velsen-Noord, B a nj a ertstra at 13: 19-21 u. Paviljoen Noordzee, IJmuiderstrand, 20 u.: Beatavond. ZATERDAG 27 JULI Feestweek Santpoort, 9 u.: Concours hippique. Fidelisgebouw, IJmuiden-Oost, 15-17 u.: afscheidsreceptie van de heer C. P. A. Beijersbergen. Zwembad Heerenduinen, open 10-17.30 u. Ruïne van Brederode, Santpoort tot 22.30 uur. Bibliotheken: Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, het fili aal in Velsen-Noord, het filiaal in Sant poort-Noord, r.-k. bibliotheek, Willems beekweg 96 In IJmuiden-Oost en filiaal Banjaertstraat 13 in Velsen-Noord zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 26 JULI Katholieke openbare bibliotheek. Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 en 19- 21 uur. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker- itraat 77: volwassenen 14.30-17.30 en 19- 21.15 u.; jeugd 14.30-17.30 u. ZATERDAG 27 JULI Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 10-12.30 u. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker straatweg 77: volwassenen en jeugd 10- 12.30 u. De heer Groen heeft al die tijd ge tracht een goed ambtenaar te zijn, omdat hij zich er steeds van bewust is geweest een dienende functie te vervullen. „De wet laat immers in vele gevallen voldoen de mogelijkheden open om de burger te helpen en enigszins wegwijs te maken en dan is het niet nodig hem langs allerlei zijpaden van het beruchte kastje naar de muur te sturen", luidt zijn stelregel. Daarom is de heer Groen steeds tot ad ministratieve assistentie bereid geweest en was hij bovendien dikwijls genegen vooral op het gebied van militaire za ken voor zijn bezoekers een verzoek schrift op te stellen. Wat dit laatste be treft neemt de heer Groen met een ge rust geweten afscheid, want bij zijn op volger, de heer Mathijssen heeft hij de zelfde goede mentaliteit waargenomen. Liever was de scheidende referendaris- chef met de zogenoemde „stille trom" ver trokken, maar dit voornemen is in zijn functie toch niet mogelijk gebleken. Van daar dat er woensdag 31 juli, des middags om vier uur in de Burgerzaal van het Vel sense raadhuis toch een afscheidsreceptie zal worden gehouden. Echter op een voor waarde van de heer Groen: „Geen toe spraken". En zo zal dit dus geschieden. De heer Groen werd in 1903 in Kwadijk geboren, een Noordhollands dorpje in de omgeving van Purmerend dat dezelfde burgemeester had als de in de nabijheid gelegen plaatsjes Middelie en Warner. Deze magistraat was aldus niet alleen driemaal burgemeester, maar ook drie maal gemeentesecretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand, welke cumula tie van functies in die dagen nog moge lijk bleek. En het was op deze secretarie dat de heer Groen in 1917 op veertienja rige leeftijd als volontair werd aange steld. Het heeft hem echter nimmer be rouwd in een dergelijk landelijke omge ving met zijn loopbaan een aanvang te hebben gemaakt, want op een kleine se cretarie komen de ambtenaren immers (Van een verslaggever) De jeugdige volontair besteedde een groot deel van zijn vrije tijd aan vakstu dies, waarbij hij onder meer het diplo ma gemeente-administratie wist te beha len. Op advies van zijn broer, die reeds in Velsen op het raadhuis werkzaam was, solliciteerde hij in 1925 eveneens naar een aanstelling op deze secretarie, met als gevolg dat de heer Groen hier in no vember van dat jaar tot klerk werd be noemd. Dit bleek het begin van een mooie carrière, omdat zijn chefs hem telkens voor een promotie in aanmerking lieten komen en na in de loop der jaren alle ran gen te hebben doorlopen, volgde met de benoeming tot referendaris-chef in 1951 de bekroning op de ambtelijke loopbaan van de heer Groen. Hiervan is hij ook vele jaren ambtenaar bij de burgerlijke stand geweest, in welke functie de heer Groen naar schatting ruim zevenentwintighonderd huwelijken heeft voltrokken, waarvan eens duizend in drie jaar. Een belangrijke gebeurtenis in het leven van vrijwel alle paartjes, die tegen over de heer Groen in de trouwzaal heb ben plaats genomen, welke plechtigheid dan ook in verreweg de meeste gevallen altijd geheel in stijl verloopt. Een uitzondering weet de heer Groen zich nog te herinneren, als was dit inci dent pas gisteren gebeurd. Ongeveer vijf tien jaar geleden kwam in het (oude) (Van een verslaggever) IJMUIDEN De SCH 73 „Vertrouwen" een van de vier deelnemers aan de tweede zomer expeditie naar de Hebriden, zal zondagavond, na dertien dagen van huis te zijn geweest, in Scheveningen terug zijn met een rijke buit, namelijk 507 kan tjes haring, 15 vaten zoute makreel, 1000 kleine kisten makreel, 100 halkisten ma kreel en verse vis. De uit- en thuisreis naar de Hebriden vergen ruim vijf etmalen, zodat een week beschikbaar was om te vissen. De overige expeditieleden, de trawlers SCH 21 „Arie van der Zwan", de SCH 246 „Geertruida" en de VL 16 Voorloper" zetten het ex periment bij de Hebriden voort. Deze schepen zullen eerst aan het einde van de volgende week in hun thuishavens terug keren, zo is de verwachting. De vangsten van deze drie zijn minder dan van de „Vertrouwen"; de VL 16 had tot dusver het minste gevangen. nauw in aanraking met alle facetten van wet en burgerlijke samenleving. IJMUIDEN. De experimentele snorre visserij met rijkssteun ten noorden van Ameland met een voormalige Deense kot ter en aangepast vistuig is een groot suc ces geworden. De Urker Rein Bos haalde met negen sleepjes 5250 kilogram platvis aan boord. Volgende week zal het experiment met deze vroeger ook in Nederland uitge oefende, maar daarna welhaast vergeten methode van vissen worden herhaald.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5